Een nieuwe toekomst lokt Philippine* Een psalm in de nacht op het Ysselmeer* r ©ie qictvfreJifa ou-eMu-inb „Luctor et Emevgo" I (II) Niet meer de glorie van masten en zeilen, maar van bomen en wuivend graan. De „Prins Hendrik" sloeg om met zes opvarenden aan boord „Centraal Bond" gaat jubileren* Dc visser, de techniek en het Evangelie. -bed is ook voor U ideaal! ONS FEUILLETON. Hoedentestijn in Avifauna» Maandag 3 September 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 In de twee dagen, die uw verslaggever in deze plaats vertoefde, heeft hij gesprekken aangeknoopt met de mannetjes op de bank achter de dijk, met de vlijtige huismoeders in hun propere woningen, met de vissers, die nu varen van Terneuzen uit, met de fabrieksarbeiders, die langs het kanaal van Gent werken, met de tuinbouwarbeiders en de caféhouders. De glorie van de haven, waar vroeger de mosselschepen aan- en afvoeren, is verdwenen. De glorie van de zee leeft hog in de herinnering der ouden de jongeren echter zullen zich gaan bekwamen op een te bouwen Tuin bouwschool. De oude mannen praten over de tyd dat Maandags voor dag en dauw de schepen vertrokken. Men had een ge zellige Zondag gehad en het hart trok weer naar zee. Iedere week was er Iets anders. Men ging zaad vangen, zaad uit zetten, b(Jna rijpe mossels verwateren en in het seizoen de mossels vangen en verschepen naar het dorp. DE VROUWEN HIELPEN. Op de kade stonden de vrouwen al klaar om hun mannen te begroeten, maar ook om te helpen en wat te ver dienen. De vrouwen losten de scheepjes en vulden de vrachtauto's, die, eenmaal geladen, startten en richting Frankrijk kozen. De huismoeders waren trots op hun arbeid. Aan hun handigheid en snelheid was het te danken, dat de schuiten zo gauw leeg waren. Dan wer den de ruimen schoongespoeld en de teerkwast kwam er aan te pas. De werfbaas had weer volop werk. Mosselen pellen was ook de taak van de vrouwen en rap gingen de handen, de schone mossels verhuisden naar de Inmakerij. Weer waren het de vrou wen die de potjes vulden en verzend- klaar maakten. VERDWENEN ROMANTIEK. De enkele vissers, die nog op de „PI"- schepen varen, missen dit levendig be drijf op de kade. In Terneuzen vallen ze Vrijdag of Zaterdag binnen en fiet sen dan naar huis, waar geen echtge noten en meisjes meer langs de wal staan. Zij wachten thuis, juist zoals in Appelscha of Vlodrop. Wel lief, maar de romantiek van het langzaam nade ren en het wuiven over en weer is er niet meer. De jongens van twintig, de mannen van veertig, die anders in de visserij zouden zijn „trappen" nu iedere dag naar Sluiskil, Sas van Gent of de pol der. Een deel van hen werkt in de fa briek, anderen in de boomgaarden en zelfs bij de indijking van de Braakman. Want het zijn geen kniesoren in Phi lippine: „Nu de Braakman toch vol vruchtbaar slib ligt, dan ook maar een d'jk ervoor". MUREN KNELLEN! 's Avonds thuis trof ik een arbeider, die bij de indijking werkt. „Daar zie je af en toe het water eens. Ik kan niet aarden op de fabriek, me neer! Steeds maar muren en lawaai. Ik ben er een maand geweest, maar ik werd transpireur aan mijn hele per- HlCh en over de grenzen liet .......auouale Roue Kruis heeft een uitnodiging aanvaard om een dele gatie naar de conferentie over het Ja panse vredesverdrag in San Francisco te zenden om de kwestie te bespreken over schadevergoeding voor slachtof fers van de oorlog in het Verre Oosten. De nationale veiligheidsraad van Amerika heeft bepaald, dat het verbod van economische hulp aan enig land, dat oorlogsmateriaal naar Oost-Euro- pcse staten uitvoert, niet zal gelden voor Irak, de Libanon, Syrië, Birma en Afghanistan. Het Amerikaanse federale bureau van onderzoek (F.B.I.) meldt de arres tatie van drie leiders der communisti sche partij te