SPORT en SPEL. Duitsers vieren voor het eerst hun nationale feestdag. r Grootscheepse luchtmachtsoefening boven West-Europa. r ©ie yicRfrelft cHt-e-Uu-int Vandaag, op 12 September: Er komt een lintjesregen maar wat te doen de oude onderscheidingen? met HIER KIESPIJN? m ZWITSALETTEN Burgerluchtvaart van veel nut voor wereldvrede. Zevende I. A.T. A. te Londen geopend. Onder (jg |0||pe Thijs Roks woo in Sas van Gent. biscuits! ONS FEUILLETON. Woensdag 12 September 1951 ZEEUWSCH DAGBLA-1 Pagina 2 Do Jonge Duitse Bondsrepubliek U uiteraard nog arm aan symbolen. Dat het moeilijk ls aan het verleden aan te knopen bewijst wel de aarzeling, waar mee het herstel van het „Deutschlandlled" gepaard gaat. Niettemin schijnen aUe pogingen om tot een nieuwe nationale hymne te komen voor het ogenblik naar de achtergrond te zijn gedrongen, ook die welke een jaar geleden door de Bondspresident In eigen persoon werd gedaan, en schijnen de koersen van het „Deutschland llber Alles" ln de laatste tijd aanmerkelijk te z(jn gestegen. Ook sportbonden, die tot dusverre b(j plechtige gelegenheden een minuut stilte heb ben verkozen boven een hymne, hellen er nu toe over het oude volkslied weer te zingen. Bij de gelegenheden, waarbij dat ln de laatste weken gebeurd ls, heeft dit geen deining verwekt. Toen vorig Jaar de Kanselier te Berlijn voor het eerst het Ued bij een officiële gelegenheid weer liet inzetten gold het nog als een sensatie. Voor de keuze van de nationale feest dag ls men evenwel niet naar het te geer met Pruisische overheersing be laste verleden terug gegaan. Men heeft de twaalfde September gekozen, de dag Waarop professor Theodor Heuss tot eerste Bondspresident werd gekozen. Met vlaggentooi, vrijaf en het uitzicht op een hogere graad van zelfstandig heid wordt de feestdag vandaag ge vierd. Oorspronkelijk was aangekon digd, dat de president bij deze gelegen heid een nieuwe orde van verdienste zou Instellen, met zeven klassen. We eens bezwaren der oppositie is de in stelling der orde geen punt van het feestprogramma. Zij zal later afzonder lijk plaats hebben. DE OUDE ONDERSCHEIDINGEN, Minder dan over de nieuwe wordt Inmiddels in Duitsland gesproken over de oude onderscheidingen, voorname lijk over die welke tijdens de tweede Wereldoorlog werden verleend. Het dra gen dezer onderscheidingen ls thans Verboden door de gealliëerde controle raad. Van Duitse zijde wordt nu aan gedrongen op wijziging en het is op merkelijk, dat een kwestie als deze bij het grote publiek meer belangstelling geniet dan vele vitale beslissingen op sociaal en economisch gebied, waar voor de jonge republiek staat. De opstelling van nieuwe politie formaties, de in uitzicht zjjnde milita- rlsatie, ln het algemeen het herstel van de uniform in Duitsland maakt naar veler mening het herstel der oude lin tjes wenseljjk. Men leest hier al, dat Duitse soldaten ln een Europese forma tie een slecht figuur zouden maken indien zjj niet als de bondgenoten hun tekenen van dapperheid zouden mogen dragen. Met uitzondering van de „Allgemei- ne Wochenzeitung der Juden in Deutschland" gaan alle Duitse bladen voorbij aan het feit, dat de dapperheids onderscheidingen door Hitier werden verleend. Het standpunt is kortweg: de eretekens zijn op grond van dappere diensten aan het vaderland gegeven en het doet er niet toe door wie. Voor de Duitsers geldt het herstel van de ere tekens als een onderdeel van het eer herstel van de gewone Duitse soldaat, Het argument, dat de verlener der onderscheidingen wel zeer bijzondere maatstaven heeft aangelegd en dat de betoonde dapperheid in dienst van een verkeerde zaak