DUITSLANDS ONAFHANKELIJKHEID IS AANSTAANDE Verbandacte voor de duur van 2 jaar. HOGE COMMISSIES GAAN VERDWIJNEN PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Grote Drie' bereikte overeenstemming Bezettingstroepen worden defensiestrijdkrachten Ernstige botsing bij Rilland-Bath Vijftigjarige V* P* Z* heeft een taak in Zeeland* „Centraal Bond" bestaat 50 jaar Volksdrachtenfeest in Luzern Minimum leeftijd voor aanmelding zal worden verlaagd. Gemeenteambtenaren hartelijk in Middelburg ontvangen Critische woorden van burgemeester mr. dr. N. Bolkestein Beperkt offensief der Verbondenen aan het Koreaanse front Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435 Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1968 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord VRIJDAG 14 SEPT. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B, G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.13 u., onder 18.58 u. Maan op 18.49 u., onder 5.57 Volle Maan 13.38. Hoogwater Zaterdag 15 Sept.: Vlissingen: 1.29 u. 2.30 m., 13.41 U. 2.23 m. Terneuzen: 1.58 u. 2.47 m., 14.12 u. 2.40 m. Wemeldinge: з.18 u. 1.95 m., 15.37 u. 1.77 m. Zierikzee: 3.08 u. 1.70 m., 15.21 1.52 m. De ministers van Buitenlandse Zaken der drie grote Westelijke mo gendheden hebben gisteravond te Washington definitieve overeen stemming bereikt over de bepalingen van een „vredescontract", dat beoogt West-Duitsland op te nemen in het defensiestelsel van de Westelijke wereld. De Amerikaanse, Britse en Franse Hoge Commissarissen in Duits land zullen de instructie krijgen met de West-Duitse regering te onder handelen over een regeling, die voorziet in: 1. Vrijwel algehele onafhankelijkheid van de West-Duitse regering in de buitenlandse politiek en binnenlandse aangelegenheden. 2. Afschaffing van de huidige Hoge Commissie der drie Westelijke mogendheden en vervanging door ambassadeurs. 3. Wijziging van de status der bezettingstroepen in defensiestrijd krachten. Vandaag zal een officieel communiqué worden uitgegeven, waarin de maatregelen bekend gemaakt zullen worden, die de ministers heb ben genomen. Tjjdens de avondzitting van de ministers hebben Acheson en Morrison Schuman hun steun toegezegd, omdat het Franse plan de beste oplossing vormt van het vraagstuk der Duitse bijdrage aan de verdediging van West- Europa. De ministers zouden hebben besloten om zoveel mogeljjk haast te maken met de organisatie van het leger onder generaal Eisenhower. Morrison had nog enkele bezwaren: Hjj erkende de betekenis van het Franse plan, doch verklaarde, dat Enge land, alvorens definitief zijn standpunt te bepalen, de zekerheid moest hebben, dat het zijn plaats zal behouden, waarop het als bezettingsmacht en lid van de generale-stalgroep recht heeft. Engeland wilde vooral niet, dat de her bewapening van Duitsland de voorrang zou krjjgen op de bewapening der Europese geallieerden. Acheson bracht hiertegen in, dat deze vrees ongegrond is, daar de Amerikaanse materiële hulp voor het Europese leger en niet voor de verschillende staten apart bestemd is. Schuman bracht nog met nadruk naar voren, dat met de vorming van de eerste Duitse contingenten reeds voor de definitieve opbouw van het ont worpen Internationale verdedigingsstelsel begonnen zou kunnen worden, echter onder dit voorbehoud, dat deze vorming onder internationale controle zou geschieden. Functionarissen noemden het „vre descontract" liberaal, maar zeiden dat de Westeljjke grote mogendheden enige bevoegdheden wensen te behouden. Hieronder bevindt zich het recht om zich in Duitse aangelegenheden te men- gen, indien het communisme de West- Duitse republiek dreigt omver te wer pen, hetz|j door een binnenlandse coup, hetzy door agressie van buitenaf. De functionarissen meldden vervol gens nog, dat de ministers ook nog spraken over: 1. Mogelijke regelingen om een vre desverdrag met Oostenrijk te bespoe digen. 