MARSHALL AFGETREDEN ALS MINISTER VAN DEFENSIE VAN AMERIKA Grote Drie" nam de politiek van Rusland onder de loupe Overstromingen in Goes Pauselijke Encycliek Demping van de Kade kan in drie jaar voltooid zijn" Over valse beschuldigingen en de gasvoorziening Wordt de positie van Acheson wankel PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG IS SEPT. 1951 „Nu kan ik eindelijk de krant lezen" Adenauer voor de keuze. k SNIPPER NIEUWS Engeland moet olie- besprekingen hervatten Goesse Noordelingen komen met een plan Uitgavei Stichting „Zeeuwsch Dagblad", Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren! Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1967 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Medewerkers! Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.11 u., onder 19.00 u. Maan op 18.38 u., onder 4.31 u. Hoogwater Vrijdag 14 Sept.: Vlissingen: 0.44 u. 2.18 m., 12.59 u. 2.13 m. Terneuzen: 1.12 u. 2.36 m., 13.31 u. 2.31 m. Wemeldinge: 2.27 u. 1.88 m., 14.51 u. 1.73 m. Zierikzee: 2.16 u. 1.65 m., 14.35 u. 1.49 m. «BST Adenauer, de kanselier van West- Duitsland, staat voor grote moei lijkheden in zijn partij, de Christen Democratische Unie. Het Duitse Boe- renverbond, waarvan bijna alle leden bij de C.D.U. zijn aangesloten, is ern stig ontstemd over de agrarische politiek, die de kanselier voert. Hij wordt ervan beschuldigd het vakver bond, de arbeiders dus en leden van de C.D.U., te bevoordelen en in het algemeen aan de industriële sector van het economische leven in West- Duitsland veel meer aandacht te schenken dan aan de landbouw. Op de Duitse boerendag te Rends- burg is besloten samen met de orga nisaties van ambacht, huis- en grond bezitters een „middenstandsblok" te vormen en bij komende verkiezingen een gemeenschappelijke actie te gaan voeren. Als dat doorgaat, zal het waarschijnlijk tot een breuk in de C. D. U. komen, omdat deze gezamenlijke actie een afzonderlijke partij zal voortbrengen. Het vuur smeulde al lang. Een jaar geleden eiste het Boerenverbond al een principiële koerswijziging van de regering-Adenauer, d.w.z. een veel sterker agrarisch georiënteerde poli tiek. Er wordt in die kring beweerd, dat Adenauer vérgaande toezeggingen deed, maar die nooit is nagekomen. Ook de minister van Landbouw, prof. Niklas, wordt verweten, dat hij de belangen der boeren verwaarloost. Het is moeilijk uit te maken, of Ade nauer inderdaad toezeggingen heeft gedaan. Maar wél staat vast, dat van af het begin vakverbond en industrie zich op het standpunt hebben gesteld, dat de eisen van de boeren, verhoging van de prijzen voor vele landbouw producten, niet voor inwilliging vat baar waren in het belang van de Duitse export. Volgens hen was er maar één oplossing, n.l., dat de boeren overgingen tot modernisering en me chanisering van hun bedrijven. Dan alleen zouden zij de productie ren dabel kunnen maken. XJ et is natuurlijk moeilijk of niet d uit te maken, wat van al deze beschuldigingen en verwijten waar is. Maar een feit is, dat de interne span ningen in de C.D.U. zó groot zijn ge worden, dat Adenauer al zijn over redingskracht nodig zal hebben om de zaak bij elkaar te houden. Als wij het goed zien, dan betekent dit de krachtproef voor de Christen Demo cratische Unie. Want nu moet blijken, of zij inderdaad een beginselpartij is, d.w.z. of de boeren het beginsel zul len laten prevaleren boven het be lang. Want zoveel is wel duidelijk, dat het pas gestichte „middenstands- blok" een zuivere belangengroep is en alleen maar ten doel heeft stoffelijke zaken te verkrijgen. Het spreekt vanzelf, dat afscheiding van de boeren de C.D.U. enorm zou verzwakken en bij een volgende ver kiezing een regering van christen de mocraten hoogst twijfelachtig zou maken. Dit zou tevens betekenen, dat de socialisten in het zadel worden geholpen en dat zal toch bepaald wel niet de bedoeling van de Duitse boe ren zijn. Er is nog een factor, die nauwkeu rig in het oog moet worden gehou den, n.l. het neo-nazisme, dat in ont stellende mate aan invloed wint on der de boeren in sommige