Verminkte en ongelukkige kinderen genoten een heerlijke vacantie* °"d" de louoe tcAfaüorv SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR WOL .Het vierde Prinsenkind'' organiseerde kampen. Zo kregen ze weer wat zelfvertrouwen. Zachte winter van afgelopen jaar voorkwam catastrofe* ONS FEUILLETON. Natuurrampen in Mexico bedreigen duizenden levens* Wissenkerke krijgt riolering en een nieuw sportterrein* (T ©ie yLcAfyeJtfa ovjeMvint Woensdag 29 Augustus 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagfna 2 „Het is hier geweldig" zegt de 17-jarige adspirant kleermaker uit Den Haag en maakt met zijn duim een veel betekenend gebaar om hoog. Men mag hem beschouwen als de spreekbuis van de 96 invalide kinderen tussen de negen en de twintig jaar, die vanwege de Stich ting „Het vierde Prinsenkind" een tiendaagse vacantie genieten in het kamp „De oude Molen" te Well. In het Limburgse land la dit oude D.U.W.-kamp Ingericht tot recreatie-oord voor de tientallen Jeugdige slachtoffers van de afgelopen oorlog die tengevolge van bombardementen, beschietingen of phoshorbranden plotseling van levens lustige, gezonde kinderen, voor het leven verminkten en hulpbehoevenden werden. Het z(Jn kinderen van ouders, die financieel niet krachtig zijn en die naast hun vele zorgen, plotseling ook geconfronteerd werden met de heel spe- oiale zorg voor een Invalide kind, wiens toekomst in een klap vernietigd scheen. De stichting „Het Vierde Prinsenkind" heeft zich het lot van deze kinderen en van de oorlogswezen of halfwezen aangetrokken. In 1947 werden de eerste plannen beraamd, om deze jonge mensen, die door de oorlog zo heel speciaal te lij den hadden gehad, één week van de 62 weken In het jaar een onbezorgde vacantie te bieden, ergens buiten, waar zij van zon en frisse lucht, van goed eten en veel vriendschap zouden kun nen genieten. Dit streven vond weer klank, niet alleen in de harten van duizenden moeders en vaders van wie de dagelijkse zorgen om hun invalide kind of half wees voor enkele dagen zouden worden weggenomen, maar oog bij vele goede geesten, die hetzij In overheidsbetrekking of als particu lier zich voor deze zaak gingen in teresseren. En zo komt het, dat de Stichting „Het vierde Prinsenkind" het komende jaar haar eerste lustrum gaat vieren en terug kan zien op een periode waarin ruim 21.000 oorlogs weesjes en oorlogsinvalide kinderen naar de vacantie-oorden der stichting konden worden uitgezonden. BELANGELOOS. Zeven-en-twintig kampen hebben ln deze periode op volle toeren „ge draaid" en ruim 500 jeugdleidsters en leiders hebben in deze jaren geheel belangeloos hun vacanties opgeofferd Om in deze kampen te werken. Het kamp te Well is bijna ten einde, want de zomer is voorbij en de kin deren moeten terug naar school. De kinderen komen en gaan; een week, of soms tien dagen duren niet lang, maar speciaal voor de invalide kinderen blijken deze vacantiedagen vaak zo uiterst belangrijk te zijn. Het is immers zo, dat deze kinde ren vaak begrijpelijk in het middel punt van medelijdende belangstelling Staan, die hen öf een minderwaardig heidscomplex öf een egocentriciteit bezorgt, waardoor zij ongeschikt wor den voor de maatschappij, In het kamp maken zij kennis met leeftijdgenoten, die evenmin door de oorlog gespaard werden, en die zich eveneens hebben moeten schikken in hun lot. Het persoonlijk leed wordt een gemeenschappelijk leed, dat plot seling niet meer zo zwaar te dragen is, en dan komt er ruimte voor vriend schap, voor