de loupe ^^Vlieuwó uitde^rovincie Het eerste Zionistencongres in Jeruzalem. A Walcheren. Zuid-Beveland. Noord-Beveland. T holen. Zeeuwsch- Vlaanderen. "'Lrl KERK en 3^ endina sSport en spel Plannen voor Medisch Centrum in nieuw stadium* De Polen vochten voor hun vrijheid Nog éénmaal 't middelpunt der ganse aarde 1 k Zaterdag 1 September 1951 ZEEUWSCH DAGBLA Pagina 2 ART SENDIEN ST A.S. Zondag is de praktijk van de artsen als volgt geregeld: Middelburg dr J. C. B. Simons, Vlissingse Singel 38, Tel. 2191; Vlissingen C. C. Sluijter, Badhuisstraat 70, Tel. 2225; Goes M. P. Bruynzeel, Jac. Valckestraat 3, Tel. 2375; Oostkapelle, Serooskerke en Vee- re P. J. Bom, Dorpsstraat 2, Oostkapel le, Tel. K 1188276; Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande H. Frima, Zuidstraat 306, Zoutelande, Tel. K 1186 282; Borssele, Driewegen, 's-Heeren- hoek en Nieuwdorp J. J. Gelderblom, Havenweg 421, Nieuwdorp, Tel. K 11% 327 en A. Folmer, Korteweg 151, Driewegen, Tel. K 1195275; 's-Heer Arendskerke, Heinkenszand en Wol- phaartsdijk A. J. Zonnevijlle, Dorps straat E 141, 's-Ileer Arendskerke, Tel. K 1106--202; Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw-Vosmeer en Sint Philipsland R. C. Renes te Oud-Vossemeer, Tel. 19 en H. Menger te Sint Philipsland, Tel. 20. APOTHEKEN In de week van 1 tot 8 September zullen de volgende apotheken voor avond- en nachtrecepten geopend zijn: Middelburg: van der Harst, Korte Delft 12, Tel, 2789. Vlissingen: van Ockenburg, Wal- straat 54, Tel. 2010. Goes: De Goese Apotheek, Klokstraat 19, Tel. 2136. Zondagsdienst dierenartsen Van hedenmorgen 12 uur tot Maan dagmorgen 9 uur zal de praktijk van de dierenartsen in West Zuid-Beveland worden waargenomen door A. A. Elzer- man, Goes, Tel. K 1100—2233 en M. Gaakeer, Ovezande, Tel. K 1106288. V.P.Z. BESTAAT 50 JAAR. De Vereniging tot bevordering van de Pluimveehouderij in Zeeland bestaat dit jaar een halve eeuw. Ter gelegenheid daarvan zal op Donderdagmiddag 13 September a.s. in de „Prins van Oran je" te Goes een buitengewone ledenver gadering worden gehouden, waar de heer B. van Asperen Vervenne, oud- pluimveeconsulent, zal spreken over „Het wel en wee van de V.P.Z. in de afgelopen 50 jaar". Daarna zal de Ma- rofilm „Hanen en Hennen" worden ver toond. MIDDELBURG. Wie verloor „van Est"? Zaterdagavond tussen 7 en 8 uur kun nen op het bureau van politie de vol gende gevonden voorwerpen worden af gehaald: verschillende huis- en andere sleutels, rode ballpoint, koplamp van fiets, bril met licht montuur, zakkam in etui, paraplufoudraal, bl. kinderporte monnaie met inhoud en herenrijwiel. By particulieren kunnen worden af gehaald: kinderkruiwagen, kl. zw. hondje, zilverbon, bolero van strand- jurk, 2 rol balatum, br. kinderporte- monnaie, zw. lederen portemonnaie met inhoud, wit zakmes, pakje met onder jurk, 3 muntbiljetten, zakmes met zw. heft, sierspeld, kindermuts, broche, da mesrok, portefeuille met inhoud, enve loppe met foto's, rood wollen vest, muntbiljet, rode shawl met witte stip pen, zilveren schakelarmband, 4 sleu teltjes aan ketting, zijden shawl, gr. ge vlekt padvindersmes, zilveren armband met steen, ceintuur van regenjas, foto van van Est, capuchon, tas met bood schappen, handdoek, jutedoek, zakje fruit, vulpotlood, zw. ceintuur en wit plastic regencape. De ïyst met adressen, waar deze voor werpen kunnen worden afgehaald, hangt in de etalage van ons kantoor, Korte Noordstraat 35 ter inzage. VLISSINGEN. Gevonden voorwerpen. De commissaris van politie maakt be