Ylieuwó uit cle^^rovincie Bond van Vrije Evang* Gemeenten bestaat 70 jaar* Heren worden pantoffelhelden**** LAARSJES VOOR DE DAMES. Walcheren. Sportvelden voorlopig in gebruik* GOED GEKOZEN ORANJEBOOM BIER! Omroepverenigingen staan klaar voor hun taak* Beginsel van verschillende uitingsmogelijk- heden blijft aanvaard. ONS FEUILLETON. Maandag 10 September 1951 ZEEUWSCH DAGBIAÜ Pagina 3 Activiteit en offervaardigheid in de ongeveer 40 gemeenten is groot. (Van onze Utrechtse correspondent) Op 11 September zal het zeventig jaar geleden zjjn, dat in een vergadering te Franeker de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten werd opgericht. Zoals uit de naam van de organisatie biykt, bestonden er afzonderlijke gemeenten, die zich in 1881 bij elkaar aansloten. De naam van dit nieuwe verband maakt echter duidelijk, dat men van een nieuw gestichte kerk niets weten wilde. In de zeventig jaren van haar ge zamenlijk optreden hebben de Vrije Evangelische Gemeenten zich tot een krachtige groep ontwikkeld. Wan neer men bedenkt, dat het ledental der gezamenlijke gemeenten slechts enige duizenden omvat, staat men verbaasd over de activiteit en de of fervaardigheid van deze groep. De Bond van Vrije Evangelische Gemeenten is een verzameling van ongeveer veertig plaatselijke ge meenten. Deze worden hoofdzakelijk f;evonden in Zeeland, in de noorde- ijke provincies en in de grote steden van het Westen. Hoe zijn deze gemeenten ontstaan? Dit is zeer verschillend. Soms waren het Afgescheidenen, die naderhand ais leden van een Gereformeerde Kerk onder het Kruis, toch geen fu sie zochten met de Chr. Afgescheiden Kerken. Dit was o.m. het geval met de oudste gemeente, namelijk die te Goes, welke op 24 Februari 1852 door de bekende ds H. J. Buddingh werd gesticht. Te Amsterdam deed zich een soort gelijk geval voor. Daar maakte ds J C. Smitt zich los uit de Chr. Geref. Kerk; dit was in 1878. Enige jaren daarvoor was op overeenkomstige wijze de gemeente van Franeker ontstaan. Te Ermelo had ds H. W. Witteveen, die in 1859 als Hervormd predikant aldaar was afgezet, een zendingsge meente gesticht. Te Winschoten ver gaderden een aantal mensen, die zich met de prediking in de Hervormde Kerk niet konden verenigen, als „Vrienden der Waarheid" afzonder lijk. Uit deze groep, welke zich met de Afgescheidenen niet kon vinden, ontstond de gemeente van Winschoten in 1873. Weer andere gemeenten kwamen tot stand door de werking, die er van reeds bestaande gemeenten uitging, o.a. Wemeldinge. Of door evangelisa tie van particulieren, welk te Nieuw- vliet en te Veendam het geval was. In 1881 waren het achttien ge meenten, die zich aaneensloten. Thans telt de Bond ruim tweemaal zoveel gemeenten. De vermeerdering is te danken aan het evangelisatiewerk; dat altijd op de voorgrond heeft ge staan en aan de vorming van gemeen ten in de grote steden. Zo kwam er te Rotterdam in 1923 een gemee; ite tot oprichting, te Utrecht in 1933, te Zwolle in 1944. De verschillende groepen droegen aanvankelijk allerlei namen en hebben die namen nog niet overal opgegeven, al wordt daar om misverstanden naar buiten te voorkomen wei op aangedrongen. GEEN KERKFORlIAi iE De Vrije Evangelische Gemeenten willen geen kerkformatie zijn, al heeft de praktijk ertoe geleid, dat men in allerlei opzicht gelijkenis vertoont met de organisatie van een kerkgenootschap. Voor de opleiding bestaat een theologische school te Utrecht (al is geen enkele gemeente verplicht een wetenschappelijk ge vormde predikant te beroepen). Een synode kent men niet, wel een alge mene vergadering, die besluiten neemt (welke echter niet bindend zijn voor de gemeenten). De gemeen ten leven in vrijwillig verband. De Vrije Evangelischen willen geen aecte zijn. Zij weigeren zich kerk te noemen, omdat zij geloven, dat