Ned* Herv* Kerk voor de wereldlijke rechter te Den Haag* Plö fflac INDIA VOOR DE KEUZE. 2),£e yLcAtyetfa cHWuuitvt Om de Kerkorde. Prof. Severijn en anderen trokken zich terug. Hervormde kerk te Westkapelle eind October in gebruik* Maandverslag Nutsspaar- banken. Een gorilla liep over het strand HOOFDPIJN? Mosselvisserij weer in normale banen* KORTE CIÜERELDKR0NIEK w* ONS FEUILLETON. Cc Zaterdag 8 September 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Voor het Gerechtshof te Den Haag diende Donderdag in hoger beroep de zaak, die een groep ouderlingen-kerkvoogden en predikanten tegen de Nederlands Hervormde Kerk aanhangig had gemaakt. Voor de appellanten pleitte Mr W. H. Vermaas uit Middelburg. Namens de Ned. Herv. Kerk voerde Jhr Mr J. H. de Brauw het woord. Nadat Mr Vermaas in zijn repliek voorgesteld had belijdenisdeskundigen te horen, werd de uitspraak bepaald op 25 October. Uit het betoog van Mr de Brauw bleek, dat een derde gedeelte van de oorspronkelijke eisers, o.w. prof. Severijn, de procedure in appèl niet wilden voortzetten. Zoals bekend eiste de eiser, dat het besluit tot Invoering van de Kerkorde op 7 December 1950 door de Generale Synode genomen, in strijd werd verklaard met de reglementen van de Nederlands Hervormde Kerk en mitsdien onrecht matig ongeldig en onverbindend was. Men eiste dat de Nederlands Hervormde Kerk zou worden veroordeeld zich te onthouden van iedere invoering of poging tot invoering van de Kerkorde (hetgeen inmiddels is geschied) op straffe van het betalen van een dwangsom van f 100.000 voor elke overtreding ten behoeve van de eisende partij. Bjj de behandeling voor de arrondissements-reehtbank werden de eisers niet ontvankelijk in hun eisen verklaard. Mr W. H. Vermaas uit Middelburg zien op juiste handhaving der zeide in zijn betoog, dat de Geir. Synode menten in aile opzichten. regie- niet representatief is voor de gemeen ten welke toestand ook in de Nieuwe Kerkordo wordt gehandhaafd. Hjj wees erop, dat de propaganda voor de Kerkorde sterk uitgaat van de bezoldigde functionarissen der Synode en memoreerde dat er reeds een plan bestaat om alle predikantsplaatsen op te heffen ln gemeenten met minder dan 730 zielen, wat hij een ramp voor de Hervormde Kerk zou achten. Juist hierom behoort het centrale ap paraat der Hervormde Kerk binnen re delijke grenzen te blijven en de Her vormde gemeenten niet in haar bestaan te bedreigen. KERK EN STAAT. Mr Vermaas zei, dat de opvatting van de tegenpartij, dat de rechter zich van ieder oordeel moet onthouden, niet strookt met de Nederlandse rechtsorde en evenmin met de structuur der Her vormde Kerk, doch past in de rechts toestand der middeleeuwen, waarin men naast wereldlijke overheden en recht banken geestelijke overheden en rech ters had. Ditonderscheid is in de Re formatie vervallen, daar de tegenstel ling geestelijkwereldlijk onbekend is in de Schrift en niet Gereformeerd doch Rooms-Katholiek is. Voor de structuur der Hervormde Kerk beriep pleiter zich op de Ned. Geloofsbelijdenis, meer spe ciaal op de daaraan voorafgaande brief aan Philips n en het bekende art. 36, terwijl daarnaast aandacht werd ge schonken aan de approbatie der Staten- Generaal op de besluiten der Dordtse Synode van 1619. Het bewijs, dat men de belijdenisge schriften heeft willen afschaffen wordt geleverd door de tekst der Kerkorde en door het feit, dat een voorstel om over eenstemming met de belijdenis uit te spreken werd verworpen en eveneens een voorstel om de belijdenisgeschriften der vaderen als de Belijdenis der Kerk te erkennen. TIEN JAAR UITSTEL. Daarna werd uiteengezet, hoe een uitstel van tien jaar tenaanzien van da handhaving