Er volgt waarschijnlijk speciale conferentie over herstelbetalingen „We leefden op te grote voet! is het PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Moeilijke omschakeling* Indonesië zal tekenen in San Francisco Japan's optreden oorzaak van Indonesië's moeilijkheden, zegt Subardjo Hernieuwde activiteit aan Westelijk front in Korea k k SNIPPER J NIEUWS1 2 milliard schade voor Ned. particulieren Mr. Milius, Jaarbeursdirecteur MEER EXPORT HET ENIGE GENEESMIDDEL SYNODE TE KAMPEN Scherpe discussie over psalm berijming Hasper VANDAAG DE GROTE DAG Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 243S, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1963 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 8 SEPT. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biézelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan faterdag: Zon op 6.03 u., onder 9.12 u.; Maan op 16.20 u., onder 22.36 u. Hoogwater op Zaterdag 8 Sept.: Vlissingen: 6.57 u. 1.58 m., 19.34 u. 1.52 m.; Terneuzen: 7.26 u. 1.79 m., 19.59 u. 1.72 m.; Wemel- dinge: 8.27 u. 1.49 m., 20.57 u. 1.44 m.; Zierikzee: 8.07 u. 1.32 m., 20.40 u. 1.28 m. A Is een meisje van het platteland, zo van 16 of 17 jaar, in een fa briek of een atelier in de stad gaat werken, dan is dat een grote veran dering voor haar en voor het gezin, waaruit zij komt. Zij leert allerlei andere dingen, goede en verkeerde, en het verblijf daar zal vooral op haar geestelijke ontwikkeling van grote invloed zijn. Zij zal ook tegen over allerlei gewoonten en gebruiken in het gezin en op het platteland heel anders komen te staan, meestal veel critischer. Wanneer een plattelandsjongen, die tot zijn 16e of 17e jaar boerenwerk heeft gedaan, een baan krijgt in een fabriek, dan gebeurt bij hem het zelfde. Hij komt met veel meer jon gens uit geheel andere milieu's in aanraking, van wie hij goede en vooral slechte gewoonten overneemt en zo blijft hij niet lang meer de knaap, met wie de anderen een loopje kunnen nemen. Thuis zal hij ook niet zo gemakkelijk meer zijn als vroeger. ^7 iehier met een paar voorbeelden aangeduid één der gevolgen van de industrialisatie. Zij brengt voor een groot gedeelte vail onze bevol king, dat met name op de landbouw is georiënteerd, een ingrijpende om vorming en omschakeling van het le ven en het levensmilieu met zich mede, welke vergezeld gaan van per soonlijke en gezinsconflicten. Men moet daar vooral niet te licht over denken. Als een jonge kerel, die zijn hele leven als 'n vrij man op het land heeft gewerkt, door de nood ge dwongen wordt hele dagen binnen vier muren aan de één of andere ma chine te gaan staan, dan is het te be grijpen, dat hij na een paar weken zegt: „Ik hou het niet meer uit. Die muren en dat lawaai maken me ka pot!" Dit is een drama in een leven, dat zo heel anders gaat verlopen dan de man zelf ooit had gedacht. Nederland moet meer industrie heb ben, wil er voor ons groeiende volk voldoende arbeid en brood zijn. Die jonge kerel van daareven zal moe ten volhouden, als hij wil blijven eten. Zoals hij zijn er duizenden. De landbouw heeft hen niet meer nodig, de machine neemt het werk over. AJ u zijn wij allerminst van mening, dat de verhoudingen vooral op geestelijk en godsdienstig gebied, in de stad (zeg in dit geval het in dustriële centrum) niet zwart genoeg kunnen worden geschilderd, terwijl op het platteland het leven alleen maar mooi en ideaal is. Laten wij wat dit betreft nuchter zijn en eerlijk toe geven, dat aan dat in onze litteratuur zo hoog geroemde leven op het plat teland meer lelijke kanten zitten dan men oppervlakkig zou vermoeden. Heel