Peking beschuldigt generaal Ridgway van sabotage r PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Kogels rond Kaesong Zijn voorstel om andere conferentieplaats afgewezen Principieel èn deskundig. Beperkingen op buitenlandse valuta bemoeilijkt wereldhandel India sluit afzonderlijk ver drag met Japan Lokomotor sloeg op hol k SNIPPER NIEUWS Tito wil vrede met Italië SCHUUR BIJ GAPINGE GING IN DE VLAMMEN OP En trekt daarom voorrechten van Perzië in Zijn laatste kans J Raad dient beroepschrift in tegen de W*M*Z* Rijn boven Bazel wordt bevaarbaar gemaakt Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tei 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1965 Abonnementsprijs ƒ4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DINSDAG 11 SEPT. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 6.08 u., onder 19.05 u.; Maan op 18.09 u., onder 1.26 u. Hoogwater op Woensdag 12 Sept.: Vlissingen: 11.15 u. 1.73 m., 23.52 u. 1.97 m.; Terneuzen: 11.45 u. 1.92 m., u. m.; Wemel- dinge: 0.10 u. 1.48 m., 12.58 u. 1.46 m.; Zierikzee: 12.39 u. 1.26 m., u. m. .-V' M De vorige week zijn er in de pers drie berichten verschenen, die nog al wat opzien hebben gebaard, omdat zij feiten in het bestuur van enige ge meenten aan het licht brachten, welke op zijn minst een onbehagelijk gevoel veroorzaakten. Daar was allereerst het met verlof zenden van de burgemeester van Westerbork, wiens financiëel beleid niet in orde geweest schijnt te zijn. In de tweede plaats moest de gemeente Apeldoorn voor de economische kamer van de Zutphense rechtbank verschij nen wegens het zonder schriftelijke goedkeuring doen bouwen van een openbare lagere school. En tenslotte kreeg de directeur van het gasbedrijf van Aiphen a. d. Rijn ziekteverlof, ter wijl een hoofdambtenaar werd ge schorst, nadat was gebleken, dat het tekort van de gemeentelijke dienst sinds de bevrijding tot een half millioen gulden was opgelopen. In Apeldoorn was het de derde maal, dat gebouwd werd zonder toestemming. De directeur van gemeentewerken had de aanbesteding gehouden namens B. en W. In hoeverre hij dit op eigen ge legenheid deed, weten wij niet. Het is moeilijk aan te nemen, dat dit college er niets van wist, hoewel zeker niet onmogelijk. Wat de kwestie in Alphen aan dc Rijn betreft, vraagt men zich af, hoe het mogelijk was, dat de tekorten op liepen, zonder da is. en W. en de raad ingrepen. T_I et gaat ons eenter niet om deze 1 1 zaken zelf, maar om het verschijn sel, juist bij grotere gemeenten, die over eigen diensten beschikken. De directeu ren daar schijnen soms teveel bevoegd heden te hebben of te nemen en zijn dan met de uitvoering der plannen al bezig voordat de burgemeester en de wethouders het weten en de voorstellen aan de gemeenteraad hebben voorge legd. Komen de plannen dan in de raad, dan kunnen B. en W, niet veel anders doen dan de directeur de hand boven het hoofd houden, als er critiek van de raadsleden komt. Want zij hebben de directeur nodig, ook voor de toekomst. Het komt er dan op neer, dat niet B. en W. en de raad de gemeente besturen, maar de ambtenaren. LJ ij een gemeei.^iijk apparaat van grote omvaiio is net, vooral voor de wethouders, allesbehalve een sine cure de zaak in de hand te houden en te overzien. In negen van de tien ge vallen hebben deze mensen zelf een be trekking, zodat zij het werk voor de gemeente in hun vrije uren moeten doen. Daar komt dikwijls nog bij, dat zij niet voldoende deskundig en ervaren zijn om hel werk en het beleid van de gemeen telijke directeuren te controleren. Het gevolg daarvan is, dat zij dan maar hun fiat geven aan zijn adviezen en voor stellen. Hiervoor een afdoende oplossing te