MEER STAAL EN MEER STEENKOOL IS THANS HET PAROOL PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Voor de veiligheid van West-Europa Ons onderwijs op de helling 1 Eérst de defensie, dan woningen India wil olie raffinaderij Truman beschuldigt tegenstanders het Plan-Marshall te ontwrichten Perzië wenst technische hulp Impasse duurt voort 1 SNIPPER A'j' Vj NIEUWS*'' Weinig nieuws van Benelux-conferentie Vrouw en landbouwer door bliksem gedood Vierhonderd arbeiders staken bij bouwwerk hoogovens Dreigend conflict te Tiel Moordaanslag op Haags echtpaar Uitgave Stichting „Zeeuwse»- Dagblad Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 242S, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr, 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2P09, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1856 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per num. Rubriek Kabouters 10 ct per woord VRIJDAG 31 AUG. 1951 Medewerkers t Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; J. Huijssen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 5.50 u., onder 19.30 u.; Maan op 5.32 u., onder 19.28 u.; Nieuwe Maan 13.49 u. Hoogwater op Zaterdag 1 Sept.: Vlissingen: 2.00 u. 1.92 m., 14.07 u. 1.91 nu; Terneuzen: 2.23 u. 2.09 m., 14.33 u. 2.08 m.; Wemel- dinge: 3.40 u. 1.70 m., 15.55 u. 1.58 m.; Zierikzee: 3.30 u. 1.45 m., 15.39 u. 1.33 m. Aangaande het basisonder wijs (thans Lager Onderwijs ge noemd) merkt de onderwijsnota op, dat dit 5-jarlg zou moeten zijn en verplicht worden vanaf het zevende jaar. De omvang van de leerstof behoort voor alle kinderen nagenoeg gelijk te zijn. Bijzondere aandacht worde ge schonken aan lezen, spreken en schrij ven van de moedertaal. Het onderwijs in rekenen zal In hoofdzaak bestaan in het aanleren van vaardigheden. Bij de lichamelijke oefening mag het 'spelele ment niet ontbreken. Enige oriëntatie in ruimte en tijd moet worden bijge bracht, alsmede eenvoudige kennis van do natuur. Voor de meisjes mag onder wijs in nuttige handwerken niet ont breken. De aesthetische vorming dient op niet te opzettelijke wijze te worden bevorderd, waarbij voornamelijk het Onderwijs in tekenen, muziek en zang in aanmerking komt. Het leren van de juiste gedragswijzen ten opzichte van anderen en van de regels, die in de sa menleving gelden, dient een onderdeel van het onderwijs te zijn. De mogelijk heid moet bestaan aan het leerplan een of meer vakken facultatief toe te voe gen (b.v. handenarbeid). In dit opzicht moet een zekere vrijheid aanwezig blij ven, ook In verband met regionale om standigheden. De volgende opmerkingen in de nota over het zitten blijven, het huiswerk en de opleidingsscholen, drie euvelen, waarvan de laatste twee als woeker planten al meer, helaas ook in onze christelijke scholen, om zich heengrij- pen, mogen nu reeds ernstig ter harte genomen worden door onze schoolbe sturen en het onderwijzend personeel: Het euvel van het blijven zitten zal, behalve door het vormen van groepen van leerlingen met homogene begaafd heid en het geven van aan hun intelli gentie aangepast onderwijs, wellicht mede kunnen worden bestreden door een systeem van bevordering per vak in plaats van per klasse. Het huiswerk voor de leerlingen van de school voor basisonderwijs dient in alle zes leerjaren zeer beperkt te blij ven; in de lagere klassen mag het niet of uiterst zeldzaam worden gegeven en dan nog moet het van zeer geringe om vang zijn; ook in hogere klassen moet het in het algemeen zeer beperkt blijven. De school voor basisonderwijs mag geelt specltleko opleidingsschool zijn voor het voortgezet onderwijs. Moet de onderwijzer enerzijds tot een bepaalde hoogte rekening houden met de bestem ming zijner leerlingen, anderzijds mag hij