Gromyko tracht tweedracht te zaaien tussen verbondenen Engeland beschouwt besprekingen als afgebroken Achterstand doch geen achterlijkheid PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De conferentie te Frisco Niemand gelooft echter zijn angst voor Japans militairisme Enorme brand woedt in Engeland Minister Stikker zal tekenen maar met een gevoel van teleurstelling Drastisch optreden van Alphens gemeentebestuur - 'SNIPPER -V - ib NIEUWS' Ridgway wil nieuwe onderhandelingsplaats „Eerst aansluiting aan het net der Staatsmijnen" menen B, en W. van Goes. Uitgave Stichting „Zeeuwsct- Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr, 90. Tel. 242S, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactiè 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, MiddelburgKorte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zenDijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1963 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 3 SETÏ. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; 3. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maai Zaterdag: Zon op 6.02 u., onder 19.14 u.; Maan op 15.10 u., onder 21.36 u. Eerste kwartier 19.16 u. Hoogwater op Zaterdag 8 Sept.: Vlissingen: 6.02 u. 1.76 m., 18.26 u. 1.68 m.; Terneuzen: 6.33 u. 1.95 m., 18.53 u. 1.88 m.; Wemel- dinge: 7.37 u. 1.61 m., 19.55 u. 1.56 m.; Zierikzee: 7.16 u. 1.42 m., 19.37 u. 1.38 m. Gisteren is op de conferentie over het Japanse vredesverdrag te San Fran cisco de Sowjet-Russische strategie duidelijk geworden, toen Gromyko na de eerste slag oppositie tegen de door Amerika opgestelde procedure-regels te hebben verloren, met amendementen op de tekst van het verdrag kwam, die gedeeltelijk op een geheel ander verdrag neerkomen. Klaarblijkelijk hebben de Russische voorstellen een tweeledig doel: 1. Het onder Aziatische landen opwekken van vrees voor wederopstanding van het Japanse militarisme, wat volgens Gromyko verwacht zou kunnen worden als het huidige ontwerpverdrag wordt getekend. 2. Het aan dezelfde landen aanbieden van grotere onmiddellijke voordelen, indien de Russische leiding gevolgd zou worden. Gromyko sprak bijna een uur lang over de dreiging van hernieuwde Ja panse agressie, waarvoor volgens 2ijn mening het Brits-Amerikaanse ont werpverdrag de deur opent. Daarna diende hij zijn eigen voorstellen in, die inhielden: a. Een conferentie over herstelbeta lingen tussen de Phllippynen, Indone sië, Birma en communistisch China; b. strikte beperkingen voor het Ja panse leger, de vloot en de luchtmacht, en nauwlettend toezicht op de Japanse economie, handel en scheepvaart. Aan de andere kant bood Gromyko Japan voordelen door voor te stellen, dat het de souvereiniteit zou behouden over verschillende eilandengroepen ten Zuiden en Zuidoosten van dit land. Op deze manier heeft Gromyko ongetwijfeld een mogelijk begin van tweedracht gezaaid, maar volgens de eerste reacties van vele afge vaardigden was er uiterst weinig kans, dat hij zou slagen. John Foster Dulles, de Amerikaanse delegatieleider, wiens verklaring wij gisteren gedeeltelijk afdrukten, heeft vrij uitvoerig stilgestaan bij het vraag stuk der Japanse herstelbetalingen. Hij zei, dat de huidige formule, waarbij Japan zonder kosten voor schuldeisers grondstoffen zal bewerken, een gevolg is van een lange gdachtenwisseling, in het bijzonder met de Philippijnen en Indonesië. Dulles voegde hieraan toe, dat een „beter en eerlijker verdrag dan het eerst opgestelde een gevolg was ge weest