dikwijls hebben de vormen en de gewoonten daar hun inhoud verlo ren, is de traditie versteend en heeft een ontstellende verwereldlijking zich doorgezet, niet het minst door de ver- materialisering van het leven. Maar hoewel dit zo is, moet toch worden gezegd, dat in het algemeen op het platteland veel meer dan in de steden nog gevonden wordt wat wij het intieme leven zouden willen noemen, het leven in een organisch gegroeide gemeenschap, waar niet alleen iedereen iedereen kent, maar ook de persoonlijkheid meer wordt geëerbiedigd en tot grotere ontplooi ing kan komen. De mensen leven daar nog altijd meer met dan naast elkaar. p n nu kan het niet anders, of het werken van plattelanders in in dustrieën zal dit gesloten milieu door breken, het gemeenschapsbesef doen verloren gaan, het gezinsleven doen kwijnen en ook de genotzucht in de hand werken. Dit gaat zeker niet in eens. Het is een proces, ook al, omdat niet verwacht kan worden, dat de in dustrieën als paddestoelen uit de grond zullen rijzen. De vraag is nu, of hier iets tegen te doen is. Of er mogelijkheden zijn om dit proces tegen te gaan of op zijn minst in goede banen te leiden. Wij geloven van wel. In de eerste plaats moeten zij, die van werkkring veran deren, ervan overtuigd worden, dat het niet anders kan. Niets zou funes ter zijn dan de gedachte, dat hun om schakeling niet nodig is en dat zy de dupe zijn van de mode om maar zo veel mogelijk mensen op het platte land kwijt te raken. p r ligt hier een belangrijke taak 1-1 voor de kerken, voor de predi kanten vooral, die er veel toe kunnen bijdragen, dat dit omschakelingspro ces in veler levens zich zonder al te veel complicaties voltrekt. Zij kun nen, als zij de problemen goed door praten, ongetwijfeld tal van moeilijk heden opvangen en wegnemen. Naast de kerk is er een taak voor onze vak beweging, die erop zal moeten wij zen, dat fabriekswerk niet alleen geen schande is, maar plicht, ook daar, waar veel zich in het hart van de ar beider tegen verzet. Hier zal duidelijk gesproken dienen te worden over de christelijke beschouwing van de ar beid, een vloek, maar vooral een fcegen. En verder zal de grootst mogelijke aandacht moeten worden geschonken aan het probleem van de vrije tijds besteding, dat nu veel urgenter is ge worden dan toen op het platteland werd gewerkt. Dit alles raakt de geestelijke zijde van het vraagstuk, verreweg de be langrijkste, van hoeveel betekenis so ciale voorzieningen (een hoofdstuk apart!) ook mogen zijn. Er zal vooral van de christen-collega's in de be drijven zeer veel tact en wijsheid worden gevraagd. Want het gaat om de mens en om zijn ziel, om arbeids vreugde en om arbeidslust van allen, zeker ook van hen, die, doordat het tij hen tegen is, hun bakens moeten verzetten. T. Indonesië zal het vredesverdrag met Japan ondertekenen, aldus is in een kabinetsvergadering te Djakarta besloten. Behalve een minister van de Ar beiderspartij stemden ook de vijf ministers van de P.N.I. (Nationale party) tegen, daar zjj van mening zjjn, dat het vredesverdrag niet In het voordeel van Indonesië Is. Het besluit had een gespannen sfeer in de avondvergadering van het parlement tot gevolg. Na een kort debat besloot het parlement de regering uit te nodigen een toellchlng te geven. De regering heeft deze uit nodiging echter niet aanvaard. Overeenkomstig zjjn instructies heeft daarop de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Mr Subardjo, In de vergadering te San Francisco ver klaard, dat het verdrag voor Indonesië weliswaar niet bevredigend is, maar dat hjj het toch zal ondertekenen. Drie vragen wenste Mr Subardjo door de Japanse regering beantwoord te zien: 1. Is de Japanse regering bereid In donesië voldoende herstelbetalingen te geven overeenkomstig de herstelbeta lingsbepalingen van het verdrag? 