de eisen van een toelatingsexamen niet bepalend doen zijn voor het basis onderwijs. Ik hoop, dat, als deze nota in de toe komst z'n bekroning vindt in een nieu we wet, inzake huiswerk en opleiding een nog krasser geluid wordt gehoord en ze kortweg verboden worden! NU KOMEN WE tot de „clou" van deze nota, nJ. het voortgezet on derwijs, omvattend; a. Eenvoudig voort gezet onderwijs; b. Technisch onder- Wijs; c. Huishoudonderwijs; d. Voort gezet onderwijs voor eenvoudige admi nistratieve werkkringen; e. Voortgezet onderwijs voor algemene doeleinden; f. Voorbereidend Wetenschappelijk onder wijs; g. Opleiding van onderwijskrach ten en van maatschappelijke werkers. Elke van de vormen, waarin het Voortgezet Onderwijs wordt onder scheiden, wordt als volgt onderverdeeld: a. Eenvoudig Voortgezet Onderwijs (E.V.O.): 1. E.V.O.-school; 2. a. E.V.O.- afdeling in school voor lager technisch onderwijs; b. E.V.O.-afdeling in huis houdschool; c. E.V.O.-afdeling in school voor eenvoudige administratieve werk kringen; 3. Aanvullend E.V.O. b. Technisch Onderwijs: 1. Lager Technisch Onderwijs; 2. Uitgebreid Technisch Onderwijs; 3. Middelbaar Technisch Onderwijs; 4. Aanvullend Technisch Onderwijs. c. Huishoudonderwijs: 1. Lager Huis houdonderwijs; 2. Uitgebreid Huishoud onderwijs; 3. Middelbaar Huishoudon derwijs; 4. Aanvullend Huishoudonder wijs. d. Voortgezet Onderwijs voor eenvou dige administratieve werkkringen: 1. Voortgezet dagonderwijs voor eenvoudi ge administratieve werkkringen; 2. Voortgezet avondonderwijs voor een voudige administratieve werkkringen. e. Voortgezet Onderwijs voor alge mene doeleinden'. 1. Algemene Middel bare school; 2. Middelbare Meisjes school; 3. Aanvullend onderwijs. f. Voorbereidend Wetenschappelijk Onderwijs: 1. Gymnasium; 2. Hogere Burgerschool; 3. Lyceum; 4. Avond lyceum. g. Opleiding van onderwijskrachten en van maatschappelijke werkers: 1. Opleiding van onderwijskrachten; a. vorming van leidsters bij het kleuter onderwijs; b. vorming van onderwijzers by het basisonderwijs en het eenvoudig voortgezet onderwijs; c. opleiding voor leraren by het technisch onderwijs; d. Opleiding voor leraressen bij het huis houdonderwijs; 2. Opleiding voor maat schappelijk werker. Mogelijk is het U na dit schema niet duidelijk, wat er nu na de lagere (ba sis) school volgt.' Welnu, om het eenvoudig te zeggen: a) Lyceum en Gymnasium blijven practisch onveranderd. b) De H.B.S. wordt zesjarig, terwijl latyn een verplicht vak wordt voor alle leerlingen. c) De leerlingen, die de basisschool verlaten, hebben de keus tussen: 1. E.V.O. o' Sü"1' H.B.S. of Gymnasium, school Middelbare Meisjes- De regeringen van de Marshall-landen moeten zo snel mogelijk handelen teneinde de productie van steenkool, staal, electricltelt en landbouwartlkelen te verhogen. De algemene Industriële uitbreiding mag geen gevaar lopen. Europa zal een weg moeten vinden, om de kostbare Invoer van Amerikaanse steenkool te beëindigen ter bescherming van de industrie tegen onderbrekingen in de productie en voor de voorziening van steenkool, nodig voor de huisbrand. Meer cokes en ertsen moeten worden geproduceerd, want de ledenstaten hebben staal nodig om de verdediging te versterken, om meer woningen te kunnen bouwen en om de industrie uit te breiden. De voedselproductie moet worden uitgebreid. Dit is, in een notedop, het program ma, dat de Marshall-landen hebben uitgewerkt om de economische en fi nanciële stabiliteit van Europa te hand haven, ondanks de last der herbewape ning. De voorzitter van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king (O.E.E.S.), de Nederlandse minis ter van binnenlandse zaken, D. U. Goes. H. C. VAN DONK. Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen heeft India aan drie olie maatschappijen de Caltex, de Stan dard en de Burma Shell voorgesteld, dat deze maatschappijen een olle-ralfi- naderjj In India oprichten onder een ga rantie van de zjjde van India dat voor een periode van minstens dertig jaar deze raffinaderij niet zal worden gena tionaliseerd. De regering van India is tot het voor stel gekomen na de sluiting van de raf finaderij te Abadan. Het voorstel wordt thans door de drie maatschappijen over wogen. Een soortgelijk voorstel werd in 1948 van de hand gewezen in verband met de hoge kosten. Volgens het nieuwe voorstel zullen de maatschappijen de volledige controle hebben over kapitaal en leiding van de raffinaderij. Het voorstel van de regering van In dia betreft of een raffinaderij voor twee millioen ton in de staat Bombay, of twee raffinaderijen van elk een millioen ton, waarvan één in Bombay en één in de staat Madras. De voorgestelde raffinaderij zou in staat zijn te voorzien in ongeveer twee derde van de geraamde behoeften van India van 3 millioen ton aan olieproduc ten per jaar. NIEUW RECORD: 1600 km per uur Een klein vliegtuig met raketaandrij ving heeft het erkende wereldrecord van ruim twintig kilometer hoogte, dat in 1935 door kapiteins van het Ameri kaanse leger in een ballon werd geves tigd, geslagen en een snelheid bereikt van ongeveer 1.600 kilometer per uur, aldus maakt de Amerikaanse Marine te El Segundo (Califomië) bekend. De juiste hoogte, die de piloot Bill Bridge- man met deze douglas-luchtraket heeft bekend, is niet bekend gemaakt. Stikker, heeft het gisteren in Parijs bekend gemaakt. Tegenover verslagge vers zei hij: „De krachtsinspanningen die nodig zullen zijn, verkleinen we niet, maar we vertrouwen erop, dat Europa de benodigde materiële en geestelijke hulpbronnen bezit om te slagen. We moeten de feiten onder ogen zien. Dit is een tijd van groot gevaar. Ons be staan staat op het spel. Slechts wan neer ieder van ons zich inspant kunnen we de veiligheid bereiken die van le vensbelang is". De O.E.E.S. dringt er in het pro gramma op aan een eind te maken aan de werkloosheid en aan inflationistische prijsstijgingen en meer internationaal overleg te plegen. Voorgesteld wordt de Industrie met 25 uit te breiden, waarbij wordt ge wezen op de grote hulpbronnen die Eu ropa bezit, het omvangrijk Industrieel arbeidsvermogen en de mogelijkheid ora snelle technische vorderingen te maken. Aanvankelijk zal, aldus het program ma, in vele landen de stijging van de productie grotendeels bestemd zijn voor uitbreiding van de defensie, alsmede ter uitbreiding van de uitvoer, doch ge leidelijk zal een groeiend overschot be schikbaar komen ter vergroting van het aanbod van verbruiksgoederen, voor het bouwen van meer huizen en ter vergroting van de bijdrage van de Eu ropese industriële landen tot de uit rusting van economisch nog niet ont wikkelde landen en gebieden. Venlo, de nijvere stad in de provincie Limburg, aan de Oostelijke Maasoever, heeft m de oorlog verschrikke lijk geleden. Vooral de haven en het aangrenzende stadskwartier werden zwaar geteisterd. Energiek toog men echter onmiddellijk na de bevrijding aan de slag en veel wat verwoest of beschadigd werd is thans weer op gebouwd of Hersteld. Op de foto zien we links op de voorgrond de geheel herstelde haven; links op de achter grond het kwartier Maaskade. Rechts: Het kwartier havenkade met de oude Markt, het gerestaureerde Roomhuls en de Wijngaardstraat. Op de voorgrond de nieuw aangelegde verkeersweg. Kweekschoolleraren krijgen minder vergoeding Minister Rutten heeft zich met een schrijven gericht tot de directies der rijkskweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen, waarin hij verklaart, dat de noodzaak om op de rijksuitgaven