Los Angeles op beschul diging van medeplichtigheid aan de voorbereiding tot het gewelddadig om verwerpen van de Amerikaanse rege ring. Vrydag heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, voor zijn vertrek naar de Ver. Staten verklaard, dat Frankrijk voorstander is van het opnemen van Griekenland en Turkije in het Atlantisch Pact. In de buurt van Bonham (Texas) lij den 5000 tot 8000 personen aan pleu rodynia, ter plaatse „duivelsgreep" ge naamd, een ziekte, welke in haar symp tomen op kinderverlamming gelijkt. De ziekte, die overigens zeldzaam is, be gint met een hevige koorts. Zij gaat gepaard met pijnen in borst en buik en duurt ongeveer drie dagen. De economische commissie voor Europa van de Ver. Naties heeft bekend gemaakt, dat Europa zich het volgend jaar geplaatst zal zien voor een kolen- en cokes-tekort van 17 millioen ton. Chinese communistische „bevrijdings troepen", die thans West-Tibet hebben bezet, hebben langs de bergwegen tus sen Tibet en India controleposten be trokken. Amerika, Nieuw-Zeeland en Australië hebben te San Francisco een verdrag tot het verlenen van wederzijdse bij stand ondertekend. Het verdrag berust op dezelfde beginselen als het Atlan- sch Pact. soon Dit vertrouwde de potige dijkwerker me toe. Hij drukte zich zo deftig uit, dat ik hem vragend aan moest kijken. „Ik bedoel, ik ben altijd waternat over mijn hele lijf, als ik daar werk", fluisterde hij toen in mijn oor. Zo gaat het met veel jongens. De fa briek lokt! Veel goed, op tijd thuis! Maar die muren! Nooit frisse wind en geen mooie wolken! De caféhouder bij de haven mist ook zijn oude uitzicht. „Het lag er vol, me neer! Wel vijftig! En nu, pieren vangen! Er kan geen muis in verdrinken". Gelukkig voor de kastelein brengen de vissers uit Terneuzen weer wat mos sels aan, want hij heeft naam op te houden. „Mosselrestaurant" heet de zaak. Iedere middag zie je de welgedane Belgen de witte schalen mosselen ver zetten. Ze zjjn bereid volgens geheim recept. Er mag in ieder geval geen wa ter in de pan, dat staat vast. Zondags zitten aan de lange tafels Engelsen, Fransen, Belgen: allen met één doel: de van ouds bekende mosse len eten. FRUITTEELT EN LANDBOUW MOETEN REDDING BRENGEN Maar al hingen er zware wolken bo ven dit dorp, er was redding. Dat was de fruitteelt. Vroeger hadden de wijze voorvaders al grond gekocht („Er mocht eens iets gebeuren"). Toen er werkelijk iets gebeurde, was het aan dit helder inzicht van de mannen van de vorige en deze eeuw te danken, dat men weer arbeidsterrein had voor de Philippinenaren. Philippine verzette zijn bakens! Nog zijn er mannen thuis, die weken niets doen, hopend straks weer uit te kunnen varen. Nog zijn er mannen, die baggeren bij de Isabellasluis. Maar ook deze zullen zich eenmaal bij de gewij zigde omstandigheden moeten neerleg gen. Dan hopen zij emplooi te vinden, ook in de fruitteelt of de landbouw. Zal het land echter ongelimiteerd deze ge legenheid blijven bieden, of moet er meer grond bijkomen? Van een visser hoorde ik dat enige tijd geleden de Pro vinciale Planologische Dienst een on derzoek heeft ingesteld naar de vroe gere vissersbevolking en hun toekomst mogelijkheden. Deze dienst zal hopelijk meehelpen om Philippine zijn oude glo rie te hergeven. Al is het dan geen glo rie van masten en zeilen, maar van bo men en wuivend graan: een glorie zal het zijn! De burgemeester hoopt eerstdaags toestemming te krijgen voor het bou wen van een tuinbouwschool. Zoals de jongens vroeger met dertien „het" vak gingen leren, zullen ze nu onderwezen worden in enten, dunnen, binden, mes ten, besproeien en plukken. Philippine heeft zijn bakens verzet. Op tyd! En met een goede hoop op een veilige vaart. Z. v. T. (Ingez. mededeling, adver! Dit bruidje kreeg van haar moeder