2. Italië's verzoek om drastische wij zigingen in het met dit land in 1947 gesloten vredesverdrag, waardoor de SJAH KEURDE ULTIMATUM GOED. De plaatsvervangende premier van Perzië, Fatemi, heeft verklaard dat de Sjah het ultimatum aan Engeland had goedgekeurd alvorens het aan Trumans vertegenwoordiger, Harriman, werd toegezonden. Het Engelse ministerie van Handel maakt bekend, dat in overleg met de betrokken scheepvaartmaatschappijen maatregelen worden getroffen om be paalde schaarse goederen, die op weg zijn naar Perzië, een andere bestem ming te geven. DRIE ERNSTIGE EN TWEE LICHT GEWONDEN. Gistermiddag is op de grote verkeers weg van Bergen op Zoom naar Goes op de Kreekrakdam even buiten Rilland een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Drie personen werden zwaar en twee minder ernstig gewond. Toen mevr. B. uit Brussel, rijdend in de richting Goes, de zware "vrachtwagen van de Fa Imbrechts uit Yerseke wilde passeren, botste zij in grote vaart tegen db uit de andere richting komen wa gen van de heer J. v. d. S. uit Nieuw dorp op. De slag kwam zeer hevig aan. Mevr. B. liep een zware hersenschud ding op en inwendige kneuzingen. Zij is naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. V. d. S. en z|jn naast hem zittende broer moesten ernstig verwond in het ziekenhuis te Goes worden opgenomen. Zijn drie an dere passagiers liepen lichte verwon dingen op. Direct werden de Rijkspolitie van Ril land-Bath en enige doktoren uit Ril land, Hoogerheide en Bergen op Zoom te hulp geroepen. Twee ziekenauto's uit Bergen op Zoom waren spoedig ter plaatse. De Rijkspolitie van Riliand-Bath heeft in samenwerking van de verkeersbri- gade uit Middelburg een onderzoek in gesteld. De beide totaal vernielde auto's zijn weggesleept. weg voor uitgebereldere herbewapening wordt geopend. 3. De Amerikaanse onderhandelingen met Spanje, die tot doel hebben mili taire bases voor de West-Europese de fensie te verkrijgen. Papagos wil Griekse regering vormen. De „Griekse concentratie" van maar schalk Papagos, die als sterkste partij uit de verkiezingen te voorschijn Is ge komen, heeft gisteren het onmiddellijk aftreden van de huidige liberale rege ring geëist omdat v|jf van haar minis ters bij de verkiezingen zijn verslagen. De einduitslag van de Zondag gehou den verkiezingen is nog niet bekend, maar Papagos kan op minstens 115 van de 250 parlementszetels rekenen. Papagos zei dat Koning Paul hem met de vorming van 'n nieuwe regering diende te belasten. De Atlantische Raad in Ottawa. INFLATIE IS EVEN GEVAAR LIJK ALS EEN LUCHTAANVAL De Canadese minister van Buiten landse Zaken, Pearson, heeft gisteren verklaard, dat het verband tussen be wapening en economie der vrije staten een van de hoofdpunten van bespreking zal vormen op de bijeenkomst van de Atlantische Raad, welke Zaterdag a.s. te Ottawa begint. „De zeer wezenlijke overtuiging heeft post gevat, dat infla tie voor de Westerse mogendheden even gevaarlijk is als vijandelijke luchtaan vallen". Er zal veel aandacht worden geschon ken aan de economische samenwerking op lange termijn tussen de staten-leden van het Noord-Atlantische Verdrag. POLITIE WERD MET SALVO'S UIT EEN STENGUN ONTVANGEN. Gisteravond werd de politie te Haar lem door bewoners gealarmeerd met de mededeling, dat aldaar in een woning met een stengun geschoten werd. Het bleek, dat een 30-jarige bewoner bezig was salvo's te lossen uit een automa tisch schietwapen. De politie kan aan vankelijk niet in de woning doordrin gen, wegens het gevaar van rondvlie gende kogels. Tenslotte slaagde een aantal agenten en rechercheurs er in de man te overmeesteren, doch niet nadat deze een der politiemannen met een kris in het dijbeen had gestoken. De man bleek in een ernstige toestand van overspanning te verkeren. Hij werd naar het grote