Vredesverdrag met Japan te Frisco getekend Een wandeltocht, een fietstocht een groot familiefeest PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zaterdagavond om 6 uur Sowjet-Unie, Polen en Tsjecho-Slowakije liepen weg Ultimatum aan Engeland zal verzonden worden k SNIPPER NIEUWS1 j i Verschuiving naar links verwacht Toprenners uit België en Nederland komen naar Goes Op een mooie, zomerse dag in September SPORTEVENEMENTEN VAN HET ZEEUWSCH DAGBLAD OVERTROFFEN DE STOUTSTE VERWACHTINGEN! Dank Uitgave Stichting „Zeeuwsci- Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1964 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord MAANDAG 10 SEPT. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 6.06 u., onder 19.07 u.; Maan op 17.46 u., onder Hoogwater op Dinsdag 11 Sept.: Vlissingen: 9.48 u. 1.46 m.; 22.40 u. 1.64 m.; Terneuzen: 10.17 u. 1.65 m., 23.07 u. 1.83 m.; Wemel- dinge: 11.20 u. 1.27 m., u. m.; Zierikzee: 11.01 u. 1.10 m., 23.56 u. 1.30 m. Acht en veertig landen en Japan hebben Zaterdagavond in het Opera gebouw te San Francisco door hun vertegenwoordigers het ontwerp- vredesverdrag met Japan doen ondertekenen. De delegatie van de Sowjet-Unie, Polen en Tsjecho-Slowakije waren niet bij de onderteke ning aanwezig. Het verdrag zal van kracht worden, als het door de Japanse Rijksdag en door een meerderheid van 14 sleutellanden uit de commissie voor het Verre Oosten zal zijn geratificeerd. Het zal in geen geval van kracht worden alvorens de regering der Ver. Staten haar fiat heeft gegeven. Stormachtig applaus voor Subardjo De plechtige ondertekening begon om 12 minuten over 6 (Ned. tijd). De Argentijnse afgevaardigde was de eerste die tekende, premier Josjida van Japan de laatste; de ondertekening geschiedde n.l. !n alfabetische volgorde. Toen de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr Subardjo, znn handtekening zette ging er een stormachtig gejuich op. Subardjo had n.l pas de vorige dag de instructie om zulks te doen, ontvangen. Tijdens de onder tekening hield Gromyko een persconferentie, die een vol uur duurde Toen de 300 verslaggevers bemerkten, dat men in de grote zaal intussen begonnen was met het plaatsen der handtekeningen riep een van hen uit: „Waarom riep U ons eigenlijk hier? U hebt niets nieuws verteld!" En een ander riep* „U wilt ons alleen maar uit de grote zaal weghouden!" Daarop stormden zli allen de deur uit! Tijdens de laatste zitting van Vrijdag avond had de Japanse premier, Josjida, als laatste van de delegatieleiders het woord gevoerd. Hij verklaarde, dat Ja pan zijn verplichtingen om herstelbe talingen te doen aan die landen, die het had overweldigd zou nakomen. Welis waar was de vrees gerechtvaardigd, dat Japan het nimmer zou klaarspelen, ge zien de clausule in het verdrag, die sommige geallieerde landen toestaat be slag te leggen op Japanse eigendom men binnen hun gebied, maar deson danks was het Japanse volk vast van plan zijn verplichtingen gestand te doen. Aan Indonesië verzekerde Japan, dat het later bilaterale onderhandelingen zou beginnen ter bepaling van de om vang der Japanse visserij ln de Indo nesische wateren. Hij sprak zijn bezorgdheid uit over de toekomst van de Koerillen en Sachalin, die nu door Rusland bezet worden en hij verzocht 't beheer van de Rioekioe- eilanden en de Bonin-eilanden binnen niet al te langen tijd aan Japan terug te geven. Ook sprak hjj de wens uit, dat de honderdduizenden Japanse krijgsgevan genen, die nu