een goede raad mee. Alkalivrij betekent vooral niet: Geschikt voor alles en nog wat. Veilig wast 11 indien tl speciaal alkalivrij wast. Speciaal alkalivrij voor wol is Eehfalon en speciaal alkalivrij voor rijde is Vivalon. Prachtige vinding. Na 25 seconden lag de boot weer recht I De reddingboot „Prins Hendrik" van de Kon. Noord-Zuid-Hollandse Redding- maatschappy is Vrydag op het IJ een volle 180 graden omgeslagen. Er be vonden zich op dat ogenblik 6 personen aan boord, onder wie de dochter van de oud-gezagvoerder van de „Insulinde", Mees Toxopeus. Vijf en twintig se conden later lag de motorreddingboot weer in haar normale stand op het water en stapten de opvarenden op de wal zonder ook maar een spatje te hebben opgelopen. maatschappij, schipper Piet Bot, iemand van de N.V. Schouten, waar de „Prins Hendrik" gebouwd is, en de dochter van schipper Mees Toxopeus aan boord. In totaal zes personen. Het was geenszins een ongeval, dit omslaan van de nieuwe aanwinst van de K.N.Z.H.R.M., integendeel. Het was de zwaarste proef, waaraan men een schip kan blootstellen. En de „Prins Hendrik" heeft deze proef glansrijk doorstaan. Een zware drijvende bok van de N.D.S.M. trok de reddingboot ge woonweg ondersteboven om het zelf- richtend vermogen van de boot te be proeven. Er is namelijk aan stuurboord zijde een tank aangebracht, die vol loopt, wanneer de boot in omgekeerde toestand ligt. Eerst werd de „Prins Hendrik" over bakboord getrokken tot zij met de kiel naar boven lag. De tank aan stuurboordzijde vulde zich en na 47 seconden lag de boot weer recht. Een onderzoek wees uit, dat de luiken uit stekend hadden gewerkt, want er was nagenoeg geen water In de boot ge komen. Toen begaven zich enige leden van het technisch personeel van de Redding- Zij namen plaats in de benedendekse cabine, van waaruit de reddingboot ook te 'besturen is. Weer werd de „Prins Hendrik" omgetrokken, ditmaal over stuurboord. Daar aan deze zijde de tank is aangebracht, die 3 ton water kan op nemen, lag de boot ditmaal binnen 25 seconden weer recht. Hiermede was de proef, die men met deze nieuwste aan winst van de reddingmaatschappij had genomen, teneinde en waren de hoge verwachtingen, die men aan het schip had gesteld, volledig bevestigd. Het zelfrichtend vermogen van de boot was getest en het resultaat van deze proefneming zal 't gevoel van ze kerheid van de bemanning zeker aan zienlijk verhogen. „MOEDERKOREN" OORZAAK VAN BROODVERGIFTIGING IN FRANKRIJK? Politie arresteerde molenaar Na een onderzoek naar de herkomst van het brood, dat oorzaak was van de dood van vier personen in het Franse dorpje Pont Saint Esprit, heeft de po litie Vrydag de 40-jarige molenaar Maillet uit het naburige dorp Sslnt- Martin-Larivière gearresteerd. Voorts heeft de politie een bakker en drie boeren voor verder verf oor vastgehouden. Allen hebben bekend Maillet van graan te hebben voorzien. De slachtoffers werden door het eten van het vergiftigde brood bijna waan zinnig. Velen van hen moesten in zie kenhuizen in dwangbuizen gestoken worden of worden vastgebonden. Donderdag zijn de twee laatste ge vallen van waanzin gemeld, doch Vi ij- dag waren er geen nieuwe gevallen. Volgens berichten zijn verscheidene der in het ziekenhuis opgenomenen aan de beterende hand. Deskundigen van het regeringslabora torium te Marseille hebben monsters van brood en meel uit Pont Saint Es prit onderzocht en hierin sporen gevon den van moederkoren, een tarwe-woe- kerplant. Geloofd wordt, dat deze plant de ziekte, die In de middeleeuwen „de brandende duivel" werd genoemd, heeft veroorzaakt. Een halve eeuw christelijke activiteit, (Van onze Utrechtse correspondent) Op 13 September zal in de Nieuwe Kerk te Amsterdam liet vijftigjarig be staan worden herdacht van de Centrale