Felle critiek van premier van Oost-Duits- land en scherpe verklaring van Schumacher Zal Harriman het Perzische ultimatum aan Engeland doorgeven? Dc „Jutlandia' bracht gewonde Korea- vrijwilligers naar Rotterdam PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND MAANDAG 17 SEPT. 1951 4 Na de besluiten der Grote Drie over West-Duitsland Grotewohl stelt verkiezingen in heel Duitsland voor Nederlandse maatschappijen vragen mijnconcessies in Nieuw-Guinea Organisatie der arbeids- bureaux wordt gewijzigd Inleveringsplicht van farwe blijft gehandhaafd Vordering van Ambonezen tegen de Staat afgewezen Zittingsjaar van dc Staten- Gcncraal gesloten k SNIPPER i i i NIEUWS Ver* voor Ziekenhuis verpleging in Zuid- en Noord-Beveland Geslaagd zangfestival te Kruiningen Burgemeesters van Groningen Hengelo en Hilversum Motorrijder in duisternis verongelukt A\ Uitgave: Stichting „Êeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redacüe 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1970 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 6.18 u., onder 18.51 u. Maan op 1924, onder 10.05 u. Hoogwater Dinsdag 18 Sept.: Vlissingen: 3.28 u. 2.22 m., 15.41 u. 2.13 m. Terneuzen: 3.56 u. 2.36 m., 16.12 u. 2.27 m. Wemeldinge: 5.19 u. 1.84 m„ 17.33 u. 1.71 m. Zierikzee: 5.08 u. 1.59 m., 17.16 u. 1.46 m. Premier Grotewolil van de Oost-Duitse volksrepubliek heelt Zaterdag in een speciale zitting van de Volkskamer verklaard, dat de besluiten van de Grote Drie te Washington betekenden, dat voorbereidingen voor een nieuwe oorlog in een ernstig stadium waren getreden. Amerika, Engeland en Frankrjjk wensen geen overeenstemming tussen Oost- en West-Duitsland, maar een burgeroorlog, zo zei hy. Grotewohl deed een beroep op het West-Duitse parlement om besprekin gen te beginnen, teneinde te komen tot verkiezingen en versnelling van het tot stand komen van een vredesverdrag voor geheel Duitsland. „Dit voorstel is geen propaganda. Neem ons voorstel aan en u zult zien, dat morgen de Duit se eenheid werkelijkheid is", aldus de premier. DE MENING VAN SCHUMACHER. „De verklaring, die de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van Bulten- Voor ijzer, cobalt, nikkel en chroom Naar het A.N.P. verneemt heeft een combinatie van Nederlandse maat schappijen bij de gouverneur van Nieuw Guinea een verzoek ingediend tot het verkrijgen van mijnrechten op een in de residentie Noord-Nieuw- Guinea, in en nabij het Cycloopge bergte gelegen terrein. De delfstoffen waar het hier om gaat, zijn: ijzer, cobalt, nikkel en chroom. De Billiton Mij. is hierbij niet betrokken. Ook Zeeland krijg een Provinciaal Arbeidsbureau. Het ligt in de bedoeling m.i.v. 1 Januari 1952 de organisatie van Ar beidsbureaux in ons land te wijzigen. Momenteel bestaan er 24 Gewestelijke Arbeidsbureaux, waarvan er 5 (w.o. Zeeland) een gehele provincie bestrij ken, terwijl de andere slechts een deel van een provincie beslaan. Deze 24 G.A.B.'s zullen worden vervangen door II Provinciale Arbeidsbureaux, één bureau per provincie dus. Deze reorganisatie werd gewenst ge acht, om het contact en de samenwer king met de verschillende organen en instellingen in de provincies te bevor deren en ook uit een oogpunt van meer en doeltreffender contact tussen arbeidsbureaux in een provincie en tussen die in verschillende provincies, waardoor beter de arbeids- en de werkgelegenheidspolitiek kan worden verwezenlijkt. Deze nieuwe organisa tie is voorts ingegeven door bezuini fingsover wegingen. Onder de Prov. Arbeidsbureaux zul len in elke provincie diverse Arbeids