kend, dat in het tüdvak van 22 Augus tus tot 29 Augustus 1951, de navolgen de voorwerpen aan zyn bureau als ge vonden zyn gedeponeerd: een bril, arm bandjes, zuurstofflessen, babysokje, da- mesrywiel, herenrijwiel, huissleutel, kinderfluitje, regenjas met deken; en dat inlichtingen aan zyn bureau zyn te bekomen van de adressen waar de vol gende voorwerpen zyn aan te vragen: kindervestje, hondentuigje, nyptang, kinderarmbandje, diverse handschoe nen, broche, sleutel van hangslot, sleu tel van rywielslot, rood jongensbroekje, diverse tassen met inhoud, polshorloge, zilverbon, shawl, regenkapje, wit hond je, portemonnaie met inhoud, penning no. 25, dasspeld en zelfbinder. Bromfietser overreden. De bromfietser, die gistermiddag om streeks 2 uur uit de Roerstraat de Bun kerstraat inreed, kwam in botsing met een uit deze richting komende auto. De berijder van de bromfiets werd tegen de straat geslingerd en liep een gebro ken sleutelbeen en enkele gebroken ribben op. Het slachtoffer is in het zie kenhuis te Middelburg opgenomen. De politie onderzoekt de schuldvraag. SOUBURG. Poging tot inbraak. Donderdagnacht omstreeks 3 uur werd de heer Willemse, horlogemaker en goudsmid ln de Paspoortstraat, door het aanslaan van zyn hond wakker. Het bleek, dat men door het Indrukken van een ruit aan de achterzijde van de wo ning een poging tot inbraak was ge pleegd. De Rijkspolitie werd direct ge waarschuwd en stelde met behulp van een politiehond een onderzoek ln, echter zonder resultaat. Het onderzoek wordt voortgezet. Geen auto's van Zuid-Beveland naar Schouwen-Duiveland. Vanaf Dinsdag a.s. kwart over vier tot Woensdagochtend twintig voor acht kunnen geen auto's vervoerd worden op de lUn Katsche VeerZierikzee. De oorzaak hiervan is, dat in de ha ven van Zierikzee gebaggerd wordt. WERKZAAMHEDEN AAN DE HOOFDAANLEGPLAATS TE KRUININGEN. Het veer KruiningenPerkpolder kan in de week van Zaterdag 15 Sep tember tot Zaterdag 22 September slechts auto's vervoeren met een maxi mum gewicht van 3 ton en een maxi mum lengte en hoogte van resp. 8 me ter en 2,70 meter, in verband met werk zaamheden aan de aanlegplaats te Kruiningen. Gedurende deze tijd is een andere dienstregeling van kracht. De radio-omroep zal mededeling doen, wan neer de oude dienstregeling weer geldig is. GOES. Vrachtwagen ramde luxe auto. Op het kruispunt Wilhelminastraat L. P. v. d. SpiegelstraatStationsweg had gistermiddag een aanryding plaats, die ernstige materiële schade tengevol ge had. Een zware vrachtwagen reed achter uit en botste tegen een juist passerende personenauto. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Een onder zoek wordt ingesteld. Nog sneller dan de trein. De ballon, die de burgemeester, mr W. C. ten Kate, Dinsdag opliet ter ge legenheid van de opening van Klooster- man's zelfbedieningswinkel is ln het plaatsje Heeten bij Kaalte gevonden.. De afstand van ruim 250 km had de ballon ln 4uur afgelegd. De gelukki ge vinder was een zekere W. ,J Groot Sipman, die een present krijgt toege zonden. Looddiefstal. Gisternacht is door één of meer perso nen een reep lood van 2 m. lengte ge stolen van een der daken van de be drijfsgebouwen der Fa Oosterbaan Le Cointre. De dader(s) heeft kans ge zien op het dak aan de Oostwal te klimmen en daar het lood weg te snijden. WAARDE. Kan het mooier? De heer J. Braam rooide dezer dagen een plant waar niet minder dan 70 aard appels aan hingen, waarvan zeker 50 ge schikt voor de consumptie waren. Het waren blauwe eigenheimers. WEMELDLNGE. Ouden van