van de tucht op predi king en catechese in strijd is met de Ned. Geloofsbelijdenis. Pleiter wees ln dit opzicht op de verschillen tussen de procedure van thans en de processen uit de tijd der Doleantie, toen sommige gemeenten meenden zich te kunnen los maken, welk standpunt de rechtspraak verwierp. Hier tegenover stellen appel lanten, dat wanneer losmaking niet is toegestaan, de rechter behoort toe te Ten aanzien der dwangsom verklaren appellanten deze niet voor een eigen, maar voor een Hervormd Kerkelijk doel te willen aanwenden. Jhr Mr DE BRAUW. Na de advocaat der appellanten voer de namens de Nederlands Hervormde Kerk jhr mr J. H. de Brauw het woord. Mr de Brauw wees er op, dat ge streefd is naar een constructie van de kerk waarin het presbyteriaal karakter van de Christus belijdende gemeenschap beter tot zijn recht zou komen en waar door de eenheid der kerk en haar ge zamenlijke verantwoordelijkheid voor de uitvoering van haar veelomvattende taak krachtiger tot uitdrukking zou komen. RECHTER NIET BEVOEGD leer van de kerk moet zijn en hoe die gehandhaafd moet worden. Van over schrijding van door goede trouw, rede lij heid en bilUjkheid gestelde grenzen ten aanzien van de vaststelling van de leer is in de Kerkorde geen sprake. Spr. zei in dit verband dat de door de appellanten gecritiseerde bewoordin gen in de Kerkorde, waardoor deze niet zou staan op de bodem der belijdenis geschriften, door de grote meerderheid zowel in de Synode als in de Classis zijn aanvaard en gehandhaafd en dat het naar maatstaf van burgerlijk recht bij dit bezwaar gaat over leerstellige nuances waarbij het doen van een keus zeker niet de grenzen van het wezen van de Ned. Herv. Kerk doet over schrijden. LEERTUCHT. Tenslotte weerlegde pleiter het be zwaar der appellanten, dat, in strijd met de belijdenisgeschriften, de leer- tucht niet streng genoeg zou zijn en niet ver genoeg zou gaan, met de op merking dat de Nederlandse geloofs belijdenis van 1561, waarop appellanten zich beroepen, niet inhoudt hoever de leertucht moet gaan en dat de vastge stelde Kerkorde wel degelijk leertucht heeft met inbegrip van ontzetting uit ambten en uitsluiting bij onchristelijke belijdenis en wandel. Ook kent zij toe zicht op de Dienst des Woords en de catechese. Slechts is ter voorkoming van wel licht lichtvaardige beslissingen tot 1961 de afzetting van predikanten onmoge lijk opdat de kerk, niet, zonder zich daarop te hebben voorbereid en te heb ben bezonnen over zal gaan tot zulke hoogst ernstige maatregelen. Het zich voorlopig nog willen beperken tot min der verstrekkend ingrijpen mag volgens pleiter gezien worden als teken van de ernst, die de kerk met haar toezicht en tuchtoefening wil maken en houdt In de zomer van 1952 komt het orgel gereed. Nog slechts enkele weken en de Herv. Gemeente van Westkapelle zal tijdens een plechtige dienst het nieuwe bedehuis in gebruik kunnen nemen. De pre dikant ds W. Oosthoek, de kerkvoogdij, de kerkeraad en natuurlijk ook de ge meenteleden zien met verlangen uit naar de dag, dat de noodkerk kan worden verlaten en met Zondag aan Zondag, terwijl de klok in de toren van het kerk gebouw nodend klept, kan opgaan om het Woord te horen. Ds Oosthoek verwacht, dat de kerk op Zaterdag 20 October a.s. in gebruik kan worden genomen. Het orgel zal ln de zomer van volgend jaar gereed zijn. Het staat volgens pleiter niet aan de geenszins in, dat het nodige toezicht burgerlijke rechter te beslissen, wat de 1 en de nodige leertucht zal ontbreken. Er wordt meer ingelegd dan opgenomen. Het aantal rekeningen van de Nuts- spaarbank te Middelburg beweegt zich in stijgende lijn. Was het aantal in Au gustus 1950 