de loupe Onze kijk op de samenleving op grond van onze toekomstverwachting. Veertig jaar geleden behaalde lt.-gene- raal Ter Poorten zijn vliegbrevet. Van een gul heer, die n uitvinding deed» ir ©ie qi oweMAMil Een hoorn des overvloeds vloog naar Helsinki» Indonesische regering voteert 8.5 millioen tot steun der Zuid-Molukse bevolking. DE KINDEREN WEER NAAR SCHOOL Donderdag 30 Augustus 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Prof. Dr H. N. Ridderbos over: Referaat voor het Calvinistisch Studentencongres. (Van onze Utrechtse correspondent) Haar gewoonte van jaren volgend, heeft de Calvinistische Studenten beweging de laatste week van Augustus gereserveerd voor een congres. Eveneens conform de traditie komt men bijeen op het conferentie-oord van de Nederlandse Zendingsstudieraad te Lunteren. Dit 29ste calvinistische studentencongres, dat Maandagavond werd geopend, staat onder leiding van dr Lever. Heel de conferentie heeft betrekking op vragen rond de toekomstverwachting van de christen. Zo spreekt ds H. Jonker. Hervormd predikant te Amsterdam, op alle con gresdagen een wijdingswoord, gebaseerd op de verwachting van Chris tus' wederkomst. Als eerste referent had de C.S.B. de leefde kende zij altijd die toekomstver- Kamper hoogleraar dr Herman Ridder bos uitgenodigd, die de vraag behan delde: „Welke kijk hebben wij op de samenleving op grond van onze toe komstverwachting?" Er zijn tijden geweest waarin men zich in de theologie over de toekomst van Christus weinig druk maakte. Dat het Boek der Openbaring helemaal ach ter in de Bijbel staat, was toentertijd voor velen een dankbaar gegeven om maar zo weinig mogelijk na te denken over eschatologische vragen. Deze liberale visie ls later opgevolgd door een theologische stroming welke zloh voortdurend bezig hield met de toekomstverwachting. Niet slechts het Boek der Openbaring maar gans het Nieuwe Testament zag men als een Boek der toekomstverwachting. De tegenwoordige eschatologie sterk modern ingesteld. Men kan moei lijk geloven, dat het eschatologische toekomstbeeld iets anders ls dan my thologie. Deze opvatting, zei Prof. Rid derbos, trouwt met de existentiefiloso fie, welke beweert dat er geen toekomst ls; de mensheid staat voor een muur. Ongetwijfeld is het Nieuwe Testa ment eschatologisch van instelling, al dus de hoogleraar. Het Nieuwe Testament leert niet al leen de nabijheid van het einde maar segt, dat het einde gekomen is. De ver- vullingsgedachte concentreert zich rond het kruis van Christus. Zijn kruis is een voorafschaduwing van het laatste oordeel. Intussen ligt er een afstand van eeuwen tussen profetie en vervulling. Daardoor lijkt het alsof de getuigenis sen elkaar tegenspreken. Jezus zegt wel, dat Hij alle macht heeft in hemel en op aarde maar wg weten toch even zeer uit de Heilige Schrift, dat er voor de gelovigen geen plaats meer op aarde zal zijn. Men moet dit zien, aldus Prof. Rid derbos, als een kwestie van D-day en V-day. Op D-day kwamen de geallieer den Europa binnen; hun overwinning was toen zeker. Maar het zou nog bijna een jaar duren eer de dag der defini tieve victorie, V-day, aanbrak. FUTURUM EN PERFECTUM. .ioe zal nu onze kijk op de samen leving in verband met de toekomstver wachting moeten zijn? Het futurum- moment zo verklaarde de spreker ls primair in onze samenlevingsbeschou wing. En wel omdat wij in de tweede helft der geschiedenis leven, in „het laatst der dagen". Daarom zullen wij wachtende zijn op onze Heer, wakende en biddende, gelijk Hijzelf geboden heeft in Zijn afscheidswoorden. Dit fu- turum-moment is echt christelijk. Wan neer de Kerk haar hoogtepunten be- HlfcK en over de grenzen Tijuens üe oefening „Mars" zochten een aantal soldaten schuilplaats tegen de regen in de