van het aandringen van de re geringen om alle mogelijkheden voor herstelbetalingen grondig te onder zoeken". Hierna heeft een lange reeks van sprekers het woord gevoerd. Verreweg de mees ten verklaarden, dat zij op dracht hadden het verdrag te onder tekenen, hoewel sommigen het niet on der stoelen of banken staken, dat zij Op het ogenblik woedt een brand in Engeland, zo groot als nog nooit in vredestijd In dit land is voorgekomen. Een hoeveelheid van 150.000 liter olie staat ln lichterlaaie; de vlammen stij gen tientallen en tientallen meters hoog en de stad Avonmoutli Is in een dichte roetwolk gehuld. Meer dan 200 brandweerlieden en 100 soldaten be strijden het vuur; het personeel van de kazernes van geheel Zuid-West- Engeland wordt in paraatheid ge houden. De brand ontstond doordat te Avon- mouth negen olietanks met een inhoud van ongeveer 60.000. liter olie ontplof ten. Onmiddellijk vloog de olie in brand; de wind wakkerde het vuur aan en kort daarna ontploften nog zeven tanks, terwijl meerdere tanks door het vuur werden aangetast. Bovendien lig gen er in de haven een aantal tank schepen en een met hout geladen boot. Ze hebben van de brandweer opdracht gekregen zich klaar te maken om zee te kiezen. Alle bureaux in het gebied zijn geëvacueerd. De brandweerlieden kunnen weinig uitrichten, maar men hoopt op een draaiing van de wind, waardoor men uitbreiding zou kunnen voorkomen. Naar men meent zijn twee personen gedood. DE „KRUISTOCHT VOOR VREDE". 3J^ millioen voor anti-communis tische propaganda achter het ijzeren gordijn. In geheel Amerika is Woensdag een „Kruistocht voor de vrede" begonnen, waarvoor men 3'/2 millioen dollar bjjeen tracht te brengen. Het doel ls, zoals de Amerikaanse procureur-generaal J. Howard MacGrath het uitdrukte, de communistische propaganda in de lan den achter het ijzeren gordijn te be strijden en wel door middel van uit zendingen van „Radio Vrij Europa". In de speciale radio-uitzending van gisteren kon men de stemmen horen van vijf vooraanstaande Amerikanen, terwijl het gebeier van klokken van verschillende wereldsteden het geluid op de achtergrond vormde. Generaal Eisenhower sprak van Pa rijs uit. Hij zeide er op te rekenen, dat iedere Amerikaan aan deze actie zou deelnemen. De andere sprekers waren generaal Lucius D. Clay Harold E. Stassen, Walter Clifford, de Ameri kaanse ambassadeur in Engeland en de burgemeester van West-Berlijn, Ernst Reuter. „DE WAARHEID" IN INDONESIË VERBODEN. Binnenkort zal in het Indonesische staatsblad een besluit worden gepubli ceerd, waarbij het Nederlandse com munistische dagblad „De Waarheid" in Indonesië wordt verboden. Deze maatregel wordt genomen omdat in het blad de laatste tijd artikelen voor komen, welke „tegen Indonesië" zijn gericht. het verdrag niet volmaakt achtten. „Maar in deze wereld ls nu eenmaal niets volmaakt!" zei de Indochinese afgevaardigde. Communisme in Japan. In een interview heeft Foster Dulles verklaard, dat Japan het hoofddoel van de communistische agressie in het Verre Oosten is. H\j haalde hiervoor een uitspraak van Stalin uit 1925 aan die gezegd zou samengaan van Rus- „onverslaanbaar" zou hebben, dat een land en Japan zijn. De communistische partij in Japan telt vermoedelijk ongeveer 100.000 aanhangers. Er is momenteel een wet in voorbereiding die het voortbestaan van de communistische partij onmoge lijk zou maken. Het AmerikaansJapanse verdedigingsverdrag. In Amerikaanse kringen verwacht men, dat Maandag het verdedigings verdrag met Japan zal