6815, Januari 1951 telde reeds 10269 rekeninghouders. Een ver meerdering van 39 in de maand Augus tus bracht het aantal op 10.503. Het tegoed vermeerderde met f 13.805.08 en bedroeg per 1 September f 7.402.645,99. Ook de afgelopen maand werd dus meer ingelegd, dan opgenomen. Het bijkantoor Oostburg voegde f9.583,51 aan het totaal toe en bracht dit bedrag op f777.865,18. Dit tegoed bedroeg een jaar geleden f 698.135,18. De schoolkinderen waren minder ijverig in het sparen. Zij legden een bedrag van f 35,in, maar namen weer f 1.918,30 op. Het tegoed was f 30.710,92. De va- cantie heeft dus kennelijk een rol ge speeld. Voor f994,99 loste men aan ef fecten af. NUTSSPAAKBANK TE VLISSINGEN. De* Vlissingse Nutsspaarbauk noteer de een tegoed van 17.611.035,38. Dit is f 65.094,97 meer dan per 1 Augustus. Men opende 74 nieuwe rekeningen meer dan werden afgesloten. Het hoofdkantoor boekte een tegoed van f 5.716.901,35 en incasseerde f 56.099,84 meer, dan werd terugbe taald. Souburg noteerde een tegoed van f 450.146,13. Per 1 Augustus was dit bedrag f447.365,23. Ook Goes zag het tegoed vermeerderd en wel met f20.182,41. Eindbedrag f 1.037.535,42. Het saldo van effecten van de Nuts- spaarbank was f 3.951.057,33. (Ingez. mededeling, adv.) er was echter geen gevaar. Een strandstoel maakte de indruk van een Gorilla en die hollende men sen waren gewoon aan het voetballen. Die straaljager was niets anders dan een zeemeeuw. Zó zagen zijn vacantie- foto's eruit. Nu hij een Philips Flits- camera heeft gekocht, mislukt er geen enkele meer, want de bediening is uiterst eenvoudig. Overdag de mooiste opnamen zonder flitslamp en 's avonds of binnenshuis even bril- lante snapshots met flitslicht. (Ingez. mededeling, advert.) Mijnhardr's Hoofdpynpoeders. Doos 45 ct. De haven van Bruinisse is leeg. Exportcijfers stijgen nog steeds. De lege haven, waaruit overdag alle schepen zijn vertrokken om mosselen te vissen of andere werkzaamheden op de Zeeuwse Stromen te verrichten, vormt een gelukkige tegenstelling met het vorige jaar en is het bewjjs, dat de mosselvisserjj weer normaal is en dat het wekelijkse exportcijfer de laatste t(jd een stijging vertoont. Ondertussen betekent dit nog niet, dat nu alle mosselkwekers weer wer kelijk aan de levering deelnemen. De helft van alle Zeeuwse kwekers heeft nog geen mossel verkocht. Te Bruinisse is dit aantal ongeveer een derde. Wel is te voorzien, dat hierin geleidelijk ver betering zal komen, maar er zullen toch kwekers blijven, die vorig jaar zulke grote verliezen hebben geleden, dat van aflevering in het seizoen 1951/52 niets zal komen. Wanneer deze „normale gang van zaken" nog enige tijd blijft aanhouden, zullen anderen spoêdig door hun voor raad heen zijn. Want dat er mosselen tekort zullen zijn, wanneer de vraag even groot blijft, is wel zeker. Het steeds beter worden van het gewicht, dus de niet verwachte kwali teitsverbetering der mosselen, was voor het Aan- en Verkoopkantoor reeds aan leiding, de in Mei opgestelde leverings voorwaarden op dit punt te herzien. Begrijpelijk is dan ook, dat men niet veel voelt voor het verzoek van enkele mosselhandelaren uit het Noorden des lands, om, teneinde hun afzetgebied in Engeland en Duitsland te behouden, hun een toeslag te verlenen uit het Mosselkwekersfonds, daar zij tegen de thans vastgestelde prijzen niet kunnen leveren op de genoemde markten. In feite zou dit betekenen, dat En geland en Duitsland de mosselen goed koper kregen dan België en Frankrijk, iets wat in deze landen een ongunstige indruk zou maken, terwijl men niet be vreesd behoeft te zijn dat er dit seizoen mosselen zullen overblijven. WILDE MOSSELEN. Evenmin voelde