msmm NOORDELIJKEN BEREID TOT ONDER ZOEK NAAR INCIDENTEN Twee spionnen in Den Haag gearresteerd Minister Stikker leidt dele gatie in San Francisco Pieter Jan Bruin liep bij Marseille in de val PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Communistisch antwoord op Ridgway's boodschap Overigens blijven zij halsstarrig de Ver» Naties beschuldigen V Op het matje! Engeland doet geen nieuwe voorstellen Landverraad uit haat en geldzucht Zij wilden landmijn aan „iemand uit het Oosten" overdragen vk SNIPPER NIEUWS' i i i Doden in Frankrijk door broodvergiftiging Gearresteerd in een jeugdherberg E.HJB.O» rampen oefening te Goes Avondmuziek in Goes 'liiiji'i Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad'' Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1953 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 28 AUG. 1951 Medewerkers: Directeur: J ACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; B. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 5.45 u., onder 19.37 u.; Maan op 1.42 u., onder 18.48 u. Hoogwater op Woensdag 29 Aug. Vlissingen: 12.19 u. 1.49 m., u. m.; Terneuzen: 0.19 u. 1.65 m., 12.48 u. 1.68 m.; Wemel- dinge: 1.21 u. 1.36 m„ 13.55 u. 1.34 m.; Zierikzee: 1.05 u. 1.16 m., 13.36 u. 1.13 m. De Noordelijke generaals Kim il Soeng en Peng Ta Hoeia hebben in antwoord op Ridgway's laatste boodschap, waarin deze zich be reid verklaarde de besprekingen te Kaesong te hervatten, voorge steld, een gemengde commissie te laten instellen. Volgens Reuter is aan Ridgway verzocht zijn verbindingsofficieren voor het onderzoek te zenden, zulks als voorwaarde voor een her vatting van de onderhandelingen. De Noordelijken eisen voorts „de volledige publicatie" van de tussen beide partijen gewisselde nota's. De Noordkoreaanse premier, Kim II Soeng en de bevelhebber der Chinese strijdkrachten in Korea, Peng Ta hoeai, geven Genraal Ridgway de schuld van het afbreken der onderhandelingen. Zij ontkennen uitvoerig, dat het „bombar dementsincident'1 geënsceneerd was. is: NEDERLAND EN BELGIë zullen te Parijs op het matje moeten komen. Bij de Raad van Bestuur van de Europese Betalingsunie. de E.B.U. Zij worden er van beticht zo al niet vals te spelen, dan toch wel zo met elkaar op te trek ken, dat België ten opzichte van de an dere Europese landen een uitzonderlijk gunstige positie inneemt, terwijl Neder land zijn hierdoor ontstane schuld op de E.B.U. afwentelt. Of met andere woorden: de E.B.U., dus de samenwer kende Europese landen, betalen onze voorlopige Benelux en België plukt er de vruchten van. Met deze redenering zijn de Neder landse en Belgische ministers het hele maal niet eens en dus komen zij a.s. Donderdag in Brussel bijeen om dus danige verklaringen op te stellen, dat de zinsnede, waarop na de Benelux- conferentie in Goes zo zeer de nadruk werd gelegd: „Ook zonder voor-unie zou de monetaire positie der drie Bene- lux-ianden niet anders zijn!", ook inder daad aannemelijk gemaakt wordt. VOOR EEN JUIST BEGRIP zullen wij trachten dit alles wat te verduide lijken. De E.B.U. is te beschouwen als een soort bank van de deelnemende Europese landen gezamenlijk. Ieder land kan bij een ander land kopen wat het nodig heeft zonder te betalen: de rekening laat het presenteren bij de E. B.U. Verkoopt dat land zelf goederen, dan heeft het een vordering op de E. B.U. De E.B.U. maakt telkens de balans op. Overschrijdt een land de vastge stelde som van zijn crediet, dan moet het gedeeltelijk in goud bijbetalen, heeft het een grotere dan vastgestelde vordering op de E.B.U., dan ontvangt het betaling in goud van deze bank. De in- en