dagen bespraken de kolenkwestie. Donderdag vergaderde de afd. van de Bond van Ouden van Dagen te Wemel- dinge ln het Zondagsschoollokaal van de Evang. Gemeente, onder voorzitter schap van de heer J. Mlnnaard, die de aanwezigen een hartelijk welkom toe riep en Inzonderheid de heer J. Koning, vertegenwoordiger van de bond. Spr. ging ln den brede na wat er op het gebied van het verenigingsleven van Ouden van Dagen plaats heeft. Het meest op de voorgrond tredende was wel het a.s. te houden congres, dat op 18 en 19 Sept, te Amsterdam zal wor den gehouden. De heer Köning bracht een aantal punten naar voren welke op het congres naar voren zullen worden gebracht. In de vorige vergadering ls reeds gezegd, dat In Oct. 1952 de nood wet Drees afloopt en dat het ouderdoms pensioen een verandering zal ondergaan. De burgemeester, ter vergadering ko mende, zeide het een vervelende geschie denis te vinden, dat er door gemeenten met een armbestuur geen vergoeding voor brandstoffen mag worden ver strekt. De door de heer Köning genoem de gemeenten hadden geen armbestuur en konden de behoeftlgen wel helpen. Breedvoerig werd hierover nog gedis cussieerd, doch uiteindelyk werd door de burgemeester toezegging gedaan het beroep op de Kroon, dat door een ge meente is Ingesteld, af te wachten. Als afgevaardigde naar het congres werd aangewezen de voorzitter, de heer J. Minnaar. WOLPHAARTSDIJK. Verkoop huls. In hotel Ossewaarde heeft notaris Jonkers ten verzoeke van de fam. Saa- man een huis verkocht, staande te Oud- Sabbinge. Koper werd de heer C. Bos- schaart, wonende te Oud-Sabbinge, voor f910. YERSEKE. De Br. 15 lekgeslagen. De heer de Koning, varende op de Br. 15, had het ongeluk op de stenen van de glooiing met zijn schip te stoten. Het scheepje sloeg lek en bereikte ln zinkende toestand de haven. Later ge lukte het, het vaartuig leeg te pompen. TRAGISCH STERFGEVAL TE KORTGENE. De 78-jarige M. Klement te Kortgene, werd Donderdagmiddag in een sloot na bij de zeedijk dood aangetroffen. Het vermoeden bestaat, dat hy zich voor een onweersbui naar huis spoedde, ten gevolge waarvan hy door de inspanning een hartverlamming kreeg en in de overschot werd door de heer J. P. Fi- lius, dekknecht by de Prov. Stoomboot- dienst, gevonden. sloot is terecht gekomen. Het stoffelyk SINT ANNALAND. Ongeval. Woensdagavond was de heer M. J. van der Maas, bakker, met enkele fa milieleden per auto naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom gereden. Op de te rugreis moest hij op de Thoolse dijk voor een kind uitwijken. Met vry grote snelheid reed hy van de dijk. Enkele In zittenden liepen lichte verwondingen op. Mej. Goedegebuure-Polderman was er het ergst aan toe; zij kreeg een hersen schudding. AXEL. Geen wandelweg aan de Kinderdijk. Sinds vele jaren ls de Klnderdyk te Axel een geliefkoosde wandelplaats, doch door het druk bereden rijwielpad ls wandelen er nagenoeg onmogelijk. Daarom ls het idee geopperd een wandelweg aan te leggen aan de Ooste- lyke zyde van de Klnderdyk waar vroeger de tramrails lagen wat te vens een verbinding zou zijn naar het recreatiegebied. Van bevoegde zijde ver nemen wij thans, dat de aanleg van deze wandelweg om financiële redenen niet kan doorgaan. TERNEUZEN. Sportterreinen, Na vele maanden van aanleg en eer ste onderhoud zyn de sportterreinen aan de Loodsenwacht thans officieel goed gekeurd, zodat Terneuzen een goed ter rein ryker geworden is. Wel ls het kleed lokaal nog niet aanwezig, doch de spe lers kunnen gebruik maken van het wachtlokaal van