ruïnes van kasteel Eng- huizen te Hummelo. Hierbij vonden zij een deur die toegang bleek te geven tot een rijk voorziene wijnkelder. Voor velen van deze door regen en vermoeid heid verkleumde militairen bleek de verleiding te sterk: zij deden zich te goed aan het geestrijk vocht. Twaalf van hen zitten nu in voorlopig arrest en tegen anderen is proces-verbaal op gemaakt. Zij zullen voor de Krijgsraad terecht staan. Op de Hoenderlose weg reed een paard en wagen. Het paard schrok van een passerende auto, sprong opzij en de voerman, een 70-jarige landbouwer, viel van de bok. Hij kwam onder de zware wagen terecht en is later in het zieken huis te Apeldoorn overleden. Rustig een kopje thee drinkend in een Haags hotel zat een van de twee man nen, die een poosje geleden uit het Huis van Bewaring te Amstelveen ontsnap ten en een paar dagen daarna hun ge vangeniskleren aan de directeur terug stuurden. De politie had hem in de ga ten. Hij kan nu zijn mede-ontvluchte, die ook al weer gepakt is, gaan op zoeken! Een bewoner van Koedijk is gearres teerd, verdacht van het plegen van de roofoverval in Purmerend, waarbij hij de 79-jarige Jan Laan zo ernstig ver wondde, dat deze enkele dagen later overleed. Er wordt nog naar eventuele medeplichtigen gezocht. Mej. La Tour, een stevvardesse van de K.L.M., maakt een vlucht mee met een vrachtvliegtuig: naar New York als extra bemanningslid. Zij is n.L in het bezit van een vliegbrevet B en heeft van de K.L.M.-directie toestemming gekregen in deze richting verder te stu deren. Of zij als navigator in dienst zal kunnen treden bij de K.L.M. is nog een open vraag. De verbouwing van de Tweede Ka mer zal, voorzover men het nu kan be zien, bijna f 700.000 kosten. De schat ting was f 430.700, maar er waren nog al enkele tegenvallers toen men een maal aan de gang ging. De 49-jarige treinwachter René Di- delon is beschuldigd van manslag door nalatigheid, zulks in verband met het treinongeluk te Metz, waarbij 21 per sonen om het leven kwamen en 35 wer den gewond. Na het nuttigen van een ijsco zijn ca. honderd personen te Saint Galmier (Fr.) ziek geworden. Verschillenden zijn overleden en anderen lijden aan geestesstoornissen. Ook in de omgeving van Chartres hebben zich ernstige ge vallen van, naar men aanneemt bloed vergiftiging, voorgedaan. Hier werden 80 personen ziek na het eten van paar- denvlees. i wachting. Daarnaast bestaat het perfectum moment. Al is de toekomstverwach ting belangrijk, wy leven in het heden. Er is ook een mogelijkheid van vluchten in de eschatologie. Dit mag niet. Naast de waakzaamheid biyft ons evenzeer de werkzaamheid geboden. Wachten en werken gaan samen. Ons leven wordt niet alleen beheerst door het feit dat Jezus vófir ons staat maar ook dat Hjj échter ons staat. Dit doet ons deze sa menleving aanvaarden als de samenle ving waarvoor onze Heer leed en stierf. Zonder het futurum-moment is per fectum-christendom zelfgenoegzaam. Uitsluiting van de perfectum-houding zonder futurum is onchristelijk. De spanning tussen beide motieven is tegelijk de spanning in het christe lijk leven. Wij leven niet in de profetie maar in de historie. Daarom dienen wij voorzichtig te zijn met een eenzijdige apocalyptische stemming. Nuchterheid is het waartoe de Bijbel ons oproept. Wy zullen ln deze samenleving als christenen moeten werken. Zolang dat kan Is elk coquetteren met het cata comben-christendom in de verdrukking ontoelaatbaar. Dat er verdrukking komt, is ons voorspeld. Maar wy weten niet, zo besloot de hoogleraar, hoeveel eeuwen zich nog schuiven tussen profe tie en vervulling. Derhalve dienen wy te rekenen met de aarde en daar ons werk te verrichten zolang dat mogelpk is. Westduitsland bepaalde voor 70 pCt de bedrijvigheid in onze havens. Aldus 