België zal export verminderen, import vergroten PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Benelux-conferentie te Anneville Plafond vastgesteld om te trachten Nederlands schuld te verminderen K.EJVL-toestel in Perzië vastgehouden Nederland kan niet verder liberaliseren k SNIPPER NIEUWS1 Ridgway wijst beschuldigingen af Washington dreigt met geleide projectielen Nederland wil afstand doen van rechten Padvinders demonstreerden in Middelburg Uitgave Stichting „Eeeuwsc'r Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2439, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1958 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG S SEPT. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon po 5.55 u., onder 18.23 u.; Maan op 9.26 u., onder 19.59 u. Hoogwater op Dinsdag 4 Sept.: Vlissingen: 3.33 u. 2.09 m., 15.43 u. 2.00 m.; Terneuzen: 3.58 u. 2.23 m„ 16.12 u. 2.14 m.; Wemel- dinge: 5.21 u. 1.80 m„ 17.34 u. 1.66 m.; Zierikzee: 5.10 u. 1.55 m., 17.17 u. 1.41 m. IHle! GENERALE SYNODE DER GEREF KERKEN (ART. 31 K.O.) Communiqué aangaande conflict tussen praeses en hoogleraren. Na de vergadering van Vrjjdag van de Generale Synode van de Gerefor meerde Kerken, onderh. art. 31 K.O., is een communiqué verstrekt over het gerezen geschil tussen de voorzitter der synode en de hoogleraren. Het communiqué luidt aldus: „Op de vergadering van de Generale Synode van Donderdag 30 Augustus deed de praeses een mededeling, dat hij, op grond van art. 13a van de vast gestelde acta waarin is opgenomen het besluit aangaande de positie der Hoog leraren ter Synode, tot het oordeel was gekomen, dat de tekst daarvan hem, als praeses, noopt niet meer op de Synode vóór de stemming de stemmen der hoogleraren afzonderlijk te vragen. Hierna hebben de in die vergadering aanwezige Hoogleraren Deddens, Schil der en Veenhof de vergadering ver laten. Eén en ander is op de vergadering der Gen. Synode van Vrijdag in com.- gen. een onderwerp van discussie ge weest. Deze discussie is geëindigd met het hierna volgende besluit en de hier na eveneens volgende verklaring der betrokken Hoogleraren: 1. „De Gen. Synode, constaterend: a. dat er ter Synode verschillende uitleggingen worden gegeven aan art. 13a der vastgestelde acta; b. dat de tekst van het besluit daar toe aanleiding geeft, daar deze het onderhavige punt niet speciaal onder woorden brengt; erkennend: het ambt van praeses om de vergadering te leiden en dit ambt erend door de formulering van een con crete gedragslijn voor de techniek van de vergadermethode dezer Synode op een punt waar deze ontbreekt, spreekt voor het onderhavige punt uit, dat zjj de praeses verzoekt de practijk met betrekking tot de positie der Hoogleraren te dezer Synode, tot 30 Augustus gevolgd, voor de duur dezer Synode te handhaven." 2. „Ondergetekenden spreken uit, dat zij na samenspreking in com. gen. con amore hun medewerking aan de Sy nodale arbeid zuilen voortzetten op de gewone wijze. W.g. P. Deddens, K. Schilder, C. Veenhof". De vergadering nam hierna met verheuging kennis van de spontane mededeling van de praeses dat hij in de gegeven situatie aan het verzoek, in het besluit der vergadering gesteld, wilde voldoen." Na 4 dagen oponthoud gisteren weer vrijgegeven. Een Dakota van de K.L.M., die door do Anglo-ïranian gecharterd was om personeel van de Perzische olievelden naar Abadan over te brengen, is enkele dagen door de Perzische autoriteiten vastgehouden, waarschijnlijk omdat de uitklaringspapieren niet in orde zou den zijn. Het had reeds 64 passagiers overgebracht. Toen het echter de