°-d" de loupe <T/T,ieuwó uit rovincie ARTSENDIENST APOTHEKEN Zondagsdienst dierenartsen Walcheren. HEREN REGENJASSEN DAMES-REGENMANTELS MIDDELBURG NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. Zuid-Beveland. Tholen. Schouwen-Duiveland. Zeeuw sch- Vlaanderen. Nationale Vrouwenraad houdt jaarvergadering te Middelburg. KERK BAAYENS UW OPTICIEN AXEL. De ctvcnl Zaterdag 8 September 1951 ZEEUWSCH DAGBLA Aanstaande Zondag is de praktijk van de artsen als volgt geregeld: Middelburg: Mevr. Pel, Rouaanse- kade 11, telef. 2585; Vlissingen: G. J. M. de Greet, Koudekerkseweg 13, telef. 2121; Goes: H. Doeleman, Oost- gingel 118, telef. 2391; Oostkapelle, Serooskerke en Veere: A. Reijnders Schilt, Dorpsstraat 46, Serooskerke, telef. K 1189—212; Koudekerke, West kapelle en Zoutelande: M. Huygens, De Casembrootstraat, Westkapelle, telef. K 1188—316; Borssele, Driewe gen, 's Heerenhoek, Lewedorp en Nieuwdorp: practijk dr Folmer door W. H. C. C. J. Lucas Luyckx, Werril 16, 's Heerenhoek, telef. K 1105282, praktijk dr Gelderblom door dr Kie vit, Borssele, telef. K 1105203's-H. Arendskerke, Heinkenszand en Wol- phaartsdijk: P. Staverman, Clara's pad B 58, Heinkenszand, telef. K 1106 234; Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw- Vossemeer en St. Philipsland: P. J. Duinker te Tholen, telef. 40 en H. Menger te St. Philipsland, telef. 20. In de week van 815 Sept. zullen de volgende apotheken voor avond en nachtrecepten geopend zijn: Middelburrg: Nonhebel. Vlissingen: Ockenburg, Badhuis straat. Goes: La Porte. Van Zaterdagmiddag tot Maandag morgen zal de praktijk van de die- yepartsen in West Zuid-Beveland worden waargenomen naar IClaassen te Heinkenszand, telef. K 1106—288 en M. Gaakeer te Ovezan- de, telef. K 1195—283. MIDDELBURG. Nieuwe leraar aan het Gymnasium. B. en W. stellen de raad, die Maan dagmiddag 17 September a.s. zal ver gaderen, voor om een keus te maken pit een tweetal personen, die door het college van Curatoren van het Gymna sium worden voorgedragen voor leraar ln de Nederlandse taal en de Geschiede- pis. De voordracht luidt: 1, J. W. J Heidoorn, Vlissingen; 2. J. F. Henge- veld, Utrecht. Gas en electrlclteit weer duurder. B. en W. stellen de raad voor om de gasprijzen tengevolge van de jongste Stijging van de kolenprijzen weer met 1 cent te verhogen. Deze wijziging treedt ln werking na de meteropname over de maanden Juli/Augustus 1951. Eenzelfde voorstel doen zij voor de electrlclteltstarieven. Ook hier vindt over de gehele linie een verhoging met 1 cent plaats. De wijziging gaat ln met de meteropname over September/Octo ber. Rekeningcourant overeenkomst. Het Is B. en W. gelukt door bemldde Ung van een Bankierskantoor de be schikking te krijgen over een bedrag van f500.000 ln rekening courant. De voorwaarden zijn voor het gemeentebe stuur zeer aantrekkelijk, zodat B. en W. de raad voorstellen tot het aangaan van deze rekenlng-courant-overeen, komst te besluiten. Verscherpte controle op gemeentegelden. Voortaan zal de controle op het gel delijke beheer en de boekhouding van de gemeenteontvanger en van de andere ambtenaren der gemeente, die met het geldelijk beheer zijn belast, worden uit geoefend door een deskundige. De cijfers van de rekeningen van de bedrijven moesten reeds vroeger door een bulten het bedrijf staande boekhouddeskundige worden