nog in Sowjet-Rusland worden vastgehouden, spoedig naar huls gezonden zullen worden. VEILIGHEIDSVERDRAG TUSSEN AMERIKA EN JAPAN. Kort na de ondertekeningvan het vredesverdrag is ook het veiligheids verdrag tussen Amerika en Japan ge tekend en wel op het hoofdkwartier van het Amerikaanse zesde leger te San Francisco. Amerika krijgt hierdoor het recht land-, zee- en luchtstrijdkrachten in en om Japan te legeren, nadat ten gevol ge van het vredesverdrag de geallieer de bezetting beëindigd zal zijn. De Amerikaanse troepen mogen wor den gebruikt ter handhaving van de In ternationale vrede en veiligheid in het Verre Oosten, voor de bescherming van Japan tegen een aanval van buiten af en, op verzoek van de Japanse regering ter bestrijding van interne onlusten. Japan zal zonder toestemming van de Ver. Staten geen militaire rechten aan een derde mogendheid mogen geven. In zijn rede verdedigde Josjida 'het Pact door te verklaren, dat Japan on gewapend was in een wereld, „waar de duistere krachten van totalitaire onder drukking en tyrannie werkzaam zijn". INDONESIë EN DE ONDER TEKENING. Buitenlandse persberichten maken melding van de mogelijkheid, dat het Moordenaar van Joden tot 20 jaar veroordeeld. De Bijzondere Raad van Cassatie ver oordeelde Zaterdag de 49-jarige R. F. uit Groningen tot een gevangenisstraf van twintig jaar zonder aftrek. De procureur-fiscaal had tot levenslang geconcludeerd. F. heeft in November 1944 twee Joodse landgenoten dood geschoten. Hij was medeplichtig aan de moord op drie andere Joden, waar onder een kind van zes jaar. Het Arn hemse Bijzondere Hof had hem des wege tot de doodstraf veroordeeld. In verband met een diphterie-geval is de openbare kleuterschool te Goes veertien dagen gesloten. Mossadeq blijft dwars Ook al geeft het parlement geen toestemming Voor de tweede maal in vier dagen tjjds is de Perzisehe premier Mossadeq voor het parlement vcschenen om het ultimatum, dat Iiy Engeland wil stellen aangenomen te krygon en voor de tweede maal heeft hy geen meerder heid kunen vinden, omdat het vereiste aantal afgevaardigden niet bij de stem ming aanwezig was. Hy heeft nu ver klaard, dat hy ook zonder goedkeuring van het parlement het ultimatum zal Indienen. Men verwacht, dat het heden of morgen, via de Amerikaanse ambas sadeur Grady en Trumans bemiddelaar Harriman, aan de Britse regering zal worden overhandigd. Zoals bekend heb ben de Britten het al by voorbaat af gewezen. „UITBUITEN". De rede van Mossadeq was uitermate fel. Hy begon met te zeggen, dat alle Europese landen en met name Enge land, het Oosten in slaverny wilden houden en wilden uitbuiten. En hy uitte de bedekte bedreiging, dat het niet in het voordeel van Engeland was Perzië door economische moeiiykheden tot ca pitulatie te dwingen, „aangezien iemand die machtiger was dan Engeland, op een dergeiyke kans wachtte!" DE OPPOSITIE. Fel keerde hij zich ook tegen de op positie, die verklaard had de vergade ring niet te kunen bijwonen, „zolang de huidige sfeer van intimidatie voort duurt". Hij heeft hun veertig uur de tijd gegeven om hun afkeuring over het VOORSTEL VAN RIDGWAY ONGUNSTIG ONTVANGEN. Strijd aan Koreaanse front neemt weer af. Radio-Peking heeft gisteren het voor- »tel van generaal Ridgway om over een andere plaats voor het voeren van wa penstilstandsbesprekingen te onderhan delen, een geallieerde valstrik ge noemd. Bovendien werden weer nieuwe beschuldigingen geuit van schendingen van het neutrale gebied