worden ge tekend. Er wordt nog over enkele pun ten onderhandeld, maar over de vol gende punten schijnt men het eens te zijn: 1. Amerika mag bases in Japan bezetten; 2. Amerika kan deze bases gebruiken om weerstand te bieden aan een aanval; 3. de omvang van de in Japan gestationneerde troepen wordt niet beperkt. Minister Stikker heeft in zijn rede verklaard niet tevreden te zjjn omdat Nederland te weinig geraadpleegd ls in de periode tussen de beëindiging van de BritsAmerikaanse onderhandelingen ln Juni en de opstelling van het definitieve ontwerp. Het speet hem te moeten zeggen, dat het Nederlandse volk een zeker gevoel van teleurstelling niet kan onderdrukken. Wel wees hy er met nadruk op, dat het hoofddoel van het verdrag, het sluiten van een eeriyke en onpartydige vrede met Japan, de onvoorwaardeiyke goedkeuring van zyn volk wegdroeg! Critiek oefende minister Stikker op deze drie punten: 1. de visserijkwestie, omdat men door dit vredesverdrag goeddeels afhanke lijk zal zijn van Japans bereidwillig heid om tot een billijke overeenkomst te geraken; 2. het afstand doen van aanspraken op schadevergoeding; en 3. de schadeloosstelling van leden van de strijdkrachten. Zoals bekend hebben de geallieerden afstand gedaan van liun aanspraken op schadevergoeding. Minister Stikker wil dit echter aldus geïnterpreteerd zien, dat hiermee niet bedoeld zijn particu liere aanspraken op schadevergoeding. Als deze aanspraken na de onderteke ning zouden komen to vervallen zou Een half millioen tekort Directeur van gasbedrijf met „ziekteverlof", hoofdambtenaar geschorst. Het tekort by het Gem. gasbedrijf van Alphen a. d. Ryn, dat alleen over 1950 ruim f 145.000.heeft bedragen, maar sinds de bevrijding tot op de huidige dag gevoegelijk op een half millioen kan worden geraamd, heeft B. en W. van Alphen a. d. Rijn gister morgen aanleiding gegeven tot drasti sche en onverwachte maatregelen. Bij de aanvang der werkzaamheden van de gasfabriek vervoegde het vol tallige college zich gistermorgen aan het kantoor der fabriek, waar het ge hele personeel door de burgemeester, de heer Ed. C. Witschey, werd mede gedeeld, dat noch het college van B. en W., noch de gemeenteraad, het lan ger verantwoord achten de huidige gang van zaken te accepteren. In verband hiermede werd aan de directeur, de heer F. H. Kempkers, van gisteren af ziekteverlof toegekend. Voorts werd de technisch hoofdambte naar, de heer K. E. Mulder, eveneens met ingang van gisteren, in het belang van de dienst geschorst. Deze maatregelen, zo deelde de bur gemeester mede, waren noodzakelijk, omdat het college van B. en W. op zeer korte termijn had te voorzien in de bedrijfsleiding en deze, eveneens met ingang van gisteren, had gelegd in handen van de heer Jac. Ploeger, oud-directeur van het gemeentelijk gas- en waterbedrijf te Apeldoorn, die om negen uur in functie zou treden. Hij deed een beroep op het gehele personeel om de heer Ploeger alle medewerking te verlenen. In het tydvak van 10 tot 23 Sep tember zullen de drie samenwerkende I'rot-Chr. verenigingen op het gebied van t.b.c.