men iets voor het verzoek van de noordelijke handelaren De predikant is zeer tevreden over het tempo, waarin de bouw heeft plaats gevonden. Bij de aanbesteding was men immers uitgegaan van de gedachte, dat het kerkgebouw omstreeks Kerstmis van dit jaar in gebruik zou kunnen wor den genomen, doch de aannemer Oord uit Vriezenveen en de werklieden heb ben er een eer in gesteld om zo spoedig mogelijk met de bouw gereed te komen. De aannemer komt in de komende da gen met het werk klaar, eind deze maand komen de vurenhouten banken in de kerk en in de tweede week van October zal de preekstoel worden aan gebracht. Men is deze week begonnen met het droogstoken van de kerk. De centrale verwarming is dus al in gebruik geno men. Daarbij is een unieke methode ge volgd. De verwarmingsbuizen zorgen er n.l. voor, dat de tegels onder de banken worden verwarmd. De tegelvloer wordt a.h.w. een grote stoof. TE KLEIN f Aanvankelijk was het de bedoeling in de kerk 500 zitplaatsen te maken. Later bleek, dat 450 plaatsen beter uit kwam, doch dit stelt kerkvoogdij en kerkeraad voor problemen. Men heeft een enquête gehouden voor het verhu ren van de plaatsen. Daarbij is geble ken, dat er niet minder dan 650 lief hebbers zijn! Hoe dit vraagstuk moet worden opgelost en of misschien alle plaatsen vrij zullen zijn, moet nog wor den bezien. De kerk is geheel uit baksteen opge trokken, het dak rust op twee pilaren, eveneens van baksteen. Daardoor ont stonden er aan weerszijden van de zui len een tongewelf. De binnenmuren zijn met cement be streken .Voor in de kerk is een ruime tuin, zodat ongeveer 40 personen tege lijk aan de Avondmaalstafel kunnen plaats nemen. Er komt een vast na tuurstenen doopvont. De preekstoel wordt gemaakt van red-wood, een rood- om hun wilde mosselen te laten weg- vissen van het Groninger Wad en deze dan tegen gereduceerde prijzen te laten afleveren. Op het Groninger Wad is de laatste jaren al zoveel weggehaald, dat van een geregelde aanvoer en een geregelde verzending toch geen sprake zou kun nen zijn, terwijl dan toch het prijsver schil tussen Engeland en Duitsland enerzijds en Frankrijk en België ander zijds blijft bestaan. Veel beter zou zijn, wanneer men ziet aankomen, dat de mosselvoorraad niet toereikend is, als nog te trachten wilde mosselen, even eens voor zo hoog mogelijke prijzen te verkopen. Maar niet voordat de ge kweekte en op gepachte percelen bijeen gebrachte mosselen zijn verkocht. Aan de andere kant moet weliswaar worden getracht op de Engelse en Duitse markten met onze mosselen te blijven, maar dit mag toch zeker niet worden gedaan tegen een prijs, die on der de huidige omstandigheden te laag is. Van de Waddenzee komen van be paalde groepen percelen berichten over uitstekende groei van daar uitgezaaide jonge mosselen. Van de oudere con sumptiemosselen kan dit niet worden gezegd, maar dat was normaal ook niet te verwachten. De consumptiemosselen die op sommige percelen in de Wadden zee bijeen zijn gebracht, zijn van een zodanige ouderdom, dat veel groei niet meer kon worden verwacht. achtige houtsoort. Boven de preekstoel komt een ovaal klankbord. De ramen krijgen glas-in-lood. Het ligt in de bedoeling de luidklok in de toren niet alleen des Zondags te luiden, maar ook bij trouwplechtighe den en begrafenissen. Deze wordt elec- trisch bediend. Het orgel komt op een verhoging achter in de kerk te staan. Het instrument wordt gebouwd door de Gebr. van Leeuwen te Leiderdorp, die hebben toegezegd, dat de volgende zo mer het instrument in de kerk zal wor den geplaatst. Tot die tijd zal het or gel uit de noodkerk gebruikt worden. Een zestal kronen zal voor de verlich ting zorgen. Voor