REGERING HEEFT GROTE PLANNEN VOOR OPBOUW VAN NIEUW-GUINEA r PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Eerste rapport aan de Verfoaties Vele moeilijkheden moeten echter nog worden overwonnen Ons onderwijs op de helling Burgess en Maclean gevonden? Nieuwe koffiebonnen Middenstanders zetten winkelweek op touw Ridgway antwoordde de communisten. Ultimatum aan Guerilla's in Zuid-Celebes 1 SNIPPER NIEUWS A'j' „KOOP IS KOOP" zegt textiel-industrie Buitenman beroofd Nationale veldwedstrijden voor jachthonden bij Rilland Ambonezen in Zeeland blijven dr Nikijuluw erkennen Uitgave Stichting „ZeeuwscV Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 243S, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAAKGANG No. 1955 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct..per woord DONDERDAG 30 AUG. 1951 .Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 5.48 u., onder 19.33 u.; Maan op 4.15 u., onder 19.17 u. Hoogwater op Vrijdag 31 Aug.: Vlissingen: 1.29 u. 1.81 m., 13.41 u. 1.76 m.; Terneuzen: 1.54 u. 1.99 m., 14.06 u. 1.94 m.; Wemel- dinge: 304 u. 1.64 m„ 15.23 u. 1.51 m.; Zierikzee: 2.53 u 1.40 m„ 15.08 u. 1.26 m. De Nederlandse Regering heelt aan de Ver. Naties het eerste rapport uit gebracht over de opbouw van Nieuw-Guinea. In het rapport wijst de regering op de vele moeilijkheden die moesten en nog moeten worden overwonnen na de souvereiniteitsoverdracht. Ondanks die moeilijkheden kon hier en daar reeds vooruitgang worden geboekt en een aanvang worden gemaakt met verschillende ontwikkelingsplannen In het belang van de Inheemste bevolking. im Fi E KLACHTEN over ons Nederlands onderwijs zijn legio. De een fulmi neert over overlading, de ander over de theoretische instelling, een derde over het gemis aan goede aansluiting van de verschillende trappen van het lager tot het hoger onderwijs. Dit laatste euvel moet ieder toegeven, die enigszins met de toestand op de hoogte is. De ouders van pint. 12 a 13-jarige kinderen kiezen vaak lukraak een ver dere opleiding voor hun kroost, zonder dat ze ook maar enigszins weten, of ze in het belang van hun pupil wel een verantwoorde keuze doen. De toelating tot de Middelbare Scho len (H.B.S., Lyceum, e.d.) is dan ook meestal niet meer dan een „gok", want de wettelijk vastgestelde eisen bieden geen enkele waarborg, dat de geslaag den zelfs de eerste klas zullen volbren gen met redelijke cijfers op het rapport. Zo wordt die blijde dag van slagen dikwijls tot een bron van leed voor het kind, van zorg voor de ouders, van tob ben met ongeschikte leerlingen door de leraren, èn het begin van een enor me aderlating voor de schatkist! En het eind is dan in zeer veel ge vallen: verloren jaren voor het kind als enig resultaat van veel ellende! Ieder ziet in, dat een voortgaan op deze weg onverantwoordelijk is. Te meer, daar de mogelijkheden van de 12- jarige leerling in de laatste jaren uit gebreid zijn, en dus de verwarring nog groter! "W LKSCHILLENDE MALEN is ge- v tracht hierin verbetering te bren gen. O.a. heeft de z.g. Ineenschakelings- commissie in 1910 een organisatie-sche ma gepubliceerd; Dr Bolkestein heeft in 1946 een eerste deel van het onder wijs aan onderwijsorganisaties ter dis cussie voorgelegd; in 1934 is het ont werp van een z.g. grondslagenwet ge maakt, dat echter niet gepubliceerd is. 2 December 1949 werd in de Tweede Kamer een motie aangenomen, waarin de regering werd uitgenodigd met in achtneming van de vrijheid van onder wijs te geraken tot een wetenschappe lijk verantwoord plan van onderwijs voorzieningen. 