terugkeer naar Nederland zou aan vaarden, waarvoor geen passagiers geboekt waren, mochten gezagvoerder Orange en zijn bemanning het toestel niet naderen; het werd bewaakt door gewapende mannen. Zondag is het toe stel echter vrijgegeven en heeft het de reis naar Amsterdam aanvaard. De conferentie te Anneville. waar de Benelux-ministers van economi sche zaken en van financiën en deskundigen van buitenlandse handel de besprekingen voortzetten over de moeilijkheden van Nederland zo wel als van België in de Europese Betalings Unie, heeft principiëel be langrijke beslissingen opgeleverd. Er is een plafond vastgesteld voor de export vaq België en Luxemburg naar Nederland een geheim pla fond want de juiste cijfers zijn niet bekend gemaakt en België zal streven naar verhoging van invoer uit de E.B.U.-landen. Zo ligt het in de bedoeling dat het in Nederland meer gecondenseerde melk en op de duur ook nylon-garens en nylon-producten zal kopen. Een ander minstens zo belangrijk punt, dat ter sprake is geweest in An neville is het memorandum, dat Nederland aan de Raad van de O.E.E.S. zal overhandigen nopens de Europese liberalisatie. In dit memorandum wordt meegedeeld, dat Nederland voorlopig niet verder dan de huidige 60 pet. zal kunnen liberaliseren, zulks op grond van onze moeilijke econo mische positie. Zoals bekend ligt het in de bedoeling de liberalisatie van het handelsverkeer tussen de leden van de O.E.E.S. van 60 pet. op 75 pet. te brengen. Reeds eerder schreven wij, dat Ne derland en België tot een accoord moesten komen, omdat de Raad van Bestuur van de E.B.U. van beide lan den plannen verwachtte om het grote tekort van Nederland aan de Beta lingsunie te verminderen en de grote vordering van België op deze Unie redelijker te maken. Naar de mening Prijsverlaging voor huishoudzeep, prijsverhoging voor toiletzeep. Als gevolg van het vervailen der omzetbelasting op huishoudzeep, zelf werkende wasmiddelen en zeeppoeder, zal de prijs voor de genoemde artike len met ingang van 3 September in het algemeen worden verlaagd met 1 tot 4 cent. Anderzijds zal evenwel met ingang van 3 September de prijs van toilet zeep in het algemeen worden verhoogd met 2 a 5 cent. De nog aanwezige voorraden moeten tegen de nieuwe prijzen worden verkocht. Arj j t i Weg en water hebben weer drie slachtoffers geëist. In Den Haag werd een 70-jarige voetganger door een auto aangereden; het slachtoffer overleed twee uur later in een ziekenhuis. In Hilversum botste een motorrijder tegen een afsluitboom; hij was op slag dood. In Franeker werd uit de Oude Leeu warder Trekvaart het lijkje opgehaald van een tweejarig meisje. De bur gemeester van Westerbork heeft op zijn verzoek ziekteverlof gekregen. Het A.N.P. weet te meiden, dat dit verlof verband houdt met moeilijkheden op het gebied van financiëel beheer. Bij de Tielse veiling Septer staakt een groot deel van het personeel. Des ondanks wil men trachten vandaag veiling te houden. Langs de Adria- tische kust in Italië is een sterke aard schok gevoeld, die 10 seconden duurde. Honderdduizenden mensen vluchtten uit hun huizen; er is ten gevolge daar van een gering aantal slachtoffers. Negentig procent van de huizen en gebouwen in de stad Macerata verto nen scheuren. In de Engelse „Obser ver" is, naar aanleiding van een vraag gesprek met maarschalk Tito, de vraag opgeworpen of een militair verdrag tussen Joegoslavië, Griekenland en Turkije niet beter zou zijn dan opne ming van deze laatste landen in het Atlantisch Pact. Naar een Frans blad meldt zijn in een gebied ten Noor den van Parijs rijke