<97 de loupe Kinderbescherming in de Geref. Kerken Overtredingen bij en over de grens, zeeuwsch dagblad Dienstbode vindt kostbare schat» Diaconale Conferentie nam rapport aan. Oplichter eiste f500»- borgsom; twee lichtgelovigen liepen er in» Beeldhouwers contra minister» Cursus aannemers en bouw kundig opzichters. $eemu-ó JjjdbcfibLjjl Piet jaadi band. teuwó uit rovfincl Walcheren. ONS FEUILLETON. ©ie $icPi%e£$ ov-eMJuint Zuid-Beveland. Donderdag 13 September 1951 Pagina 2 ilngez. mededeling, advert.) Verleden week vond de dienstbode van Mevrouw de J. te U., tijdens de najaars- sehoonmaak, bij het opruimen van een kast een doos met papiersnippers. Toen zij de inhoud echter eens nader onder zocht, bleek het een groot aantal waar- depunten van Niemeijer's Koffie en Thee te zijn. Mevrouw de J. die hier al maanden tevergeefs naar had gezocht, was de koning te rijk! Gelukkig dat Niemijer's waardepunten steeds geldig blijven. Het was een respectabel aantal, want Mevrouw de J. gebruikt - zoals alle ver standige huisvrouwen - steeds die heer lijke Niemeijer's Koffie en Thee. Fluks werden de bonnen verzonden naar Niemeijer Groningen en binnen enkele dagen bracht de post een doos met prachtig „Safira"-tafelbestek. Dank zij de schoonmaak - en dank zij Niemeijer's Koffie en Thee'. - was Mevrouw de J. nu geheel zonder kosten in het bezit gekomen van de prachtige „Safira" vorken en lepels, vlekvrij door en door. Een wijze raad: geniet van Niemeijer's Koffie en Thee en bewaar de waar depunten zorgvuldig! *IËk en ovftf de flitfUM De vier .veuerlandse mijnenvegers, de „Jan van Gelder", „Abr. van der Hulst", „Pieter Florisz" en „Abr. Crijnssen", die 48 uur in de haven van Bombay hebben gelegen, hebben de reis naar het moederland voortgezet. De mijnenvegers hebben een beleefdheidsbezoek aan In donesië gebracht. Op de jaarlijkse bijeenkomst van de Internationale vereniging voor lucht vervoer (I.A.T.A.) te Londen is een plan goedgekeurd voor een gecontro leerd netwerk van luchtwegen boven Europa. Het plan beoogt de burger- vliegtuigen een snelle en veilige vlucht te verschaffen. Radio—Warschau heeft Woensdag omgeroepen dat Stefan Martyka, „lid Van de voorlichtingsafdeling van radio- Warschau en één van Polen's vooraan staande dramaturgen", door „fascisti sche bandieten" is vermoord. Er werd niet medegedeeld, wanneer en onder welke omstandigheden de moord is ge pleegd. Leraren van alle Franse middelbare, hoge en technische scholen zullen ter Ondersteuning van hun eisen om salaris- Verhoging de deze maand te houden examens boycotten, aldus de eenstem mig genomen beslissing van het lera ren-actiecomité. m Uit de weekstaat van de Nederlandse &ank blijkt dat er een lichte verbete ring is ingetreden in de positie van de schatkist. Ingaande 15 September zal de naam van het departement van Sociale Zaken gewijzigd worden in die van: departe ment van Sociale Zaken en Volksge zondheid. gaat. Een eigen observatie-inrichting alsmede een deskundig inspectie-ap paraat zijn voor een goede ontwikke ling der kinderbescherming in onze kerken noodzakelijk. EIGEN GEBOUW. Voordat dit rapport werd aanvaard, had de vergadering zich bezig gehou den met enige interne zaken, waar van inzonderheid de kwestie van de aankoop van een eigen gebouw (wel ke onlangs plaats had) de tongen los maakte. Dr J. W. Noteboom te Voorburg, voorzitter van de Centrale Diaconale Conferentie, zette uiteen om welke redenen men plotseling tot de aankoop van een pand te Utrecht was over gegaan. Het Centraal Bureau kampte al jaren met een tekort aan ruimte en toen men onlangs een kans voor be tere huisvesting kreeg, had men haas tig een beslissing moeten nemen. (Van onze Utrechtse correspondent). De Centrale Diaconale Conferentie van de Geref. Kerken heeft te Amsterdam haar zestigste