19 Juli 1951 werd door de huidige mi nister van Onderwijs, Zijne Excellentie Prof. dr Th. Rutten, een nota aange boden, waarin voorzieningen voor het •kleuteronderwijs tot en met het voor bereidend hoger onderwijs worden ge schetst. De minister constateert, dat onze onderwijsvoorzieningen niet de benodig de onderlinge samenhang vertonen. (Verwonderlijk is dit niet, als men be denkt, dat de M.O.-wet dateert van 1863, de H.O.-wet van 1876, de N.O.-wet van 1919 en de L.O.-wet van 1920). In de nota komt het Hoger Onderwijs niet aan de orde, omdat dit afzonderlijk zal worden geregeld, want sinds 1876 is hier ook wel een en ander veranderd en de klachten zijn daar dan ook legio' Ook vindt men niets over het Land en Tuinbouwonderwjjs, zo urgent voor onze provincie. Dit ressorteert n.l. on der het ministerie van Landbouw, enz Ik acht dit een misstand: een goede coördinatie maakt het noodzakelijk dat al wat onderwijs is, in één hand komt Want de ervaring leert, dat er een ho peloze vertraging ontstaat, als 2 of meer departementen samen een zaak moeten regelen. Hopelijk brengt de Ka mer hier eens wijziging in (dat betreft ook de middenstandsopleiding, e.d.)! T~) E MINISTER wil voortaan de oude indeling lager, middelbaar en ho ger onderwijs laten vervallen ken van: Kleuteronderwijs Basisonderwijs; Voortgezet onderwijs; Wetenschappelijk onoei, Wat het kleuteronderwijs kunnen we helaas kort zijn- wachting, gewekt door een werp voor onze Fröbelscholen, waarin zelfs financiële gelijkstelling in het uit- zicht werd gesteld (overigens niet meer dan een vanzelfsprekend recht!) is wel totaal de bodem ingeslagen: de huidige financiële toestand laat deze dure" maatregel niet toe. En zo blijven de Bestuurscentrum in Hollandia-stad Nieuw-Guinea, zo zegt de regering in haar toelichting op dit rapport, werd op 27 December 1949 bij de souvereini teitsoverdracht losgemaakt uit de ad ministratieve eenheid waarvan het te voren deel had uitgemaakt als residen tie. Dit betekende, dat Nieuw-Guinea los moest worden gemaakt van een cen trale regering te Djakarta en van de bemoeiingen der verschillende departe menten aldaar. Er moest derhalve een v. lledig gouvernementeel apparaat worden opgebouwd. Daarvoor moesten vele ambtenaren worden aangetrokken, waarvoor huisvesting en kantoorruimte nodig, maar niet aanwezig was. Het stationneren van leger en marine ver grootte deze moeilijkheden nog, evenals de overkomst van enkele duizenden Indo-Europeanen uit Indonesië, die in Nieuw-Guinea een nieuw bestaan wens ten op te bouwen. Letterlijk alles moet in Nieuw-Guinea worden geïmporteerd en aangezien vele noodzakelijke mate rialen niet op korte termijn verkrijg baar waren, stond men schier voor on overkomelijke moeilijkheden, wat be treft huisvesting en bevoorrading. DE ONTWIKKELINGSPLANNEN. Samenvattend houden de ontwikke lingsplannen het volgende in: Bevordering van de dorpseconomie en speciaal de ontwikkeling van de in heemse landbouw, waarbij de Papoea wordt opgevoed tot landbouwer met 'n eigen bedrijf. Vakopleiding voor de inheemsen en opleiding van inheems medisch perso neel. De preventieve malariabestrijding wil men intensiveren. In Hollandia zal een modern ziekenhuis verrijzen, terwijl met de bouw van een tehuis voor me laatsen reeds een aanvang is gemaakt. Ook de bouw van een krankzinnigen gesticht staat op het programma. On der de bevolking zal een meer hygië nische levenswijze worden gepropa geerd. Plannen voor de bouw van een be stuurscentrum te Hollandia-stad om vattende 200 woningen en kantoren, verkeren in het laatste stadium van voorbereiding. Over het onderwijs wordt o.m. mede gedeeld