2. Is de Japanse regering het er mee eens, dat deze herstelbepallngen wor den omschreven en het bedrag daar van vastgelegd in een bilateraal Ja pans-Indonesisch verdrag, zo spoedig mogeljjk na de ondertekening van het vredesverdrag te sluiten? 3. Is de Japanse regering bereid onderhandelingen met Indonesië aan te gaan over het sluiten van overeen komsten inzake de regeling en de ont wikkeling van de visserij op de zeeën tussen en rondom de Indonesische eilanden ten einde de visvoorraad en de voorziening van de Indonesische bevolking met vis te waarborgen? In zijn toelichting zeide de minister o.a.: „Hoewel de Indonesische regering de Japanse bevolking geen al te grote ontberingen wil opleggen door de last van zware herstelbetalingen, moet zij toch vele moeilijkheden, tekorten en vertragingen bij de uitvoering van wederopbouw- en herstelplannen in In donesië wijten aan het Japanse optre den tijdens de bezetting. Indonesië verloor ongeveer vier mil- lioen mensen en leed milliarden dollars materiële schade. Hoewel de Indonesi sche regering zich bewust is, dat Japan op het ogenblik de Indonesische aan spraken op herstelbetalingen niet met Aan het Westelijk front in Korea, waar sinds Mei van dit jaar rust ge heerst heeft, beginnen de gevechten ook weer op te laaien. De Noordelijken hebben twee pantserdivisies samen getrokken langs do twee hoofdwegen, die naar de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel leiden. In deze sector hebben zy zware proefaanvallen ondernomen met pantserwagens. Ten Noorden en Noord westen van Jontsjon ligt zwaar com munistisch artillerie- en mortiervuur. Een eenheid van de geallieerden is ten Westen van Jontsjon door een com munistische omsingeling heengebro ken en veilig teruggekeerd. Tanks en vliegtuigen hebben tot de doorbraak bijgedragen. De eenheid, die een voor uitgeschoven positie bezette, werd door een strijdmacht van ongeveer 1000 Chinezen, gesteund door een onbekend aantal tanks van Russische makelij, verrast. Donderdag braken drie geal- liëerde tanks door de communistische omsingeling. Zij hadden gewonden van de eenheid bij zich. Dader van aanrandingen te Middelburg gevat. De gemeentepolitie van Middelburg is er, dank zij de opgave van een vrij nauwkeurig signalement, in geslaagd de dader van de aanranding, die deze week nabij Ter Hooge te Koudekerke is gepleegd, te arresteren. Het is de 26-jarige van W. uit Nieuw- en Sint Joosland, die bekende. Het laat zich aanzien, dat deze persoon ook de aan randingen, die reeds eerder zijn voor gekomen, op z'n geweten heeft. contante betaling kan beantwoorden, gelooft zjj, dat Japan in de niet al te verre toekomst zijn levenskracht zal herwinnen en in staat zal zjjn behoor- l(jk zijn verplichtingen na te komen". Principiële overeenstemming. Achter de schermen Is Intussen al druk gesproken over de beantwoording van deze vragen. Daarbij is een prin cipiële overeenstemming bereikt, waar bij tot zekere hoogte de steun van Amerika werd verkregen, voor voldoe ning aan Indonesië's wensen door mid del van een bilateraal verdrag tussen Indonesië en Japan. „BELASTING-OORLOG" WOEDT ROND BERLIJN. Gistermorgen hebben op bevel van de burgemeester van de Berlijnse voorstad Kreuzberg, de heer Kress- mann, 500 politiemannen en douane ambtenaren gedurende vier uur belas ting geheven op alle Oostduitse en Oostberlynse voertuigen, die de voor stad passeerden. Deze revanche op het