-bestrydlng een landeiyke col lecte organiseren. Een goed advies: Geef! Weg en water eisten hun tol. In de Noordoostpolder werd een 27- jarige werkman door een auto over reden; hij was op, slag dood. En in het zwembad „De IJzeren Man" is giste ren een driejarig jongetje verdronken. Het knaapje, afkomstig uit Woensel, is vermoedelijk door het hek gekropen, dat het diepe bad van het ondiepe scheidt. In Wageningen is de stich ting „Internationaal Landbouw-studie- centrum" in het leven geroepen. Tot en met 15 November zijn aan de phi- latelisten-loketten der postkantoren liefdadigheidspostzegels Ned. Antillen met een toeslag „Voor het Kind" ver krijgbaar. Een jongeman uit Rotter dam had een roofoverval gepleegd op een postkantoor waarby hy zyn siga rettenkoker als imitatie-pistool had ge bruikt. Hij had f 32.uit de geldbak gegraaid. De officier, die gisteren straf tegen hem moest eisen, vond het „ont stellend". Een jaar en drie maanden vond hy wel de juiste strafmaat. De rechter moet er nog eens over denken. hier van een „onteigening" gesproken kunnen worden en dit is niet de wens van de Nederlandse regering. Daar het echter onmogelijk is amen dementen in te dienen op het ontwerp verdrag heeft onze bewindsman ge tracht deze zaak op te lossen door te verklaren: „Er zijn bepaalde soorten particuliere vorderingen van gealliëer- de onderdanen, die, naar wij aannemen, gaarne vrijwillig door de Japanse re gering zullen worden voldaan!" Zijn bedoeling is, dat de Japanse de legatie in antwoord hierop zal verkla ren het met deze uitlegging eens te zijn. Dan is n.l. een verplichting ge schapen, zonder dat het ontwerp-ver- drag gewijzigd behoeft te worden. Generaal Ridgway heeft aan de Chinezen en Noord-Koreanen voor gesteld een nieuwe plaats te zoe ken voor het voeren van bespre kingen om een einde te maken aan de strijd op Korea. Vermoedelijk zal hij er naar streven de onder handelingen te doen voortzetten aan boord van een neutraal schip. Het zoeken van de geschikte plaats zal, volgens de boodschap van Ridg way, die per radio werd uitgezonden, moeten geschieden door verbindings officieren van belde partyen, die el kaar zullen ontmoeten op de brug van Panmoen Djon. In zijn verklaring wees hij nogmaals alle beschuldigingen- van schendingen der neutrale zëne van Kaesong af. „Wij hebben onze garanties tegen schending van de neutrale zóne steeds nageleefd", zo zei hij. „Maar ik kan U geen waarborgen verschaffen tegen Uw eigen onmacht om het gezag uit te oefenen in een gebied waarvoor U verantwoordelijk bent en evenmin kan ik een herhaling van incidenten, die kwaadwillig door Uw strijdkrachten in een gebied onder Uw gezag zijn ge- ensceneerd, verhinderen!" Communistische beweringen. Radlo-Feking heeft gezegd, dat de communistische strydkrachten Ameri kaanse en Zuld-Koreaanse soldaten gevangen hebben genomen, die verant woordelijk zouden zy'n voor de dood van de militaire politiemannen tydens de beweerde schendingen van 19 en 30 Augustus van het gebied van Kae song. Ook is verklaard, dat het bericht, dat Oost-Europese en Oost-Duitse sol daten zich aan het front in Korea zou den bevinden, „een hersenspinsel is, dat aan de angst van de imperialisten is ontsproten"! INDONESISCHE REGERING NOG STEEDS OP DE WIP. Stemming over motie Bebasa bleef onbeslist. By de stemming ln het Indonesische parlement over de motie Bebasa be treffende de gouverneursbenoemingen (waarvan een aanvaarding gezien zou worden als motie van wantrouwen tegen de regering) verbeten de leden van de fracties van de Masjumi, de sociabstische party, en de Partai Rak jat Nasional en enkele anderen de zaal. De overigen, 53 in getal, stemden Aneta seint uit betrouwbare bron;- tegen. Het totaal aantal aanwezige vernomen te hebben, dat de Japanse' delegatie tegenover de Nederlandse delegatie te kennen heeft gegeven zich ln het algemeen met deze zlenswy'ze te kunnen verenigen. Een diplomatiek winstpunt voor onze