r Vandaag besprekingen over de toekomst van Duitsland Joy biedt de Noordelijken excuus aan Goes is een sprookjesstad geworden r PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Een „Grote Drie" bijeen Ook over andere wereldproblemen praten Amerika, Frankrijk en Duitsland k SNIPPER J NIEUWSk Beslissing van de Ereraad verworpen Jaarbeurs geopend „Intellect te koop! Kalveren reden in een luxe auto naar België P.O.D. ambtenaar wegens meineed gearresteerd Congres Automobiel- en Garagebedrijven. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. £438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: VlissingenVan der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1966 Abonnementsprijs ƒ4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 12 SEPT. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport. Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en 31 aan Donderdag: Zon op 6.10 u., onder 19.03 u. Maan op 18.26 u., onder 3.00 u. Hoogw. op Donderdag IS Sept.: Vlissingen: 12.12 u. 1.98 m., u. m.; Terneuzen: 0.20 u. 2.16 m., 12.43 u. 2.16 m.; Wemel- dinge: 1.31 u. 1.73 m., 14.00 u. 1.63 m.; Zierikzee: 1.38 u. 1.52 m., 13.42 u. 1.40 m. Vandaag zullen de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken spreken over ontwerp-rlchtlijnen voor besprekingen met de federale West-Duitse regering, opgesteld door de drie Westerse Hoge Commissarissen in West-Duitsland. Het verlenen van volledige souvereiniteit aan West-Duitsland, waardoor een einde zou komen aan het thans nog door de Westerse verbondenen uitge oefende „recht van een bezetter". (Dit zou in een verdrag worden vastgelegd) en het aandeel van West-Duitsland aan de verdediging van West-Europa zul len de voornaamste onderwerpen van bespreking zyn. Te Washington meende men, dat over deze punten spoedig overeenstemming met de autoriteiten te Bonn zal worden bereikt. In feite moet hier ook over eenstemming over z(jn bereikt, voor de Noord-Atlantische Raad eind October a.s. te Rome bijeenkomt. Behalve Indo-Chlna zal Frankrijk ter sprake brengen de West-Europese verdediging. Deze moet volgens Frankrijk worden gegrondvest op het plan voor een Verenigd Europees leger. Het wil hierin Duitse militaire eenheden opnemen, mits er waarborgen zullen worden geschapen tegen een herleving van de voor malige Duitse generale staf. Verder acht Frankrijk uitvoering van het plan-Schuman volstrekt noodzake lijk, mede i.v.m. het voorstel voor de instelling van een Verenigd Europees leger. De Franse minister van Buitenland se Zaken, Schuman, had gisteren een onderhoud met zijn Amerikaanse col lega, Acheson. Schuman zou Acheson Verzocht hebben het Italiaanse verzoek om ingrijpenle veranderingen in het met Italië gesloten vredesverdrag, te steu nen. Hij zou er op gewezen hebben dat het absoluut noodzakelijk is geworden de bepalingen van dit verdrag,, waarin de Italiaanse strijdkrachten worden be perkt, op te heffen, nu met Japan een overeenkomst is gesloten, waarin der gelijke beperkingen niet voorkomen. ENGELANDS STANDPUNT. Morrison heeft gisteren tijdens be sprekingen met Acheson duidelijk ge maakt dat, al heeft Engeland thans in beginsel zijn goedkeuring gehecht aan het plan voor een Verenigd Europees leger en aan het plan-Schuman, er niet temin geen sprake van kan zijn dat Groot-Brittannië daadwerkelijk aan de verwezenlijking van deze denkbeelden zal medewerken. De Britse regering neemt het standpunt in dat zij geen medewerking kan verlenen aan enig plan, dat voorziet in het instellen van MACHINIST ONTSNAPTE MET ZIJN TREIN NAAR DUITSLAND. Een Tsjecho-Slowaakse machinist is gisteren met zijn trein, waarin 100 pas sagiers zaten naar Duitsland uitgewe ken. De machinist had alle verbindingen vnn de noodrem in het treinstel onklaar gemaakt en was met een snelheid van ongeveer negentig kilometer per uur langs de controlepost aan de grens ge reden. De rein bestond uit drie passa giersrijtuigen en een goederenwagen. 