heeft gestaan, wordt in het algemeen niet aanvaard. Nog min der staat het Duitse gemoed open voor de Wacht van het bovengenoemd Joodse Pijnlijke stramheid - dat is het begin. Haar d&n... Chagrijnige Rhenmatische Pijnen in al Uw ledematen, nu hier, dan daar. Laat i met U niet zo vei' „omen. Neem Kruschen Salts bij de eerste aanwijzingen van Rheumatische pij nen. Daarmee brengt ge uw bloed circulatie weer op gang. Want niet zodra bloedzuiverende organen in hun werking verslappen, demonstreert zich dat in pijn en stramheid hier en daar. Onzuiverheden in het bloed krijgen dan hun kans. In plaats van te worden afgevoerd langs natuurlijke weg, gaan deze zich vastzetten en Uw lijden begint. Maar niet bij de vaste Kruschen gebruikers. Die we ten van geen onzuiver bloed, nog minder van de pijnlijke gevolgen. Vraag Uw leverancier een flacon Kruschen, om persoonlijk die radicale verbetering te ondervinden. en over de grenzen iu uroesbeek is gistermorgen een woonhuis tot de grond toe afgebrand De brand werd om kwart voor zeven ontdekt, toen de drie kinderen nog in bed lagen. Ze konden gelukkig worden gered, waarbij de vrouw des huizes en kele niet ernstige brandwonden opliep. De inboedel ging geheel verloren. Xom Blower, een oud-politieman uit Engeland, is gisteren gestart voor een non-stop zwemtocht over het Kanaal en terug. Hij heeft til twee geslaagde over tochten op z'n naam staan, n.l. in rich ting Frankrijk en één in richting En- land. Nu neemt hij dus een retourtje. Je moet er zin in hebben! De vliegtuigen van vliegdekschepen zullen binnenkort met speciale atoom bommen uitgerust kunnen worden. Bin nenkort zullen als onderdeel van Ame fikaanse vlootoefeningen schijnaanval- len met deze bommen worden uitge voerd. Admiraal McCormick, die dit meedeelde, is van mening, dat op de duur ieder vliegdekschip met atoom bommen uitgerust dient te zijn. Duitse douaniers hebben een man ge arresteerd, die uit België Duitsland binnenkwam met juwelen ter waarde van meer dan 80.000 gulden. De arres tatie heeft de douane op het spoor ge bracht van een smokkelbende, die zich speciaal bezig hield met juwelen en die al voor een waarde van meer dan 400.000 gulden naar Duitsland heeft ge smokkeld. Ook heeft de douane een smokkelbende ingerekend, die in de af gelopen weken 122 ton koffie uit Ant werpen Duitsland heeft binnengesmok keld. De Amerikaanse vereniging voor psychologie heeft uitgerekend, dat er in de Ver. Staten op het gebied van psychologie 25.000 „charlatans" zijn te gen ongeveer 4500 bevoegde psychiaters en psychologen. Begrijpelijk als men weet, dat „zielsziekte" in Amerika sterk in de mode isl blad, dat Duitse generaals, ondanks de vele eretekens die hun borst sieren, niet de moed opgebracht hebben om zich tegen de misdadige acties van de „Einsatzgruppen" te keren. Overigens ontzegt hetzelfde blad de Duitse regering het recht, voor het her stel der door Hitler verleende onder scheidingen te ijveren zolang zjj geen kruis van verdienste voor verzet tegen het Naziregiem heeft Ingesteld. WAT TE DOEN MET HET HAKENKRUIS? Meer dan om deze kwestie cirkelt de discussie echter om de vraag hoe men de eretekens zou moeten veranderen om ze niet aanstootgevend te maken voor de toekomstige bondgenoten. Zij zijn n.l. belast met het hakenkruis. Er zijn stemmen opgegaan om het hakenkruis te vervangen door een adelaar of door het jaartal 1945. Anderen willen het gedevalueerde kruis in miniatuur be houden. De vroegere generaal von Man- teuffel, die zelf een ridderkruis met ei kenloof, zwaarden en brillianten in de kast heeft liggen, heeft voorgesteld voor alle ijzeren en ridderkruizen