communistische besluit om het weg- verkeer tussen West-Duitsland en West-Berljjn belasting te doen betalen, bracht de burgemeester ruim 1000 Mark op. De Oostberlynse politie liet het er echter niet by zitten: enkele uren later hield zjj een aantal West- duitse en Westberlynse auto's vast, die do Sowjet-sector van Berlijn wilden binnenkomen. De Westberlijnse senaat voelt echter niet veel voor de methode van oorlog voeren van burgemeester Kressmann. Zij heeft er zich officieel van gedis- tanciëerd en de daad als „onbezonnen" veroordeeld. Men wacht thans af, wat het protest zal uitwerken, dat de waar nemende gealliëerde Hoge Commissa rissen aan de Sowjet-commandant Tsjoeikoff hebben overhandigd en waarin geprotesteerd wordt tegen de „voortdurende belemmering van de normale verbinding tussen West-Ber- lijn en West-Duitsland". r dj Eindelijk is het dan zover: de be paling, dat men niet met twee kinde ren op de fiets mag rjjden, is officieel ingetrokken. Jammer, dat de vacantie nu net om is! Het oude Drentse schepershuisje in Noordbarge, dat al tijd veel bekijks van toeristen getrok ken heeft, is afgebrand. Een varken is in de vlammen omgekomen. Op het rangeerterrein in Deventer is tij dens mist, een locomotief op een goe derentrein gebotst. Drie lege goederen wagens zijn vernield. In Den Haag lopen picolo's van de K.L.M. stekel baarsjes te vangen. De directie wil n.l. proeven nemen met het vervoeren van levende vis. De vis zal worden mee gevoerd in met water gevulde plastic zakken, die in het vliegtuig worden op gehangen. De Marine Luchtvaart Dienst heeft gisteren vijf van de acht tien „Harpoons" in ontvangst genomen, die aan Nederland geschonken zijn door de Ver. Staten. Ze zijn bijzonder ge schikt voor de bestrijding van onder zeeboten. Professor Lieftinck heeft in New-York verklaard, dat wy een derde van ons inkomen besteden aan defensie. „En daarmee hebben wy de grens bereikt!" zei hy. Gelukkig! - De heer Gromyko voelt zich niet vei lig in San Francisco. Naar hij zegt wil len de wit-Russen hem bij een „ver keersongeval" ter dood brengen. De politie heeft echter geen aanwijzingen voor het bestaan van zo'n complot kunnen vinden! BUURVROUW WERD MET EEN TRAPROEDE AFGEROST In een huis op het Burgemeester Hoffmanplein te Rotterdam, waar de gezinnen W. G. en van L. resp. de belétage en het sous-terrain bewonen, heerst sinds jaren een gespannen ver houding. Gisteravond kwam het tot een uit barsting. De bewoonster van het sous- terrain, die op de 'stoep zat, werd door haar bovenbuurman, de 47-jarige sleepbootkapitein T. G., het huis bin nengetrokken. „Mevrouw" G. hield de buurvrouw vast en de 16-jarige P. P. G., zoon van de kapitein, begon het slachtoffer met een traproede te be werken. De benedenbuurman, die het lawaai hoorde, mengde zich in de strijd, maar gelukkig wisten derden de vech tenden te scheiden. Do toestand van de vrouw was zo ernstig, dat zy in het ziekenhuis Cool- singel moest worden opgenomen, waar zij een bloedtransfusie kreeg. Het echtpaar G. en hun zoon werden in het politiebureau opgesloten. Minister Stikker heeft in San Francisco een raming gegeven van de totale financiële schade die Nederlandse particulieren hebben geleden door de Japanse agressie. Op vooroorlogse basis gerekend schatte hij die op een bedrag van bijna twee milliard Amerikaanse dollars! De details van dit verdrag zullen een onderwerp van bespreking uitmaken op een speciale conferentie tussen In donesië en Japan, tot welke conferen tie Japan zich reeds bereid heeft ver klaard en waarvan plaats en datum nader zullen worden vastgesteld. Mo gelijk zullen ook andere