gecontröleerd en deugdelijk ver klaard. Eenzelfde bepaling ls nu ge maakt voor de gemeenterekening en voor de Burg. Instellingen van Welda digheid. B. en W. stellen nu de raad voor deze contröleregelen vast te stel len. Straatraapselvaria. In het tijdvak van 29 Augustus tot en met 4 September zijn bij het bu reau van politie weer vele voorwer pen als gevonden opgegeven. Zater dagavond tussen 7 en 8 uur kunnen aan het bureau de volgende voorwer pen worden afgehaald: rode kinder- portem., beige herenjas, ventvergun ning, zuidwester, wit wollen kinder- vest, zilveren ringetje, blauwe cein tuur, zwart herenrijwiel, vier-delige houten duimstok, broodzak met in houd, huissleutel, zw. alpinomuts, plastic ceintuur, notitieboekje, sleutel aan plankje, rode mantelband. Bij particulieren kunnen worden afge haald: jute z:k, groene shawl, zonne bril, houten schopje, damestas m. portemon., 5 kilo gewicht, step op luchtbanden, gele sjaal, rieten bood- schapmandje, 2 nieuwe planken, nik kelen knipmes, br. hond, leren broek riem, ketting met 11 sleutels, rode portem. m. inh., padvlndersriem, ge haakte dameshandschoenen, br. portem m. inh., rozenkrans, rijwielpomp, rode portem. m inh, herenpolshorloge, sjaal, fototoestel, rood met wit kin dervestje, kinderringetje, wagenzeil, kikker van pomp, ballpoint, zwempak, badmuts en handdoek, zw. portem. m. inh., halsdoek. De lijst met adressen, waar deze voorwerpen kunnen worden afge haald, hangt in de etalage van ons kantoor, K. Noordstr. 35 ter inzage. VLISSINGEN. Gevonden. De commissaris van politie te Vlissin gen maakt bekend, dat ln de week van 29 Augustus tot en met 5 September 1951 de volgende voorwerpen als gevon den aan zijn bureau zijn gedeponeerd: kinderlaarsje, diverse sleutels, grijs kin dertasje, zakmes, hoofddoek, vulpen, hamer en 2 damesrrjwielen en dat er adressen zijn te bekomen, waar de vol gende voorwerpen zich gevonden bevin den, te weten: capuchon, knijper voor handschoen, alpinomuts, wit kindersok je, gevlochten tas, 2 paar damesschoe nen, bankbiljet, zinken emmer, wit meisjesvest, zilveren armbandje, vulpen (Swan), parapluie, grijs kindertasje, zakmes, bril ln étui, een paar bruin le deren handschoenen, een bankbiljet en enige muntbiljetten, bril met hoornen montuur, alpinomuts, en 4 bonkaarten It A. KOUDEKERKE. Gemeentebegroting wordt reeds aangeboden. In de vergadering van de gemeente raad van Koudekerke op Maandag a.s. zal de gemeentebegroting voor 1952 worden aangeboden. Overeenkomstig de door G.S. gedane suggestie zullen m.i.v. 16 Maart J.I. de wethouderssalarissen f 400 bedragen. B. en W. stellen de raad voor zich daar mee te verenigen. Voorts wordt voorgesteld de vergoe dingen Ingevolge art. 103 der L.O.-wet 1920 voor het jaar 1950 vast te stellen op f2021.50 voor de Ver. voor Bijz. L.O. op G.G. en op f 1748 voor de Ver. Herv. Chr. school. Het bedrag van de voor vergoeding ln aanmerking komende uit gaven worden resp. vastgesteld op f2963.03 en f2226.65. Ter dekking van het nadelige saldo van de rekening van de vee- en vlees keuringsdienst in de kring Vlissingen zal worden overgegaan tot verhoging der keurlonen. B. en W. verzoeken de raad accoord te gaan met de wijziging ln de bestaande verordening. B. en W. willen een verordening in het leven roepen, waarin de afkoop van het onderhoud door de gemeente van