RIDGWAY WIJST COMMUNISTISCHE EIS TOT NIEUW ONDERZOEK AF PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Geen verdere bewijzen nodig Hij is wel bereid om de besprekingen te hervatten Frankrijk en het Europees leger In Abadan heerste alarmtoestand HARRIMAN blijft optimistisch Korporaal gedood door electrische stroom Drie doden door verkeersongevallen Kabinetscrisis in Indonesië op komst f k SNIPPER NIEUWS di «Dit ligt aan jullie" zei Truman Miniatuurtreintje rijdt door Goes Kloof tussen productie en be stedingen wordt steeds groter* Duits dorp smokkelde koffie Gen* JSynode der Ger. Kerken (Art. 31 K.O.) Gemaskerde mannen schoten caféhouder neer* En verdwenen zonder geld. Uitgave Stichting ,Jfeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 9(1 fel. 243S, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1954 Abonnementsprijs ƒ4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 29 AUG. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3 Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 5.47 u., onder 19.35 u.; Maan op 2.58 u., onder 19.04 u. Hoogwater op Donderdag 30 Aug. Vlissingen: 0.46 u. 1.65 m., 13.04 u. 1.65 m.; Terneuzen: 1.12 u. 1.84 m., 13.32 u. 1.83 m.; Wemei- dinge: 2.19 u. 1.51 m., 14.44 u. 1.45 m.; Zierikeee: 2.05 u. 1.29 m., 14.27 u. 1.22 m. De opperbevelhebber der Ver. Naties, Generaal Ridgway, heelt de eis van de communisten tot het Instellen van een nieuw onderzoek naar het „incident van Kaesong" van de hand gewezen. In zjjn antwoord op de, hem gisteren over handigde, nota ging Ridgway niet in op de nieuwe beschuldigingen, doch ver klaarde hjj, dat de els tot het instellen van een nieuw onderzoek alleen maar een voortzetting beoogt om de besprekingen over het staken van het vuren te vertragen. De generaal gaf in zjjn antwoord te kennen, dat hjj bereid is de besprekingen te hervatten. Het oorspronkelijk onderzoek had hem voldoende bewezen, dat het inci dent geënsceneerd was en dat kon door nieuwe bewijzen niet veranderd worden. In een overzicht van de bijzonderhe den in de Noordelijke verklaring van gisteren, herhaalde een woordvoerder van het voorlichtingsbureau van Gene raal Ridgway de verklaring van het Het Franse kabinet heeft Dinsdag met algemene stemmen besloten zjjn plan voor het instellen van een Euro pees leger op de bijeenkomsten, welke door vertegenwoordigers der staten leden van het Noordatlantisch verdrag in September en October a.s. respec tievelijk te Ottawa en Rome zullen wor den gehouden, te verdedigen. Ook zal de Franse regering vast houden aan haar standpunt dat zij slechts zal instemmen met herbewape ning van West-Duitsland, indien de Duitse eenheden worden ingelijfd in 'n Europees leger, onder een algemene Europese bevelvoering. Deze beslissing van Parijs ontneemt alle grond aan in de laatste tijd ver spreide geruchten, volgens welke de Franse regering bereid zou zijn haar plan voor de instelling van een Euro pees leger te laten varen, in ruil voor waarborgen dat West-Duitsland en de andere betrokken Europese landen het PlanSchuman voor het onder één verenigd beheer plaatsen der Europese steenkool- en staalindustrie, zouden be krachtigen. Gewonde Korea-vrij willigere teruggekeerd. Met een speciaal vliegtuig van de luchtstrijdkrachten zijn gisteravond op het vliegveld Valkenburg tien gewonde Nederlandse Korea-vrijwilligers aange komen. Het waren de militairen sergeant M. J. Fontijn uit Den Haag, korporaal H. A. Jorink uit Zwolle en de soldaten P. de Boer uit Amsterdam, J. de Jager en B. Herber uit Den Haag, J. Heutz uit Maastricht, J. Mulder uit Djakarta, C. Sok uit Zuidwolde, P. van der Pol uit Dordrecht en A. van Kampen uit Wlnssen. De tweede groep van zeven gewonden wordt vanavond in ons land verwacht. bevel der Verenigde Naties, volgens welke de kwestie van het bombarde