Bond voor Inwendige Zending en Christelijk Maatschappelijk Werk. In April van dit jaar was het namelijk een halve eeuw geleden, dat deze organisatie in dezelfde kerk werd opgericht. Er waren in 1901 verscheidene chris telijke inrichtingen van barmhartigheid, die met gelijke moeilijkheden kampten. Zij hadden allen behoefte aan beter op geleid personeel en zij verlangden naar een eigen onderlinge inspectie. Om aan deze vraag naar opleiding en toezicht tegemoet te komen, werd in het bijzijn o.a. van dr H. Pierson, di recteur der Heldring Stichtingen een orgaan in het leven geroepen, dat zich met die twee zaken zou bezig houden. Voorzitter van deze interkerkelijke „Centrale" werd dr J. Th. de Visser, destyds predikant te Amsterdam. Dr de Visser, een man, die op chris telijk terrein schitterde door zijn acti viteit, had in later jaren eveneens de leiding van het comité voor Inwendige Zending, dat geregeld conferenties in Doetinchem placht te houden over vraagstukken met betrekking tot de Evangelisatie. In 1925 kwam het tot een fusie tus sen deze twee door dr de Visser geleide organisaties. De „Centraal Bond" kreeg Urk van twee kanten. (II) Er zijn twee manieren om Urk te bekijkenje kunt de nauwe straatjes op het eiland doorslenteren, maar je kunt ook een nacht ter visvangst gaan, teneinde waar te nemen hoe Urk buitengaats is. Het laatste is niet minder boeiend dan het eerste. Gelijk ik bespeurde tijdens mijn verblijf op de U.K. 21 van schipper ]an Keuter. (Van onze speciale verslaggever) JAN KEUTER, een stoere visser van middelbare leeftijd, bleek de ideale -iguur te zijn, om als leidsman te funge ren van 'n paar walkanters, die de pa- lingvisserij wensten te bekijken. Ik moet namelijk opmerken, dat nevens mij de burgemeester van twee niet on vermaarde dorpen uit het centrum des lands begerig was om de vis te zien binnenhalen. Weshalve ook hij zich op de oaren waagde, Wy vertrokken onder de beste om standigheden. „Men kon een speld op het water horen vallen", aldus een re gel uit de gedichten van de School meester, die zeker typerend was voor het kalme weer van die middag. Er bestond gelegenheid om een praat je te maken, jan Keuter verstaat deze kunst! Hy is lid van de Urker gemeen teraad voor de Staatkundig Ueretor- meerde Party iiij is „staatkundig zeggen ze op Urk en hy weet zijn woordje met zoveel enthousiasme In de raad te doen, dat de voorzitter hem soms een beetje moet alremmen. Ove rigens is Jan Keuter oest content over „Ki", zoals men afgaande op des- zelfs merkwaardige handtekening burgemeester Keyzer op Urk pleegt te betitelen. 's Burgemeesters collega, die zich op de U.K. 21 had ingescheept, raakte iiel eerst met vissersman Keuter in ge sprek. Het ging over vroedischappehjke aangelegenheden, die ik niet wens over ie orengen, daar het niet nodig is, dat de raaosgeheimen van Urk in andere gewesten doordringen! Intussen laaide ik mij aan de rust van Keuters zoon Jeile, een Koen jonk man van nog geen twintig, in wiens aderen net onvervalste UrKer vissers- bloed stroomt. En ik luisterde naar de maritieme ervaringen van s vissers zwager Klaas post, een man van 37, die al meer dan de hellt van zyn teven naar net lied van de golven heeit geluisterd. VERKIEZING EN VERWERPING. Wy voeren op Stavoren aan, in de buurt van welke roemruchte stad het net werd uitgeworpen. Op de voor plecht van de U.K. 21 stond ik te kyken naar de zonsondergang, toen jan Keu ter wiens gesprek met de burger vader een einde had genomen met my een boom begon op te zetten. Het was een theologisch gesprek en het ging over de uitverkiezing. Schipper Keuter, die 's Zondags in de „Christe- lyke" kerk zit (de Urker aanduiding iIngez. mededeling, advert.) Lekker warm en volkomen geruisloze vering. van de Chr. Geref. Kerk), beschikt