streken. Bij de laatste verkiezingen in Neder- Saksen is dit duidelijk aan het icht gekomen. Of men dit alleen moet be schouwen als een gevolg van de onte vredenheid over Adenauers politiek is moeilijk te beoordelen. In ieder geval is het voor de regering het sein aan het boerenprobleem meer dan bijzon dere aandacht te besteden. Beziet men dit complex van pro blemen vanuit de politieke ge dragslijn der regering, dan komt men tot de conclusie, dat het dilemma allerminst eenvoudig is. West-Duits- land moet exporteren, om de arbei dersmassa werk en brood te kunnen geven. Maar dat brood moet voor het grootste gedeelte van de landbouw komen. En als de boeren niet mede werken en ontevreden zijn, dan zal dat de productie schaden, op de duur kan het hele maatschappelijke leven in gevaar komen. En dan.loopt de export terug en komt er werkloos heid. Waarvan vooral de neo-nazis- tis.che stromingen een dankbaar mis bruik zullen maken. De C.D.U. gaat een moeilijke tijd tegemoet. Zal het christelijke begin sel, waarvan deze partij uitgaat en op grond waarvan leidende figuren ook deelnemen aan het werk der Nieuwe Protestantse Vereniging voor Christelijke Politiek in Europa, die in Königswinter werd gesticht, zege vieren? Zal dit het samenbindend element blijken van een partij, waar in de economische bèlangen der leden zo tegengesteld zijn als boven werd geschetst? Of zal de C.D.U. uiteen vallen, omdat men deze belangen van grotere betekenis acht dan het lei dende beginsel? Niemand kan het nu nog zeggen. Wij kunnen alleen maar hopen, dat men te elfder ure tot de conclusie komt, dat bij de huidige po litieke verhoudingen in West-Duits- land het onverantwoord is op scheu ring aan te sturen. Want dat zal al leen maar tot gevolg hebben, dat het christelijke getuigenis ernstig ver zwakt en dat socialisten en nieuwe nazis de wind in de zeilen krijgen. T. - De Nederlandse delegatie in de Noord-Atlantische Raad, die van 15 tot 20 September In Ottawa wordt gehou den, Is van Schiphol vertrokken. Generaal Marshall, de ontwerper van het plan-Marshall, is gisteren om zeer persoonlijke redenen afgetreden als minister van Defensie van de Ver. Staten. Zijn opvolger is Robert A. Lovett, de plaatsver vangende minister van Defensie. William C. Foster, administrateur van de E.C.A. is door president Truman aangewezen als opvolger van Lovett. Het aftreden van Marshall, noch dat van Foster, zal enige verandering van de Amerikaanse politiek met zich mede brengen. Marshall wordt vervangen door een oude vriend, die het volkomen met zijn politiek beleid eens Is. Toch neemt men aan, dat het aftreden politieke consequenties tengevolge zal hebben. Er zal nu een krachtiger druk op Truman worden uitgeoefend om het ministerie van Buitenlandse Zaken onder een meer populairder gezag te plaatsen, dan dat van Acheson. Truman zou daarentegen een oude vriend niet in de steek willen laten. Het is evenwel niet onmogelijk, dat hij Acheson voor de Congresverkiezing in 1952 zal vervangen. Generaal Marshall deelde het nieuws van zjjn aftreden mede op een perscon ferentie van zijn departement. Hij zei, dat het steeds zijn bedoeling was ge weest, zijn functie tot 30 Juli te be kleden. In verband met de drukke werkzaamheden, had hij er in toege stemd op zijn post te blijven tot het einde van deze zomer. Deze drukke Een adjudant van hem verklaarde, dat de gezondheidstoestand niet de be slissende factor van zjjn besluit was. „Namens ons land wens ik u te dan ken voor alles wat gij gedaan hebt. Voor mij persoonlijk wens ik tegenover u mijn diepe persoonlijke waardering te betuigen voor de wijze raad en de on wankelbare steun, die gij mij in deze dagen der beproeving hebt gegeven". Deze woorden schreef Truman aan Marshall onder meer, als antwoord op zijn ontslagbrief. Tegen een correspondent van Reuter zei Marshall: „Nu kan ik gaan zitten nadenken en eindelijk de kranten gaan lezen en mij afvragen wat zij (de an deren in de regeringsdienst) zullen doen". DEN HAAG. Een woordvoerder van de Nederland se regering noemde het nieuws van ge neraal