bureaux ressorteren. De bestaande band tussen Gew. Arbeidsbureaux en hun bijkantoren verdwijnt dus. De af' zonderlijke Arbeidsbureaux zullen in dezelfde verhouding tot de provinciale directeur komen te staan. De kleinste Arbeidsbureaux zullen echter uit nut tigheidsoverwegingen bijkantoren of buitenposten blijven van grotere Ar beidsbureaux, die het dichtst in de omgeving zijn gevestigd. In het gehele land zullen er onder de 11 Prov. Ar beidsbureaux 81 Arbeidsbureaux ko men en ca. 75 buitenposten of bijkan toren. De titels der leiders worden: directeur Prov. Arbeidsbureau, direc teur Arbeidsbureau en chef van de Buitenpost (Bijkantoor). In Zeeland zal het Prov. Arbeids bureau te Middelburg zijn gevestigd. Daar komt tevens een Arbeidsbureau, evenals te Goes, .Terneuzen en Zierik zee. Middelburg krijgt als bijkantoor Vlissingen, Kruiningen wordt dat van Goes, in Oostburg, Hulst en Sas van Gent komen bijkantoren van Terneu zen en Tholen wordt bijkantoor van Zierikzee. De heer J. C. Corver te Vlissingen, directeur van het G.A.B. te Middel burg, wordt -directeur van het Prov. Arbeidsbureau. De vier inspecties, - aarin ons land is verdeeld, zullen verdwijnen. Zee land behoorde tot de inspectie Zuid, met de provincies Brabant en Lim burg. De Rijkswerkplaatsen voor Vak ontwikkeling blijven ressorteren on der de Pre Arbeidsbureaux. landse Zaken over Wegt-Duitsland heb ben uitgegeven, was onoprecht", ver klaarde de leider der West-Duitse so ciaaldemocratische party, Schumacher, in een door hem voor 5000 toehoorders te Essen gehoud entoespraak. „Het is onoprecht Duitse deelneming aan de West-Europese verdediging en aan het plan-Schuman te koppelen aan een beëindiging van het bewind door de bezettingsautoriteiten, wanneer dit be wind zelf reeds verouderd is. Het be zettingsstatuut heeft geen enkel nut meer. Nöch de belangen der Westerse verbondenen, nöch die der Duitsers worden er nog door beverderd". „Het plan-Schuman en het pian- Pleven zyn door de Fransen slechts op touw gezet, om West-Duitsland econo misch en militair onder hun Invloed te brengen. Daarom wil Ik op dit ogenblik volstrekt niet weten van een Duitse by- drage aan de verdediging van West- Europa", aldus de oppositieleider. Omdat de broodgraanvoorziening in ons land in sterke mate is aangewezen op de import van tarwe, waarbij voor meer dan 80 pet. in de dollargebieden moet worden aangekocht, heeft de minister van Landbouw besloten voor de oogst 1952 wederom een zodanige regeling te treffen, dat de in eigen land verbouwde tarwe voor de brood graanvoorziening beschikbaar komt. Als gevolg hiervan zal de inleverings plicht voor tarwe gehandhaafd blijven. De regeling zou er voorts weer op zijn gericht verschuivingen van de ver bouw van tarwe naar die van voeder- granen te voorkomen. Voor dit doel zullen deze laatste niet behoeven te worden ingeleverd, indien de opper vlakte, die met deze gewassen is be- teeld, niet groter is dan die, welke met tarwe is ingezaaid. Wordt aan deze voorwaarde niet de hand gehou den, dan kan over de oppervlakte voe- dergranen, welke die voor tarwe over treft, een hoeveelheid van 2500 kg. per ha. voor inlevering verplicht worden gesteld tegen een nog nader vast te stellen prijs. De president van de Haagse recht bank, Mr A. Q. Kuehn, heeft Zater dag, uitspraak doende in het kort ge ding van enige Ambonezen tegen de Staat der Nederlanden, de vordering afgewezen en de eisers veroordeeld tot betaling van de kosten van het kort geding. De Ambonezen hadden de Staat ge dagvaard n.a.v. het verbod aan de le den van het