minister! leden bedroeg echter 114 en daar vol gens het reglement van orde minstens de helft van de leden dient te stem men, werd de uitslag onbesbst bepaald. Nader zal worden vastgesteld, hoe met deze motie zal worden gehandeld. Mossadeq in het nauw Perzische oppositie voelt niets voor ultimatum De Perzische premier, Dr Mossadeq, krijgt thans een stryd op twee fronten te voeren: niet alleen tegen Engeland maar ook tegen de steeds groeiende oppositie in zyn eigen land. De Britse regering heeft gisteren door een woord voerder doen weten, dat zy de onderhandelingen, die door Richard Stokes zyn begonnen, als afgebroken en niet langer als „geschorst" beschouwt, dit naar aanleiding van Mossadeq's rede ln de senaat,-toen hy zyn ultimatum verdedigde. Ook de binnenlandse oppositie roert zich echter- Door niet in de Kamer te verschynen hebben gisteren afgevaardigden van de oppositie de behandeling van het aan Engeland te stellen ultimatum opgehouden. Slechts 48 van de vereiste 67 afgevaardigden waren aanwezig. De premier wachtte drie uur vergeefs en verliet toen maar het gebouw. De oppositie schijnt de kamer voorzitter te hebben meegedeeld, dat zy de vergaderingen niet zal bywonen, „zolang de sfeer van intimidatie duurt"! In het Operagebouw van San Fransisco heeft president Truman met een rede de conferentie voor een vredesverdrag met Japan geopend. De president tijdens zijn toespraak. Rechts: Dean Acheson, de Amerikaanse Staatssecretaris, die applaudiseert als Truman de politiek van Mac Arthur tijdens de bezetting van Japan prijst. Het leven in Zeeland Burgemeester Bolkestein hield causerie voor studenten uit Oost en West In de mooie Burgerzaal van het Middelburgse Stadhuis zyn gisteren de studenten uit Indonesië, Suriname en de Ned. Antillen, die momenteel in Zeeland vertoeven, ontvangen door het gemeentebestuur. In die zaal klonh, nadat burgemeester Bolkestein een rede over het leven ln Zeeland had ge houden, de typische Surinaamse muziek, ten gehore gebracht door een or kestje uit de studenten. Mr Bolkestein, die zou spreken over het gemeentebeleid ln Zeeland, heeft dat niet alleen gedaan, maar hij heeft ook als niet-Zeeuw een buitengewoon interessante causerie gehouden over de algemene verhoudingen in Zeeland. Eerst behandelde hij de verhouding van de gemeenten tot het centrale gezag en besprak hij de centralisatie en de centralisatie van de bestuursappara ten. Hij herinnerde aan de totstand koming van de provinciale wet en de gemeentewet, meer dan 100 jaar ge leden. Toen begon de strijd tussen de centralisatie en centralisatie, een strijd die op en neer ging. De burgemeester vond het niet wenselijk, dat aan deze eeuwigdurende strijd, zoals hij het noemde, een einde zou komen. Op het ogenblik is er teveel gecentraliseerd, maar men neigt weer naar decentrali satie, zo was zijn mening. ZEEUWSE PROBLEMEN. De Zeeuwse problemen in steden en dorpen zijn vrijwel dezelfde als die el ders in het land, volgens de heer Bol kestein. Wél zijn de vraagstukken der steden anders dan die der dorpen. Het provinciaal besef, aldus de burgemees ter, ontbreekt vrijwel. Wel is er een lokaal besef, een zich oriënteren op de streek, hetgeen in de hand wordt ge werkt door het feit, dat de delen van GERAFFINEERDE INBRAAK. Vals telegram lokte bewoners naar België. Enige dagen geleden ontving de (Bel gische) echtgenote van ir Ploum uit Eygelshoven bezoek van een man, die voorgaf controleur van de personele belasting te zijn. De „ambtenaar" was streng en mevrouw