Aziatische lan den, de Phllippjjnen b.v., aan deze con ferentie deelnemen. Het bedrag van wat Indonesië aan herstelbetalingen vraagt staat nog niet vast. Moh Yamin zeide aan de corres pondent van het A.N.P. dat zijn per soonlijke berekeningen hem hadden ge bracht tot een cijfer van omstreeks 25 milliard Rupiah. Op de vliegbasis Soesterberg zijn Donderdagmorgen dertien nieuw be noemde tweede luitenants van de luchtmacht beëdigd. Het was de eerste keer, dat de beëdiging van officieren, die hun opleiding aan de K.M.A. genoten, geschiedde. Acht hunner behoorden tot de verbindings dienst, vijf tot de technische dienst. Tweede „Unit Citation" voor Ned. Korea-strijders. De op Korea opererende tweede di visie heeft thans als geheel eveneens de „Presidential Unit Citation" ver worven, voor haar actie bj) Hongtsjon in de periode van 6 tot 22 Mei. Het Ned. detachement Ver. Naties, dat deel nltmaakt van deze divisie, ont ving dus voor de tweede maal de „ci tation". Vier gevallen van kinder» verlamming in Delft. Te Delft zijn in de afgelopen dagen drie gevallen van kinderverlamming geconstateerd en gisteren is er nog een vierde geval bijgekomen. Van de vier zijn twee gevallen van ernstige aard. Vorige week werd bovendien een Delfts meisje, dat zich in een sportkamp te Ommen bevond, door de ziekte getrof fen. Zij is in de afgelopen nacht in een ziekenhuis te Zwolle overleden. tt (Van onze Utrechtse correspondent.) „Het is niet voor betwisting vatbaar dat ons land'op te hoge voet heeft geleefd. Consumptiebeperking zal in de huidige situatie niet ach terwege kunnen blijven en de tering zal naar de nering moeten wor den gezet!" Tot deze conclusie kwam de directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs, mr J. Milius, in zijn rede voor de pers, gehouden ter gelegenheid van de opening van de 57ste Jaarbeurs. Eigenlijk is de enige weg die men kan volgen om weer hogerop te raken, de weg van de export. Het export-volumen moet op zijn minst worden ver dubbeld. Daartoe zal een haTde inspanning nodig zjjn. „Reden voor pessimisme behoeft er echter niet te zjjn, mits allen maar krachtig willen aanpakken", zei de heer Milius ter geruststelling. Het zal wederom aankomen op het bedrijfsleven. Maar gelijk het bedrijfs leven in de voorbije jaren telkens de situatie heeft weten te redden, mag men aannemen, dat het ook thans de moeilijkheden zal kunnen overwinnen. In de Nederlandse industrie zijn mo menteel 2.4 millioen personen werk zaam in niet minder dan ruim 403.000 ondernemingen. In de jaren 19301950 nam het aantal personen werkzaam in de metaalnijverheid toe met 95 in de bouwnijverheid met 88 en in de chemische nijverheid met 132 Het moet daarom mogelijk worden geacht in de toekomst ook andere dan zwak ke producten te exporteren, verklaarde de heer Milius. Waarheen exporteren? Maar waar moeten we met onze pro ducten heen, wanneer er meer wordt afgeleverd? Driekwart van onze export blijft in Europa, namelijk in België, Duitsland en Engeland. Gelet op de uitvoeractiviteit van Duitsland, zal het zeer de vraag zijn of wij onze positie in Europa kunnen handhaven. Voorstel om opdracht aan deputaten te verlengen wordt fel bestreden De Synode der Geref. Kerken (onderhoudende art. 31 K.O.) heeft zich gis teren uitvoerig beziggehouden met de kwestie van de psalmberijming. Namens commissie IV rapporteerde Ds Lob. Aangezien de deputaten niet gereed zjjn gekomen met de hun door de Amersfoortse synode verstrekte opdracht en het wenselijk geacht moet worden, dat alsnog aan de kerken een gedocumen teerd oordeel wordt aangeboden over de psalmberijming-Hasper, stelde hij