een orde-bandje te geven, zoals de Weste lijke geallieerden ze dragen, maar dat stuit weer op de tegenstand der tradi- tionelen, die de klassieke vorm van het ijzeren kruis willen behouden. Moeilijk- Vandaag vieren de Duitsers voor de eerste maal na de oorlog weer een nationale [eestdag. Bij die [eestdag hoort ook een „lintjes regen" en daarbij behoort ook het zingen van een volkslied. Van zelfsprekend brengen deze dingen zo hun speciale moeilijkheden mee in dat Duitsland, dat nog maar zo kort beseft (of nog niet be seft!) dat militaire bruutheid niet ook het hoogste recht Is in deze wereld. Hoe de Duitsers over al deze dingen denken en hoe zij die eigenaardige moeilijkheden trach ten op te lossen, wordt hier be schreven door de speciale corres pondent van het A.N.P. in Bonn. heden rijzen natuurlijk ook over de vraag wie rechten op kruizen kan doen gelden, vermits deze van de hand zijn gedaan in de dagen toen zij nog als een belasting konden gelden. Men wil de hulp van getuigen inroepen, hetgeen niet zo moeilijk zal zijn nu de vroegere legeronderdelen weer in kameraad schappelijke groepen worden samenge bracht. Een voorstel van „Die Deutsche Sol- datenzeltung", het orgaan van de Duitse soldatenbond, wil, dat de leden van de Bondsdag wanneer zij over de Duitse militaire bijdrage zullen vergaderen, hun dapperheidstekenen zullen dragen, opdat de Duitse openbare mening een indruk kan krijgen hoeveel afgevaardig den de oorlog eigenlijk kennen en dus in staat zjjn over zulk een zwaarwich tige kwestie mede te beslissen". Van 28—30 September „Circus". In de veronderstelling dat West-Europa bloot staat aan een aanval van een agressor, wiens strijdkrachten gesteund worden door een aanzienlijke lucht macht, is een luchtoefening ontworpen, die ten doel heeft het Iuchtoffensief van de „vijand" met geëigende tegenmaatregelen tegemoet te treden. Deze oefening voor de luchtmachten der landen, aangesloten bjj het Noord- Atlantisch Pact, zal de naam „Cirrus" dragen. Zij begint op 28 September en eindigt op 30 September. Cirrus zal de derde internationale luchtoefening worden voor de genoemde landen, die zich uitstrekt over geheel West-Europa. (Ingez. mededeling, advert.) Roofoverval op alleenwonende weduwe. Twee onverlaten hebben in het nach telijk uur de alleenwonende 79-jarige weduwe Kruithof in Den Ham bij Al melo overvallen. De buit bestond uit circa f 400. De indringers hebben zich toegang tot de woning verschaft door een kleine achterdeur open te breken. Nadat zij de stoppen uit het schakel bord voor het electrisch licht hadden gehaald, drongen zij tot de slaapkamer van de vrouw door, waar zij 't gemund hadden op de linnenkast. Een van de bandieten dreigde de vrouw te zullen neerschieten, indien zij alarm zou ma ken. Nadat het doosje met geld, inhou dende f400, was gevonden, sloegen de indringers op de vlucht. De bejaarde vrouw waarschuwde daarna de buren. (Ingez. mededeling, advert.) Mijnhtrdt's Kiespijnpocdcrs. Doos 45 Cf. De opperbevelhebber van de gealli eerde luchtstrijdkrachten in centraal Europa, de luitenant-generaal van de Amerikaanse luchtmacht Lauris Nor- stad, die de leiding van de oefening zal hebben, verklaarde gisteren, dat aan Cirrus" zal worden deelgenomen door luchtmacht-eenheden van de volgende landen: de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Denemarken, Noorwegen en Italië. .Cirrus" ls bedoeld om de voortdu rende groeiende macht in de lucht bo ven West-Europa aan de tand te voelen. Volgens Generaal Norstad zullen meer dan tweemaal zoveel vliegtuigen aan „Cirrus" deelnemen dan tjjdens „Om- brelle", de in het vorig