PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ons onderwijs op de helling 7 oezicht op het credietwezen MINISTER LIEFTINCK LAAT NIETS VAN ZIJN BEGINSEL VALLEN Zijn memorie van antwoord bevat 23 wijzigingen op ondergeschikte punten k SNIPPER 1 NIEUWSk Commissaris der Koningin bracht werkbezoek aan Ambonese woonoorden Volgens Nam II steeds meer schendingen van neutrale zone te Kaesong Propaganda-stunt voor San Fransisco? Opgetogen ontvangst in vier kampen op Walcheren De laatste weekl „Medioburgum" en de Walcherse padvinders zetten hun jubileum viering in Ontvangst ten stadhuize Studenten van overzee arriveerden in Domburg Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 242S, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2135. Giro 274289. Kantoren i Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1957 ZATERDAG 1 SEPT. 1951 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Medewerkers! Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4,65 Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Advertentieprijs 19 cent per m.m. Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zop en Maan Zondag: Zon op 5.52 u., onder 19.28 u.; Maan op 6.49 u., onder 19.37 u. Hoogwater op Zondag 2 Sept.: Vlissingen: 2.31 u. 2.00 m., 14.37 u. 1.98 m.; Terneuzen: 2.55 u. 2.16 m., 15.04 u. 2.14 m.; Wemel- dinge: 4.15 u. 1.75 m., 16.29 u. 1.62 m.; Zierikzee: 4.06 u. 1.50 m., 16.12 u. 1.35 m. ui. fNVER PUNT III van het schema dat wij gisteren opzetten, het AJg. Middelbaar Onderwijs, kunnen we kort zijn: dit troetelkind van de minister en zijn adviseurs, dat evenwel nog slechts in hope bestaat, zal 4-jarig moeten zijn, wat de A.M.S. en 5-jarig wat de M.M. S. betreft. De stof, op A.M.S. en M.M.S. onderwezen, wordt in de nota aldus om schreven: Met het oog op de aansluiting van het voortgezet onderwijs voor algemene doeleinden aan het basisonderwijs moet de uitbreiding der leerstof zich gelei delijk voltrekken. Het is daarom wen selijk in het leerplan voor de eerste klasse het aantal leervakken te beper ken tot: Nederlands, wiskunde (aan vankelijk alleen algebra, na enige maanden zeer eenvoudige meetkunde), geschiedenis, aardrijkskunde, biologie, één moderne taal (bij voorkeur Frans), muziek, tekenen, algemene handvaar digheid c.q. voor de meisjes nuttige en vrouwelijke handwerken, en lichamelijke oefening. In het tweede leerjaar wordt aan het leerplan ten minste een tweede taal toegevoegd. In het derde en vierde leerjaar worden onderscheiden kern- en keuzevakken echter met dien verstan de, dat Nederlands en lichamelijke oefe ning, alsmede kennis der natuur, steeds verplicht worden gesteld. De keuzevak ken, waarvan het aantal beperkt dient te blijven tot twee of drie, zijn te voe gen bij een der volgende combinaties van kernvakken: a. Mathematisch-physische vakken en drie vreemde talen; b. Maatschappelijke vakken en drie vreemde talen. Realisering van meer dan twee rich tingen zal slechts in grote scholen fi nancieel verantwoord kunnen geschie den; in kleine scholen zal beperking noodzakelijk zijn. Wie geen vreemdeling in het Jeru zalem van ons onderwijsbestel is, leest hieruit de leerstof van de huidige U.L.O.-school, enigszins gemitigeerd. Toch wil de minister dit onderwijs niet aa.i de U.L.O.