het kerkgebouw komt een plein, deels betegeld, waarschijnlijk ook nog gedeeltelijk beplant. Ds Oosthoek stelt zich voor, om, als de inwijding inderdaad op Zaterdag 20 October a.s. zal plaats vinden, Zondag 21 October de gewone diensten, terwijl in de twee daaropvolgende Zondagen resp. het Avondmaal zal worden be diend en een doopdienst gehouden. Ook zal er een oecumenische dienst worden belegd. COMPLEX GEBOUWEN. Het kerkgebouw maakt deel uit van een complex gebouwen. Naast de kerk staat het verenigingsgebouw, dat door schotten in drie delen kan worden ge splitst. In twee van deze lokaliteiten is reeds de Chr. kleuterschool gevestigd. Deze heeft reeds thans meer dan 100 leerlingen. Men zal binnenkort over gaan tot benoeming van een derde leer kracht, een helpster. Als de schotten eruit zijn, kan het verenigingsgebouw ongeveer 350 mensen bergen. Er is een fraai podium, met coulissen, die in alle mogelijke standen kunnen worden ge plaatst. Bovendien kan alles zo worden gezet, dat het podium ook dienst kan doen als consistoriekamer. Achter het podium bevindt zich de kamer voor de predikant, daarachter de keuken voor het verenigingsgebouw en tenslotte de (Ingez. mededeling, advert.) Geld uit Oost-Duitsland ERNSTIGE STAKING IN WEST-DUITSLAND. De staking van metaalarbeiders, die een week geleden in Hessen begonnen dreigt nu uit te groeien tot liet grootste arbeidsconflict, dat sedert 1945 in West-Duitsland Is uitgebroken. Er zijn tlians bijna honderdduizend stakers. Tot gisteren had de staking 50.000 om vat. Nadat de onderhandelingen over de door de arbeiders op grond van de ge stegen levenskosten geëiste loonsverho ging van twaalf penning per uur wa ren mislukt, heeft de staking zich gis teren uitgebreid tot Kassei, waar 16.000 arbeiders het werk hebben neergelegd. Ook de 20.000 arbeiders van de O.P.L. fabrieken in Rüsselsheim zijn tot sta king opgeroepen en het bedrijf was reeds deels stil gelegd. De socialistische regering van Hessen heeft nog tevergeefs getracht de uit breiding der staking te voorkomen. De premier heeft de eisen der stakers niet ongerechtvaardigd genoemd. De vak bond had zich principiëel bereid ver klaard de Woensdag afgebroken be sprekingen te hervatten. Het werkgeversverbond heeft de vrees uitgesproken, dat van communis tische zijde getracht zou worden invloed op de staking te krijgen. Zo zou de com munistische partjj trachten de staking, met de hulp van geldmiddelen uit O. Duitsland, ook uit te breiden tot het Ruhrgebied. De vakbond heeft evenwel verklaard dat zij krachtig zal optreden tegen alle pogingen van de communisten om de staking voor hun politieke doeleinden uit te buiten. De regering van Hessen heeft aan gekondigd, dat zij de volgende week wettelijke maatregelen wil treffen om de staking te beëindigen indien dan nog geen overeenstemming zou zijn bereikt. woning voor de koster, een eenvoudig, doch geriefelijk huis. Alles is centraal verwarmd. Naast de ruimte voor de verwarmingsketel is plaats voor de ar chieven. Er ligt tussen de eerste en de tweede samenkomst van de leiders der wereld In het operagebouw te San Francisco een tijdvak van zes Jaren. Zes bewogen jaren, waarin de schaduwen van een nieuwe dictatuur steeds duidelijker over de aarde vielen. Zes jaren, waarin het een zekerheid werd, dat de vrede niet is gewonnen, maar een steeds verder wijkend ideaal blijft. Het optimisme van die eerste samenkomst, toen de over winnaars hun handtekeningen zetten onder een Handvest, dat de vrijheden samenvatte, waarvoor de grote staats man Roosevelt en vele honderdduizen den hun leven gaven, is vervlogen. Nog zijn, voor de de tweede maal, in San Francisco de overwinnaars