jaar gehouden oefening, werden ingezet. Het voornaamste oogmerk van oefe ning „Cirrus" is, het commando- en REGERING-PLEVEN WANKELT. Stakingen op komst in Frankrijk. Men verwacht, dat de stijgende prjj- zen in Frankrijk wijdverbreide onrust en mogelijk stakingen tot gevolg zullen hebben, ondanks het regeringsbesluit, waarbij het minimumloon met ongeveer vijftien procent wordt verhoogd. De grote vakbonden zijn niet tevre den met de voorgestelde verhoging, welke slechts betekent, dat niemand minder mag verdienen dan het nationale minimum, maar geen automatische ver hogingen voor alle arbeiders bewerk stelligt. De vakbonden eisen een ver hoging tot 23.600 fr. in plaats van de door de regering toegestane 20.000 fr. Het door de communisten geleide al gemeen vakverbond (C.G.T.), heeft de leiders van de andere vakbonden tot besprekingen over de strijd tegen de prijsverhogingen uitgenodigd. Deze spanningen maken de positie van de regeringPleven nog wankeler. De regering heeft geen betrouwbare meerderheid meer in de nationale ver gadering. Zij ziet zich geplaatst tegen over de gecombineerde oppositie van de gaullisten, socialisten en communisten. (Ingez. mededeling, advert.! yMe> DE ANTjPUN TABLETTEN t controle-systeem van alle luchtmacht en luchtafweerorganisaties in West- Europa zo realistisch mogelijk te oefe nen, waarbij speciaal de nadruk zal worden gelegd op voorzieningen voor wederkerige steun. Het geïntegreerde contröle- en mei dingssysteem, voor het observeren van vijandelijke vliegtuigen en het doorgeven van waarschuwingen, zal een belangrij ke rol spelen bij de uitwisseling van in formaties en het overgeven van jacht vliegtuigen tussen de diverse verdedi gende luchtmachten op het contingent en tussen deze en die van Engeland. De ineengrijpende pogingen van de nationale luchtverdedigings-organisaties en hun rol in deze oefening, alsmede het optreden van de tactische lucht strijdkrachten, zowel wat betreft hun defensieve als hun offensieve onder steuningsoperaties, zullen nauw verbon den zijn met de activiteit van de lucht doelartillerie. Ten aanzien van verschillende hoofd kwartieren en lagere commando-organen zullen proeven genomen worden inzake snelle verplaatsing en hernieuwde ont plooiing van activiteit onder condities, die de oorlogsomstandigheden benade ren. Clement Attlee: Gistermorgen heeft de Engelse eerste minister Clement Attiee ln het meer dan zes eeuwen oude gebouw van West- minster School ln het hart van Londen, de zevende jaarvergadering van het internationale verbond van luchtvaart maatschappijen, de I.A.T.A., geopend. Trompetgeschal begeleide de bin nenkomst van Attlee, die na een kort woord van Sir Miles Thomas, de hui dige president van I.A.T.A., een toe spraak richtte tot de afgevaardigden van de 62 leden van het verbond, waarin hij er de nadruk op legde, dat nergens de samenwerking tussen par- tivuliere ondernemingen en regerin gen zo noodzakelijk is als op het ge bied van de luchtvaart. De burger luchtvaart heeft heden ten dage haar plaats ingenomen als een van de ge wone middelen van vervoer. Mr Attlee zeide het echter te moeten betreuren, dat iedereen die per vlieg tuig reist de mogelijkheid wordt ont nomen om zich gedurende enige tijd aan de openbaarheid te onttrekken zo als met een reis per boot wel het geval is. Wjjlen mijn collega Ernest Bevin, aldus Attlee, heeft vele malen gewenst dat er een wereld zou kunnen komen, waarin paspoorten overbodig zouden zijn. Ik ben er zeker van, dat deze wens zal worden ondersteund door leden van uw verbond, want wereldvrede is voorwaarde voor uw streven. De diensten, die door de burgerluchtvaart worden bewezen, kunnen zeer veel nut hebben bij het vergroten van het begrijpen van de volkeren onderling. Sir Miles Thomas hield daarna zijn openingsrede. „Zoals ik het zie zei hij zullen er twee voorname ont wikkelingen te zien zijn in de nabije toekomst: allereerst een grote toe name van de snelheid der vliegtuigen en ten tweede zeer grote uitbreidings mogelijkheden. BEROERING IN GEMEENTE RAAD VAN ZUID-LAREN. P.v.d.A.