D.D.D. «svoitlureaB van <"T2ieutor<> uit de*~& rovincie Walcheren. 7 holen. Zeeuwsch- Vlaanderen. Zeeuwsch-Vlaanderen wordt niet met nonchalance behandeld* DE BEURS NOTEERDE GISTEREN VAN MARKT en veiling Rapport over de Theologische Hogeschool. Donderdag 30 Augustus 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Mossel-exporteurs doen goede zaken. Momenteel is het zeer druk met de export van mosselen, België en Noord- Frankrijk nemen heel wat af. Na tuurlijk is dit een gevolg van de goede qualiteit der Zeeuwse mosselen en van het feit, dat in de mosselen van de Waddenzee de parasiet „mytilicola lntestinalis" in het geheel niet wordt gevonden. Vanaf Den Helder tot aan de Kems zijn de mosselen vrij van deze parasiet. Ook in het Noorden van ons land zijn proeven genomen met het verwateren der mosselen, die niet aan de verwachting voldeden. De exporteurs hebben dan ook maar be sloten alleen in Zeeland haar verwa- teringsplaatsen aan te leggen. Er zijn dagen dat alleen al te Yer- seke een 30-tal mosselboten van Bruinisse, Philippine, Tholen, Yerseke en Zierikzee hun lading aanvoeren. Bovendien moeten alle mosselen van de Wadden in het zogenaamde „Geultje" gelost en verwaterd wor den. Menige werkman verdient dit seizoen weer een stuk'brood. middelburg. Let op uw geld! ,n Zeeland circuleren thans valse untbiljetten van f2,50. Chauffeurs van de N.V. Stoomtram Walcheren hebben er al ontvangen en ook inge zetenen hebben bij de politie aangifte gedaan van ontvangst van valse munt- biljette. Naar de politie meedeelt moet worden gelet op de nummers: A W. 582209, AQ 846209, AQ 971582, AW 971846, AQ 209582, AW 582846. Directeur Robaver neemt afscheid. Zaterdagmiddag zal in hotel „Het Raedthuys" officieel afscheid genomen worden van de heer H. Oldeman, die per 1 September met pensioen gaat als directeur van de Rotterdamse Bank. Hij wordt opgevolgd door tru ll de Jongh van Arkel. Vrijdagavond wordt in intieme kring afscheid geno men. GRIJrSKERKE. Bjjzondere kerkdienst. Zondgavond a.s. wordt in de Ned. Herv. Kerk een bijzondere dienst ge houden, waarin de beide plaatselijke predikanten ds J. Goumare en ds J. van Winterswijk zullen spreken over het onderwerp „Levensdorst en Le- vensverzadiging". Vooraf is er een zangdienst. SINT ANNALAND. Muzikale rondgang op SI Augustus. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina hoopt het muziekgezelschtp „Accelerando" op Vrijdag 31 Augustus des avonds een muzikale rondgang door Sint Annaland te maken. Tevens zullen dan de ouden van dagen, die juist een reisje hopen te maken, met muziek vanaf de Javadijk de gemeente binnen gehaald worden. STAVENISSE. Gladiolenteelt. Dezer dagen werd in hotel Goede- gebuure door een firma uit Noordwij- kerhout een expositie gehouden van een aantal nieuwe variëteiten gladio len. Op smaakvolle wijze waren de grootbloemige soorten tentoongesteld. Van de verscheidenheid in soorten noemen we o.a. Alfred Nobel, Dr Fle ming, Harry Hopkins, Marshall, Mont gomery. Er bestond voor deze tentoonstel ling van de zijde der gladiolentelers grote belangstelling. TAFELKEURING VAN KONIJNEN TE AXEL. Zaterdag hield de Konijnen, en Pluim veevereniging „Ter Verbetering" te Axel haar jaarlijkse tafelkeuring van Jonge dieren. Keurmeester was de heer A. Bel uit Leerdam. De voornaamste bekroningen waren: Witte Vlaamse reuzen. Voedsters W. Verhelst, Axel, le z.g.; L. Apers, Koewacht, 2e z.g.; G. v. Putte, Clinge, 3e z.g. Rammen: G. v. Putte, Clinge, le z.g.; 2e z.g. idem;Jac. Dhert, Koe wacht, 3e z.g. Konijngrijs Vlaamse Reuzen. Voed sters: E. Neijt, Sas van Gent, le z.g. R. Kox, Sas van Gent, 2e z.g. Ram men: le g. R. Kox. Lotharingers. Voedsters: Jac. Cové, Axel, le g.g.; M. Butler, Axel, 2e g In de verdachtenbank. (Vervolg van pag. 2). 