interesse voor dingen die buiten de enge kring van hun leven vallen. De half verlamde jongen hoort dat zijn lotgenoot heeft leren schrijven en In Nijmegen wordt Romeinse legerplaats blootgelegd. Kunstig bewerkte schaal gevonden. Twintig geroutineerdo gravers van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek zjjn, onder leiding van dr H. Brunsting, bezig met opgravingen ln terreinen aan de Ubbergse veldweg te Nijmegen, waar eens het legerkamp van het tiende Romeinse legioen lag. Een voornaam gedeelte van het „Cas- telium Romanum", daterend uit de ja ren 70100 na Christus, is hier thans blootgelegd. Grondsporen, ongeveer anderhalve meter onder de oppervlakte der akkers, hebben de vroegere aanwezigheid van soldatenverblijven en paardenstallen aangetoond. Uit de bodem worden grote hoeveel heden pannen en potten opgedolven, af komstig uit de pottenbakkerij en pan- nenfabriek, die in de Romeinse tijd in de Holdeurn bij het tegenwoordige Berg en Dal stond. De merkwaardigste vondst van de laatste dagen is we' een kunstig bewerkte schaal van z.g. terra aigiliata, rood aardewerk, dat aanvan kelijk uit Italië en later uit Zuid-Frank rijk naar onze lage landen werd uitge voerd. Het terra sigillata had toen de waarde van ons porcelein en was met rijke ornamenten versierd. De hier ge vonden schaal vertoonde rennende paarden. Oneerlijke concurrentie? Amerikaans protest tegen bouw van schepen met Marshall-gelden. De vakvereniging van marine- en scheepsbouwpersoneel in Amerika heeft bij president Truman geprotesteerd te gen het feit, dat 42 Russische koop vaardijschepen zijn gebouwd in Europe se havens door constructieprogramma's welke gefinancierd werden door het plan-Marshall. Het bestuur van de vak vereniging zegt in zijn boodschap aan de president, dat België, Nederland en Italië concurreren met Amerikaanse «cheepsbouwondernemingen door de gelden van het plan-Marshall. bezig is aan zijn mulo-diploma, en de ambitie om dit voorbeeld te volgen wordt in hem opgewekt. De zwaar ge dupeerde knaap uit Den Haag heeft het kleermakersvak gekozen en de half verlamde jongen uit Deurne heeft zich ontpopt als een prima guitarist, die door zijn kampvrienden tot ver dere studie wordt aangezet. De vacantiekampen voor deze kin deren bieden voor dokters en maat schappelijke werkers gelegenheid in overvloed, om de kinderen nauwkeu rig te observeren voor hen voor wie eerst geen toekomst meer denkbaar scheen worden mogelijkheden gevon den, waarmee zij zich in hun latere leven in de maatschappij uiterst nut tig kunnen maken. De financiën spelen uiteraard bij het instandhouden van deze vacantie kampen een bijzonder grote rol. „Het Nederlandse volk moet in brede lagen vertrouwd raken met het idee, dat het een taak heeft te ver- De meisjes in het kamp Beer schot bij Tilburg geven in het waslokaal de voeten een goede beurt (foto links). Zo'n frisse duik in de Maas doet iedereen goed. Ook de „ongelukkige" jon gens in het kamp „De oude molen" (foto rechts). vullen ten opzichte van deze gedu peerde kinderen, die buiten hun schuld hun ouders of vader verloren of gedoemd werden hun hele verdere leven in een wagentje te rijden." Dat zijn de woorden van de voorzitter van de stichting, de heer J. van Ringen uit Wassenaar, die er aan toevoegt, dat, wanneer je eenmaal met dit werk be gonnen bent, je er zo door gegrepen wordt, dat het je helemaal opeist. En al is deze zomervacantie dan voor deze kinderen voorbij, de kam pen in Mantinge in Drenthe, West- kapelle