van toen bij een, maar hoe geheel anders is nu de verhouding. Het tweede San Francisco is de erkenning, dat het gemeenschap pelijke overleg voor het heil der wereld is mislukt. Hier is de botsing tussen twee ideologieën en alleen een gebed aan het begin der conferentie, in stilte uitgesproken, geeft nog uitzicht en perspectief, nu menselijkerwijze gespro ken de wegen tot het bereiken van over eenstemming zijn afgesloten. Hoe de discussies over het Japanse vredesverdrag tenslotte zullen eindigen, is op het ogenblik, waarop we dit schrij ven, nog niet te zeggen. Het zal wel ge tekend worden door bijna alle landen, die er zijn vertegenwoordigd, ook na het zware geschut, dat de Russische afge vaardigde, Gromyko, op de Westerse mogendheden richt. Het lijkt erop, dat San Francisco de laatste proef op de som ls, hoe ver de Sowjet-Unle haar In vloed, kan doen gelden. Als dit grote duel is afgelopen, wat dan 7 Het Wes ten groeit in kracht en dat kan het mid del zijn om de Russische agressie niet verder te doen komen. Maar "er- geten wij nooit, dat naast de kracht der wapens vooral de kracht van de geest, de waarachtig christelijke geest, dat zal moeten doen. Het is bekend, dat drie landen niet ln San Francisco aanwezig zijn. Het zijn India, Burma en Joego-Slavlë. Vooral India heeft ernstige bezwaren ontwik keld tegen het ontwerp-verdrag. Deze bezwaren, vooral wat de blijvende aan wezigheid van Amerikaanse troepen in Japan betreft, zijn een gevolg van de instelling van India tegenover het Wes ten. Nehroe, de minister-president, ziet de kwestie-Japan als een zuiver Azia tische aangelegenheid en wordt daarom wel vergeleken met één der vroegere Amerikaanse presidenten, James Mon roe, die ln 1823 zijn befaamde leer pro clameerde: „Amerika voor de Amerika- nen". Deze hield niet alleen in, dat Ame rika zich niet In de aangelegenheden van een ander land zou mengen, maar ook, dat het inmenging In eigen zaken niet zou dulden. Voor dat laatste be stond in Monroe's dagen wel gevaar. Het bestaat ln onze tijd ook voor India. Maar de dreiging van een imperialisti sche overheersing komt voor dit land niet uit het Westen, maar van de Sow- jet-Unie. En nu ls dit het tragische, dat Nehroe dat niet wil zien. Hij droomt van een veilige neutraliteit en denkt de steun van het Westen niet nodig te heb ben, totdat het misschien te laat ls. Nehroe vertrouwt uitsluitend op de kracht van zijn geestelijke overtuiging en hij verzuimt die om te zetten In een positieve daad. Ja, alleen als er honger is in India, dan roept hij de steun van het Westen ln. Nehroe wil ook niet begrijpen, dat hij door deze houding Rusland in de kaart speelt. In Washington noemde men In- dia's bezwaren zelfs de echo van Rus- lands bezwaren en koren op de Russi sche propagandamolen. Waarop Nehroe verklaarde, dat hij had gehandeld zon der overleg met het Kremlin en dat hij in de overtuiging verkeerde, dat Rus- (Ingez. mededeling, adv.) STOPHOEST /rWWft „De kleine meid is ziek", vertelt De Vries. „Ze heeft hoge koorts en de dokter trekt een zorgelijk gezicht. Hij vertrouwt de zaak niet helemaal". „Dat is slecht nieuws. Ik heb je vrouw vandaag nog niet gezien. Ze was natuurlijk bij de kleine meid. Maar ga zitten, dan schenk ik je even koffie in". Moeder Slot staat al be drijvig op, om haar buurman koffie te schenken. De Vries gaat bij tafel zitten. „Ik blijf maar even", zegt hij. „Ik wil Marie liever niet alleen la ten, ze maakt zich meteen zo zenuw achtig". „Natuurlijk. Maar een kopje troost, daar knap je van op". Moeder Slot giet het bruine vocht, dat zachtjes op een lichtje stond te pruttelen, iri een kopje. Dan hete melk van de kachel, met een