'nebben Duitse statistici berekend. Het Iandeiyk statistische bureau van Bremen heeft een vergeiyking van het Duitse vervoer over de Duitse zeeha vens en over de Nederlandse havens op gesteld, waaruit men aan Duitse zyde de conclusie trekt, dat de Nederlandse klachten over diverse uitzonderingsta rieven der Duitse spoorwegen onge grond zouden zyn. Van de 18 millioen ton vervoer over de Nederlandse havens was volgen de cyfers van het bureau 18 millioen transitogoed naar en van Duitsland, zodat West-Dultsland voor zeventig procent de bedryvigheid ln de Nederlandse havens bepaalde. Zelfs het meest omstreden uitzon- deringstarief voor ijzer zou volgens het bureau het vervoer over de Rijn niet hebben verminderd. Volgens de statistieken ging de staalexport uit het door dit tarief bestreken gebied ln 1950 voor 59 procent over de Benelux- havens; over Bremen ging 34 procent en over Hamburg slechts 7 procent. Men merkt voorts op, dat de ijzer- export uit het gebied langs de Rijn, waarvoor het uitzonderingstarief niet geldt, in 1950 voor bijna 92 procent over de Beneluxhavens is gelopen. Voedsel voor Olympische athleten. Zachte wenk aan aardappelexporteurs. Piet Kraak, Henk Sehyvenaar, Hans Harting en Bob Bonte droegen gisteren een enorme mand, waarin de tomaten, de bonen, de druiven, de perziken, de apels, de peren en de peentjes op smaakvolle wpze waren opgetast, ln de K.L.M.-constellation voor Helsinki. Het betrof de eerste 37 kilo's groenten en fruit van de 50.000 die het Cen traal Bureau voor Tuinbouwveilingen ten geschenke heeft gegeven voor de meer dan 5000 athleten, die volgend jaar aan de Olympische Spelen te Hel sinki zulen deelnemen. De voorzitter van het Bureau voor Tuinbouwveilingen, de heer M. Prins, droeg de mand over aan jhr L. J. Quar- les van Ufford, de plaatsvervangend voorzitter van het Nederlands Olym pische Comité. Hij zeide, dat de Nederlandse tuin bouwers het als een voorrecht beschou wen op deze wijze te mogen medewer ken aan het welslagen van de Olym pische Spelen. Jhr Quarles van Ufford memoreerde, dat het Centraal Bureau in 1948 ter gelegenheid van de spelen in Londen eenzelfde geste had gedaan. „Een athleet, die voor topprestaties staat, moet geen zorgen hebben en ze ker niet voor de maag. Er komt geen hulpcomité. „Teneinde steun te kunnen geven aan de bevolking van de Z.-Molukken, in 't bijzonder op de eilanden Ambon, Kei en Ceram, heeft de regering 'n bedrag ter beschikking gesteld van 8 Vz millioen roepiah voor de aankoop van voedings middelen en textiel. De goederen wor den gratis aan de bevolking gedistri bueerd", aldus verklaarde de vice-pre mier van Indonesië, Suwirjo, in ant woord op vragen van het parlementslid F. U. Pupella betreffende de situatie in de Zuid-Molukken. De gouverneur van de Molukken, mr J. Latuharhary, heeft echter gerappor teerd dat de toestand in de Zuid-Moluk- ken thans zodanig is, dat de kosteloze Luchtvaartherinneringen. In een achterbuurt ontdekte hij de Glenn Martin fabriek. „Als vroeger een toestel niet de lucht in wilde bonden we een hamer aan de staart als we dachten dat deze te licht was." Dit vertelde luit.- gen. b. d. H. ter Poorten, toen hij terug dacht aan de 29e Augustus 1911, de dag waarop hem als 48e het brevet van de F.A.I. (Federation Aero- nautique Internationale) werd uitgereikt. Dat was 40 jaren geleden, toen de jonge Nederlandse artillerie-officier in Genck bij Hasselt (B.) zijn brevet haalde boven het veld waarop in 1830 nog de Nederlandse weer macht gekampeerd had. Het luchtruim was toen niet nieuw voor hem, want reeds in 1909 werd hij balloncommandant, toen hij als artillerist studeerde aan de technische hogeschool te Delft. „Ik had reeds ais jongen belangstel ling voor de luchtvaart", vertelde