dat het dorpsonderwijs ver nieuwd zal worden en dat te Hollandia een R.H.B.S. zal worden opgericht. Voor de 1 andbouw zal een bodem- kundig bureau worden opgericht. In studie is een plan voor de openlegging van 200 a 300 ha in het achterland van Merauke gelegen gronden, welke ge schikt zijn voor natte rijstcultuur. Ook de veeteelt en de visserij zullen verbeterd worden. Andere ontwikkelingsplannen zjjn voorts de exploratie naar mineralen, verbetering van de havens in verschil lende plaatsen, de oprichting van een kustvaartbedrijf, verbetering van ver schillende vliegvelden en zelfs de op richting van een binnenlands lucht vaartbedrijf. Heldhaftig optreden van gevechts vlieger Door tot op het laatste ogenblik zijn brandend neerstortende straaljager in zijn macht te houden, heeft een Ame rikaanse gevechtsvlieger het dorpje Beck Row in Suffolk voor een ramp behoed, doch de vlieger kwam zelf om het leven. Hij wist zijn brandende Thunderjet tussen de huizen van de hoofdstraat door te sturen, een spoor van gebroken ruiten en omvergeworpen telegraafpa len achter zich latend. Aan het einde van de straat sloeg de machine op een open terrein tegen de grond. Britse oorlogsschepen in actie op De Han De Britse fregatten „Mounts Bay" en „Morecambe Bay" zijn Woensdag de rivier De Han aan de westkust van Korea opgestoomd en hebben commu nistische troepen op de noordelijke oever beschoten. Volgens een verklaring van het marine-commando der V.N. werd een dorp door het geschutvuur van communisten gezuiverd. Volgens de „Daily Herald" is de En gelse inlichtingendienst op de hoogte van de verblijfplaats der vermiste diplo maten Burgess en Maclean. Leden van de militaire inlichtingendienst hebben het Engelse ministerie van buitenlandse zaken Woensdag gemeld: „VVy weten, waar zjj zijn en wat geschied is na hun aankomst te St. Malo", aldus het blad. Mevrouw Maclean zou bericht ont vangen hebben van haar echtgenoot. Bon 507 Algemeen (A- en B-kaarten) en bon 515 Algemeen (D-kaart) zijn aan gewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrijdag 31 Augustus a.s. worden gebruikt en blijven geldig voor het ko pen van koffie bij de detaillist tot en met 15 September a.s. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal op 11 October 1951 geschieden. DICTEER, terwijl U vliegt I Bij wijze van experiment heejt de Pan American World Airways op bepaalde vluchten op de route New YorkParijs l'chte dicta- foon-apparaten in gebruik geno men. Deze machines werden ter beschikking gesteld van zaken lieden onder de passagiers, die tij dens de reis werk willen verrich ten. Hun brieven en memoranda ko men te staan op lichte, onbreek bare grammofoonplaten, die, zo dra de machine is geland, per post kunnen worden doorge stuurd naar de diverse kantoren van de reizigers om daar te wor den uitgewerkt. Als er met de correspondentie grote haast is dan kunnen de platen na de lan ding desnoods ook ter plaatse door administratief personeel van de P.A.A. worden afgetikt. Als Goes het Bloemenfeest viert Op de laatste dag een wielerwed strijd voor profs achter motoren. In de periode dat Goes in een bloe mentuin herschapen zal zijn en 's avonds in een zee van licht zal baden van 11 tot 22 September dus zul len ook de middenstanders hun beste beentje voorzetten. Gisteravond verga derde de middenstandsvereniging „Handelsbelangen", om de door de Con tactcommissie der drie samenwerkende middenstandsorganisaties opgestelde plannen te bespreken. Als ook de Chr. en de R.K. middenstanders met de plan nen accoord gaan, zal er in die periode een grote winkelweek georganiseerd