Procedure~regeling te San Francisco met 48-3 stemmen aangenomen Mossadeq wilde Britse regering ultimatum stellen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Gromyko verloor van Acheson Poolse afgevaardigde moest van het podium worden verwijderd Bevan, de grote tegen speler. Amerika bestelt een atoom vlieg tuig Burgemeester Ten Kate gaat jubileren Mevrouw Kolff legde eerste steen voor derde Chr* kleuterschool Door de lucht daverden de Zeeuwse successen Uitgave Stichting „Zeeuwscb Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. §a tel, ?438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel, 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen Dljkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1961 DONDERDAG 6 SEPT. 1951 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4,65 Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Advertentieprijs 19 cent per m.m. Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Rubriek Kabouters 10 ct per woord Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 6.00 u., onder 19.17 u.; Maan op 13.45 u., onder 20.56 u. Hoogwater op Vrijdag 7 Sept.: Vlissingen: 5.17 u. 1.89 m.t 17.36 u. 1.82 m.; Terneuzen: 5.46 u. 2.06 m., 18:05 u. 2.01 m.; Wemel- dinge: 650 u. 1.71 m., 19.12 u. 1.63 m.; Zierikzee: 6.37 u. 1.50 m., 18.54 u. 1.42 m. Foster Dulles over Chinese deelname Een vastberaden Acheson en een opgewonden Gromyko hebben op de conferentie te San Francisco, waar het Japanse vredesverdrag zal worden ondertekend, de strijd gestreden om de procedure-regeling en boven verwachting snel heeft Acheson gewonnen: de door Ame rika en Engeland opgestelde regels werden met 48 tegen 3 stemmen (Rusland, Polen en Tsjecho-Slowakije) aangenomen. Tevoren had de Rus Gromyko een voorstel gedaan om onmiddellijk „de Centrale Volksregering van China" naar de conferentie uit te nodigen. Dit voorstel werd door voorzitter Acheson buiten de orde gesteld; zijn beslissing werd met 36 tegen 3 stemmen door de deelnemende landen goedgekeurd. Men kan de Britse minister van Fi nanciën. Gaitskeli, zeker niet van gebrek aan moed beschuldigen. Op het congres van de Britse vakverenigingen heeft hij woorden gesproken, die de Engelse arbeider zeker niet prettig in de oren zullen hebben geklonken. Zij moeten hun looneisen matigen, omdat het er anders niet komt in Engeland. Dat was moedige taal, omdat Labour het van de arbeiders hebben moet. Als de vakverenigingen zich van de partij zouden afkeren, zou het met haar vèr gedaan zijn. Nu heeft Gaitskeli echter In dezelfde rede weer wat teruggekrab beld. Hij stelde n.l. concessies aan de vakverenigingen in het vooruitzicht, zo- ais subsidies op levensmiddelen en an dere noodzakelijke levensbehoeften. En verder verklaarde hij, dat de Labour- party binnen twee jaar een politiek zal vinden, die de ongelyke bezitsverdeling tegengaat. Hier sprak Gaitskeli dus als minister en als partijman, een figuur, waarmede wi" in Nederland nogal eens te maken hebben en die niet bevorder lik is om de politieke verhoudingen zui ver te houden. Als minister moest Gaitskeli de arbeiders ervan doordrin gen, dat het brengen van offers nood- zakeiyk is. Als partijman diende hij ervoor te waken, dat de arbeiders hun handen niet van zijn party aftrekken. En daarom trachtte hij hen stil te hou den met beloften. Nog om een andere reden verdient de rede van minister Gaitskeli de aan dacht. Zy was n.l. een duidelijk ant woord aan het adres van de ex-minis ter van Volksgezondheid, Bevan, met zyn aanhang. Bevan trad af als protest tegen het herbewapeningsprogramma van Engeland, dat voor de komende drie jaar een bedrag van 4700 millioen pond sterling vraagt, hetgeen volgens Bevan de Britse economie onmogelijk kan dragen, tenzü de sociale voorzie ningen worden verminderd. Van dat laatste is Bevan de grootste tegenstan der. De arbeiders mogen niet de dupe worden. En volgens hem kunnen de so ciale voorzieningen worden uitgebreid door het geld voor die herbewapening of althans een gedeelte daarvan te ge