uitvoer tussen de deelnemende landen is vrij, geliberaliseerd dus, tot een bepaald percentage. Nu bestaat er echter tussen Nederland en België een z.g. voor-unie. Officieel is die wel ver lopen, maar men is stilzwijgend voort gegaan op de oude voet. Bij deze voor unie is een hoger percentage geliberali seerd dan tussen de andc-e landen. Ge volg is dat Nederland uit België enorme hoeveelheden exporteert. En daar beide landen lid zijn van de E.B.U. worden daar de rekeningen gepresenteerd. En daarvan is nu het gevolg, dat Neder land een uitzonderlijk hoge schuld beeft bij de E.B.U., zo erg zelfs, dat enige tijd geleden een crisis slechts verholpen kon worden door speciale maatregelen, ter wijl België een enorme vordering op de E.B.U. heeft en, geheel volgens de re glementen, daarvoor betaling in goud eist. Dat verdriet de heren van de E.B. U. en daarvoor moeten onze ministers op het matje komen. DE E.B.U. redeneert nu als volgt. Het is ons goed, dat er tussen Neder land en België en Luxemburg een eco nomische voor-unie bestaat, maar dat mag de andere leden niet benadelen. Van tweeën dus een: öf jullie sluiten werkelijk een economische unie, zodat alleen de Benelux lid is van de E.B.U. en niet Nederland en België en Luxem burg afzonderlijk, of jullie sluiten een dusdanige overeenkomst, dat wij daar van geen nadelen ondervinden. Dat kan gebeuren door terug te keren naar het ook tussen andere landen geldende per centage van liberalisatie (wat voor de Benelux een stap terug zou betexenen) of doordat België aan Nederland lenin gen verschaft zodat dat land zijn extra import kan financieren. Voor het eerste, een volledige Bene lux, voelt België niets. Logisch! De Belgische franc wordt steeds harder door het toevloeiende goud; waarom die te verbinden aan de Nederlandse gulden, die zo zacht is als boter in de zomer Voor de terugbrenging van het per centage voelt men echter in Nederland niets. België importeert wel veel in ons iand, maar is aan de andere kant ook een goede afnemer, die redelijke prijzen betalen wil. Gaat men die export terug brengen, dan verliezen wij voor sommi ge artikelen een behoorlijk afzetgebied Blijft punt drie overeen Belgische lening aan Nederland. Toen na de conferentie in Goes een journalist aan minister van den Brink vroeg of daarover gesproken was, ant woordde de bewindsman ontkennend. IV1 AfTCl I 1 II»- >,n 1 rln 1_1 I Zij herhalen de beschuldiging, dat de verbondenen een poging gedaan hebben de noordelijke gedelegeerden te ver moorden. Ook worden de beschuldigingen van provocaties en verdraaiingen herhaald. Aan het einde van de verklaring wordt gezegd, dat men op een ant woord van de verbondenen zou wachten. Hedenmorgen om 11.40 uur (plaatse lijke tijd) zou een verbindingsofficier van de delegatie der V.N. perhefschroef- vliegtuig naar Pan Moen Djon vertrek ken om een boodschap vandecommunis- ten te ontvangen. Dit is meegedeeld door brigadegeneraal Nuckols, negen uur na het laatste antwoord van Pe king, dat nog nietofficieelaande dele gatie der verbondenen is overgebracht. Men verwacht, dat de verbindingsoffi cier een afschrift van de verklaring van Peking zal ontvangen. NOORD-KOREAANS LEGERBERICHT. In het communiqué van het Noord koreaanse leger is Dinsdag bekendge maakt, dat het Noordkoreaanse leger een torpedobootjager van de V.N. tot zingen heeft gebracht en dat drie an dere schepen zwaar werden beschadigd. GENERAAL RIDGWAY BEZOEKT KOREA. Generaal Ridgway heeft per vlieg tuig een bezoek aan Korea ge bracht. Hij vertrok Maandag tegen de middag uit Tokio en keerde des avonds ongeveer tien uur (plaatse lijke