olielagen en ook steenkoollagen aangeboord. Er zou al olie aan de oppervlakte zijn gebracht. Radio-oorlog woedt voort Zowel de gevechten als de „radio-oorlog" woeden voort op Korea. Commu nistische leiders in Noord-Korea hebben via radio-Peking de opperbevelhebber der Ver. Naties, generaal Ridgway, uitgedaagd openljjk z(jn voornemen om de wapenstilstandsbesprekingen te Kaesong af te breken, kenbaar te maken óf nauwgezet en met verantwoordelijkheidsgevoel de communistische beschul digingen omtrent gealliëerde schendingen der neutrale zone te behandelen. Ridgway heeft op z\jn beurt alle beschuldigingen van de hand gewezen. Vice- admiraal Joy, het hoofd van de missie der Ver. Naties te Kaesong, heeft ln een schrijven aan zjjn communistische tegenspeler Nam II, deze beschuldigd van „roekeloosheid en onverschilligheid ten aanzien van de waarheid". Intussen laait de strijd in Korea Weer op. Zondag hebben Amerikaanse straaljagers vier Migs 15 neergescho ten in een strijd die het langste lucht gevecht van straalvliegtuigen in de Koreaanse oorlog genoemd wordt. In een samenvattend communiqué van de luchtmachtgroep „Verre Oosten" is be kend gemaakt, dat in de afgelopen Week de luchtmacht van de verbonde nen 4700 aanvalsvluchten heeft uitge voerd. De aanvallen waren hoofdzake lijk gericht op het spoorwegnet in Noord-Korea. Acht gealliëerde vlieg tuigen gingen verloren, één Mig 15 werd neergeschoten. 2400 voertuigen, 625 spoorwagens en 18 bruggen wer den vernietigd of beschadigd. Verbonden troepen, gesteund door gealliëerde artillerie, oorlogsschepen en vliegtuigen, hebben Zondag hun nieuwe „beperkte offensief" aan het Oostelijke front en de linkerflank van het centrale front voortgezet. De Noordelijken boden krachtig verzet. ALS ER GEEN WAPEN STILSTAND KOMT! De voorzitter van de subcommissie voor militaire toewijzingen van het Amerikaanse Huls van Afgevaardigden, Mahon, heeft in een radio-vraag gesprek verklaard, dat, indien de Ko reaanse wapenstilstandbesprekingen zouden mislukken, „de Chinese com munisten veel meer oorlog zullen krjj- gen dan zjj nu hebben!" Hij zei dit na te hebben mee gedeeld, dat de Ver. Staten voor nemens zijn tot Juli a.s. een milliard dollar te besteden aan de productie van geleide projectielen, waarvan sommige atoomexplosieven zouden kunnen vervoeren. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN VERMISTE HOTEL HOUDER AANGESPOELD. Aan de kust van Waarde is gister ochtend omstreeks elf uur, het stoffe lijk overschot aangespoeld van de 45- jarige hotelhouder C. Linthout uit Oud-Vossemeer. Zes weken geleden was deze voor zaken op reis gegaan en sindsdien had men niets meer van hem vernomen. De politie onderzoekt thans hoe het mogelijk is, dat de vermiste in de Wester-Schelde is terecht gekomen. Men schijnt hem n.l. voor het laatst in Bergen op Zoom te hebben gezien. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. van de E.B.U. werd deze toestand gro tendeels veroorzaakt door de Voor- Unie tussen beide landen, waarbij een liberalisatie van 90 pet. was overeen' gekomen. België exporteerde derhalve veel naar Nederland en presenteerde de rekeningen aan de E.B.U. Naar schatting werd het Nederlandse tekort bij de E.B.U. in het eerste kwartaal van dit jaar door deze extra-liberali satie 52.9 millioen groter. In het tweede en ook in het lopende kwartaal is deze Belgische import in ons land gaandeweg geringer gewor den door natuurlijke oorzaken. Wan neer deze export zich op hetzelfde niveau blijft voortbewegen zal men van de nu in Anneville vastgestelde plafonds niets merken. Men zal echter zowel in Brussel als ln Den Haag nauwkeurig de cijfers gadeslaan op dat men een overschrijden van het vastgestelde cijfer onmiddellijk zal kunnen signaleren. Het accoord is voor vier maanden gesloten en men hoopt hierdoor de Raad van Bestuur van de E.B.U. te vreden gesteld te hebben. België zal voorts streven naar verhoging van de irvoer uit de E.B.U.