de ge meente, zoals beschreven in Hande lingen 2, de beste vorm is, waarin christenen kunnen samenkomen. Met het woordje vrij wordt aan geduid, dat de gemeenten geheel zelfstandig zijn en haar Inrichting en werkwijze naar eigen believen kun nen kiezen. Met het woordje evan gelisch is bedoeld, dat men voor zijn geloof als enig richtsnoer het Evan gelie van Christus aanvaardt. De bij de Bond van Vrije Evange lische Gemeenten aangesloten plaat selijke groepen zijn onverdacht or thodox. Zij doen mee aan alle chris telijke arbeid (de N.C.R.V., het C.J. M.V., interkerkelijke evangelisatie e.d.). Vandaar dat zij zich indien men dat van een godsdienstige orga nisatie mag zeggen een groote „goodwill" in Nederland hebben ver worven. De Bond heeft contacten met het buitenland, waar eveneens gemeenten worden gevonden, die op deze wijze samenwerken, o.a. in Duitsland en in de Scandinavische rijken. Onder de figuren, die sedert 1881 in de Bond een vooraanstaande plaats hebben ingenomen, moeten vooral de namen van de diverse predikanten Mooij en Van Petegem worden ge noemd. WATERSCHAPSBESTUREN MOETEN OPGAVEN AAN PROV. WATERSTAAT VERSTREKKEN. Ged. Staten van Zeeland hebben een circulaire gezonden aan de besturen der waterschappen, waarin zij mede delen, dat enige tijd geleden een inves teringscommissie voor de lagere pu bliekrechtelijke lichamen is ingesteld. Investeringen in roerende en onroe rende goederen, waarmede een kapi taalsuitgaaf van in totaal meer dan f 100.000,is gemoeid, behoeven de goedkeuring van de minister van We deropbouw, na advies der commissie. Medegedeeld wordt, dat aanvragen om goedkeuring moeten worden inge zonden aan de hoofdingenieur-directeur van de Prov. Waterstaat in Zeeland, die over deze aanvragen adviseert. In bepaalde gevallen verdient het aanbe veling, dat de waterschapsbesturen zich er eerst van overtuigen, of uitvoering der plannen al dan niet bezwaren ont moet, voordat zij plannen laten maken. Bij de te verstrekken gegevens moet niet alleen de urgentie van het plan blijken, maar zo nodig ook een over zicht worden gegeven van de investe ringsplannen voor het lopende en het volgende jaar, alsmede gegevens om trent de kosten en de financieringsmo gelijkheden en een zo nauwkeurig mo gelijke opgave van de kosten, die direct of indirect besteed moeten worden voor aanschaffing van goederen van buiten landse herkomst. (Ingez. mededeling, advert.) Deze studente hoorde het van haar moeder. Alkalivrg betekent vooral nietgeschikt voor ollts «n nog wat. Veilig wast V indien U •pedaal alkalivrij wad. Speciaal alkalivrg voor wol is Echfalon en speciaal alkalivrg voor zijde is Vivalon. Grote drie zullen met Benelux over Duitsland spreken. Duitsland zal een belangrijk punt vormen op de agenda van de ministers van Buitenlandse Zaken van de grote drie, die, voorafgaand aan de vergade ring van het Noordatlantisch Pact te Ottawa in de volgende week te Was hington bijeen zullen komen. Het ligt in de bedoeling voor het be gin van de ministerconferentie te Was hington een ambtelijke bespreking van vertegenwoordigers van de grote drie met Benelux-vertegenwoordigers te doen plaats vinden. Na afloop van de ministerbespreking zal opnieuw een bijeenkomst worden gehouden om de Benelux-vertegenwoordigers omtrent de resultaten in te lichten. Daarna zullen t« Ottawa de ministers van Buitenland se Zaken van de grote drie met hun Benelux-collega's van gedachten wisse len over de problemen die samenhangen met de vervanging van het thans ln Duitsland van kracht zijnde bezettings statuut door een contractuele relatie. Najaars-schoenenshow. (Van onze speciale verslaggever.) Het Modecentrum voor de Schoen en Lederbranche heeft te Amsterdam zijn najaars-schoenenshow gehouden. Evenals op de voornaamste show was er naast een