bruiken. Dit standpunt is niet helemaal consequent. Als er geen geld is voor de uitbreiding der bewapening, dan is dat er ook niet voor socnale voorzie ningen. In October zal nu de i-aoourpaitij naar grote jaarlykse congres houden te Scarborough. Daar zal de kwestie-Be- van één van de voornaamste agenda punten zy'n. Attlee, de Britse minister president, biykt vastbesloten te zyn niets toe te geven. Als de arbeiders achter Attlee blijven staan, ziet het er voor Bevan somber uit. Reeds heeft de leiding van de party een manifest de wereld ingezonden onder de titel „Onze eerste plicht vrede", waarin een rechtstreekse aanval op Bevan wordt gedaan. Dit manifest moest, met het partyprogramma, worden goedgekeurd. Het is zeker niet uitgesloten, dat Be van, die nog steeds lid is van de party raad, zyn plaats zal moeten afstaan. Want als de partyraad de toekomstige politiek heeft vastgesteld, eist de disci pline, dat critiek of verzet in het open baar achterwege blijft. De vraag is nu maar, of de groep- Bevan sterk genoeg is een overwinning te behalen en het congres haar wil op te leggen. Agitatie schijnt er genoeg te worden gevoerd. Vooralsnog wijst ech ter weinig op succes. Ook op het con gres der vakverenigingen zyn aan Be- vans adres reeds harde woorden geval len. De voorzitter, Robert, beschuldig de hem ervan de Russen in de kaart te spelen en nam hem ten zeerste kwalijk, dat hij, Bevan, aan de vooravond van de verkiezingen de eenheid der Labour- party in gevaar bracht. TSj iemand weet nog, wanneer de ver- kiezingen worden gehouden. Maar velen vermoeden, dat dit in November zal zyn. Dat is dus een maand na het Labourcongres, dat de komende poli tiek zal bepalen. Als Labour naar links zwenkt, zal dat by de verkiezingen ze ker te merken zyn. Er zyn vele Engelsen, die geloven, dat Churchill zal winnen. De vorige keer was hy er bijna. Voor de Labour- party ligt geen gemakkelijke periode achter de rug. Zy moest in vele opzich ten water in de wyn doen, omdat zy wist, dat de Conservatieven haar nauw lettend gadesloegen en ook, omdat zy in eigen boezem verdeeld was. Als de Conservatieven het heft in handen zou den krijgen, zou het, wat regeren be treft, voor hen ook niet gemakkelijk worden. Want het ligt voor de hand, dat Labour, dat dan geen regerings verantwoordelijkheid meer te dragen heeft, voor de verwezenlijking van zyn Wensen en theorieën niets onbeproefd zal laten. Het zou dan wel eens kun nen gebeuren, dat via een omweg Bevan en zyn links-radicale groep de overwin ning in de wacht slepen. x. KOREA-VRIJWILLIGERS BEGIN OCTOBER THUIS. Onvoorziene omstandigheden voor behouden kan verwacht worden, dat de vrijwilligers van het Nederlandse detachement Ver. Naties, die op 26 October 1950 onder commando van wylen lult-kolonel den Ouden naar Korea vertrokken, begin October a.s. in ons land zullen terugkeren. Tydens de zitting van gisteravond heeft de geestelijke vader van het vredes verdrag, John Foster Dulles, de rij van sprekers, die hun gedachten ovér het vredesverdrag ten beste mogen geven, geopend als woordvoerder van de Ame rikaanse delegatie. Zijn rede bevatte verschillende elementen, die men ook in de toespraak van president Truman al beluisterd had. Hij beschreef het verdrag als een overeenkomst, gespeend van haat en bedoeld voor een vreed zame toekomst. Ook hjj was vol lof over het door MacArthur en Ridgway gevoerde beleid. „China is niet voor deze conferentie uitgenodigd", zo zei hy, „omdat er geen overeenstemming bestaat tussen de grote mogendheden over de vraag, welke regering voor China representatief is: die van Tsjiang kai Tsjek of die van Mao tse Toeng. Daarom is het aan Japan zelf overgelaten een afzonderlijk vredesverdrag met China te sluiten". De Russische klacht dat dit vredesverdrag eenzijdig is opgesteld, wees l»ij van de hand. Er is lang genoeg aan gedokterd en men heeft er vele malen van gedachten over ge wisseld in vele nota's. De vergadering waarin de procedure regels werden vastgesteld, had zo nu en dan een stormachtig verloop. Van