-landen en ver mindering van de export naar deze landen. Daartoe is een systeem ont worpen, waarbij Belgische exporteurs naar E.B.U.-landen ongeveer 5 pet. van hun betalingen in de vorm van schat kist-certificaten ontvangen, die na drie tot twaalf maanden inwisselbaar zullen zijn sparen als straf dus, waarvan de staat voordeel geniet! Daarentegen zal getracht worden de export naar landen buiten de E.B.U. te vergroten. Het protocol van de overeenkomst werd Zaterdagavond omstreeks kwart over negen getekend. Naar een dele gatielid verklaarde vonden de bespre kingen plaats in een zeer vriendschap pelijke sfeer, waarbij aan weerskan ten de bedoeling voorzat elkaar zoveel mogelijk të helpen. PERZIË GAAT AANPAKKEN! Als de Britten niet willen meewerken zullen we het zelf wel klaren. In Perzië doet men alsof men ge noeg heeft van het gepraat en alsof men het ook zonder de hulp van de Britse oliestaf wel af kan. Dr Mossa- deq heeft verklaard, dat de nationali- satiewet „onder geen enkele omstan digheid veranderd zal worden". Hierop deelde Maki, de secretaris generaal van de Raad voor de natio nalisatie van de olie-industrie mee, dat Perzië zelf zijn olie zal gaan verkopen en dat onderhandelingen worden ge voerd over de aankoop van tanksche pen. Naar zijn zeggen kunnen de Per zen op het ogenblik het werk op de olievelden af zonder buitenlandse hulp. De oliecommissie heeft opdracht ontvangen 650 sollicitaties van buiten landse technici met spoed te onderzoe ken. Later is uit Teheran gemeld, dat de Poolse zaakgelastigde meegedeeld heeft, dat zijn regering olieproducten van Perzië wil kopen. Naar het schijnt zal Polen zelf de producten inladen in de Perzische golf. Moskou zal lachen. EGYPTE TROTSEERT DE VEILIGHEIDSRAAD. De Veiligheidsraad heeft Zaterdag Egypte veroordeeld wegens de blok kade in het Suez-kanaal op voor Israël bestemde goederen. De Raad was van oordeel, dat de Egyptische houding een vreedzame regeling in zake het Pales tijnse conflict in de weg staat en een inbreuk vormt op de vrije scheepvaart en de vrije handel van landen onder ling. Men heeft derhalve Egypte ver zocht de beperkingen onmiddellijk op te heffen. Het ziet er naar uit, dat Egypte, hierin gesteund door de andere landen van de Arabische Liga, hiertegen in zal gaan. De mogelijkheid bestaat zelfs, dat het land alle havenfaciliteiten aan alle schepen zal weigeren. Bovendien heeft men verklaard, dat men niet zal deel nemen aan de conferentie te Parijs, die door de verzoeningscommissie der Ver. Naties voor Palestina is belegd. Onder grote belangstelling is Vrijdag het militaire vliegveld Soesterberg geopend als vliegbasis van de Nederlandse Luchtmacht. Als commandant zal optreden luitenant-kolonel A. P. M. van Rooij, terwijl het hoogste ge zag zal berusten bij kolonel J. van der Werff. De foto toont het plechtig moment, waarop de Nederlandse driekleur en de luchtmachtvlag gehesen worden. De verkiezingen in Nieuw-Zeeland 35 DODEN BIJ ONGELUK MET hebben ais voorlopig resultaat, dat de Nationalistische regeringspartij een grote meerderheid heeft behaald op de Labour. Naar vrede met Japan „Wij wensen wel herstelbetalingen voor onze mensen die geleden hebben" Minister Stikker heeft