samenkomst gehouden. Dat men het bereiken van dit ronde getal belangrijk genoeg achtte om aan de conferentie een feestelijk cachet te geven, Is duidelijk gebleken. Maar voordat de diakenen zich in feestgewaad naar de hoofdvergadering begaven, stroopten zij de avond tevoren hun mouwen op om enige practische zaken onder de knie te krijgen. Dit gold inzonderheid het rapport van de studiecommissie Kinderbe scherming, een werkstuk vervaardigd onder voorzitterschap van Mr A. W. Haan te Leeuwarden. In dit rapport aan de samen stelling waarvan ook de heren A. ten Cate, drs A. Haalboom, F. Kunst, dr J. W. Schuyl, A. Stapelkamp en mej. G. den Uyl medewerken, terwijl de heer A. Hofman te Utrecht, directeur van het Centraal Bureau der Diaco nieën van de Geref. Kerken als secre taris optrad is het vraagstuk van de kinderbescherming van alle kan ten belicht. Aan het eind van het rapport is een samenvatting opgenomen, waarin de commissie o.m. concludeert, dat de duurzame verzorging van minderjari gen, die door ouders of familie niet of onvoldoende kunnen worden verzorgd, tot de taak der diaconie behoort. Tot de taak van de drie ambten in Christus' kerk behoort mede de zorg voor de ongehuwde moeder en het onwettige kind. De oprichting van een tehuis voor werkende meisjes naast het tehuis voor ongehuwde moeders, is met het oog op een doeltreffende nazorg zeer gewenst. De kerken zullen er zorg voor moe ten 'dragen, dat, wanneer Gerefor meerde kinderen met zedelijke of lichamelijke ondergang worden be dreigd en dientengevolge onder toe- ..cht worden gesteld, een voldoend aantal gezinsvoogden beschikbaar is om deze taak op zich te nemen. Het verdient aanbeveling de werving en vorming van gezinsvoogden tijdig ter hand te nemen. Ten aanzie., van de zorg voor licha melijk of geestelijk gebrekkige kinde ren zal de diaconie een zo goed moge lijke verzorging dienen te bevorderen met inschakeling van de op dit ter rein bestaande christelijke instellingen van barmhartigheid. In bepaalde ge vallen kan de diaconie tot taak heb ben de hiervoor benodigde financiële hulp te verlenen. De zorg voor de uitzending van zwakke kinderen naar herstellingsoor den of gezondheidskolonies kan wor den overgelaten aan de daarvoor be staande christelijke verenigingen. De grote geestelijke nood, waarin een belangrijk deel van de ontkers tende jeugd verkeert, legt aan de kerken en zo zware taak en verplich ting op, dat het terrein van de pre ventieve jeugdzorg de breedst moge lijke samenwerking, zulks met behoud van eigen zelfstandigheid, moet wor den gezocht en bevorderd. In het algemeen is voor de verzor ging en opvoeding van minderjari gen gezinsverpleging te verkiezen bo ven inrichtingsverpleging. Het is ge wenst, dat aan de plaatsing zowel een deskundig persoonlijkheidsonderzoek van het kind, als een nauwkeurig on derzoek van het pleeggezin vooraf- A.N.W.B. verzoekt herstel van de stoepen in Wouw. Reeds jaren is de traverse door Wouw van de Rijksweg Breda-Bergen op Zoom een bron van ergernis en gevaar voor het zeer drukke verkeer. De weg ver nauwt zich in Wouw aanzienlijk, zodat niet alleen zeer langzaam moet worden gereden, doch ook dikwijls plotseling moet worden uitgeweken. Daarbij ziet de weggebruiker zich dan veelal ge noodzaakt de stoepen voor de huizen op te rijden. Deze zijn door tanks zwaar beschadigd en nog steeds niet hersteld, aldus de A.N.W.B. Wel wordt er op het ogenblik gewerkt aan de omlegging van deze Rijksweg om Wouw heen, doch gezien de toestand van 's lands finan ciën, is het de vraag, of het gereed komen van deze rondweg spoedig een feit zal zijn. De Toeristenbond A.N.W.B. heeft zich thans tot Ged. Staten gewend met het verzoek de gemeente Wouw in staat te stellen de stoepen spoedig te herstel len, opdat het gevaar op deze