het Belgische loods wezen. Inmiddels is echter voor het Zaterdag middagelftal nog geen nieuw terrein in het verschiet; uiteraard zullen deze elf tallen wel gebruik kunnen maken van het oude terrein aan de Molendyk. Ge zien de slechte grasmat ls dit terrein echter niet Ideaal, (Ingez. mededeling, advert.) ....nu naar ESDERS voor goede en degelijke jongens- en meisjeskleding! Voor de Jongens: Uitgebreide sortering plusfour cos- tuums in wol, corduroy en tweed; corduroy jackets, windbreakers, Egyptisch katoenen- en loden regen jassen, capes, ratiné jekkers, winter jassen enz. enz. Voor de Meisjes: Een kerncollectie wollen jurken en overgooiers in ruitdessins, zwaar wollen wintermantels meten zonder capuchon, corduroy jackets met capuchon, Egyptisch katoenen- en loden regenmantels, capes enz. enz. Esders' kinderkleding munt uit door prima pasvorm, kwaliteit, lange levensdiwr en scherp con currerende prijs. LANGE NOORDSTRAAT 8-10 MIDDELBURG .Jammer, dat de sportliefhebbers, die bezwaren hebben om op Zondag naar voetbalwedstryden te gaan, niet ln de gelegenheid gesteld worden de „lnwy- dlng" van het nieuwe sportveld mee te maken, nu de eerste wedstrijd op Zon dag gespeeld zal worden. —Dinsdag wordt te Goes een collecte gehouden voor het kindertehuis .Prin ses Beatrix" te Groesbeek, één der 7 tehuizen van de centrale voor practl- sche hulp aan alleenstaanden van elke leeftijd en gezindte. Collectanten kun nen zich opgeven o.m. by mevr. E. C. N. van Heel-Van Dissel, Patijnweg 20. Voor de Oranje Band 4de Kyu slaag den aan de sportschool te Bergen op Zoom de heren A. Delmonte en C. de Vlieger, belden te Middelburg en J, Touw te Souburg. Tot onderwyzer in tydelyke dienst aan de U.L.O.-school te Kortgene is be noemd de heer W. J. H. Noordermeer te Zwyndrecht, ingaande 1 September. De te Ellewoutsdyk gehouden collec te ten bate van de kankerbestryding heeft f 33,76 opgebracht. By de door de Pontschool te Terneu zen gehouden examens machineschry- ven slaagden de dames: S. E. v. Bende- gem te Axel, N. J. Eckhardt en M. E. Lauret te Terneuzen en de heren: P. v. Langevelde te Axel, J. Schoonakker te Zaamslag en A. Minneboo te Terneuzen. Voor kantoorstenograaf slaagden de dames: P. Bareman, J. Kesteloo, C. Eel- dertnk en R. v. Troost, allen te Terneu zen, Geref. Gemeenten. Bedankt voor: Ridderkerk, W. C. Lamain te Grand Rapids. Opening sportveld Schooiuiyke. Vanmiddag om 3 uur wordt het nieu we sportterrein te Schoondyke officieel ln gebruik genomen. De openingsplech tigheid zal worden bijgewoond door het gemeentebestuur en tal van genodig den. Na de opening speelt Schoondyke een voetbalwedstryd tegen Hbofdplaat, ge volgd door een ontmoeting tussen De Zeeuwen en Breskens. Goede prestaties van Heystek. De Middelburger J. Heystek van „Achilles" nam deze week ln Velsen deel aan de athletiekkamploenschappen van het K.N.G.V. Zowel by het speer werpen <42.22 m), het kogelstoten (11.31 m) en het discuswerpen (32.85 m) bezette hy de tweede plaats. Wordt Swift B kampioen? Zaterdagmiddag kan de eerste Zeeuw se korfbalkampioen bekend zyn. Het is Swift B, dat in Veere op V.K.V. slechts één puntje behoeft te veroveren, om de titel te behalen. Belangrijk voorstel aan de Goese raad. Stichting wil f 150.000 lenen. Er ls weer een belangrijke stap gezet op de weg, die leidt naar de bouw van een medisch centrum in Goes, een gebouw dus, waarin de consultatiebureaus der Kruisverenigingen en van de stichting Kraamzorg zullen worden onder gebracht, waar de verpleegsters hun eigen