van Kaesong door geallieerde vliegtuigen. De strfjd aan het front schijnt weer af te nemen; alleen de luchtmacht is zeer actief geweest. Er worden ver scheidene grote gevechten gemeld tus- Sen Migs en Amerikaanse straaljagers. De Britse admiraliteit heeft bekend ge maakt, dat mariniers twee nieuwe lan dingen achter de vijandelijke linies op de Westkust van Korea hebben uitge voerd. Zij vernietigden een vijandelijke post en doodden een aantal tegenstan ders. ultimatum kenbaar te maken. „Als zij er in zullen slagen de meerderheid te behalen bij de stemming over het voor gestelde ultimatum, zal dit niet verzon den worden!" aldus heeft vice-premier Fatemi nog verklaard. Die kans is ech ter uitermate gering, daar de afgevaar digden van de oppositie openlijk be schuldigd worden van „verraad"; het is waarschijnlijke dat zij zich ook op de volgende vergadering niet zullen ver tonen. (Zoals bekend wordt in het ultima tum aan Engeland 15 dagen de tijd ge geven om de besprekingen te hervatten op basis van „opnieuw geïnterpreteer de" Perzische voorstellen aan Stokes. Als de Britse regering hieraan niet vol doet, zullen alle Britse technici uit het land gezet worden. Engeland heeft hier op al doen weten, dat het de door Sto kes gevoerde besprekingen als „afge broken" en niet als „geschorst" be schouwd. Red. Zeeuwsch Dagblad). —Te Vollenhove hebben in de nacht van Vrijdag op Zaterdag inbrekers van een bakker f 3000 gepikt. De brutale dieven hadden het raam opgeschoven en de ge hele huiskamer overhoop gehaald. Op de Deventerstraatweg te Apeldoorn is H. v. d. Scheur met zijn motor tegen een boom gereden. Hij en zijn duopas sagier waren op slag dood. Een Ame rikaanse soldaat is te Berlijn op de sec torgrens door de Oost-Duitse politie doodgeschoten. Den Haag hield de vórige week een veilig-verkeers-week. Niettemin kwamen in de residentie 248 verkeersongevallen voor. „De reus van Rotterdam", Henk Rijnhout, hij is 2.40 m. lang en weegt 230 kg be vindt zich in Antwerpen, om zich een auto aan te laten meten. Hier moet een reclamestunt in geding zijn, want zo erg veel geld heeft de reus niet. - De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr F. J. Th. Rut ten heeft een nieuw sportpark te Den Bosch geopend. Er werd een spel van Carel Briels en Aad van Leeuwen op gevoerd. Bij rioleringswerkzaamhe den heeft men te Delft een onderaards gewelf ontdekt. Honderden personen in Engeland hebben zich nu al opgege ven voor de eerste reis naar de maan. Te Marknesse is een 8-jarig jongetje, Jantje Matthijsen, tijdens het vissen te water geraakt en verdronken. geven van de opdracht tot onderteke ning de val van de Indonesische rege ring zal veroorzaken. Minister Subardjo heeft hierop geen commentaar willen geven. Wel heeft hij verklaard, dat hij zal trachten ln Washington een lening tot stand te brengen van 50 millloen dollar. MINISTER STIKKER OVER VERMOEID. Minister Stikker heeft voor Neder land het verdrag ondertekend. De dag tevoren kon hij niet aan de conferentie deelnemen, daar hij een aanval had van galstenen. De bewindsman is buitenge woon vermoeid. Hjj is zonder te rusten van de Parijse conferentie over de Eu ropese economische samenwerking naar San Francisco doorgereisd. In de ko mende week zal hij via Washington naar Ottawa reizen, waar Zaterdag a.s. de conferentie van het Atlantisch Pact begint. Verkiezingen in Griekenland. Tijdens de verkiezingen, die gisteren in Griekenland zijn gehouden, is het in