26 passagiers hebben verzocht in Duits land to mogen bljjven. een boven-nationaal gezag, dat zijn wil aan nationale regeringen zou kunnen opleggen. Zij meent dat de betrekkin gen met het gemenebest Engelands deelneming aan dergelijke plannen on mogelijk maakt. Bovendien vindt zfj dat voor Engeland toezicht door een boven nationaal gezag in politiek en psycho logisch opzicht ongewenst is. HANDEL MET RUSLAND. De Britse minister van Financiën, Gaitskell, nam later op de dag deel aan deze besprekingen. Hij wees er op dat Engeland graan en hout van de Sovvjet- Unie moet betrekken. Het is niet in staat zijn behoefte aan deze producten elders te bevredigen. Gaitskell ver klaarde met nadruk dat Engeland geen strategische materialen aan de Sowjet- Unie levert. In discussie was n.l. hoe de handel met Rusland zich zou ontwikkelen. Te voren had men nog gediscussieerd over de te volgen politiek wanneer de wa penstilstandsbesprekingen in Korea zouden mislukken. Deviezen voor landen met anti- inflatieprogramma. De nieuwe-leider-van het internatio nale monetaire fonds, de Zweed Icar Rooth, heeft op de jaarlijkse bijeen komst gisteren medegedeeld, dat het fonds bereid is een deel van haar mid delen ad 8 milliard dollar aan deviezen beschikbaar te stellen voor die landen, welke een anti-inflatieprogramma zul len uitvoeren, waarbij de valuta van het betreffende land op een stabiele basis wordt geplaatst en een programma ten uitvoer zal worden gelegd tot vermin dering van de handesbeperkingen in overeenstemming met de doeleinden van het fonds. ae»,:-v-. PERZIë ZAL PROTESTEREN TEGEN BLOKKERING VAN SALDI. Het voor Engeland bedoelde Perzi sche ultimatum zal waarschijnlijk van daag naar Washington worden geseind, om aan Harriman overhandigd te wor den. In Perzische regeringskringen is ver klaard, dat Perzië zou protesteren te gen de mogelijkheid, dat Engeland de Perzische saldi in Londen ten bedrage van 14 millioen pond sterling zal blok keren. Dinsdag zou na een vacantie van tien dagen bij de Kaspische Zee de sjah in Teheran terugkeren. Verwacht wordt, dat de Britse ambassadeur, sir Francis Shepherd, met de sjah het ultimatum van Mossadeq zal bespreken. Het bezoek van 70 leden van de Eerste en Tweede Kamer aan Nederlandse In- dustrieën is gisteren te Eindhoven begonnen. Vol belangstelling nemen deze par- lementalrlërs Van Doorne's Aanhangwagen- en Automobielfabriek in ogenschouw Prins Aschwin in het huwelijk getreden. Gisteren is te Londen het huwelijk gesloten tussen Prins Aschwin en me vrouw Simone Louise Watzdorf. Prins Bernhard en Prinses Armgard waren bij de huwelijksvoltrekking, die een strikt besloten karakter droeg, aanwezig. Kort na de plechtigheid heeft Prins Bernhard het jonge paar naar Soe.Udijk gevlogen, waar Koningin Juliana ter ere van het huwelijk een intiem diner aanbood. t r k i A. de Roo stelt vanavond vragen in de Goesse raad. In de hedenavond te houden raads vergadering zal de heer A. de Roo (V. V.D.) vragen aan B. en W. waarom de aanleg van de centrale verwarming in de industriehallen niet wordt uitgevoerd door Goesse firma's en waarom de Goesse installateurs niet zijn gevraagd Voor de aanleg van de verlichting van het nieuwe traject door de gemeente. In de raadsvergadering komt voorts nog aan de orde een voorstel tot het benoemen van een lid in het college van curatoren van het Goesse Lyceum ter vervulling in de vacature, ontstaan door het aftreden van de heer Deken Nieveen van Dijkum, In de aanbeveling staan vermeld: 1. mr H. J. Stieger. 2. drs J. F. P. Kreugel. t i i De officiële opening van de Israëli scheArabische conferentie te Parijs is uitgesteld. De IJmuidense trawler „Maria van Hattem" is tijdens de mist op de Noordzee door een Duitse boot aangevaren. —Bij de IJsselbrug te Zwol le is een luxe auto op een zware truck gevlogen. De bestuurder van de perso nenwagen werd ernstig gewond. Zijn in zittende echtgenote was op slag dood. Een meisje van 15 jaar is te Etten (N.