tijd) terug. Het doel en de plaatsen, die hij bezocht heeft, wer den in een desbetreffend communiqué niet onthuld. Minister Staf over KOREA Het artikel van A. van Sprang. De regering heeft opdracht gegeven, een ernstig onderzoek in te stellen naar klachten inzake nalatigheid of strafba re handelingen ten opzichte van de Ko- rea-vrywiUigers en heeft te dien einde gegevens opgevraagd aan de comman dant van het Nederlandse detachement V.N. Aldus heeft minister Staf mede- gedeeld in antwoord op vragen van het communistisch lid der Eerste Kamer, de heer Schoonenberg betreffende het voor de Nederlandse krijgsraad te velde te Tokio tegen de vrijwilligers S. Heijn- dijk gevoerde proces wegens desertie in oorlogstijd, waarover Alfred van Sprang in diverse Nederlandse dagbladen heeft geschreven. Bijzondere omstandigheden noopten aldus de minister om Heijndijk en ook anderen bij hun komst in Korea op pos ten te zetten waar de meeste behoefte bestond aan nieuwe krachten. Op de keuring valt niets aan te merken, al dus de minister. HET OLIE-GESCHIL Maandag heeft de Britse ministerraad vergaderd. Aan het tweede deel der be raadslagingen nam Truman's bijzondere ambassadeur Harriman deel, die zich gedurende vijf kwartier onderhield met premier Attlee, minister Stokes en vier andere ministers. Na de bijeenkomst begaf Harriman zich naar de Ameri kaanse ambassade. Volgens ministers, die de bijeenkomst hebben bijgewoond, werd met algemene stemmen besloten, dat Engeland geen nieuwe voorstellen zal doen om de im passe in de onderhandelingen over het Perzische oliegeschil te doorbreken. De Britse regering is van mening dat, nu de Perzische autoriteiten geweigerd hebben medete werken aan een rege ling, waarbij de in de Perzische olie velden werkzame Britse technici ook in de toekomst onder een Engelse algeme ne bedrijfsleider werkzaam zouden zijn, zij nieuwe voorstellen behoren te doen om de door hun eis ontstane impasse op te heffen. Ook Harriman zou dit voor het heden de beste politiek achten. LEEG staan nu de conferentie gebouwen in Kaesong. Wachtend op nieuw overleg. KONINGIN NAAR DEN BOSCH OP 5 SEPTEMBER. H.M. Koningin Juliana heeft de wens te kennen gegeven in de namiddag van 5 September de Nationale Tentoonstel ling van Nederlandse trekpaarden te 's-Hertogenbosch, georganiseerd door de koninklijke vereniging „Het Neder landse Trekpaard", te bezoeken. IN KOREA OVERLEDEN. De Nederlandse regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat op 14 Aug. aan te voren bekomen verwondingen is overleden soldaat le klas C. H. Trebeis, legernummer 300506235 van het Nederlandse Detachement Verenigde Naties. Soldaat Trebeis was 21 jaar, ongehuwd en afkomstig uit Soe- rabaja. Dezer dagen heeft de Haagse recherche twee Hagenaars gearres teerd, die Nederlandse militaire geheim en aan een buitenlandse mo gendheid probeerden te verkopen. Dit is de eerste maal na de oorlog, dat er in ons land spionnen zijn gearresteerd. Eén van de twee gearresteerden, een de arm, een zekere G. Deze G. was zekere D., werkte als tekenaar in een I croupeur geweest bij een speelclub in Haagse industrie, waar een bepaald l Den Haag en kende daardoor tal van soort landmijn wordt vervaardigd. Het proto-type van deze mijn is reeds in de laatste wereldoorlog in gebruik ge. weest. Het huidige type is een verbete ring ervan. D. heeft door zijn positie in het bedrijf kans gezien zich de tekenin gen en een exemplaar van deze land mijn toe te eigen met het doel één en ander aan een buitenlandse mogendheid te verkopen. Hij zag zelf echter geen kans om in contact te komen met een agent van een buitenlandse