vertrekken zullen hebben en waar bovendien ook een behoorlijke badgelegenheid zal zyn, zodat wel en wee van het noodbadhuis historie zullen worden. Blykens de door B. en W. van Goes aan de gemeenteraad toegezonden voorstellen is n.l. een grote mate van over eenstemming bereikt tussen gemeentebestuur en de stichting „Medisch Cen trum". Als de raad accoord gaat met het garanderen van een door de stichting op te nemen lening van f 150.000 bij „De Nederlanden van 1845" en als ook Den Haag hiermee aceoord gaat; als bovendien de bouwplannen worden goed gekeurd, dan behoeft het niet zo heel lang meer te duren, tot Goes deze hoog nodige inrichting rijker zal zijn. In de raadsvergadering van 18 April is deze zaak al in behandeling geweest. De raad kon zich toen wel met het principe verenigen, maar had allerlei bezwaren van praetisehe aard; men achtte de invloed van de gemeente op het beleid van het stichtingsbestuur te gering, men achtte de zekerheid met betrekking tot de bydragen van de sa menwerkende verenigingen niet vol doende en daaruit volgend het risico te groot en men wilde nadere inlichtingen hebben over de in de exploitatie-opzet opgevoerde posten betreffende afschrij vingen en personeelsposten. TWEELEDIGE OPZET. Dit alles is nu dusdanig geregeld, dat de raad vermoedelyk nog maar weinig bezwaren zal aanvoeren. Blykens de nieuw ontworpen statuten is de opzet van de stichting als het ware tweeledig: het badhuis en het eigenlijke medische centrum. In zaken betreffende het bad huis heeft de gemeente evenveel stem men als de in de stichting samenwer kende verenigingen samen, terwyl by het staken der stemmen de raad het laatste woord heeft. Zo zal het gemeentebestuur de tarie ven moeten vaststellen, ook al wordt nu al door het stichtingsbestuur een bal letje opgegooid om de prijs per bad met ongeveer 5 cent te verhogen. In zaken betreffende het eigenlyke Medisch Centrum heeft de gemeente 3 stemmen tegen de stichting 12. Resul taat hiervan zal zijn, dat het gemeen tebestuur voldoende toezicht kan hou den, zonder dat van een bedekte natio nalisatie gesproken kan worden in die zin, dat de gemeente de koers der Kruisverenigingen zou gaan bepalen. DEKKING VAN RISICO. Tot dekking van het risico hebben de vier verenigingen zich echter schrif telijk moeten verplichten een jaarlijkse bijdrage te verstrekken tot een geza menlijk bedrag van f 6200. Daartegen over staat, dat de gemeente het even tueel door het badhuis opgeleverde te kort (naar zeer pessimistische raming een bedrag van f 5975) zal moeten dek ken; natuurlijk is een eventueel batig saldo voor de gemeentekas, terwijl bij mogelijke liquidatie van de stichting het voortbestaan van het badhuis gegaran deerd is. Ook aan de andere, door de raad op gesomde bezwaren is men zoveel moge- lyk tegemoet gekomen: er wordt een reservefonds gevormd, waardoor men maar zij zijn nog slaven. Vandaag is het twaalf jaar geleden, dat de tweede wereldoorlog uitbrak. Op de eerste September 1939 zond Hit- Ier, aangemoedigd door het vriend schapsverdrag, dat hij kort daarvoor met Stalin had gesloten, zijn „Luft waffe" en zijn pantserdivisies naar Polen. Zonder enige waarschuwing of oor logsverklaring uielen bommen en gra naten op open steden en dorpen, on schuldige mensen dodend. Ondanks -de heldhaftige verdediging door het kleine Poolse leger kon de tegenstand niet lang duren. Op de zeventiende dag kwam het Sowjet- leger Hitier te hulp en de uitgeputte Poolse legers werden genadeloos, als in een tang, verpletterd. Polen was