worden met vele prijzen. Er zullen vol gens het bekende systeem bonnen aan het publiek worden uitgegeven, waar mee men naar de cadeaux kan mee dingen. Bovendien zal er een etalagewedstrijd worden gehouden, desgewenst voor hen die geen winkel bezitten, een wedstrijd in gevelversiering en eventueel verlich ting. Een jury zal op één van de eerste dagen de étalages keurende reeds eerder gebruikte wisselbeker plus een aantal medailles zullen de prijzen zijn Het plan om bij aankoop van min stens f 25,aan de kopers uit Noord en Zuid-Beveland de reissom terug te betalen, viel niet in goede aarde. Ook is men niet verder gekomen met het plan om de autootjes voor kinderen, waarmee men eerder succes heeft ge had, weer te laten rijden. Bij de rond vraag werden enkele, wat pijnlijke kwesties behandeld, o.a. het doen uit voeren van de electriciteitswerken tij dens de lichtweek door een installateur uit Eindhoven. Terecht voelden de Goesse electriciens zich gepasseerd! WIM VAN EST KOMT NAAR GOES. Ter gelegenheid van de festiviteiten zal Goes ook zijn eerste wielerwedstrijd voor profs achter Derny-motoren te zien krijgen en wel op Zaterdag 22 Septem ber. OP HET NIPPERTJE Vier militairen uit de Harskamp, die met een auto de spoorlijn Utrecht Arnhem bij Ede passeerden, zijn Woens dagavond op het nippertje aan de dood ontsnapt, toen de motor vlak voor de rails afsloeg. Op dat moment, liet was ongeveer half tien, naderde namelijk de l Dtrein AmsterdamBazel. De ma- chinist, die reeds vaart minderde van wege de stand van één der signalen, remde onmiddellijk, toen hij de auto opmerkte. Hij hoorde een luid gekraak en bij nader onderzoek bleek, dat de trein de bumper van de auto had af gerukt, terwijl de treeplank van één der rijtuigen was vernield. Niemand liep echter letsel op. en spre- "JS. aangaat de ver- wetsont- perspectieven voor besturen en perso neel van onze kleuterscholen somber! hier een roeping voor onze raadsleden, om p.aatseRjkzo veel mo- gelijk gelykstelling te bewerken, opdat de onderwijzeressen ook een behoor lijke salariëring kunnen genieten en tevens waarborgen gesteld mogen 'wor den aan een minimale ontwikkeling vooral in kinderpsychologie en spellei- ding! Maar ook de ouders hebben hier een taak: de aloude Uniecollecte, in veel plaatsen in ons gewest helaas reeds haast vergeten, worde weer overal ge houden, speciaal ten bate onzer kleuter scholen! Goes H. C. VAN DONK. ■- Gisteren begonnen Britse' vlootoefe- "'n,gen„blJ det Westelijke deel van Cy- MiHrionrS|Veev twintig schepen van de Middellandse Zeevloot nemen aan de operaties deel. Djakarta dreigt met krachtige actie Vanuit de werkkamer van president Soekarno heeft de minister-president, dr Soekiman, gisteren in een radio boodschap bekend gemaakt, dat de Indonesische regering aan de Guerilla- troepen in Zuid-Celebes een ultimatum heeft gesteld om zich binnen vjjf et malen bjj de bevoegde autoriteiten te melden. Indien de rebellerende troepen, die onder leiding staan van Kahar Muzak- kar, aan deze oproep geen gehoor ge ven, zullen de regeringsapparaten, ge steund door het volk, tot een krachtige actie overgaan. In een rechtsstaat, aldus dr Soeki- man, kan geen particulier leger wor den getolereerd. Dit ultimatum, dat gericht is tot de guerillatroepen in Zuid-Celebes, die op 17 Augustus met medene ming van uniformen, transportmid delen en 2 millioen Ruphiahs naar i t i Het stoffelijk overschot van een sinds Zondag vermiste 44-jarige mej. M. D. uit Oudenbosch is gisterenmiddag drij vende gevonden in de Mark nabij de nieuwe brug te Stampersgat. Volgens het A.N.P. is