vinden is niet gemakkelijk. Men zou zo'n wethouder eigenlijk hele dagen voor de gemeente beschikbaar moeten hebben, maar dat zou in feite beteke nen, dat er een ambtenaar bijkwam, die hele dagen op het bureau van de dienst ging zitten en dan tegen een salaris, dat heel wat minder is dan dat van zijn eerst ondergeschikte, de directeur. Dit is niet juist: een wethouder moet de kleine zaken niet opknappen. Hij dient, in overleg met de andere leden, van het college, het algemene beleid uit te stippelen. Maar daarvoor moet hij, behalve prin cipieel ook deskundig zijn. Hij hoeft geen specialist te zijn op zijn terrein, maar als hjj b.v. openbare werken be handelt, moet hij wat van huizenbouw afweten. T~A it nu is niet altijd het geval. Als '-J wethouders gekozen worden door de raad, is dat een politieke benoe ming. Zoveel van die en zoveel van de andere partij. Dat is uitstekend en democratisch, maar het mag nooit zo ver gaan, dat er een wethouder op een stoel komt te zitten, waarop hij niet hoort, omdat hij zijn werk niet aan kan. Het is zuur, als een fractie geen geschikte candidaat kan leve ren, hoewel zij voor een wethouders zetel in aanmerking komt, maar in zo'n geval moet zij toch het gemeen telijke belang zwaarder laten wegen dan het partijbelang. Want met ere baantjes hebben zich al zoveel mis lukkingen voorgedaan (die helaas meestal verborgen blijven voor de buitenstaander), dat drommels goed moet worden uitgekeken, welke wet houders een gemeente krijgt. (Voor de burgemeesters ligt dit anders, omdat die niet door de raad en ook niet door de bevolking worden benoemd.) Laten raadsleden, die tot wethouder benoemd worden, daarvoor bedanken als zij menen voor het werk onge schikt te zijn. Een schande is dat he lemaal niet. En als raadslid kunnen zij vaak uitstekend hun partij en de gemeente dienen. T. Radio-Peking heeft het voorstel van generaal Ridgway, een nieuwe plaats voor de besprekingen over een staken van het vuren te kiezen, onverstandig en dwaas genoemd. Dit voorstel heeft ten doel de onderhandelingen te saboteren, daar de Ame rikanen hun voortdurende en misdadige schendingen van de neutrale zone van Kaesong niet kunnen ontkennen. Het persbericht, dat een groot deel van een Chinese divisie ln de neutrale zone gestatlonneerd zou '/\}n, noemt het radiostation louter verzinsel en on zinnige dwaasheid. Radio-Peking riep tot slot om, dat Kaesong verder als ontmoetingspunt voor de besprekingen kan dienen, wanneer de strijdkrachten der Ver. Naties een einde gemaakt hebben aan haar obstructiemanoeuvres» De communisten hebben laten weten, dat een vliegtuig van de Ver. Naties gistermorgen vroeg Kaesong heeft be schoten. Een groep onderzoekers van de Ver. Naties is onmiddellijk naar Kaesong vertrokken. Zy hebben daar weliswaar kogels aangetroffen, maar deze lagen zeer verspreid. Generaal Nam H heeft geprotesteerd omdat militaire toestellen van de ver bondenen van 1 tot 9 September 139 vluchten hebben uitgevoerd boven de neutrale zone van Kaesong. Dit waren patrouille- en verkenningsvluchten. Hij eiste, dat dergelijke incidenten niet meer zouden voorkomen. AAN HET FRONT. Tussen Andjoe en Pjongjan is een luchtslag geleverd tussen meer dan 80 Migs, die uit Mandsjoerije kwamen vlie gen, en 30 Sabrejets. Het gevecht werd op grote hoogte gehouden en duurde on geveer 30 minuten. Twee Migs waren beschadigd. Alle jagers der verbonde nen keerden behouden op hun bases terug. In kringen der Ver. Naties gelooft men, dat het tijdschema voor een mo gelijk communistisch offensief in de war is gebracht door de overwinningen der verbondenen aan het Oost-centrale front sinds 18 Augustus. Volgens het hoofdkwartier