het eerste land, dat zyn vryheid verdedigde. Getrouw aan hun traditie namen de Polen hun wapens op. Het Poolse volk betaalde zwaar in deze strijd. De dictators Hitler en Sta lin besloten het volk, dat de vryheid meer lief had dan een veilige onder worpenheid, te vernietigen. Zes mil- lioen Polen of een vijfde deel van de totale bevolking kwamen in de jaren 19391945 om. Zy vielen op de slag velden niet slechts in Polen, maar ook in Frankrijk, Noorwegen, Noord-Afrl- ka, Italië, België en Nederland, En de Polen vormden ook 15 pet. van de totale verliezen van de Royal Air Force gedurende de „Battle of Bri tain". Daarnaast werden vierhonderddui zend Polen begraven onder de puin hopen van Warschau tydens de held haftige opstand van 1944. Meer dan één millioen werden gefusilleerd of wegens ondergrondse activiteit door de Duitsers in concentratiekampen opgesloten. De Russen deporteerden vanuit de oostelijke gebieden van Po len ongeveer anderhalf millioen Polen naar binnen-Rusland en Siberië. Nau- welyks honderdduizend hunner keer den terug. Van de 12,000 Poolse of ficieren, in September 1939 door de Russen krijgsgevangen gemaakt, wer den er later 4500 vermoord ln Katyn teruggevonden. En ondanks al deze offers hebben de Polen hun vrijheid en werkelijke onafhankelijkheid aan het einde van de oorlog niet herwonnen. Het Poolse volk, in tweeën gedeeld door Sowjet- Rusland, heeft de helft van zijn ge bied verloren en is geïsoleerd van de vrije wereld door het ijzeren gordijn. De bruine tyrannie is slechts vervan gen door een rode - en het Poolse volk blijft afschuwelijke verliezen lij den. Het ideaal, waarvoor de Polen 12 jaren geleden de wapens opnamen, is nog steeds niet in vervulling gegaan. Zij vochten onder de leuze: „Voor Uw vrijheid als de onze" en zij droe gen veel bij voor de vrijheid van de anderen, o.a. ook van Nederland, doch helaas zonder deze voor zichzelf te verkrijgen. Dat is de bittere trage die van het Poolse volk. B. S. na verloop van een aantal jaren in staat zal zyn de verwarmingsketel te ver nieuwen. De verwarmingsinstallatie kost naar schatting f 15.000 en zal in 40 jaren worden afgeschreven; de ketel echter zal een aanzienlijk kortere le vensduur hebben en deze moeilijkheid heeft men door dit reservefonds opge lost. De badmeester zal tevens optreden als concierge van het Medisch Cen trum; uit beide functies ontvangt hy salariëring; men hoopt op deze wyze het bezwaar van een te lage salariëring te hebben ondervangen. OVERIGE VOORSTELLEN. Verder stellen B. en W. aan de raad voor de vergoeding voor vervoerskos ten van de directeur-veearts van de keuringsdienst voor vee en vlees te ver hogen van f 1000 tot f 1652; enkele wy zigingen in de verordening subsidie aan byzondere bewaarscholen en in de ver ordening vergunningsrecht Drankwet completeren deze raadstukken. (Inge;' mededeling, advert.) Acht Meuren, één prijs: 28 cenl. Bevan wil de macht in Labourparfij. Te Londen ls het jaarlykse rapport van de agenda van de komende confe rentie van de Labourparty verschenen. Hieruit biykt, dat de linkse socialisten o.l.v. Bevan, die zich tegen de omvang der Britse bewapening verzetten, een poging zullen doen om de macht in het partybestuur in handen te krijgen. Op het ogenblik nemen de aanhangers van Bevan drie van de zeven plaatsen ln, die in het partybestuur voor de kiesdis tricten zijn gereserveerd. Indien het één van Bevans aanhangers, die zich onder de 29 candidaten voor deze zeven plaat sen bevinden, gelukt, een plaats er by te veroveren, zou