5 VLIEGEN IN EEN KLAP. Het waren J. M., schipper te Honte- nisse; J. N., timmermansknecht te Hon- tenisse; H. P. W., timmerman te Honte- nisse; F. A. D., reiziger te Walsoorden en P. A. A., los-werkman te Walsoor den, die tesamen en in vereniging kope ren grendels, behorende tot de aanleg steiger van de Prov. Stoombootdienst te Walsoorden hadden weggenomen. De waarde van zo'n grendel is plm. f 200. De verdachten werden geldboeten opgelegd en wel, f 100 of 30 dagen voor de eerste en vierde verdachte; f40 of 20 dagen voor de verdachten No. 2 en 3 en f30 of 15 dagen voor de laatste verdachte. VAN GEDACHTEN VERANDERD. De schipper L. de F., wal-adres te Terneuzen moest zich verantwoorden omdat hij J. H. had mishandeld. Tegenover de politie ontkende verd. h. mishandeld te hebben en wanneer hij voor de rechtbank moest verschij nen wilde hij dit gaarne doen. Verd. was gedagvaard om voor de Politierechter te verschijnen, maar blijkbaar is hij van gedachten veran derd, want hij liet verstek gaan. De Politierechter trok zich er niets van a-m en veroordeelde verd. bij verstek f 40 of 20 dagen hechtenis. EN TENSLOTTE. G. L. W., fabrieksarbeider te Terneu- len had een trouwring gevonden. Het was hem bekend, dat de F. op de fa briek zijn trouwring verloren had en Verd. heeft zelfs nog helpen zoeken. Toe" £ij enige dagen daarna de ring Vond, heeft hij deze niet aan degeen die hem verloren had, teruggegeven maar ue ring verkocht. Wegens diefstal werd WJ veroordeeld tot f 10 of 5 dagen hechtenis. Joz. Smies, Axel, 3e g. Rammen: J. Willemsen, Zaamslag, le g.; J. Smies, Axel, 2e en 3e g. Groot zilvers: D. de Putter, Axel, le z.g. en le g.; Jac. Cové, Axel, le z.g. en le g.; Jac. Cové, Axel, le g. Groot Chinchilla: Jac. Cové, le g. Haaskleurige V. Reus: Jac. Lensen, Axel, 2e v.g. Witte Weners. Voedsters: J. Scheele, Axel, le z.g.; Ph. Knieriem, Axel, 2e g.g. Rammen: M. Verhelst, Axel, le g.g.; Ph. Knieriem, Axel, 2e g.g. Belgische Haas. Voedsters: Jac. Dhert, Koewacht, le z.g.; 2e en 3e g.g. idem. Rammen: Jac. Dhert, le z.g. Alaska's. Voedsters: Jac. Dhert, le z.g. Rammen Jac. Dhert, le z.g. Black and Tan: M. Verhelst, Axel, le g.g. Hollanders: J. Risseeuw, Axel, le g. Witte Polen. Voedsters: M, v. d. Weel, Middelburg, le g. Rammen: M. v. d. Weel, Middelburg, le g. Mooiste dier grote rassen: G. v. Putte, Clinge, met witte VI. Reus ram. Mooiste dier middenrassen: Jac. Dhert met Alaska. Mooiste dier kleine rassen: M. Ver helst met Black and Tan. Mooiste dier der gehele keuring: G. v. Putte, Clinge, met Wit VI. Reus ram. AXEL. Hoogconjunctuur ln vlas-aanvoer. In de haven Axelse Sassing heerst momenteel grote bedrijvigheid, doordat tientallen schepen in lossing liggen met vlas, dat van Texel, Wieringermeer, Noord-Oost Polder en Biesbosch per schip wordt aangevoerd. In vrachtwa gens gaat het vlas naar de vele fabrie ken in de grensstreek, alsook naar België. TERNEUZEN. Verbouw Gereformeerde Kerk. De afbraak van het binnenwerk ln de Gereformeerde Kerk is thans bijna voltooid. Inmiddels is echter een nieuw plan tot verbouw aangenomen, waarbij de huidige indeling een algehele wijzi ging ondergaat. Was het kerkgebouw thans in de breedte opgesteld, zodat de banken in segmentvorm stonden geplaatst, volgens het nieuwe plan zal het weder een langskerk worden, evenals dit vóór 1911 het geval was. Hierdoor zal de galerij aan de Smids- wal moeten worden afgebroken en zal aan die zijde het podium, de preek stoel, alsmede het zeer mooie orgel geplaatst worden. Het