het niet onwaarschijnlijk, dat dr H. J. van Mook binnenkort een vaste functie zal aanvaarden bij de Ver. Naties. In Londen verluidt, dat Har- riman aan Truman zal voorstellen Joe goslavië te laten delen in de wapen leveranties aan de landen van het At lantisch Pact. Volgens de „Manches ter Guardian" zullen de Sowjets hon derdduizend Oost-Europese arbeiders naar Polen en andere volksdemocratie ën verplaatsen, teneinde de werkloos heid in Oost-Duitsland te bestrijden en het tekort aan geschoolde arbeiders in de Oost-Europese staten te verminde ren. Een vuurgevecht tussen West- Beriijnse politie en een Oost-Berlijns ambtenaar van de veiligheidspolitie ontstond gisteren in West-Berlijn, toen men de Oost-Duitse politieman wilde arresteren wegens het ontvoeren van West-Berlijners. De man wist echter Oost-Berlijn te bereiken. Sinds gis teren worden boven Californië twee Amerikaanse bommenwerpers vermist. Een vulkaan op een voor de kust van Nicaragua gelegen eiland is gisteren tot uitbarsting gekomen, waardoor vele plantages werden verwoest en verschei dene huizen aan de kust van het eiland zijn ingestort. het binnenland van Celebes zijn ge vlucht, werd uitgesproken na een vergadering in het paleis over deze zaak, waarbij hooggeplaatste leger- autoriteiten tegenwoordig waren. Aanvankelijk had het in het voorne men gelegen, dat president Soekarno een boodschap zou uitspreken in ver band met de kwestie der guerilla's in Zuid-Celebes, doch tenslotte is dit ge schied door de minister-president, daar het parlement van mening was, dat de verklaring diende te worden afgelegd door de regering, en niet door de con stitutionele president. Het wordt een NederlandBelgië ontmoeting, want er zullen vier Neder landers tegen vier Belgen uitkomen. De Nederlandse ploeg is reeds samen gesteld en bestaat uit niemand minder dan Wim van Est, Wout Wagtmans, Gerrit Schulte en Theo Middelkamp. Voor de Belgische ploeg hebben de Baere en Stan Ockers reeds gecontrac teerd. Van de bezetting van de beide andere plaatsen in de Belgische ploeg worden nog onderhandelingen gevoerd. Start en finish zijn in de Stations straat voor Hotel Tivoli. Het parcours loopt door de Stationsstraat, Parallel weg en M. A. de Ruyterlaan en heeft een lengte van iets meer dan 1000 me ter. Er zullen 80 ronden worden ver reden. De recente sterke prijsdaling van textielgrondstoffen, vooral van wol en wollen garens, hebben bij bepaalde groepen van afnemers van de textiel industrie de mening doen postvatten, dat de gevolgen hiervan moeten worden afgewenteld op de industrie. Naar aanleiding hiervan wordt er van de zijde van de Nederlandse textiel- conventie te Arnhem en van de Neder landse wollenstoffen conventie te Til burg, waarin practisch de gehele Ne derlandse textielindustrie is georgani seerd, uitdrukkelijk de aandacht op ge vestigd, dat onder geen voorwaarde wij zigingen in gesloten koopovereenkom sten zullen worden aanvaard. Gesloten koopovereenkomsten zullen worden uit gevoerd en moeten worden afgenomen op de overeengekomen voorwaarden. Van gehele of gedeeltelijke annulering van contracten of van verlaging van gecontracteerde prijzen kan geen spra ke zjjn. Het principe „koop is koop" moet gehandhaafd worden. De heer K. uit Helden, die naar Ven- lo was gekomen om zich daar te amu seren, viel in handen van twee jonge lieden, resp. 20 en 18 jaar oud, die met hem op stap gingen en in allerlei café'9 aanlegden. In de avonduren werd een wandeling gemaakt. Op een eenzame, afgelegen weg werd de man tegen de grond geslagen en beroofd. K. strompelde naar het politiebureau, waar hij