-Br.) door de bliksem getroffen en gedood. Tot buitengewoon hoogleraar aan de landbouwhogeschool te Wage- ningen is benoemd dr ir A. J. Zuur te Kampen, die de leer van het in cultuur brengen van drooggevallen gronden zal doceren. De wetenschap heeft geleerd voedsel te verduurzamen door het ge bruik van „atoomstralingen", zo heeft de universiteit van Michigan medege deeld. Indien deze methode op commer ciële basis toegepast zou worden, zou den jaarlijks millioenen bespaard kun nen worden die anders door bederf ver loren gingen. Een gevangenisstraf van zes maanden werd te Roterdam ge ëist tegen een 37-jarige kantoorbedien de, die een fabrieksgeheim van de N.V. Chemische fabriek „Schiedam" bekend had gemaakt. Twee Siamese politie officieren ontvangen hun opleiding bij de Rijkspolitie te water in ons land. „Helpt Ambon in nood". Het bestuur van de Stichting „Helpt Ambon in nood" erkent de beslissing van de Ingestelde ereraad, die onder meer tot taak had de punten van ge schil tussen de Stichting „Door de eeuwen trouw" en de Stichting „Helpt Ambon in nood" tot een oplossing te brengen, niet. De ereraad heeft In zijn uitspraak van 9 Augustus j.l. de Stich ting „Helpt Ambon in nood" verzocht haar werkzaamheden te staken. Bij de uitspraak van de raad, die in feite de liquidatie van „Heltp Ambon in nood" betekent, is gebleken, dat deze ereraad zijn bevoedgheid verre heeft overschreden. Dit alles heeft „Helpt Ambon in nood' op een persconferentie te Amsterdam laten weten. Grote belangstelling uit het buitenland. Met meer ceremonieel dan gewoonlijk is gistermorgen te Utrecht de 57ste Jaarbeurs geopend. Aanwezig was n.l. het Harmonie-orkest van de Franse Spoorwegen uit Tours, die welluidende feestklanken aan het geroezemoes van de eerste zakelijkheid he,eft toegevoegd. Op het bordes van het Jaarbeursge bouw gaven mr W. H. Fockema An- dreae, mr J. Milius en jhr mr C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht, van hun belangstelling blijk. Na de officiële opening, werd intern de perskamer geopend. Indonesië, België, Duitsland, Oosten rijk, Tunis en Hongarije nemen het lan- denpaviljoen op Vredenburg geheel in beslag. GUNSTIGE HANDEL. Met voorzichtigheid wordt geconsta teerd, dat de handel op de eerste dag een gunstig aspect had. Het bezoek was niet overweldigend, maar die kwamen om te kopen, hebben gekocht. Het ver koopspercentage is hoger geweest dan anders. Er was grote belangstelling uit Italië. Een gezelschap vooraanstaande Itali aanse zakenlieden 'zijn officieel ontvan gen, waarbij over en weer vriendelijke toespraken werden gehouden. De lei der was Lorenzo Valerio Bond, voorzit ter van de Italiaanse Werkgeversorga nisatie. Een derde gedeelte van het terrein aan de Croeselaan is ingenomen door de agrarische afdeling. Ruim 60 fabrikan ten exposeren hier de modernste land bouwmachines. Oud papier bracht 55 mille op voor kankerbestrijding. Met enige plechtigheid is gisteren in het gebouw van het Nederlands Kan kerinstituut te Amsterdam een bedrag van ruim 55.000 gulden overhandigd aan de voorzitter van de propaganda-com- missie van het Instituut. Dit bedrag was verzameld tijdens de landelijke ac tie voor het inzamelen van oud papier en lompen georganiseerd in samenwer king met de beide ondervakgroepen „Groothandel Lompen en oud Papier" en „Opkopers van Lompen en oud Pa pier". Voor het vertrek van de vrijwilligers van het Nederlandse Detachement Ver. Naties uit Korea kwam de band van de beroemde tweede Amerikaanse Divisie een muzikaal afscheid aanbieden dat door onze jongens op hoge prijs werd gesteld. Het uit zestig leden bestaande muziekcorps had een pro gramma samengesteld, dat klonk als een klok. DE IMPASSE IN KOREA. Inééns gingen de lichtjes aan Burgemeester W. C. ten Kate opende de licht- en bloemenweek De Goesse licht- en bloemenweek is gisteren begonnen. Ineens gingen overal de lichtjes aan, in en rondom Goes en rees de slanke spits van de Maria Magdalenakerk ln het licht van de schijnwerpers fragiel op uit de avondhemel. En de