-school overdragen, doch deze terugdringen tot een „administra tieve school". In „Trouw" heeft Prof. dr J. Waterink hierover fel de staf ge broken. Hij besluit zijn arti' i in dit blad aldus: „Ons zeer ernstige bezwaar tegen Tiet plan is dan ook, dat, zoals bij zovele maatregelen, de „middenstand" de dupe wordt. In dit geval de intellectuele middenstand. Bovendien lijkt het ons niet geoorloofd een school, waaraan nu werkelijk „de natie" getoond heeft „gehecht te zijn" de (ULO), zo maar op te heffen. Bij alle goede dingen, die in het plan voorkomen, vinden wij deze kwestie zo ernstig, dat, mocht hierin geen wij ziging komen, het plan als geheel alleen reeds daardoor voor ons onaan vaardbaar zou worden." Daarbij komt nog, dat het geheel fi nancieel aanzienlijk meer offers zal vragen, want én het hogere aantal le raren bij gelijk aantal leerlingen èn de hogere salarissen zullen de lasten zeer verzwaren. Bovendien valt het grote voordeel weg, dat paedagogisch en di dactisch het U.L.O. heeft, en waardoor het, zonder enige steun van overheids wege, om me nu maar euphemistisch uit te drukken, zo snel gegroeid is en tot de school geworden is, die het grootste aantal leerlingen na de lagere school in ons land bevat: z'n aanpas sing in beperkt vaklerarensysteem en methode van onderwijs bij de lagere school, waardoor pas geleidelijk aan de moeilijkheden /oor de leerlingen komen De minister verzwijgt, vanwaar het grote aantal ieraren, en de gebouwen van de A.M.S. moeten komen in onze huidige situatie, waarbij zelfs de nood zakelijke lagere scholen er niet kunnen komen! Drie en twintig wijzigingen zijn aangebracht in het veelbesproken wetsontwerp, dat het toezicht op het credietwezen zal regelen. Dit blijkt uit de memorie van antwoord, die minister Lieftinck heeft doen verschij nen op het voorlopige verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer. Van deze 23 wijzigingen verzachten sommige de uit dit wetsontwerp voortvloeiende practijk enigszins maar de minister is geheel op het standpunt blijven staan dat het de taak van de over heid is toezicht op het credietwezen uit te oefenen. Dit standpunt wordt nogmaals uit voerig gemotiveerd. De inhoud van het begrip geld aldus heet het in de M.v.A. heeft een voortdurende uit breiding ondergaan. Viel dit eertijds slechts samen met het begrip „mun ten", later kwamen andere vormen van chartaal geld op, die mede tot object van overheidszorg zijn gemaakt. Het ligt in de lijn der ontwikkeling, dat het girale geld, het product van de geld- scheppende activiteit der banken, even eens geleidelijk binnen de kring der overheidsbemoeiingen wordt getrokken. In concreto moet de Nederlandsche bank de bevoegdheid hebben om regu lerend op te treden inzake de girale geldschepping, dus inzake de crediet- verlening. Een zodanige regulering, zo zegt do M.v.A., is niet mogelijk op basis van vrijwilligheid. Er kunnen dan immers steeds credietinsteilingen zijn, die zich by de gemaakte afspraak niet aanslui ten of die zich daaraan later onttrek ken. By een zo belangrijke aangelegen heid is het daarom noodzakelijk, dat de wet de mogeiykheid geeft om bindende voorschriften met betrekking tot de credietverlening uit te vaardigen. VERZACHTINGEN. Allereerst is een aantal wijzigingen aangebracht in het veel gesmade arti kel 10. In de eerste plaats is thans de bepa ling opgenomen, dat de Nederlandsche T T 7 l i i i i U HET E.V.O. in het project van 1,1 de minister. Dit is 2-jarig en valt tussen het basis- en het technisch, huis houd- en administratief onderwijs. Het kan dus het best vergeleken worden met 't huidig V.G.L.O., dat, hoe schoon voorgesteld en met hoeveel élan gepro pageerd, niet levensvatbaar blijkt tot heden. De vergelijking dringt zich nog meer op, ais we lezen, dat aan de basis scholen een E.V.O.-afdeling kan ver bonden worden, zoals thans met het V.G.L.O. geschiedt. Over het onderricht aan de E.V.O.