eigen graven wordt geregeld en stellen voor de afkoopsom vast te stellen op een dertigvoud van het jaarlijks te be talen onderhoudsrecht. Verder wordt f 200 gevraagd ln de kosten van het bevolkingsonderzoek op tuberculose. Ter voorkoming van verdere moeilijk heden met het verkeer in de Middel burgsestraat nabij het Dorpsplein ko men B. en W. met een voorstel voor dat deel van de Middelburgsestraat, gelegen tussen de hoek, die deze straat vormt met de Welle en een punt 43 m Ooste lijk van deze hoek een doorgaanverbod ln te stellen voor het verkeer komende uit de richting Middelburg. (Ingez. mededeling, advert.) en met capuchon. Prachtige kwaliteit Egyptisch poplin, geheel dubbel 39.95 Uitgelezen collectie Dames- en Heren Regenkleding in gabardine, gummi, loden, tweed en plastic. Uitgebreide sortering regenkleding voor JONGENS en MEISJES In Egyptisch poplin, gummi en loden. LANGE NOORDSTRAAT 8-10 SEROOSKERKE (VV). Sportmiddag. Vanmiddag zal het hier druk zijn. De rlngrijders van de L.J.G. uit Oostka pelle en Serooskerke zullen elkaar be kampen op een terrein aan de Zoeten- daalsedreef, terwijl op het voetbalveld een wedstrijd gespeeld zal worden tus sen Serooskerke II en De Meeuwen. 's Avonds om ongeveer 8 uur zal het muziekkorps E.M.M. o.l.v. de directeur de heer A. Joosse, de dag besluiten met een concert op de muziektent. VEERE. Afdeling van „Vrederust" vergaderde. Woensdagavond vergaderde de afd. Veere van de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom o.l.v. ds C. D. Otte. De heer D. Kasse Dzn, bestuurslid der Stichting, gaf Inlichtingen over 't werk en het streven daarvan. De correspondent, de heer C. M, Douw, deed mededelingen over de finan ciën der afdeling. De aftredende bestuursleden, de he ren Douw en Kasse Dzn, werden herko zen. Getracht zal worden in December een propaganda-avond te beleggen, met een spreker en waarop de Chr. Zangvereni ging „Valerius" haar medewerking zal verlenen. Speciaal beiaard-concert, B(j gunstig weer geeft Jan Kwist he denmiddag het beloofde extra concert, bestaande uit verzoeknummers van re gelmatige luisteraars. Gezien de vele binnengekomen verzoeken zal het con cert plm. l]/2 uur duren, n.l. van 3.30 5 uur. Zoals te verwachten was ls het een programma „voor elk wat wils". 1. Herfstlied, Tschaikowsky. 2. a. Droomland; b. Home on the Range. 3. Serenata, Toselli. 4. Ave Maria, Schu bert. 5. a. Last Rose of Summer; b. Loch Lomand. 6. The Holy City, Adam. 7. Twee Bretonse liederen, a. Le Can- tlque du Depart; b. La cruelle Bedceuse. 8. Jesu, joy of man's desiring, Bach. 9. a. Het Angelus; b. Als de ziele luis tert, Cath. v. Rennes. 10. Sleep and Forget, White. 11. Selectie uit „Tann- hauser", R. Wagner arr. Schijnker. 12. Andante Cantabllé, Jef Denijn; 13. Ide ale, Tosti. 14. Menuet en Trio, Staf Nees. (Ingez. mededeling, advert.) Grotere zekerheid voor Vic gezin! Idealiseer Uw bij ogze Bank lopende kapitaalverzekering door het bijsluiten van een jaarlijkse rente tegen een lage premie. Onze vertegenwoordigers en wij geven gaarne vrijblijvend inlichtingen. Schiekade 130, ROTTERDAM, Tel. 82700 Resultaten van oesterteelt. N.V. de Meulemeester te Yerseke brengt verslag uit. De N. V. Ned. Mij voor Oesterteelt de Meulemeester Co. te Yerseke heeft, na afschrijvingen en voorzienin gen tot een totaal bedrag van f113.186 (f 