traverse kan worden verminderd en de capaciteit vergroot. Zal P.N.I. standpunt inzake Japanse vredesverdrag herzien? In politieke kringen te Djakarta houdt men rekening met de mogelijk heid, dat de P.N.I. (Partai Nasional Indonesia) die tegen ondertekening van het vredesverdrag met Japan heeft gestemd, haar standpunt zal herzien. Fotobureaa vroeg sollicitanten. „Directeur" nu gearresteerd. Tachtig gulden per week bood de 45-jarige Amsterdammer C. S. F. in een annonce in een plaatselijk blad te Zaandam aan een fotograaf, aan een vertegenwoordiger en aan een administratrice, wanneer zij in dienst zouden willen treden van zijn foto bemiddelingsbureau. Daar hadden 25 Zaankanters oren naar. Tijdens het bezoek vertelde de directeur er bij, dat zij een bedrag van f500 als borg moesten storten, omdat het verant woordelijk werk was. Bij twee solli citanten had hij succes. Een jonge man, wiens vader vroeger een foto zaak had bezeten, zou vertegenwoor diger worden. F. bezocht deze jonge man aan diens eigen woning. Hij zeg de hem een salaris van f 80 en boven dien f 10 representatiekosten toe. Op Nadat enkele maanden geleden Nederlandse auteurs van hun afkeu ring lieten blijkentoen staatssecre taris mr J. M. L. Th. Cals in strijd met het advies van de jury aan de schrijver Simon van 't Reve een reis- subsidie onthield, levert thans de Nederlandse kring van beeldhouwers ernstige, openlijke critiek op een be slissing van de minister van O., K. en W., die twee ontwerpen van de Cen trale Commissie voor Oorlogs- en Vrede-gedenktekenen heeft afge keurd. Het eerste ontwerp is vervaardigd door de beeldhouwer Maris voor een monument, dat geplaatst zal worden in Nijmegen. Het tweede ontwerp is van de hand van de beeld houwer Roovers, bestemd door 's-Hertogenbosch. De ontstemning van de kring komt tot uiting in een open brief aan de minister van O., K. en W. van 9 Sep tember j.l. „Wij zijn geschokt en ver ontwaardigd", zo staat daarin te le zen, „omdat u door uw weigering de adviezen van de centrale commissie te aanvaarden ons vertrouwen in uw beleid in ernstige mate hebt ver zwakt". Enkele alinea's verder wordt gesproken over „de willekeur van beslissingen, die de zin van het K.B. van 15 October, waarbij de centrale commissie werd opgericht, te niet doen". „De waardigheid der herdenking eist een zo hoog mogelijk artistiek niveau, want de artistieke vertolking der herdenkingsgedachte bepaalt in houd en strekking van het monu ment. Om dit te bereiken is het K.B. van 15 Oct. 1945 uitgevaardigd. Daarvoor waakte en waakt de cen trale commissie", aldus de open brief. Nadat de schrijvers in de brief de door de minister destijds gesproken woorden: „De overheid moet zich wachten voor partijdige beslissingen" hebben aangehaald, concluderen zij, „dat thans twee monumenten zuilen worden opgericht, waarbij door uw beleid de waardigheid der herdenking werd opgeofferd aan d8 persoonlijke belangen van comité en beeldhou wer". het moment, dat F. zou vertrekken deelde hij mede, dat hij voor een an dere employé nog wat meubeltjes zou kopen, die de werknemer met f 5 per week zou afbetalen. Aange zien de nieuwe vertegenwoordiger nog wat tweedehandsmeubelen had staan, werden deze aan de directeur verkocht. Daarvoor betaalde de di recteur f 100 van de f 500, die h:j net ontvangen had. Van een betrekking als vertegenwoordiger kwam echter niets. Het andere slachtoffer was een in woner van Krcmmenie, dis echter bij het bezoek slechts f30 afstoai. Zaterdag j.l. werd F. in Zaandrm door de gemeentelijke politie gearres teerd. Een dame had gereflecteerd op de post van administratrice, waarvoor F. nu de f 500 waarborgsom kwam halen. Deze sollicitante had echter van te voren de recherche gewaar schuwd. Toen F. de woning binnen trad ontwaarde hij een electricien, die