Athene, Pireaus, Saloniki en andere plaatsen volkomen rustig geweest. In totaal zijn bij deze verkiezingen 2000 personen candidaat gesteld door de zeven voornaamste partijen. De ver kiezingen worden gehouden onder een nieuwe wet, die voorziet in „versterkte" evenredige vertegenwoordiging, waar door, naar men hoopt, de voornaamste partijen meer zetels zullen krijgen en een stabieler bestuur zal kunnen wor den gevormd. „De Griekse generaal de Gaulle", veldmaarschalk Papagos is een belang rijke factor in deze'verkiezingen. Papagos wenst een Griekse concen tratie, die boven de partijen staat en welks leiders in hoofdzaak nieuwe fi guren zjjn. Papagos zelf, als spreker, trok wel de grootste belangstelling. Het wordt vrijwel zeker geacht, dat de groep een aantal parlementszetels zal behalen. In de industriecentra wordt een ver schuiving van het linkse centrum ver der naar links, zulks onder meer ver oorzaakt door de stijging van de kosten van het levensonderhoud, verwacht. De deelnemende partijen waren ver der: Centrum: de liberale partij onder de aftredende premier Venizelos, de pro gressieve coalitie (E.P.E.K.) onder ge neraal Piastiras, en de democratisch- socialistische partij van Papandreoe. Linkervleugel: de socialistische par tij (E.L.D.) van professor Svolos en de verenigde democratische linkse partij (E.D.A.). Voor het beroemde stadhuis in Middelburg startten de fietsers, die 40 km. kris-kras door Walcheren kruisten. TWEE AMBONEZEN SLAAGS TE MIDDELBURG. Zaterdagavond zijn op de Markt te Middelburg twee Ambonezen met elkaar slaags geraakt. De oorzaak van de vechtpartij *s niet bekend. Nadat de gemoederen waren bekoeld, trok ken de heethoofden weer naar het kamp. De politie hield het publiek op een veilige afstand. De ploegen voor de wielerwedstrijd voor profs achter derny-motoren, wel ke op Zaterdag 22 September te Goes wordt gehouden, zijn thans definitief samengesteld. Zaterdagmiddag werden te Hulst de contracten getekend. Voor Nederland komen uit Wim v. Est, Theo Middelkamp, Gerrit Voor- ting en Henk Faanhof. De Belgische ploeg bestaat uit Stan Ockers, Buyl, Olivier en Starckx. De acht gangmakers zijn Karei Kaars, ex-wereldkampioen G. Ronse, tweemaal wereldkampioen, Dervaes, ex-kampioen van België, Dewolf, ex- kampioen van België, Cesar Bogaert, drie maal Kampioen van Nederland, Balemans, ex-kampioen van België achter kleine motoren, Dewandel en Deboevere. BOND VAN DUITSE SOL DATEN WIL EUROPA HELPEN VERDEDIGEN. Zaterdag is een Bond van Duitse soldaten opgericht, die aandringt op een West-Duitse bijdrage aan 4e Euro pese verdediging. Maar de Bond is te vens van mening, dat de West-Duitsers dezelfde rechten moeten hebben ais de overige bewoners in de Westelijke we reld. Dr Schumacher vbnd het wel goed, dat de oud-strijders voor hun sociale belangen opkomen, maar hij was te gen een Bond die politieke bedoelin gen heeft. Vijftig afgevaardigden, onder wie de generaals Guderian, Von Manteuf- fel en Ramcke, hebben een program ma van zeven punten opgesteld. Zondag was de vraag, of de „Stahl- helm" tot de Bond zal worden toege laten, één van de hoofdpunten van bespreking. Zaterdag hebben afge vaardigden van de „Stahlhelm" zonder uitnodiging de oprichtingsvergadering bijgewoond. De stemming van de 420 deelnemers, die Zaterdagmiddag startten voor de wandeltocht van het „Zeeuwsch Dagblad" was bést. Het Septemberzonnetje, dat de gehele morgen plagerig achter de wolken was gebleven, kwam nu toch ook eens een