de loupe Ruim 700 ha nodig voor industrie, openbare werken woningbouw, en recreatie* DE BONDSREGERING BIJT VAN ZICH AF. Houding van de kerk te Groningen ernstig gelaakt* 4 personen tussen 2 auto's bekneld Wat tot en met 1960 aan Zeeuwse cultuurgrond verloren zal gaan Platteland maakt er de grootste aanspraak op. Maatregelen van regering zouden onwettig zijn. \CTlieuwó uitcle^Provincie Walcheren. Gevaarlijke „pijlen" op Amerika's boog. £cJ*fol!oiv Zuid-Beveland. Gecompliceerd verkeersongeval bij Kruiningen. ONS FEUILLETON. Vrijdag 7 September 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 De Prov. Planologische Dienst voor Zeeland heeft Ged. Staten een nota aan geboden inzake het te verwachten verlies van cultuurgrond in Zeeland over de periode 1 Januari 1950 tot en met 31 December 1960 tengevolge van de uit breiding der woningbouw, industrieterreinen, openbare werken en recreatie terreinen. O.m. wordt geconcludeerd, dat beperking van het verlies wegens de woningbouw in de eerste plaats in de agrarische gemeenten zelf gezocht dient te worden. Volgens de nota is de thans reeds bouwrijpe oppervlakte industrie terrein ruimschoots voldoende voor wat redelijkerwijze aan uitbreiding en nieuwe vestigingen te verwachten is. Ook wat dit betreft dient reservering gezocht te worden in de agrarische gemeenten. In de inleiding van de nota wordt ver klaard, dat de situatie in Zeeland wat het jaarlijks verlies aan cultuurgrond aangaat, niet zo ongunstig is. De be volking nam de laatste eeuw slechts toe met 67.5 de laatste halve eeuw met 35 Eind 1849 woonden er 160.395 mensen in Zeeland, eind 1949 268.582. De laatste eeuw leverde een landwinst op van 9.255 ha en voor de periode tot I960 kan op een aanwinning van ca. 1300 ha worden gerekend. DE WONINGBOUW. Nadat gewezen is op de plicht en de noodzaak toch een zo economisch mo gelijk gebruik van grond voor niet-agra- rische doeleinden toe te passen, volgt «en schatting van het te verwachten verlies. Volgens raming zal de maxima le bevolking van onze provincie per 31 December 1960 een aantal van rond 275.000 bereikt hebben. Aannemende, dat het minimum aantal inwoners per woningbehoevende op die datum prac- tisch gelijk zal zijn aan de toestand ten tijde der 12e volkstelling in 1947, zullen er rond 6.000 woningen nodig zijn. De vraag, of voor de bouw daarvan nieuwe terreinen moeten worden ontsloten, is jiiet zonder meer te beantwoorden. Het tal n.l. steeds van de plaatselijke om- |tandigheden afhangen, of er gaten in 0e bestaande bebouwing opgevuld kun- jien worden dan wel reeds eerder aan de cultuur onttrokken gronden voor be bouwing gereed liggen, zoals onbebouw de terreinen binnen vroegere stadwal- len enz. Van de 101 gemeenten bezitten er 77 uitbreidingsplannen, die over deze dingen wel het één en ander zeggen, De nota komt tot de conclusie, dat naar schatting tot eind 1960 een opper vlakte van 182 ha aan cultuurgrond voor woningbouw nodig zal zijn, DE INDUSTRIETERREINEN. Een schatting van het te verwachten grondverlies tengevolge van aanleg en Uitbreiding van industrieterreinen is niet op betrouwbare gronden te maken, Omdat het moeilijk te zeggen valt, in welke richting de beroepsstructuur der bevolking zich zal ontwikkelen en bo vendien de factor der Belgische grens arbeiders onberekenbaar is. Verder pangt natuurlijk zeer veel af van de mate, waarin kan worden onteigend en Van de vraag, hoe het investeringsbe leid zal zijn. Momenteel is 515 H.A. in Zeeland voor de industrie gereserveerd of reeds geheel of gedeeltelijk bezet. Uitgaande van