-school zegt de nota: „Bij de keuze van de leerstof van het E.V.O. moet de bedoeling voorzit ten de leerlingen de vereiste kundig heden en vaardigheden bij te bren gen om zich in het dagelijkse leven te kunnen helpen. Een belangrijk on derdeel van de leerstof is algemene handvaardigheid. Te dien aanzien zij hier uitdrukkelijk vermeld, dat het onderwijs in dit onderdeel niet beoogt het geven van een vooropleiding tot een bepaald beroep. Het onderwijs moet gericht zijn op het aanleren van algemene omgangs vormen, uitdrukkingsmiddelen en vaardigheden, die voor het gewone ge meenschapsleven en voor ieder be roepsleven onmisbaar zijn. Daarbij moet bijzondere aandacht worden be steed aan de ontwikkeling van burger en gemeenschapszin. De tweejarige onderwijsperiode, waarin de leerlin gen als het ware een brug overgaan, moet gericht zijn op het vormen van jonge mensen, die een gezonde kijk moeten krijgen op de voorvallen van het dagelijkse leven, een zekere mate van zelfstandigheid en verantwoorde lijkheidsgevoel moeten verwerven en een bereidheid om met anderen samen te werken. De onderscheiding naar jaarklassen behoeft niet scherp te zijn. Voor het aanwakkeren van teamgeest kan clubwerk in dit schooltype van grote betekenis worden geacht; ten aanzien hiervan zijn waardevolle vin gerwijzingen te ontlenen aan de methoden der jeugdbeweging. Een te strak leerplan is w ':r dit schooltype niet wenselijk. Voldoende ruimte dient te worden gelaten aan de spe ciale behoeften van plaats en streek in een land- of tuinbouwstreek zal het ajou ,1.j v,cüerlandse Marine is boven Engeland omlaag ge stort. De piloot wist zich per parachute te redden. Honderd meter van het strand viel by in zee en zwemmend kon hy de wal bereiken. Het verlaten toe stel maakte in de lucht een bocht, vloog terug naar het land en stortte neer op twee landhuisjes, die vrijwel vernield werden. Er waren geen slachtoffers. Minister van Maarseveen is van ge dachten veranderd: eerst had hij een wetsontwerp ingediend, waarbij werd bepaald, dat enige tegemoetkomendheid mocht worden betracht bij het terug vorderen van te veel genoten bezoldi ging, uitbetaald aan burgers en mili tairen die in de oorlogsjaren ten dienste van het vaderland in het buitenland vertoefden. Hiertegen zijn heel ernstige bezwaren gerezen en nu heeft hij het ontwerp maar ingetrokken. Minister in 't Veld houdt voet bij stuk. Tijdens een bezoek aan Leerdam heeft hij ons weer op het hart gedrukt, dat er maar één oplossing is om uit de huizennood te geraken: 15 minder roken, minder drinken en minder snoepen. Dat zal zo om ende bij de 2 millioen gulden op brengen. En minister Stikker zal niet rusten voor Duitsland weer al zijn grensposten langs onze grens voor alle personenverkeer heeft opengesteld, Voor de oorlog waren dat er zestig, nu ontbreken er nog 35 aan. In Rotter dam kreeg een ijzerwerker een dimbint van 800 kg op zijn been. Na enkele mi nuten overleed hij aan de verwondingen, In September en October zal nog maar nauwelijks de helft van het aan tal verse en gerookte haringen naar België mogen worden geëxporteerd dan verleden jaar de grens mocht passeren in die maanden. In Indonesië gaat men steeds door met het houden van razzia's en het verrichten van arresta ties. Nu zijn een aantal bestuursamb tenaren en leden van de voorlichtings dienst in arrest gesteld. Tachtig men sen uit de Preanger delen het lot. En in de hoofdstad van Atjeh is een razzia gehouden. In Brazilië woedt een ont zagwekkende bosbrand; meer dan 200 vierkante km. bos staat in vlammen. Ruim 150 boerderijen zijn al verwoest; bij een heeft men de verkoolde lijken van een vrouw en acht kinderen gevon den. Bank slechts algemene voorschriften kan geven na daarover met de repre sentatieve organisaties op bet gebied van het credietwezen overleg te hebben gepleegd. In de tweede plaats mogen de alge mene voorschriften, behalve wat de