158.671), het boekjaar 1950/51 afge sloten met een saldo winst van f3318 (f27.512). Voorgesteld wordt een di vidend van f 1,(f 2,per aandeel. Totaal zijn verzonden pl.m. 15.140.000 (18.360.000) consumptieoesters, waar van België ruim 12 millioen betrok. Op de tweede plaats kwam Duitsland. De vraag in Engeland was geslonken. Het oesterverbruik zal in eigen land wel een terugslag ondervinden van de in het vooruitzicht gestelde verhoging van de weeldebelasting. Het binnenland was toch al een traag terugkomend koper, aldus het verslag. Frankrijk bleef voor de invoer van oesters nog gesloten. Er is goede hoop, dat de verzending in het aanstaande seizoen mogelijk zal zijn. De kreeften verkoop leverde betere resultaten op dan vorig jaar. Omtrent de gang van zaken in de komende campagne kan de directie nog niets mededelen. GOES. Kleurenpracht van bloemen in de zalen Krijger. De schoolkinderen uit Goes heb ben dit voorjaar en deze zomer met grote liefde hun plantjes gekweekt. Het resultaat van deze kinderlijke zorg is te bewonderen in de zalen Krijger aan de Beestenmarkt. Ook de kwekers en amateurs hebben hun deel bijgedragen tot deze kostelijke tentoonstelling van geraniums, dahlia's en andere bloemen in vele variëteiten en kleuren. Zo is de Glo rie van Heemstede" een lust voor het oog met haar fris groen blod en royale bloemen. En de „Ambassadeur van Kleffens" doet zeker niet voor deze bloem onder. Het is dan ook een alleszins geslaag de geste van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Goes, geweest deze bloemenexpositie te or ganiseren. Gisteren heette de heer K. Goud zwaard, opzichter der gemeenteplant soenen, de aanwezige bloemen- en plan tenliefhebbers hartelijk welkom. De burgemeester, mr W, C. ten Kate, sprak van de liefde, die de kinderen bewoog deze plantjes te kweken. Deze liefde, zo zei de burgemeester, heeft zeker een liefde voor de natuur tengevolge en dit is een verblijdend teken in de vermate- rialiseerde tijd. Na deze woorden open de Goes' eerste burger de expositie. William Buel van de openbare lagere school B bleek de wisselbeker, beschik baar gesteld door de Goesse bloemen tentoonstellingscommissie, te hebben gewonnen. Van de inzenders behaalde de heer Goudzwaard de eerste prijs. Tweede werd de heer W. Hermes, voorman bij de N.S. De derde prijs kregen de heren v. d. Guchte, Polvliet en Buel. WEMELDINGE. Korfbalclub opgericht. Woensdagavond werd ln het C.J.M.V.- gebouw een vergadering belegd tot op richting van een korfbalclub. De waarn. voorzitter, de heer J. L. Schipper, sprak er zijn tevredenheid over uit, dat ln drie maanden het leden tal is gestegen tot 62. Het bestuur had een voorlopig reglement samengesteld, dat werd goedgekeurd. Met grote meerderheid werd de heer Berrevoets als voorzitter gekozen. Verder werden in het bestuur geko zen de dames C. Reijling en T. Mol, de heren J. van Belzen, W. Jeremlasse, J. de Neef en Jac. Schipper. Allen namen hun benoeming aan. De contributie werd vastgesteld op ad f 0.50 per maand voor de leden en f 0.40 per maand voor aspirantleden. Algemeen was men van oordeel, dat ln het voorjaar in competitieverband wedstrijden moeten worden gespeeld. Er zal dan ook een verzoek worden gericht tot B. en W. voor het beschikbaarstel len van het gymnastieklokaal. THOLEN. Gymnastiek en muziek. In het kader van het