dit de nederlaag be tekenen van één der ministers, die voor de kiesdistricten candidaat staan. Onder NIEUWSTE „LOOK". Het stroomde van de regen, zoals in de afgelopen zomer al meer het geval is geweest. Een meisje liep over straat regenjas aan, capuchon over het hoofd. Maar haar mouioen had ze opgestroopt tot bonen de ellebogen; het water gutste over haar blote armen en han den. Vreemd? Waarom zou dat vreemd zijnHonderden meisjes lopen zo, in Goes, in Middelburg en ook in Den Haag en Amsterdam en Rotterdam. Het hoort zo! Het staat'. Vandaag is het 1 September en dat betekent voor velen het einde nan de zomer. En het begin van de tijd, waar in men herfst- en winterkleren gaat dragen. Daarvóór zijn in Parijs en in Londen en in Amsterdam en in heel de wereld modeshows gehouden, zijn de modellen getoond, die een „dame van stand" het komende seizoen zal moeten dragen, wil zij in tel zijn. Och arme! Ais de berichten uit Pa rijs waar zijn, dat de onbetwiste mo dekoning van het ogenblik, Jacques Path, terugkeer tot de weer oud ge worden „new look" heeft gedecreteerd, dan zullen heel wat nog zeer bruik bare japonnetjes afgedankt moeten worden; dan kost dat vele huisvaders weer hun hele portemonnaie! Erger lijk van die meneer Fath? Och, hij zal hetzelfde willen bereiken als zijn noorganger, de „vader" nan de „nero look", Dior, die een hoge Franse on derscheiding heejt gekregen. Zijn mode noodzaakte de afnemers zo veel meer stof te verwerken in hun „crea ties", dat de stoffenexport met spron gen toenam en dus ook de Franse de viezenvoorraad! Denk dus niet, dat die mode alleen maar een mannengril is; er zit heus meer achter. En denk ook niet, dat U er geen last nan hebt, omdat U niet aan die gekheid meedoet als U dit jaar geen „new look japonnetje" hebt, dan hebt U dat volgend jaar. Want aan de invloed van de mode ontkomt nie mand! Waarom niet? Vraag aan het meisje waarom zij in de stromende regen haar mouwen opstroopt. Het staat dat is het enige antwoord! Tenslotte een tip voor regenmantel fabrikanten: breng regenmantels in de handel met korte mouwen. Het be spaart stof, dus deviezen. Misschien zal minister Lieftinck U zo dankbaar zijn, dat er nog een lintje op over schiet! Gereformeerd schoolbestuur leent zelf geld voor schoolbouw. Nu de financiële moeilykheden, waar mede als de meeste andere gemeen ten ook Apeldoorn heeft te kampen£ de bouw van een aantal dringend nodi ge lagere scholen voorlopig onmogelijk hebben gemaakt, heeft het bestuur der Geref. Schoolvereniging „Groen van Prinsterer" een nieuwe weg gezocht en gevonden. Het heeft n.l. zelf een geld lening aangegaan tot een bedrag van f 120.000, teneinde daarmede de bouw te financieren. De gemeenteraad heeft een voorstel aangenomen, om de gemeente garant te doen zyn voor betaling van rente en af lossing. Tydens een hevig onweer boven Pa ramaribo en omstreken zyn Donderdag middag twee personen om het leven ge komen. Een meisje werd door de blik sem gedood, een bejaarde vrouw door een ontwortelde boom verpletterd. Dezer dagen zal begonnen worden met de bouw van vier nieuwe kampe menten voor legering van militairen. De kampen, die ieder aan 3000 man plaats zullen bieden, zullen komen in Ermelo, tussen Nunspeet en Elspeet, by Oldebroek en by Steenwyk. Een gebeurtenis van wereldbetekenis. Eén der belangrijkste gebeurtenissen der laatste weken is ongetwijfeld, dat de Joden voor het eerst hun congres in Jeruzalem hebben gehouden. Misschien mag het eerste congres, dat in 189 7 ir. Bazel werd gehouden, wel