een voorzichtige bereke ning van het aantal arbeiders in de in dustrie in 1960, in totaal ca. 37.000 komt de nota tot een maximale opper vlakte van 200 H.A. industrieterrein in dat jaar. De bestaande oppervlakten bouwrijp terrein zullen dus waarschijn lijk meer dan voldoende zijn tot en met dat jaar. Het mogelijk verlies aan cul tuurgrond wordt gesteld op ca. 40 H.A, voor dit doel. DE OTENBARE WERKEN. Voorts zal ten behoeve van de uit voering van openbare Rijkswerken tot «n met I960 in totaal 363 H.A. gemoeid gijn. Voor verbetering van de Rijksweg ZijpeZierikzee is 4,5 H.A. nodig, voor aanleg van rijwielpaden langs de Rijks Weg RillandKruiningen 2 H.A., langs Rijksweg BreskensSluis 6 H.A., voor aanleg Rijksweg NieuwlandVlissingen 18,5 H.A., voor wegomlegging bij Hulst Kort geding Ambonezen tegen de Staat. Woensdagmorgen heeft voor de Haag se rechtbank onder voorzitterschap van mr A. Kühn het kort geding gediend van enige Ambonezen uit het woon oord te Woerden tegen de Staat der Nederlanden. „Het verbod tot het ontvangen van bezoek in hun woonoorden van hun eigen leiders en voormannen is voor de Ambonezen beledigend «n kwet send. Juist zij die hen het best ken nen, worden uit de woonoorden ge weerd. Dit verbod is niet slechts grievend maar het heeft hun geestelijk isole ment voltooid. Voor de door de ge nomen maatregelen was er in de woonoorden rust, dank zij de Ambo nese voormannen", zo pleitte mr van Rijckevorsel voor de Ambonezen. Mr van Haren betoogde, dat de ge nomen maatregelen onwettig zjjn en wel in de eerste plaats omdat zjj geno men zjjn door de ministers van Binnen landse Zaken en van Uniezaken zonder medewerking van de minister van Jus titie, die alleen bevoegd is maatregelen uit te vaardigen onder dwang van de Rijkspolitie. Vervolgens heeft hier een duidelijke verwarring plaats gevonden tussen de bestuurlijke eu de justitiële bevoegdheden van de regering. Mr Veegens, die als pleiter voor gedaagde optrad, verklaarde zich te zullen beperken tot de feiten waar over de dagvaarding spreekt, n.l. het verbod aan een met name genoemd aantal personen van het bureau R.M.S. en de Stichting „Door de eeuwen trouw" om de woonoorden te betreden. Het gaat hier, aldus mr Veegens, om een verbod dat geheel gelijk staat met het bekende art. be treffende de huisvredebreuk en de. bepaling omtrent openbare lokalen. Van vrijheidsbelemmering is geen sprake aangezien de bewoners der woonoorden geheel vrij zijn en blij ven om dezelfde personen buiten de woonoorden te bezoeken. De uitspraak werd bepaald op Zaterdag 15 Sep tember. 5 H.A., voor de verbreding van het ka naal TerneuzenGent en aanleg nieu we zeesluis 200 H.A., voor het vlieg veld in de van Wuyckhuysepolder 51 en voor het vliegveld bij Ritthem 66 H.A. De werken van de Prov. Waterstaat zullen aan grond tot en met 1960 ca. 63,5 H.A. vragen. Tengevolge van de uitbreiding van sportterreinen in onze provincie zal naar schatting 60 H.A cultuurgrond verloren gaan en voor de aanleg van z.g. passieve recreatieterreinen, zoals plantsoenen en wandelgelegenheden, 10 tot 20 H.A DE PLATTELANDSGEMEENTEN. Het laat zich aanzien, dat meer dan de helft van het aantal te bouwen wo ningen in de niet-stedelijke gemeenten zal worden opgericht. Dit betekent dus, dat deze gemeenten verhoudings gewijs de grootste aanspraak zullen maken op agrarische bedrijfsgrond. Te meer, omdat de bebouwingsdichtheid daar vrij gering is. Er zijn gemeenten, die hun uitbreidingsplan veel te royaal hebben opgezet, zodat de aan te leggen straten nooit volgebouwd zullen wor