Gasthuis overgebracht, waar hij werd opgenomen wegens een verwonding aan de schouder. Prins Bernhard onthulde bevrij dingsmonument te Wageningen. Gistermiddag is te Wageningen voor het voormalig hotel „De Wereld" door Prins Bernhard een nationaal bevrij dingsmonument onthuld. Nadat een kinderkoor „Blijf bij mij Heer" had gezongen, leidde de burge meester van Wageningen, mr M. de Niet, de Prins naar het beeld. Na de rede van Prof. dr H. J. C. Tendeloo, voorzitter van het initiatief- comité tot oprichting van het monu ment, onthulde de Prins het monument, Direct na de onthulling klonken de volksliederen van Nederland eri Cana da. Hierna sprak de Canadese kolonel Johnson. Na de toespraak van burge meester de Niet begaf het gezelschap zich naar het pas ingerichte capitulatie museum. Ambonezen willen naar Nieuw- Guinea of (niet bezet) gebied der R.M.S. De Ambonezen in Nederland beschou wen zich als staatsburgers van de re publiek Maluku Selatan. Zij eisen er kenning van dit recht krachtens de uit roeping van de R.M.S. tot souvereine staat op het ogenblik, dat de republiek Indonesia Serikat ontbonden werd. Zij eisen afvoer naar een gebied binnen de R.M.S., dat niet door de republiek In donesia is bezet of naar Nieuw-Guinea. Dit staat vermeld in een petitie, op gesteld in de gisteren gehouden verga dering van het Comité Rechtspositie Ambonese militairen en schepelingen te Den Haag. Deze petitie werd verzonden naar de secr.-generaal der Ver. Nat. en de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal. VERKOPERS VAN KIPPEN MET VOGELPEST GEARRESTEERD, De vier gebroeders K. uit Rucphen zijn door de politie van Terneuzen ge arresteerd, omdat z|j ervan verdacht worden kippen te hebben verkocht, die met vogelpest besmet waren. Het was opgevallen, dat op de bedrij ven, waar vogelpest was geconstateerd zoals In Terneuzen, Axel en Hoek, juist nleuwo kippen waren gekocht. De politie heeft de zaak in onderzoek. Nagegaan wordt, waar de klppenverko- pers hun gevaarlijke handelswaar heb ben afgezet. Een halve eeuw pluimveehouderij in Zeeland. De Vereniging tot bevordering van de Pluimveehouderij in Zeeland heeft gisteren te Goes op feestelijke w|jze het 50-jarlg bestaan herdacht. In deze vergadering heeft de heer B. van Asperen-Vervenne, oud-Pluimveeconsulent voor Zeeland, een herdenkingsrede uitgesproken. Gelukwensen werden uitge sproken door de huidige R|jkspIulmveeconsulent de heer Van de Zande en door het lid van G. S. de heer O. Philipse en de voorzitter van de Velling Middelburg, de heer B. Koole. Voorts werd een aantal fraaie films gedraald over de pluim veeteelt ln de V.S. Nanno Sjoerd Meinders gaat terug, naar zijn eigen ouders. Nanno Sjoerd Meinders zal, na acht jaar door zijn Duitse pleegmoeder, me vrouw Ullner in Bremen, te zijn ver zorgd, waarschijnlijk Zaterdag a.s. of Zaterdag over een week bij zijn ouders in de Tuinstraat te Assen terugkeren. De ouders en de moeder hebben zich met elkaar verzoend en mevrouw Ull- ner zal zelf Nanno naar Assen brengen. Nog voordat de uitspraak van de Amerikaanse rechtbank, die de zaak behandelde, ten gunste van de familie Meinders was gevallen heeft mevrouw Ullner verklaard vrijwillig afstand van de jongen te willen doen. Deze buitengewone ledenvergade ring, die overigens matig was be zocht, stond onder leiding van de dierenarts dr G. Wagenaar, voorzitter van de V.P.Z. In zijn openingswoord wees hij op het belang van de V.P.Z., die als kleine vereniging toch in Zee land een taak heeft te vervullen. Hij toonde dit met interessant cijfermate riaal aan.. In 1950 telde ons land 15 mililoen hennen, waarvan in Zeeland 2 pet. De afzet van eieren, die in 1950 een bedrag van f 171 millioen beliep, betekende 3.2 pet. van de totale Ne derlandse export en 10.7 pet. van de landbouwexport. Hij drukte de pluim veehouders op het hart waakzaam te