tevoren al had de Amerikaanse dele gatie de regels aan de deelnemende landen doen uitreiken. Behalve de reeds bekende regels (beperking van de spreektijd tot een uur, onmogelijk heid amendementen in te dienen, on mogelijkheid om niet-uitgenodigde lan den ais nog toegelaten te krijgen, recht van de voorzitter om iemand he.t woord te ontnemen), bevatte deze procedure regeling ook de agenda voor de con ferentie, dit om te voorkomen, dat er als in Parijs een langdurig „agen da-debat zou ontstaan. Ai direct kwam Gromyko in het ge weer. Hy sprak zes minuten en stelde voor communistisch China uit te nodi gen. Voorzitter Acheson antwoordde, dat het nu ging over de procedure regels en dat derhalve dit voorstel buiten de orde was. Gromyko ging ech ter door tot hem, na zes minuten, het woord werd ontnomen, wat applaus van de delegaties ontlokte. Daarna voerde de Tsjech het woord, die overweging van Gromyko's voorstel verzocht. Ook dit verzoek werd door Acheson afgewezen. Daarop kreeg Gro myko steun van de Poolse afgevaar digde Wierblowski. Deze praatte zyn vijf minuten vol en weigerde zyn toe spraak te beëindigen, toen hem het woord ontnomen werd. Er ontstond enige verwarring in de vertaalcentrale, toen de Britse afge vaardigde, Kenneth Younger, zyn spreekbeurt opnam, terwyi de Pool nog op het podium stond te oreren. Wier blowski werd tenslotte door een der afgevaardigden by de arm genomen en naar zijn plaats geleid. Toch had deze Pool nog een ogen schijnlijk constructief voorstel gedaan: hy wilde een commissie van zeven lan den doen benoemen, die de voorgestelde procedure-regels zouden bespreken en ieder ander voorstel onder de loupe zouden nemen (de Russen hadden al een heel lijstje amendementen op pa pier staan, die zy aan de gedelegeer den uitreikten). Voorzitter Acheson wilde dit voor stel echter niet in stemming geven, waarop Gromyko antwoordde, dat hy dan zou trachten alle procedure-regels te amenderen. Het kwam echter niet zover, want de procedure-regeling werd onmiddellijk daarop goedgekeurd en het voorstel-Gromyko werd verworpen. Hierna werd Acheson tot permanent voorzitter gekozen en de Australische minister van buitenlandse zaken, Per cy Spender, tot vice-voorzitter. Daar na werd de conferentie tot gisteravond verdaagd, toen de delegatieleiders aan het woord kwamen. Na Dulles was het woord aan de Britse afgevaardigde Kenneth Younger, die de Ver. Staten prees en zyn te leurstelling uitsprak over het wegbly- ven van India. Hy hoopte dat een waar- lijk democratisch Japan uit de vredes regeling te voorschijn zou komen. Gromyko's mening. De Russische afgevaardigde Gromy ko had heel wat meer aanmerkingen. Hy betoogde, dat het Japanse milita risme niet in de gelegenheid gesteld mocht worden opnieuw de kop op te steken; dit ontwerp-verdrag voldeed niet aan die eis en het had dan ook niets gemeen met een werkelyk vredes verdrag. Naar zyn mening was dit ontwerp voortgekomen uit het verlan gen der initiatiefnemers om gebruik te maken van de goedkope arbeidskracht van de Japanse arbeiders. Tot slot bracht hy China's recht op Formosa ter sprake. Buiten de eigeniyke conferentie. Uit de aard der zaak wordt er bui ten de eigenlijke conferentie nauw contact bewaard tussen diverse rege ringen. Zo heeft minister Stikker, eni ge malen geconfereerd met de Indone sische minister van buitenlandse zaken, Subardjo, en deze beiden weer met Foster Dulles. Naar het sehynt heeft minister Stik ker by dat onderhoud het Nederlandse voorstel toegelicht voor een verklarend protocol over de verdragsvoorziening, waarby van alle aanspraken op schade loosstelling voor voormalige burger- lyke geïnterneerden wordt afgezien. Minister Stikker hoopt op dit punt enige voldoening te krygen. Als het niet lukt tydens deze voorbesprekin gen, zal hy de kwestie verraoedelyk aansnijden in zijn redevoering in de al gemene vergadering. Ook is gesproken over de Japanse visserij. Indonesië wil aan deze visserij beperkingen zien opgelegd, maar Ame rika voelt hiervoor niets. Vermoedelijk echter