controle op de liquiditeit en solvabiliteit betreft, niet verder gaan dan nodig is om de waarde van de Nederlandse geldeenlieid te reguleren op zodanige wijze als voor 's lands welvaart het meest dienstig is en daarbij die waarde zoveel mogeiyk te stabiliseren. Voorts zijn de concrete bevoegdheden hier en daar wat ingeperkt, terwijl de credietinsteilingen niet genoodzaakt kunnen worden voor een bepaald per centage van hun toevertrouwde gelden schatkistpapier aan te houden. Zij zul len n.l. steeds in de gelegenheid zijn in plaats van schatkistpapier een tegoed in rekening-courant bij de Nederland sche Bank aan te houden. Tenslotte is bepaald, dat de bevoegdheid tot het uit oefenen van een qualitatieve crediet- contröle slechts zal gelden tot 1 Janu ari 1955. MINIMUM VAN f 100.000,—. Behalve de genoemde wijzigingen in art. 10 zijn ook nog andere veranderin gen aangebracht. Zo is thans in art. 3 naar aanleiding van de wens van verschillende leden der Tweede Kamer, vastgelegd, dat het mi nimumbedrag aan eigen middelen dat voor inschrijving als handelsbank is vereist aan een maximum van f 100.000 wordt gebonden. Art. 9 van het ontwerp is thans zo danig geredigeerd, dat het toezicht op de spaarbanken, de landbouwcrediet- banken en de commissionnairs in effec ten, voor zover dit toezicht strekt in het belang van de solvabiliteit en liqui diteit der credietinsteilingen bij K. B. geheel of ten dele aan andere organen dan de Ned. Bank kan worden gedele geerd. Ten aanzien van het beroep is thans ingevoegd, dat de beslissing van de Kroon binnen 3 maanden nadat het be roepschrift is ingesteld, moet worden genomen en dat de in beroep gekomen credietinstelling in de gelegenheid wordt gesteld het beroep voor de adviescom missie uit de Bankraad toe te lichten. PRINSES WILHELMINA VIERDE VERJAARDAG IN FAMILIEKRING Apeldoorn had zich gisteren feestelqk in rood, wit, blauw en oranje gestoken ter ere van Prinses Wilhelmlna, die daar haar 71ste verjaardag vierde. De Prinses deed dat in alle stilte en de talrijke honderden, die zich in de loop van de dag ophielden ln de omgeving van het paleis in de stille hoop een glimp van de jarige op te vangen, wer den daarin teleurgesteld. Zy moesten volstaan met het tekenen van het fell- citatieregister. In de namiddag was er voor het vol tallige personeel-van paleis en hout vesterij, alles bijeen ruim 400 personen, een feestelijke bijeenkomst in de bios coopzaal van het paleis, waar de mu ziekvereniging „Wilhelmina" uit Gortel Niersen een achttal nummers blies en de Chr. gemengde zangvereniging „Zingt den Heere" uit Hoogsoeren vijf liederen ten gehore bracht. Voorts werd het Polygoon journaal vertoond dat destijds op de reis van Prins Bernhard naar Zuid-Amerika is vervaardigd. Een gedeelte van de mid dag werd door de gehele Koninklijke familie bijgewoond. Na afloop maakten Koningin Juliana, Prins Bernhard en de vier prinsesjes per auto een rijtoer door de bossen in de omgeving. Ko,..,.y.n Juliana heeft Donderdagmorgen een bezoek gebracht aan de F.F. Veredelingstentoonstelling te Enschedé. Op de foto: de Koningin bezichtigt de maquette „Zuiderzee wordt land", een inzending van de Rijkswaterstaat. Voor beter begrip „Overmoedig en onherstelbaar" accent anders komen te liggen dan in een industriegebied. Het moedertaalonderwijs, zowel schriftelijk als mondeling, moet in het leerplan een belangrijke plaats in nemen. Dit onderwijs, evenals dat in rekenen, de kennis van maten en munten, in aardrijkskunde, geschiede nis en kennis der natuur moet steeds weer dienstbaar worden gemaakt aan de vervulling van taken en de oplos sing van vragen, waarvoor het prac- tische leven jonge mensen van die leeftijd stelt. De