Zomerprogram- ma van het comité „Tholen Vooruit" wordt heden een gymnastlekdemonstra- tie gegeven door de G.V. „Olympla". De oefeningen worden afgewisseld door muziek van „Concordia". Om 7 uur is er een rondgang door de gemeente met muziek. t Bromfiets botste tegen auto. Donderdagmorgen is een der beamb ten van de gasfabriek, komende vanuit de Dalemstraat, richting Hoogstraat, met zijn bromfiets tegen een uit de Kerkstraat komende luxe auto aange reden. De bromfiets werd vrij ernstig beschadigd. De politie heeft procesver baal opgemaakt. Burgemeesters en Secretarissen van Walcheren bezochten Schouwen. De leden van de Ver. van Burge meesters en Secretarissen op Walche ren hebben Woensdag, vergezeld van hun dames, een bezoek gebracht aan Schouwen en Duiveland. Zij werden des morgens aan de boot opgewacht door de burgemeester van Zierikzee, jhr mr J. Schuurbeque Boeije en de heer P. van Bevéren, ar chivaris der stad. Na een korte rond wandeling werd het stadhuis en het museum bezichtigd. Vervolgens reed het gezelschap naar Haamstede, waar er een ontvangst was door de burgemeester, jhr R. J. H. Q. Roëll en in Hotel „De Schouwse Boer" werd geluncht. Daarna werd een be zoek gebracht aan de Herv. Kerk en werd het Slot Haamstede bezichtigd. Met een rondrit over het eiland, waarbij o.a. een bezoek werd gebracht aan het verzetsmonument te Renesse, werd deze trip besloten. TERNEUZEN. Gevaarlijk karwei. Vele voorbijgangers keken Woensdag met bange verbazing naar de mannen op de toren van de Hervormde Kerk, die bezig waren een nieuwe bliksemaf leider te plaatsen. Het lifkt dan ook heel raar als iemand op zijn dooie gemakje op het haantje zit en vanaf die hoge zitplaats een ge sprek met z'n maat houdt! Gelukkig kenden deze mannen geen hoogetevrees en de beveiliging van de toren werd zonder ongelukken vol bracht. HOEK. Afscheidsreceptie Dr v. d. Berg. Wegens zijn aanstaand vertrek naar Amsterdam werd door Dr v. d. Berg alhier een afscheidsreceptie gehouden, waarbij velen aanwezig v* reu. De muziekvereniging „Eik Naar Zijn Krachten" zorgde voor een muzikale omlijsting. HULST. Vliegfeest met een helicoptère. De middenstandsvereniging te Hulst heeft een nieuw middel bedacht om de aandacht op Hulst als winkelcentrum te vestigen, n.l. door een vliegfeest te or ganiseren. Van het vliegveld Deurne zal vandaag een helicoptère naar Hulst vliegen en rondvluchten maken boven het Land van Hulst, waarbij waarde bonnen zullen worden uitgeworpen, die men in Hulst kan besteden. Ook zal het hefschroefvliegtuig bij de stad landen en zal men een gratis rondvlucht kun nen maken. Des avonds wordt een re clame-optocht gehouden met muzikale opluistering door de harmonie „Ohs Ge noegen" uit Tilburg, die later op de Markt zal concerteren. Tot slot volgt een taptoe. De handelaar in lompen en oude metalen Heyboer uit Zierikzee, kwam bij het uitwijken in de Molenweg te Bruinisse met zijn auto in de sloot te recht. De kraanwagen van de fa. Anker uit Zierikzee moest eraan te pas komen om het voertuig weer op de weg te brengen. De heer J. Sommeijer uit Ovezande behaalde te Doetinchem het diploma Leraar in Tractoren. Vanavond zal de muziekvereniging „Vlijt en Volharding" een rondgang ma ken door Souburg. Als 7e leerkracht is tijdelijk benoemd aan de Julianaschool te Souburg mej. D. Meyers uit Amsterdam. Dinsdag 