er aan het werk was. Even later ontpopte deze electricien zich als een rechercheur, die F. op heterdaad be trapte. De Economische Politierechter. De Middelburgse garagehouder P. A. B. kreeg wegens verboden invoer van f24.en 400 Belgische francs, gepleegd op 8 Februari 1951 te Putte fl.of 1 dag, met verbeurdverkla ring van het Belgische en teruggave van het Nederlandse geld. L. K., grossier in aardappelen te Vlissingen, moest terecht staan omdat hij op 1 Juli van dit jaar zou hebben geprobeerd om een bedrag van f304.50 en 650 B. francs te Putte over de grens te smokkelen. Verd. ver- derdaad bij zich had dat het niet zijn bedoeling was ge klaarde zitting, hij op bewuste dit geld gehad, ter dat de dag in- maar Te Middelburg is een installatie-ver gadering gehouden van de cursus voor aannemers en bouwk. opzichters welke, zoals bekend overgegaan is naar de Stichting Raad van Bestuur Bouwbe drijf. Namens bovengenoemde Stichting was op deze vergadering aanwezig de heer E. P. Bakels uit Den Haag. De geïnstalleerde Commissie van Toezicht bestaat uit de heren: J. de Kroo, Koudekerke; WisseBosschaart, Wolphaartsdijk; J. M. Goedemondt, Vlissingen; K. J. van Loo en A. Minderhout te Middelburg. Als secretaris der commissie is be noemd de heer A. Minderhout, terwijl als voorzitter werd aangewezen de heer E. Visscher, directeur van de cursus en de Technische school te Middelburg. Als leraren werden geïnstalleerd de heren W. J. Braam, W. Heijt, P. Wild schut te Middelburg, en W. J. v. d. Hooft, Dir. Z.T.I, te Goes. Op de vergadering werden de richt lijnen van de Stichting uitvoerig bespro ken. Opleiding wordt gegeven voor het vakdiploma Burgerlijke en Utiliteits bouw benevens voor het vakdiploma Water- en Wegbouwkunde. Het bezit van sommige diploma's, zo als waterbouwkundig opzichter Zeeland en andere erkende diploma's, geeft, wat het examen betreft, vrijstelling voor verschillende vakken. De lessen worden gegeven op Zater dagmiddag en Woensdagavond, geheel vallende buiten de werkuren in de be drijven. Het is de bedoeling, dat de nieuwe eerste klasse zal aanvangen Zaterdag 29 September a.s. De heer A. van Gelderen, thans werkzaam als hulpbode ter gemeente secretarie te Terneuzen, is met ingang van I October a.s. benoemd tot ge meente-deurwaarder te Hoorn. Met de zesde aflevering heeft het Zeeuws Tijdschrift zijn eerste jaar gang afgesloten. Het is nog te vroeg om te zeggen, dat het reeds een vaste plaats in onze provincie heeft ver overd, maar wel kan vastgesteld wor den, dat het een belangrijke rol kan gaan spelen in het Zeeuwse culturele leven, als de redactie op de Ingesla gen weg voortgaat. Niet, dat er geen wensen meer zouden zijn, maar die zullen in de loop van de komende ja ren zeker vervuld worden. De opzet van het tijdschrift is goed. Een jour nalist die het hebben moet van het nieuws en „bij" moet zijn in de be richtgeving, is vlug geneigd ook in een periodiek als het Zeeuws Tijdschrift actuele artikelen te verwachten, waarin „nieuws" zit. Maar dit kan de bedoeling niet zijn. Het Zeeuws Tijd schrift moet in zijn artikelen door dringen naar de achtergrond van de Zeeuwse problemen, toestanden en verhoudingen en in beschouwingen van op hun terrein deskundige mede werkers de structuur van het Zeeuwse leven, In cultureel, economisch, so ciaal en religieus opzicht belichten. Waarom is het zo, hoe is het zo ge groeid en wat kan er voor de toe komst gedaan en verwacht worden? Dit zijn vragen, die juist in het Zeeuws Tijdschrift uitstekend behan deld kunnen worden. Dat is zeker geen gemakkelijke op gave. De medewerkers zullen dat op een bevattelijke en objectieve wijze moeten doen en de redactie zal te gen eenzijdigheid moeten waken, ook wat de samenstelling der nummers betreft. Zo zal het Zeeuws Tijdschrift voor zijn