ment „een opzettelijk bedrog" vormde. Voorts wordt in de verklaring van het voorlichtingsbureau gezegd, dat de communisten voordeel trekken uit het feit, dat Kaesong binnen de communis tische linies ligt. De communisten wor den ervan beschuldigd de samenstelling van de geallieerde delegatie te dicteren, koeriers op te houden en gewapende soldaten in de gedemilitariseerde zöne te brengen. NIET LANGER IN KAESONG Volgens gissingen ln Tokio zon Ridg way de communisten vragen de plaats van de besprekingen, als die zouden worden hervat, te veranderen. In het geallieerde hoofdkwartier in Tokio gelooft men, ondanks de bewoor dingen van de communistische nota's, dat de Noordelijken nog steeds de be sprekingen willen hervatten, doch men twijfelt eraan, dat de besprekingen zul len leiden tot een wapenstilstandsover eenkomst. Volgens de vijfde luchtmacht zijn se dert Vrijdag jX ongeveer 2.000 voer tuigen van de tegenstander door geal lieerde vliegtuigen vernietigd. Geallieerden houden in DuitS' land 60.000 gebouwen bezet. Duits plan voor nieuwe flatbouw. Een woordvoerder van het West- Duitse ministerie van Financiën heeft medegedeeld, dat de West-Duitse rege ring aan de geallieerden heeft voorge steld, dat deze zich onderling zullen be raden over het opheffen van de vorde ring van alle gebouwen die de gealli eerden thans niet nodig hebben. Hjj zeide, dat een groot aantal van de 60.000 flats, huizen, restaurants, hotels, garages, opslagplaatsen en werkplaat sen, die door Britse, Franse en Ameri kaanse autoriteiten gevorderd zjjn, niet gebruikt worden. Tevens heeft de West-Duitse regering aangeboden om nieuwe flats voor ge allieerde officieren te bouwen en te meubileren, waneer de thans daarvoor gevorderde vrij zouden komen. De re gering heeft voor dit doel 45 millioen Duitse marken gereserveerd, die niet zijn begrepen in het cijfer der bezet- tingskosten. De West-Duitse regering heeft 35 millioen Duitse marken besteed voor het bouwen van woningen voor perso nen, waarvan de flats door de geallieer den sedert 1945 zijn gevorderd. Truman naar San Fransisco. President Truman zal Maandag a.s. naar San Fransisco vertrekken, waar hij volgens de plannen Woensdag tijdens de openingszitting van de conferentie over het Japanse vredesverdrag zal spreken. Het Olieconflict Maandag heerste ln Abadan alarm toestand: een Perzische kanonneerboot de „Simorg", die in de Sjat El Arab voor anker lag, meldde de komst van Britse landingsvaartuigen met troepen en pantserauto's. In allerijl werden Iraanse gemotoriseerde troepen en pantserauto's naar het gebied van Aba dan gezonden. Ongeveer 9.000 soldaten en ongeveer 1.000 matrozen betrokken stellingen „teneinde Abadan te verde digen*. Volgens Perzische berichten echter voeren de Britse landingsvaartuigen door naar Basra. Op een door de Per zische autoriteiten ingediend protest, antwoordde het Britse consulaat geen officiële mededelingen over de troepen- In Appingedam is gistermiddag de daar gelegerde korporaal van de lucht strijdkrachten E. J. Evers,met een electrische stroomleiding in aanraking gekomen en gedood. Het slachtoffei was werkzaam als monteur. Hij was 23 jaar oud en afkomstig uit Zutphen. Gisteravond is nabij het kruispunt Quatrebas onder de gemeente Wouden berg een bestelauto, komende uit de richting Amersfoort, door een autobus komende uit de richting Utrecht gegre pen. De beide inzittenden van de bestel auto werden dodelijk gewond. Op de Gelderse kade te Amsterdam is gisteravond omstreeks half zes een 39-jarige wielrijder beklemd geraakt tussen een slippende vrachtauto en een boom. De man was vrijwel op slag dood. Omtrent de oorzaak meldt de politie, dat de auto plotseling moest remmen voor een andere wielrijder en daardoor op het vochtige wegdek slipte. VIER GEWONDEN BIJ EXPLOSIE. Aan boord van de