den. Dikwijls is er niet op gelet welke landbouwgronden men aantast, n.l. niet zelden de beste. Besparing op komend verlies aan cultuurgrond voor woning bouw zal dus allereerst gezocht moeten worden in het zonodig herzien van de uitbreidingsplannen. Vooral in de klei nere plattelandsgemeenten kunnen nog meer woningen aaneen gebouwd wor den, hoewel uiteraard de verantwoorde stedebouwkundige opzet geen geweld mag worden gedaan. Beperking van verlies zal ook gezocht dienen te worden in het uitsluiten van niet voor industrievestiging in aanmer king komende gemeenten van nieuwe terreinreservering. Zelfstandige cursus voor gemeente administratie in Zeeland. Het Instituut voor Bestuursweten schappen, de Nederlandse Bond van Gemeenteambtenaren en de Neder landse Vereniging voor Gemeente belangen gaan een centrale opleiding voor het diploma G.A. II beginnen. Er zal een zelfstandige cursus in Zeeland worden gehouden. De laatste 5 jaar slaagden ruim 100 Zeeuwse candidaten. Het percentage geslaagden in Zeeland bedroeg 54, in tegenstelling met het landelijke per centage, dat 40 was. en MIDDELBURG. „Goedkoper per dozyn". Voor de C.F.A. draaide Dinsdag. Woensdagavond in de Schouwburg de kleurenfilm „Goedkoper per dozijn". Het is de verfilming van het geestige boek, dat geschreven werd door het echtpaar Gilbreth-Carey en de film is niet minder geestig. Het gaat over een vader van twaalf kinderen, die op een speciale wijze zijn gezag laat gelden, hetgeen tot tal van verwikkelingen aanleiding geeft. Er zijn zeer mooie mo menten bij, die een indruk geven van de goede sfeer en verhouding in dit grote Duitse activa in het buitenland. Abs vraagt clementie van Amerika. De geallieerden hebben de wet gepubliceerd inzake het na 1945 in het buiten land als herstelbetaling in beslag genomen Duits bezit. Deze wet annuleert dc aanspraak van de voormalige eigenaar op dergeiy'k bezit. De na de oorlog ver worven activa worden niet aangetast. De West-Duitse regering heeft met kracht van zich afgebeten en gezegd, dat zy het principe van onaantastbaarheid van het Duitse bezit handhaaft. In het byzonder is de regering van mening, dat beschikking over Duits parti culier bezit in landen, die tydens de oorlog neutraal zyn gebleven, helemaal op niets slaat. De regering zal verder pogen de wet verder gewijzigd te krijgen. Duitse ef fecten in het buitenland worden al als binnenlands bezit beschouwd. DR ABS. De Duitse vertegenwoordiger by de aanstaande schuldenconferentie te Lon den, dr Hermann Abs, heeft tydens een lunch der buitenlandse persvereniging de hoop uitgesproken, dat na de confis catie van het Duitse vermogen in het buitenland het vraagstuk van de Duitse oorlogsschulden als afgedaan zou wor den beschouwd. Dus, dat van Duitsland geen verdere herstelbetalingen meer zouden worden geëist. Hy meende ge gronde redenen te hebben voor de ver wachting dat de geallieerden dé periode De nieuwe wapens, waarop president Truman Dinsdag heeft gezinspeeld, zul len volgens een Amerikaanse geleerde, bestaan uitt 1. Bacteriologische wapens; 2. radio actieve stoffen; S. atoomartillerie; 4. nieuwe atoomwapens; 5. onderzeeboten met atoomaandryving, waarvan de eer ste op het ogenblik gebouwd zou wor den; 6. het wereldruim-vliegtuig met atoomaandryving. De Amerikaanse onderzoekers zou den een gehele reeks praeparaten met dodelijke microben en giften hebben sa mengesteld en de methoden tot 'verbrei ding van epidemieën verbeterd hebb'en, zoals het uitwerpen van besmette vleer muizen, ratten en Insecten uit vlieg tuigen. De aanwending van