duizenden die in afwachting van al dat moois de stad in waren getrokken slaakten kreten van bewondering. Een sprookje is de stad. Een sprookje om stil van te worden zijn de wallen, waar de zware boomgroepen zich in het rustige water weerspiegelen en waar fonteinen sprankelend het water in vervloeiende kleuren opwerpen. de door het ontsteken van de verlich ting boven het twaalf bij acht meter grote wapen van Goes, dat is samenge steld uit bloemen en fruit. Ook met de trein werd een rondrit gemaakt terwijl tevens de wondertuir. onder het stadhuis werd bezichtigd. ORIGINELE ETALAGES. De winkeliers zelf hebben blijkens de fraaie etalages die zij hebben in gericht goed begrepen waar het dit maal om gaat. Zij hebben de duizen den bezoekers gisteren in bewonde ring gebracht voor de vele en vaak zeer originele vondsten op het gebied van etaleren en ais die duizenden kij kers ook kopers waren, welnu, dan mag men over het begin van deze actie niet klagen. In een periodiek rapport aan de Ver. Naties heeft generaal Rldgway de Noordelijken in Korea er van beschul digd herhaaldelijk te trachten de onder handelaars der verbondenen te betrek ken In politieke discussies, welke geen verband houden met een staken van het vuren. Veel tjjd is verknoeid aan niet ter zake doende argumenten van de zij de van de communisten. De Noordelij ken trachten propagandistische munt te slaan uit de wapenstilstandsonder handelingen. Een brief van de Noordelijken aan Ridgway spreekt echter van onweerleg bare getuigenverklaringen, dat gealli eerde vliegtuigen bommen gooiden in 't neutrale gebied van Kaesong. Ook zou een geallieerd vliegtuig het conferen tieterrein gemitrailleerd hebben. Deze laatste beschuldiging heeft vice-admi- raal Joy moeten toegeven en hij heeft hierover zijn spijt betuigd aan de com munisten. Troepen van de Ver. Naties zijn gis teren met succes de Imdjin overgesto ken aan het Westelijk front. Aan de Kleine Kade staan de oude patriciërswoningen, badend in het licht van schijnwerpers. Bloembakken met verlichte paddestoelen staan langs de walkant, gekleurde lichtjes hangen in de bomen. Bij het vispark drommen de mensen samen. Er klinkt zachte ha- waiianmuziek. Een kleine band zorgt hier voor wat vertier.. Vertier is er ook in de binnenstad, waar op de aMrkt „Euphonia" blaast en waar „Excelsior" en „Hosanna" rond trekken. Waar de trein voor het sta tion „Beurs" gereed staat om, bestormd door tientallen, iedere keer opnieuw, de mensen rond de stad te voeren. Maar buiten vallen zelfs de grootste schreeu wers stil, want bij zoiets moois moet men zwijgen. DE OPENING. Burgemeester W. C. ten Kate opende de festiviteiten in de met bloemen ver sierde raadszaal waar genodigden uit handel en middenstand bijeen waren. Hij dankte het comité G.O.E.S. voor hetgeen tot stand is gebracht. De voor zitter van dit comité, de heer Moer- mond, beantwoordde hem en hoopte, dat het ieder jaar mogelijk zal worden, door gezamenlijk overleg en samenwer king, Goes in het middelpunt te bren gen van de belangstelling. Een speciaal dankwoord richtte hij tot de heer J. M. Meyler, de stuwende kracht van het comité, en de vele anderen die aan het welslagen hebben medegewerkt. Dat nog niet alle Goesse middenstan ders spontaan de actie hebben gesteund betreurde hij. Hij hoopte, dat dit de vol gende jaren wel het geval zal zijn. Ook de voorzitter van de contact commissie uit de Goesse middenstands verenigingen, de heer A. Vermaire, sprak in deze geest. Hij eindigde met een beroep op alle Goesse neringdoen den. Nadat een dronk op het welslagen van de actie was uitgebracht, begaf men zich naar de Markt, waar de burge meester symbolisch de feestweek open- V* De correspondent van „Mer- deka" in Soerabaja meldt aan zijn blad, dat er gevallen zijn geconstateerd dat men in Oost- Java in het algemeen en in Soe rabaja in het bijzonder diplo ma's van middelbare scholen verhandelt, die zijn voorzien van een stempel en een hand tekening van het zogenaamde hoofd