hy, „en toen ik hoorde, dat in 1909 op de I.L.A. in Frankfort een zeppelin werd tentoongesteld ben ik er heen vertrok ken. De bekende Duitse bailoncom- mandante Kaetchen Paulus gaf daar demonstraties en voor 100 Mark kon je mee de lucht in. Ik heb toen myn laatste penningen by elkaar geschraapt en daar ging ik voor het eerst van myn leven naar boven. De tocht eindigde des avonds om 11 uur in de bomen van het Zwarte Wond en van die tyd af had de luchtvaart me te pakken". Hij werd de eerste militaire vlieger in Nederland en al spoedig maakte hij naam door met een Bronckere-twee- dekker in anderhalf uur een afstand van90 km af te leggen. ONTDEKKER VAN DE GLENN MARTIN. Ook in Indië behoorde hij tot de eer ste militaire vliegers en hem komt de eer toe de eerste te zijn geweest die de kwaliteiten van de Glenn Martin fabriek ontdekte. Dat was in 1914, toen hij in opdracht van de Ned.-Indische regering naar Amerika gestuurd werd om uit te kijken naar een geschikt type vliegtuig voor de militaire luchtvaart. In een achterbuurtje van Los Angeles vond hij een fabriekje dat het beste product le verde dat hij toen kon vinden en men mag wel zeggen, dat van dat ogenblik af de opgang van de Glenn Martin vlieg tuigfabrieken dateerde. Het K.N.I.L. introduceerde de Glenn Martins, die la ter over de gehele wereld beroemd ge worden zijn. OPPERBEVELHEBBER VAN HET K.N.I.L. In 1916 werd hij gewond bij een vlieg ongeval en na hersteld te zijn keerde hij naar de artillerie terug. Uiteraard bleef hij belangstelling voor de vliegerij houden doch direct contact kreeg hij er eigenlijk pas weer mee, toen hij id 1941 benoemd werd tot opperbevelhebber van het K.N.I.L., als opvolger van de bij een vliegtuig-ongeval om het leven ge komen luitenant-generaal Berenschot. Hij leidde de strijd van het K.N.I.L. tegen de Japanners, waarin de Neder landse luchtmacht een zo belangrijke rol speelde. Op 8 Maart 1942 werd hij geïnterneerd en begon de moeilijke tijd in krijgsgevangenschap. Tezamen met o.m. gouverneur-gene raal Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer, de Amerikaanse generaal Wain- wright en de Engelse opperbevelhebber Percival, werd hy gevangen gezet ln kampen in Mandsjoerye, Korea, Formo sa en Japan, tot dat hy in 1945 door een Russische jeeppatrouille 8 dagen reizen ten Noorden van Moekden be- vrpd werd. Op 1 Maart 1946 ging hij met pen sioen en keerde naar Nederland terug. distributie niet intensief voortgezet be hoeft te worden. GEEN SCHADEVERGOEDING. Met betrekking tot de door de heer Pupella voorgebrachte kwestie van schadevergoeding verklaarde vice-pre mier Suwirjo: „Zolang de aangerichte schade geen gevolg is van onrechtmatig optreden van de machtsinstellingen, is er geen sprake van recht tot het eisen van schadevergoeding". En verder: „Het leed, ondervonden door de bevolking van de Zuid-Moluk ken, die haar goederen heeft verloren gedurende de actie van R.M.S.-rebellen, werd eveneens ondervonden door ande re bevolkingsgroepen in Indonesië tij dens vele onlusten, zoals bij de aan komst van Japanse troepen en geduren de de gevechten tussen het Nederland se leger en troepen van de republiek Indonesia. Indien voor de Zuid-Moluk- ken een hulpcomité in het leven moet worden geroepen, zoals door de vragen steller is voorgesteld, dan dient 'n der gelijk comité in geheel Indonesië te worden opgericht. Nu reeds kan aan genomen worden, dat de oprichting van een dergelijk comité weinig resultaten zal hebben, zodat er geen voldoende re den is om tot oprichting hiervan over te gaan". „Federatief Europa sleutel voor het probleem", aldus Eisenhower. Generaal Eisenhower heeft tegen de groep Amerikaanse senatoren, welke in Juli een bezoek aan Parijs bracht, verklaard, dat hij de hoop gerechtigd