ontvangkamertje zal een be langrijke uitbreiding ondergaan. Te vens zal een afzonderlijke ruimte worden vrijgemaakt voor diegenen, die kinderen voor de doop binnen brengen. De banken zullen in 3 rijen oplopend achter elkaar geplaatst worden, met twee tussenpaden van 1.30 m. breedte, welke paden recht op de nieuwe ge projecteerde uitgangen uitlopen. Men verwacht, dat met deze werk zaamheden zeker nog 3 maanden ge moeid zullen zijn. De politie was snel. Mej. v. d. V. uit Driewegen (Zuid- Beveland) bracht dezer dagen een be zoek aan Terneuzen en stalde na aan komst haar rijwiel en boodschaptas, in houdende enige kledingstukken bij de famlie O. alhier. Toen zij de terugreis wilde aanvaarden, miste zij de bood schaptas. Na aangifte bij de politie werd de 21-jarige L. aangehouden, in wiens woning de tas werd gevonden. Na aanvankelijk hardnekkig ontkennen viel hij door de mand, waarna hij op vrfje voeten werd gesteld. Op haar verzoek is aan zuster G. Boon met ingang van 1 December a.s. eervol ontslag verleend als wijkver pleegster te Stavenlsse. De straatcollecte van het Koningin Wiihelminafonds heeft te Terneuzen f430,60 opgebracht. TE VROEG ALARM. Bemanning dacht in moeilijkheden te verkeren. Een oliepompbootje, varende op de Schelde in de buurt van Borssele, werd door hevige windstoten plotseling aan zienlijk afgedreven. Er bevonden zich drie personen aan boord, twee mannen en een jongen. Zij maakten zich der mate ongerust, dat zij een visser aan de waterkant toeschreeuwen, dat hij de hulp van een sleepboot moest gaan inroepen. De visser sloeg groot al arm, wist niet precies wat voor een bootje het was en hoeveel personen er zich aan boord bevonden en zo werd het nieuws al snel wereldkundig. Echter, er bleek geen sleepboot zo snel te krijgen te zijn. Het was ook trouwens niet nodig: toen de wind wat kalmeerde, slaagden de drie op varenden er weer in het bootje een In voorspoed onenig! Harde woorden tijdens jaar vergadering van pluimvee houders. Maar de vooruitzichten zijn gunstig. Op de in Utrecht gehouden jaarver gadering van de Algemene Nederlandse Pluimveeteeltvereniging zjjn gisteren harde woorden gesproken over het be leid van het dagelijks bestuur Men ge bruikte woorden als „de dictatuur van het gesalarieerde secretariaat", daar mee doelende op het beleid van de se cretaresse, mevrouw A. Bekink-Nieu- wenhuis en men verweet de voorzitter, de heer \V. van Asperen Vervenne, dat h\) de organisatorische talenten miste om zich hiertegen te verzetten. En dit alles terwijl toch uit de jaarverslagen bleek, dat de vereniging een tijd van voorspoed kent. Het rersultaat van deze agitatie was echter, dat zowel de voorzitter als de vice-voorzitter niet werden herkozen (het bestuur had n.l. de functies ter beschikking gesteld, zij het dat het we) voor herkiezing in aanmerking wilde komen). Voorzitter is nu de heer H. H. Knoop, vice-voor zitter de heer J. M. Verkuil, terwijl de penningmeester, de heer Hoekstra, werd herkozen. Toen de uitslag be kend werd, koos mevr. Bekink de wijste partij en diende haar ont slag in. GUNSTIGE VOORUITZICHTEN. Belangrijker voor ons volk als geheel althans dan deze onderlinge onenigheid was het hoopvolle toe komstbeeld, dat de heer van Asperen Vervenne zijn hoorders schilderde. Naar zijn mening vormt de pluimvee houderij een belangrijk deel van de landbouw, hetgeen hieruit blijkt, dat de pluimveehouderij 7 procent oplevert van de financiële opbrengst van de landbouw. In sommige streken van ons land is dit percentage veel hoger, bijvoorbeeld op de Veluwe 22 pet. Dit aandeel zal de komende tijd groter worden naarmate de pluimveestapel zich