aesthetische vorming, belangrijk in deze levensperiode, en de lichamelijke oefening moeten, aan de leeftijdseisen aangepast, worden gegeven. Een niet te veronachtzamen taak van het E.V.O. is ook het aan kweken van liefhebberijen. Dit is van waarde ter bevordering van een goede vrije-tijdsbesteding. De gewijzigde sociaal-economische verhoudingen op nationaal en interna tionaal gebied maken het wenselijk, dat in het leerplan, als facultatief vak, een vreemde taal wordt opgenomen en dat aan bepaalde landen, in ver band met emigratie, bijzondere aan dacht wordt besteed. (Zie vervolg pag. 3) Het aantal beweerde schendingen van do neutrale zóne van Kaesong door troepen en vliegtuigen der geallieerden neemt hand over hand toe. En de daar uit voortvloeiende protesten van gene raal Nam II worden er te krachtiger en dreigender door. „Gij zijt voorwaar roe keloze en ongebreidelde schenders van de overeenkomst!" heeft hij gezegd. Hq spreekt van „overmoedige en onherstel baar uitdagende daden" en eist steeds strenge bestraffing van de schuldigen, Vijf schendingen zijn thans gemeld, Allereerst zou een patrouille van de Ver. Naties het neutrale gebied van Kaesong zijn binnengedrongen en daar twee Chinese soldaten hebben gedood en één gewond. Verder zouden gewa pende strijdkrachten van de verbonde nen Donderdagmiddag leden van de communistische militaire politie hebben aangevallen, zou een geallieerd vlieg tuig een parachute met een lichtkogel boven de neutrale zóne hebben laten vallen, zou een groep Zuid-Koreaanse soldatqn naar Kaesong zijn opgerukt, daarbij gedekt door andere geallieerde groepen en zou ten laatste een Ameri kaans vliegtuig twee bommen hebben laten vallen, vijf tot zeshonderd meter van de verblijfplaats van generaal Nam II. Geallieerde verbindingsofficieren hebben druk werk met het onderzoek naar al deze vermeende schendingen. Kaesong en San Fransisco. In een uitzending van RadioPeking is verband gelegd tussen de wapenstil standsbesprekingen te Kaesong en de komende conferentie te San Fransisco over het sluiten van een vredesverdrag B.M. OP IJSSELMEER VERGAAN Naar één der opvarenden wordt nog gezocht De hevige onweersbul, die Donder dagmiddag over ons land getrokken is, heeft vermoedeiyk nog een slachtoffer geëist, n.l. één van de twee opvarenden van een uit Nykerk afkomstig jacht, dat op pl.m. V/i km. uit de kust vol water liep, nadat de stag was gebro ken. Aan boord bevonden zich toen de 18-jarlge H.B.S.-er van Dijkhuizen en de 20-jarige student Wassink. Wassink besloot een poging te wagen zwemmend de wal te bereiken en hulp te halen. Dijkhuizen bleef in de boot achter. Toen de jongens in de avond nog niet thuis waren, waarschuwde de familie de Rijkspolitie te water te Harderwijk. Deze vertrok om even over negen uit Harderwijk met de R.P. 73. Het zicht was zeer slecht en alleen door het schreeuwen van van Dijkhuizen, werd de aandacht getrokken en de boot ge vonden. Van de te water gegane stu dent J. Wassink werd nog geen enkel spoor gevonden. Wel wordt nog steeds naar hem gezocht. Ook verschillende jachten uit Nijkerk verlenen assisten tie. met Japan. Dit feit heeft de mening van welingelichte geallieerde kringen te Tokio versterkt, dat de communisten de besprekingen te Kaesong zijn begon nen met het oog op de komende be raadslagingen te San Fransisco. Het voorstel der communisten om wapen stilstandsbesprekingen te openen werd gedaan nadat het Amerikaanse ministe rie van buitenl. zaken bekendheid had gegeven aan zijn plannen tot het uit schrijven van een conferentie voor een Japans vredesverdrag. Men meent in deze kringen dat de Chinezen en Noordkoreanen geen volslagen mislukken der besprekingen