deel bijdragen tot de bevor dering van een provinciaal besef, dat helaas grotendeels ontbreekt in Zee land. Het is ons bekend, dat het eerste jaar niet gemakkelijk is geweest, ook financieel niet. Maar in geen geval mag het verdwijnen. Dat zou voor de Zeeuwen een schande zijn. De zesde aflevering begint met een gedicht van Hans Warren, waarin hij op gevoelige toon uiting geeft aan het verlangen van een mens. Van A. de Visser is het eerste artikel over „Flo ra van Zeeland", dat ingaat op de betekenis van het plantenleven voor de mens in het algemeen, waarna de plantenrjjkdom in Zeeland nader wordt bezien. Dr J. Huizinga schrijft over de be tekenis van de opgravingen te Nieu- werkerk (Schouwen) voor de anthro pologic. Dit artikel, nogal ingewik keld, zegt over die betekenis zelf erg weinig, maar bepaalt zich grotendeels tot een uiteenzetting van hetgeen reeds is vastgesteld over de in hoofd zaak twee rassen, die als vroege be woners de Zeeuwse eilanden bevolkt hebben. Van Hans Warren is er een door wrocht en vlot gschreven artikel over „Vogelleven in Zeeland". Voor vogel liefhebbers bijzonder interessant, maar ook voor hen, die van 't vogel leven weinig of niets afweten. Prof, dr ir. J. T. P. Bijhouwer ten slotte leverde een bijdrage over „Ber gen en dalen in Zeeland", waarin hij interessante dingen vertelt over „een bergland vol met de meest onver wachte verschijnselen." Aanvaring in de Wester-Schelde. In de nacht van Dinsdag op Woens dag is in de Wester-Schelde ter hoogte van de haven van Terneuzen het uit Narvik komende Zweedse motorschip Kvikkjakk met het van Antwerpen komende Zweedse motorschip Orinoco in botsing gekomen. De Kvikkjakk, bestemd weest om het te smokkelen. Hij had niet eens behoorlijk de gelegenheid gehad om het geld aan te geven. De uitspraak tegen deze verdachte luid de f 10 of 5 dagen hechtenis, met ver beurdverklaring van het Belgische en teruggave van het Nederlandse geld. De 69-jarige landbouwer E. de C. te Westdorpe moest zich verantwoor den omdat hij in de maanden Maart tot en met Mei van dit jaar opzette lijk behulpzaam was geweest bij het smokkelen van een grote hoeveelheid kunstmest naar België. Verdachte, wiens bedrijf vlak bij de grens is ge legen, had n.l. toestemming gegeven om auto's, geladen met kunstmest, rp zijn bedrijf re lossen of over te laden op andere wagens, waarna de mest naar België werd gebracht. Het resultaat van dit optreden was f 50 boete of 10 dagen hechtenis, ter wijl een kar, waarop kunstmest was overgeladen, verbeurd werd ver klaard. J. G., koopman te Axel, had op 17 April 1.1. te Philippine getracht om een bedrag van f 135 clandestien uit te voeren. Dit kwam hem te staan op f 20 of 10 dagen. Het inbeslagge- nomen geld werd teruggegeven. De Belgische werkman O. B. uit Zelzate (B.) werd op 26 April 1.1. te Westdorpe aangehouden toen hij een hoeveelheid van 50 kg boter over de grens probeerde te voeren. Bij verstek werd hij veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf met ver beurdverklaring van de boter. J. I. H., los werkman te Zierikzee had op 18 Juni 1.1. te Noordgouwe zijn ontslag genomen bij zijn werk gever, de aannemer D. R. aldaar, zonder toestemming van het Gewes telijk Arbeidsbureau. Het resultaat hiervan was f 30 of 10 dagen. W. B., kapper te Middelburg, had klanten geholpen op Maandagmiddag. Wegens overtreding van de Winkel sluitingswet werd hij thans, bij ver stek, veroordeeld tot f 10 of 5 dagen J. de H., electricien te Brouwers haven werd wegens overtreding van de Vestigingswet Kleinbedrijf veroor deeld tot f 100 of 20 dagen 15 personen werden allen bij ver stek veroordeeld tot f 5 of 3 dagen omdat zij zich tussen zonsondergang en zonsopgang zonder vergunning in de 500-meter grensstrook hadden be vonden. Onder „ONS" SANATORIUM. Als