acht, dat „onze moeilijkheden ver dwijnen zullen, indien West-Europa een federatie zou' zijn". De sleutel van het probleem was de vereniging van Europa, zo was Eisenhowers overtui ging. „Hoewel velen van mijn colle ga's menen, dat ik niet wijs ben, zou ik, indien de vereniging via de vor ming van een Europees leger moge lijk was, hieraan medewerken". Indien een West-Europese federatie tot stand zou komen zou Sowjet-Rus- land Oost-Duitsland nooit kunnen verhinderen zich hierbij aan te slui ten. Het ware te wensen, dat ook de aard- apel-exporteurs een lading piepers ter beschikking zouden stellen". De heer Quarles van Ufford zeide, dat deze mo gelijk hierin een aanleiding zullen zien om een dergeiyke royale geste te doen als thans de Nederlandse tuinbouwers. Op 30 Augustus a.s. zal deze Neder landse hoorn des overvloeds aan de Finse instanties worden aangeboden als symbolische overdracht van de 50.000 kg, die volgend jaar zullen volgen. De chef de mission van de Nederlandse Olympische ploeg, de heer K. J. J. Lot- sy en de secretaris van het Ned. Olym pisch Comité, dr J. M. van den Houten, zullen dan tijdens een receptie ten hui ze van de Nederlandse gezant in Hel sinki de mand overhandigen aan de Finse regeringsautoriteiten en een dele gatie van het Fins organisatie-comité der Olympische Spelen. ZELFSTANDIGHEID VAN SURINAME EN ANTILLEN. Nederland brengt geen rapport meer uit aan Ver. Naties. In een nota aan do Ver. Naties heeft de Nederlandse regering haar besluit toegelicht om voortaan geen rapporten meer te verstrekken over de toestan den in de Nederlandse Antillen en Su riname. Volgens art. 73 van het Handvest der Ver. Naties rust op die leden, die ver antwoordelijkheid dragen voor het be heer van gebieden, wier bevolking nog niet een volledige mate van zelfbestuur heeft bereikt, de plicht statistische en andere gegevens over te leggen nopens sociale, economische en opvoedkundige toestanden in de beheerde gebieden. In de nu gegeven toelichting deelt de regering mede, dat zij zich van die plicht ontslagen acht, nu zowel in Su riname als op de Antillen de z.g. inte rim-regeling in werking is getreden, waarbij de zorg voor economische, so ciale en opvoedkundige problemen vol ledig op de schouders is gelegd van de op grondslag van algemeen kiesrecht door de bevolking van deze gebieden zelf gekozen landsregeringen. Onder CULTUUR. ln de gemeenteraad van Kruiningen brak verschil van mening uit over de vraag of het plaatsen van een muziek tent in Hansweert al dan niet een verantwoorde uitgaaf genoemd kon worden. Deze vraag zou niet van zo groot belang zijn, ware het niet, dat een der raadsleden de zaak op een algemeen niveau bracht door te ver klaren, dat van het werk van plaatse lijke verenigingen een opvoedende kracht uitgaat en dat met het steunen van dat werk culturele belangen ge moeid zijn. Dit nu bracht ons er toe ons een ogenblik op de juistheid hier van te bezinnen, dit te meer nu de winter en daarmee een intensief plaat selijk verenigingsleven weer voor de deur staat. De eerste uitspraak kunnen we ten volle onderschrijven: plaatselijke ver enigingen verrichten inderdaad op voedend werk. Wij wezen er al eerder op, dat cultuur heus niet alleen met schone kunsten te maken heeft ook een voetbalvereniging of een accor deonclub kan een cultureel belang dienen: zij houden de jeugd van de straat af, geven hun iets om zich mee bezig te houden, ktoeken kameraad schap en saamhorigheidsbesef. Tot zo ver dan ook niets dan goeds. Maar er is iets anders en dat gevaar ligt in de tweede uitspraak: de ver klaring over de culturele belangen. Want in maar al te veel plaatselijke verenigingen is men van mening, dat men cultuur bedrijft, kunst bedrijft, die zeker met een grote K geschre ven mag