der school. Het is nog niet bekend welke maatregelen de regering zal nemen tegen individuen, die op deze manier proberen „het aantal intellectu elen" te vermeerderen. -J BRANDSTICHTING IN STADSKANAAL. „Ontdekker" van de brand bleek de dader te zijn. Zondagavond verwekte het in vlam men opgaan van een viertal koren- mijten in Stadskanaal enige sensatie. Volgens een wielrijder, die 's avonds om half elf op de eenzame verkeersweg tussen Stadskanaal en Onstwedde reed en de brand ontdekte, bleek bij de bran dende mijten n.l. een man aanwezig te zijn, die zich ijlings uit de voeten maak te en verdween met een verderop ge parkeerde auto. En als vanzelf dacht men aan de brandstichtingen in de Ooypolder bij Nijmegen. Deze gedachte bleek er niet ver naast te zijn, maar dan anders dan men zicli had voorgesteld. Dezelfde jongeman, (18 jaar) die de z.g. brandstichter had gezien, heeft n.l. na een streng verhoor bekend uit wraak de koreninijten in brand te hebben gestoken. Tijdens een onlangs in Stadskanaal gehouden bijeenkomst van Gerefor meerde jongeren fungeerde de land- bouwschuur van één der eigenaren van de korenmjjten n.l. als rijwielbergplaats. De jongeman schijnt niet tevreden ge weest te zijn over de zorgen, die men daarbij aan zijn fiets had besteed en heeft sedert dien op wraak gezonnen. Toen hij Zondagavond terugkeerde van een bezoek aan zijn meisje, bracht hij zijn plan tot uitvoer. SMOKKELAARS VOOR DE BALIE. EN KWAMEN IN EEN SLOOT TERECHT. Twee chauffeurs, n.l. de Belg R. A. R. uit Dendermonde en A. P. van E. uit Terneuzen, hadden zich Dinsdag voor de Economische Politierechter te Mid delburg te verantwoorden wegens het smokkelen van boter. Aan verdachte R. was tenlaste gelegd dat hij ongeveer f 1500 had overhan digd aan de verdachte van E. Deze v. E kocht voor dit geld dan roomboter, welke boter dan weer door R. over de grens naar België werd gesmokkeld. R., die reeds enige tijd in voorarrest verblijft, bekende en verklaarde, dat hij eens enkele honderden kilo's boter clandestien over de grens had gevoerd. De tweede keer dat hij boter smokkel de werd hij aangehouden. De boter en de vrachtauto nam men in beslag. Ook van E. gaf toe. Hij had meer malen grote hoeveelheden boter in een café te IJzendijke afgeleverd terwijl hij wist dat deze boter gesmokkeld zou worden. De Officier van Justitie eiste in deze zaak tegen de verdachte R. gevangenis straf voor de tijd van 5 maanden met aftrek voorarrest en met verbeurdver klaring van de inbeslaggenomen boter en de auto. Tegen van E. werd een ge vangenisstraf van 2 maanden geëist. De uitspraak tegen R luidde: 3 maan den gevangenisstraf met aftrek voor arrest, verbeurdverklaring van de in beslaggenomen boter en teruggave van de inbeslaggenomen auto. Van E. hoor de tegen zich uitspreken: gevangenis straf voor de tijd van 1 maand. De 20-jarige Hulstenaar H. M. H. A. P., stond terecht omdat hj) ervan werd verdacht dat hij op 14 Juli 1951 te Clinge een aantal kalveren had gesmok keld. Verdachte zou met een luxe wa gen, waaruit de achterbank was ver wijderd een 8-tal kalveren hebben ge smokkeld. Enige honderden meters over de grens zou hjj met deze wagen in een sloot zijn gereden, waarna hij de benen had genomen. Verdachte ontkende, dat hij bij deze zaak betrokken was geweest. De auto, was nooit in het bezit van hem of van zijn vader geweest. Een getuige ver klaarde echter, dat de bewuste wagen inderdaad door hem aan P. had ver kocht, terwijl een andere getuige zei dat hij de kalveren had helpen inladen en verdachte met het vrachtje had zien wegrijden, nadat hij had gezegd: „Ze moeten weg". De Officier van Justitie achtte hem schuldig en eiste 6 weken gevangenis straf met aftrek. De uitspraak was: 5 weken gevangenisstraf met aftrek voor arrest en onmiddellijke invrijheidsstel- ling. M. C. T., echtgenote van P. B. B. te De Klinge (B.) bleek op 7 Mei 1.1. bij vlsitaite in de kommiezenwacht te Hul: 4 bankbiljetten van f 1000 opge rold te hebben in haar zakdoek. Zij werd bij verstek veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf met verbeurd verklaring van het inbeslaggenomen geld. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft medegedeeld, dat de mogelijkheid bestaat, dat Donderdag 20 September een aanvang wordt gemaakt met de be raadslaging over het wetsontwerp rege ling van de winkelsluiting. Nasleep moord op Kitty ten Have. Na enkele ogenblikken van overleg in Raadkamer besloot gisteren de Recht bank te Amsterdam de verdachte v. T. uit Rotterdam, die beschuldigd is van het plegen van meineed als P.O.D.- ambtenaar, ter zitting te doen arreste reu, nadat de Officier van Justitie do gevangenneming onmiddellijk na de uit spraak had geëist. Door deze meineed was een zekere M. veroordeeld tot 2 jaar wegens het verduisteren van f 1000. T. had dit gedaan, om M. in de put te helpen. „Uit angst" zo merkte da president op „voor zijn wetenschap omtrent zijn aandeel in de moord op Kitty ten Have". T. en anderen uit de illegaliteit had den het recht in handen genomen en Kitty vermoord, omdat zij verraad had gepleegd. In werkelijkheid had Kitty, zo had M. ontdekt, gepoogd de illegali teit te waarschuwen. Ook S. had meineed gepleegd, maar deze bevindt zich op het ogenblik in het buitenland en kon niet vervolgd worden. Streven naar uniformiteit. Het congres van het Int. Bureau voof Automobiel- en Garagebedrijven, dat t« Den Haag werd belegd, heeft besloten voor negen van de voornaamste service werkzaamheden een Westeuropese rege ling in te stellen, welke inhoudt, dat in de toekomst iedere automobilist, waar dan ook in West-Europa slechts één nummer zal behoeven te zeggen of aan te wijzen om precies op zijn wenken be diend te worden. Besloten werd de vakopleiding van garagepersoneel zo veel mogelijk te co ördineren. Hiertoe zullen gegevens wor den uitgewisseld. Op het gebied van handelsaangelegen heden werd het inruilen van gebruikte auto's bij de handel in nieuwe bespro ken. Gestreefd zal worden naar het wegnemen van misbruiken op dit ge bied. Voorts zal getracht worden mis standen bij de handel in en reparatie van tractors weg te nemen. Gestreefd zal worden naar internationaal gelijk luidende polisstli voor verzekeringen en wettelijke aansprakelijkheid van gara gebedrijven. Hierover zal contact met verzekeringsmaatschappijen worden op genomen. Deze kwestie draagt thanij een ietwat chaotisch karakter, althanB internationaal bezien. Gestreefd zal worden naar uniformering van algemene verkoopscondities voor auto's, banden, onderdelen, brandstoffen enz. Het volgende iomtr-congres wordt van 4 tot 6 September 1952 te Parijs gehouden. Het „zwervende" secretari aat blijft dit jaar in Nederland bij de Bond van Automobiel- en Garagebedrij ven B.O.V.A.G. te Den Haag. KARTELS VERSTIKKEN DE WERELDHANDEL. De Amerikaanse afgevaardigde, Isa- dor Lubin, heeft gisteren op de bijeen komst van de Economische en Sociale Raad van de Ver. Naties verklaard, dat internationale kartels wederom de wereldhandel, de economische ontwik keling en productiviteit dreigen te ver stikken. Hij diende een motie in, waar in wordt aangedrongen op gemeen schappelijk optreden der Ver. Naties, om een einde te maken aan de kartel praktijken. Lubin zeide, dat er in de gebieden, die niet onder Amerikaanse jurisdictie vallen, minstens 19 interna tionale kartelregelingen bestaan. In de Ver. Staten heeft de regering wette lijke maatregelen moeten nemen om, na 1946, 29 internatinonale kartels te ont binden. Verscheidene landen, o.a. Frankrijk, België, Italië, Zweden, Noorwegen, De nemarken en Engeland hebben reeds wetgevende maatregelen ingevoerd, of gaan dit doen, tegen monopolistische practijken. DE BILT ZEGT: Ochtendmist. Aanvankelijk op de meeste plaatsen mist. Later op de dag veranderlijke be wolking met slechts hier en daar een regen- of onweersbui. Aanvankelijk zwakke, later matige wind uit Zuide lijke richtingen. Vrij warm.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1