ook nog over een theologische knobbel, evenals tal van zyn medebewoners op het kerkse eiland. Nooit heb ik onder zulke omstandig heden de zon zien ondergaan. Te pra ten over verkiezing en verwerping mid den op het IJsselmeer! Het lijkt gek, maar ik had het gevoel, alsof het zo hoorde. Wie een klein beetje op de hoogte is met de gewijde geschiedenis, krijgt tijdens een visvangst op dit meer elk ogenblik een tekst in zijn hoofd. De bijbelse historie schijnt er te herleven. Is dat wonderl'jk? Zijn de omstan digheden van nu niet overeenkomstig de gebeurtenissen in het Evangelie Waren het niet de vissers, waarmee Jezus omgingVoeren zij niet op een binnenzee in Galilea, die overeen komst vertoont met het IJsselmeer? Komt de zee en het vissersleven niet voortdurend ter sprake in de heils- historie? PSALM IN DE NACHT. Al deze dingen mocht ik met Jan Keuter bepraten. Hy gaf toe: het Evan gelie spreekt de vissersman zeer sterk aan. De visser op zyn eenzame plek aan ooord voelt zich dicht by God. Vandaar de godsdienstigheid der vissers. Maar, zei Jan Keuter, het verval komt er in. Voorheen was de visser af hankelijk van de wind. Nu zyn de zei len vervangen door een motor en kan de visser zich vry bewegen. Evenwel, net vertrouwen op God schijnt by veel schippers te zyn omgezet in een ver trouwen op de motor. Het gevolg daarvan is, dat 't met de godsdienstigiieid minder wordt. Voor heen voer geen Urker op Zondag uit; momenteel neemt men het niet zo nauw meer en gaat menige visser laat in de Zonuagavond reeds de liaven uit. Voorbeen, aldus Jan Keuter, hoorde je op zee psalmen zingen. Toen ik „on der myn vader" voer stond deze tijdens de nachtelijke visvangst de ene psalm na de andere te zingen. Kom daar nu eens om! Met dat laatste had Keuter het toch niet helemaal bij het rechte eind. Kort na dit gesprek at ik in de kajuit. Klaas Post maakte zich gereed voor een kleine nachtrust in de kooi. Aleer hij zich te bed legde, hoorde ik hem echter zingen. Het klonk als serafij nenzang: 'k Zal met vermaak naar 't kwaad niet [overhellen, Geen godloos stuk mijzelf voor ogen [stellen; Ik haat het doen der schend'ren Uwer Wet En schuin die smet. „Ga eens mee, kerel." Meester Tuinder legt zijn hand op Geerts schouder. De jongen schrikt van de aanraking en krimpt even ineen. „Wees maar niet bang. Ik wou even met je praten." Geert volgt de meester de lange gangen door naar de bestuurskamer. „Kom hier even by me zitten". Meester Tuinder geeft hem een stoel. „Ik hoor zoveel in het dorp. Ik wou graag dat je me zelf vertelde, wat je gedaan hebt en waarom." Het blijft stil. Geert kijkt voor zich op tafel. Er ligt een groen tafelkleed over. Zijn ogen zien het, zonder dat het tot hem doordringt. Nu moet hij meester alles vertellen maar hoe? Waarom deed hij het eigenlijk? Hij kan toch niet zeggen, dat alles zo warrelde voor zijn ogen en de drift als een rode vlam in zijn hoofd brandde? Wie zal dat begrijpen? „Vertel maar, Geert", dringt meester Tuinder aan. Hij mag die jongen graag. Hy begrijpt wel, hoe iemand driftig kan zijn. Het is voor hemzelf altijd nog de grote strijd om zich te beheersen. Hy was als kind ook driftig en hy kent dat woeste zinderen, dat geen uitweg weet dan in een daad, die geen grenzen kent, alleen een mateloos verlangen naar vernietiging. „Ik was bij die boerdery. En toen sloeg de boer mij. En toen...." „Ga maar door, Geert." Geert blijft voor zich kijken. Dan legt hij zyn arm op tafel en met zyn hoofd er op snikt hij het uit. Meester wacht geduldig. „Die jongen heeft veel te verwerken", denkt hij. „Of hij len zyn en ik zal zeker voor je doen wat ik kan. Maar weet je, je zult het later nog beter leren als je volwas sen bent: een mens moet de gevol gen van zijn daden kunnen dragen. En de