zoveel mogelijk te bezuinigen hem er o.a. toe dwingt beperkingen te stellen ten aanzien van de vergoeding van reis kosten, welke de kweekschoolleraren als zodanig maken; hetzelfde geldt voor de in sommige gevallen aan hen toege kende vergoedingen voor verplaatsings- en pensionkosten. Zonder tevoren van de minister ver kregen goedkeuring zullen na 1 Januari reiskosten voortaan slechts worden ver goed aan hen, die als leraar zijn ver bonden aan een kweekschool en daar naast hetzij aan een of meer andere kweekscholen hetzij aan gymnasia, ho gere burgerscholen enz. Door benoe ming van leraren uit dezelfde gemeente zal de minister er naar streven ook deze reiskostenvergoeding tot een minimum te beperken. De economische hulpverlening Op zjjn wekeljjkse persconferentie heeft president Truman gisteren een ver klaring afgelegd, waarin hjj de tegenstanders in het congres van verlening van Amerikaanse hulp aan het buitenland, In de door de regering voorgestelde vorm, er van beschuldigd het Plan-Marshall voor het herstel der Europese economie te ontwrichten. „De regering", aldus Truman, „heeft het congres voorgesteld een bedrag van acht en een half milliard dollar beschikbaar te stellen voor het verlenen van economische en militaire hulp aan die landen, die blijk hebben gegeven weer stand te zullen bieden aan een aanval. Ik heb alles gedaan, wat in mijn ver mogen was, om drastische verminderin gen van dit bedrag tegen te gaan en ik zal dit blijven doen, doch op het ogen blik lijkt mijn streven vrij hopeloos". „De tegenstanders van het regerings- Verzoek aan Ver. Naties Perzië heeft gisteren ln de economi sche en speciale raad van de Verenigde Naties te Genève te kennen gegeven, dat het wellicht zal vragen om tech nische hulp van de Verenigde Naties voor het uitgebreide programma tot ex ploitatie van de genationaliseerde olie- industrie, indien het iand er niet ln slaagt elders olie-technici te krjjgen tengevolge van „politieke bemoeiingen". De Perzische gedelegeerde vroeg tij- H.M. de Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan de tentoonstelling F.F. te Enschede. De Prinsesjes Beatrix en Irene woonden het concours Hip- pique bij dat in Enschede werd gehou den. Begin October zal weer een Ne derlands aanvullingsdetachement ter sterkte van 75 man per schip uit Rot terdam naar Korea vertrekken. Op het Amerikaanse s.s. „Golden City", dat gisteravond uit Rotterdam naar New York vertrok, werd een 21-jarige Duitser ontdekt, die in een sloep ver borgen zat. Hfj wilde naar Amerika en was in Bremerhafen aan boord geko men. Nu moet hij weer terug naar Duitsland. De heer Ernst Beer in Den Haag heeft een systeem uitgevonden, waardoor het mogelijk is uitgewerkte z.g. „droge batterijen" die in zak lantaarns gebruikt worden herhaal delijk te re-activeren. Het mooiste is, dat hij hierdoor een batterij, die anders een brandtijd heeft van 15 uur, nu 140 uur kan laten branden. Er is nog een uitvinding gedaan en wel door de Duit ser Rübenack in Solingen. Hij heeft 'n motor geconstrueerd die werkt zonder zuigers, krukassen en drijfstangen en ook zonder carburator. De zeer een voudige machine zou 40 besparing geven op de brandstof en kan (het is een één-liter motor van slechts 38 bij 36 cm) een sterkte van 45 pk ontwik kelen. Dat is dus nogal opzienbarend. Ook in België is sprake van een ver hoging der broodprijzen. Vrijdag zal hierover in de kabinetsraad beslist worden. Canada gaat boter in Europa kopen, omdat de Nieuw-Zeelandse prij zen te hoog zijn. Ook met ons land wor den onderhandelingen gevoerd. dens een debat over technische hulp of de Verenigde Naties zijn regering zou den kunnen bijstaan bij het vinden van de technici, die nodig zijn om de gena tionaliseerde olie-industrie