wensen, voordat de conferentie te San Fransisco is begonnen. Komt er dan een mislukking, dan zou dit door de Rus sische delegatie ter conferentie uit pro pagandistisch oogpunt kunnen worden uitgebuit. Een keur van Indonesische dansen is uitgevoerd, er is een Ambonese mode show op de planken gebracht, het Wil helmus en het Ambonese volkslied heb ben opgeklonken, gespeeld door een flultorkest en gezongen door kinder stemmetjes, tal van vriendelijke en ook gevoelige woorden zijn gesproken dit alles tydens bet vkbezoek dat de Commissaris der jningin, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot eergisteren ge bracht heeft aan de Ambonese woon oorden te Koudekerke, Westkapelle, Serooskerke en Grypskorke. De Commissaris was in gezelschap van kolonel Brendgen, de sociaal leider der Ambonezen in Zeeland, van de heer S. J. G. van Leeuwen, de inspecteur Nog één week en dan is de grote dag van de Zeeuwse wandel- en fietsliefhebbers daar. Het Is een week, waarin veel kan gebeuren en nog veel deelnemers zich kun nen melden. Want, voor een wan del- en fietstocht geldt vooral het gezegde: „Hoe meer zielen, hoe meer vreugd!" Zo dachten onze Hollandse Jantjes in Vlissingen er ook over en ze gaven zich spon taan op. We durven dan ook te zeggen, dat het reuze gezellig wordt. Want u moet die deelne- mersiysten eens zien. Wat een na men! En die iq'sten kunnen nog veel langer worden. Tot het mo ment van de start, volgende week Zaterdag om half drie, kunt u zich nog opgeven. Dan gaat het Met onze krant, Door Stad en Land! Feest in Middelburg Gisteravond was Middelburg ln feeststemming ter gelegenheid van de viering van de verjaardag van Prinses Wilhelmlna, maar ook om de inzet van de jubileumfeesten, die de 60 jaar oude gymnastiekvereniging „Medioburgum" en de 40-jarige padvindersbeweging op Walcheren gezamenlijk hebben georgani seerd. In een muzikale optocht liepen de Middelburgse padvinders en padvlnd- sters en de leden van „Medioburgum" in turnkledy en ln Zeeuwse klederdracht mee achter O.N.D.A. en de padvindersband. geestkracht is men er in geslaagd er een kerngezonde vereniging van te ma ken, die momenteel ongeveer 170 leden telt. De heer J. J. Meyboom, D. C. van het N.P.V., zeide het te betreuren, dat er bij het publiek vaak een verkeerde opvatting bestaat ten aanzien van de padvindersbeweging. De oorzaken hier van zijn ook in de beweging zelf te zoe ken, aldus de heer Meyboom; met name het schreeuwende tekort aan leiders is hier debet aan. Waardering had hij voor de medewerking die steeds van het gemeentebestuur ondervonden is. Op de Markt was het feest. Als laatste onderdeel van het pro gramma concerteerde het Middelburgs Muziekkorps onder leiding van de heer P. de Rooy voor een duizendkoppig publiek. Het concert werd opgeluisterd door leden van Medioburgum, die, in Zeeuws costuum gekleed, enige van de bekende Zeeuwse reien van Jan Morks uitvoerden, wat grote bijval oogstte. Het programma, dat helaas door re genval bekort moest worden, bestond verder voor het grootste deel uit wer ken van Morks en Mazure. Na afloop trokken het Muziekkorps en de padvin dersband met fakkelverlichting de stad rond. Na deze rondgang en na het vlaggen- ceremonieel op de Markt werden de leiders van de jubilerende organisaties in de met kaarsen verlichte Burgerzaal van het stadhuis door het gemeentebe stuur ontvangen. Niet alleen tal van Middelburgse autoriteiten waren hierbij aanwezig, maar ook enkele leden van de Kamer van Koophandel van Folke stone, de stad waar Middelburg zulke nauwe sportbetrekkingen mee onder houdt. Burgemeester Mr. Dr. N. Bolkestein bracht in zqn toespraak dank aan de beide verenigingen voor hetgeen ze Middelburg In deze