van het achtste leger corps zijn in de drie weken na het begin van het beperkte offensief bijna vijf tienduizend communisten gedood, ge wond of gevangen genomen. Vooroverleg inzake Ronde Tafel conferentie met de West. Donderdag zullen met het lijntoestel der K.L.M. naar Nederland vertrekken mr dr M. F. da Costa Gomez en de on der-voorzitter van de Raad van Advies voor de Ronde Tafelconferentie met de West, dr Ch. W. de la Try Ellis. Zij zullen in Nederland deelnemen aan het vooroverleg in verband met de te hou den Ronde Tafelconferentie tussen Ne derland, de Nederlandse Antillen en Suriname. Beroepen bij de Geref. Kerk te Mid delburg, ds L. J. Boeijlnga te Fijnaart. TRUMAN IS VAN MENING: President Truman heeft by de opening van de jaarvergaderingen van de wereldbank en van het internationale monetaire fonds een beroep gedaan op de financiële leiders van 50 landen om de beperkingen op buitenlandse valuta te verzachten, omdat deze beperkingen de wereldhandel steeds meer bemoei lijken. Hy drong er op aan, dat geen enkel by het fonds aangesloten land de har bewapening als argument zou gebruiken tot rechtvaardiging van beperkingen op handel en valutaverkeer, die niet inderdaad voor defensie nodig zyn. „Wy hebben ons niet uitsluitend voor defensiedoeleinden aaneengesloten. Ons grote doel is een vrede te verzekeren en betere levensomstandigdheden te scheppen voor alle volken der wereld", zo besloot Truman. Reacties op Frisco in Indonesië. Het Japanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekend gemaakt, dat gisteren de Indische missie te Tokio op het ministerie een ontwerp voor een Indische verklaring heeft overhandigd, waarin zal worden gezegd, dat de staat van oorlog tussen India en Japan zal eindigen, zodra het verdrag van San Francisco van kracht zal zyn geworden. Tevens stelt India in de nota voor zo spoedig als praetiseh mogeiyk is met Japan een afzonderlijk vredesverdrag te sluiten. Met het voorgestelde afzonderlijke vredesverdrag is India van plan zich van de rechten en voorrechten, die het verdrag van San Francisco aan de ge allieerde mogendheden en haar staats burgers geeft, te verzekeren. Het voor gestelde verdrag zou de betrekkingen tussen de twee landen in overeenstem ming brengen met de vriendschap, die voor de oorlogsverklaring tussen India en Japan bestond. REACTIES. Nu het vredesverdrag te San Fran cisco is getekend, voorspelt de Indone sische krant „Abadi" de val van haar regering, wanneer het Parlement het verdrag ratificeert. Want dan zullen ze ker de ministers van de P.N.I. aftreden. „Sumber" meent, dat de regering door de ondertekening haar zelfstandig- heidspolitiek heeft laten varen. Het schrijft, dat de Japanse herstelbetalin gen en de Amerikaanse steun, die blijk baar zwaar hebben gewogen, geen be tekenis hebben, als Japan de kans krijgt de markt te overheersen en zijn milita risme te ontplooien. Aan de vooravond van de Jaarbeurs Ter inleiding van de Jaarbeurs te Utrecht heeft mr W. H. Fokkema An dreae, voorzitter van de Raad van Be heer, een rede uitgesproken. Voor hem sprak mr J. Milius, directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs. Eerste steen Chr. Lyceum te Goes. De heiwerkzaamheden voor het bouwen van het Chr. Lyceum te Goes vorderen gestadig. Indien er zich geen strubbe lingen voordoen en volgens het schema yerder gewerkt kan worden, zal het leggen van de eerste steen van het Chr. Lyceum Donderdag 18 October plaats kunnen hebben. En de rangeerder had het nakijken. Gistermiddag is een lokomtor een dieselrangeerlocomotief bij het ran geren op het Goesse spooremplacement, plotseling zonder bestuurder aan het rijden gegaan en op de lijn