Bureau der Zuid-Moluk- ken en de Stichting „Door de eeuwen trouw" om de woonoorden der Am bonezen te betreden. De rechter overwoog, dat eisers geen onoverkomelijke nadelige gevolgen on dervinden van dit verbod, en hij acht te het verbod niet in strijd met de vrijheid van iedere burger om in zijn huis te ontvangen wie hij wil, aange zien de Ambonezen in Nederland ver toeven als gasten van de Nederlandse regering en zich als zodanig aan de regels van het huis van hun gastheer hebben te onderwerpen. De Ambone zen gaan in hoger beroep. Een korte plechtigheid. (Van onze parlementaire redacteur.) Zaterdagmiddag is het zittingsjaar van de Staten-Generaal gesloten. Minister van Maarseveen trok van het Paleis Noordeinde naar het Bin nenhof in een fraaie Gala-Berliner, geflankeerd door twee lakeien, voor afgegaan en gevolgd door 25 man van de Rijkspolitie. Op het Binnenhof zelf stond een bescheiden erewacht. Voor zitter Jonkman had een commissie van in- en uitgeleide benoemd voor de bewindsman. Minister van Maarseveen had niets anders te doen dan de traditionele buigingen naar de voorzitter en naar de rechter- en linkerzijde der Kamer te maken en namens de Koningin dank te brengen voor de betoonde toe wijding en ijver. In zijn korte toe spraak herinnerde de minister aan het verstreken zittingsjaar, dat vol was van onzekerheid en onrust, van hindernissen en dreigingen, die onze pogingen om de weg naar een betere toekomst in te slaan, bemoeilijkten Ook releveerde hij het meningsver schil tussen volksvertegenwoordiging en regering, dat geleid heeft tot een langdurige Kabinetscrisis. Dank zij echter een gemeenschappelijke in spanning van regering en Staten-Ge neraal is de aldus ontstane achterstand weer teniet gedaan. Met dit toe spraakje was de sluiting voltooid. DE PERZISCHE OLIEKWESTIE. Mossadeq beschouwt zijn bedreiging meer als een „voorstel". Volgens onbevestigde berichten te Teheran heeft Harriman, Trumans speciale afgezant, premier Mossadeq medegedeeld, dat hy het Perzische ultimatum aan Engeland zal doorgeven en dat hy lioopt, dat de ollebesprekingen spoedig hervat zullen worden. Volgens kringen, die in nauw verband staan met Mossadeq, beschouwt hij zijn bedreiging om Britse technici uit Perzië uit te wijzen als de onderhandelingen niet worden hervat, meer als een „voor stel" dan als een ultimatum. Mossadeq zou Harriman in een het ultimatum begeleidend schrijven hebben verzocht opnieuw te bemiddelen en heb ben verklaard, dat Perzië de huidige stand van zaken niet zou kunnen dul den. Een vergoeding, gebaseerd op de bezittingen en aandelen van de Brits- Iraanse Oliemaatschappij, zou in de brief zijn voorgesteld, doch de vergoe ding zou niet veel meer dan 10 millioen pond sterling bedragen. Voorts wenste Perzië niet, dat de Britten de Perzische olie verhandelen, in het bijzonder niet in het dollargebied. De Britten dienden slechts in hun eigen behoeften te voor zien. Vijf doden bij mijnongeluk in België Een groep mijnwerkers, 6 Italianen en een Belg, werden Vrijdag door een instorting in een mijn te Quaregnon nabij Bergen, België, van de buitenwe reld afgesneden. Het ongeluk geschied de ruim zeshonderd meter onder de grond. Reddingsploegen werkten koorts achtig om de ingeslotenen, die zich ach ter een vijftien meter dikke 'muur' van steenkool bevonden, te bereiken. Vijf mijnwerkers overleden, voordat zij kon den worden bevrijd. MAURICE PETSCHE OVERLEDEN. Maurice Petsche, Frans minister van Staat en oud-minister van Financiën (van 1948 tot 31 Juii 1951), is Zondag o. 55-jarige leeftijd in zijn woning