grote collectie dames schoeisel ook iets te zien op het ge bied van herenschoenen. Bij deze show bleek, dat een nieuw type schoen, de „loafer", grote opgang maakt. Het is een plat, veterloos mo del, dat zeer soepel om de voet zit. De naam van deze soort schoenen klinkt weids. Wanneer men de schoen in handen neemt wordt echter duidelijk, dat een „lóafer" vrijwel alles gemeen heeft met de zwart leren pantoffel, die voorheen door oudere heren ook wel voor een ommetje op straat graag werd gedragen. De verwachting is, dat dit type schoenen zeer populair wordt. Wij krij gen derhalve een opzienbarende ver meerdering van het aantal pantoffel helden! Als tegenhanger doet momen teel reeds de zware sportschoen op geld bij de mannen. Het ligt voor de hand, dat deze sportschoen in de win terperiode veel gevraagd wordt. Het model moge wat minder elegant zijn dan de „loafer", een sportschoen kan tegen een stootje. HET DAMESSCHOEISEL. De afdeling damesschoeisel geeft voor het najaar een ruime keus in laarsjes. De Nederlandse schoenin dustrie heeft zich gedurende de voor- Dije maanden zeer beijverd in de ver vaardiging hiervan. De fabrikanten koesteren ten opzichte van het weer niet al te hoge verwachtingen. Zij menen dus, dat er in het najaar een drukke vraag naar het laarstype zal zijn. Er is voor gezorgd, dat dit model in alle mogelijke variaties aanwe zig is. Ook b(j de dames openbaart zich voortdurend de zucht naar sportschoe nen, aangezien dat type in de practijk zo goed voldoet. De schoenenbranche levert in het komend najaar deze po pulaire schoen tegen redelijke prijzen. De fijnere creaties blijven prijzig, zoals vanzelf spreekt. In dit genre ko men enkele nieuwe ideeën voor, n.l. het Canasta-model en de zeer diep Rheuma-commissie geïnstalleerd. Dr P, Muntendam, Staats-secretaris van Sociale Zaken (Volksgezondheid), heeft in de vergaderzaal van zijn de partement de onlangs door hem in het leven geroepen rheuma-commissie geïn stalleerd. Deze commissie heeft op dracht de staatssecretaris van advies te dienen inzake de organisatie en de financiering van de rheumatiekbestrij- ding, waarbij zij in het bijzonder aan dacht zal dienen te besteden aan de oprichting van rheumacentra. Mutaties in de radiowereld. Naar wij vernemen zal de heer H. Falderhof, thans reporter bij Radio Nederland Wereldomroep, met ingang van 1 Oct. overgaan naar de N.C.R.V., om daar de functie op zich te nemen van hoofd van da reportagedienst. De heren P. Koen en D. Simons, die voordien bij de N.C.R.V.-reportage- dienst en de radiokrant „Vandaag" werkzaam waren, zijn zoals eerder gemeld aangewezen om de N.C.R.V.- ultzendingen voor de televisie voor te bereiden. uitgesneden pump. Het Canasta-model is een schoen met platte hak, waarbij onderlangs het overleer een leren rand loopt, evenwijdig met de zool. Daar door lijkt de zool erg dik, maar in werkelijkheid zakt de voet in die schijnbaar dikke zool weg. Het nieuwe pump-model is erg aan trekkelijk. Men heeft de ietwat on gewone lijn gekozen met het oog op het dragen van nylonkousen. De hak- hoogte van deze en andere pump variaties zal in het najaar 4 tot 6 cm. bedragen, wat overeenkomt met de maten van het laatste jaar. Wat de kleuren aangaat: voor het sportieve model gaat bruin tot middel beige en naturel aan de spits. Bij de halfsportieve schoen vinden wij zwart bovenaan, daarna bruin tot beige. De geklede creaties geven eveneens de voorkeur aan zwart en bruin. Bij de laarsjes ziet men uiteenlopende kleu ren. (Ineez. mededeling, advert.) (Ingez. mededeling, adv.) DAMPO keert en weert elke verkoudheid en pijn Bmi In spier en gewricht H.V.C. NAM AFSCHEID VAN DE HEER AARTSEN. Vijf pachters aangewezen in Zuidwatering. In de Vrijdagmiddag te Middelburg onder leiding van Mr A, J. van der Weel gehouden vergadering