gevolgen van daden in drift begaan, kan eigenlijk niemand dra gen. Daar kunnen we niet voor instaan, begrijp je? ==*1 16. door WIJMIE FIJN VAN DRAAT. vc. jh verdere leven geleerd zal heboen?" „Toen stak ik die wagen in brand. Maar ik wist niet dat alles in brand zou gaan." „Nee, dat wist je niet. En daar dacht je ook niet over op dat ogen blik. Daar kón je niet over denken. Je zag alleen De Gooyer voor je en dat je je op hem wreken wou. Verder kon je over niets denken. Is het zo niet gegaan?" Geert knikt. Zó is het gegaan. En even is er een warm gevoel in zyn hart voor zyn meester, die hem be grijpt- „Ja, en nu zit je met de gevolgen. Ik hoop voor je, dat die niet erg zul- En daarom is de drift zo erg. Een driftkop kan een moordenaar wor den, zonder dat hy het wil, zonder dat hij begrijpt wat hy doet. Alleen omdat hij niet geleerd heeft zich te beheersen. In de Bijbel staat: „Wie zichzelf overwint is sterker, dan wie een stad inneemt". Ik zou jou willen zeggen: „Wie zichzelf beheersen kan, wie zyn drift overwinnen kan, is sterker, dan wie een stad inneemt." Maar je kunt dit niet uit jezelf, Geert. Dit leer je nooit alleen. Je weet, van Wie je kracht kan krijgen, is het niet?" Meester Tuinder tilt Geerts hoofd op en kijkt de jongen aan. „Ja, meester", antwoordt Geert ver legen. „En dan misschien zul je er nu een tyd aan denken en er om vragen tegen je drift te vechten. Maar vol houden, jongen. Volhouden, ook later, als dit alles al weer lang geleden is. Blijven vechten, blyven bidden." Meester Tuinder staat op. „Ga jy nu maar naar huis. Er komt vandaag toch niets van je werk. Vanavond kom ik wel even bij je thuis." Hij wil Geert het speelkwartier met alle ver halen en nieuwsgierigheid besparen. Hij wil ook niet, dat hij de held van de dag zal worden. Daarom stuurt hij hem weg. En in zijn klas praat hij ernstig met de andere leerlingen. Na de schooltijd gaat hij naar de burgemeester om een goed woordje voor Geert te doen. Tot zijn opluch ting hoort hij, dat de burgemeester mee zal werken om de zaak te sus sen. 's Avonds om half acht staat vader Slot in de burgemeesterskamer. De burgemeester een echte officiers figuur zit tegenover hem aan het grote bureau. Het is altyd de trots van Heidorp, dat de burgemeester van de uitge strekte gemeente Graafland hun dorp als woonplaats gekozen heeit. En Graafland is daar niet weinig ja loers op. toen het aanzien, dat hy momenteel nog heeft. Tal van bekende figuren dienden in de loop van vijftig jaar de Bond. Velen zullen zich de naam herinneren van de heer A, J. da Costa te Amsterdam, die in 1942 overleed, nadat hy veertig jaar onafgebroken het secretariaat had waargenomen. Tegenwoordig is mr J. C. Tupker secretaris. Dr de Visser werd opgevolgd door Prof. dr J. R. Slotemaker de Bruine en nadat deze was overleden vatte dr Ph. J. Idenburg de voorzittershamer op. Vergeten wy niet de naam te noemen van de inspecteur, mr A. de Graaf, wiens arbeid meer dan nationale ver maardheid kreeg. Mr de Graaf was vér over de grenzen bekend als rusteloos strijder tegen de gereglementeerde prostitutie. Momenteel berust de in spectie by de heer A. Otter, die tevens directeur is van het Bondsbureau en in wiens handen eveneens de leiding ligt van het bij de „Centraal Bond" beho rende en alom in den lande bekende Bijbels Museum te Amsterdam. TEGENWOORDIGE TAAK. wat doet de jubilerende bond op het ogenblik? In de eerste plaats houdt hy zich bezig met het oude werk: de oplei ding van het personeel bij inrichtingen van barmhartigheid, inzonderheid van net personeel, werkzaam by de kinder- oescnerming. Op dertien plaatsen wor den opleidingscursussen gegeven. Ook de onderlinge inspectie heeft voortgang. Wel bestaat er tegenwoor dig een Rijksinspectie, maar men heeft net eigen