moest al haar be zittingen tonen. Maandagmorgen ontving ir Ploum een telegram, waarin hij naar Brussel werd geroepen omdat zijn schoonvader ernstig ziek zou zijn. Het echtpaar reisde terstond af, vond in Brussel ech ter alles in goede welstand. Men meen de met een vergissing te doen te heb ben en daar het echtpaar toch in Brus sel was knoopte het maar een dagje aan het familiebezoek vast. Toen ze thuis kwamen was echter alles ineens duldeiyk: het hele huis was overhoop gehaald en er was voor enkele duizenden guldens aan tafel zilver, juwelen, sieraden en kostbare boeken ontvreemd. Nu speurt de Rijkspolitie naar deze „rijksambtenaar"! Schoorldamse firma construeerde een kroosmachine. Evenals elders wel het geval is, lig gen de sloten van de polder Geeste- merambacht de laatste tijd vol kroos, hetgeen tuinders en schippers last be zorgt. Het polderbestuur besloot in samenwerking met het gemeente bestuur van Langedijk en met de twee groenteveilingen een kroosmachine aan te schaffen. Na veel experimenteren is een Schoorldamse firma er in geslaagd een dergelijke machine te bouwen. Dezer dagen is het werktuig beproefd en het polderbestuur heeft besloten binnenkort het kroos te laten verwij deren met behulp van deze machine. Het kroos kan voor de bemesting wor den gebruikt. Gas over verre afstand. Kans op stagnatie bij levering uit Sluiskil niet denkbeeldig geacht. De raad der gemeente Goes zal op Woensdagavond a.s. om 8 uur byeen- koraen. Aan de reeds zeer uitgebreide agenda is nog een punt toegevoegd, n.l. een voorstel tot het ln principe aangaan van een overeenkomst met het Ryk tot het leveren van gas over verre afstand. Zoals bekend wordt hier gedoeld op de gaslevering uit Sluiskil vla een drietal pypleidingen door de Wester-Schelde. Het RUk is reeds op eigen risico begon nen met de aanleg van deze zinkers; het vraagt nu echter van de gemeenten een principiële bereidverklaring het gas af te nemen op voorwaarden die in een contract zijn neergelegd. In een uitvoerig stuk zetten B. en W. uiteen welke bezwaren zij tegen dit contract koesteren. In de eerste plaats is men er niet gerust op, dat er geen storing in de gasvoorziening zal optre den. Weliswaar worden er drie pijplei dingen naast elkaar gelegd (twee als reserve), maar naar het gevoelen van B. en W. liggen deze drie leidingen te dicht bij elkaar om stagnatie werkelijk uit te sluiten. Men wil dan ook als eis stellen, dat, voordat met de gaslevering van Sluis kil uit wordt begonnen, eerst een kop- pelleiding GoesBergen op Zoom moet worden aangelegd, welke daar aansluit op het net der staatsmanen en waar door in geval van nood gas kan worden geleverd. Het Ryk zal deze leiding moe ten aanleggen en by stagnatie uit Sluis kil voor aanvoer uit Bergen op Zoom moeten zorg dragen. Andere bezwaren tegen het contract betreffen de gasprijs. In de gasprfjs is n.l. begrepen een bepaald bedrag dat dient voor afschrijving van het geïn vesteerde kapitaal. Deze afschrijving loopt over 10 jaar. B. en W. achten het derhalve billijk dat na 10 jaar de prijs gecorrigeerd wordt. Ook wilen zij cor rectie aangebracht zien als ook van Sluiskil uit gas aan Brabant geleverd zal worden. Dan immers wórden de af schrijvingen over zoveel meer gemeen ten verdeeld en is prijsverlaging rede lijk. En nog weer andere wensen dienaan gaande zijn: vaststelling dat industrie- gas en gas voor straatverlichting tegen een verminderde prijs geleverd dienen te worden; dat het verplichte basisver- bruik moet worden verminderd