in Perzië te helpen exploiteren, indien Perzië een dergelijk verzoek zou doen. De directeur-generaal van de admi nistratie voor technische hulpverlening van de Verenigde Naties, H. L. Keen- leyside, verklaarde, dat het verzoek zal worden overwogen indien en wan neer het wordt gedaan. Grady bezocht Mossadeq. De Amerikaanse ambassadeur ln Perzië, dr Henry Grady, heeft Donder dag een bezoek gebracht aan premier Mossadeq, teneinde te trachten een nieuwe basis voor voortzetting van de olie-besprekingen met Engeland te vin den. Na het onderhoud, dat veertig minu ten duurde, verklaarde Grady: „De premier schijnt geen plannen te hebben, hij schijnt nieuwe voorstellen te ver wachten van de Britten. De Amerikaan se regering zou geen verdere stappen nemen om in het olie-geschil te bemid delen, althans voor het ogenblik. Het Britse ministerie van buitenland se zaken heeft Donderdag meegedeeld, dat Engeland geen stappen zal doen om de besprekingen met Perzië over het olie-geschil te hervatten. Overleg wordt Zaterdag in de omgeving van Breda voortgezet. Gisteren is te Brussel de Benelux- conferentie begonnen. Zij heeft weinig nieuws opgeleverd. Na afloop heeft de heer Jaspar, Secr.-gen. van het Comité van Belgisch-Nederland-Luxemburgse samenwerking medegedeeld, dat een werkvergadering was gehouden met het doel de vraagstukken te onderzoeken, die tengevolge van de ontwikkeling der economische en financiële betrekkingen tussen de deelnemende landen zijn ge rezen. Er was overeenstemming bereikt ten aanzien van richtlijnen, die het de des kundigen zullen mogelijk maken de mi nisters een protocol-ontwerp voor te leggen, dat zai worden onderzocht tij dens een vergadering, die Zaterdag a.s. in de omgeving van Breda zal worden gehouden, n.l. in Anneville. ontwerp", vervolgde de president, „po gen vooral de bedragen voor een eco nomische hulpverlening, die zijn uitge trokken als voortzetting van het Pian- Marshali, te besnoeien. Ik wil in dit verband op het volgende wijzen. In 1947, nadat Generaal Marshall te Harvard zijn beroemde toespraak had gehouden, hebben de V.S. vastgesteld, dat Europa zich economisch moest her stellen, wilde het niet aan agressie ten prooi vallen. Er werd een plan uitge werkt, dat voorzag in het verlenen van Amerikaanse economische hulp over 'n periode van vier jaar, de kosten ervan zouden zeventien milliard dollar bedra gen. Indien het congres zijn goedkeuring hecht aan de jongste, door de regering aangevraagde bedragen, zal in totaal een bedrag van veertien en een half milliard dollar beschikbaar zijn gesteld. „Ik kan het geen bewijs van econo misch denken vinden", zeide Truman, „indien het economische herstel van Europa onmogelijk wordt gemaakt, juist nu de krachtsinspanning der be trokken Europese landen succes gaat opleveren. Een economisch herstel van Europa zal bovendien van onmetelijke betekenis zijn bij het uitvoeren van de herbewapening der staten-leden van het Noordatlantische Verdrag, daar dit al les in hetzelfde schema past". Noodweer over ons land Boerderij brandde af, tenten vlogen de lucht in Een zware depressie, afkomstig uit Frankrijk, die zich snel over de Noord zee verplaatste en waarvan het Iront ons land heeft bereikt was gisteren oor zaak van een aantal angstaanjagende onweersbuien, die vergezeld gingen met veel regen, hagel en harde windstoten in verscheidene plaatsen van ons land. Uit Noord- en Zuid-Holland kwamen berichten binnen van storingen in de electriciteitsvoorziening. Dit was het gevolg van de plotselinge overbelasting der centrales, doordat de duisternis als gevolg van de onweersbuien overal dwong tot het opsteken van het licht. In Amsterdam sloeg de bliksem in een tweetal huizen, zonder ernstige gevol- ven overigens, en