zal uitbreiden. Meer dan 90 pet. van de eieren worden door de boer op de markt gebracht, de rest komt van de specifieke pluimveebedrijven. De pluimveehouderij is volkomen in staat in de binnenlandse behoefte te voorzien en heeft in 1950 nog 1 milliard eieren uitgevoerd. De pluimveestapel, die in December j.l. 15,7 millioen vol wassen kippen telde, is inmiddels ge stegen tot 21 millioen stuks. In September a.s. worden met de minister besprekingen gevoerd over de te volgen pluimveepolitiek. Wan neer deze zullen leiden tot verdere vergroting van de pluimveestapel zijn de vooruitzichten voor de pluimvee houderij zeker gunstig te noemen, al dus spreker. DADERS VAN ROTTERDAMSE ROOFMOORD IN ARREST. Twee van de drie kwamen zichzelf raelden. Gisterochtend hebben twee van de drie mannen, die betrokken waren bij de moord op de Rotterdamse caféhouder, zich b(j het politiebureau te Rotterdam gemeld. Het waren de 32-jarige opkoper L. T. en zijn collega de 31-jarige Z. J., bei den uit Rotterdam. T. vertelde, dat hij het schot had gelost. Voordat zij naar het café waren gegaan om hun plan tot uitvoering te brengen, had den zij zich eerst moed ingedronken. Het was niet hun bedoeling geweest, zo verklaarde hij tegenover de poli tie, om de kastelein te doden, maar toen de zaak in het café fout begon te lopen was T. zijn zenuwen niet meer meester en lostte hij het dodende schot. Dinsdagmorgen hoorden zij wat het resultaat van de schietpartij was geweest en omdat zij overtuigd wa ren dat zij toch niet aan een arresta tie zouden kunnen ontkomen, hebben zij zich maar gemeld. DE DERDE MAN GEARRESTEERD. Ook de derde man is gisteren gear resteerd. Het is de 26-jarige schilder F. de J., die in zijn woning in het Noor delijk stadsdeel werd aangetroffen. Ver der werd nog aangehouden de 70-jarige opkoper G. W. K., die, in strijd met de wettelijke bepalingen, de revolver aan de mannen had verkocht. (Ingez. mededeling, advert.) Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de Jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. WANDLUIZEN. Te Hanau staan een hoteleigenaar en diens neef terecht, omdat laatstgenoem de op aandringen van zijn oom dertig wandluizen, afkomstig uit het Instituut voor de bestrijding van ongedierte te Hannover, over de verschillende kamers van een concurrerend hotel had ver spreid. Het Amerikaanse leger neemt proe ven met „vliegende schijven" van syn thetische rubber, waarmee men troepen te velde van water, benzine en andere vloeistoffen wil voorzien. De middellijn van de schijven bedraagt zestig centi meter. Zij kunnen 23 liter vloeistof be vatten. ïvleer activiteit der bevolking is wenselijk. Een klacht, die men vaak in Zeeuwsch-Vlaanderen hoort, is, dat door hogere bestuursinstanties aan dit gewest nimmer de volle aandacht wordt besteed, welke vereist zou zjjn om de vele problemen op te lossen en tot grotere econo mische bloei te geraken. De objectiviteit gebiedt echter ook aan de keerzijde van de medaille aan dacht te schenken. Een prominente figuur uit Zeeuwsch-Vlaanderen gaf als zyn mening te kennen dat de genoemde klacht thans ongegrond is, omdat niemand kan ontkennen, dat er de laatste tyd ten behoeve van Zeeuwsch- Vlaanderen veel is gedaan. u SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V. - INCASSO-BANK N.V., GOES. Nederland 1947 90tf 81 Kon. Olie 28854 2865$ Rotterd. Bank 152)$ 15254 Dollarlening 1947 9 TVK 9854 Dito, onderaand. 28754 286 Twentsche Bank 151)$ 152 Invest. Certif. 