in Zeeland, Montfort in Lim burg, Baerschot en Well, liggen al weer te wachten op de jeugdige be woners die het volgend jaar de ba rakken zullen bevolken. En de admi nistratie van de stichting - begint in September met het uitzoeken en be cijferen van de mogelijkheden om weer enkele duizenden kinderen naar buiten te sturen. NIET VAN DE WIND. Becijferen ja, want de stichting kan niet van de wind leven en daarom zal tegen de aanstaande lente en de dag dat de stichting haar eerste lustrum gaat vieren een grootscheepse actie ontketend worden ten behoeve van hen, die het zwaarste deel te dragen hebben gekregen: de oorlogswezen en de door de Ührlog invalide geworden kinderen. Europa's kolenpositie. Productieverhoging dringend noodzakelijk. Een grotere kolenproductle in de Europese landen, welke deze landen onaf hankelijk maakt van Amerikaanse kolen, is beslist noodzakelijk, zo wordt op gemerkt ln het derde rapport van de economische commissie van de O.E.E.S. over de grondstoffenposltie, dat Maandag te Parijs gepubliceerd werd. Vergroting van de industriële productie van Europa zal sterk belemmerd worden, wanneer de kolenproductie niet toeneemt. Het Is van vitaal belang, dat West-Europa onafhankelijk wordt van de Amerikaanse kolenleverantles en een veiligheidsmarge bereikt bij de kolenproductie, welke voldoende is om de moeilijkheden van strenge winters te voorkomen. Het productieniveau is in de eerste vier maanden van 1951 over het alge meen hoog gebleven, zo wordt in het rapport gezegd. West-Europa zou even wel een nog veel snellere vooruitgang hebben bereikt en ook beter in staat zijn geweest aan zijn grotere verplich tingen te voldoen, wanneer het grond- stoffenaanbod ruimer was geweest. In de eerste vier maanden van 1951 as de gemiddelde maandproductie voor West-Europa in zijn geheel 1 pro cent groter dan in het laatste kwartaal van 1950 en 15 procent groter dan de maandproductie in dezelfde productie periode van 1950. In vergelijking met laatstgenoemde periode kwamen de grootste afwijkingen van de gemiddelde toeneming voor in het Ver. Koninkrijk en in Zweden, waar de vooruitgang tra ger was, en in Duitsland, waar het uit gangspunt lager lag en de vooruitgang in de laatste drie kwartalen van 1950 snel ging. Er ontstond daar echter een opmerkelijke vertraging in het eerste kwartaal van 1951. In het rapport wordt verder mede gedeeld, dat in Europa in 1950 de pro ductie van electrische stroom 39 pro cent groter was dan in 1949. Er waren meer kolen beschikbaar en er werden nog steeds kolen uit de Ver. Staten ingevoerd, ondanks het feit, dat West-Europa aan het einde van de win ter van 1949 had gehoopt het zonder Amerikaanse kolen te kunnen stellen. Eind Maart 1951 waren de kolenvoor- raden tot een gevaarlflk laag niveau gedaald. Door de zachte winter kon een hoge productie worden bereikt. Hel ls echter duidelijk, dat ernstige moeilijk heden, die een strenge winter catastro faal gemaakt zouden hebben, in April nog maar net voorkomen konden wor den, daar in de daarop volgende twee maanden 2 millioen ton per maand wer den ingevoerd. Er wordt een speciaal onderzoek in gesteld naar de methoden tot vergro ting der productie van vitale grondstof fen, zo wordt in het rapport nog mede gedeeld. De enige grondstof echter, waarvan het nodig is om er op te wij zen, dat productievergroting dringend nodig is, is steenkool. En inmiddels nadert een nieuwe orkaan. Naar schatting hebben ruim zesduizend mensen van steden en dorpen in de