tussen Goes en Kapeile-Biezelinge, kort achter het viaduct, in botsing gekomen met een locomotief. De materiële schade was aanzienlek; persoonlijke ongevallen kwamen gelukkig niet voor. De Diesel- trein uit de richting Roosendaal, die even nadien moest arriveren, kon ty- dig opgehouden worden, zodat hier een treinramp werd voorkomen. HOE HET GEBEURDE, De rangeerder, die de lokomotor bestuurde, was er even afgestapt om een handwissel om te zetten. Tot zyn ontsteltenis zag hy hoe de motorwagen plotseling startte, en over de spoorweg-overgang waarvan de bomen nog open stonden in de rich ting Kapelle verdween. Hy trachtte de wagen nog in te halen, doch tevergeefs. Direct waarschuwde de rangeerder de seinhuiswachter bij de overweg die het station alarmeerde vanwaar uit,, men onmiddellijk de nodige maatrege len trof. Men kon echter de machinist van de inmiddels uit Kapelle vertrokken loco motief niet meer bereiken. Deze zag rijdend tussen blokpunt 40 en 41 de op hol geslagen „Lint" wel naderen doch de botsing niet vermijden. De dieseltrein, die om 3 uur in Goes moest arriveren, kon men over een an der spoor leiden. De beschadigde lokomotor is 'savonds door een locomotief naar Roosendaal gesleept. dj krJ In Straatsburg wordt een deskundi gen-bijeenkomst gehouden inzake het vluchtelingen- en overbevolkingsvraag- stuk. Bij een autobusongeluk in Per- nambuco (Brazilië) zyn twaalf perso nen om het leven gekomen. Ter hoog te van de Scheveningse vuurtoren is de 7-jarige Jantje Korvink in zee verdron ken. De nieuwe telefoonkabel tussen Nederland en Denemarken zal binnen kort in gebruik worden genomen. Willem van Otterloo heeft opnieuw een contract van drie jaar met het Resi dentie-orkest getekend. Zaterdag avond heeft een muis een explosie ver oorzaakt in een transformatorhuisje te Edam. Het stadje werd in het duister gehuld en voor velen was wel het erg ste, dat de kermis gestaakt moest wor den. Zo'n muis toch! Achttien maan den heeft een brief er over gedaan om van Kwadijk naar Westgraftdijk te ko men. In Maart 1950 stuurde n.l. mej. Koppen uit Kwadijk een brief naar haar zuster Cis in Westgraftdijk. Dezer dagen is dit epistel eerst ontvangen. WEST-DUITS VAKVERBOND STAAT ACHTER DE STAKERS TE HESSEN. De raad van het 6 millioen leden tel lende West-Duitse vakverbond heeft gisteren bekend gemaakt, de onderhan delingen met het werkgeversverbond niet te zullen voortzetten alvorens de staking van de Hessische metaalarbei ders is bijgelegd. In hun resolutie geven .zy uitdrukking aan hun algehele morele, steun voor de stakers en veroordelen zy ten scherpste de houding van de West-Duitse minister van Economische Zaken, Ludwig Er- hard. Aan de rampzalige politiek van de werkgevers, die alle pogingen om een rechtvaardige verdeling van het nationale inkomen te bereiken, ver- ijdelt, moet een einde komen, vindt het vakverbond. Kwestie Triëst. Maarscbalk Tito heeft verklaard, dat Joego-Slavië het verleden wil vergeten en verlangt naar een oplossing van de kwestie Triëst en in vrede wil leven met Italië. „Hier is onze vriendenhand. Wij zullen haar uitgestrekt honden en wachten op uw antwoord", zo zei Tito. Hy uitte echter de waarschuwing, dat iedere poging, met geweld Joego-SIa- visch grondgebied te veroveren, met ge weld zou worden beantwoord. Laten wy tot overeenstemming ko men en Iaat dit een krachtige bydrage zyn voor het versterken van de vrede in de wereld. Vertegenwoordigers van 49 landen hebben te San Francisco het vieaes- verdrag ondertekend, dat een einde maakt aan de staat van oorlog tussen Japan en de geallieerden. Josjida, de premier van Japan, tekent, terwijl de leden van de delegatie toezien, het