11 September a.s. zal de raad van Serooskerke (W.) bijeenko men. De agenda vermeldt o.m. een aan vraag tot het verlenen van een crediet voor het bevolkingsonderzoek op t.b.c. Op 1 en 2 October a.s. De Nationale Vrouwenraad zal op 1 en 2 October a.s. zijn jaarvergadering in Middelburg houden. Dit geschiedt op verzoek van mevr. E. J. van den Broe- cke-de Man uit Aardenburg, die Zee land bij de vrouwenorganisaties beter bekend wil maken. De Commissaris der Koningin en de burgemeester van Mid delburg zullen de dames officiëel ont vangen en verder wordt een excursie over Walcheren georganiseerd. De presidente van de Nationale Vrou wenraad, mej. I. H. J. Struik Daim uit Amsterdam, vertelde dat in de raad 42 landelijke verenigingen, merendeels vrouwenorganisaties, vertegenwoordigd zjjn. Men houdt zich bezig met de be langen van de vrouw in de ruimste 2in, de ontplooiing van het vrouwenleven, de sociale zorg en het maatschappelijk werk. Er zijn 17 vaste commissies, waarin voornamelijk werkende vrou wen zitting hebben. De presidentes ma ken deel uit van de internationale vrou wenraad. In enige gemeenten bestaan plaatselijke vrouwenraden, waarin afge vaardigden zitting hebben van de plaat selijke afdelingen der landelijke verent gingen, die een afgevaardigde hebben in de Nationale Vrouwenraad, alsmede plaatselijke vertegenwoordigsters van de verenigingen, waarbij dit niet het ge val is. Het doel van deze instelling is twee ledig: men behartigt gemeepschappelij ke belangen, o.m. door ter plaatse con tact op te nemen met de overheid en men verstrekt inlichtingen aan en on derhoudt contact met de Nationale Vrouwenraad. De eerste plaatselijke raad werd des tijds in 1911 te Middelburg gevormd, doch h(j is reeds vóór de jongste wereld oorlog van het toneel verdwenen. Er be staan echter thans ernstige plannen om tot vorming te komen van wat genoemd wordt een „plaatselijke raad Zeeland" met als plaats van vestiging Middel burg. De besloten ledenvergadering wordt Maandagmiddag 1 October, evenals de andere bijeenkomsten, ln „De Vergenoe ging" gehouden. Omstreeks 5 uur ont vangt de Commissaris der Koningin de dames ln de Statenzaal, daarna is er een diner en om 8.15 begint het open bare gedeelte der vergadering. De volgende dag wordt eerst, o.l.v. de heer H. Pleters, een bezoek ^bracht aan het Zeeuws Oorlogsmuseum en hierna wordt over Veere, Domburg en Westkapelle een rit over het eiland ge maakt. De lunch wordt gebruikt op de provinciale boot tijdens de overvaart van Vlissingen naar Breskens en vlce- versa. Tenslotte zal burgemeester N. Bolkestein het gezelschap in de Burger zaal officiëel ontvangen. Er ls een rege lingscommissie gevormd, waarvan mej. mr Ph. M. Pot van de Stichting Zeeland secretaresse is. e* ending Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Den Haag, J. J. W A. Wijchers, pred. Prot. kerk in Ind.', te Amsterdam: te Wehe—Zuurdijk. M. Strikwerda, cand, te Marum. Geref. Gemeenten. Beroepen te Oostkapelle, K. de Gier te Lisse. Oud Geref. Gemeenten. Beroepen te Waddinxveen, M. A. Mieras te Krimpen a/d IJssel. Bevestiging en intrede cand. Baayen te Rilland. Cand. A. G. Baayen te Bergen op Zoom hoopt 7 October a.s. des avonds zijn intrede te doen, nadat hij des mid dags bevestigd zal zijn door ds A. M. le Cointre te Amsterdam. Waar zijn onze schepen GROTE VAART. 