Mexicaanse staten Tamaulipas en San Luis Potosi, die tengevolge van de orkaan en de daaropvolgende zware regenval door overstromingen worden ge teisterd, hun toevlucht gezocht ln de heuvels. Zjj z(jn van het spoorweg- en wegverkeer afgesneden, hebben geen drinkwater of voedsel tot hun beschikking en velen zijn onvoldoende gekleed. Een compagnie van Mexico's keurtroepen, de presidentiële garde, heeft voedsel en geneesmiddelen uitgeworpen. Er zjjn thans 38 slachtoffers gevonden van de doorbraak van de Cardenas-dam. In het ziekenhuis te Cardenas zijn 350 personen opgenomen. Het wassende water van de Panuco heeft ongeveer 1500 mensen te Tampica geïsoleerd en in steden ten Noorden van Tampico zjjn velen naar de daken gevlucht. Inmiddels meldt het centrale weerstation, dat een nieuwe orkaan de Golf van Callfornlë en de Westkust van Mexico nadert. (Ingez. meci, eliru De Suez-kanaalkwestie in de Veiligheidsraad. Egypte heeft voorgesteld, het Inter nationale Hof van Justitie te laten be slissen of Engeland, Frankrijk en an dere zeemogendheden het recht hebben te stemmen over de door Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten in de Vei ligheidsraad ingediende resolutie be treffende de doorvaart door het Suez- kanaal. Daar Egypte geen lid is van de Vei ligheidsraad, kunnen geen stappen naar aanleiding van zijn resolutie gedaan worden tenzij een lid van de raad haar steunt. De Chinese afgevaardigde dr Tsjiang, vroeg de raad hem tijd te geven om het Egyptische ontwerp te bestuderen en te besluiten of het zou kunnen worden ge steund of niet. Hierop besloot de Vei ligheidsraad Woensdagavond weer bij een te komen. STRIJD VERWACHT IN ZUID-CELEBES. De woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Defensie heeft me degedeeld, dat een actie tegen de voor malige guerilla's in Zuid-Celebes, die een dag voor him overgang naar de A.P.R.I. (Indonesische strjjdkrachten) naar het binnenland vluchtten, Is be gonnen. Tot dusver zjjn er geen gevech ten gaande, aangezien de ex-guerilla's elk contact mot de A.P.R.I. vermeden. Voorstel Kem brengt Atlantisch Pact in gevaar. Senator James Kem heeft in de Ame rikaanse Senaat een wetsontwerp inge diend, dat alle hulp van de Ver. Staten wil onthouden aan landen, die oorlogs materiaal of goederen, die voor de ver vaardiging van dergelijk materiaal zou den kunnen worden gebruikt, naar de Sowjet-Unie of de met haar verbonden landen uitvoeren. Senator Theodore Green waarschuw de, dat aanneming van dit voorstel „bij na zeker" de organisatie van het At lantisch Pact te gronde zou richten. Daar het bekend is, aldus Senator Green, dat alle West-Europese landen ten minste enig geregeld handelsver keer met landen in de Russische in vloedssfeer onderhouden, zal aanne ming bijna zeker ontbinding van de Noord-Atlantische verdragsorganisatie betekenen, „omdat geen enkel land in Europa een dergelijke discriminerende daad van de zijde van de Ver. Staten zou kunnen aanvaarden en toch nog 'n bondgenoot zou kunnen blijven". WETENSCHAPPELIJK OOR- LOGSONDERZOEK SLAAT NIEUWE WEGEN IN. Atoombom-ontwikkeling wordt ir de schaduw gesteld. Volgens de Amerikaanse senator Jo seph Omahoney zjjn deskundigen met het Amerikaanse wetenschappeljjke on derzoek inzake oorlogvoering een nieu we weg Ingeslagen. leidende tot ontwik kelingen, welke die van de tweede we reldoorlog, toen de atoombom werd in gevoerd, in de schaduw stellen. Omahoney verklaarde dit aan de pers na een gesloten zitting van een sub commissie voor de