het relaas van de overval deed, en werd vervolgens in het ziekenhuis opgenomen. De buit had slechts f 30, bedragen. De politie, die bepaalde ver moedens had, trof de verdachten niet thuis, maar wist lien later op te vangen, Zij legden een bekentenis af. Na het stopzetten van de onderhandelingen te Kaesong door de communis ten, die de strijdkrachten van de Verenigde Naties ervan beschuldigden de neutrale conferentie-zóne te hebben geschonden, heeft Generaal Mat thew B. Ridgway een antwoordnota opgesteld, waarin hij alle beschul digingen ontkende. Hoewel de nota was gesteld in koele, enigszins honende bewoordingen, werd toch de mogelijkheid opengelaten tot hervatting van de onderhandelingen. De foto toont de Zuid-K.oreaanse Lt.-kolonel Lee Soe Young (rechts), die de antwoord-nota overhandigt aan de eerste verbin dingsofficier van de communisten, Chang. f acht festijn in de Fredericapolder Gisteren hebben we in de Fredericapolder bjj Rilland kennis gemaakt met het kennen en kunnen van jachthonden. En hoe? Het was in de morgenuren. Het zicht over het water was vergrjjsd door de neergutsende regen. Een jager schoot een eend vleugellam. Zjjn hond trachtte het dier zwemmend te grjjpen, maar de eend verdween in het riet. Er ontwikkelde zich een jacht zo spannend en enerverend, dat zowel leek als jager dit strjjdtoneeltje daar in het water van deze hond met haar perfecte neus en groot doorzettingsvermogen en die aangeschoten eend niet licht zullen vergeten. „Hinda van onder de Beuken", heette deze 5-jarige langhaar teef en zjj verwierf de medaille van de Commis saris der Koningin in Zeeland en de medaille van de Raad van Beheer op Kynoiogisch Gebied voor het beste waterwerk. Haar baas, de heer A. J. Zegers te Amsterdam won bovendien nog de eerste prjjs als de beste heerjager. De Nederlandse Vereniging „Lang haar" had deze wedstrijd voor jacht honden georganiseerd. Nadat een twee tal proeven waren gehouden, n.l. een jeugdproef voor continentale staande honden geboren na 31 December 1949 en een gebruiksproef voor honden van alle leeftijden, volgde een patrijzen jacht. De Commissaris der Koningin in deze provincie, jhr mr A. F. C. de Casembroot, woonde deze jacht bij. De keuring van jonge honden leverde niet veel spectaculairs op. De beesten waren in de meeste gevallen te onrus tig en het jeugdig enthousiasme speelde hen parten. Zij wisten het wild wel te vinden, maar gingen niet „voorstaan", wanneer zjj het roken en joegen er achter aan. De patrijzenjacht vormde het hoogte punt van de dag. Over het algemeen leverden de oudere honden hier goed werk. Jonkvrouwe A. van der Heyden van Doornenburg reikte na afloop de prijzen uit. Na haar sprak de heer H. K. Michaelis, voorzitter van het bestuur van de afd. Zeeland van de Kon. Ned. Jagers vereniging, woorden van dank tot de Vereniging „Langhaar" dat ze de Fredericapolder tot haar operatieter rein wilde maken. Zjjn toespraak werd beantwoord door A. E. E. C. Baron van der Heyden van Doornenburg, voorzit ter van „Langhaar". De uitslagen luiden als volgt: In de jeugdgroep: Eerste prijs „Thea's Peter" met 74 punten, diploma uitmuntendheid, de medaille van de burgemeester van Rilland-Bath en de medaille van de vereniging „Langhaar" eigenaar M. van Weele, Krabbendijke tweede prijs: „Flappie" met 62 punten, diploma zeer goed en de medaille van de afd. Middelburg en van de Kon. Ned Jachtvereniging, eigenaar G. J. Piecken te Laag-Keppel; derde prjjs: „Porthos" met 53'A punten, diploma goed, eige naar mr E. de Staercke te Gent. Klasse gebruikshonden: Eerste prijs: „Hinda van onder de Beuken" met 