1 te Htm&kong naar Yokohama; LEOPOLDSKERK6 van Marseille naar Perzi sche Golf; MUIDERKERK: 6 te Marseille naar Calcutta. LAAGKERK: 6 te Khorramshar naar Basrah; RIDDERKERK: pas. 6 Kaap Guardafui naar Rotterdam; GROOTE BEER: 6 1100 mijl W.Z.W. Gala.pagos naar Australië; VOLEN- DAM6 van Le Havre naar Montreal. HAVEN VAN VLISSINGEN. Te Vlissingen aangekomen 6 Sept.: BAJAMAR van Londen, ANNE DE FRANCE van Helsinki. WEA van Antwerpen. 7 Sept.: GIOVA van Con- stansa. SALTE 51 va i Rotterdam. Van Vlissingen vertrokken 6 Sept.: IOANNIS MARKETOS naar Alexandrië. 7 Sept.: ANNE DE FRANCE naar Le Havre. Gepasseerd naar Antwerpen 6 Sept.: BOSCOOP van Amsterdam. LEENDER' B van Dordrecht. Gepasseerd van Antwerpen 6 Sept.: LEERDAM naar Rotterdam. MARNE naar Amsterdam. 7 Sept.: MESTIA naar Amsterdam. (Ingez. mededeling, advert.) LANGE VORSTSTRAAT 106 GOES TEL. 2159 OOST EN WEST. Deze week heeft een groep studen ten uit Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen een bezoek aan Zeeland gebracht. Overal, waar zij kwamen, viel hun een hartelijke ont vangst ten deel en zij ontvingen voor lichting uit de eerste hand. Men moet dit bezoek, evenals dat aan andere provincies, zien tegen de achtergrond van de verhouding Oost en West. Een verhouding, die de laatste jaren de meest ingrijpende wijzigingen heeft ondergaan, als we alleen maar denken aan hetgeen zich tussen ons land en Indonesië afspeelde. Wanneer nu jonge mensen, die straks belangrijke posten op elk ge bied in hun land zullen innemen, in Nederland willen studeren en bouen- dien de wens te kennen geven zich op de hoogte te stellen van het leven in zijn velerlei aspecten, dan zal ieder een dat toejuichen. Dat zal begrip en vertrouwen scheppen en het bewijst, dat de beschaving van West-Europa en van de Oosterse wereld niet anti thetisch tegenover elkaar behoeven te staan. Toen Dinsdagavond in Vlissingen een gesprek werd gevoerd tussen In donesische en Nederlandse christenen, was daar eenzelfde uitgangspunt. Er werden verblijdende mededelingen gedaan over de loop van het Evan gelie in de Indonesische archipel. En niet minder verheugend was, dat ook daar gewerkt wordt aan de uitbrei ding van het christelijk onderwijs en de christelijke vakbeweging. Men ziet dat als een roeping en geeft daar mede een beschamend voorbeeld aan die Nederlandse christenen, die van christelijke scholen en vakverenigin gen niet meer willen weten. De chris tenen in Indonesië, verdwijnend klein in getal, beseffen wel terdege de enorme vraagstukken, waarvoor zij nog zullen komen te staan en niet minder, dat de vrijheid, die zij ver kregen hebben, het tegendeel van on gebondenheid is. Duidelijk werd ge zegd, dat er vrijheid van godsdienst is en dat b.v. het christelijk onder wijs niets in de weg wordt gelegd, ja, dat zelfs kinderen van Mohamme daanse opperpriesters de christelijke school bezoeken. En zo blijkt, dat het Evangelie niet gebonden is aan poli tieke constellaties, maar dwars daar doorheen zijn loop zal volbrengen. T. GEMEENTERAAD. Lening van ruim 2 ton voor werken in Plan-Oost en Plan-West. In de raadsvergadering werd o.m. medegedeeld, dat Ged. Staten het pre sentiegeld der raadsleden bepaalden op f 6 per vergadering. Onderhandelingen zijn lopende met de P.Z.E.M. over verlichting van de Ma- grette, de Spuidijk en de Loskaai aan