te ziek'33 over'e<^en- Hy was al enige tijd Generaal Ridgway kwam in Yokohama afscheid nemen. In de Lekhaven te Rotterdag arriveerde Zaterdagmorgen het Deense hospitaal schip „Jutlandia" met aan boord vier Nederlandse gewonde vrijwilligers van het Nederlandse detachement Ver. Naties en zeven gewonde Belgische vrijwilligers. De namen van de Nederlanders zijn: de soldaten A. Duyvesteyn, M. J. F. Groos en H. C. M. van Moll, allen uit Den Haag en de soldaat H. A. J. van Hurne uit Uden. i\rj 1 r - Min. Mansholt heeft ter bevordering j V^n olievlas voor de oogst 1952 de garantieprijs olievlaszaad vast gesteld op f 65.— per 100 kg, d.i. f5 hoger dan voor de oogst 1951. Tengevolge van overstromingen zijn ongeveer honderd inwoners van het dorpje Utsar, in de Noord-Perzische provincie Gilan, om het leven geko men. -• Te Londen achtte men de overal in de wereld in omloop zijnde geruchten over een devaluatie van het pond sterling belachelijk. Japan mag voortaan niet meer rechtstreeks ponden sterling naar Perzië overma ken. De overmaking moet geschieden via de Bank of England. De Tsje- choslowaakse regering heeft bij de ge allieerde hoge commissie in West- Duitsland geprotesteerd tegen het ver bieden van alle vluchten van Tsjecho- slowaakse vliegtuigen boven West- Duitsland. De Nationale Veiligheids raad der V.S. heeft Perzië, Egypte, Libyë, Israël en Indonesië vrijgesteld van de wettelijke bepalingen, waarbij landen uitgesloten worden van Ame rikaanse steun als zij handel drijven met communistische landen. -• Een groep officieren van de Amerikaanse luchtmacht is Zaterdag in Madrid aan gekomen. Zij brengen op uitnodiging van het Spaanse ministerie van Lucht vaart een bezoek. De opvolger van wijlen veldmaarschalk Rommel bij de Duitse veldtocht in Afrika, ex-gene raal Ludwig Crüwell, heeft zich op een reünie van leden van het Duitse Afrikakorps uitgesproken voor een Duitse bijdrage tot de verdediging van het Westen. Het Indonesische Kabi net heeft het wetsontwerp tot natio nalisatie van de Javasche Bank goed gekeurd. Vrijdag is het jacht „Pre sident Robert" uit Cherbourg vertrok ken, na op de rede enige tijd voor anker gelegen te hebben. Het schip Saat naar Lissabon. -■ Het is waar schijnlijk, dat de Tweede Kamer op 20 September, na afhandeling der nieuwe winkelsluitingswet, zal begin nen met de behandeling van het ont werp pensioen, en spaarfondsenwet. Zaterdagavond is de heer A. de Joode, het tweede slachtoffer van de ketel ontploffing in de Goudse melkinrich ting, gestorven. Gisteravond brak, vermoedelijk door kortsluiting brand uit op een zolderetage in de Kamelia- straat te Rotterdam, die bewoond werd door het gezin v J. Seijkens. De etage brandde geheel uit. De „Jutlandia" was 1 Augustus j.l. uit Yokohama vertrokken. Bij het ver trek uit Japan had generaal Ridgway een bezoek aan boord van het schip ge bracht. Van ieder van de 211 gewonden, die toen ingescheept waren, nam de ge neraal persoonlijk afscheid. Er bevonden zich toen gewonden op de „Jutlandia", afkomstig uit India, Ab- bessinië, Turkije, Griekenland, Frank rijk, Engeland, België en Nederland. Het schip beschikte over een medi sche staf van 105 personen, terwijl de bemanning 95 koppen telt. Gedurende de reis, die een vlot ver loop had, werden zestig operaties ver richt. De „Jutlandia" blijft ca. 12 dagen in Rotterdam en zal dan weer naar Tokio of Yokohama vertrekken. De oppositie-afgevaardigden hebben Zondag opnieuw een bijeenkomst van de Perzische Kamer geboycot. Daar het quorum niet aanwezig was, werd de vergadering verdaagd. DIEP