worden. Men geeft soms muziek- en zanguitvoeringen, die ver boven de krachten uitgaan en men is dan heel boos als een recensent in een krant een klein beetje critiek laat horen. Men vindt van zichzelf, dat men het minstens zo goed doet als een onzer beroemde landelijke koren of orkesten. Zie, als men deze „culturele belan gen" zo wil gaan zien, dan ligt er een groot gevaar in de uitspraak van dit Kruiningse raadslid. Wij hopen, dat het verenigingsleven in de komende winter bloeiend zal zijn, wij hopen, dat men zich intensief met deze cul tuurbeoefening bezig zal houden maar laat men er geen kunst met een grote K van willen maken als daartoe de krachten ontbreken, want dan wordt men geen cultuurdragers maar medelijwekkers! Mej. M. P. Boon, gezinsverzorgster te Coiynsplaat c.a. is met ingang van 1 September a.s. overgeplaatst naar de Stichting Walcheren voor Maatschap pelijk Werk Een wonderlgk heerschap verscheen Dinsdag voor de Politierechter te Mid delburg. Hy was afkomstig uit Wemeldinge, maar voor hp op het matje ver scheen was hy gehuisvest geweest in het Huis van Bewaring. Gul was hu, a dient gezegd. Als hy een café binnenkwam gaf hy steevast een rondje, deed zelf dapper meemaar hij had nooit geld om te betalen. Op dezelfde manier „kocht/" hy zün tabak en zyn voedsel en op dezelfde manier las hy een krant: aan de arme redacteuren die toch ook hun geld moeten hebben, scheen hij niet te denken'. Gunstige resultaten van K.L.M. De resultaten van de K.L.M. gedu rende het eerste half jaar van 1951 hebben de ramingen overtroffen, al dus deelt de K.L.M. persdienst mede. De productie is ten opzichte van het eerste half jaar van 1950 toegenomen met 22 procent, de verkoop met 26 procent. De vooruitzichten voor het tweede halfjaar 1951 zijn gunstig, be houdens het feit, dat door de gevolgen van het olieconflct in Perzië een aan tal bijzondere vluchten naar het Verre Oosten en Australië moet vervallen. (Ingez. mededeling, adv.) Hoe heerlijk de vacantie ook was, toch slaakt menige moeder even een zucht van verlichting als die kleine (en gro te!) druktemakers weer naar school zijn. Nu kan m jeder eens rustig op de vacantietijd terugzien. Wat was het prettig logeren bij Mien en Henk! Een prima huisvrouw ook, die Mien. Wat schonk zij 's morgens een heerlijke kop koffie en 's avonds een geurig kopje thee! Moeder had direct het merk ge vraagd en de naam in haar oor ge knoopt: Niemeijer's koffie en thee, die zou zij voortaan ook kopen! En dan natuurlijk ook de waardepun- ten sparen voor dat prachtige „Safira"- tafelbestek. Mien had het haar met trots laten ziefi. Direct maar even een briefkaart aan Niemeijer, Groningen schrijven om de geïllustreerde cadeaulijst! De Japanse regering zal de tekst pu bliceren van een wet inzake betaling van schadevergoeding aan geallieerde staatsburgers voor materiële verliezen tijdens de oorlog. De publicatie zal ge lijktijdig in Tokio en in Washington ge schieden. Deze heer nu wilde ook wel eens naar Antwerpen. Hij huurde 'n auto met een ehauli'eur en vertelde aan deze laatste dat hij voldoende geld bij de notaris had. De chauffeur was een goedgelo vig man, bracht hem naar Antwerpen en terug en kwam de volgende ochtend om zijn geld. „Rij maar even mee naar de notaris!' zei de heer. Ze gingen, de klant stapte bij de notaris binnen, maar kwam di rect weer naar buiten. „Het is mij te vol!" zei hij. „Laten we eerst maai even een borreltje gaan pakken!" Ze pakten een borreltje en nog een en toen ging meneer naar de notaris. Toen hij terug kwam klopte hij op zijn borstzak en zei „De zaak is voor elkaar. Ik heb nu geld en zal je straks in de „Koophan del" wel betalen!" Ze gingen naar de „Koophandel', maar de betaling ging niet door; eerst moest er nog weer in