85 m Moeara Enim 461 458 Overzeese Gas 65 65 Ned. 1962/'64 cum A'dan. Rubber 99)$ 99 Borneo Sumatra 11154 113 Grootboek 1946 83 83 Bandar Rubber 97 96 B Internatio 141 143 354 K. Olie '50 104 10454 Deli Bat. Rubber 92 91 B Am. Smelting 10054 102)4 Cult. H. Lid. B w* 53 Kendeng Lembc« 82 82 B Anaconda Copper 54)$ 54)4 Nat. Handelsbank 91 90J4 Oost Java Rubber 30 30 B Bethl. Steel 61 6$ Ned. Handel Mij 138J4 139»4 De Oostkust 8354ex 86 Chrysler 82)4 A.K.U. 167 164)$ Serbadjadi 38 3754 General Motors 585$ 59 Berghs Jurg. 280 279 Holl. Am. Lijn Java China Ja.lijn 178 178 Intern. Nickel 45J4 46 Berkels Patent 106 1065$ 125 J4 126 Kennecott 9354 93 Calvé Delft 123 123 Kon. Boot 12954 13254 Rep. Steel 48 Centrale Suiker 17354 174 Kon. Paketvrt 119)$ 12054 Stand. Brands 654 Fokker 9654 97J4 Ned. Sch. Unie 14154 144 U.S. Steel 49 4954 Gelder Zonen 157 157 v. Onïmeren's Sv 177 17854 Cities Service 1315$ 20)$ 13154 Kon. Hoogovens 14154 141 Rott. Lloyd 14354 143)$ North. Am. 21 Lev. Br. Unll. 233*$ 2335$ Stv. Mij. Ned. 14554 146 Cont. Oil 6554 6554 Ned. Ford 341 343 H.V.A. 111 110)$ Midcont. Oil 795$ 79)4 Ned. Kabelfabriek 21154 Java Cult. 49 50 Philips Oil 11454 116)4 Philips Gloeil. 166)$ 166)$ N.I.S.U. 86 8554 S' ell Union 76)4 7854 Do 6 cum. pref. Vorstenlanden 2354 2354 Tide Water 4754 4 75$ wd. 126 127 Deli Bat. Mij. 109 109)$ Baltimore 21)4 21)4 Wilton 1515$ 15154 Deli Mij 80 795$ Miss. K. Texas Billiton I rubr. 259'A Senembach 73J4 7254 New York Centr. 20j4 Dito n rubr. 190 18954 Muller Co. 15854 Pennsylvania 2154 21)$ Dordsche Petr. 263 26254 Amsterd. Bk. 1515$ 151 Canadian Pac. 34 35)4 Dito, Pref. 276 272 Escompto Bk. 41 41 Hudson Motor m 16)| KERK EN ONDERWIJS Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor: De Meern, J. A. Tam- mens te Varsseveld. Geref. Kerken. Beroepen te: Diever, A. G. Luiks te Rotterdam-Kralingen; te Nieuwolda, R. Valkhoff, cand. te Amsterdam; te Stad aan 't Haringvliet en te Wol- phaartsdijk, G. Heyerman, cand. te Varsseveld. Aangenomen naar: Enumatil, (als hulpprediker) P. J. Lambooy, miss.- pred. van Soemba, wonende te Zeist, die bedankte voor Kolhorn. Inderdaad was er vroeger een gewel dige achterstand b.v. wat het wegennet betreft, doch daarin is reeds een grote verbetering te constateren. Een niet te ontkennen feit is, dat er hier slechte wegen zijn, doch die treft men elders ook nog aan. Bovendien is dit lang niet altijd de schuld van hogere bestuurders, maar ook van wegbeheerders in Z. Vlaanderen, die daarin moeten partici peren en daartoe niet steeds bereid of in staat zijn. De Braakmaninpoldering zal voorts een grote verbetering voor het verkeer betekenen. De plannen voor aanleg van 'n vlieg veld in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen on dervinden tegenkanting ln sommige ge meenteraden. Soms is men ertegen om dat men bang is, dat het voor militaire doeleinden zal worden gebruikt. Maar waarom voert men dergelijke argumen ten ook niet aan voor scholen, wegen, enz.? En zou het zo erg zijn, dat zo'n vliegveld gebruikt werd om onze de fensie te versterken? Wanneer Zeeuwsch-Vlaanderen dus geen vliegveld wil als schakel in het luchtverkeer, dan blijkt hieruit een te kort aan zelfwerkzaamheid bij de Zeeuws-Vlaamse bevolking. „Voor mij staat het vast", aldus onze zegsman, „dat de Kamer van Koop handel in Zeeuwsch-Vlaanderen zich zelf opzettelijk distancieert van overig Zeeland en ook van de Volkshogeschool en de Zeeuwse tentoonstelling. Het is logisch, dat deze expositie in het cen trum van Zeeland wordt gehouden. Ook andere Zeeuwse gewesten buiten Wal cheren zouden zich met evenveel recht afzijdig kunnen houden, doch het staat vast, dat zulks niet zal gebeuren. En vastere koers te geven. Gelukkig, dat gelukkig, want anders zou er niets in er geen sleepboot