van de Herverkavelingscommissie Walcheren is afscheid genomen van de heer J. Aartsen, die sedert 1948 als districts hoofd Walcheren van de Cultuurtech nische Dienst belangrijk werk voor de herverkaveling heeft verricht en per 1 Sept. j.l. benoemd werd tot hoofd opzichter bjj de Ned, Helde Mjj, ambts gebied Goes. Hij werd toegesproken door de heren van der Weel, Ir W. A. van der Werff, hoofd van het Bureau Ruilverkaveling en Ir S. Herweijer, directeur-generaal van de Landbouw en adviserend lid der H.V.C. In deze vergadering werd het plan van wegen en waterlopen voor de Zuidwatering vastgesteld, dat aan G.S. ter goedkeuring zal worden voorgelegd Besprekingen werden voorts gevoerd over de voorlopige toedeling van ka vels in dit gebied en bij Westkapelle, alsmede over de verpachting van zes nieuwe landbouwbedrijven in de Zuid- watering. Vijf pachters werden definitief aan gewezen in overleg met de Stichting Beheer Landbouwgronden Walcheren. Vijf officieren te Middelburg beëdigd. Vrijdagmorgen zijn op het Molenwater te Middelburg een vijftal officieren be ëdigd. Zij zijn afkomstig van de Kon Mil. Academie te Breda en ontvingen enige jaren geleden hun opleiding in het dienstvak der administratie aan de le C.O.A.K. te Middelburg. Het zijn de heren A. JT Beersma, G. D. D. Nelis. F. Beenen, J. Ornee en E. A. A. Butselaar. Gemeenteraad van Souburg. Begroting 1951 thans goedgekeurd. Bjj het begin van de rondvraag, die Vrijdagmiddag aan het einde van de raads vergadering te Souburg werd gehouden heeft de burgemeester, de heer A. H. S. Stemerding, verheugende mededelingen gedaan voor de Souburgse sportlief hebbers. Nadat vorige week besprekingen zjjn gevoerd is toestemming verleend om één der voetbalvelden voorlopig in gebruik te nemen. Het veld zal 2 seizoenen bespeeld kunnen worden. Het tweede veld, waarop momenteel nog aardappelen groeien, zal spoedig kunnen worden ingezaaid en zodra dit veld bespeelbaar is, kan dit in gebruik genomen worden, waarna het veld dat thans in gebruik kan worden genomen zal worden omgeploegd en opnieuw met goed graszaad wordt ingezaaid. Het speelterrein bjj de voetbalvelden kan als oefenveld worden gebruikt, terwjjl ook het korfbalveld bespeelbaar is. Voorlopig zjjn de Souburgse sportmensen alt de brand. Een tweede heugelijke mededeling was, dat de gemeentebegroting voor 1951 thans door G. S. is goedgekeurd, terwijl de wijzigingen in de begroting 1950 eveneens werden goedgekeurd. De agenda der vergadering had weinig om 't lijf. Het voorstel tot wij ziging van de huur voor de 7 wonin gen aan het Koopmansvoetpad werd door B. en W. teruggenomen. Gelden werden beschikbaar gesteld voor de aankoop van kachels voor de Marnix- school, terwijl de Julianaschool een bedrag van f3480 kreeg toegewezen voor de aankoop van schoolmeubelen. Een voorstel tot het verbeteren van de vloer in de gymnastiekzaal werd eveneens aangenomen. Aan mej. H. Bos werd eervol ontslag verleend als gezinsverzorgster. Bij het voorstel tot wijziging van het herbouwplan, waar- bij de gevaarlijke hoek Nw. Vliss.- weg-Doornlaan zal verdwijnen vroeg de heer G. Janse (C.H.) of de toe gang tot de Marnixschool naar de Kerklaan zou kunnen worden ver legd. Aangezien een strook grond tus sen Marnixschool en Kerklaan parti culier eigendom is, zal dit moeilijk te verwezenlijken zijn. Verder vond de benoeming plaats van raadsleden in verschillende com missies. In de Waterleidingcommissie wer den benoemd de heren J. v. d. Have, A. W. Bouff, M. Pierens en B. Koole. In de Woningcommissie de heren L. Ch. Jansen, P. den Boer, J. Sinke, W. (Ingez. mededeling, advert.) Nadat om half twaalf de inspecteur der' Mil. Administratie, de kol. G. J. de Leur, die onlangs Kol. Pluym is op gevolgd, op het Molenwater was aan gekomen, inspecteerde hij de in carré opgestelde leerlingen van de C.O.A.K. Tijdens het spelen van het Wilhelmus door het muziekcorps van de Limburg se Jagers uit Roermond, werden de Koninklijke Besluiten voorgelezen, waarna de kolonel de officieren een voor een de eed afnam. Hierna hield hij een korte toespraak. Na afloop van de plechtigheid defi leerden de leerlingen van de C.O.A.K. voor de Kol. de Leur op de Balans. De Commandant der le C.O.A.K., maj. J. Potteboom, trad bij deze gelegenheid op als paradecommandant.