-wethouder wordt niet meer erkend door zijn partijgenoten. In Zuidlaren worden reeds enige tijd de gemoederen in beweging ge bracht door een kwestie in de raad, welke is ontstaan toen door B. en W. zonder voorkennis van de raad uit de gemeentekas voorschotten zouden zijn verstrekt aan een particuliere bouw ondernemer. Eerst werd een motie van wantrouwen tegen het college van B. en W. aangenomen en later werd een voorstel tot ontslag van beide wethouders (een van de P.v.d.A. en een van de A.R.) gelanceerd. Ondanks het feit, dat de leden van de fractie van de P.v.d.A. tot de voorstellers be hoorden, stemden zij om verschillende redenen toch niet voor het voorstel tot ontslag. Beide wethouders bleven aan. In een eergisteren gehouden verga dering van de raad is deze aangele genheid wederom ter sprake gekomen. Door de fractie van de P.v.d.A. werd de volgende verklaring afgelegd: „Ondergetekenden, leden van de raad van Zuidlaren voor de P.v.d.A., doen mededeling aan de voorzitter, de wet houders en de leden van de raad, dat 1. de heer M. Scholtens (wethouder voor de P.v.d.A.) niet meer als lid van deze partij wordt beschouwd, 2. zjj geen enkele verantwoording op zich nemen voor handelingen van B. en W. buiten de raad om verricht". Deze mededeling was getekend door drie raadsleden, aangesloten bij de P. v. d. A. C.B.C. IN LANDSDAG BIJEEN. Zaterdag j.l. hielden de Chr. Be drijfsgroepen in Nederland een land dag te Driebergen. Op deze samenkomst, die bezocht werd door een groot aantal leden en huisgenoten spraken Bondsvoorzitter C. van Baren Jr. en Bondssecretaris C. van der Wal over de noodzaak van de christelijke sociale actie in deze tijd. Na afloop bezichtigden vele bezoe kers het vacantie-oord van de C.B.C. Ons Centrum". DE STRIJD GAAT BEGINNEN! De strijd tussen de gemeente Kou- dekerke en de Waterleiding Maat schappij Midden-Zeelandgaat nu pas goed beginnen. De protesten, die reeds in de afgelopen jaren tegen de plannen nan het Vlissingse water leidingbedrijf werden geuit, hebben geen succes gehad; hel onteigenings- plan is ter inzage gelegd. Er zijn hier duidelijk twee tegen gestelde belangenn.l, dat van een voldoende watervoorziening van Vlis- singen en dat van Koudekerke, met name het gebied bij Dishoeck, als badplaats. Laten we eerst de watervoorziening eens bekijken. Er is altijd betoogd, o.m. in de Vlissingse raad, dat het waterwingebied wel nuttig was als reserve, maar dat het niet de hele stad tuater kon leveren. Zelfs gingen vele stemmen op het terrein maar prijs te geven en water te betrekken öf indien mogelijk) van Oranjezon öf vanuit Ossendrecht. ln hoogste in stantie is toen beslist: het waterwin gebied in de duinen blijft. Men beriep zich o.m. op het grote risico, dat iji geval van oorlog de leidingen uit Bra bant wel eens vernield konden wor den. Dit argument is zwak. Een paar bommen op de installaties in de dui nen en Vlissingen heeft geen water meer uit Dishoeck. Wij kunnen dus moeilijk aannemen, dat Vlissingens watervoorziening staat of valt met die paar bronnetjes. Nu het belang van Koudekerke. Deze gemeente is zeer actief in het scheppen van een goede outillage voor de badgasten. Voor exploitanten