er sneuvelden tal van bomen. Enkele beschadigden de boven leiding van het tramnet. Ook in Den Haag en Rotterdam moesten de trams en auto's gedurende meer dan een uur met licht op rijden. Vrouw gedood. In Winterswijk werd gisteravond de 60-jarige echtgenote van de landbouwer B. Bruntink bij het melken getroffen door de bliksem en gedood. Ook drie koeien, die zich in haai' nabijheid be vonden, werden door het hemelvuur ge dood. Te Drimmelen (Biesbosch) werd de landbouwer J. Brooymans door de blik sem getroffen en op slag gedood. Hij was 39 jaar oud en vader van negen kinderen. Brooymans was met zijn vlas wagen op weg naar huis en geraakte midden in het noodweer. Eén der paarden werd eveneens door de bliksem gedood; de vlaswagen vatte vlam en brandde nageneog geheel uit. Tenten de lucht in. In Wijde Wormer namen de hevige windstoten een grote tent op van 13 bij 25 meter, die daar was opgesteld ter gelegenheid van de feestelijkheden die daar vandaag zullen worden geopend omdat het waterschap „De Wijde Wor mer" 325 jaar bestaat. De tent, een vijfmaster, werd als een veertje opgeno men en geheel omver gesmeten. In de tent waren volwassenen en kinderen bezig de laatste hand te leggen aan de installatie. Ze konden allen ongedeerd onder de tent uitkruipen. Kermistenten werden in de sloten ge blazen en een tent, die vastgemaakt stond aan een ijzeren hekwerk, werd met hek en al de lucht ingeslingerd. Boerenschuur in vlammen. Gisterenmiddag om vier uur sloeg tijdens een zwaar onweer de bliksem In een boerenschuur van de landbouwer M. Janssen te Stoppeldijk. Hoewel de plaatselijke brandweer met groot mate riaal aanwezig was, kon niet voorko men worden, dat de schuur met de daar in opgeslagen landbouwproducten ge heel in vlammen opging. Het woonhuis, Vierhonderd bouwvakarbeiders van de Aannemersfirma Boele en van Ees teren, werkzaam bij de uitbreiding van de Hoogovens, hebben gistermiddag op een massale bijeenkomst in de Veiling Kennemerland te Beverwijk, besloten te staken. Vier districtsbestuurders van de uniebonden hadden hun geadviseerd het werk Vrijdag te hervatten en de oor zaak van het conflict ontslagaanzeg ging van 85 arbeiders door overleg uit de weg te ruimen, doch zonder re sultaat. Een compromis, dat door de bestuurders van de vakbonden was be reikt met de directie van het genoemde aannemersbedrijf, werd door de verga dering onbevredigend geacht. De E.V.C. heeft zich achter deze actie gesteld en hoewel een deel van de stakers blijk geeft dit te betreuren, heeft het sta kingscomité, dat gevormd wordt door N.V.V.'ers en leden van de K.A.B., deze steun aanvaard. Moeilijkheden te Tiel. Bij de Tielse veiling Septer en de daaraan nauw verbonden firma Rem- mert Scepter dreigt een staking uit te breken. Door de Alg. Bond Mercurius (N.V.V.) en de Ned. Katholieke Bond van Administratief Verkopend en Ver- zekeringspersoneel (K.A.B.), was aan de directie meegedeeld, dat het werk van daag zou worden neergelegd ais zij niet vóór Donderdag 30 Augustus 12 uur arbeidsovereenkomst ten behoeve van het personeel af te sluiten. Het betreft hier een vaste kern van 35 man en enige losse arbeiders. Het conflict is reeds lang slepende. De directie van de veiling deelde om trent haar standpunt in dit dreigend conflict mede, dat zij in de drukste maanden van het jaar overvallen is met dit verzoek tot een regeling van de ar beidsvoorwaarden, waarin niet zo een twee drie te beslissen valt. zich bereid verklaarde een collectieve gulden. Zeekoeien in dierenpark vergiftigd Op tot dusverre nog niet verklaarde wijze zqu dezer dagen ln het Tllburgs dierenpark aan de Bredaseweg vier zeekoeien (Mannerobben) met arseni cum vergiftigd. Nadat men ziekteverschijnselen bij deze dieren had