* MIDDELBURG. Auto tegen Belgische autobus. Op de hoek van de Markt en de Lan ge Noordstraat zijn een personenauto en een Belgische autobus met elkaar in botsing gekomen. De personenauto moest plotseling inhouden voor een Franse personen auto, die stopte. De bus, die achter eerstgenoemd voertuig reed, kwam daardoor tegen de wagen terecht. Er was alleen materiële schade. ST. ANNALAND. Jeugdcommissie ingesteld. De nieuwe kerkorde der Ned. Herv. Kerk bepaalt, dat in iedere gemeente een jeugdcommissie moet zijn, die het werk onder de jeugd te behartigen heeft. In Sint Annaiand is deze als volgt samengesteld: ds D. J. van Dijk, Ned. Herv. Predikant, G. J. Breas Pzn, ouderling en de heren D. Hendrikse en Anth. A. van Luijk, diakenen. Vandaag begint de kleuterschool. De werkzaamheden aan de Christe lijke Kleuterschool zijn thans zo ver gevorderd, dat de kinderen vandaag weer de school zullen kunnen bezoeken. Ook de nieuwe meubeltjes zijn Vrijdag gearriveerd; het geheel ziet er thans keurig uit. Het ligt in de bedoeling op een nader vast te stellen datum de kleuterschool officieel te openen. De te 's-Heer Arendskerke gehouden bazar ten bate van het muziekfonds van „oxcelsior" heeft netto opgebracht het bedrag van ruim f 2000, De collecte ten bate van de Kanker bestrijding heeft in Rilland opgebracht f 172,30. De huis-aan-huis-collecte voor de Kankerbestrijding heeft te Sint Anna- van „Excelsior" heeft netto opgebracht Bij de landbouwer Abr. Gunter, wo nende in de Tienhoven te Sint Anna- land is miltvuur onder het vee ontdekt. Aan de vooravond van televisie. Nog- slechts enkele weken is het Nederlandse volk verwyderd van het ogen blik, waarop de door de omroepverenigingen verzorgde televisie-uitzendingen zullen gaan beginnen. Voor de Buitenlandse Persvereniging is dit aanleiding geworden een speciale televisie-studiedag te organiseren in de A.V.R.O.-studio in Hilversum. Pers, radio en toekomstige televisie-uitvoerenden hebben hier uitvoerig gesproken over wat het Nederlandse volk te wachten staat en buiten landse deskundigen hebben waardevolle tips gegeven. De belangrijkste mede delingen waren, dat zeer binnenkort de lang verwachte mededeling van de regering te verwachten is, die de omroeporganisaties in staat zal stellen het lint door te knippen, waarachter het nieuwe televisiepersoneei en het hyper» moderne materiaal startklaar staan te wachten en dat de omroepverenigingen op het ogenblik een werkkapitaal van f 1.200.000 hebben bijeengebracht, dat dienstig is voor de eerste twee jaren. Reclame is taboe! De heer J. W. Rengelink, secretaris van de Ned. Televisiestichting, heeft de houding van de omroepverenigin gen t.o.v. de televisie besproken. In weinige woorden samengevat kwam het hierop neer: de omroepverenigin gen staan klaar om haar taak in de programma-uitvoering te aanvaarden! De programma's zullen door iedere organisatie apart worden voorbereid en Huson. In de Commissie voor Geor ganiseerd Overleg de heren L. Ch. Jansen, G. J. Janse, B. Koole. In de Adviescommissie Woonruimtewet 1947 de heren J. S. Bloos, F. Leenhouts, L. van Sluys, J. D. P. de Smit en P. Verheul. Rondvraag. Bij de rondvraag vroeg de heer A. W. Bouff de noodverlichting op de Nw. Vliss.weg uit te breiden. Hij sprak de wens uit, dat ook de Abeelse Zandweg spoedig weer verlicht zal zijn en vroeg afsluiting van een bun ker bij deze weg. De heer L. Ch. Jansen vroeg op de hoek Paspoortstr.