Noorse tanker Regering zal consequenties trekken bij aanvaarding van Motie-Bebasa De Indonesische minister van Binnen landse Zaken, Tjokrohadisurjo, heeft Dinsdag in het parlement in antwoord op de beschouwingen over de motie Bebasa, die crltiek inhield op twee gou verneursbenoemingen, verklaard, dat de regering de democratische beginselen bjj de gouverneursbenoemingen niet verwaarloosde. De regering acht de motieBebasa een afkeuring van haar beleid. Indien de motie wordt aange nomen, zal de regering daaruit haar consequenties trekken. Deze verklaring volgde op de debatten in eerste termijn over deze motie van de afgevaardigde uit Celebes, Bebasa. In West-Java en Zuid-Celebes werden resp. het P-N.I.-lid Sanusi, die niet op de voordracht van de provinciale raad van West-Java voorkwam, en de resi dent van Bestik) Fndirr -benoemd. Op deze benoeming':^.'- te t'j, afgelopen maanden m beide ge,..._ =el critiek uitgeoefend. *- I „Ranella", die bij de Amsterdamse droogdokmaatschappij aan de Meeuwen laan gemeerd lag, deed zich gisteren middag een ontploffing voor, waarbij vier mannen brandwonden opliepen. Eén van hen moest in het Binnen gasthuis worden opgenomen. Vermoedelijk was één van de tanks aan boord van het schip lek, waardoor olie in aanraking met vuur is gekomen. Gelukkig veroorzaakte deze explosie geen brand, maar de vlam was fel ge noeg om de chef-machinist van de „Ra nella" en drie arbeiders van de dok maatschappij te verwonden. beweging te hebben ontvangen. „Wij zijn niet verplicht aan de Perzische au toriteiten mededeling te doen over alle troepenbewegingen", aldus het consu laat. HARRIMAN: „OPLOSSING MOGELIJK". Averell Harriman heeft te Londen op een persconferentie verklaard, dat het bezoek van minister Stokes aan Tehe ran ertoe bijgedragen heeft de Brits Iraanse betrekkingen te verbeteren. Het bezoek, aldus Harriman, heeft een hechte grondslag voor de toekomstige onderhandelingen en een mogelijk Per zischBrits verdrag geschapen. De on derhandelingen konden op het zelfde punt waar zij onderbroken waren her vat worden. Het was thans de taak van Perzië om het initiatief daartoe te nemen. Ik geloof, dat een oplossing van het con flict mogelijk is. Een periode, waarin de verhitte gemoederen tot rust zouden kunnen komen kan nuttig zjjn, aldus Harriman. Ik ben natuurlijk teleurge steld dat geen overeenstemming bereikt is, doch ik ben niet ontmoedigd. Hij had de Perzische regering duidelijk gemaakt dat er veel olie in de wereld was en dat de Perzische olie zeer wel door olie uit andere landen te vervangen was. Het internationaal Chr. Vakver bond heeft in een uitvoerig schrijven Generaal Franco herstel van de vak beweging in Spanje gevraagd. Gene raal Guillaume, opperbevelhebber bij de Franse strijdkrachten in Duitsland, is benoemd tot resident-generaal in Ma rokko en inspecteur-generaal van de Franse strijdkrachten in Noord-Afrika. Pakistan en Egypte hebben een vriendschapsverdrag getekend. De beide genationaliseerde Britse lucht vaartmaatschappijen, de British Over seas Airways en de British European Airways hebben in het afgelopen boek jaar samen een verlies van 5% millioen Pond Sterling geleden. In de Ameri kaanse staat Nevada zullen binnenkort nieuwe proeven worden genomen met het tot ontploffing brengen van atoom bommen. Doordat gisteren op de spoorlijn HamburgBremen een loco motief van een goederentrein uit elkaar sprong is een machinist, een stoker en een reserve-machinist gedood. Het treinverkeer werd ernstig gestagneerd Bij Noord-Parijs zijn twee goederen treinen op elkaar gevlogen. Een machi nist en de stoker van één der treinen werden gedood. De Britse Labour- partij heeft gisteren een pamflet uit gegeven, waarin meer nationalisatie van particuliere monopolies en concurrentie van de staat om de overblijvende mo nopolies