flink velletje erin. „Zo! Dat zal je goed doen. En vertel nou eens, wanneer is Janny ziek ge worden?" „Vanmorgen eigenlijk. Ze huilde vannacht een beetje. Ze had wat oorpijn, maar och, kinderen hebben zo vaak iets. Maar vanmorgen zag ze zo rood en ze was zo onrustig. Toen hebben we meteen de dokter gehaald. En vanavond is hij weer geweest. En nu kwam ik eigenlijk hulp vragen we moeten vannacht bij haar waken. Ik kan het eerste stuk van de nacht wel, maar morgen moet ik naar Rot terdam. Er wordt daar een partijtje afbraak van een huis verkocht en ik heb gehoord, dat ik daar wel goed koop wat op de kop kan tikken. Je begrijpt, dat ik die kans niet kan la ten schieten. Nu wilde ik eigenlijk vragen of buurvrouw het eerste deel Als hij weg wil gaan, komt Geert binnen. „Buurman", groet hij. „Zo, jongen", antwoordt De Vries verstrooid. Dan kijkt hij scherper. „Je wordt al een flinke vent", zegt hij dan, meer om nog een praatje te beginnen, dan omdat zijn buurjongen hem zoveel belang inboezemde. Ze hebben allemaal kinderen, hij heeft 21. door WIJMIE FIJN VAN DRAAT. van ue nacht samen met m'n vrouw wou waken. Alleen maakt ze zich zo overstuur". Moeder Slot is meteen bereid om te gaan. „Hoe laat zal ik komen?" „Als je er zo tegen een uur of tien bent, is het vroeg genoeg. En om twee uur zal ik jullie wel aflossen. Dan heb ik tenminste nog een paar uur geslapen, want het is hard werken op het ogenblik". De Vries is een kleine aannemer. Hij verdient niet veel. Wat hij onderhanden heeft, zijn altijd prutswerkjes, maar zo, al schar relend, ziet hij toch kans zijn vrouw en vier kinderen te onderhouden. De buren blijven nog even praten, terwijl De Vries zijn koffie drinkt. zelf een zoontje van Geert's leeftijd, en het is geen gewoonte onder de Heidorpers, om erg op eikaars kin deren te letten, behalve wanneer er iets bijzonders mee is. Maar hij mag Geert graag. De jongen komt vaak bij hem spelen en is dan erg goed voor de jongere kinderen. Vooral Janny is dol op hem. Niemand zou achter de driftige, wilde Geert zoeken, dat hij zo prettig met een klein meisje van vier kan spelen. En hijzelf wil dat voor geen geld weten. Alleen als hij denkt dat niemand op hem let, kan Janny hem overhalen met haar te spelen. Als de jongens het merken plagen ze Geert. „Hè ,jo, je moest je als kindermeisje gaan verhuren", zei laatst op het schoolplein een jongen tegen hem. Daar is toen die vecht partij om geweest, waar Harmen van gehoord had. „Janny is ziek", vertelt De Vries ook aan Geert. „Ja", knikt hij wijs, had het al gehoord, maar hij had er thuis niets over verteld. Ziekte is zo iets vreemds en hij praat er liefst zo weinig mogelijk over. „Ze heeft naar je gevraagd", gaat De Vries verder. „Ze had zo'n koorts en toen riep ze een paar keer, of jij met d'r kwam spelen". Geert vindt het vervelend, dat zijn heimelijke spelen met Janny hier zo openlijk verteld wordt. Zijn moeder heeft altijd gedaan, alsof ze er niets van wist en ook buurvrouw De Vries liet nooit merken dat zij het zag, wanneer Geert in de achtertuin Jan ny op zijn rug droeg en paardje met haar speelde of zich geduldig voor haar karretje liet spannen en haar voorttrok. „O ja?" antwoordt Geert weer een beetje stuurs. „Toch een wonderlijke jongen", denkt De Vries, maar hardop zegt hij: „Jij moest later maar bij mij in de zaak komen. Ik kan volgend jaar best een knechtje gebruiken en Jan heeft er toch geen zin in". Jan is zijn eigen zoon, die alles liever doet dan werken. (Wordt vervolgd.) land niet op de conferentie vertegen woordigd zou zijn. Een verklaring, die wel juist zal zijn, maar die het Ameri kaanse verwijt niet ontzenuwt. En de mededeling van