kijkje nemen en stak een vuur van enthousiasme aan. Want enthousiast is er getippeld. En 132 fietsers hebben Walcheren doorkruist. Trouw hebben zij de pijlen ge volgd, die het 40 km. lange parcours aangaven. Nu staan die op de weg gekalkte pijlen nog op Walche ren en Zuid-Beveland. Maar weldra zullen deze vervagen. Maar wat wel zal blijven is de herinnering aan deze onvergetelijke wandelmars en fietstocht van het „Zeeuwsch Dagblad", die zo'n enorm succes zijn geworden. Over een verloofd paar, een ondergedoken knaapje en pluimen Ja, Zeeland heeft gewandeld. De wandelmars heeft de optimistische ver wachtingen overtroffen en de pessimisten meer dan beschaamd doen kijken. Sportief heeft men Zaterdagmiddag getippeld en het ging er niet om wie nu het traject het vlugste aflegde of wie nu het stramst in de houding marcheerde. Genoten heeft men van de heerlijke natuur en de frisse Septemberlucht met voile teugen ingeademd. Het is een groot familiefeest geworden en de leden van het grote „Zeuwsch Dagblad"-gezin voelden deze middag niet alleen een sportieve band, maar in het bijzonder die band, die hen, lezers van een krant, bindt. „Wat is dat toch mooi, mijnheer", zei een vijftiger ons, die juist met volle moed aan zjjn laatste 0 km begon,,, dat de lezers van een krant elkaar nu eens echt zien en samen meedoen aan deze tocht". En dan die vele toeschouwers, die soms watertandden om ook mee te doen, en de koene wandelaars hulde brachten. Ook z(j wisten zich opgenomen in dat gezin De 20 km-tocht was voor velen een hele opgave, die zij met een sportief doorzettingsvermogen volbracht heb ben. Voor anderen was het maar een peuleschilletje. Neem daar b.v. die ge trainde vierdaagse-lopers, die er kuier den of ze nog even een straatje om pik ten. Kijk die Ria Verlare, die samen met Renie Kint wandelde. We hebben horen vertellen, dat ze verloofd waren en wie zal het deze groep dan kwalijk nemen, dat ze als laatst binnenkomen den eerlijk een prijs in de wacht sleep- de eerlijk een prijs in de wacht sleep- Trouwens ze waren ook te laat gestart. ONDERGEDOKEN. En dan Rienie Kok uit Goes, een knaapje van een paar turven hoog, die „ondergedoken" in een groep en met zijn tenen door zijn versleten gym schoentjes de 20 km uitliep. De „20 km-baron" hadden ze hem gedoopt. Spreekt het niet vanzelf, dat Rinie als een prijs een paar gloed-nieu- we schoenen in ontvangst kon nemen? Zijn stadgenootjes Rinus en Jan Schou- wenaar deden niet voor hem onder. Zij waren de gelederen van de Nationale Reserve binnengedrongen en verslonden zo de 20 km. Een groot stuk chocolade was hun beloning, FLUIM OP DE BARET. De Nationaal-Reservisten zelf onder leiding van kapitein Fassaert en luite nant Kloosterman moeten we een gro te pluim op hun baretten prikken. Zij stapten een rustig en vast tempo tot gemak van de vele dames, die niet ach ter de groep waren weg te slaan. Gezel lig was het. Ook onze Vlisslngse „Jantjes" hadden de nodige „aanhang". Wat konden zij het op de verplichte rustplaats in het veilinggeebouw te Kapelle, dat de direc tie geheel gratis ter beschikking had gesteld, al dadelijk goed vinden met de aardige padvindstertjese die hun prui- men-als-eieren-zo-groot" uitreikten. De enige deelnemer, die de pruimen niet lustte, was de hazewindhond van de heer Brand-Dekker, die zijn baas trouw had vergezeld. De baas heeft toen maar de portie van zijn hond er bij opgegeten. Eerlijk is eerlijk. OP HET TANDVLEES. „Als moet ik op mijn