Marshalls ontslag een volkomen verrassing. Men vraagt zich af, waarom hij dit besluit juist op dit moment neemt, nu er belangrijke beslissingen op internationaal militair gebied genomen moeten worden. Men neemt nochtans aan, dat door dit ontslag het beleid van het „Pentagon" geen veranderingen zal ondergaan, aangezien Lovett uit de zelfde „school" komt. EEN GOEDE VANGST. Een goede vangst deed schipper L. Kamper van de U.K. 40 uit Urk, toen hij tegelijk met een hoop wriemelende palingen een trommeltje binnen boord haalde. Aanvankelijk werd geen aan dacht aan de bus geschonken, maar toen het net opnieuw oyer boord was gezet en er dus een ogenblik tijd was, opende de schipper de bus, waarvan het deksel tamelijk vast geroest zat. Wie schetst de verbazing der opvarenden, toen een vrij groot bedrag aan gang baar geld uit de bus rolde. De inhoud werd geteld en na aankomst in de ha ven deed schipper Kamper aangifte bij de politie. De Britse, Franse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken, Mor rison, Schuman en Acheson zijn gisteren hun aangekondigde besprekingen be gonnen en hebben ruim twee uur op het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken vergaderd. Er is in zeer algemene trekken over de wereldsituatie gesproken, waarbij de ministers poogden tot een ontleding van de politiek der Sowjets te komen. Charles Bohlen, deskundige voor Russische aangelegenheden van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, hield een uiteenzetting voor de ministers over de eigenlijke bedoelingen der Russen bij hun jongste zetten op het schaakbord der wereldpolitiek en hij gaf de lijnen aan die de diplomatie der Sowjets schijnt te volgen. Verder werd het Midden-Oosten en het Middellandse Zeegebied behandeld. Onenigheid in de Prov. Staten van Belgisch Brabant. AFGEVAARDIGDE SCHOOT ANDER DOOD EN PLEEGDE ZELFMOORD. Gistermiddag heeft tijdens de zitting van de Prov. Staten van Belgisch Bra bant een der leden, tegen wie een voor stel tot ontslag wegens wangedrag, was ingediend, zijn revolver getrokken en geschoten op verschillende leden van de Staten. Een hunner werd daarbij ge dood. Twee der leden werden zeer ern stig gewond en moesten naar het zie kenhuis worden overgebracht. De dader heeft de revolver op zichzelf gericht en zelfmoord gepleegd. Finse regering afgetreden. De Finse coalitieregering, waarin de agrariërs de leiding hebben, is gister middag afgetreden. Verwacht wordt, dat dit aftreden geen politieke crisis tengevolge zal hebben. Activiteit aan het Koreaanse front Ten Noorden van Janggoe zijn ge durende 15 uur gevechten van man te gen man geleverd. De strijd duurt nog steeds voort. Verder zijn de Noordelij ken erin geslaagd infanterie- en pant serwagens der verbondenen tegen te houden en maakten zij enige vorderin gen in het gebied ten Noorden van Ind- je. Overigens was het rustig aan bet Koreaanse front. r r 7 k J JJJ De vernietigingskracht van de voor raad atoomwapens is werkelijk fantas tisch. Dit zei Senator McMahon. Bel gische en Nederlandse radarspecialis ten hebben te Brussel vergaderd om te komen tot toepassing van aan de vaste wal opgestelde radarstations ter bevor dering van veilige navigatie op de Schelde. In het strafgesticht „Nar- gerhaven" (Drente) zijn vier gedeti neerden uitgebroken. In de officiële televisiestudio te Bussum heeft de eer ste uitzending plaats gehad. De vjjf landen, die voor de Israelisch- Arablsche conferentie te Parijs zijn uit genodigd (Israël, Syrië, Egypte, Jorda nië en Libanon) hebben de uitnodiging aanvaard. De conferentie wordt van daag geopend. KELDERS EN WONINGEN STROOMDEN VOL. Een heftige wolkbreuk die zich gis teravond tussen 7 en 8.30 uur boven Goes ontlastte, heeft een groot gedeelte van de stad overstroomd. Straten en pleinen stonden volkomen blank, en in de laag gelegen gedeelten van de stad zagen sommige bewoners tot hun schrik niet alleen de kelders maar ook de woonkamers volstromen. Tot diep in de nacht waren de gedupeerden bezig om hun woningen te reinigen van water en slik dat uit de riolen omhoog kwam ge