toewijzingen van de Senaat, waarvan hij voorzitter is. Deze sub-commissie bespreekt de wet op de toewijzingen voor de strijdkrachten, waarmee 56 milliard dollar is gemoeid. ,Er bevinden zich in de Ver. Staten veel meer geleide projectielen, onbe mande vliegtuigenen atoomwapens dan voorheen", zo voegde Omahoney er aan toe. V KERMIS DER VOLKS GEZONDHEID. Men kan over kermis zo veel filo soferen als men wil, maar men zal altijd tot de slotsom moeten komen, dat deze vorm van volksvermaak wel heel erg uit de tijd is. Eens was de kermis de jaarlijkse of halfjaarlijkse markt, waar kooplieden van verre kwamen om hun waren te tonen en te verkopen aan de bevolking van een bepaalde streek. In die tijd van isole ment waren die kooplieden tevens de schakels met de buitenwereld, de brengers van de nieuwtjes. Dat men toen van die jaarmarkten een paar prettige, gezellige dagen maakte, was begrijpelijk. Het was het grote fami liefeest van de streek. Nu echter is dat alles anders geworden; geen en kele streek leeft meer in een derge lijk isolement; de kooplieden zijn niet meer nodig nu men vrijwel overal alles kan kopen wat men begeert. En zo is de jaarmarkt afgezakt tot een kermis, een „feest", dat geen enkele zin meer heeft en dat ook heus geen prettig, gezellig volksvermaak meer is en men behoeft toch geen or thodox Christen te zijn om tot deze conclusie te komen'. We willen echter ditmaal de moraal maar buiten beschouwing laten en een paar opmerkingen maken over de lichamelijke volksgezondheid, die hier mee verbonden is. Allerwegen streeft men naar een opvoeren van het hy giënisch peil maar in de afgelopen week hebben toch in Goes de ton netjes weer op de Grote Markt, het hartje van de stad, gestaan; de ton netjes, waarvan de kermisgasten ge bruik moeten maken, omdat ze ook maar mensen zijn met menselijke be hoeften! Ze stonden er en menig be zoeker van de restaurants rond die Grote Markt heeft kunnen genieten van het schouwspel van zichzelf weer aankledende mannen. Eet U smake lijk! En nu maken we ons nog maar niet eens druk over de lang niet denkbeel dige mogelijkheid, dat een der vele electrische apparaten kortsluiting en brand veroorzaakt in deze massa van hout en zeil. Want wie zich daarover druk zou maken zou die hele kermis- week niet kunnen slapen van angst (als hij tenminste tot slapen komt itt die herrie!) Wil men per sé deze afgezakte vorm van volksvermaak in stand houden, het zij zo. Maar mogen we de autori teiten dan verzoeken hiervoor voortaan een andere plaats uit te zoe ken dan het hartje van de stad? Het lijkt ons toe, dat dat voor de hygiëne beter is. Om dan maar over de voor delen voor de morele volksgezondheid te zwijgen! - Aan jhr ir A. G. Beelaerts van Blok land te Den Haag is op zijn verzoek, in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd eervol ontslag verleend als hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat. Ingez. mededeling, advert En dc ouden van dagen wellicht een gezellig hoekje. „Wjj zullen ons best doen", zo zei burgemeester J. J. v. d. Maas Maandag middag in de gemeenteraadsvergade ring van Wissekerke, „dat de ouden van dagen hun wekelijks praatje kunnen houden". Hiermede vertolkte hij de ge voelens van raadsleden, die hadden ge sproken over de mededeling van B. en W. om f 800 beschikbaar te stellen, voor een gebouwtje met een bank op het punt waar de ouden van dagen el kaar steeds ontmoetten. Een andere belangrjjke mededeling was, dat Ged. Staten hun goedkeuring hebben ver