er een verzoek binnenkomt om een collecte aan te kondigen, dan is het vaak moeilijk om te weigeren. „Het is zo'n goed doel", wordt er steevast bij verteld. Natuurlijk ge loven ivij dat direct, maar het eind zou ervan weg zijn om voor „al die goede doelenreclame te gaan ma ken. Natuurlijk, gratis publiciteit is erg prettigmaar.... de advertentie kolommen staan open! Toen wij het verzoek kregen nog eens aandacht te besteden aan de komende collecte voor de samen werkende organisaties tot bestrijding der t.b.c. en dan zeer in het bijzonder een goed woord te schrijven voor het Zuid Nederlands Sanatorium, was er weinig te bedenken, om daarop niet in te gaan. Ja, dat Sanatorium, dat er nog niet is, maar er vast en zeker komen zal, zoals ons werd verzekerd, zal het vooral van christelijk Zeeland moeten hebben. Het is bestemd voor patiën ten uit de drie zuidelijke provincies en de Zuidhollandse eilanden, maar ieder begrijpt, dat de roomse provin cies Brabant en Limburg satiren lang niet kunnen opbrengen wat Zeeland, overwegend protestants, alleen kan. KAN en MOET! Want dit moet een erezaak zijn, een monument van offervaardigheid, voor de naaste, die werd aangetast door de tuberculose. Dit Zuid Nederlands Sanatorium is niet een zaakje van één groep, maar het is opgezet door alle kerken en een bewijs, dat de liefde tot Christus in staat is scheidsmuren te slechten. U zult misschien zeggen: ja, maar die komende collecte is niet a "een voor ons Sanatorium, maar voor meer inrichtingen. Dat is zo, maar aange zien de opbrengst gelijkelijk wordt verdeeld, wordt de portie voor het Zuid Nederlands Sanatorium ook groter, naarmate de opbrengst stijgt. Verder hebben wij over deze zaak niet veel meer te zeggen. U weet uit eigen of anderer leven ongetwijfeld wat het zeggen wil aan de gevreesde volksziekte te lijden. U zijt er ook van overtuigd, dat er voor het Zuiden zo vlug mogelijk een sanatorium ko men moet. Dan weet u ook, dal u er niet tussenuit kunt, als straks op u een beroep wordt gedaan Laat li«t nu eens è"ht een offer zijn! r. die een lading erts, bestemd voor Gent, aan boord had, kreeg schade aan het voorschip en is de haven van Ter-uanc ucucu, ««n u<= neuzen binnengelopen. De Orinoco dacht van het gemeentebestuur en spr. kon de reis naar zee voortzetten. I hoopte, dat Middelburg binnenkort over Geneesheer-directeur „Zonneveld" op 17 September in functie. Met ingang van 17 September a.s. treedt als Geneesheer-Directeur van het Zeehospitum „Zonneveld" te Oost- kapelle in functie prof. Dr J. van Loo- keren Campagne, oud-hoogleraar in de kindergeneeskunde aan de Rijksuni versiteit te Groningen. Zeehengelwedstrijd. De hengelsportvereniging Vlissingen hield een wedstrijd in het zeehengelen bij „De schoone Waardin". De uitslag was: 1 Velleman2 Bleyenberg; 3 Van Es; 4 Hubregtse; 5 Pihl; 6 Baak. MIDDELBURG. Reünie deelnemers sportuitvvisseling Folkestone. Op uitnodiging van burgemeester Bolkestein en diens echtgenote werd Dinsdagavond in de Burgerzaal van het Stadhuis een reünie gehouden van de ruim 150 deelnemers aan de sportuit- wisseüng met Folkestone. De burge meester herinnerde aan de prettige da gen in Engeland en noemde de sport- uitwisselingen, waarvan deze bijzonder geslaagd mag worden genoemd, een middel om te komen tot een beter be grip tussen de volkeren. De voorzitter van de Sportcommissie, de heer D. Huysse, dankte de heer en mevr. Bolke stein voor de reünie en bood mevrouw Bolkestein een bouquet anjers aan. On der het genot van verversingen werden door de deelnemers de in Engeland op gedane ervaringen besproken en vele foto's uitgewisseld. Aan het -slot van de avond riep de heer Huysse de medewerking van het gemeentebestuur van Middelburg in om de sportaccomodatie in Middelburg, met name die van de zwemgelegenheid, te