borreld. De schade die door de regenval is aangericht, is nog niet te schatten. De feestelijkheden van de Goesse licht- en bloemenweek zijn op deze ma nier letterlijk in het water gevallen. Het gehele Marktplein was één water zee. Auto's verdwenen voor het stad huis tot de assen erin en de golven die zij opstuwden vloeiden soms de wonder- tuin onder het stadhuis binnen, zodat de bezoekers daar ijlings de vlucht moesten nemen. In de Piet Heinstraat en de Ruyter- laan steeg het water tot 30 cm. Jong en oud grepen naar bezems en dweilen en dwars over de straat werden gleuven gemaakt om het water te lozen. Ook het Rode Kruis was hier in de weer om te helpen. In de Wijngaardstraat dreef bij een sigarenmagazijn het karpet door de kamer. In de Heernisseweg liep het water uit de sloot, die zich langs deze weg bevindt, sommige huiskamers bin nen. Ook de Kamperfoeliestraat, de Vogelzangsweg en de Voorstad konden het water niet kwijt. In de Lange Kerkstraat stond een laag water in het schoenenmagazijn van de Bata. In de kelders onder het ziekenhuis stond minstens 70 cm water. De brand weer heeft hier ruim drie uur met pom pen gewerkt. Ook in de Korte Kerk straat was de waterschade zeer groot. De telefoon op het politiebureau stond roodgloeiend. Van alle kanten belde men om hulp en ook de joodgieters wa ren de gehele avond in de weer. BRANDALARM. Tijdens de grote regenval ontstond in een motor van een waterpomp in de P.T.T.-centrale kortsluiting. De portier die poolshoogte kwam nemen, zag de sterke roodontwikkeling en alarmeerde de brandweer. Het euvel was echter spoedig verholpen. Het telefoonverkeer was enkele ogenblikken gestoord. Tengevolge van de rioleringswerk zaamheden, die op het ogenblik in Goes worden verricht konden de riolen de watermassa's niet verwerken. Hierdoor was deze overstroming onvermijdelijk. Het Perzische ultimatum. Perzië heeft in het ultimatum, dat aan de Amerikaan Harriman is geseind, geëist, dat Engeland binnen 15 dagen de oliebesprekingen hervat, anders zullen de verblijfsvergunningen van het En gelse oliepersoneel te Abadan worden ingetrokken. Hoewel de oppositie-fractie de zitting van het Parlement had geboycot, heeft de Senaat Mossadeq zijn vertrouwen geschonken en kon hjj het ultimatum verzenden. Jongetje onder meelzakken bedolven en gedood. Op tragische wijze is gistermiddag het vierjarig zoontje van de familie van T. te Zevenbergschehoek om het leven ge komen. Men trof het stervende kind aan in de schuur van zijn grootvader, de heer J. K., waar hij onder twee meel zakken was bedolven. De levensgeesten waren toen nog niet geheel geweken. Kunstmatige adem haling baatte echter niet meer. In een encycliek roept Paus Pius XII alle christenen ter wereld op, om sa men onder een vlag te stryden tegen de aanvallen van de duivelse vijand. „Wie beziet niet met afschuw", zo staat in deze encycliek te lezen, „de haat en wreedheid, waarmee de vijan den van God in vele landen alles wat goddelijk en christelijk is dreigen uit te roeien". „De ketenen, martelingen en het bloed van allen, die geleden heb ben en nog lijden voor het behoud van hun deugd en het belijden van het chris telijk geloof, roepen tot allen met een steeds dwingender stem, om de heilige eenheid der Kerk tot stand te brengen". Dan doet de Paus een beroep op de van de Kerk afgescheiden Kopten, Ar meniërs en Syrische Jacobieten. In deze encencliek, de „Sempiternus Rex" geheten, wordt het wezen van Christus als volgt omschreven: „Chris tus heeft de ware en volmaakte mense lijke natuur en de ware en volmaakte goddelijke natuur. Er is slechts één per- saon, die van de Zoon, van God of het Woord". Te Londen is het huwelijk gesloten tussen Prins Aschwin, de broer van Z.K.H. Prins Bernhard en mevrouw Simone Louise Walzdorf. Op de foto biedt Prins Bernhard het bruidspaar zijn gelukwensen aan. (Telefoto.) BARRICADES IN BERLIJN. De Oost-Berlijnse autoriteiten heb ben bij 63 van de 90 doorgangsplaatsen tussen Oost- en West-Berlijn barricades opgericht, aldus maakt de West-Berlijn- se politie bekend. In kringen van de