leend aan do rioleringswerkzaamheden in het dorp. Verder betaalt de Comb. Onderl. Landschap Herstel een subsidie van 60 procent van de kosten van de gemeentelijke beplantingen. Ook zal de Voorstraat in Geersdijk verbeterd wor den. (Ingez. mededeling, adv.) Eén keer wassen met een slecht wasmiddel kpn Uw kostbare wol voorgoed bederven. Het overvette en satijnzachte Echfalon-sop geeft zekerheid: Uw wol blijft daarin als nieutv. Een uur later is Slot met zijn zoon op het politiebureau. Dat is wel een erg weids woord voor het kleine lo kaaltje, waar Meertens bivakkeert, als hij geen rondgang maakt door het dorp of thuis bij zijn vrouw zit. „Laat Geert maar even buiten wachten", beslist Meertens. „Vertel jjj me maar, Slot, wat er aan de hand is." In weinig woorden vertelt Slot alt- les. Hij probeert het gedrag van zijn zoon niet te vergoelijken. Hij vertelt de waarheid, die hem zelf zoveel pijn doet. Hij staat daar, zijn pet tussen de handen ronddraaiend, het hoofd gebogen, de schouders afgezakt. Hij kijkt op de vereelte handen, maar hij ziet eigenlijk niets. Hij ziet in ge dachten zijn kind, dat een brand stichter is en dat het niet heeft wil len vertellen gisteravond. Zijn kind, dat hij eens ten doop hield, en dat nu misschien met de rechter in aan raking zal komen. Hij verwijt hem ook in zijn hart niets. Vader Slot heeft een nederige natuurHij zoekt de schuld bij zichzelf. Hij vraagt zich af, of h(j hem wel goed opgevoed heeft. Hjj heeft liefde gegeven, ja, maar was liefde alleen misschien toch niet genoeg? Had hjj de jongen 'misschien moeten leren beter zijn drift te bedwingen? En er is grote zorg in hem. Als Geert met zijn drift al een wagen in brand steekt, hoe moet het dan later? „De jongen is niet slecht, maar hij is driftig en denkt niet na." Daarmee besluit hij zijn verhaal. Het is het enige pleidooi, dat hij voor Geert houdt. toch eerst eten. En de jongen moet er meteen maar de schrik Inkrijgen." „Wees niet te hard voor hem, Meertens", vraagt Slot. Hij heeft medelijden met Geert, nu die, angstig en overstuur als hij is, hier alleen achter moet blijven. „Je bent veel te zwak, Slot", ant woordt Meertens gemoedelijk en legt 12. door WIJMIE FIJN VAN DRAAT. „Dat is niet mooi", antwoordt Meer tens. Hij heeft medelijden met de verslagen man daar tegenover hem. Slot staat bekend als een brave kerel en het is geen pretje als je zoontje zo iets uithaalt. „Dat is niet mooi", herhaalt hij nog eens. „En dan de gevolgen. Die vechtpartij met de Gooyer. De man is lelijk gewond. En hij had dus hele maal geen schuld." Slot verbleekt nog meer. Ja, dat heeft Geert ook op zijn geweten. „Ik zal er de burgemeester in ken nen", zegt Meertens. „Ga jij nu maar naar huis. Geert moet voorlopig maar hier blijven. De burgemeester moet Slot een hand op de schouder. „We zullen de jongen heus niet villen. Maar jij pakt je jongens met zijden handschoenen aan en daar zul je ook geen plezier van beleven." Slot knikt. Hij weet het wel, maar kan hij anders? Meertens roept Geert binnen en vertelt hem, dat hij voorlopig blijven moet. Dan werkt hij met een paar woorden Slot de deur uit. Nu is Geert hier alleen. Overgele verd aan de macht, aan het gerecht. Nu ls hij er helemaal aan onderwor pen. „Ga jij maar mee, jongetje", zegt Meertens bars, hoewel hjj liever de jongen wat troosten zou. „Ik heb wel een donker kamertje voor je, waar je eens na kunt denken tot de burge meester tijd voor je heeft." Geert beeft, maar hij laat zich ge willig meenemen en