een ander café een borreltje gedronken worden. Gul als hij was gaf hij een rondje en kondigde vervolgens aan. dat hij zich even ging laten scheren. Dit was echter niet naar de zin van de caféhouder, die wel geld wilde zien. „Straks als ik terugkom!" zei meneer. „Dan zal ik alles betalen. Daar zit mijn chauffeur, die moet ik ook nog beta len!" Dat kon de chauffeur ten volle beamen! Meneer ging zich laten sche ren, maar in het café zag men hem niet meer. Keurig geschoren huurde hij n.L een nieuwe taxi, liet zich naar Yerseke rijden en nam nog een paar borrels (zonder te betalen!), ging vandaar met de taxi naar Hansweert en liet zich vandaar weer naar Wemeldinge rijden Daar kwam het einde van zijn escapa des: de politie rekende hem in. Ook nu mocht hij weer gratis rijden, maar dit maal in politiegezelschap en met be stemming het Huis van Bewaring te Middelburg. ONS FEUILLETON. de „Veldwachter, laat die jongen cel zien." Meertens salueert. „Jawel, burge meester". Hij neemt Geert bij de arm mee. Een lange gang door; nog een gang; dan een klein trapje af en nog een gangetje. Meertens haalt een grote sleutelbos te voorschijn en ram melt er mee. Hij maakt een deur open en ze gaan binnen, twee treed- jes af. Daar is een donkere cel. Al leen een klein raampje hoog in de muur. „Zie je het goed?" vraagt Meertens. Geert leunt misselijk van angst tegen de muur. Moet hij daar in? Moet hij daar zijn verdere leven blijven? „Ik wil naar mijn moeder", snikt hij. Hij is helemaal verslagen door de ellende. „Zo", antwoordt Meertens alleen. Hij pakt Geert weer bij de arm en trekt hem het celletje uit. „Nu weet je hoe het er hier uitziet." Hij vertelt er maar niet bij, dat het celletje nooit meer bewoond wordt en nu alleen dient om indruk op stoute jongens te maken! „Heb je het goed gezien?" vraagt de burgemeester als Geert weer voor hem staat. Geert snikt wat, antwoorden kan hij niet. „Ga dan maar....", de burgemees ter zwijgt even; een paar seconden, die Geert een eeuwigheid lijken. „Ga dan maar naar huis. We zullen wel verder over de zaak denken." De twee mannen blijven achter. „We zullen deze zaak maar laten rus een goeie kerel, ondanks zijn gebul der. In het huis van timmerman Slot heerst die avond grote verslagenheid. Geert is huilend thuis gekomen. Het was niet mogelijk met hem te praten. De angst voor de cel overheerste alles. Harmen heeft nog getracht wijze en verwijtende woorden ten 13. door WIJMIE FIJN VAN DRAAT. zJ ten. Ik zal morgen wel eens met de vader praten. Dat is een keurige man. Het is van de jongen een zeer ondoordachte streek, die nare gevol gen heeft, maar ik wil het de ouders toch besparen, dat ze met de kinder rechter in aanraking komen. Als De Gooyer er later geen zaak van wil maken, dan zullen we het maar zo laten. Zeg morgen maar tegen Slot, dat hij om zeven uur bij me moet komen. Dan kun je nu gaan. Meer tens." Meertens salueert. Hij is het volkomen met de woorden van zijn chef eens. De burgemeester is toch beste te geven, maar z'n vader heeft hem het zwijgen opgelegd. „Deze zaak zullen je moeder en ik wel met Geert uitmaken", heeft hij ongewoon streng gezegd. En Harmen is diep be ledigd naar zijn kamertje getrokken, „Ga jij maar naar bed, Geert". Dat is alles wat vader Slot tegen zijn jongste zoon zegt. En Geert gaat naar bed, op van ellende. In de huis kamer blijven vader en moeder Slot verslagen achter. „We moeten veel voor hem bidden", zegt moeder eindelijk. „Ja, veel bid den om wijsheid, om vergeving, om genade." Het is laat in de avond als moeder naast Geert's bed zit. De jongen snikt nog na. En zacht praat zij er met hem over, dat er voor elke zonde vergeving is. Ook hiervoor. Maar dat hij zijn best moet doen en vechten tegen zijn drift. Misschien luistert