Westelijken gelooft men, dat de barri cades ten doel hebben de contróle van het verkeer over de sectorgrens door de Oost-Berlijnse politie doelmatiger te maken. Frankrijk wijzigt buitenlandse politiek niet ondanks Russische nota De Sowjet-Russische nota aan Frank rijk zal geen wijziging brengen in de politiek van het land In deze nota wordt gewezen op verdekte pogingen om via de plannen-Schuman en -Plevert Duitsland te remilitariseren. Joego-SIavië heeft bij de Ver. Naties geklaagd over een schending van zijn grens door Albanese militairen. „HET NOORDEN VAN GOES VRAAGT UW AANDACHT"! Onder deze titel heeft een comité, gevormd uit de bewoners van dit Noordelijk stadsdeel plannen bjj de gemeenteraad Ingediend, om in de tijd van drie jaar de haven kom van de kade te dempen. In het kort komen deze plannen hierop neer: In het eerste jaar wordt het achterste gedeelte van de kom gedempt; het daaropvolgende jaar brengt men een verbreding van de kaden tot stand om in het derde jaar de demping van de gehele kom te voltooien. dat deze Men zal zich herinneren, kwestie reeds eerder aan de orde is ge weest. Toen werd In de gemeenteraad als globale en voorlopige schatting een bedrag van f 300.000 genoemd om de demping van de kade volledig uit te voeren. Het comité heeft zich nu echter tot het Zeeuws Technisch Instituut ge wend, dat berekende dat het eerste plan f 53.400 kost, het tweede f 93.200 en het derde f 98.700. Indien het plan werd volvoerd, zou de gemeente over 5000 vierkante meter parkeerplaats méér beschikken. In het rapport wordt erop gewezen, dat door het aanbrengen van de vaste brug de kade een „dood water" is ge worden, dat alleen maar een onaange name geur verspreidt. En hoewel de be woners van het „Noorden" de plannen van B. en W. om de Magnoliastraat te doorbreken en via Oostsingel en Brou wersgang een bredere toegangsweg tot het Noordelijke stadsdeel willen cre- ëeren, gaan hun verlangens verder. Nieuwstraat, 's-Heer Hendrikskinde- renstraat. Beestenmarkt, Magdalena- straat, Opril Grote Markt, Konings- en Keizerstraat en de vele andere straten moet nieuw leven worden ingeblazen. Genoemd worden ondermeer een ver lenging van de Zaagmolenstraat naar de 's-Heer Hendrikskinderendijk en af doende verbetering van de J. A. v. d. Goeskade. En vooral bij verdere uit breiding van Goes moeten nieuwe woonwijken aan de Noordzijde der stad komen! Voorts wordt in overweging gegeven om, in het kader van de creatie van de secundaire verkeersader en de oplossing van de moeilijkheden met parkeerruim te, de diverse autobusdiensten ook hier langs te leiden en stopplaatsen voor de bussen in het Noordelijk stadsdeel voor te schrijven. Ook aan de ontsluiting en de exploi tatie van de haventerreinen kan het evenwicht voor de ontwikkeling van het Noordelijk stadsdeel en de haven in zo verre herstellen, dat in plaats van de verloren gegane aan- en afvoerwegen voor personenvervoer, de noodzakelijke maar nu nog ontbrekende wegen voor goederenvervoer worden aangleged. Goesse raad begon met waterballet DE GOESSE RAADSVERGADERING begon gisteravond met een water ballet waarin wethouder van Melle de rol van primo ballerino vervulde. Hjj kwam namelijk, toegejuicht door de drie oudste raadsleden, de lieren Zuidema^ Vermaire en de Roo die manmoedig de bui hadden getrotseerd op blote voeten en met de kousen en schoenen in de hand door de watermassa heen gewaad, die het onmogelijk maakte om droogvoets de stadhuis trappen te be reiken. De wolkbreuk was ook oorzaak, dat de vergadering drie kwartier te laat aanving. Desondanks was men vrjj vlug met de agenda gereed. Alleen de gasvoorziening over lange afstand noopte tot breedvoerige besprekingen. ten antwoord, dat dit werk is gegund aan de laagste inschrijver, een Amster damse firma. Voor de aankoop en het plaatsen van de electrische verlichting op de traverse is wel overleg gepleegd met enkele plaatselijke installateurs, die echter geen animo hadden voor dit werk. Toen de prijzen van palen en ar maturen begonnen te stijgen, is direct contact opgenomen met de groothandel. De