waargenomen en po gingen had gedaan ze te behouden, stierven zij binnen enkele uren. In to taal bevonden zich zes zeekoeien in het basin, waarvan ook de twee overgeble venen vergiftigingsverschijnselen ver toonden. Deze heeft men evenwel in leven kunnen houden. De ingewanden van de gestorven dieren, alsmede de vis die tot voedsel van de zeekoeien diende en een monster van het basinwater bleken bij onder zoek arsenicum te bevatten. Elk der gestorven dieren vertegen woordigt een waarde van 1600 1700 dat zich op enige afstand van de schuur bevond, bleef gespaard. In Goes. In Goes sloeg de bliksem gisteroch tend in de heistelling van de firma Pasma, die daar bezig is met de bouw van het Chr. Lyceum. Er deden zich gelukkig geen persoonlijke ongevallen voor. Zo veel regen viel er De hoeveelheid neerslag die gisteren tussen zeven uur vanmorgen en zeven uur 's avonds op de verschillende K.N.M.I.-stations is gemeten is: Valkenburg (bij Leiden) 30 mm, Ypenburg 28 mm, Leeuwarden 25 mm. Den Helder 19 mm, Hoek van Holland 14 mm, Woensdrecht 13 mm, Schiphol 11 mm, Vlissingen en Terschelling eik 9 mm, Eelde 4 mm, Beek 3 mm, Giize Rijen 2 mm, De Bilt, Voikei, Eindhoven en Deelen elk 1 mm. Dader sloeg de hand aan zichzelf Op de 55-jarige toonkunstenaar P. Z., een bekende koorleider in Den Haag, is Woensdagavond om kwart over elf ln z\jn woning aan de Den Helderstraat te Den Haag een moordaanslag ge pleegd door een vroegere vriend van zijn zoon. De heer Z. was met zijn vrouw en 16-jarige zoon Th. Z. naar de bioscoop geweest. Op weg naar huis werden zij gevolgd door de 31-jarige electriciert J. B. uit Den Haag. Deze B. was langè tijd omgegaan met de 16-jarige zoon, een vriendschap waaraan de jongen op bevel van zijn vader een einde had ge maakt. Toen de familie Z. de woning binnenging, drong ook B. naar binnen. In de gang trok hij een revolver en met een „nu gaan jullie er beiden aan" loste hij vier schoten op het echtpaar. Mevr, Z. werd niet geraakt, de heer Z. echter werd door énige schoten in zijn buik en been getroffen. In zorgwekkende toe stand is hij naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. De dader B. Is onmiddellijk na zijn daad gevlucht naar het Westland. In een schuurtje aan de weg langs dó spoorbaan bij Nootdorp vonden gister morgen enkele arbeiders zijn stoffelijk overschot. Met een revolverschot had hij een einde aan zijn leven gemaakt. Prinses Wilhelmina vandaag 71 jaar Koninklijke Familie naar Palels Het Loo De Koninklijke Familie zal van daag op Paleis Het Loo verenigd zijn om in intieme kring de verjaar dag van Prinses Wilhelmina te vie ren. Ongevallen op de Oude Vlissingseweg De Oude Vlissingseweg, die tengevol ge van de afsluiting van de Nieuwe Vlissingseweg thans druk bereden wordt, heeft al enkele mensen parten gespeeld. Twee, gelukkig niet ernstige ongevallen deden zich vlak bij Middel burg daar gisteren voor. In het eerste geval moest de voerman van een bespannen wagen vrij plotseling stoppen. Vlak achter de wagen reed een auto, waarvan de bestuurder niet vlu§ genoeg kon remmen. De auto kwam er met een lichte beschadiging aan de voorzijde vanaf. Bij het tweede geval was een bus van de Stoomtram Walcheren betrokken. De chauffeur moest vlak voor een weg gedeelte, dat was opgebroken, voor te genliggers remmen. Toen hij probeerde te passeren bleek dat, doordat hij weer met tegenliggers te maken kreeg, niet mogelijk. Hij reed de bus iets terug, maar die raakte net een scooter en een fiets, die beschadigd werden. DE BILT ZEGT: Koeler. Over het algemeen half bewolkt met voornamelijk in de namiddag nog enkele buien, waarvan sommige met onweer. Meest matige wind tussen zuid en zuid west. Koeler.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1