was.... het vroege provinciale eenheid tot stand te bren- aiarm had ln dat geval geld gekost! gen zijn". VERKEEK. Ook is er in Zeeuwsch-Vlaanderen destijds niet veel agitatie ten voordele van de vrije veren geweest; dit had sterker moeten zijn en moeten leiden tot een regionaal protest. De Schtlde- veren hebben thans een zeer behoorlijke frequentie, terwijl de tarieven vooi de nieuwe boten niet hoog zijn, hcewfl de bedrijfszekerheid nog opgevoerd zou dienen te worden ten behoeve der Zeeuws-Vlaamse economie. Toch staat het zo, dat de klacht over het „isole ment" van Zeeuwsch-Vlaanderen wat afgezaagd en verouderd wordt. Dezelfde nonchalante houding van de Zeeuws-Vlamingen zelf brengt het be houd van de spoorlijn TerneuzenBel gië (de enige internationale spoorweg, die Zeeuwsch-Vlaanderen heeft) in ern stig gevaar. Door gemis aan activiteit in sommige gemeenten, beschikt de streek niet over voldoende outillage om de welvaart op te voeren. RECREATIE. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft nog veel meer mogelijkheden, b.v. wat recreatie betreft langs de West Zeeuws-Vlaamse kust, doch ook hier is er een gemis aan regionale samenwerking, b.v. in een strandschap. Door de onderlinge na ijver is dit door de bevolking zelve on mogelijk gemaakt. Ook in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zijn er grote mogelijkheden tot het schep pen van recreatiegebieden. Er is hier een krekengordel vanaf Kieldreclit tot Axel en Terneuzen, die over het alge meen door zandterreinen omgeven wordt. Deze konden in samenwerking, door het scheppen van een behoorlijke entourage en van gelegenheid tot be oefening van diverse watersporten, zo als zeilen en roeien, en het vestigen van recreatie-gebouwen bijdragen tot ont spanning van het publiek en tot bevor dering der vreemdelingen-industrie. Synode der Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Candidaten uit Apeldoorn kunnen in Kampen hun doctoraal doen. Het rapport, dat curatoren van de Theologische Hogeschool te Kampen aan de generale synode hebben uitge bracht, is omvangrijk van aard en han delt over velerlei. We ontlenen hieraan, dat in het cur susjaar 19501951 het aantal studen ten 146 bedraagt (18 studenten die voor het eerst ingeschreven werden 86 stu denten, wier bul gerecenseerd werd en 42 studenten voor de doctorale studie). In het cursusjaar 19481949 deden 10 studenten candidaats- en 11 studenten propaedeutische examen. Voor 1949— 1950 waren deze getallen resp. 10 en 8 en voor 19501951 16 en 3. Curatoren achtten de aanstelling van een lector voor Hebreeuws noodzakelijk èn om de kennis van deze taal bij de studenten te vermeerderen èn omdat Prof. B. Holwerda overbelast is. Cura toren wijzen er op, dat instelling van dit lectoraat niet betekent een verzwa ring van de examenseisen. Wat het doctoraalexamen betreft, besloten curatoren, overeenkomstig ar tikel 13 van bet reglement, het candl- daatsexamen van de Theologische school der Chr. Geref. Kerken te Apel doorn, te erkennen als basis voor de studie voor het doctoraal examen te Kampen. Curatoren stellen aan de synode voor het tractement der hoogleraren te be palen op f 12.000 en de periodieke ver hogingen af te schaffen, terwijl het kin dergeld gesteld wordt op f 250 per jaar voor ieder minderjarig kind, dat in eigen levensonderhoud nog niet voor zien kan. Na overleg met de Stichting voor de Financiële Verzorging van de opleiding verzocht het curatorium het aantal col lecten voor de school met één te ver meerderen. Tot leden van het dagelijks bestuur van „Het Greydanus-Kruithoffonds' zijn benoemd de heren D. van Dijk, C. Lettinga en J. D. Oosterom. Voor