twee dagen aanbie den en hy sprak zyn waardering uit voor de goede verstandhouding, die ln het stedeiyk verenigingsleven aanwezig hlykt te zyn, gezien dit feestprogram ma, dat door twee in vele opzichten toch zo geheel verschillende lichamen op touw is gezet. Medio's voorzitter, de heer W. Jozi- assen, dankte voor deze woorden en vertelde iets uit de 60-jarige historie van zijn vereniging. Voor- en tegen spoed is er geweest, maar met taaie dienst maatschappelijke zorg van het min. van binnenlandse zaken en van het hoofd van het provinciaal bureau huisvesting D.U.W., de heer Verhage. Bij het betreden der kampen was er steeds hetzelfde ceremonieel: erewach ten stonden opgesteld, de volksliederen werden gespeeld of gezongen, er werden toespraken gehouden door de kamp oudsten en er was een gezellig samen zijn, waarbij telkens weer de Ambone zen blijk gaven van hun grote artistieke aanleg en van hun vaardigheid in de Indische Adat-dansen. Maar de Com missaris zelf zorgde er voor dat het meer was dan een gezelligheidsbezoek: hij wilde zich ook op de hoogte stellen van de vele problemen die deze mensen moeten doorworstelen. Daartoe bood hij ieder de gelegenheid hetzij schriftelijk, hetzij mondeling vragen te stellen. En daartoe ook ging hij, bij het afscheid in ieder kamp, alle kamers rond om per soonlijk met de mensen te kunnen pra ten en om hen allen de hand te kunnen drukken. Zo is deze 30-ste Augustus voor de Ambonese gasten in Zeeland niet alleen een feestelijke dag geworden, maar zal door deze dag hopenlijk ook het wederzijds begrip zijn vergroot. Kennismaking met Zeeland Gisteravond zyn ongeveer 60 studen ten uit Indonesië, Suriname en de Ne derlandse Antillen, die aan Nederlandse universiteiten studeren, in het Jeugd centrum te Domburg gearriveerd. Zy brengen een bezoek van acht dagen aan onze provincie om zich op de hoogte te stellen van het culturele en sociaal- economische leven In Zeeland, waartoe zy in de komende dagen excursies zul len maken en verschillende lezingen zullen bywonen. Deze trip wordt georganiseerd door de Stichting voor de Culturele Samen werking tussen Nederland, Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen, afd. Onderwijs en Studentenbetrekkin gen. Reeds werden aan enkele andere provincies van ons land bezoeken ge bracht. De studenten arriveerden later dan de afgesproken tijd, omdat zij in de ver schillende universiteitssteden in het Westen van de stations per bus werden afgehaald. De eersten vertrokken gis termiddag uit Amsterdam. In 't Jeugd centrum vonden zij bij aankomst een warme maaltijd, die best smaakte. Het gezelschap bestaat uit 8 Suri naamse studenten, 2 van de Antillen en de rest Indonesische en Chinese studen ten. Zij worden vergezeld door 10 Ne derlandse studenten, terwijl ook een Statenlid van de Antillen enige dagen zich bij het gezelschap heeft aangeslo ten. De Prov. Zeeuwse V.V.V. verleent me dewerking aan de organisatie der di verse bezoeken in de provincie. Vanmorgen maakt men een trip over Walcheren, waarna Schouwen en Dui- veland zal worden bezocht. In Zierikzee wordt een lunch aangeboden, waarna de heer P. van Beveren, archivaris de zer gemeente, een causerie zal houden over het culturele leven in Zeeland. Vervolgens staat een wandeling door de Domaniale Duinen bij Haamstede op het programma. De aankomst in Domburg droeg gis teravond een feestelijk tintje, doordat t.g.v. de verjaardag van Prinses Wil helmina de Dorpsstraat was verlicht en versierd. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt met op de meeste plaatsen droog weer. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Gematigde temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1