mogendheid en nam daarom een vriend van hem in r 1 In Breda wordt sedert 25 Augustus de 12-jarige Johannes van der Zee uit de Burgemeester Middelaarlaan ver mist. Hij heeft met een goed dames rijwiel Zaterdagochtend de ouderlijke woning verlaten en is nog niet terug gekeerd. Op 1 Augustus j.l. waren reeds 10.000 bromfietsen méér in ge bruik dan personenauto's, nJ. in totaal 170.000. Er rijden voorts in ons land 84.000 vrachtauto's, 5.900 bussen en 108.000 motorfietsen. Utrechts vlees voorziening loopt in de war. De loon- slachters op het abbatoir zijn in staking gegaan en hoewel het personeel van de grossiers nu de slachtingen ter hand heeft genomen, zullen zy niet in staat zijn het wekelijks gemiddelde van 250 koeien en 600 varkens te halen. De Nederlandse vereniging van Weer- en Sterrekunde bestaat op 1 September a.s. een halve eeuw. Dit feit zal fees telijk worden herdacht met een bijeen komst in „Esplanade" te Utrecht. Op Woensdag 17 October a.s. zal het voor lopig Nederlands elftal in het Olym pisch stadion te Amsterdam tegen de bekende Engelse amateurs de Middlesex Wanderers spelen. Deze ontmoeting is bedoeld als een oefenwedstrijd voor de landenwedstrijd tegen Finland op 27 October te Rotterdam -„„„ciuajii. - Spaanse troe- Mogehjk zal dat ontkennende antwoord pen worden voor de helft in W.-Duits- hem zelf ook gespeten hebben, want dit I iand verwacht waar ze opgeleid zullen llllfF m,l„,,.l„„ ,11 .-i tro - lykt inderdaad een redelijke oplossing. Want het E.B.U.-systeem is wel aardig zo lang men niet al te diep in de put raakt, maar als de schulden te hoog lopen gaat het goud kosten. En dan is een door België verstrekte langlopende lening toch altijd nog beter. m„iWBChta, is nu °P de" resultaten van de Brusselse conferentie. Van het resultaat hiervan zal het afhangen of of niet^6nS °P h6t mat;ie stra£ krijgen worden in de bediening en het onder houd van Amerikaanse wapens. Het West-Duitse kabinet overweegt, vol- gens „The Observer", een verzoek aan de geallieerde autoriteiten tot wederin voering van oorlogsdecoraties. De Duit sers hadden er in de oorlog niet minder dan 64! Het verzoek zou hoofdzakelijk betrekking hebben op de verschillende klassen van het IJzeren Kruis. Het ha kenkruis zou dan door de federale ade laar moeten worden vervangen. mensen. Ongeveer een maand geleden ontmoette G. in een bar van een café restaurant in de Haagse binnenstad een kennis, waarvan hij aannam, dat deze hem het verlangde contact zou kunnen bezorgen. Deze kennis antwoordde be vestigend op de vraag van G., of hij hem in contact zou kunnen brengen met „iemand uit het Oosten". NAAR DE B.V.D. De kennis waarschuwde echter on middellijk de Binnenlandse Veiligheids dienst. Na onderling overleg werd be sloten, dat hij zijn rol zou blijven spe len. Zodra de B.V.D. er zeker van was dat het hier inderdaad een geval van spionnage betrof, waarschuwde zij de Haagse recherche. De kennis berichtte enige tijd later aan G. en D., dat hij een „koper" voor de landmijn had ge vonden. G. en D. stemden er in toe deze te ontmoeten. De ontmoeting werd ge arrangeerd in een café aan de Laan van Meerdervoort te Den Haag. Daarin en daarbuiten hadden zich rechercheurs opgesteld, omdat verwacht werd, dat G. en D. niet tezamen naar de bespreking zouden komen. G. verscheen inderdaad alleen. D. bleef buiten het café rond slenteren. De kennis stelde G. voor aan de pseudo-koper en alles scheen volgens de (politie)plannen te verlopen, totdat In het dorpje Pont Saint Esprit, na bij Marseille, heeft zich broodvergifti ging voorgedaan; de ziekteverschijnselen hebben zich bij de