zal over de visserij in de Stille Oceaan in de naaste toekomst een bij zondere conferentie belegd worden. EMIR TALAL KONING VAN JORDANIë. Emir Talal, de oudste zoon van Koning Abdoellah, die in Juli vermoord werd, is Woensdag tot Koning van Jor danië uitgeroepen. Emir Talal zal Donderdag te Amman aankomen om de eed op de grondwet af te leggen. Hy komt uit Zwitserland, waai' hy in een kliniek herstellende was van een zenuwaandoening. Talal zal de tweede koning van Jor danië zijn. Hij werd in 1911 geboren. Evenals de meeste kinderen van zijn dynastie werd hij naar de woestijn ge zonden om te worden verzorgd door een vreemde stam. Op zestienjarige leeftijd ging hij naar Engeland, waar hij twee jaar studeerde aan de Konink lijke militaire academie te Sandhurst. De Ver. Staten hebben met de „Consolidated Vultee Aircraft Cor poration" te San Diego in Califor- nië een contract gesloten voor de bouw van een door atoomkracht voortbewogen vliegtuig. De op dracht geldt het toestel zonder motor. De atoommotor is in aan bouw bij de „General Electric Com pany". De T.U.C., het Britse verbond van vakverenigingen, heeft met grote meer derheid de buitenlandse politiek van de regering goedgekeurd. Men billijkte de politiek van de Ver. Naties in Korea en wierp de schuld voor de in ternationale spanningen op de Sowjet- «4- mL_ Dinsdag heeft men een begin gemaakt met het leggen van de grootste gas- zinker ter wereld door de Wester-Schelde ten behoeve van de voor ziening met cokesovengas uit Sluiskil van Zuid-Beveland en Walcheren. Twee grote en drie kleine sleepboten en 140 man van de wal hebben een stalen gaspijp van 1250 meter lengte in ongeveer iy2 uur tijds van de wal in de W ester-Schelde bij Baarland richting Zeeuwsch-Vlaanderen ge sleept. De foto geeft een overzicht tijdens de eerste „trek". Op de voor grond de pijpwelke in zee wordt gesleept. Op de achtergrond de sleepboten. Vreemde gang van zaken in Teheran De Senaat keurde het goed, maar het plan werd toch uitgesteld Gisteren heeft de Perzische premier, Dr Mossadeq, een poging gedaan de Engelsen te dwingen de afgebroken oliebesprekingen te hervatten. Hy diende n.l. by de senaat een voorstel in, dat een ultimatum aan Engeland bevatte: aan de Britse regering werd 15 dagen de tyd gegeven om de onderhandelingen te hervatten. Indien zy aan deze eis niet zou voldoen, zou Perzië alle over gebleven Britse technici uit Abadan en de Zuid-Perzische olievelden uitwyzen. De senaat was het hiermee eens en sprak haar vertrouwen uit in het beleid van de premier. Terwyi de vergadering echter nog aan de gang was kwam de plaatsvervangend premier, Hoessein Fatemi, binnen, die verklaarde, dat het kabinet besloten had het zenden van de nota aan Engeland uit te stellen. Hy gaf geen reden voor het uitstel op. Wel verklaarde hy, dat de Sjah niet van het ultimatum op de hoogte was gesteld. zische regering tracht te kopen, de Volgens het aanvankelijke voorstel van Mossadeq werd van de Britten ge- eist, dat zij de besprekingen zouden hervatten op basis van de Perzische voorstellen, die aan minister Stokes waren overhandigd, kort voordat de besprekingen werden afgebroken. De voorstellen omvatten: olieverkoop aan Engeland voor eigen voorziening, be spreking van de vergoeding voor eigen dommen van de oliemaatschappij in Perzië en onderhandelingen over de voorwaarden, waaronder de Britse staf in Abadan zou kunnen blyven. Mossa deq wilde in geen geval iets weten van uitsluitende verkooprechten van Perzi sche olie aan Engeland, van Brits be heer te Abadan of van een fifty-fifty regeling. Hij wilde wel toestemmen in een raad van beheer en een raad van directeuren, waarin, deskundigen uit neutrale landen zitting zouden hebben. De Anglo-Iranian heeft tot ieder, die ruwe olie of olieproducten van de Per waarschuwing gericht, dat zy de nood- zakeiyke stappen zal nemen om haar rechten to beschermen. Op 18 Sept. 25 jaar magistraat. Op 18 September zal het 25 jaar geleden zijn dat de burgemeester van Goes, Mr W. C. ten Kate, het burge