zijn, want vele moeilijkheden, o.m. met het voederprobleem, zijn te voor zien. Hij zag ook de noodzaak van con sumptieverhoging van eieren in het binnenland. Als de Zeeuwse problemen noemde hij de onbevredigende kuikentoewijzin gen, de te oude pluimveestapel hier en de onvoldoende bestrijding van de T.B.C. onder de kippen. De opfok zal beter ter hand moe ten worden genomen. De heer Van Asperen-Vervenne her innerde in zijn causerie allereerst aan de stichting van de „V.P.N.", welke vereniging zich meer met de konijnen dan met de kippen bezig hield. Een van de eerste taken van de vereniging was het regelen van de fokkerij, het oprich ten van fokstations en het instellen van een legcontrolesysteem. Er werden leg- wedstrijden georganiseerd. In 1930 wer den cursussen gegeven voor leerkrachten in de pluimveeteelt aan land- en tuin- bouwonderwljzers. Tenslotte herdacht hij degenen die gedurende de afgelopen halve eeuw hun beste krachten aan de vereniging heb ben gegeven, zoais de heren Hankene, en Slegt te Goes en de heren Vreeburg en Heering. IN DE TOEKOMST. Bracht hij beelden uit het verleden, de heer v. d. Zande keek in de toekomst en gaf een uitvoerige beschouwing over de mogelijkheden voor de V.P.Z. als iedere pluimeveehouder zich bij haar aansluit. Namens het provinciaal be stuur bracht de heer C, Piiilipse geluk wensen uit. HU was van oordeel, dat de pluimveehouderij voor het kleinbedrijf een goede bron van inkomsten kan vor men. Daarom hoopte hij, dat het stre ven van de vereniging zal worden be loond. De heer Koole tenslotte sprak de wens uit, dat steeds meer pluimveehou ders het belang van deze organisatie zullen mogen gaan inzien. Dr Wagenaar beantwoordde de spre kers allen persoonlijk. Op de flims, die hierna werden ver toond, zagen de aanwezigen, hoe de Amerikaan zijn pluimvee opfokt en hoe de T.B.C.-bestrijding onder het pluim vee en de varkens in de Ver. Staten wordt aangepakt. Rood China wil verdrag met Japan tekenen. De minister van Buitenlandse Zaken van nationalistisch China, dr Jeh, heeft verklaard dat China bereid was om een tweezijdig verdrag met Japan te teke nen. Dr Jeh voegde hier echter aan toe, dat Japan en niet China de verliezer was, en dat nationalistisch China niet in Tokio om 'n verdrag zou gaan smeken. Voor het examen militair-vlieger slaagde de heer Fr. Nobels te Goes. Koningin Juliana aanwezig bij herdenking. (Van onze Utrechtse correspondent) De Centraal Bond voor Inwendige Zending en Maatschappelijk Werk, die Donderdag in de Nieuwe Kerk te Am sterdam z|jn gouden jubileum vierde, mocht het genoegen smaken de Konin gin in zjjn herdenkingssamenkorast te ontvangen. In zijn herdenkingsrede gaf dr Ph. J. Idenburg van al het werk verricht in de laatste 50 jaar een overzicht en wees hij op de tegenstellingen van 50 jaar ge leden en nu. Klonk toen slechts in hoofdzaak de roep tot bekering, thans wordt ook het gesprek tussen kerk en wereld gevoerd. Verder hebben Slote- maker de Bruine, ds H. Pierson en an dere sociale voormannen gezegd, dat het niet alleen gaat om barmhartigheid, maar ook om het recht. BLIJVENDE TAAK. Dr Idenburg zette uiteen, dat het werk van de Centraal Bond verzakelijkt is. Wat de organisatie moet doen, is zorgen voor scholing en research; haar taak is een vak geworden. Maar na tuurlijk kan dit vak alleen beoefend worden wanneer men de boodschap brengt voor vastgelopen mensen: alleen het kruis van Christus redt. Dat is de blijvende taak van de inwendige zen ding. De minister van Justitie, mr H. Mui- der|je, bracht de gelukwensen van de regering over, waarbij hij speciaal de arbeid ten dienste der kinderbescher ming prees. Als voorzitter van het jubileum comité hield mr H. de Bie de laatste toespraak. Hij voerde 't woord namens de 175 bij de Centraal Bond aangesloten verenigingen en bood ais feestgeschenk aan een bedrag van f9540,29. Na afloop van de herdenkingssamen komst liet Koningin Juliana in het koor der Nieuwe Kerk een aantal werkers en werksters uit de praktijk aan zich voor stellen. De bondsadvlseur jhr M. C. T. van Lennep ontving ter gelegenheid van het jubileum een Koninklijke onder scheiding. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Zwitserse Volksdrachten vereniging werd in Lilzern een groot volksdrachtenfeest gevierd, waaraan meer dan tienduizend personen uit alle delen van het land hebben deel genomen. Klederdrachten in alle verscheidenheid, alsmede voorstellingen van oude volksgebruiken werden in een kleurrijke stoet, welke uren duurde, aan het publiek getoond. Deze wlegendraagsters trokken wel zeer de aandacht van de talloze toeschouwers. Nieuwe richtlijnen Nat. Reserve op komst. Keuringseisen blijven gelijk, (Eigen bericht.) BINNENKORT zullen nieuwe richt lijnen worden bekendgemaakt voor de Nationale Reserve. Deze richtlijnen, die een herziening vormen van de reeds be staande richtlijnen z|]n reeds door de Ministerraad en de Legerraad goedge keurd en wachten nog op de Koninklijke goedkeuring. De herziening van deze richtlijnen houdt het volgende in: 1. De minimumleeftijd voor de aan melding zal worden verlaagd van 21 jaar tot 18 jaar. Hierdoor is het mogelijk dat zich meer studenten zullen aanmelden. 2. De eis, dat de vrijwilliger mins tens zes maanden actieve dienst moet hebben verricht bij de K.L. of het K.N.I.L. komt geheel te ver vallen. (Hier werd bij de aanmel- Reünie in kaarslicht In het Nederlands Koffiehuis ontving gisteren de afdeling Zeeland van de Ned. Bond van Gemeenteambtenaren de 875 deelnemers aan de conferentie die gedurende enkele dagen wordt gehouden. Zij werden toegesproken door de voorzitter der afdeling Zeeland, de heer J. Ph. Koene, die de onlangs overleden gemeente-secretaris van Goes, de heer van Ballegoyen de Jong, herdacht die erelid van de Bond was. Ook herinnerde de heer Koene aan het 55-jarig bestaan van de Bond, dat dit Jaar is gevierd. Tenslotte wenste de voorzitter de deelnemers goede dagen in Middelburg toe. In de middaguren waren de deelnemers in de Burgerzaal van het stadhuis ontvangen. In deze door kaarslicht verlichte zaal sprak burgemeester mr dr N. Bolke stein, die in zijn toespraak de 'verhou ding tussen Rijksoverheid en gemeen tebestuur noemde. De regering, aldus spreker, wordt door de gemeentebesturen altijd gezien als de tegenspeler. Dit stelt de gemeen tebesturen voor grote problemen. Mr Bolkestein oefende critiek op de bezuinigingen, die worden doorgevoerd ten aanzien van openbare gebouwen en andere outillage. Als de bezulnigings- Gisteren zijn in Korea de gevechten opgelaaid, toen de Verbondenen een beperkt offensief begonnen. Na zware gevechten, waarbij de Noordelijken zware verliezen leden, slaagden de Verbondenen er in een aantal belangrijke heuvels in de centrale sector te veroveren Aan het Oostelijk front zetten de geallieerde infanterie en pantserwagens hun aanvallen voort en leden de communisten zware verliezen. Ook aan het Westelijk front verleggen de geallieerden hun stellingen ln Noordelijke rich ting, waarbij slechts matige tegenstand wordt ontmoet. Naarmate de Verbondenen ln Oost-Korea verder opdringen en dichter b|j de bevoorradingswegen van de Noordelijken, onder meer de weg Koemhwa KoemsongWonsan, komen, ontmoetten z|j heftiger tegenstand. Gisteren werd een belangrijk, hooggelegen terrein ten Noord-Oosten van Koemhwa veroverd, nadat een compagnie van de tegenstander zo goed als vernietigd was. Ten Zuid-Oosten van Koemsong voerden de communisten een aantal tegenaan vallen uit, die echter alle werden afgeslagen. De communisten bieden hard nekkige tegenstand. politiek te sterk wordt doorgezet, zal de achterstand, die er op dit terrein toch ai bestaat, nog groter worden en zelfs een gevaar kunnen