te bestrijden, wordt gepropa geerd. Tegen een zestigjarige eom- missionnair in effecten uit Boskoop is gisteren drie jaar met aftrek geëist voor de Haagse rechtbank. Hij werd door iedereen „een aardige vent" ge noemd maar bedroog en benadeelde an deren tot eigen meerdere eer en glorie. Tal van personen lichtte hij in totaal voor ruim 182.000 gulden op. Wagen bleef halverwege boven ichip hangen. Gistermiddag is op de Loskade te Middelburg een ongeluk gebeurd, dat nog goed is afgelopen. Aan de kant van de kade stond een wagen, bespannen met twee paarden en bestuurd door zekere J. J. S., welke wagen geladen moest worden uit het schip „Alfra". Op een gegeven ogenblik ging de wa gen rijden. Men wierp direct een blok achter de wielen, maar dit verhinderde niet, dat de wagen een duik nam en ■halverwege boven het schip bleef han gen. De schipper H. S., die daar juist stond, kreeg een flinke duw tegen de schouder en moest ter observatie in het ziekenhuis worden opgenomen. Verder was er alleen materiële schade. De nieuw benoemde Tsjecho- Slowaakse ambassadeur bij het Witte Huis overhandigde presi dent Truman zijn geloofsbrieven, waarbij hij de wens uitsprak „te hopen er in te zullen slagen, de AmerikaansTsjechoslowaakse be trekkingen hartelijker te maken". ,.De beste wijze om dat te be reiken", antwoordde Truman, „is het op vrije voeten stellen van de in Tsjecho-Slowakije gevangen ge zette Amerikaanse journalist Oatis. De betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Tsjecho-Slo wakije zijn verslechterd sinds de moord op Jan Masaryk". De ambassadeur antwoordde niet op deze opmerkingen van Truman. De licht- en bloemenweek. Van 11 tot 22 September zal men Goes kunnen doorkruisen met een mi niatuurtreintje dat 40 personen kan vervoeren. Gedurende die tijd zal na melijk de licht- en bloemenweek ge houden worden waarvan, na vele voor bereidende besprekingen, de plannen thans vast staan. Het comité „G.O.E.S." heeft de volle medewerking gekregen van gemeente bestuur en middenstandsverenigingen, teneinde de stad weer in het licht der belangstelling te plaatsen. We schreven reeds over de plannen; op vele plaatsen zullen prachtige bloe menversieringen worden aangebracht, terwijl de stad 's avonds feeëriek ver licht zal worden. Het miniatuurtreintje is reeds in de maak. Alle te vervoeren personen zijn tegen eventuele ongelukken gratis ver zekerd. Voorts wordt een wondertuin inge richt, komt er een tentoonstelling over „Goes als centrumgemeente" terwijl, als de uitzendingen er zijn, televisie op het programma komt. De middenstandsverenigingen bespre ken thans de plannen voor een prijs vraag, etalage-wedstrijd en gratis ver voersmogelijkheden van personal van elders naar Goes. Gedurende de lichtweek zullen lief tallige jongedames iedere bezoeker een bloem te koop aanbieden. D.U.W.-arbeiders waren gebrand op extra-vacantietoeslag. Veertien dagen geleden werd bij de politie te Vlissingen aangifte gedaan door een reiziger, dat gedurende de nacht uit zijn auto, die op de Boulevard geparkeerd stond, kostbare mantels waren gestolen. Na een uitvoerig onder zoek is de politie er in geslaagd de ge stolen goederen op te sporen, die waren verkocht aan vier inwoners van Breda. Twee D.U.W.-arbeiders uit het kamp te Souburg zijn als daders gearresteerd. Zij hadden zich, alvorens met vacantie te gaan, zich nog voorzien van een ex tra-vacantietoeslag. De gearresteerden hebben bekend. Somber rapport. Indien nodig zullen nieuwe aanpassingsmaatregelen worden genomen. „HET INZETTEN van een belangrijk deel van onze toch al zo krappe goud en deviezenreserves voor dekking van het tekort op de betalingsbalans kan slechts worden voorkomen, wanneer de Nederlandse volkshuishouding zich, indien dit noodzakelijk mocht blijken, verder aanpast aan de ongunstige om