bacteriologische wapens zou volgens deze geleerde ove rigens nauw moeten samengaan met het gebruik van de atoombom om de volledige vernietiging van de praeven- tieve maatregelen van de tegenstander te bewerkstelligen. Het Amerikaanse oppercommando zou overigens aarzelen om van derge- lyke wapens gebruik te maken, omdat men deze nog niet geheel in zyn macht heeft en een besmetting van de gehele wereld gevreesd wordt. De radio-actieve stof, die bij de ver vaardiging van de atoombom verkre gen wordt, zou aan het front gehele ge bieden kunnen besmetten. Verder zou het Amerikaanse opper commando voornemens zijn in geval van oorlog gebruik te maken van koren- roest om de gehele oogst in het land van de vijand te vernietigen of onbruik baar te maken. Hoewel de proefnemin gen streng geheim worden gehouden, wordt volgens wetenschappelijke krin gen de vervaardiging dezer wapens in series reeds overwogen. der herstelbetalingen hiermede als af gedaan zouden beschouwen. De aanstaande schuldenconferentie zou volgens dr Abs slechts handelen over de twee afldere categorieën van de Duitse schulden, n.l. die van voor de oorlog en daarna. De na-oorlogse schul den bedragen 4,4 milliard dollar en heb ben prioriteit verworven. Zij bestaan voor 3,7 milliard uit vorderingen van de Ver. Staten voor de levering van voedsel en grondstoffen, die Duitsland door de moeilijke jaren na de capitula tie hebben geholpen. GROOTMOEDIG Over deze schulden zal in October worden onderhandeld en dr Abs meen de te mogen verwachten, dat Duitsland daarbij door de Ver. Staten even groot moedig zou worden behandeld als de andere profiteurs van Amerikaanse le veringen. In November zal de confe rentie het vraagstuk der op drie mil liard dollar geraamde voor-oorlogse schulden van het Duitse Rjjk en van Duitse particulieren behandelen. De delging dezer schuld zal afhangen van de mogelijkheden, die Duitsland krijgt om zijn handelsbalans te activeren. Grotere concessies van het buiten land jegens de Duitse export zijn der halve noodzakelijk. Dr Abs liet door schemeren, dat hy het plan koestert te trachten een deel der buitenlandse schulden om te zetten In de door de Bondsrepubliek zozeer benodigde bui tenlandse investeringen in de Duitse in dustrie. Synode der Gere/. Kerken (onderh. art. 31). Besluiten van vorige Synode waren ten onrechte verworpen. In de Woensdagavond te Kampen voortgezette zitting van de Generale Synode heeft ds H. J. de Vries van Eindhoven gerapporteerd over het rapport van deputaten van Bentheim en Oostfriesland. Besloten werd voor deze zaak geen nieuwe deputaten te benoemen. De deputaten hadden geen contact kunnen opnemen. PSALMBERIJMING. Vervolgens heeft ds W. de Graaff van Giessendam gerapporteerd over een missieve van het moderamen van de Nederlands Hervormde Kerk over een samenspreking over de psalmbe rijming Hasper, welke zaak reeds eerder ter synode gediend heeft. De Synode besloot de missieve voor kennisneming aan te nemen, aange zien zij geen uitnodiging bevat. Vervolgens heeft ds B. Jongeling van Apeldoorn gerapporteerd over een schrijven van de kerken van Groningen, die bepaalde zendings- besluiten van de synode van Amers foort 1948 niet voor vast en bondig houSt. De commissie bood aan de synode conclusies aan, waarin de houding van Groningen betreurd wordt en uitgesproken wordt dat deze kerkeraad ten onrechte de Amersfoortse Synode verwerpt, dat deze de bevoegdheid der kerken aan zich getrokken zou hebben in het aanwijzen van „zendende kerken" en een aanslag van een bepaald bedrag dat de kerken zou hebben