voor voor dit onderwerp opnieuw deputaten te benoemen. Daarbij wees de com missie het oordeel van de kerkeraad van Nieuwendam, dat het aan de vrijheid der plaatselijke kerken dient te worden overgelatenof zjj al dan niet van de nieuwe berijming gebruik willen maken, van de hand. Een uitgebreide en dikwijls scherpehadden gekruist, waarbij vooral tot discussie ontspon zich hierover. Ouderling Kooistra voelde in het ge heel niets voor de nieuwe berijming, omdat hierin een verkeerde geest naar voren treedt. Hij was er voor de depu taten maar te ontslaan. Ook de prae- ses, Ds Visee, had weinig waardering voor het werk van Ds Hasper: de dra matische bewogenheid, die zo duide lijk in de oude berijming naar voren komt, is in de nieuwe berijming prac- tiseh verloren gegaan. Professor Veen- hof zou het betreuren indien het werk der deputaten zou moeten worden af gebroken, want deze berijming zal op de scholen worden geleerd en boven dien zijn er mensen in de vrijgemaak te kerken, die sterke voorstanders zijn van Hasper. Zijn collega, prof. Hol- werda, dacht er anders over: hij stem de met Ds den Boeft in, dat de depu taten moeten worden ontslagen. Nadat ook in de middagvergadering nog voor- en tegenstanders de degens uiting kwam, dat deze «aak eigenlijk nog te weinig bij de kerken leeft, was weer het woord aan de rapporteur, Ds Lok. Deze volhardde by zjjn mening, dat voortzetting van het werk der deputa ten noodzakelijk is. Alleen zo aldus spreker verantwoorden w(j ons ge documenteerd, ook tegenover hen, die van ons heengingen. Als wjj ln dit op zicht ln een isolement geraken, zullen we dat wel op goede gronden moeten doen. De kerken hebben er recht op te weten, waarom deze berymlng even tueel niet moet worden aanvaard. Nadat de voorzitter van commissie IV, Ds de Graaf, ouderling Kooistra uitgedaagd had op staande voet aan te tonen, dat de bundel-Hasper naar de strekking van zijn geheel afkeu renswaardig is, ging de synode in co mité-generaal. A.s. Dinsdag worden de besprekingen hierover voortgezet. Wjj dienen dus onze ogen te richten op andere gebieden. Mr Milius wees inzonderheid Canada, Latyns-Amerika, Afrika en Zuid-Azië aan als zulke gebieden. In Canada hebben we onze emigran ten als relaties, in Latijns-Amerika baande Z.K.H. Prins Bernhard ons een weg. In Pakistan en India hebben wij enige goodwill doordat Nederlanders er hun medewerking verlenen bij de bouw van grote waterwerken, de electrifica- tie en de ontginning van bouwgrond. Het spreekt vanzelf, dat Nederland dan voor de dag moet komen met iets goeds en, wederom, met andere dan zwakke producten. De Jaarbeurs zelf. Er zullen aan de Najaarsbeurs 26 landen deelnemen. Duitsland neemt na Nederland de eerste plaats in met 767 inzendingen. Dat is bijna tweemaal zo veel als waarmee het volgende land, Groot-Brittannië, aan bod komt, name lijk 391. Frankrijk volgt met 171, België en Luxemburg met 157, Ameri ka met 117, Zwitserland met 102 deel nemers. De agrarische afdeling zal weer een vooraanstaande plaats betrekken op de Najaarsbeurs. Hierin komt vooral de nog jonge landbouwwerktuigen-in dustrie naar voren met kleine werk tuigen, zoals aardappelrooi-, sorteer-, poot- en maaimachines. VOL LOF OVER ZEELAND! Afscheidsavond der studenten in Domburg. De in het Jeugdcentrum te Domburg verblyvende studenten uit Indonesië, Suriname, Curacao en ook enkele uit Nederland zelf, hielden gisteren een af scheidsavond ln het Badpaviljoen, waar aan medewerking werd verleend door een aantal dames en heren van „Me- dloburgum" uit Middelburg. Bij de opening sprak de Surinaamse student E. Waaldijk, die als leider