-Kanaalstraat een bord te plaatsen, waarop de richting, die auto's moeten volgen naar Mid delburg staat aangegeven. De heer B. Koole vroeg de zijweg van de Abeel se Zandweg van een aanduiding te voorzien, dat dit een doodlopende weg is. Voorts kwam hij terug op een in de vorige vergadering door hem gedane uitspraak. Hij zou daar de mening hebben ver kondigd, dat de winstmarge van de slagers groot genoeg zou zijn. Dit was niet de mening van de heer Koole, doch slechts een citaat uit een offi cieel stuk van de gemeente Vlissin- gen. Geert kijkt zijn vader aan. „Ik zou wel willen", antwoordt hij dan, ern stig als een volwassen man. „Dat meen je toch niet? Jij moest liever naar de kweekschool gaan en onderwijzer worden, net als Harmen". Vader zegt het stellig. Hij kan zich niet indenken dat zijn liefste wens beide zonen onderwijzer met een vast salaris, niet vervuld zal worden. Geert haalt zijn schouders op. „Ik wil liever bij een baas", antwoordt hij kregel. „Zo zijn die jongens nou altijd. Je zoekt het beste voor ze uit, maar zo lang ze nog zo weinig van de din&en begrijpen, willen ze juist altijd, wat minder goed voor hen is". De Vries lacht een beetje om de woorden van zijn buurman. Hij weet hoe Slot er op gesteld is, dat Geert ook bij het onderwijs gaat. Natuur lijk, het is mooi: een vast salaris, een vaste vacantie; geen onzekerheid over het bestaan, zoals zij allebei kennen. Aan het eind van de maand heb je je geld. En hij weet ook, dat het niet alleen is bij vader Slot de wens om zijn jongens hoger op te brengen en een gemakkelijker be staan te verzekeren, dan hijzelf ge had heeft. In een ernstig gesprek, dat ze eens hadden op een zomer avond heel laat, toen ze beiden nog een eindje liepen te wandelen, omdat het te benauwd was om al in bed te kruipen, had Slot in één van zijn weinige vertrouwelijke buien te gen zijn buurman gezegd: „Weet je De Vries", en het gebruiken van de naam, waar ze anders altijd alleen maar „buurman" tegen elkaar zei- Geert: „Je vader heeft gelijk, jong. Word jij maar meester. Dat is veel beter dan zo van de ene dag op de andere te scharrelen, zoals ik." Hij staat op en rekt zich. „Nou mensen, het beste! Ik ga weer eens naar de vrouw. En buurvrouw, van avond rekenen we dus op je." Moeder Slot knikt. „Ja, ik kom wel. den, had al iets plechtigs aan zijn woorden gegeven: „Weet je De Vries, ik zou het zo mooi vinden, als mijn jongens allebei meester werden. Een goeie meester kan zoveel voor de kin deren doen. En dan op een Christe lijke school, waar ze de kinderen uit de Bijbel vertellen. Daar wordt het zaad eigenlijk gelegd. Want als de kinderen nog veel te jong zijn om in de kerk de dominé te begrij pen, dan leren ze er op school al van. En ik denk vaak, dat dat begin je in je latere leven nog het meeste bij blijft." De Vries denkt nu aan die woorden terug en hij zegt daarom tegen Het beste er vast mee." De deur slaat achter De Vries toe. Baas Slot en zijn vrouw en Geert blijven bijeen. De stilte van een ka mer is om hen en ieder is alleen met zijn eigen gedachten, die niet veel van elkaar verschillen. In het hart van alle drie is de vraag: zou het erg zijn met Janny? „Ga jij nou maar naar bed, Geert" bedisselt zijn moeder. „Ik moet straks naar hiernaast om te helpen wa ken." Geert antwoordt niet, maar zijn ogen worden groter. Is het zo erg, dat er gewaakt moet worden? Zonder tegenstribbelen gaat hij naar boven. In bed ligt hij nog lang wakker en tracht iets te horen uit het huis van de buren. Niemand weet, hoeveel hij van Janny houdt. Hij weet het zelf misschien niet eens verzorgd. De omroepverenigingen wen sen liet beginsel van de verschillende uitingsmogelijkheden