opgelegd In de discussie hebben meer sprekers als hun gevoelen kenbaar gemaakt, dat in plaats van betreuren van de houding van Groningen, moet worden gesproken van een ernstige afkeuring daarvan. Ds F. van Dijk van Schildwolde diende ter zake een amendement in, maar de synode verwierp dit met 22 tegen 10 stemmen. Zij heeft daarna de voorgestelde conclusies enigszins gewijzigd aangenomen met op twee na algemene stemmen. JODENZENDING. Tenslotte behandelde de synode het rapport van deputaten in zake de Jodenzending, waarover ds J. van Bruggen van Assen rapporteerde. De synode sprak onder meer uit, dat het niet tot haar taak behoort een onder zoek in te stellen naar de destijds aangevoerde gronden voor de zen ding onder de joden, deze te toetsen en een principiële uitspraak te doen, wat de taak der kerken is, noch tot (Ingez. mededeling, adv.) HET GEHEIM De ervaren (extielvakman zegt: Het brillante effect van nieuwe 8toffen krijg ik zo: Ik neem voor iedere fijne siof het speciale alkalivrije wasmiddel, dat er bij hoort. U kunt Uw fijne stoffen nieuw houden door deze ook zo te wassen. ALLEEN SPECIAAL ALKALI- VRIJ, IS VEILIG ALKALIVRIJ gezin. Een film, die het zien ten volle waard is. Stelling bij stadhuis verdwijnt. Er is een begin gemaakt met het af breken van de steiger langs de stad huisvleugel aan de Lange Noordstraat. Hierdoor krijgt men reeds een prachtig gezicht op deze in fraai natuursteen uitgevoerde gevel, waar de secretarie volgend jaar zal worden gevestigd. VLISSINGEN. De opening van de Chr. kleuterschool. Tfjdens de openingsplechtigheid van de Chr. kleuterschool aan de Min. Lely- laan op Woensdagmiddag j.l. werden verschillende gelukwensen aangeboden. De heer van Oorschot bracht als loco-burgemeester de gelukwensen van het gemeentebestuur over. Hij zei, dat het kleuteronderwijs stiefmoederlijk is behandeld. Het kleuteronderwijs in Vlissingen, aldus wethouder, gaat langzamerhand de plaats innemen, die het inboort te hebben. DswvM. Maas, voorzitter van de kerkeraad -der Ned. Herv. Gemeente, bood eveneens gelukwensen aan. Hij wees op de geestelijke vervlakking en sprak de hoop uit, dat deze school een middel zou zijn om de vervlakking tegen te gaan. Bovendien sprak hij de hoop uit, dat de bouw van de school een stimulans zou zijn om ook spoedig met de bouw van het kerkelijk centrum te beginnen. Tenslotte sprak mej. J. H. Glasz, inspectrice van het Kleuter onderwijs in district IV. Zij noemde de bouw van de schooi een moedig initia tief. De penningmeesteresse der ver eniging legde de laatste steen voor die dag, waarbij zij als specie gebruikte een enveloppe met èen bedrag, dat aan de werklieden werd aangeboden ais dank voor hun prestatie. Prof. de Gaay Fortman spreekt te Goes. De Zeeuwse Geref. Ouderlingen zullen op 6 October wederom een Za terdagmiddagconferentie houden in de Geref. Kerk te Goes. Prof. mr W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar aan de V.U. te Amsterdam, zal spreken over; „De Kerk en de vragen van 't mo derne sociale leven". TOELATINGSEXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL. Na gehouden toelatingsexamen wer den tot de le klasse van de Chr. Kweek school te Middelburg toegelaten: Henny Dekker, Vlissingen; Piet Minderhoud, Gapinge; Co Kloosterman, Biezelinge en Corrie Voogd, Middelburg. Voor de 2e klasse slaagden: Ria Bak ker, Terneuzen; Mien de Jonge. Groede; Mien de Visser, Zaamslag en Corrie Wouters, Veere. Tot de le klasse van de opleidings school voor onderwijzeressen bü het Voorbereidend Lager Onderwijs werden toegelaten: Willy van Meert, Wernel- dinge; Aniie Huizer, Vlissingen; Josir.a Meyaard, Wemeldinge; Aagje Bliek, Wemeldinge; Anna Schipper, Nieuw- dorp; Bep Goudswaard, Wissekerke; Jo van Hekke, 's-Heer Arendskerke; Jean ne de Schipper, 's-Gravenpolder er. Adriana Meyer, Grijpskerke. Tot de 2e klasse werden toegelaten: Paula Hoek, Middelburg; Eva Schorel, Onder DOOR HET VOLK - VOOR HET VOLK. Het is tegenwoordig niet alleen in de gezinnen aan het eind van de maand een spannende tijd. Er zijn ook vele gemeenten, die het nèt ha len en precies genoeg hebben om de ,1uen ,mt te betdlen. We hoor- u-an een Zeeuwse ge- bestuur mL ?H Het burgerlijk arm bestuur moest lenen om aan de ver plichtingen tegenover het personeel te kunnen voldoen'. Als een gemeente en een polder werken willen laten uitvoeren zijn zii tegemvoordig bijna niet meer in staat leningen met een lange looptijd te sluiten. Zij moeten dan (wat ook al niet eenvoudig is) het werk met een kasgeldlening financieren. Maar dat betekent, dat de geldschieter op een gegeven ogenblik zijn geltf\kan ko men opvragen en dan is Leiden vaak in last. Dikwijls moet het éne gat met het andere gestopt worden. Hetgeen allesbehalve aangenaam is voor het gemeente- of polderbestuur. Nu_ zijn enkele gemeenten, w.o. Groningen en Rotterdam, begonnen met leningen uit te schrijven onder de inwoners. Soms hebben zij succes, soms ook niet. Dat hangt voor een groot gedeelte af van de structuur der gemeente. Als er enkele indus trieën of grote bedrijven zijn, ook spaarbanken, dan lukt het soms wel. Ook de „gewone man" kan inschrij ven, maar veel succes zal dat niet opleveren, want wie heeft tegen woordig nog veel over voor geldbe legging? De gedachte zelf verdient o.i. te worden toegejuicht. „Door het volkvoor het volk" wordt dan een daad en is niet alleen een woord. In het algemeen geloven wij, dat dit nieuwtje toch niet zoveel opgang zal maken. Ook al, omdat het be drijfsleven, niet in het minst door zware belastingen, voor niet geringe moeilijkheden zit. Maar een gemeen te, die wil bouwen, kan het natuur lijk altijd proberen. Ook in Baarland heeft het gemeen tebestuur getracht op de geschetste manier aan geld te komen. Er was 45.000,nodig voor de bouw van vijf woningen. De gemeentenaren schreven echter voor niet meer dan f 5.700,in. Hier was de Boeren leenbank in Hoedekenskerke de red ster in nood, want zij was bereid 50.000,te lenen met de burge meesterswoning als onderpand. Mis schiendat bij sommige Boeren leen banken voor gemeentebesturen nog meer mogelijkheden liggen. Indirect dragen op die manier ook de land bouwers hun steentje bij in het le nigen van de woningnood. T. Serooskerke; Tinie Don, Middelburg; Jautina Kruizinga, Vlissingen en Riet van Royen, Vlissingen. 's-HEE ARENDSKERKE. Naar Antwerpen. Woensdag maakten de ouden van dagen een reis naar Antwerpen, 's Avonds werden ze door het muziek gezelschap „Excelsior" opgewacht. Men voerde nog een vreugdedansje uit tot slot en toen was het afblazen. Drie personen, de wachtmeesters der Rijkspolitie E. J. G. en M. K., beiden uit Middelburg, alsmede een zekere A. M., de bestuurder van een bestelauto der Fa Bisschoff uit Vlissingen zyn gisternacht gewond geraakt by een ernstige botsing tussen een drietal auto's op de Rijksweg nabij Kruiningen. Op de Rijksweg reed een bestelauto uit Vlissingen, die niet van een brandend achterlicht was voorzien. Dit werd op gemerkt door de beide wachtmeesters der Rijkspolitie, die met een auto de bestelwagen achterop reden. De be stuurder van de bestelauto werd gesom meerd te