ONTROERD Zaterdag barstte premier Mossadeq in tranen uit, toen hij afscheid nam van de Amerikaanse ambassadeur, Grady, die morgen uit Perzië zal vertrekken, Mossadeq was diep ontroerd door het verlies van één van Perzië's beste vrien den In een radiorede tot het Perzische volk verklaarde Mossadeq, dat hij en zijn regering geen compromis in het oliegeschil met Engeland zullen aan vaarden, zolang zij de steun van het volk en het parlement hebben. Perzië en Afghanistan hebben een overeenkomst gesloten over de levering van Perzische olie aan laatstgenoemd land. Dit is de eerste overeenkomst van die aardf die door Perzië, na de natio nalisatie der „Anglo Iranian", is ge sloten. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Landbouwhogeschool bracht de Koningin Vrijdag een bezoek aan Wageningen. De 7-jarige Micheline Klein, die tijdens de bezetting in liet concentratiekamp Viight werd geboren, biedt de Koningin bloemen aan. Links de Rector Magnificus, prof. dr H. J. C. Tendelo, rechts de burgemeester van Wageningen, mr M. de Niet. Wijziging in contributies en uitkeringen per 1 Januari Denemarken verzet zich tegen toe lating van Griekenland en Turkije tot Noord Atlantisch Pact. Ook Nederland en Noorwegen tegenstanders Denemarken zal zich te Ottawa ver zetten tegen het Amerikaanse voorstel om Griekenland en Turkije tot de Noord Atlantische verdragsorganisatie toe te laten. Verwacht wordt, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Noorwegen en Nederland het standpunt van hun Deense ambtgenoot zullen steunen. De gronden voor diens oppositie zijn o.m., dat het niet realistisch is de Noord- Europese landen te vragen zich in het kader van de Nato te verplichten om verafgelegen landen, waarmede zij wei nig of geen strategische, historische of geografische banden hebben, te hulp te komen. Gevreesd wordt, dat de bevoorrading der grote Griekse en Turkse legers zal gaan ten koste van de andere aangeslo ten landen. El£ zang- en twee muziekvereniging en zorgden voor 'n 'gezellige drukte. De zangverenigingen „Crescendo" te Kruiningen en „Zuiderstemmen" te Hansweert organiseerden Zaterdag te Kruiningen een zangfestival, waarvoor zeer grote belangstelling bestond. Om drie uur had de officiële ontvangst plaats ten gemeentehuize. Burge meester Vogelaar sprak er zijn vreugde over uit, dat dit feest tot stand is gekomen door samenwerking van de zangverenigingen uit de beide dorpen. De heer Th. L. Jonker te Haamstede voorzitter van de Zeeuwse Zangers- bond, prees de organiserende vereni gingen om hun durf, vooral omdat de herinneringen aan het zangconcours te Hoek door het slechte weer niet zo prettig waren. De heer A. Weststrate te Kruinin gen, voorzitter van het uitvoerend co mité, zei, dat dit laatste concours toch ook grote voldoening bracht, omdat beide verenigingen mooie prijzen be haalden. Hij noemde speciaal de heer M. J. van de Berge, van wie het initia tief is uitgegaan en bracht het ge meentebestuur dank voor de grote medewerking. Hierna werd de herinnerings- médaille, beschikbaar gesteld door de burgemeester, verloot. „Ons Genoe gen" uit Kats werd de gelukkige. De door de heer van den Berge beschik baar gestelde médaille viel ten deel aan de gemengde zangvereniging „De Lofstem" te St. Maartensdijk. Alle deelnemende verenigingen ontvingen vervolgens de herinnerings-médaille. Daarna zongen alle verenigingen o. 1. v. de heer Adr. B. Holster voor het gemeentehuis het bondslied. Met de muziekvereniging „E.M.M." uit Krui ningen aan het hoofd werd een rond gang door het versierde dorp gemaakt. Daarna