als de straatverlichting geheel of gedeeltelijk geëlectrificeerd wordt; en herziening van het contract als het Rijk aan een andere gemeente gunstiger voorwaar den voorstellen, dan nu aan de gemeen te Goes worden voorgelegd. Ten slotte wil men nog een viertal kleinere wijzigingen in het contract zien aangebracht, maar B. en W. stellen voor de ondertekening van het contract niet van inwilliging hiervan afhankelijk te stellen. In Amsterdam ls opgericht de stichting „Waarborgfonds voor het kruideniers- bedrijf". Bona fide kruideniers, die cre- dieten nodig kunnen ste hebben, maar geen borg ien, kunnen hier terecht. Zeeland door brede wateren ge den zijn. In alle delen zijn er mmiatuui hoofdplaatsen ontstaan, hetgeen de po. sitie van Middelburg als hoofdstad in het gedrang brengt. De burgemeester noemde de Zeeuwen vriendelijk, beleefd en beschaafd en bovendien veel kalmer en rustiger dan de Hollanders. Daar om voelt men zich in Zeeland spoedig thuis. Het tempo is echter langzamer en de energie om iets nieuws te begin nen is raoeliyk op te brengen. Daar door ook komt het particulier Initiatief moeiiyk ln beweging, waardoor de overheid soms dingen aanpakt, die evengoed door het particulier initia tief gedaan konden worden. Mr. Bolke stein wees er tenslotte op, dat er in Zeeland een aohterstand is ontstaan, waarvan het twyfelachtig is, of deze kan biyven bestaan. Dezo aohterstand, zo stelde hy nadrukkeiyk vast, heeft niets te maken met achteriykheid. Nadat een aantal vragen was ge steld en beantwoord, dankte één der deelnemers de burgemeester voor zijn causerie en trad het uit de deelnemers gevormde orkestje op. Van de zijde van het gemeentebestuur werd deze bijeen komst bijgewoond door de wethouders J. W. Kögeler en L. J, van 'tWest- ende, terwijl ook de wnd. gem.-secre- taris, de heer W. F. van Riet, aan wezig was. Rotterdamse spoorwegplannen gaan door. De Rotterdamse spoorwegplannen, die enige tijd aan een zijden draad hebben gehangen uit financiële over wegingen, zullen toch worden uitge voerd. Burgemeester Oud heeft giste ren in de Raad meegedeeld, dat wel iswaar het overheidsaandeel in de kos ten over de eerste drie jaar wordt beperkt, maar dat de spoorwegen zich bereid hebben verklaard over deze jaren een groter aandeel te financie ren. In de komende drie jaren zal nu de spoorlijn NieuwerkerkRotterdam D.P. worden voltooid, waardoor het station Maas zal kunnen verdwijnen; zal aan de Westzeedijk een stukgoede renloods worden gebouwd en zullen de stationsgebouwen Beurs en Feijenoord worden verbeterd. Direct na 1953 zal begonnen worden met de bouw van het nieuwe station D.P. Gasleiding door de Westerschelde voor de helft gereed. In drie dagen tijds is, geheel vol gens schema, het eerste deel van de drievoudige gasleiding tussen Zeeuwsch- Vlaanderen en Zuid-Beveland gelegd. Drie stukken stalen buis van ieder 2,5 kilometer liggen thans aan de Baar- landse dijk en op een zandplaat in het midden van de Schelde verankerd. Het laatste stuk van 1250 meter, waarmee men gisteravond om zes uur begon te slepen, lag reeds veertien minuten later op zijn plaats. Het trekken van de buizen van Zeeuwsch-Vlaanderen uit zal over eni ge weken plaats vinden. DE BILT ZEGT: Overwegend droog. Aanvankelijk plaatselijk mist. Zwak ke tot matige Noordelijke wind. In het Zuidoosten warm en zonnig weer. In het overige gedeelte van het land tij delijk veel bewolking en minder warm dan gisteren. Overwegend droog.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1