het beroemdste worden genoemd, omdat de onvermoeide strijder Herzl daar de stoot gaf tot de oprichting van de Zionistische beweging en toen ook het doel daarvan werd vastgesteld. Voor het eerst waren er toen Joden uit alle landen der wereld bijeenge komen om te overleggen, hoe zij de te rugkeer naar Palestina zouden kunnen regelen. Allen waren daarvan zo ver vuld, dat besloten werd ieder jaar te vergaderen. Later werd dit om de twee jaar, terwyl tydens de beide wereldoorlogen het congres niet altijd kon worden gehouden. Nu heeft de oprichting van de staat Israël het mo gelijk gemaakt dit jaar het congres in Jeruzalem te houden. Dit is een feit van wereldbetekenis, dat in de toekomst vérstrekkende ge volgen kan hebben, waarvoor wy als Christenen nu reeds een open oog moeten hebben. Zeer zeker zyn er spanningen tussen de congresleden on derling, maar toch zyn allen vervuld van de toekomst van het Joodse volk. De zelfstandigheid is bereikt, maar de betekenis van het congres is geble ven, n.l. de eenheid van Israël in stand te houden. Een paar duizend bezoekers waren bijeen. Allereerst bezochten zij het graf van de grote pionier, dr Herzl. HERDENKING DER MARTELAREN. De eerste spreker, Berl Locker, her dacht de Joodse martelaren sinds het verloren gaan der Joodse souvereini- teit. Wenend werden zijn woorden aangehoord, toen hy herinnerde aan de zes millioen slachtoffers van de Nazi's en de gevallenen in de strijd tegen de Arabieren. Dr Nahum Gold- mann, één der leiders van de Zionis tenbeweging in Amerika, wees op de behoefte aan een nieuw program: de mobilisatie van alle Joden voor de immigratie. Hij sprak als zijn over tuiging uit, dat dit congres een nieuw tijdperk in de geschiedenis van het Zionisme zal inluiden, een periode, v aarin veel inspanning zal worden gevraagd, maar die de volledige ver wezenlijking van de Zionistische ge dachte zal brengen. Opperrabijn Herzog zond een bood schap aan het congres, waarin hij uit sprak, dat Israël een instrument is in de handen der Goddelijke Voorzienig heid tot het reinigen van de slecht heid van de wereld en tot het uit roeien van de misdadigheid, tenein de rechtvaardigheid en vrede over de wereld te brengen. DRIE TAKEN. De minister-president, David Ben- Goerion, wees erop, dat er drie vitale taken tegelijkertyd verricht moeten worden door de staat en de beweging: de verzameling van de ballingen, hun integratie in het land en de ontwik keling en opbouw van het land. Hy wees ook op de toestand der Russische Joden, die reeds 34 jaar gewelddadig afgesneden zyn van het Joodse volk. Het congres heeft later Rusland ver zocht de Joden de vryheid tot de te rugkeer naar hun vaderland te geven. Al deze dingen geven ons Chris tenen veel te denken. Vooral zij, die het profetische Woord liefhebben, zien in deze grote veranderingen in het Joodse volk een werk Gods. Dit oude volk zal eenmaal in een nieuwe tijd in Gods weg een machtige zegen over de ganse wereld kunnen brengen. Volle werkelijkheid zal dit pas wor den, als het volk der oude belofte met geopende ogen de vervulling der nieuwe belofte in Jezus Christus zal zien. Laat ons in elk geval de ogen niet sluiten voor dit belangrijke eerste con- ares dat in Jeruzalem werd gehouden. De 'God der beloften leeft nog en werkt nog voort om Zijn zegen te brengen tot alle geslachten van het aardrijk. Zou het voor Hem te won derlijk zijn Jeruzalem nog één keer te maken tot het middelpunt der ganse aarde? G. J. K.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2