concerteerden de deelnemende verenigingen in de muziektent. De attracties, w.o. een „lichtsport", trokken veel belangstelling. Zoals ge bruikelijk kon ook de toren, die des avonds door schijnwerpers werd ver licht, worden beklommen, waarvan ondanks de krachtige wind, een ruim gebruik werd gemaakt. Aan het festival namen deel: Kin derkoor, Axel; Kinderkoor „Schelde- zangertjes", Hansweert; „Ons Genoe gen", Kats; „Uitspanning door inspan ning", Souburg; Kinderkoor „Jong Crescendo", Kruiningen; Hansweerts Meisjeskoor; „Zanglust", Wilhelmina- dorp; „De Lofstem", St. Maartensdijk; „Nieuw Leven", Yerseke; „Zuider stemmen", Hansweert en „Crescendo", Kruiningen. Medewerking verleenden de muziek gezelschappen „Scheldegalm" te Hans weert en „E.M.M." te Kruiningen. Onder voorzitterschap van Mr Dr A. 3. 3. M. Mes hield de Ver. voor Zieken- huisverpleging in Z.- en N.-Beveland Zaterdagmiddag In de „Prins van Oranje" te Goes een buitengewone algemene vergadering. Nadat in de vacature-J. A. Wolse tot bestuurslid was gekozen de heer M. van Halst te Kortgene, kwam aan de orde een bestuursvoorstel om i.v.m. de stqging der ziekenhuistarieven per 1 Jan. 1952 wijziging te brengen in de contributies en de uitkeringen. Bij Kon. Besluit is m.i.v. 1 October a.s. benoemd tot burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin, lid der Tweede Kamer van de P.v.d.A. Van 1937 tot 1946 was de heer Tuin burge meester van Hogezand. Thans is hij tevens lid van Ged. Staten van Gro ningen. Eveneens per 1 Oct. is tot burge meester van Hengelo (O.) benoemd Mr R. J. J. Lambooy, thans burge meester van Waalwijk. De heer Lam booy is rooms-katholiek. Tenslotte is m.i.v. dezelfde datum benoemd tot burgemeester van Hil versum de heer J. J. G. Boot, thans burgemeester van Ede. De heer Boot is anti-revolutionair. Nog dit jaar sluiting van verdrag met West-Duitsland? Adenauer heeft gezegd, dat de be oogde overeenkomsten tussen West- Duitsland en de drie bezettende mo gendheden nog dit jaar zullen worden gesloten. De Bondsrepubliek zou aan de komende conferentie van vier op voet van gelijkheid deelnemen. De Duitsers zouden in de Europese strijdmacht even eens op voet van gelijkheid deelnemen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, heeft echter ver klaard, dat er tussen Duitsland en de geallieerden geen verdrag tot stand zal komen, zolang de overeenkomst over het Europese leger niet ondertekend en bekrachtigd is. Ook zal er geen Duitse soldaat worden aangeworven, zolang deze overeenkomst niet van kracht is geworden. Slachtoffers van ongeval met Frans vliegtuig ontdekt. Zondagmiddag werden in het Weste lijke deel van de Middellandse Zee tus sen Valencia en het eiland Iviza ver scheidene drijvende lijken en enige vlot ten ontdekt door het Nederlandse schip „Atlas", op weg naar Barcelona. Het bleken de lijken te zijn van de in zittenden van het op 12 September ver dwenen Franse passagiersvliegtuig, dat op weg was van Toulouse naar Oran met 39 personen aan boord. WERKLOOSHEID IN HET BOUWBEDRIJF. Situatie in Zeeland is niet zorgwekkend. Tengevolge van de moeilijkheden in de bouwnijverheid, eerst de bouwstop en nu vooral de financieringsmoeilijkheden, is reeds in verschillende delen van ons iand, met name in het Westen, werk loosheid ontstaan. Naar wij vernemen is de situatie in Zeeland niet zorgwekkend. Uiteraard zijn hier relatief veel minder bouwvak arbeiders dan in steden als Rotterdam, Amsterdam enz. Maar de voornaamste oorzaak, waarom in onze provincie nog niet van grote werkloosheid in het bouwbedrijf gesproken