stoppen. De wachtmeesters zulk een onderzoek het initiatief te nemen, daar het van de plaatselijke kerken behoort uit te gaan. Ook be hoort tot de taak der plaatselijke kerken zich te bezinnen over de vraag hoe en op welke wijze zij haar roeping ten aanzien van op haar grondgebied woonachtige joden heeft te volbrengen. Voorts behoort het niet tot de taak der generale Synode daartoe, mocht zulks al nodig zijn, een bijzondere opwekking tot de ker ken te doen uitgaan. De synode be sloot de deputaten door de vorige sy node benoemd, voor hun arbeid te danken en het initiatief tot de voort zetting van de zending onder de jo den, alsmede de eventuele bezinning over de opzet van dit zendingswerk aan de kerken over te laten. „Laat hem even met rust", zegt moeder. Ze zet de stoelen weer op hun plaats. „We zullen maar af maken", zegt ze dan rustig. „Van Bijbellezen kan toch niets komen nu". Geert snikt nog wat na. Dan staat hij op en zonder iets te zeggen, gaat hij de deur uit. Zijn ouders laten hem gaan. Ze weten, dat hij na een drift bui altijd weer tot zichzelf moet komen. Buiten is het donker. Een trage motregen valt uit de gesloten hemel. Langs de huizen sieperen kleine straaltjes water omlaag. Geert loopt door, de handen in zijn zakken. Een kleine kerel nog maar in een grote, donkere wereld. Een kerel, die de weg niet kan vinden in zijn eigen hart. Die verward en moe van emotie is. En daarin het schrijnen: zijn vader, die hem altijd had willen begrijpen en die hem nu sloeg, alleen, omdat Harmen weer wat op hem te zeggen had. Die Harmen toeliet hem te slaan. Die niet tussenbeide kwam. Waarom was zijn vader ineens zo tegen hem? Alleen om dat onnozele vechtpartijtje op de speelplaats. Het was de moeite niet waard geweest. Zelfs de meester had er weinig van gezegd. Kees de Boer en hij waren er allebei met een half uur schoolblijven afgekomen,' dus zo belangrijk was dat niet ge weest. Maar misschien heeft zijn vader hem ook die brandstichting nog niet vergeven. Is hij net zo als andere mensen in het dorp, die hem er nog altijd op aan kijken, dat De Gooyer nu zo moeilijk loopt. Die nog altijd een beetje vreemd tegen hem zyn, avond. Het vertrouwen in zijn vader. Het vertrouwde van zijn huis is ook vijandig geworden. Het heeft zich verenigd met de wereld daarbuiten, waarin macht zo'n grote plaats in neemt. Die wereld, die niet begrijpen maar oordelen wil. Hard en schijn baar rechtvaardig oordelen, zonder te vragen, zonder liefde te tonen. De omdat ze denken dat je van zo'n jon gen nooit kan weten, wat hij nog meer uithaalt. Als dat zo is ja, wat dan? Dan is hij eigenlijk zijn vader kwijt. Zijn vader, in wie hij onbewust toch altijd een vriend heeft gezien. Dan is die vriend overgelopen naar de vijanden, de vijanden, waarvan Harmen eigen lijk wel de voornaamste is. Het wordt heel donker in het hart van Geert Slot. Hij begrijpt zelf deze dingen nog zo weinig. Hy is nog niet gewend na te denken over zichzelf en zyn omgeving. Hij is er ook nog te jong voor. Maar hy heeft iets verloren van wereld, die je klein wil krijgen, om over je te kunnen heersen. En Geert zet zijn kop daar tegen in. Hèm zullen ze niet klein krijgen. Maar in zijn hart blijft een schrij nen, een pijn die hij zelf niet be grijpt, maar die past bij deze donkere regenavond. Daaruit vind je de weg niet zo gauw terug. Daaruit vind je ook geen woorden om te bidden en geen berouw om de driftbui. Vader Slot heeft met zijn plotse linge boosheid nog meer bedorven dan met zijn normale slapheid. En het helpt al heel weinig dat hij 't avonds