Zaterdag te New-York, op doorreis naar San Fran cisco, verklaard, dat de kwestie der herstelbetalingen voor Nederland op de conferenties over het Japanse vredesverdrag de belangrijkste is. HU voegde hieraan toe: „Wy wensen herstelbetalingen voor onze mensen, die ln het Verre Oosten veel hebben geleden. Ik ben hoopvol gestemd, dat wy een manier zullen vinden om tegemoet te komen aan de aanspraken van burgeriyke geïnterneerden". HU verklaarde, dat Nederland als staat bereid was afstand te doen van haar aanspraken. „Wy begrypen, dat van Japan niet verwacht kan worden, dat het herstelbetalingen verricht. Maar hoe kunnen wy op wettige wijze afstand doen van de aanspraken van 200.000 onzer onderdanen?" VISSERSBOOT. Zaterdag is bij Long Island (New- York) een IS'/2 m. lang visservaartuig, de „Pelican", xnet aan boord 54 vis sers en twee bemanningsleden, door een hoge golf omgeworpen en gezon ken. Tot op heden zqn 19 personen ge red, van wie velen in het ziekenhuis moesten worden opgenomen, en zijn 18 iyken geborgen. Men vreest, dat van de vermisten niemand meer in leven is. Toen de boot omsloeg, bevonden de meeste opvarenden zich benedendeks en duikers hebben gemeld, dat er een paniek moet zijn ontstaan. Zij vonden de verongelukten in een verwarde groep samengedrukt bij de kleine door gang naar het dek. Dit acht men de reden, waarom een zo gering aantal personen zich heeft kunnen redden. DE BILT ZEGT: Half tot zwaarbewolkt, en hoofdza kelijk 's ochtends nog enkele buien. In de Noordoostelijke helft van het land aanvankelijk nog matige tot vrij krach tige Oostelijke wind, overigens matige tot krachtige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Twee jubilea feestelijk herdacht „Medioburgum" hield druk bezochte receptie Middelburg heeft Zaterdag in het teken van 2 jubilea gestaan. „Medio burgum" zette de festiviteiten ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan voort met een drukbezochte receptie, terwyi op het Molenwater de padvinders van Walcheren het 40-jarig bestaan van hun organisatie vierden. Helaaa bleek Pluvius de 500 Walcherse padvinders slechts gedeeltelik goed gezind, want 's avonds vonden de festiviteiten door de overvloedige regen een ontydlg einde. De Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, opende 's middags op het Molenwater de Pad- vindersmarkt. Nadat de talrijke be langstellenden onder tromgeroffel het Molenwater hadden betreden, sprak de districtscommissaris der Padvinderij in Zeeland, oubaas J. J. Meyboom. Hij verklaarde er trots op te zijn, dat bij het 40-jarig bestaan de Padvinderij op Walcheren kerngezond is en zich mag verheugen in een groot ledental. Het publiek, aldus de heer Meyboom, dat doorgaans maat weinig van het werk te zien krijgt, heeft thans een unieke telegenheid om eens rond te kijken en e werkzaamheden van de padvinders te bewonderen, vooral daar het be langrijkste van deze markt de demon stratie is. De opening. In zijn openingswoord dankte jhr de Casembroot de padvinders voor de steun, die zij steeds de overheid geven, getrouw aan hun devies. Het verheug de de Commissaris dat Walcherse pad vinders van allerlei levensbeschouwing aan de totstandkoming van de viering van dit jubileum hebben meegewerkt. Vervolgens stak jhr de Casembroot de heer Meyboom, die van het begin af een der steunpilaren van de beweging is geweest, een pluim op de hoed. Na het hijsen van de vlag sprak de heer W. Alisworth uit Folkestone, districts commissaris van de. Engelse Padvinde rij. Hoofdkwartiercommissaris R. Polis bracht felicitaties namens het hoofd kwartier over. Namens do Padvindersraad spelde oubaas Meyboom hopman Harlot het Dankbaarheidsinsigne op. De heer P. I. Hamming dankte als oud-padvinder Hopman Lafeber voor het leiden van het werk, aan de jubi leumviering verbonden. Hij bood hem een penning aan. De leider van de drumband, oubaas J. de Kuyper, ont ving een paar handschoenen. Tenslotte overhandigde de oud-padvinder J. A. Bosdijk aan Hopman Lafeber van de Berdenis van Berlekomgroep een nieu we vlag. 