standigheden". Deze weinig bemoedigende oproep, om de buikriem nog wat strakker aan t« halen is t« lezen in het door de Nederlandse regering aange boden verslag aangaande de werking van het Europese herstelprogramma in het eerste kwartaal van 1951. Weliswaar worden in dit verslag productie zowel als arbeidsproductiviteit bevredigend genoemd, maar hiertegenover staat een nog sterkere stijging van de uitgaven door de Nederlandse volkshuishouding. Het. nadelige verschil tussen productie en consumptie stijgt nog steeds en dit gaf de regering de hierboven aangehaalde sombere beschouwing in de pen. melde verdere noodzaak tot aanpassing. De indexcijfers zien er als volgt uit. Stelt men het jaar 1938 op 100 dan steeg het volume der industriële pro ductie in 1950 tot 139; voor het eerste kwartaal 1951 bedroeg het 150. Het indexcijfer voor de arbeidspro ductiviteit lag in het eerste kwartaal 1951 op 96 (vorig kwartaal 98). Dit al les ondanks de toenemende grondstof- fenschaarste. De waarde van de invoer lag in het eerste kwartaal 1951 14 procent boven het niveau van het voorafgaande kwar taal en 42 procent hoger dan in het eerste kwartaal 1950. Voor de uitvoer bedroegen deze percentages resp. 1 en 49 procent. Het invoersaldo bedroeg in hét eerste kwartaal 1951 780 millioen gulden tegen 480 millioen gulden in het voorafgaande kwartaal (dekkingsper centages 68 en 78). Het indexcijfer voor de groothandelsprijzen steeg van De cember 1950 tot Maart 1951 met 13 pro cent, het indexcijfer voor de kosten van het gezinsverbruik steeg in die periode met nog geen 4 procent. Deze stijging lag in hoofdzaak in de niet-voedings- middelensector. De stijging in deze laatste sector kwam pas na Maart, toen de regering noodgedwongen de subsidies beperkte. Bü deze toch al een ongunstig beeld vertonende cyfers komt nu nog de in spanning voor de defensie, die de uit gaven van de overheid sterk zullen doen stijgen. Daarnaast, zo wordt in het rap port gezegd, nemen de consumptie en de voorraadvorming door particulieren en de uitbreiding der voorraden bij het bedrijfsleven toe. Ter overbrugging van de steeds wij der wordende kloof tussen de nationale productie en de bestedingen heeft de regering maatregelen aangekondigd en ten dele reeds ten uitvoer gelegd, ten einde de bestedingen een vermindering te doen ondergaan. Deze vermindering zal echter naar verwachting slechts voor een deel tot verlaging van het te kort op de betalingsbalans leiden. Bo vendien zullen de genomen maatregelen pas op de lange duur hun uitwerking doen gevoelen. Inmidels bestaat derhalve het gevaar, dat de Nederlandse goud- en dollarre- serves, welke de laatste tyd aanmerke lijk z|jn afgenomen, nog beneden het niveau zullen dalen, dat voor deze re serves als een minimum moet gelden in verband met de noodzaak aan on voorziene omstandigheden het hoofd te kunnen bieden. Op grond hiervan komt de regering dan tot de hierboven ver- Meer dan 34 inwoners van Mützenich in arrest Meer dan 34 inwoners van liet Duitse dorpje Mützenich, een ten zuiden van Aken liggend grensplaatsje, bevinden zieh in arrest, verdacht zich te nebben opgehouden met smokkelen. Volgens mededelingen van de Duitse douane recherche zouden de inwoners in ongeveer één jaar tijd meer dan 100.000 kilo koffie de West-Duitse bondsrepubliek hebben binnengesmokkeld. Nagenoeg alle families ln het dorp zouden hierbij zijn betrokken. Bij de gearresteerden moeten zich onder andere twee zonen van de burge meester van het dorp bevinden, even als twee douaniers die van medeplich tigheid worden verdacht. Zij zouden aan de bende het dienstrooster van de Duitse douane in de omgeving van Mützenich hebben verstrekt. Het onderzoek heeft maanden in be slag genomen. De zaak begon te rollen, toen in Maart van dit jaar in Keulen een taxi werd aangehouden, waarin