verdrag voor zijn land. Heftig onweer boven Zeeland Papagos behaalt successen in Griekenland. De nieuwe rechtse Griekse concen- tratieparty van veldmaarschalk Papa gos heeft volgens de thans behend ge worden uitslagen byna 35 procent van de Zondag uitgebrachte stemmen in de algemene verkiezingen behaald. Waarnemers menen, dat indien de huidige tendentie zou aanhouden, de po pulaire 67-jarlge gewezen opperbevel hebber van het Griekse leger geen ab solute meerderheid ln het parlement zal krygen. Voor Papandreous democratische so cialisten schijnt de nederlaag volkomen te zijn. Ook voor de populistische partij van Tsaldaris hebben de verkiezingen een grote teruggang opgeleverd. Ver wacht wordt, dat de populisten hoog stens 6 tot 10 zetels zullen krijgen tegen 63 bij de vorige verkiezingen in Maart 1950. De tot dusver getelde stemmen zijn als volgt verdeeld: Griekse concentra tie 520.141; Epek 344.676; Liberalen 283.757 en Eda 167.662. ENGELAND VERLOOR AANDEEL IN DE OLIEWINST. Het Britse ministerie van Financiën heeft Perzië de voorrechten ontzegd, die het land genoot in tegenstelling met de landen, die niet tot het sterlinggebied behoren. De faciliteit van de conver teerbaarheid van het pond in dollars is opgeheven. Het wegvallen van de uit voer van olie uit Perzië rechtvaardigt deze maatregel. Bovendien moest Engeland grote som men in dollars betalen voor andere olie. Onder deze omstandigheden kon Enge land zich niet meer veroorloven Perzië van dollars te voorzien. Het was daar om nodig, dat alle betalingen tussen Engeland en Perzië met de goedkeuring van het ministerie geschiedden. Het was de bedoeling slechts de bui tengewone faciliteiten op te heffen. En geland zou Perzië voorts niet meer voorzien van schaarse goederen, die Perzië mocht kopen wegens de waarde, welke de olie voor Engeland had. Deze goederen had Engeland zelf hoog nodig. Er is geen sprake van het opleggen van economische sancties. Men beoogt slechts maatregelen, om de eenzydig- heid van de financiële regelingen met Perzië op te heffen, nu Engeland zyn deel in de winst op de olie heeft ver loren. WAARSCHUWING. Zoals reeds bericht werd, tracht de regering van Iran ruwe olie en olie producten te verkopen, welke gewon nen worden in het gebied waar tot voor kort de „Anglo-Iranian Oil Company" werkzaam was. Deze maatschappij heeft thans een verklaring uitgegeven, waarin zij deze handelwijze een volko men negatie van de verplichtingen aan onze maatschappij, de recente uitspraak van het Internationale Hof van Justitie en van de internationale verplichtingen der Iraanse regering noemt. En de verklaring zegt nog: „De maatschappij vertrouwt, dat geen olie maatschappij van goede reputatie of tankrederij of makelaar van standing zich direct of indirect zal inlaten met onwettige handelingen van de Iraanse regering. Zouden evenwel enig concern of individuele personen transacties aan gaan met de Iraanse regering in ver band met de olieproducten in kwestie, dan worden zij gewaarschuwd dat de maatschappij alle maatregelen zal tref fen welke noodzakelijk zullen blijken om haar rechten, in welk land dan ook, te beschermen". Gisteravond kwart over acht is ty- dens het noodweer dat boven Zeeland woedde, de bliksem ingeslagen in de ka pitale boerenschuur van de heer C. Langebeeke aan de Schellaekseweg even achter Gapinge. In een minimum van tyd stond de schuur in lichter laaie. De brandweer van Gapinge was spoe dig met een babyspuit ter plaatse, maar kon weinig tegen de brand uitrichten. Het duurde even, voordat water kon worden gegeven, omdat de sloot by de schuur praetiseh geen water bevatte en men ruim 75 meter verder bluswater uit een sprink