'tWas &f! Rondom de muziektent op het Mo lenwater was een soort marktplein gevormd, waar ln de marktkraampjes en in open stands de toeschouwers een indruk werd gegeven van de padvin derij. Er was een padvinderscantine, er waren beschilderde wigwams met „In dianen" en ook het buitencentrum „Rammekens" kwam uitstekend voor de dag. Grote trekpleisters bleken het bou wen van de seintoren van ongeveer 7 m., de apenbrug en de kabelbaan. Ten slotte dienen ook de kabouters, die de Kabouterrevue opvoerden, genoemd te worden. In de avonduren kwam de regen het feest bederven, doch desondanks werd het pagodekampvuur ontstoken, terwijl de padvindersband samen met het mu ziekcorps „Veere's Genoegen" de pad vindersmars speelde. Bij het kampvuur werden verschillende spelen uitgevoerd, w.o. de zwaarddans. Hierna vond het feest een ontijdig einde wegens de steeds heviger wordende regen. 60 jaar „Medio". Hoezeer „Medioburgum", de oudste Middelburgse Gymnastiekvereniging ln de belangstelling staat, bleek Zater dagmiddag tydens de drukbezochte receptie, die ln het Schuttershof werd gehouden. O.m. kwam de Commissaris der Ko ningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, de gelukwensen van het Prov. Bestuur aanbieden. De gelukwensen van het gemeentebestuur van Middelburg wer den overgebracht door de burgemees ter, mr dr N. Bolkestein, en de wet houders J. W. Kögeler en L. J. van 'tWestende. De erevoorzitter, de heer C. J. Mazure, hield een rede, waarin hij een blik wierp in het roemvolle verleden van „Medio". De voorzitter, de heer W. P. Joziasse, dankte de sprekers. Ook de oud-voorzitter, de heer P. Cappon, sprak evenals de oud voorzitter en directeur, de heer J. B. Roosenboom, die tevens het K.N.G.V. vertegenwoordigde. Hij reikte de turn- leidster, mej. J. C. Vermeulen, het di ploma van verdienste van het K.N.G.V. uit. Namens de Kon. Ver. „Uit het VolkVoor het Volk" sprak de voor zitter, de heer L. A. Schenk, waarna de garnizoenscommandant, Maj. J. Potteboom, het woord voerde. De heer D. Huysse, secretaris van de Advies commissie in Sportaangelegenheden, bracht enkele vrienden uit Folkestone mee, met wie „Medio" tijdens de sport- uitwisseling zo'n prettig contact heeft gehad. De Engelse gasten werden toe gesproken door mej. Vermeulen. Bij de deputaties, die gelukwensen kwamen aanbieden waren voorts afge vaardigden van de Gymnastiekvereni gingen „Achilles" en „Wilhelmina" te Middelburg, V.T.V., Vlissingen, „Vol harding", Goes, „Domburg", de Mid delburgse Voetbalverenigingen „Mid delburg" en „Zeelandia", de Korfbal ver. „Swift", het Pijpercorps „Juliana" en vele oudleden van „Medio". Ook afgevaardigden van Rode Kruis en E.H.B.O. ontbraken niet. Enkele tafels in de receptiezaal waren gesierd met programma's, bekers, linten en foto's uit de roemrijke geschiedenis van de jubilerende vereniging, 's Avonds wa ren bestuursleden en genodigden bijeen aan een koffietafel, waarna men nog enkele uren genoegelijk bijeen was. Souburg daverde van feest muziek 250 muzikanten zetten jubileum van „Vlijt en Volharding" luister bij. Souburg heeft Zaterdagmiddag geda verd van de