meer dan 300 pond koffie werd ver voerd. Na uitgebreide nasporingen kwam vast te staan, dat de smokkel waar in Mützenich over de grens was gebracht. De koffie werd in België opgekocht tegen ongeveer 4 D.M. per pond. In Duitsland gaat zij weer van de hand voor 7.50 D.M. tot 8 D.M. per pond. Restaurateurs, hotels en particulie ren in goede doen moeten tot de af nemers van de koffie hebben behoord De klanten van de bende bevonden zich in de grote steden van West-Duüsland en de koffie werd gewoonlijk pc taxi vervoerd. De chauffeurs ontvingen voor ritten naar Keulen b.v. 200 D.M. per rit. Ook de gearresteerde douaniers ontvingen grote bedragen voor de tips, die zij gaven. De schade, die aan de West-Duitse bondsrepubliek werd berokkend wirdt op ongeveer 1 millioen D.M. geschat. AMERIKAAN SE STEUN. In het kader van het Europese her stelprogramma heeft Nederland nu van Amerika ontvangen 'n bedrag van 839,8 millioen dollar; hiervan is voor 737 mil lioen dollar aan herstelprogramma goederen ingevoerd. Voor het lopende fiscale jaar heeft Nederland een toe wijzing van 79,5 millioen dollar, geheel bestaande uit schenkingen. In Februari werd hiervan 20 millioen ontvangen en in Juni nog eens 20 millioen. Bovendien hoopt men op een aanzien lijk bedrag onder het Amerikaanse pro gramma voor civiele en militaire hulp verlening. Waarschijnlijk zal dit voor de periode van 1 Juli 1951 tot 30 Juni 1952 155 millioen dollar bedragen. Hier van is reeds 22 millioen door Nederland opgenomen. De Generale Synode der Gereformeer de Kerken onderhoudende artikel 31 K.O., heeft in haar zitting van Dinsdag, te Kampen gehouden, de zaken van de theologische hogeschool tot een einde gebracht. Zij benoemde tot lector in de He breeuwse taal aan de theologische ho geschool te Kampen de heer J. P. Let- tinga te Aerdenhout, candidaat in de Semitische letteren aan de rijks-univer siteit te Leiden. Vervolgens instrueerde zij de door de verschillende particuliere synoden benoemde curatoren. Als zo danig treden op: ds D. van Dijk uit Groningen, ds J. Hettinga uit Harlin- gen, ds J. van Bruggen uit Assen, ds H. Meulink, em.-predikant uit Enschede ds E. T. van der Born uit Amersfoort, ds K. Doornbos te Wormer, ds C. Vonk uit Schiedam en ds J. ten Hove uit Ter neuzen. Ouderling H. Troostheide te Biitho- ven rapporteerde vervolgens over het verzoek van de particuliere synode van Groningen inzake de rechtskracht van de besluiten van de Generale Synode van Utrecht 1943. Aan de discussies over deze zaak na men deel: ds H. F. de Vries, Den Haag Oost, prof. dr K. Schilder te Kampen, ds J. van Bruggen te Assen, prof. P. Deddens te Kampen. Verscheidene sprekers drongen er op aan deze zaak nog even aan te houden. Op voorstel van de voorzitter besloot de Synode daartoe. Vervolgens rapporteerde ds B. Jon geling te Kampen over een schrijven van de kerkeraad van Groningen inzake de besluiten van de vorige synode (Amersfoort 1948) met betrekking tot de zending. De Groninger kerkeraad besloot deze besluiten niet voor vast en bondig te houden en zo spoedig mogelijk zelfstan dig of in samenwerking met genabuurde kerken het zendingswerk ter hand te nemen. De commissie stelde aan de Synode voor uit te spreken het te betreuren, dat Groningen zo gehandeld heeft. Roofoverval in Rotterdam Omstreeks sluitingstijd Maandagavond bevonden zich in het café „Taran tella" te Roterdam de caféhouder met zijn vrouw en de buffetjuffrouw, alsmede een echtpaar met zoontje van 14, dat in Schiedam naar de kermis was ge weest en nog even wat wilde gebruiken. Plotseling stapten drie gemaskerde mannen de openstaande deur binnen. Terwijl een van hen de deur sloot en erbij staan bleef, trad een tweede, met een pistool gewapend, naar voren en gelastte: „Handen omhoog. Wij willen money". In het café dacht men aanvankelijk