armaturen konden door deze firma tegen een lagere prijs dan de installa teurs konden berekenen, worden aange bracht. De voorstellen gingen vlot onder de hamer door, ook dat tot deelneming in de op te richten Stichting „Medisch! Centrum". De vraag van de financiële c'ommissie of de stichting geslaagd was om een verzekering te sluiten tegen het risico, dat de gemeente loop, werd ont kennend beantwoord. HET GAS. De heer Vroome was de eerste spre ker, die het woord voerde over het voorstel om met het Rijk een overeen komst aan te gaan tot het leveren van gas over verre afstand. Naar aanleiding van de vragen die hij stelde en die door wethouder van Melle werden beant woord, bleek, dat de gemeente eigenlijk maar heel weinig, ja zelfs niets te ver tellen heeft. De heer Zuidema, die na hem het woord voerde, protesteerde hiertegen. Van een overeenkomst is hier geen sprake meer. Hier geldt slechts dwang. De gemeentelijke autonomie krijgt weer een lelijke knauw, aldus spreker. De heer Visser was dat helemaal niet met hem eens. Hjj zag alleen het be lang voor de consument liggen. De voorwaarden, die de gemeente stelt vond hij te sterk. De heer de Roo wees hem erop, dat dit nu eenmaal niet anders mogelijk is. Het gaat hier om voldoende zekerheid. Naar aanleiding van een vraag van de heer Vermaire werd medegedeeld dat, wanneer de directeur van het gas bedrijf met pensioen gaat, in diens va cature wel zal worden voorzien. Met de vervulling van de vacature van de gasmeester, die eveneens met pensioen gaat, zal nog even gewacht worden. EERVOL ONTSLAG DR II. SNOEK. Dr H. Snoek werd eervol ontslag ver leend als gemeente-arts en als lid van de commissie van toezicht op het M.O. Tot lid van de commissie van toezicht op het M.O. werd benoemd ds Odé. Tot lid in het college van curatoren van het Goesse Lyceum werd benoemd mr H. J. M. Stieger. Op een schrijven om subsidie van de Ned. Vereniging voor E.H.B.O. zal na der worden teruggekomen evenals op het rapport, ingediend door de bewo ners van het Noordelijk stadsdeel. (El ders in dit blad geven wij hierover een resumé). Naar aanleiding van de vragen, door de heer Haverhoek gesteld over de hou ding van de Kruiningse raad inzake de verplaatsing van de Rijksdiensten naar Goes, wilde de heer Visser weten of in derdaad B. en W. van Goes „minder faire handelingen" hebben gepleegd om de Rijksdienst naar hier te halen. Bur gemeester ten Kate ontkende dit ten stelligste. Ambtenaren van het ministe rie hebben gevraagd of Goes voor huis vesting kon zorgen. Zij hebben ten ant woord gekregen, dat dit, te zijner tijd, zeker mogelijk zal zijn. De heer A. de Roo kreeg op zijn vraag betreffende de aanleg van de cen trale verwarming in de industriehallen SANERING. De sanering van het Noordelijk stads deel houdt in, dat de haven moet wor den gedempt. De bestaande toestand vergt volgens het rapport zeer veel on derhoud. Het uitbaggeren in 1947 is niet ideaal, en hygiënisch is het allerminst gebleken. Demping betekent integen deel slechts hygiënische winst want de huidige toestand, dat de riolen direct in de havkom lozen zou komen te ver vallen. Als argument voor demping wordt te vens aangevoerd, dat deze zeer zeker nieuwe vestigingen tengevolge zal heb ben. DE PLANNEN. Uitgegaan wordt van de gedachte de havenkom te vullen met plaatzand. Dit zand zal op de Ooster-Schelde gebag gerd moeten worden. Het zandlichaam krijgt een dikte van ongeveer 4,75 me ter. Men verwacht, dat aanvulling met zand veilig kan geschieden en acht de ondergrond vast genoeg om de belas ting van 7000 kg/M2 te dragen. Bij de hierboven genoemde begrotin gen is de prijs van de aan te brengen riolering niet inbegrepen. Deze moet, aldus rekent het comité, toch gelegd worden. Ze wordt voor het eerste plan begroot op f 2200, voor het tweede plan op f2400 en voor het derde plan op f9300. DE BILT ZEGT: Warm. In de ochtend hier en daar mist. Wis selend bewolkt met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind uit Zui delijke richtingen. Warm weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1