meestersambt aanvaardde. Dat was in de gemeenten Stad- en Ambt-Volien- hove. Bovendien zal hy op 27 October zijn zilveren huwelyksfeest vieren. Het zyn gebeurtenissen, die voor de Goesse gemceutenaren ongetwyfeld aanleiding zullen zyn hun eerste burger hartelijk te huldigen. Per 1 Mei 1940 werd hy benoemd tot burgemeester van Goes; het was slechts een korte vreugd want reeds in 1941 werd hij, als eerste burgemees ter in Zeeland, door de Duitse bezetter ontslagen. In 1946 keerde hy echter als zodanig terug. Plechtigheid in Vlissingen De kinderen van de beide Chr. Kleuterscholen te Vlissingen hadden gistermiddag veel meer plezier in de appel, die ze kregen, dan in al dat offi ciële gedoe, waarvan ze de noodzaak niet begrepen. Voor de Ver. voor Chr. Kleuteronderwijs was het echter een uitermate belangryke dag, want mevr, Kolff, echtgenote van de burgemeester, legde de eerste steen voor de nieuwe CHR. LYCEUM TE GOES. By het op 5 September gehouden toe latingsexamen slaagden voor de eerste klas: Adri Sturm te Middelburg en voor de tweede klas Fetje Siebenga te Goes. Luisterrijk paardenfeest in Den Bosch De Dobbelaere sleepte het vierde nationale kampioenschap in zijn stal Het groene veld voor de eretribune' van de -Markthallen te Den Bosch baadde gisteren in de stralen van de heeriyke zomerzon, die op deze laatste dag van de grote nationale tentoonstelling „Het Nederlandse Trekpaard" geen verstek had laten gaan. Een groot ogenblik was aangebroken. Duizenden keken gespannen naar de twee heng sten „Eduard van Koppushoen" van J. Koopmans te Kessel en „Edelman van Veldzicht" van de Gebrs. Roodzant te Den BiesboschWerkendam (N.-Br.). De vurige paarden, hun waardigheid eigeniyk niet bewust, kampten ln een sportieve stryd om het nationale kampioenschap. Zwepen knalden, mannen in witte costuums renden en schreeuwden, de jury keurde en herkeurde. Dan de beslissing: „Eduard van Koppushoen" werd aan gewezen. Zyn naam zal lange tyd op de lippen zyn van landbouwend Nederland. De Brabantse hengst „Edelman van Veldzicht" behaalde het reserve- kampioenschap. Ja, Brabant had de wind mee deze dag. Maar ook Zeeland deed van zich spreken. En terdege! Het volgende spannende ogenblik: Drie merries stonden aangetreden. „Jenny" van de Dob belaere nit IJzendyke, „Lady" van J. de Feyter uit Schoondyke en „Josephina van den Hiersenhof" van G. C. Janssen nit Beers (N.-Br.). Weer die zenuwslopende eindkeuring. De Brabantse merrie viel af. Toen ging het tussen de Zeeuwse „dames" „Jenny" en „Lady". „Jenny" werd kampioene en hiermee sleepte de heer Dobbelaere het vierde nationale kampioenschap binnen zijn stal gedurende de afgelopen jaren. „Lady" werd reserve-kampioene. Het Zeeuwse succes daverde van de tribune door de lucht. Het klapte daar op dat groene veld van joviale schouderklop jes en het kletste van stevige hand drukken. Het Zeeuwse trekpaard zege vierde! Hier is ze, de Zeeuwse merrie „Jenny", die gisteren in Den Bosch nationale kampioene werd van dit jaar. KONINKLIJK BEZOEK. Voor de Vereniging „Het Nederland se Trekpaard" was het een bijzondere eer, dat Koningin Juliana het défilé des middags van 3 tot 4 uur bezocht. Zij werd begroet door de burgemeester van Den Bosch, mr H. J. M. Loeff, wiens dochtertje de Landsvrouwe een bos bloemen aanbood. Behalve vele hooggeplaatste autoriteiten waren mede aanwezig de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. dr J. E. de Quay en de Minister van Oorlog, ir C. Staf. De heer de Dobbelaere viel de hoge eer te beurt uit de handen van Koningin Juliana de door haar be schikbaar gestelde medaille te ontvan gen. Minister Staf overhandigde de eigenaar vein de nationale hengst- kampioen de medaille van Prins Bern- hard. Verscheiden vooraanstaande fi guren uit de kringen van de koudbloed- fokkerij w.o. de pas benoemde Com mandeur in de Orde van Oranje-Nas- sau, de heer R. Maze Sencier, werden aan de Koningin voorgesteld. H. M. was gekleed in een grijze deux-pièces en droeg een geel hoedje. Het koninklijk gezelschap gebruikte in het