de Axelse Sassing. Bij de benoeming van leden der huis vestingscommissie, wees de heer C. van Bendegem (Arb.) op de z.i. zeer een zijdige samenstelling. Hij zag gaarne als candidaat toegevoegd de heer K. Hame link Czn. Bij stemming werden de aftredende heren herkozen, n.l. J. Pijpelink, C. J. v. d. Bos, R. C. Boeije, M. J. v. d. Berg en I. C. Provoost. Besloten werd een gedeelte van het terrein „Boutjes Putten" (bij plan- West) te bestemmen ais speelweide. De heer Hamelink (Arb.) vroeg uit breiding der sportgelegenheden in deze speelweide. De gasprijzen worden bij de meter opneming per 1 Sept. 1951 met 1 cent per kubieke meter verhoogd. Ook in de tarieven voor bakkers werd wijziging gebracht. Ter voldoening der nog resterende grond- en bouwkosten in plan-Oost en plan-West zal een lening worden aan gegaan van f 208.100,09. De heer Wondergem (C.H.) wees tij dens de rondvraag op het ontbreken van een afsluiting aan de Oostelijke zij de der Crijnssenstraat, waardoor aan de op het aangrenzende bouwland staande gewassen veel schade is aangebracht. Hij vroeg maatregelen dit voortaan te voorkomen. Voorts wees hij op de slech te bestrating met „kinderhoofdjes" in de Kerkdreef, De heer Seheele (partijloos) vroeg, hoever de P.Z.E.M. thans is met de electrificatie van de buurtschap „Het Tweede Plaatje" e.o. De heer Misseghers (vrij kath.) vond de Zuid-Noord doorbraak, zoals die op het uitbreidingsplan is geprojecteerd, een kostbaar voornemen. Hij meende, dat een ander plan te verwezenlijken zou zijn buiten de kom, dat tonnen goedkoper zou zijn. De heer Hamelink (Arb.) bepleitte aanleg van meer parkjes in plan-Oost, de aanleg van een trottoir aan de Oude- weg en verbetering van de Buitenweg. Voorts had hij klachten over de afwer king van woningen in plan-Oost. De heer C. van Bendegem (Arb.) vroeg nogmaals zijn invloed aan te wen den bij Prov. Staten voor verbetering van de Nieuwendijk. Voorts wees hij op verstopte riolen aan de Oudeweg. LORRE KOMT NAAR BENEDEN. De mensen kregen steeds meer schik in het geval en ze sloegen zich op de knieën van plezier. Wie zou het winnen? Die vraag stond op ieders gezicht te lezen en de spanning werd steeds groter. Doch Rim- sky vond het helemaal niet leuk. „Oh", kreunde hij had ik tante Neel maar nooit gevraagd om mij te helpen, het is allemaal haar schuld. Zij heeft die kooi geopend. Alle men sen lachen me nu uit, inplaats dat ze voor mij klappen". Tante Neel keek echter argeloos naar haar papegaai. Nu was het haar beurt om Lorre te van gen. Ja, hoe zal ik dat aanpakken! Ze snoot peinzend haar neus, maar dan kreeg ze plotseling een prachtig idee. Nerveus grabbelde ze in haar tasje. Als ze het nu nog maar had:hé gelukkig, ze vond nog een worteltje. „Lorre!", riep ze galmend, „kom maar bij tante Neel, dan krijg je wat lek kers. Kijk eens wat ik in mijn handen heb 7 Een lekker worteltje voor Lorre". Verrast keek Lorre naar dat heerlijke worteltje, maar bleef zitten. „Rimsky zal Lorre weer vangen. Lorre durft niet. Lorre is honnepon van tante Neel. Lorre wil hier niet blijvenMaar tante stelde hem gerust. „Wees maar niet bang, hoor kereltje, je mag met tante Neel mee naar huis!" Nu aarzelde Lorre niet meer en met een vreugdekreet vloog hij naar tante en verorberde met smaak zijn lekkernij.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2