verbeteren, opdat Middelburg niet meer achter behoeft te staan bij zovele an dere, kleinere Zeeuwse gemeenten en opdat de sportvrienden uit Folkestone volgend jaar waardig ontvangen kun nen worden. Hij bood de burgemeester de in Engeland veroverde zilveren cup aan, met het verzoek deze een plaatsje in het Stadhuis te geven. De burge meester aanvaardde de cup en zegde een ereplaats toe. Wat de sportaccomo datie betreft, deze heeft de volle aan- Dan grijpt één van zijn nieuwe vrienden hem vast om naar zijn por- temonnaie te zoeken. Maar ineens helderder verweert hy zich. „Hé, blijf van m'n lijf!" snauwt hij. „Ja, maar je mot betalen". „Dat zal ik zelf wel weten. Jullie hoeven niet op mijn kosten te drin kenHij maait met zijn armen, om zijn vrienden, die nu zijn vijanden geworden zijn, van zich af te houden. Maar dat laten de matrozen niet toe! Die vreemde boer van buiten, op wiens kosten zij een avond drinken wilden, zal zich, nu het op betalen aankomt, verzetten? In een ogenblik tijd is het een ge schreeuw, een gerinkel van vallende glazen en een wilde worsteling. De drank laat zich gelden. 'De hoofden zijn heet. De kastelein schiet toe, maar hij kan er niet tussen komen. Het is een kluwen van lijven, en elk slaat er in 't wilde weg op los. Er wordt een tafel omgetrapt en de glasscherven liggen verspreid over de vloer. Eén van de mannen snijdt er zyn hand aan. Hij vloekt. Een wilde snerpende vloek. Hij denkt, dat De Vries hem gestoken heeft en haalt zijn mes te voorschijn. Hij steekt in het wilde weg naar De Vries, die onder ligt. Een gil snerpt boven het tumult; een angstige schreeuw, als van een aan geschoten dier. Dan is het donker, want één van de mannen zwaait in zijn dronkenschap met een stoel te gen de lamp. In het donker klinken de kreten woester nog en verhitter. En daartussen is een kreunen van pijn, een angstig gekerm. de ogen gesloten en kreunt dof. Hij is buiten bewustzijn. „Zo, dat ziet er niet mooi uit", mompelt de agent. „Bel de Genees kundige Dienst maar op. En de rest moet maar naar het politiebureau". Een kwartier later is het café ont ruimd. De waard blijft achter tussen glasscherven en omgegooide stoelen. f 25. door WIJMIE FIJN VAN DRAAT. „Politie!" wordt er geroepen. Een zijlicht gaat op en agenten staan in de deuropening. „Uit elkaar!" klinkt het bevel. De nuchtersten komen overeind. Hardhandig wordt het op de grond liggende kluwen armen en benen geordend. De Rotterdamse agenten zijn wel vechtpartijen ge- Wend. Zij weten er raad mee. Een matroos, die tegenspartelt, krijgt een klap met een gummistok. Hij krimpt in elkaar en is meteen nuchter. Op de stoffige houten vloer ligt De Vries. Er loopt bloed uit z'n schou der. Een rode donkere plek vormt zich op de doffe planken. Een agent buigt zich over hem heen. Hy houdt En een bloedvlek midden in het stof. Hij ruimt de boel op. Zoiets komt wel vaker voor en hy trekt er zich dan ook niets meer van aan, dan dat hij de schade berekent. In het gasthuis ligt De Vries. Thuis ligt zyn kind! NEGENDE HOOFDSTUK. De nacht ligt donker over het land. In het huis van De Vries wordt ge waakt. Het is de tweede nacht, dat het kleine nachtlampje brandt en vrouw Slot samen met haar buur vrouw bij het doodzieke kind zit. In het bed is het stil. Het woelen heeft opgehouden. Een zacht onder broken hygen is te horen. „Het gaat mis", zegt moeder dof. Straks komt de dokter nog, maar het loopt zeker af. En dat Kees nu niet thuis is Het lijkt wel alsof alles beter te dragen zou zijn, als de vader er was. Maar die is er niet en het is goed dat zijn vrouw in deze allerdonker- ste uren niet weet waar hij is. Vrouw Slot antwoordt niet. Ze ziet ook, dat het niet goed komt. Het kindje zal wel niet meer bijkomen. De deur gaat zachtjes open. De dokter komt nog even binnen. Hij