gouvernementspaleis de lunch. Het défilé was een manifestatie van het Nederlandse trekpaard en in het bijzonder het Zeeuwse trekpaard op zijn best. Welke groep ook met zware hoefpassen voorbij stapte, steeds weer klonken Zeeuwse namen door de luid spreker. Het moet gezegd worden, dat de kwaliteit zeer goed was dit jaar. Zo maakten de hengsten van 2 jaar met een hoogte minder dan 1.59 m. een uitstekende indruk en ook de bak visjes, de merries van 2 jaar, verdie nen een extra pluim. Opvallend was ook, dat de gang van het Nederlandse trekpaard beter wordt. U had ze moeten zien draven, die zwaar gespierde paarden ln hun soe pele draf. Menig hart van paarden liefhebbers zal sneller geklopt hebben, toen hy het neusje van de zalm van de Nederlandse trekpaarden ln snelle galop voorby zag draven. Onvergete- lyke momenten waren dat. Toch mogen we niet verzwijgen, hoe enkele acht-spannen in zware gelijke tred langs stapten. Maar toen, om de maat vol te maken, men spannen van 16 formeerde en ook deze demonstra tie vlot verliep, was een evenement vertoond, dat zelden plaats had in de Nederlandse paardenwereld. HET EDELE PAAR. Ook moeten we nog vermelden, hoe Nico van de Heibloem, de hengst- kampioen van het vorige jaar braaf stapte naast Udine van Kruiningen, de merrie-kampioene van het vorige jaar. Dit was een uniek voorbeeld van de bezadigdheid van het Nederlandse trek paard. Het edele paardpaar was ken nelijk onder de indruk van het konink lijke bezoek. Een waardige finale van deze dag was het concours van vierspannen voor boerenwagens. Ook dit nummer werd een Zeeuwse overwinning. Het vurige tandemspan van J. F. Brooy- mans te St. Annaland sloeg de andere spannen met goede cyfers en hiermee was een eind gekomen aan de lange reeks van Zeeuwse overwinningen. De lange lyst van bekroningen publiceren we morgeit. Chr. Kleuterschool, die aan de Min. Lclylaan verryst. Op 1 November a.s. hoopt men de school in gebruik te kunnen nemen. De voorzitter van het Schoolbestuur, ds F. S. Kloosterman, Ned. Herv. pre dikant, gewaagde van blijdschap en dankbaarheid, omdat datgene, wat een jaar geleden nog visioen was, werke lijkheid gaat worden. Hij herinnerde aan de nieuwbouw in Vlissingen-Noord, waar vele woningen verrijzen, waar straks het kerkelijk centrum van de Ned. Herv. Gemeente zal worden ge bouwd en waar nu ook op onderwijs gebied, met name voor het kleuter onderwijs, voorzieningen worden ge troffen. Het speet de predikant, dat het hoofd van de kleuterschool, mej. de Waal, door een ongeluk, dat haar enige tijd geleden is overkomen, maan denlang haar werkzaamheden niet zal kunnen doen. De voorzitter dankte het gemeente bestuur, dat o.a. vertegenwoordigd was door de loco-burgemeester, de heer L. P. van Oorschot, voor de ondervonden medewerking. In dit verband kon spr. mededelen, dat de school aan het Bellamypark, gevestigd in het Chr. Mil. Tehuis, bin nenkort gaat verhulzen naar de W1I- helminastraat, waar door de gemeen te het voormalige gebouw van de dis- tributiedienst voor dit doel geschikt is gemaakt. De steenlegging. Hierna verzocht ds Kloosterman mevr. Kolff de plechtige handeling te willen verrichten. Mevr. Kolff hanteer de met groot gemak de troffel ea bracht de steen op de juiste plaats. Haar voorbeeld werkte stimulerend op de aanwezige jeugd, die ook een steen wilde metselen. Een aantal hunner kreeg daartoe Inderdaad de gelegen heid en met glundere gezichten werden door II jongens en meisjes nog meer stenen naast de „officiële steen" ge legd. Hierna boden verschillende sprekers hun gelukwensen aan, onder wie de heer van Oorschot, loco-burgemeester, ds W. M. Maas, voorzitter van de ker- keraad der Ned. Herv. Gem. en mej. H. Glasz, inspectrice van het Kleuter onderwijs in district IV. DE BILT ZEGT: Overwegend droog. Zwakke tot matige Noordoostelijke wind. Overwegend droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvelden. Aanvankeiyk nog plaatselijk mist Over het algemeen iets minder warm dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1