moest halen. Eindelijk iverd met twee stralen gespoten. De brandweer van Veere, die was gealar meerd, behoefde geen dienst te doen. In de schuur, 25 meter lang, 10 me ter breed en 10 meter hoog, bevond zich het grootste gedeelte van de oogst van enige landbouwers van Gapinge. De eigenaar, die sedert het vorige jaar in de Noord-Oost Polder woont, had zijn schuur n.l. verhuurd. De gedupeerden zijn: H. Luitwieler, die tarwe, erwten, gerst en haver had opgeslagen, J. Lou- werse, van wie haver en tarwe in de schuur lag en C. Melis, die een grote Enige tijd geleden werd inge broken in het woonhuis van de Hilversumse advocaat mr K. R. Beks. De tamelijk aanzienlijke buit werd reeds de volgende dag, grotendeels in Amsterdam, opgespoord. De dader, de 33-ja- rige A. S. bleek naar België te zijn uitgeweken. De marechaus see heeft hem thans gegrepen toen hij de grens over wilde om naar Nederland terug te keren. Bij is naar Rotterdam overge bracht waar hij voorlopig is op gesloten. De Amsterdammer was reeds eerder met de Hilversumse poli tie en nog onlangs met de justitie in aanraking geweest. Mr Beks had hem voor de rechtbank verdedigd en verzocht de man „een laatste kans" te geven. Des Vrijdags kwam de man vrij en Zaterdags daarop brak hij reeds bij mr Beks in. In de morgenuren was hij reeds bij mr Beks aan de deur geweest, doch werd naar Noordwijk verwezen, waar mr Beks met vacantie vertoefde. Hij reisde er heen, vroeg mr Beks geld voor de terugreis en keerde terug regelrecht naar de verla ten woning van de advocaat. hoeveelheid hooi,.gerst en tarwe verlo ren zag gaan. Verder werden nog enige machines vernietigd van de heer Jac. Wattel. Een wagen met haver erop van A. Goed- bloed werd eveneens een prooi van het vuur, evenals een watertank van J. Joosse. De totale schade kan op vele duizenden guldens worden geschat. Ge lukkig was de inhoud verzekerd. Merkwaardig was, dat een oud var kenshok achter de schuur gespaard bleef. Het was een gelukkige bijkom stigheid, dat de schuur geheel vrij stond en zich in de nabijheid geen boerderijen bevonden. Het nablussingswerk nam enige uren in beslag. Ook te Middelburg sloeg op verschei den plaatsen in de Korte Noordstraat de bliksem in. Een schoorsteen werd vernield en een antenne weggeslagen. „KOUDEKERKE LAAT ZICH NIET AFSLACHTEN". Het onteigeningsplan van de Waterleiding Maatscliappy „Midden Zeeland" t.b.v. de uitbreiding van het waterwingebied in de duinen van Koudekerke en Biggekerke ligt ter inzage. Deze mededeling door de burgemeester van Koude kerke, de heer J. L. Drogmans, in de gistermiddag gehouden raadsvergadering gedaan, was oorzaak van heftige woorden en opmerkingen aan het adres van de W.M.Z. Eenstemmig besloot de raad met medewerking van een deskundige op het gebied van waterleidingaangeiegenheden een beroepschrift in te dienen. De onteigening, zo zei de heer Dreg- mans, zit B. en W. evenais de raad dwars. Wanneer de W.M.Z. wilde over gaan tot het opheffen van enkele put ten by Dishoeck, dan kon dit gebied, dat steeds drukker door de badgasten wordt bezocht, zich vrij ontwikkelen. De gevolgen voor Koudekerke, aldus de burgemeester, zijn heel' erg, als de ont eigening volgens de plannen wordt uit gevoerd. Overal ziet men prikkeldraad. En dan het verbod om op de zandgron den te bouwen. Dit alles zal oorzaak zijn, dat de badgasten Koudekerke zul len gaan mijden. Bovendien zullen ook geen nieuwe pensions e.d. worden ge bouwd. Voor Dishoeck gaat het hier, zo zei de heer Dregmans nog, om het zijn of niet zijn. Koudekerke, zo besloot de burgemees ter, was vroeger een gemeente met 5000 inwoners. Daar is vanaf genomen de burgemeester doelde hier op de annexa