ook bij de televi sie volledig te .zien aanvaard. Dat de televisie gelegd wordt in han den van do omroep-organlsaties, bete kent verder dat dit nieuwe publicatie- medium volkomen buiten de commer ciële sfeer blijft. Evenals voor de radio is ook voor de televisie een overkoepelende orga nisatie gesticht, de Ned. Televisie stichting. De statuten van deze stich ting noemen als doel een zo doeltref fende mogelijke samenwerking, meer in het bijzonder voor wat betreft de regeling en de verdeling van de zend tijden, de coördinatie van program ma s, de exploitatie en de inrichting van gebouwen, apparatuur enz. De verantwoordelijkheid voor de programma's blijft volledig berusten bij de omroepverenigingen. Deze heb ben daarom speciale televisiesecties opgericht, waarin naast de mensen die in de radio hebben gewerkt, ook mensen worden opgenomen uit die culturele richtingen die met televisie te maken hebben. Wat de uitzendingen betreft is er de nadruk op gelegd, dat die voor zichtig zullen beginnen. Televisie-programma's zijn buiten gewoon kostbaar, terwijl de inkom sten uit een eventuele televisiebelas ting nog in een ver verschiet liggen. Voorlopig, aldus de heer Rengelink, zouden wij op de deur van de tele visie-studio in Bussum met grote let ters willen zetten: „Voorzichtig: iedere stap hier kost een kapitaal". DE CULTURELE ZIJDE. De culturele zijde van het televisie- vraagstuk werd belicht door mevr. Marry Adams, het hoofd van de af deling gesproken woord van de En gelse televisie. Aan de hand van een aantal succes-programma's van de B.B.C. wees mevrouw Adams op de haar inziens belangrijke culturele waarde van de televisie voor de be volking. Onder deze succes-program ma's zijn er, waarvoor enorme kos ten worden uitgetrokken, zoals „fo- waarin het publiek visueel ken ris neemt met de plaats en omstand.ghe- den, waarin belangrijke gebeurtenis sen in het buitenland zich afspelen. Als tegenhanger noemde mevr, Adams „In the news", een wekelijkse televisie- forum, waarin vier- vooraanstaande po litici zonder enige tekst voor zich liun visio geven op liet wereldgebeuren. Een rubriek, die met een minimum aan kos ten een maximum aan belangstelling oplevert. Maar nu ze zo erg ziek is, klopt zijn !Li hart onrustig. Toen hij in de tweede klas zat, is er eens een meisje uit zijn klas gestorven. De hele klas was op het kerkhof, toen zij begraven werd. Het is Geert altijd bij gebleven. En hij rilt bij de herinnering. Als Janny eens.... dood ging? Om tien uur gaat moeder Slot naar de buren. De deur staat nog open en ze loopt zo door naar de kleine ka mer, waar het meiske ligt. Een hij gend kind, met hoge kleurtjes op de wangen. Ze woelt wat om in haar bedje en praat onverstaanbare woor den. Ze schopt de dekens weg, legt zich met een ruk om en kreunt. Juf frouw Slot staat even over haar heen gebogen. „Die Is hard ziek", weet ze. Ze zegt er maar niets van, want buur vrouw De Vries kijkt met angstige ogen naar haar reactie. „Het zal wel meevallen", knikt ze daarom bemoe digend. „Kinderen koortsen wel vaak zo hoog, en dan zijn ze soms de vol gende dag weer beter." Ze gelooft zelf niets van haar woor den, maar de angstige ogen van de moeder dwingen haar tot deze uit vlucht. (Wordt vervolgd). PROF. KLUYVER PROMOTOR VAN PRINS BERNHARD. Naar het A.N.P. verneemt heeft de senaat der Technische Hogeschool te Delft prof. dr Ir A. J. Kluyver als promotor van Prins Bernhard aan gewezen. Prof. Kluyver is hoogleraar in de algemene en toegepaste micro biologie. De Amerikaanse Minister van Buiten landse Zaken, Acheson, heeft gewaar schuwd, dat elke Amerikaanse stap om de invoer van zuivelproducten uit het buitenland te beletten een belemmering zou zijn voor de defensieinspanning van de vrije wereld.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3