bij het naar bed gaan tegen Geert zegt: „We zyn allebei zondig, jongen. We moeten maar veel om vergeving vragen". Het blijven holle woorden voor Geert. En in de late avond zitten vader en moeder bij elkaar. Harmen is ook naar bed gegaan, mokkend omdat zijn ouders hem later toch gewezen hebben op zijn al te grote rechtvaar digheid. „Het is moeilijk kinderen op te voeden", zucht vader. Zijn vrouw kijkt hem aan. Ze kent hem al zo lang. Ze heeft hem lief, met een trouwe, nooit aflatende liefde. Maar ze kent z'n fouten, ze weet zijn zwak heid. Ze weet ook, dat hij vanavond meer in Geert bedorven heeft dan hij met een paar woorden goed kan maken. „Misschien moeten we ons zelf meer opvoeden", antwoord ze zacht. Niet alles is goed te maken met bidden, en drift is de enige ka rakterfout op deze wereld niet. Strij den om de juiste weg te vinden, is een leven lang nodig. ACHTSTE HOOFDSTUK. „Goedenavond". Buurman De Vries komt de kamer binnenstappen. Hij heeft niet gebeld. De goede buren weten de weg naar eikaars huiska mer wel. Een klopje op de deur is genoeg. „Wat is er, buurman?" vraagt Slot meteen. Hij ziet aan het gezicht van De Vries dat er iets aan de hand is. zetten de politieauto achter de bestel auto, waardoor de stoplichten van hun wagen goed zichtbaar waren. Bovendien brandde in de politieauto licht. Terwijl de beide wachtmeesters, alsmede de be stuurder en een inzittende van de be stelauto bezig waren het euvel aan het achterlicht van dit laatste voertuig te onderzoeken en zich daarbij tussen bei de auto's hadden begeven, reed een zware truck, bestuurd door J. W. uit Wolphaartsdijk tegen de politieauto. De zich tussen de wagens bevindende per sonen geraakten bekneld en liepen min of meer ernstige verwondingen op. De wachtmeester K. kreeg een zware her senschudding, terwijl zijn collega G. een lichte hersenschudding opliep en ver wondingen aan een zijner benen kreeg. De bestuurder van de bestelauto A. M., liep eveneens een lichte hersenschud ding op. Wonder boven wonder liep de vierde man geen enkele verwonding op en kwam met de schrik vrij. Een arts uit Krabbendijke verleende de eerste hulp. By het overbrengen van de gewonden deden zich ongedachte moeilijkheden voor. Naar twee adressen in Goes werd gebeld voor de ziekenauto, doch men kreeg geen gehoor! Ten einde raad heeft men Bergen op Zoom toen maar opgebeld, vanwaar spoedig een zieken auto arriveerde. De beide wachtmeesters zijn in het ziekenhuis te Middelburg opgenomen, terwijl de bestuurder van de bestelauto naar het ziekenhuis „Sint Joseph" in Vlissingen is vervoerd. Mr A. Veenhoven beëdigd als Griffier Kantongerecht Middelburg. Ter gewone zitting van burgerl. zaken van de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg van Woensdag werd mr A. Veenhoven, bij K. B. benoemd tot Grif fier van het Kantongerecht te Middel burg, als zodanig beëdigd. Vervolgens is mr A. Veenhoven ter buitengewone openbare zitting van het Kantongerecht te Middelburg geïnstal- leerd. Mr A. Veenhoven studeerde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, Na en kele jaren als advocaat en procureur te Groningen werkzaam te zijn geweest, werd hij in 1943 benoemd tot substi tuut-Griffier bij het Kantongerecht al daar. Na de bevrijding nam hij als sub stituut-Griffier bij het Bijz. Gerechts hof te Leeuwarden deel aan de bijzon dere rechtspleging. Voorts vervulde mr Veenhoven van 19471951 de functie van Griffier van de Tuchtrechter voor (Wordt vervolgd), de Voedselvoorziening te Groningen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2