tie van 't Zand door Middelburg in 1941 -, nu zyn er nog meer kapers op de kust om Koudekerke kleiner te maken, doch zo verzekerde de heer Dregmans de raad: Koudekerke Iaat zich niet af slachten De heer P. Flipse liet zich evenmin onbetuigd en zei, dat de W.M.Z. op een onbegrijpelijke manier met geld smijt. Hij meende, dat de directeur van het Vlissingse Waterleidingbedrijf alles doet om zijn zin door te drijven. Aan de Zuidweg, aldus besloot de heer Flip se zijn ook bronnen, die kunnen worden aangeboord. De raad stemde in met het benoemen van een deskundige en het inzenden van een bezwaarschrift tegen het onteigeningsplan. De 68-jarige P. Vergouwen te Roo sendaal, die op 4 September met een andere wielrijder ernstig verwond aan de kant van de weg werd aangetroffen, is aan het bekomen letsel overleden. Rotterdam is zeer geïnteresseerd. Een belangryk vraagstuk op het ogenblik is de bevaarbaarmaking van de Ryn boven Basel tot het Meer van Konstanz. De Unie van Rynkamers heeft het bovenaan op haar programma gezet, omdat het een groot Europees belang betreft. Niet alleen van gewicht voor Zwitserland en Duitsland, maar ook voor Frankryk en de Benelu.vlan- den en in het bijzonder voor Oostenryk, dat reikhalzend uitziet naar een verbin ding te water met het Westen. Een deel van de werken, nodig voor de bevaarbaarmaking, is gereed. Van een ander deei zijn de plannen gemaakt en voor uitvoering gereed. Met de bouw van een ervan, dat bij het eiland Rhei- nau, niet ver gelegen van de waterval van Schaffhausen, wil men thans gaan beginnen. De concessie daartoe is reeds geruime tyd geleden verleend. Helaas is, zo deelde mr K. P. van der Mandele gisteren in de vergadering van de Rotterdamse Kamer van Koophan del mede, hiertegen oppositie gekomen van de zijde der Zwitserse natuurbe schermers, die vrezen dat deze bouw werken de omgeving ernstig zullen schaden. Daarnaast hebben de Bundes- bahnen ook bezwaren tegen de hele re gulering van de Rijn met het oog op, zoals mr van der Mandele het noemde begrijpelijke gevaren, die zij zien voor hun bedrijf. „Het is", zo ging mr van der Man dele verder, „in het bijzonder ook voor de haven van Rotterdam .an het aller grootste belang, dat het werk-Rheinau wordt uitgevoerd. Mr MARIUS OVER DE HANDEL TUSSEN NEDERLAND EN EN WEST-DUITSLAND. Op een bijeenkomst van de Kamer van Koophandel en Industrie te Berlijn heeft mr H. R. Marius, directeur van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland, het grote belang naar voren gebracht, dat Nederland heeft bij een vergroting van het goederenverkeer met West-Duitsiand in het kader van de eenwording van Europa, Mr Marius deelde mede, dat Nederland in 1950 voor een milliard gulden aan goederen uit dat land uitgevoerd en voor 900 mil lioen gulden aan goederen uit dat land invoerde. Hij toonde met indrukwek kende cijfers aan, hoe sterk de buiten landse handelsbalans van Nederland, en daarmede ook zijn resultaten in de Eu ropese Betalings Unie, afhankelijk is van de toestand in de West-Duitse fede rale republiek. Uit de door mr Marius genoemde cijfers bleek, dat driekwart van de te Rotterdam omgeslagen goede ren en twee-derde van de totale omslag van Amsterdam bëstaat uit goederen, die of uit West-Duitsland afkomstig zijn of voor dat land bestemd zijn. Het aan deel van West-Duitsiand in de totale Nederlandse uitvoer bedroeg in 1950 ongeveer 21 procent, het aandeel in de Nederlandse totale invoer 12 procent. DE BILT ZEGT: Veranderlijke bewolking met enkele verspreide regen- of onweersbuien. Ma tige tot zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Iets minder warm.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1