van de avond optrad, woorden van lof over Zeeland. Hy prees de grote gastvrijheid der Zeeuwen, waardoor hun verblijf zo buitengewoon prettig is geweest. Ook over het verblijf In het Jeugdcentrum zelf was hij enthousiast. Hij dankte de burgemeester van Domburg, Jhr Ir H. L. Boogaert, voor zijn aanwezigheid en de Domburgse Zeebadinrichting voor het beschikbaar stellen van de zaal van het Paviljoen. Hierna werd met het programma begonnen. De groep van „Mediobur- gum" voerde, na het zingen van het Zeeuwse volkslied, o.a. uit de Zeeuwse rei en de Kleppermars. Verder werk ten alle studenten aan het program ma mee door zang en gitaarmuziek. Het programma werd opgenomen door de Wereldomroep en zal a.s. Maan dagnacht om 25 minuten voor 2 wor den uitgezonden. De lof over de Zeeuwse gastvrijheid en het Jeugd centrum, door de heer Waalwijk uit gesproken, werd later nog door enkele andere studenten bevestigd. Dit soort werktuigen wordt in bin nen- en buitenland gewaardeerd. Dr Fentener van Vlissingen. Voordat mr Milius zijn rede uitsprak hield de nieuwe voorzitter van de Raad van Beheer, mr W. H. Fockema An- dreae, een speech. Daarin verzekerde hij de aanwezigen, dat het geen gemak kelijk bedrijf is een goede Jaarbeurs te geven. Er zjjn tal van vragen b.v. over uitbreiding en nieuwbouw waarop thans onmogelijk een antwoord gegeven kan worden. De Jaarbeurs moet thans de steun missen van dr F. H. Fentener van Vlissingen, de afgetreden voorzitter van de Raad van Beheer. Op de eerste Jaarbeursdag zal deze belangrijke fi guur worden gehuldigd. Ik hoop, aldus de heer Fockema Andreae, hem naar behoren te kunnen vervangen en ik zal proberen zjjn voetsporen waardig te zijn. De heer Milius, hierna het woord nemende, bracht eveneens hulde aan de heer Fentener van Vlissingen, die hij een markante persoonlijkheid in het leven van de Jaarbeurs noemde. Daar na sprak hij de verwachting uit, dat de nieuwe voorzitter het instituut van de Jaarbeurs zou leiden in de geest van zijn voorganger en dat mr Focke ma Andreae, gelijk de heer Fentener van Vlissingen, zeker 25 jaar zijn lei dinggevende functie zou bekleden. SCHOOLZWEMMEN IN GOES. De leerlingen van de Goesse scholen hebben gistermiddag aan het Goesse Sas zwemproèven afgelegd. Voor het diploma A slaagden 15 jongens, 8 wer den afgewezen. Van de meisjes slaag den er 11 voor A en werden er 5 af gewezen. Voor het B-diploma slaagden 8 meis jes en 13 jongens. Eén jongen behaal de het diploma niet. Dinsdag om half vijf zal voor het diploma C gezwommen worden, waarvoor men zich niet van te voren behoeft op te geven. De laatste voorbereidingen zyn ge troffen voor onze wandel- en fiets tocht vandaag. Gisteravond hebben twee auto's Walcheren en Zuid-Beve land doorkruist en zijn de parcoursen tot in de puntjes uitgezet. Enkele raadsleden van Kloetinge, die de pijlen-kalkers bezig zagen, vat ten het plan op om het parcours in de nacht af te leggen. Of dit vermetel plan uitgevoerd is, hebben we nog niet vernomen. Maar wel weten we, dat het aantal deelnemers verre de ver wachtingen heeft overtroffen en dat het weerbericht zeer gunstig luidt. Het laat zich dus aanzien, dat op het start- uur zich nog tientallen deelnemers zul len opgeven. Twyfel er niet aan: onze wandeltocht en fietsralley zullen meer dan een succes worden! DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond Opklaringen. In de vroege ochtend in het Zuiden van het land hier en daar nog nevelig, overigens zwaar tot half bewolkt en droog weer. Meest matige wind tussen Noord en Noordoost, gematigde tempe raturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1