aan een grap, maar toen de gewapende tegen nummer drie riep: „telefoon" en deze naar de cel liep, kennelijk met de bedoeling de telefoon uit te schakelen, ging men begrijpen dat het ernst was. De beide vrouwen achter de tapkast waren van deze ernst nog niet zo door drongen en verklaarden zich, het spel naar haar mening meespelend, bereid het geld te geven en wezen bovendien de kastelein aan. Een van de drie mannen, iemand met uitzonderlijk blond haar, liep reeds op de vrouwen toe om het geld in ont vangst te nemen, maar de man met de pistool gaf het bevel: „Nee, die moet je hebben". Daarbij wees hij op de café houder, die op een krukje voor het buf fet zat. De lichtblonde man veranderde daar op van richting, stapte op de caféhou der af, draaide hem met het barkrukje naar zieh toe en wilde hem zjjn porte feuille afhandig maken. Maar B. zeide geen geld te hebben, liep, zijn aanvaller afwerend, achteruit, greep een vaas die tegen een tafeltje stond en wierp die naar de glas-in-lood ruit. De vaas brak in stukken en een brok ervan kwam op straat terecht. De man met het pistool scheen in tijdnood te geraken. Daarom riep hij opeens: „Pas op, ik schiet". De lichtblonde man, die met de café houder bezig was, vluchtte haastig opzij, er viel een schot en de café houder, de heer Becude, werd on der de neus in het hoofd geraakt. NOG EEN GRAP? De caféhouder zakte in elkaar. Nog hadden zijn echtgenote en de buffetjuf frouw niet geheel door wat er gebeurd was. Steeds konden zij de gedachte aan een grap niet van zich afzetten en het schot, dachten zij, was uit een alarm pistool gekomen. Maar toen het bezoe kende echtpaar ontzet uitriep: „Uw man is getroffen" en er een grote plas bloed te zien was, rende mevrouw B„ die nu ook ging denken dat de telefoon onklaar was gemaakt, de straat op naar een café in de buurt. Daar vertel de zij het voorgevallene. Personeel van die zaak heeft toen de politie opgebeld. De drie overvallers waren na het val len van het schot ijlings verdwenen, zonder medeneming van geld. Zij sprongen op hun fietsen, die zij bij een waterstokerij in de omgeving hadden neergezet en verdwenen in de richting van de Martinus Steynstraat. Omdat de mannen gemaskerd waren, beschikt de politie slechts over 'n vaag signalement. Chr. Kleuterschool te Westkapelle geopend. Gistermiddag heeft de Ned. Herv. predikant, ds Oosthoek, onder belang stelling van al de ouders van de 85 leerlingen en andere genodigden de Chr. Kleuterschool to Westkapelle geopend. Ds Oosthoek begon met aan de ou ders en de kleuters het verhaal van „de Goede Herder" te vertellen en wees o.m. op de plicht om de kinderen naar een Christelijke school te zenden. Wethouder W. Gabriëlse Az. sprak namens B. en W. en herinnerde aan de oorlogsdagen. Drie jaar van samenwer king neefl deze kleuterschool ais resul taat gehad. Het verheugde de heer W. Flipse, ouderling der Ned. Herv. Kerk, dat de school gevestigd is in het jeugdgebouvsr van de Ned. Herv. Kerk. Hij zag dit als een manifestatie van eenheid en noem de de woorden van de Heiland „Opdat zij allen één zijn". Dr Huigens was zeer tevreden over het interieur van de school, zo zei hij, en had, hoe hij ook zijn best had ge daan om iets te vinden, geen er.kele aanmerking. Verder sprak nog het hoofd van de school met de Bijbel, de heer Vree. Na de pauze vertelde het hoofd van de kleuterschool, mej. Suurman, een verhaal aan de kleuters. De collecte gehouden onder de ouders bracht f 65,50 op. Dit bedrag werd aan mej. Suurman overgedragen, waarvoor zjj speelgoed zal kopen. DE BILT ZEGT: Aanvankelijk nog opklaringen, later echter weer toenemende bewolking met in de namiddag hier en daar regen buien. Meest matige wind tussen zuid west en zuid-oost. Dezelfde of iets ho gere temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1