hij niet naar alles wat zij zegt. Zijn hoofd is zo moe en de woorden zwer ven een beetje langs hem heen. Maar dan zegt ze die woorden, waaraan hij gisteravond gedacht heeft: „Wie zijn zonden belijdt en laat, die zal barm hartigheid geschieden." Die woorden treffen hem diep. En hij wil zijn zon den laten. „Je kunt het niet in eigen kracht, Geert", vermaant zijn moeder. Dat is juist het moeilijkste. Was de strijd tegen de zonden maar iets, dat je met je handen uit kon vechten. Maar het is veel moeilijker. Omdat je het niet met eigen kracht kunt en het toch zelf moet doen. Als je twaalf jaar bent, vind je daar de oplossing niet zo makkelijk voor. En vooral ni»t als je zo gra'ag eigen baas wilt zijn en je eigen wil volgen. Misschien is er wel een heel leven voor nodig, om dit te leren kennen. Om vechtend te le ren bidden en biddend te leren vech ten- (Wordt vervolgd.) De gulle lieer bekende alles; wat kon hij anders? Maardat geld kwam wel terecht, want hij had nog een vin ding op autogebied gedaan en hy had goede hoop, dat daarmee nog wel iets te verdienen zou zijn. Maar of de Offi cier van Justitie nu van mening was dat verdachte al genoeg „uitvindingen op autogebied" had gedaan, wij weten het niet. In ieder geval vroeg hy zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De Politie- reehter was 't hiermee volkomen eens. Hy gaf alleen aftrek van voorarrest en liet de fantast onder toezicht stellen van de Prot. Chr. Reclasseringsver- eniging. MISKENDE HULPVAARDIGHEID. De thans in Goes woonachtige E. H. B. stond terecht omdat zij zich opzet telijk 'n rol cocosmatten en een tapijt, welke goederen door een expediteur abusievelijk bij haar waren bezorgd, zou hebben toegeëigend. Mevrouw ontkende dit feit. Toen de expediteur haar de goederen bracht had hij gezegd, dat zij alles voorlopig maar moest houden. Toen zij echter naar Goes verhuisde, wilde zij de rol opslaan, maar omdat het huis nogal vochtig was, heeft zij het tapijt maar in de kamer gelegd en de matten in de gang. Verd. ontkende zich in ieder geval aan ver duistering te hebben schuldig gemaakt. „De goederen heb ik in bewaring ge houden, todat de rechtmatige eigenaar bekend was". De Politierechter vond het een aar dig verhaal, maar het feit, dat verd. de goederen gebruikte, wees toch wel in de richting, dat zij de goederen „niet alleen maar bewaard" had. f 10 of 5 dagen hechtenis luidde het vonnis. een kat in nood C. M., wonende te Goes, had zich te verantwoorden omdat hij valselijk een gezegelde kwitantie, groot f 2000, had opgemaakt. Een landbouwer te Goes had voor verd., die vroeger agent van politie te Middelburg was, een houten barak ge kocht voor f 2000. Verd. zou deze barak kunnen overnemen en maandelijks iets aflossen. Zodra de koopprijs was vol daan zou het huisje eigendom van verd. worden. Na iets te hebben algelost, kon verd. dit niet meer volhouden. Bij de verze keringsmaatschappij, waarvoor verd. werkte, moest hij borg storten, maar hiertoe was hij niet in staat. Met het afsluiten van posten vlotte het al even min. Verd. gaf toen als onderpand voor de borg de houten barak. Daartoe schreef hij een kwitantie uit van f 2000, welke kwitantie moest dienen om aan te tonen, dat die barak inderdaad zün eigendom was. Toen echter de directeur van de ver zekeringsmaatschappij kwam informe ren of die barak inderdaad eigendom van verd. was, bleek, dat de landbou wer H. de eigenaar was en dat verd-. deze kwitantie valselijk had opgemaakt om op die manier aan de vereiste borg- storting te kunnen voldoen. De Politierechter veroordeelde verd. tot 3 maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstelling van de R.K. Reclasseringsvereniging. (Vervolg op pag. 3).

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2