feestmuziek. Niet minder dan 250 muzikanten van 11 verschillen de muziekcorpsen waren daar aanwezig op het door de jubilerende muziekver eniging „Viyt en Volharding" georga niseerde muziekfestival. Jammer, dat het feest 's avonds door de kletterende regen werd verstoord. Honderden belangstellenden hadden zich voor het gemeentehuis verzameld, toen daar een officiële ontvangst plaats vond door het gemeentebestuur. De burgemeester, de heer A. H. S. Stemer- ding, sprak de wens uit, dat na de ge slaagde sportweek en dit muziekfesti val waarmee hij de jubilerende ver eniging feliciteerde een zang concours zal volgen. De heer Stemer- ding roemde de activiteit der jubile rende vereniging. De heer J. Bruggeman, voorzitter van het werkcomité, dankte het ge meentebestuur voor de ontvangst en de medewerking. O.l.v. de directeur van „Vlijt enVolharding" werd door de deelnemende verenigingen de feestmars van J. B. v. d. Glas ten gehore ge bracht. Hierna trokken de verenigingen in optocht naar het Zeelandiaplein, waar de stoet werd ontbonden. Er werden concerten gegeven door de verschillen de verenigingen, zowel in Oost- ais in West-Souburg. Aan alle verenigingen werd namens het jubilerende corps een herinneringsmedaille aangeboden. Voorts werden medailles uitgereikt, die beschikbaar werden gesteld door de heren J. de Priester, wethouder, J. J. Blok te Kapelle, L. Kasteleyn en A. Baljeu, oprichters van „Vlijt en Vol harding", alsmede door vele Souburgse verenigingen. Voor 's avonds stond een concert door „Ons Genoegen" te Ka pelle, o.l.v. de heer D. Burger, op het programma, gevolgd door een concert door „Ons Genoegen" uit Vlissingen, o.l.v. de heer P. de Rooy. Ook in Vlissingen een jubileum Voetbalclub Vlissingen bestond 35 jaar. Temidden van een schat van bloemen recipiëerde Zaterdagmiddag het be stuur van de V.C. Vlissingen, onder leiding van voorzitter A. Korije, in het Strandhotel ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan der vereniging. De loco-burgemeester, de heer L. P. van Oorschot, met de wethouder M. A. v. Popering en de gemeente-secretaris, de heer A. de Beijl, kwamen namens het gemeentebestuur de gelukwensen brengen. De heer van Oorschot sprak er zijn voldoening over uit, dat de ver eniging in de vele jaren van haar be staan belangrijk werk had verricht op het gebied van de jeugdsport, waar door de jeugd van de straat kon wor den gehouden. Met betrekking tot de terreinmoeilijkheden wees spr. erop, dat ook het gemeentebestuur beperkt is door de financiële consequenties, verbonden aan de aanleg van sport velden, waardoor in het verleden vele moeilijkheden moesten worden over wonnen. Thans ziet het er beter uit, nu een nieuw veldencomplex in ont wikkeling is. Hierna kwamen vele sportbestuur ders hun gelukwensen aanbieden, o.a. van de Voetbalver. De Zeeuwen, Mid delburg, Zeelandia, R.C.S., Walcheren, de Noormannen. Goes, de Scheidsrech- terscommissie Walcheren, de KNAU, V.S.V. Marathon, de Boksver. DOS. de tennisclub, de tafeltennisclub, de Cie voor sportbelangen, de Bond v. Buurt- ver. Vlissingen, VTV e.a. Namens de spelers en technische commissie bood de le elftalspeler A. Hendrikse een fraaie electrische klok aan voor het clubgebouw. Vele ca- deaux werden nog ontvangen o.a. een bekertje voor de juniores van DOS, een fotoiyst van Middelburg, grensrcchters- vlaggen enz. Een der feliciterenden, de bekende medewerker H. van Akke ren, werd door voorzitter Rorye byzon- dcr dank gebracht voor zijn jarenlange spontane hulp aan de vereniging.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1