tandvlees lopen, bijhouden zal ik hem!" Deze lange zucht slaakte een pa, die door zijn zoon in de steek was gelaten. Deze had de pas er maar eens ingezet, want „pa liep ook zo langzaam". Ja, die jeugd kon tippelen en liet de ouderen soms ver achter zich. Net als die Kootje Droo- gendijk uit Goes, die op de 15 km-route op de Monnikendijk alle deelnemers een kilometer voor was. Gonny Sinke, het vaandrigje van de Beatrixschool, was een waardige ver tegenwoordiger van de lagere school jeugd, die de 10 km-tocht liep. Het was een lust hem, met dat grote vaandel sjouwend, te zien stappen voor zijn 34 schoolgenoten uit. Ze hebben getippeld die jongetjes. Om 4 uur stonden ze al- Zo begon de wandeltocht van het „Zeeuwsch Dagblad". En gezellig dat het wasNaast elkaar staan ge broederlijk de Kon. Marine en de Na tionale Reserve. Wij zijn dank verschuldigd aan de directie van de „Korenbeurs", die geheel gratis het Beursgebouw beschikbaar stelde, de directie van de Veiling Kapelle om dezelfde re den en om het gratis uitreiken van meer dan 100 kilo pruimen, aan dè E.H.B.O.-mensen, die druk zijn ge weest gelukkig zonder iets Ie doen gehad te hebben! en vooral aan de politie, aan wie deze wan delmars en fietstocht veel hoofdbre kens kostten. Prijzen werden be schikbaar gesteld te Goes door de firma's van Westen, van Zee, Pt. Gerritsen, Bos, boekhandel Elen- baas, Luteyn, Tilroe, Baayens, van der Zee en Hollander. len weer op de Grote Markt, waar ze direct de herinneringsspeld kregen. Dat hadden ze verdiend, want ze had den reuze hun best gedaan. FAMILIEFEEST. Trouwens dat deed de schooljeugd ook op de Grote Markt, Herhaaideiyit klonk voor het beursgebouw een luid applaus, wanneer een groep binnen kwam. En dit applaus zwelde aan tot een ovatie, toen eerst de Koninklijke Marine en later de Nationale Reserve de Markt op marcheerden. Was het tij dens de start zo gezegd gezellig op de Grote Markt, toen de deelnemers bin nenkwamen, begon het feest van de „Zeeuwsch Dagblad-familie" pas echt. DE FINALE. En dit feest bereikte een hoogte punt in een schitterende finale, toen de directeur van het „Zeeuwscti Dagblad", de heer J. de Smit, de vele prijzen uitreikte. Steeds waa daar weer dat daverend gejuich, wanneer dc leider van een groep zijn verworven trofee in ontvangst Het eind van het feest was het slot woord van de heer J. Laport, voorzitter van de „Stichting Zeeuwsch Dagblad", die alle deelnemers en deelneemster* hartelijk dankte voor hun betoonde sportiviteit. De organisatoren, de heet* (Zie vervolg op pag. 2.) Aartsbisschip Stepinac krijgt klooster als verblijfplaats aangewezen. De Joegoslavische regering is van plan de aartsbisschop Stepinac uit Zagreb, die in 1946 tot 16 jaar gevan genisstraf werd veroordeeld, uit de ge vangenis te laten. Hij zou een klooster als verblijfplaats toegewezen krijgen. t>e „Neue Züricher Zeitung" ziet dezé geste als een concessie aan de open bare mening aan het Westen. Vreemde sterfgevallen van eenden te Goes. De afgelopen week zijn talrijke wilde en witte eenden in de Oostsin: gel te Goes gestorven. Een onderzoek van de cadavers van de dieren heeft de doodsoorzaak niet aan het licht ge bracht. Er wordt een officieel onder zoek ingesteld naar de toestand van het water. DE BILT ZEGT: Zonnig en vrij warm. In het Oosten van het land hier en daar ochtendmist. Overigens droog en zonnig weer met een matige Oostelijke wind en vrij warm.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1