Nehroe, dat zijn hou ding de vriendschappelijke betrekkingen tussen zijn land en de Ver. Staten niet nadelig behoeft tt beïnvloeden, nam men in Washington voor kennisgeving aan. Ja, de zaak werd zelfs zo hoog op genomen, dat zowel democratische al» republikeinse Senatoren van plan zijn voor te stellen India van economische hulp uit te sluiten. Hetgeen betekent, dat het land geen 65 mlllioen dollar krijgt. Dat het India niet tegen een vre desverdrag met Japan als zodanig gaat, bewijst het feit, dat het zelf zo spoedig mogelijk vrede wil sluiten. Uit dit alles moet men de conclusie trekken, dat, hoe begrijpelijk het ook lsx dat Nehroe een derde en neutrale Azia tische macht wil vormen, zijn pogingen niet kunnen slagen, juist omdat Azië de grote twistappel Is tussen West en Oost en In dit werelddeel beslissingen van wereldbetekenis zullen vallen. In Kaesong is nog altijd geen over eenstemming over de wapenstilstands voorwaarden ln Korea bereikt. De be- sprelüngen zijn afgebroken en of ze nog zullen worden hervat ls niet te zeggen. Dagelijks regent het beschuldigingen van communistische zijde over schen dingen van de neutraliteit der onder handelingsplaats. Generaal Rldgway wil de knoop nu doorhakken en stelde be sprekingen voor aan boord van een neu traal schip. Er is een theorie, die voor al ln Amerika opgeld doet en die Kae song in verband brengt met San Fran cisco. Het ls niet meer dan een theorie, maar interessant genoeg om hier weer te geven. Rusland, zo redeneert men, wilde wél een wapenstilstand ln Korea, maar de daarop volgende vredesonder handelingen rekken, teneinde de Ver. Staten, vooral op aandringen van En geland, te bewegen wat water in de wijn te doen wat Japan betreft en te zoeken naar een compromis met de Rus sische voorstellen. Maar midden in de wapenstilstandsbesprekingen werd het Amerikaanse ontwerp-verdrag voor Ja pan gepubliceerd, hetgeen de Russische plannen lelijk doorkruiste. Rusland kon nu niet meer verwachten, dat Amerika ook spoedig over vrede ln Korea zou beginnen en moest om zijn houding te redden de wapenstilstandsbesprekingen doen mislukken. Is dit alles zo, dan is duidelijk, dat de Russen nooit vrede voor Korea op het oog hebben gehad en dat zy hun vredesduif alleen oplieten om met Japan iets te bereiken. Deze hele theorie gaat ervan uit, dat Rusland en communistisch China één lijn trekken en dat achter iedere Chinese handeling het Kremlin zit. Of dit waar ls, weet echter niemand. De Perzische ollekwestle heeft een min of meer vermakelijke wending ge nomen. De Engelse regering besloot niets meer te doen, maar rustig af te wachten tot de Perzen weer wilden pra ten. In het begin dachten die daar niet aan, maar nu schijnt dat toch te gaan veranderen. Misschien, dat zij hebben in gezien, dat het zelf produceren van olie toch heus nog niet meevalt? En dat zij wel met olie kunnen leuren, maar dat er daarmede nog geen kopers zijn? Want al willen Polen en Tsjecho-Slowa- kije (Russische satellietstaten!) dan graag olie, zq kunnen niet meer dan een fractie van de gehele productie af nemen en bovendien is de grote vraag, of zij voldoende tankschepen hebben om de olie te komen halen. Intussen neemt het verzet tegen Mos- sadeq toe. Dat kan in Perzlë op een ernstige crisis uitdraaien. Men kan aan nemen, dat, indien Mossadeq van het toneel verdwijnt, de chaos voor de deur staat. Het wordt hoe langer hoe duide lijker, dat de geesten, die Mossadeq c.s. in hun overdreven nationalistische ijver hebben opgeroepen, steeds moeilijker te bezweren zullen zijn. Als wij net goed zien, gaat Perzlë een zeer moeilijke tijd tegemoet. T.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 5