de bibliotheek is een nieuwe woning, brandvrij gebouwd, verrezen in de tuin van het schoolgebouw. Het rapport besluit met de opmer king, dat ds B. A. Bos bij zijn heengaan ais secretaris van het curatorium „zijn stukken niet onberispelijk heeft achter gelaten met name niet volledig. Zijn op volger heeft enige malen naar een en ander bij hem navraag gedaan, doch zonder het gewenste resultaat. Orde is in zijn nalatenschap beslist niet te scheppen". Aangezien thans een meisjesstudente aan de school is ingeschreven, wijl de synode van Groningen dit mogelijk maakte, verzoeken curatoren in de acta der synode zulks vast te leggen, wijl dit in de acta van Groningen ver zuimd is. Curatoren vragen eindelijk aandacht voor het naderend eeuwfeest der school. NIEUWE KERK IN SEMARANG. Maandagmorgen werd door ds S. H. Liem van de Chinese Protestantse Kerk te Semarang de eerste steen ingemet seld voor de bouw van een nieuwe kerk. De kosten voor de bouw zijn geraamd op circa 350.000 roepiah. Men hoopt het kerkgebouw aan het einde van dit jaar te kunnen Inwijden. GEEF ME DE VIJF! Het leek wel of de goochelaar voelde dat tante's aandacht voor hem verflauwde, want met enkele sierlijke pas sen schoof hij naar haar toe en sprak uitnodigend „Neemt u mij niet kwa lijk dame, maar u ziet er zó gezellig uit dat ik d£!?e ,?.e.Ie£?,nheld "let voorbij kan laten gaan. Ik promoveer u hiermede tot mvjn tijdelijke assistente. Menseneven een hoeraatje voor deze dameI" s j'"V' noera...... voor tante Neelde mensen stampten op de vloer, zodat de tent wiebelde. Tante deed maar net of ze het allemaal vreselijk leuk en aardig vond en ze knikte vriendelijk lachend in het rondmaar ln haar hart wenste ze de goochelaar naar de Pyreneeën. Toch wilde ze zich niet laten kennen, en met een sierlijk hupje sprong ze over de omheining. Verbaasd en toch wel een beetje trots keken Gertjan en Maartje naar tante Neel, die daar glorieus in het felle lidht naast de gooche laar stond. „Komaan tantetjegrapte de goochelaar, „moed verloren al verloren". Terwijl hij keurend naar tante Neels nieuwe hoed keek, vervolgde hij: „U mag tenslotte best gezien worden, nietwaar? geef me de vijfik ben Rimsky in hoogst eigen persoon" en hij schudde de gehandschoende vingers van tante alsof het pompzwengels waren. GOES. Veiling van 29 Augustus '51. Verpakt fruit. Zigeunerin A 3844; idem B 3940; idem C 33—37; James Grieve A 3546; idem B 41; idem C 36; Fruit voor export. Clapp's Favorite A 49; idem B 44.10; idem BC 39; idem C 36.90—37.50; idem I 34.30—35.50; id. II 27—27.40; Br. d'Amanlis A 27.80; idem B 24.90; idem C 23.50; idem I 18 29; idem H 18; Manks Codlin A 27.10; idem B 22.10; idem BC 20.85; idem C 20.40; idem I 20.50—23; idem II 11.70 15.40; Zigeunerin A 38; idem BC 34 —36.40; idem I 26.30—33.50; idem II 18.30; James Grieve A 38.10; idem B 36.20; idem BC 30; idem C 2631; id. I 27.30—32.30; idem II 17.60—18;. Gew. veiling: Jutten 843; Clapp's grof en fabriek 1327; Br. d'Amanlis grof en fabriek 1018; Manks Codlin grof en fabriek 411; Zigeunerin grof en fabr. 1019; James Grieve grof en fabriek 8—24; Pruimen: Reine Victoria 1031| Washington 618; Witte wijnpruimen 620; Dubb. Boere witte 619; Bell» de Louvain 616; Reine Claude Verta 1452; Reine Claude d'Althan 1036; Gele Herenpruimen 827; Tonneboer- pruimen 10.15, alles per 100 kg. Groen ten: Bloemkool 16—61; Komkommers 814; Kropsla 510; Meloenen 52— 60, per 100 stuks; Dubb. Princessebonen 3753.10; Rentegevers 59; Stoksnijb. 