leden van zes ge zinnen geopenbaard. De patiënten, die de ziekte in hevige mate hebben, lijden aan zware waan voorstellingen, waarbij zij zich door vuur omgeven en door wilde dieren be dreigd wanen. Vier zieken hebben zelf moord willen plegen, doch dit kon wor den belet. Tot nu toe zijn twee patiën ten overleden. Men acht het waarschijnlijk, dat bij het vermalen van het broodgraan be standdelen van giftige planten men denkt hierbij aan hetgeen de Franse volksmond „heksenkruid" noemt mede zijn vermalen. De Franse autoriteiten hebben 23 meelfabrieken, waarvan bakkerijen in Pont Saint Esprit in de afgelopen week hun meel hebben betrokken, doen slui ten, hangende de resultaten van het ingestelde onderzoek. Twee andere meelfabrieken leveren thans het door de dorpsbakkerijen benodigd meel. de kennis plotseling aan de telefoon werd geroepen. Hy dacht, dat een rechercheur hem opbelde en zei daarom zoiets als „Het gaat prachtig, ze lopen in de val". Hy had echter D. aan de telefoon. Zonder iets te zeggen ver brak deze de verbinding. Zo snel, als zijn benen hem dragen konden, verwijderde hy zich van het café. Gelukkig werd zyn plotselinge vlucht opgemerkt door de buiten het café opgestelde rechercheurs. Zy gingen hem achterna, en arres teerden hem. In een tas, die hij by zich had, bevond zich een landmijn. G. werd in het café gearresteerd. G. en D. hebben een volledige beken tenis afgelegd. G. heeft als motief voor zijn verraad aan de Nederlandse zaak opgegeven, dat hij een overweldigende haat koesterde tegen ons land, omdat zijn vader, een politiek-delinquent, na de bezetting ter dood veroordeeld en gefusilleerd is. D. is tot zijn daad ge komen uit geldzucht. Naar wij nog vernemen is het perso neel, dat op de landmijnenfabriek werk zaam is, niet op zijn antecedenten on derzocht. Het is niet onmogelijk, dat dit na deze spionnagezaak alsnog zal gebeuren. Het Japanse Vredesverdrag „Een lastig parket" zegt de New York Times Naar wy vernemen Is gisteren in de Ministerraad besloten, dat Nederland deel zal nemen aan de conferentie te San Franaisco over het Japanse vredes verdrag. De Nederlandse delegatie zal onder leiding staan van de minister van buiten landse zaken, mr D. U. Stikker. Als diens plaatsvervanger zal de Nederlandse ambassadeur in Washington, dr J. H. van Royen, fungeren. De Nederlandse regering zal haar be zwaren, die zij ten aanzien van het ont- werp-verdrag naar voren heeft gebracht handhaven en in dit verband zich de ondertekening van het verdrag voor behouden. Maandag is in de „New York Times" een artikel verschenen waarin wordt gezegd, dat Nederland ongerust is over zijn onmacht om te bereiken, dat de Nederlandse amendementen op het ont werp vredesverdrag met Japan in over weging worden genomen. Do Nederlandse regering tracht te bereiken, dat een verklarend protocol aan het document wordt toegevoegd, aldus het artikel, doch intensieve di plomatieke gedachtenwisseling met Washington heeft tot dusverre slechts een vage belofte, om te zien wat gedaan kan worden om aan de Nederlandse eisen tegemoet te komen, tot gevolg ge- bad. „ZONDAGSVLIEGER" IN MOEILIJKHEDEN. Een zeventienjarige jongen in Kaapstad, besloot gisteren een klein vliegtuig te „lenen". Hij steeg op, doch toen hij wilde landen, lukte dat hem niet. Twee uur lang bleef hij rondjes maken boven het vlieg veld en wierp toen ten einde raad boodschappen uit, waarin hij om hulp verzocht. Daarop steeg een an der vliegtuig op, welks vlieger een schoolbord buiten boord hield, waar op in met krijt geschreven aanwij zingen in grote letters was vermeld, wat hij doen moest om te kunnen