van hotels en pensions liggen hier prachtige mogelijkheden, die zij uit stekend uitbuiten. In het waterwinge bied staan bovendien particuliere landhuisjes, zodat men rustig kan spreken van een recreatiecentrum, zo als men er niet veel in Zeeland vindt. Het gebied komt steeds meer in trek. Het antwoord op de vraag, welke belangen het meest spreken, is, ge zien dit alles, niet moeilijk. De water voorziening van Vlissingen kan toch wel goed verzorgd worden zonder Dishoeck. Maar Koudekerke kan het niet missen. De toekomst van deze ge meente staat op het spel. En daarom is het van harte te hopen, dat de snode plannen der waterleidingmaat schappij niet doorgaan. T. Meer evenwicht in wereld- betalingsverkeer. In het jaarverslag van het interna tionale monetaire fonds over de 12 maanden per 30 April j.l. wordt erop gewezen, dat 1950 het eerste na-oor- logse jaar is geweest, waarin vorde ringen werden gemaakt naar een al gemeen evenwicht in de betalingsba lansen. Vele landen buiten de V.S. konden hun bezit aan dollars vergro ten en waren in staat een netto be drag aan goud van de V.S. aan te ko pen. In algemene zin gesproken is het wereldbetalingsverkeer thans veel dichter bij een evenwicht dan twee of drie jaar geleden. De verbetering van de Europese betalingspositie tegenover landen buiten het dollargebied werd niet voornamelijk bereikt door ver mindering van invoer, doch veeleer door een snelle stijging van de uit voer. (Ingez. mededeling, advert.) A A J. HHrri f'i'ltfmnBi mmb m u A-Tri'Ll.^ (-■■•■ -"-.'I! I* Het heeft Zaterdagmiddag tydens de zesde internationale Ronde van Sas van Gent voor profs niet aan spanning ont broken. Er was een uitermate sterke bezetting en van de 34 renners waren er niet minder dan 15 uit België. Win naar werd de Nederlander Thijs Roks. Reeds dadelijk na het startschot pro beerden de Belgen Allemeersch en Dierkens uit te lopen, maar zij wer den spoedig tot de orde geroepen Toen ging van As, Sjef Janssens en de Vries met de Belg Ramon er vandoor Dit viertal wist een 200 meter voor sprong te nemen op het peleton, dat aangevoerd werd door Lambert. Ook deze poging faalde echter, evenals de volgende. In de 30ste ronde ontbrandde de eerste grote strijd. Rijckaert sprong alleen weg, maar een ronde later had den zich Ramon, Braspenninckx, Roks, de Vries, en Lambert zich bij hem ge voegd. Laatstgenoemde moest zich echter al spoedig laten terugvallen, maar de andere vijf wisten hun voor sprong steeds meer te vergroten. In deze kopgroep bleek Ramon de grote sprinter te zijn, getuige de vele pre mies, welke hij in de wacht wist te slepen. In de 36ste ronde had dit groepje een voorsprong van 24 seconden, maar daar zou het bij blijven, want hoewel zij lange tijd aan de kop bleven, hadden de vele achtervolgingspogin gen tenslotte het gewenste succes, zo dat in de 53ste ronde het gehele ren- nersveld weer bijeen lag. Opnieuw gingen er enkele tussen uit. Onder Jhen bevonden zich Rijckaert, Ramon, Bakker, de Vries en Roks. Laatstgenoemde probeerde nog een keer alleen te ontsnappen, doch dit werd reeds na een ronde door Ramon verijdeld. FINISH. Toen de kopgroep de laatste bocht voor de finish doorkwam, lagen de Belgen Ramon en Rijckaert aan de kop. Ongeveer 75 meter voor de eind streep echter ging Thijs Roks hen met een machtige sprong voorbij en werd daardoor winnaar van deze spannende wedstrijd. Nadat Thijs Roks en Ramon als eerstaankomende Belg een ererondje Maar hij heeft er ook geen vrede mee, dat hij hier loopt. Hij gaat een café binnen. Walm van rook slaat hem tegen. Hij is niet aan cafébezoek gewend en hij weet er eigenlijk geen