2657; Pronkbonen 2934; Stokprin- cessebonen 4664; Groene kool 1225; Rode kool 1015; Witte kool 1011 j Uien 414; Tomalen 3244; Andijvie 1113; Prei 2123; Aardappelen 7— 9.50, per 100 kg.; Uien 7; Wortelen 39| Kroten 1617, per 100 bos. KRABBENDIJKE. Veiling van 29 Aug. Exportveiling: Zigeunerin AA 35j idem B 34; idem C 30.70; idem Huish. I fijn 31.90; idem Huish. I grof 33.10; idem Huish. II 19; idem verpakt 35; 43; Manks Codlin AA 27.20; idem A 26.50; idem B 21.90; idem BC 21.60; idem C 20.50; idem Huish. I grof 22.60; idem Huish. I fijn 19.8020.20; idem Huish. II 12.9015.70; James Griev» AA 38.80; idem A 37.20; idem B 34.60; idem C 29; idem Huish. 1 grof 32.60; idem Huish. I fijn 29.50; idem Huish. II 19; idem verpakt 28—45; Clapp's Fav. A 46.50; idem B 45; idem BC 41; idem C 35.20; idem Huish. I grof 36.60; id, Huish. I f(jn 36.10; idem Huish. II 32.10 idem verpakt 3943; Seigneur d'Espern AA 30.10; idem A 30.60; idem B 26.20; idem C 22.20; idem Huish. 1 18; Br, Amanlis A 27; idem B 25.30; idem O 22.70; idem Huish. I grof 24.40; idem Huish. I fijn 23.50; idem Huish. II 15.20 Bramen 112.40. KAPELLE. veiling van zv Augustus. Grote veiling: Bramen 118118.60; D. Pr. bonen I 51.20—54.30; idem II 45.20; Tonneboerspruimen 10; Reine Victoria II 16.80; Washington II 12.60; Belle de Louvain II 10.50—10.70. Appels: Zigeu nerin A 37.10; idem BC 35.50; idem I 30.9532.70; idem II 20; Manks Codlin A 27.40; idem BC 21.80—22.90; idem I 20.75; idem II 12.5015; James Griev» A 37.90; idem BC 35.10—35.70; idem I 31.80—33.60; idem II 19.70—20; Codlin Keswick I 16.80—19.10; idem II 6.20— 6.50; idem grof 9; Peren: Clapp's Fav. A 49; idem B 39.10—43.50; idem C 37 —38; idem I 34.50—35.30; idem II 28.80 29; Franse Wijnpeer X 25; idem II 18.70; Seigneur d'Esperen A 31.10; id. B 31; idem I 26.90—28.70; idem II 18.10 Val- en Kroetappels 3—9.10, alles per 100 kg. MIDDELBURG. Veiling van 29 Aug. BI. Eigenheimers 3—11; Koopman» Blauwe 611; Doré 8; Bintjes bonken 9.1010.20; idem grote 8.409.30; id. drielingen 6; Eersteling bonken 10; id. grote 610; idem drielingen 6, alles per 100 kg. Fruit: Appels: Zigeunerin 1638; Mank's Codlin 1325; James Grieve 2326; Earley Victoria 12; Cod lin Keswick 10—17; Appels val en kr. 12; Peren: Clapp's Favorite 1748; Jutten 1743; Précose de Trévoux 9 14; N. Hollandse Suikerpeer 1820; Peren val en kroet 3—23; Druiven i Frankenthaler 95—1,26; Alicant 99— 1,08; Pruimen: Washington 8—27; Reine Victoria 7—32; Reine Claude d' Althann 3337; Belle de Louvain 26 32; Witte wijnpruim 2426; Dubbele Boere witte 2729; Enkele Boere witt» 1825; Meloenen: Netmeloenen 636; Suikermeloenen 1552; Ananasmeloe nen 4153; Tomaten 1251; Bramen 7187; Perziken 543. Groenten: Bloemkool A 17—54; idem B 11—35; idem C 8—21; idem D 22; Komkom mers A 812; idem B 89; Augurken 481; Rode kool 516; Savoije kool 1227; Witte kool 1115; Dubbele Princessen 21—52; Stokprincessen 46— 67; Uien 819; Rentegevers 51; Snij bonen 2047; Boskroten 11—15; Kro ten (kg) 14—21; Rabarber 6—7; Prei 14—21; Postelein 9—30; Spinazie 24— 38; Sla 2—11; Andijvie 8—13; Zilver uien 634. Vismijn VEERE. Aangevoerd werd 1101 kg export garnalen 137—229; 273 kg schar 40—58; 207 kg bot 41—55; 100 kg tong 101—238; 377 kg rog 22— 29; 342 kg wijting 10—27; 4 kg schol 59; 7 kg ongesorteerde vis 41. ST. MAARTENSDIJK. Veiling van 28 Aug.: Eigenh. I 9,30—9,60, id. II 7,70—8, bonken 6,70, Bintjes I 8,40— 8,42, id. bonken 7,60, voer 3,50, Aan voer 800 kisten. Appelen 325. Alles per 100 kg. SINT ANNALAND. Veiling van 28 Aug.: Gele Eigenheimers gewone 9,62 9,98; idem drielingen 6,60; idem bonken 7,26; Blauwe Eigenheimers gewone 8,70; Bintjes gewone 8,278,46; idem drie lingen 5,60; idem bonken 7,60, alles per 100 kg. Aanvoer 32 ton.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3