opsluiten. Niet in een cel, maar in een klein, donker kamertje, dat als bergruimte dient. Nu heeft hij geen enkel verzet, als eens op school. Het gezag heeft vol komen over hem gezegevierd. Het is anders dan op zijn eerste schooldag! Na een uur komt de burgemeester. Hij laat Geert bij zich komen. En Geert moet opnieuw zijn verhaal doen. Onder de strenge ogen van de burgemeester gaat dat moeilijker dan bij zijn vader. Eindelijk weet de burgemeester alles. Dan breekt er een onweer over hem los, zoals hij nooit meegemaakt heeft. De burgemeester is vroeger of ficier geweest en hij kan bulderen! Geert staat te beven. Hij is zo ang stig, dat hij niet eens meer huilt. „Tuchthuis, gevangenis, kinderrech ter", allemaal woorden waarvan hij de betekenis niet eens beseft, maar die een nieuwe, verschrikkelijke klank voor hem hebben. Eindelijk is de burgemeester klaar. Het blijft doodstil. Geert durft niet op te kijken. Wat gaat er nu met hem gebeuren? De burgemeester drukt op 'n knopje en Meertens komt binnen. (Wordt verv.) De raad besloot voorts om een sport veld in het uitbreidingsplan op te ne men. Het stuk land, dat de gemeente had gehuurd en beschikbaar gesteld voor voetballen, zal dan geen dienst meer doen. De E.H.B.O. werd een sub sidie van f100 verleend onder de voor waarde, dat men het volgende jaai de begroting zou overleggen. Uit de raad kwam het voorstel, dat werd aangeno men, dat de gemeente het cursusgeld van haar personeel zou betalen. Ook besloot men, dat 5 cent per persoon betaald zou worden aan de Luchtbe scherming Noord- en Zuid-Beveland. RIJDEN OVER HET TROTTOIR. Een interessant debat ontwikkelde zich over het voorstel tot intrekking van de Motor- en Rijwielverordening. Het is zo in Wissekerke, dat de politie in de oorlog oogluikend toeliet, dat men met motorvoertuigen en rijwielen over de trottoirs reed. Na de oorlog bleef deze toestand ongewijzigd. Nu was er een voorstel om de Motor- en Rijwiel verordening in te trekken. Dit ging niet door, maar men besloot, te wachten tot de rioleringswerkzaamheden geëindigd en de trottoirs verhoogd waren en dan met een nieuwe verordening in over eenstemming met de Verkeerswet uit de bus te komen. De leden van de commissie, volgens art. 8 van de Woningruimtewet, voor zover ter vergadering aanwezig, aan vaardden hun benoeming opnieuw. De exploitatierekening van de O.L. school ad f 1277,46 keurde men goed, alsmede de wijziging in de begroting van het Burgerlijk Armbestuur en de rekening niervan ad f 2655. De inkomsten van de gewone dienst der gemeente bedroe gen f 233.937,79 en de uitgaven f218.174,80. Van de kapitaaldienst wa ren deze bedragen resp. f 350.008,16 en f 433.194,40. Dit alles keurde de raad goed. De heer de Smit achtte een vergoe ding voor de bestede tijd voor de con trole van de rekening wel op zijn plaats. De commissieleden werd de vergoeding verleend. Tijdens de rondvraag kwamen dc rio leringswerkzaamheden in bespreking. De voorzitter beloofde, dat bij he' op breken van de weg rekening met de bedrijven zal worden gehouden. De heer C. J. de Smit (C.H.) noemde het nog „kleinzielig", dat men de be woners aan de Molenweg (deze weg is a „Eigen weg") de riolering zelf in hun vrije tijd liet aanleggen. Burgmeester v. d. Maas antwourdde, dat 't materiaal gratis verstrekt werd, dat de werkzaamheden onder deskun dige leiding zouden plaats hebben en dat bovendien nagenoeg alle bewoners het met de gang van zaken eens waren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2