houding te vinden. Aan tafeltjes zit ten mannen. Een enkele kijkt op, als hij binnenkomt. Het zijn meest zeelui. Ik hoor hier niet thuis", denkt De Vries, maar hij gaat toch aan een tafeltje zitten. Het rondzwerven in de vreemde stad, waar hij hoe langer hoe verder uit het cenarum wegge- dwaald was, beviel hem ook niet. En de onrust in zijn hart is groot. „Een bier", bestelt hij. Hij had ook koffie kunnen nemen, maar bij deze vreemde avond past bier beter. Hij drinkt het gretig. „Kom vader, schuif eens bij", roept één van de mannen, die bij een tafeltje zitten. „Je kijkt zo sacherijnig of je de narigheid van een hele week in je lijf hebt." De Vries is niet aan deze taal ge wend, maar gezelschap, al is het dan niet van het fraaiste soort, lokt hem. Hij neemt zijn stoel en schuift bij. Dat is een boer, die zullen we beet nemen", fluistert één van de kerels achter zijn hand tegen een kameraad. Er gaat een zacht gegrinnik door de kring. Dat is weer eens wat anders. Veel afleiding is er anders ook al niet. De Vries voelt zich onwennig. „Alleen in de stad, maat?" infor meert zijn buurman van rechts be langstellend. „Ja, voor zaken", antwoordt De Vries kort. Hij vertrouwt dit stel niet helemaal, maar hij wil aan zijn ge dachten en angst ontkomen. te laten. Maar hij meent, dat hij voor een miserabele avond als deze zijn belofte niet behoeft te houden. Hij denkt eigenlijk helemaal niet meer. De gedachten aan huis raken volko men op de achtergrond. Het wordt doezelig in zijn hoofd. Hij vergeet zijn vrouw en zijn zieke Janny. Hij hoort alleen het geroezemoes van stemmen 24. door WIJMIE FIJN VAN DRAAT. -J „wou, dan moeten we je tracteren. Joris, één klare", roept de man tegen de kellner. De Vries slaat hem in één teug naar binnen. Dat is warm. Zijn maag brandt er van. Om hem heen klatert het rumoer op. Een gegons van stemmen; soms een ruwe vloek. „Ik moest hier niet blijven", denkt hü nog, maar dan wordt er alweer een borrel onder het bereik van zijn hand geschoven. „Kom kerel, we zijn hier vrolijke jongens onder elkaar. Drink maar uit, straks mag je ons tracteren." De Vries is niet aan veel drank ge wend. Vroeger, toen dronk hij wel eens een borrel, maar na zijn huwe lijk heeft hij zijn vrouw beloofd, het en een gramofoon, die danswijzen speelt. Verwarde klanken, scherp opklinkend tussen het geluid van glaswerk dat rinkelt en mannen stemmen die roepen om Joris. Hij zit wat voor zich heen te lachen. Deze kant van het leven leer je in Heidorp niet zo gauw kennen. Hij tracht mee te fluiten met de melodie, die ge speeld wordt. Hij kent ze wel niet, maar dat doet er niet toe. „Hij heeft hem al om", zegt één van de mannen en stoot zijn makker aan. „Kom, kameraad, nu moet je ons ook eens tracteren", zegt hij tegen De Vries. „Ja, tracteren", antwoordt deze vrolijk. Dat is een goed plan. Hij moet toch royaal zijn voor zijn nieu we makkers. „Joris", roept hij en tracht de stem van de anderen na te doen en niet te laten merken, dat hij dit niet gewoon is. „Joris", een rondje voor mij. Maar een flinke, hoor! Ik moet er op kunnen staan". Hij lacht zelf het luidste om zijn mop. „Ik moet er op kunnen staan en er niet van omvallen", herhaalt hij nog eens. De anderen grinniken mee. Goed zo, hij heeft tenminste een vrolijke dronk. Als het een beetje lukt, drin ken zij vanavond voor niets. De stemming wordt ruwer. De grove moppen zijn niet van de lucht. En De Vries verzet zich niet. Hij tracteert; let er niet op hoeveel er gebruikt wordt. Zijn zorgen zijn ver weg. Jaren heeft hij misère gekend en de laatste jaren met die ellendige slapte in het zaken doen, wel het