buigt zich over het kleine lichaampje en luistert naar het hart. De moeder volgt al zijn bewegingen met een ge spannen aandacht. Hij ziet haar ogen en haalt even onmerkbaar de schouders op. Hij heeft vaker zo ogen op zich gericht gevoeld en hij ontwijkt die blik lie ver. In zovele gevallen staat hij machteloos. Hij is geen meester over leven en dood. En zijn kennis moet het afleggen tegen die laatste vijand. „Is er nog hoop?" vraagt de moe der dan op de man af. Hij moet antwoorden. Hij kan er niet omheen draaien. Dit is een vraag, waar geen ontwijkend ant woord op mogelijk is op dit'moment. (Wordt vervolgd.) jenOvji „jr.c opurivelden e.. een guedl zwembad zal kunnen beschikken, doch herinnerde eraan, dat het gemeentebe stuur over deze aangelegenheid niet meer geheel zelfstandig kan beslissen. Met een driewerf hoera op het bur» gemeesterlijk paar werd deze avond be sloten. SOUBURG. Bevolkingsonderzoek. Het ligt in de bedoeling om in d« volgende week de gehele bevolking ta onderzoeken op t.b.c. Om het werk zoveel mogelijk te verdelen, is de hulp gevraagd van een aantal dames en heren. Dinsdagavond had in het ge meentehuis een vergadering plaats o.l.v. burgemeester Stemerding, waar in de heer Nieuwenhuize te Veere, ad ministrateur van 't bevolkingsonder zoek, een uiteenzetting gaf van het werk aan het onderzoek verbonden. Ruim 80 personen zullen hiervoor hun vrije tyd geven. Chr. Plattelandsvrouwenbond Afdeling Zuid- en Noord-Beveland vergaderde te Goes. Dinsdagmiddag 11 September j.l. hield bovengenoemde afdeling een zeer geanimeerde ledenvergadering. Als spreekster trad op Mej. R. Veld kamp, directrice van de Chr. Land- bouwhuishoudschool te Middelburg. Met grote aandacht werd haar cau serie, getiteld: „De invloed van de voeding op de gezondheid van de mens" gevolgd. Op zeer duidelijke en prettige wijize schetste spreekster van hoe grote waarde onze gezondheid is en hoe ons gehele organisme er als het ware op ingesteld is de ziekte kiemen te onderdrukken. De huis vrouw heeft de taak de ziektekie men te helpen bestrijden door een goede en doelmatige voeding. Een in teressante uiteenzetting over de ei witten, zouten en vitaminen enz. boeide de aanwezigen zeer. Na de pauze werd nog druk gebruik ge maakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Mej. Dominicus bracht hierna op keurige wijze versiag uit over de gemaakte reis naar de N.C.R.V.-studio te Hilversum. Door dit levendig verhaal kwam de pret tige reis weer helder voor de geest te staan. Na enkele huishoude lijke mededelingen vergaste de presi dente de leden op een vrolijke voor dracht, waarna deze bijzonder ge slaagde vergadering na dankzegging door mej. Veldkamp, door de presi dente werd gesloten. Er konden weer enkele nieuwe leden worden inge schreven. Een witte zwaluw in Waarde. Verschillende inwoners van Waarde hebben de laatste dagen een witte zwaluw waargenomen, midden in een groep gewone zwaluwen, die gaan trekken. Een merkwaardig gezicht, dat zeiden voorkomt. GOES. Drempelmyn in Oostvest gevonden. Bij het schoonmaken van de kanten van de Oostvest heeft het personeel van de plantsoendienst een gevaar lijke vondst gedaan. Men stiet op een voorwerp dat, toen men het boven water haalde, een houten krat bleek te zijn, waarin zich een zwaar ijzeren voorwerp bevond. Bij het binnen halen van de kist schoot de inhoud weer het water in. Toen men het opnieuw boven water bracht, las men behalve enige letters ook het jaartal 1943. De politie, die gewaarschuwd werd, identificeerde „het ding" als een uiterst gevaarlijke drempelmyn. Men heeft de gevaarlijke vondst toen maar weer in de vest laten zakken en er een merkteken bijgeplaatst, op dat de Mijnopruimingsdienst het on- tuig vlug kan vinden.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2