kan worden, is gelegen in het feit, dat enkele grote objecten, van gemeenten en particulie ren, vele arbeiders werk geven. Dit betekent echter niet, dat van werkloosheid in het geheel geen sprake is. Het aantal ingeschreven werkzoe kende timmerlieden, metselaars, opper lieden enz. is voor Zeeland in de maand September groter dan andere jaren. En de tendens in deze richting wordt ster ker. Indien binnen korte tijd werken worden opgeleverd en geen nieuwe ob jecten kunnen worden aangevat, zal de werkloosheid in het bouwbedrijf ook hier groter worden. 1952. Het bestuur stelde voor de A-ver- z kering met een contributie van f 0.10 per week te laten voortbestaan als A-I verzekering, maar daarnaast verschil lende andere verzekeringen in te voe ren, zodat ieder zich voortaan kan ver zekeren tegen het 3e klas-tarief in het ziekenhuis. De leden maken dus zelf keuze uit de 10 variaties van de A-verzekering en kunnen er op deze wijze zelf tijdig voor zorgen, dat zij het 3e klas-tarief in het ziekenhuis volledig vergoed krijgen. Dit voorstel werd m.a.s. aangenomen. Ook werd voorgesteld de B-verzeke ring (die destijds als 2e klas verzeke ring was bedoeld) per 1 Jan. 1952 op te heffen en de verzekerden te ver wijzen naar de A- en de C-verzeke- ringen. Deze groep levert vrijwel elk jaar verlies op, aangezien het draag vlak te klein en het percentage van de ziekenhuisopnamen regelmatig elk jaar abnormaal hoog is, veel hoger dan bij de andere verzekeringen. Na enige bespreking werd besloten aan de B-verzekerden te vragen of zij, maar dan tegen een hogere contribu tie, lid willen blijven van de B-ver zekering, dan wel of zij willen over gaan naar de A-verzekering. Van het resultaat van deze enquete zal het af hangen of er een voldoend aantal le den overblijft voor een rendabele B- verzekering. Tenslotte werd beslot om in de contributies en de uitkeringen van de Aanvullende en de C-verzekering voorlopig geen verandering te bren gen. Bij de rondvraag wees de secr.-penn., de heer A. de Lange, op het feit, dat velen niet voldoende verzekerd zijn tegen de kosten van sanatoriumver- pleging. De verplicht en vrijwillig bij een ziekenfonds verzekerden ontvan gen niet de volle verplegingskosten in een anatorium en hebben dus be lang bij de A- of de Aanvullende ver zekering van de Ver. voor Ziekenhuis- verpleging, maar zij, die alleen lid zijn van laatstgenoemde vereniging, dienen zich zó te verzekeren, dat zij bij op name in een sanatorium de verple gingskosten ongeveer vergoed krijgen. PAPPEN EN YOGHURT GOEDKOPER. I.v.m. de afschaffing van de omzetbe lasting op pappen en yoghurt heeft het Bedrijfsschap voor Zuivel m.i.v. 16 Sept. de voor deze producten geldende maxi mum-consumentenprijzen verlaagd. Melkyoghurt, ondermelkyoghurt, als mede met gestandaardiseerde melk be reide rijstepap, bloempap en haver moutpap worden twee cent per liter (zowel los als in flessen) in prijs ver laagd. Karnemelkse bloempap en -gort pap worden een cent per liter goedko per. Zaterdagavond omstreeks half acht is op de provinciale^ weg tussen Kam perland en Wissekerke de 26-jarige motorrijder Mar. Maris uit Kamper land, die op weg was naar zijn ver loofde in Kortgene, in een bocht tegen een betonnen paal gereden en op slag gedood. Niemand zag het gebeuren; alleen een man, die in de verte aan kwam, hoorde de klap. Hij vond toen het reeds gestorven slachtoffer. De jongen was enige zoon. DE BILT ZEGT: Koel. Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind tussen West en Noordwest.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1