ergste. Maar nu ziet de wereld er ineens anders uit. Hij heeft in één avond een heel stel vrienden gekre gen. Het leven is nog zo gek niet. Hij denkt er niet aan, hoe Marie het vinden zou als ze hem hier zo zag zitten. Hij laat zich wiegen op zijn steeds toenemende dronkenschap. Het is laat, als de kerels opstaan. .Kom vader, betalen!" maant Joris. Hij lacht sullig. (Wordt vervolgd). hadden gemaakt, werden zij door de burgemeester van Sas van Gent, de heer R. A. J. de Boer, gehuldigd. De uitslag was: 1. Thijs Roks, Sprun- del, 2.53.8 (over 120 km.); 2. Alb. Ra mon, Eekloo, (België); 3. A. Rijckaert, Ertsvelde, België; 4. P. de Vries, Vlaardingen; 5 Cor Bakker, Zaandam; 6. F. van Kerrebroek, Wondelgem; 7. W. Suikerbuik, Breda; 8. M. Dier kens, Jabeke, België; 9. E. Allemeersch, Beernam, België; 10. W. Cleeniput, Gent, België; 11. Harm Smits, Am sterdam; 12. P. Braspenninckx, Zun- dert; 13. V. Mekeirel, Sleydinge, Bel gië; 14. F. v. d. Zande, Halsteren; 15. G. Lameire, Maldegem, België; 16. P. van As, Roosendaal; 17. G. Spa^ckaert, Eekloo, België; 18. O. Meivaert, Eek loo, België; 19. Sjef Janssens, Elslo; 20 A. Schepens, Ertsvelde. Motorrit van 90 km. De motorclub „De Zeeuwen" te Mid delburg hield Zaterdag j.l. een oriënte- ringsrit over een afstand van 90 km door Walcheren. De 24 deelnemers startten vanaf 6.30 van de markt te Middelburg; om on geveer 10.30 waren alle rijders aan de finish te Koudekerke gearriveerd. De uitslag was als volgt: 1. R. Jooss» 0 strafpunten. 2. J. Markusse 4; 3. A. Kodde 6; 4. A. Houterman 11; 5. J. Maas 11; 6. F. Jongepier 16; 7. C. Bras ser 19; 8. G. Melse 19; 9. J. Compee» 25; 10. T. Walhout 26; 11. J. Moens 26} 12. W. Flipse 30; 13. Ringelenberg 31; 14. A. Klap 31, 15. W. Janse 37; 16. A. Ovaa 37; 17. J. Melse 43; 18. A. Geertse 51, 19. L. Flipse 58; 20. A. Baurdoux 66, 21. P. de Leeuw 166; 22. F. de Visser 20123. P. Hillebrand 204. Schaakpromoties te Middelburg. De uitslagen van. de promotiewed strijden van de schaakvereniging Mid delburg luiden als volgt: Groep I: J. DeniesW. Flissebaalje 10; D. de VosJ. Denies 01; J. De- niesS. Sanders 01; S. SandersW. Flissebaalje 10; S. SandersD. de Vos 01. De heren S. Sanders en J. Denies promoveren naar groep I. Groep 11: G. WoudstraJ. Malthüs- sen 1—0; C. WaardenburgG. Woud stra 01. Gabe Woudstra heeft nog maai een half puntje nodig om naar Groep II te promoveren. Groep III: Th. Schippersv. d. Made 01; W. KoeüemansTh. Schippers 01; Th. SchippersJ. Bonthuis 01; v. d. MadeVv. Koeiemans 01; J. Benthuisv. d. Made 10; W. Koeije- mansJ. Benthuis 01. De lieer J. Bonthuis promoveert naar groep III. De her enSchippers, Koeie mans en v. d. Made behaalden ieder één punt, zodat zij beslissingswedstrij den zullen moeten spelen. KORFBAL. W.H.S.Olympia (Bergen op Zoom). Zaterdagmiddag werd op het sport terrein een korfbalwedstrijd gespeeld tussen W.H.S. uit St. Annaland en Olympia uit Bergen op Zoom. Olym pia won deze wedstrijd met 102. 'S-GRA VENPOLDER. Damwedstrijü. De dammers van de „Dam- en Schaakver. 's-Gravenpolder" speelden een vriendschappelijke wedstrijd tegen „D.I.D." te Goes. De uitslag was: 1. A. Dubbelman— C Beeke 2—0; 2. C. Tramper—D. v. d. Kreeke 0—2; 3. H. Nieuwdorp—J. Bis schop 2—0; 4. J. C. Hoogesteger—D. van Dalen 02; 5. J. v. d. 11 age -P. Liplijn 2—0; 6. P. Braam—J. Knuist 02; 7. W. NieuwdorpJ. Zwartepoor- te 0—2; 8.' W. v. d. Velde—A. Mijns- bergen 0—2; 9. A. RobbeJoh. Brug- geman 20; 10. J. VerbeekPh. Fokke 02; 11. G. BlomP. Bruggeman 20; 12. J. BlokL. J. Capello 02. :s-Gravenpolder verloor dus met 10 14 van D.I.D.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2