203 punten, diploma zeer goed, medaille van de Commissaris van de Koningin plus de medaille van de Raad van Beheer en de onderscheiding voor het beste waterwerk, eigenaar A. J. Zegers te Amsterdam; tweede prijs: „Amice Peel hond" met 172 punten, diploma goed. Medaille van de jagersvereniging afd Middelburg, eigenaar Baron van der Feltz te Gorssel; derde prijs: „Attie" met 133 punten, eigenaar J. de Ruiter te Klaaswaal. De beste Zeeuwse hond: „Wolfart" met 1221/4 punten, eigenaar Baron van Pallandt te Goes. Officiële geweren droegen de heren A. de Roo uit Goes en K. W. Baron van Pallandt. De Ambonezen in Zeeland blijven dr Nikijuluw erkennen als de wettige algemene vertegenwoordiger van de Repubiik Maluku Selatan, ook buiten het gebied van de republiek. Aldus is besloten in de algemene kampraad-vergadering van de Ambonezenkampen in Zeeland, die onlangs in Middelburg is gehouden. In een door „de leden van het volk der repubiik Meluku Selatan" aangenomen resolutie werd gezegd, dat men de heer Lokollo en zijn medewerkers niet erkent als vertegenwoordigers. Ook de CRAMS, de commissie rechtspositie Ambo- nese militairen en schepelingen wenst men niet te erkennen als een officieel orgaan ter behartiging van de bovengenoemde militairen en schepelingen. Voorts wil men een algehele compromie bewerkstelligen tussen de betrokken partijen en komen tot een „algemeen welzjjn van de strjjd der republiek Zuid- Moiukken". Korps Commandotroepen zelfstandige eenheid Het Korps Commandotroepen komt als zelfstandige eenheid per I Septem ber a.s. rechtstreeks onder het bevel van de Commandant Strijdkrachten té Velde, aldus is gistermiddag te Roosen daal bekend geworden tijdens de uit reiking van de groene baretten aan dé manschappen van de derde compagnie commandotroepen, die met goed gevolg hun eerste opleiding en selectietraining hebben voltooid. Tweede groep gewonden uit Korea aangekomen Gistermiddag omstreeks half vijf ia op het vliegveld Valkenburg de tweede groep gewonde militairen uit Korea per vliegtuig uit Liverpool aangekomen. Deze groep bestond uit de eerste lui tenant T. Oostendorp uit Wageningen, de sergeants H. Bremer uit Den Haag, C. W. Gieles uit Overveen, K. Stove- laar uit Den Haag en de soldaten B. N, Vrijvogel uit Rotterdam, F. Werson uit Eindhoven en J. A. Bakker uit Aals meer. EERSTE VOEDSELZENDING NAAR INDIA OVERGEDRAGEN Op symbolische wijze heeft prof. dr F. D. K. Bosch, voorzitter van de Ver eniging NederlandIndia gistermiddag in een loods van de N.V. W. H. Muller Co te Rotterdam ongeveer 45 ton levensmiddelen overgedragen aan de waarnemende ambassadeur van India, P. N. Menon. De ernstige voedselsitua tie in India heeft in ons land de „Hulp actie India" doen ontstaan en bij velen heeft deze actie weerklank gevonden. De eerste zending bevat o.a. melk, melkpoeder, babyvoedsel en gedroogde groentensoeppoeder. Door het actie-co mité werd in ons land reeds f50.000 in gezameld. Uit West-Indië zijn 5000 ba len rijst naar India verscheept. BOTSING TE 'S HEER ARENDSKERKE. Op de Oude Rijksweg te 's-Heer Arendskerke is Dinsdagmiddag een wielrijder in botsing gekomen met het aanhangwagentje van een andere fiets. De man kwam te vallen, brak zijn sleu telbeen en kreeg enkele schaafwonden. Hij werd naar één der Goese zieken huizen overgebracht. DE BILT ZEGT: Enkele buien. In de loop van de morgen toenemende bewolking. Later plaatselijke buien met een kans op onweer. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid-west en zuid-oost. Iets hogere of dezelfde tem peraturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1