toezicht niet opgegeven, gelet op de resultaten van mr a. de Graafs oelangryke werk. Aangaande de kam «i inwendige zending valt op te merken, dat de con ferenties voor de Evangelisatie van jaar tot jaar worden gehouden. Hier wisse len een paar honderd mensen van ge dachten over de Evangelisatiearbeid, waarin zij zelf werkzaam zijn. Daarnaast geeft de Bond lectuur uit ten dienste der verbreiding van het Evangelie, de z.g. „Lichtdragers". Er komen jaarlijks iu.Oüü van deze boekjes van ae pers. De Bond bezit een biblio theek, die uniek is op het terrein der inwendige zending en waarvan door het nele land gebruik wordt gemaakt. Ook geeit men rilmstroken uit. De Prot. Chr, Kinderöescherming is by ue Bond ondergeoracht en ook is er een nazorg-organisatie, welke vast» ambtenaren in dienst heeft te Amster dam, Rotterdam en Utrecht. Last not least het Bijoeis Museum, dat de laatste kwart eeuw in Amster dam al 100.000 bezoekers trok en dat op exposities in andere plaatsen 174.000 mensen bereikte. Het aantrekkeiyke van ue centraal Bond is zijn interkerkelijkheid. Alia protestantse kerkforinaties werken hier samen. Nooit gaf het contact aanleiding tot wezenlijke moeilijkheden. Op 13 September zal dr Ph. J. Iden burg een herdenkingsrede houden over „Woord en daad in de kentering". Mi nister mr H. Mulderije wordt er ver wacht namens de regering, evenals se cretaris-generaal dr A. A. van Rhijn. Mr H. de Bie zal als voorzitter van da jubileum-commissie een geschenk aan bieden. Ter gelegenheid van dit halve eeuw-, feest verschijnt een boek „Evangelische oenadering van de mens". Hierin ko men o.a. Dijdragen voor van de hoogle raren dr G. C. van Niftrik, dr G. Bril» lenburg Wurth en de predikanten C. Aalders, dr J. G. Fernhout en R. C. Harder. Aan de geschiedenis werd slechts weinig plaats ingeruimd. De adviseur van de Bond, jhr M. C. Th. van Lennep, schreef 'n historisch over zicht. Bij de Centraal Bond zijn thans 180 organisaties aangesloten. (Van onze Utrechtse correspondent.) In het vogelpark Avifauna te Al phen a. d. Rjjn uordt vandaag een hoedenshow gegeven, zoals in ons land niet eerder te zien is geweest. Het Hoedeninformatiecentrum te Amsterdam, dat deze show organi seert, koos Avifauna als centraal ge legen plek. Men hoopt bovendien bij het vertonen van de modellen ge bruik te kunnen maken van de schone natuur in het park. Indien n.l. het weer redelijk is, zullen de twaalf mannequins een ronügang maken langs de vyvers. Onnodig te zeggen, wat het effect is van deze vertoning. De vijfduizend bezoekers, die te Al phen worden verwacht, zullen er on getwijfeld iets onvergetelijks mee maken. Het bijzondere van deze show is, dat er niet alleen aan wordt deelge nomen door hoedenfabrikanten, mo- disten en ontwerpers, maar ook door kappers. Er zal voorlichting worden gegeven over kapsels, passend bij hoe den en over hoeden, passend bij kap sels! Aan de grote show, welke 's mid dags wordt gehouden, gaat een niet- openbare show in de morgenuren vooraf. Deze is bestemd voor de vak genoten in de hoedenbranche. De be oordelaars zullen hun mening te ken nen geven op stemkaartjes. Het Hoe deninformatiecentrum wil n.l. weten, welke hoedjes algemeen in de smaak vallen. Aan deze uitzonderlijke hoedenshow nemen 42 zaken of personen deel; uit Zeeland zal de firma Wed. C. Paterik te Middelburg en de firma Rammelo te Terneuzen van de partij zijn. BRUINKOOLBRIKETTEN WORDEN DUURDER Met ingang van heden zullen in aansluiting op de recente prijswijziging voor steenkolen de prijzen voor bruinkoolbriketten worden verhoogd met f0,70 per eenheid van 100 kg. Deze prijsverhoging is noodzakelijk in ver band met een sterke prijsstijging van (Wordt vervolgd.) I de Duitse import.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2