opleveren.. Tenslotte sprak mr Bolkestein er zijn blijdschap over uit, dat deze jaarverga dering in Middelburg werd gehouden en wenste de deelnemers goede dagen in deze stad toe. De voorzitter van de Bond, de heer K. de Boer, burgemeester van Hardinx- veld, beantwoordde deze hartelijke toe spraak. Na afloop van de ontvangst ging men naar de Schouwburg, waar een ont spanningsavond werd aangeboden. De personeelsvereniging van de gemeente Middelburg voerde er: „Als de klok waarschuwt" op, een blijspel, dat veel succes oogstte. Alle medespelenden ont vingen aan het einde van de avond een aardige attentie. De deelnemenden zullen enkele ex cursies in Zeeland houden. Antwerpen doet niet mee aan conferentie van Noordzeehavens. De Antwerpse Kamer van Koophan del, die heeft deelgenomen aan de eer ste voorbereidingsbesprekingen der Noordzeehavens, heeft zich terugge trokken. Zij is van oordeel, dat de con ferentie voorbarig is, zolang verschei dene punten hun oplossing niet hebben gevonden ln de Benelux-Unie. ding ook thans reeds geen rekening meer mede gehouden.) 8. In plaats van één jaar zai een vrij williger nu voor de t|jd van twee jaar een verbandacte moeten tekenen. 4. „De verbintenis wordt gesloten tot het verrichten van werkelijke diensj ter handhaving of tot herstel vail de openbare rust of orde binnen het Rijk in Europa", zegt art. 5 van het Besluit, hetwelk thans wordt aan gevuld met de zinsnede: „in geval van oorlogsomstandigheden of an dere buitengewone omstandighe den". 5. Voorts wordt vastgelegd, dat de vrijwilliger wanneer hij in werke- lijke dienst zal worden opgeroepen in de streek zal blijven waar zijn woonplaats is gelegen. 6. De vergoeding per oefenavond zal worden verhoogd van 0.75 tot 1. 7- De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de vrijwilligers, die twee jaar trouwe dienst hebben verricht eeri bijzondere vergoeding zullen ont vangen. Hierbij zal rekening wor den gehouden met het aantal oefen avonden dat is bijgewoond. 8. De keuringseisen zullen gelijk blii- ven. Ds J. D. Schmidt f Op 80-jarige leeftijd is overleden ds J. D. Schmidt, in leven van 1909— 1948 Ned. Herv, predikant te Kapelle. Johannes Daniël Schmidt werd ge boren 1 Maart 1871 te Dordrecht als zoon van een meubelmaker. Pas op la tere leeftijd ging ds Schmidt tot de theologische studie over aan de R.U. te Utrecht. Na Sint Anthoniepolder el) Oudenhaard in het ambt gediend té hebben hield ds Schmidt 5 Dec. 1907 zijn intrede-predikatie in de Ned. HerV. kerk te Kapelle en had als tekst ge kozen: „HU moet wassen en ik minder worden". Ds Schmidt ging 15 Decem ber 1943 na een zegenrijke ambtsperio de met emeritaat. Ds Schmidt was vele jaren voorzitter van het classicaal bestuur van Goes der Ned. Herv. Kerk. In '45 had ds Schmidt zich in Den Haag gevestigd. Bevestiging en intrede van ds Rijksen. Voor de Geref. gemeente te Middel burg was het gisteren een blU'de dag. Na een vacante periode van drie maan den door het vertrek van ds de Wit, kon de nieuwe predikant, ds L. Rijksen uit Leiden gistermiddag door de consu lent, ds Aangeenbrug van Terneuzen, in het ambt worden bevestigd. HU had als tekst gekozen Jes. 32 20. Des avonds deed ds Rijksen zUn intre de met een predikatie over Rom. 1 16. Na deze predikatie sprak hij ds Aan geenbrug, de kerkeraad, de gemeente, en de verenigingen toe. Daarna voerde het woord ds Bel van KrabbendUke, als vriend en namens de Zijdelijk classis, de heer Hage namens de studenten, een ouderling uit Leiden, wethouder Köge- ler namens het gemeentebestuur en ou derling de Kok, op wiens verzoek de gemeente haar nieuwe herder en leraar Psalm 122 3 toezong. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt met voornamelUk in de kustprovincies hier en daar enkele buien. Meest matige Zuid-WestelUke wind. Vrij koel weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1