landen. De jongen wist een geslaagde lan ding uit te voeren. Hij had echter een zenuwschok gekregen en moest in een ziekenauto naar huis worden gebracht. PIETER JAN BRUIN is gearresteerd. Deze 21-jarige ambtenaar van de Dienst Publieke Werken te Amsterdam, die in Juni met honderddertien duizend gulden spoorloos verdween en wiens gelaat met zoals het signalement luidde de „ver van z\jn hoofd afstaande grote oren" voor de ramen van alle Neder landse politiebureaux prykte, is in een jeugdherberg te La Coitat by Marseille gearresteerd. HU is thans opgesloten in Marseille In afwachting van een even tueel verzoek tot uitlevering. Bruin moest geregeld voor publieke werken aanzienlijke bedragen storten op het gemeentelijke girokantoor. Op de één of andere manier schijnt hy erin geslaagd te zijn de stempels, waarmede de stortingsformulieren worden afge stempeld, na te maken. Zo kon hij de betalingsbewijzen afleveren zonder het geld gestort te hebben. De ontdekking van deze verduistering kwam pas, toen in Juni de afrekening van het girokantoor verscheen. Maar toen was Piet er al lang vandoor. Hij had ontslag genomen omdat hij „kon monsteren op een schip". Lang is naar hem gezocht. De ge meente Amsterdam stelde f 1000,be loning in het vooruitzicht voor hem of haar die inlichtingen kon geven, maar Pieter Jan bleef zoek. Overal zat hij en nergens. Totdat enige tijd gelegen een seintje kwam uit Frankrijk. Vorige week vertrokken inspecteur Posthuma van de Amsterdamse politie en inspec teur Wooning van de Rijksrecherche naar „la douce France", waar Pieter Jan Bruin werd gegrepen. Of er van de 113.000 gulden nog veel over is, is niet bekend PANIEK. In een bioscoop in Mexico City riep een vrouw „brand", toen een brandende lucifer op het programma viel, dat zij in de hand hield. Er ontstond geen brand, doch wel een paniek. De bezoe kers stortten zich op de uitgangen. Twee vrouwen, twee kinderen en een man werden hierbij vertrapt en gedood. NEDERLANDSE GEWONDEN OP WEG NAAR HUIS. Achttien Nederlandse gewonden zijn gisteren samen met Belgische en Fran se wapenbroeders uit Korea met het troepenschip „Empire Pride" te Liver pool aangekomen. De gewonden werden met ambulan ces van de marine naar ziekenhuizen overgebracht. Het is de bedoeling de Nederlandse gewonden zo spoedig mogelijk per vlieg tuig naar Nederland (vliegveld Valken burg) over te brengen. De Nederlandse delegatie naar de conferentie te San Fransisco verkeert in een lastig parket: aan de ene kant is het uiteindelijke ontwerp op drie punten onaanvaardbaar, doch aan de andere kant wil Nederland voorkomen, dat het met de Sowjet-Unie en de „sa- telietstaten" zal worden geklassificeerd als voerders van obstructie. Volgens de „New York Times" hebben de drie on aanvaardbare punten betrekking op het afzien van herstelbetalingen, de scha deloosstelling van voormalige gevange nen en het nakomen door Japan van de beperkingen op de visserij. Het spoorwegemplacement achter het veilinggebouw te Goes was gisteravond het toneel van een treinramp, die ge ënsceneerd was door het district Zeeland van de Vereniging voor E.H.B.O. Twin tig patiënten, her en der tussen de „wrakstukken" verspreid, moesten in allerijl geholpen worden, waartoe tien ploegen van ieder drie EH.B.O.-ers waren gerequireerd, namelijk één uit Goes, één uit Krabbendijke, twee uit Yerseke, één uit Wolphaartsdijk, twee uit Middelburg, twee uit Vlissingen en één uit Oostkapelle. Nadat de „slachtoffers" de eerste hulp was verleend, werden zij een pak- loods binnengedragen, die als „hospi taal" was ingericht, en waar zes dok ters de scepter zwaaiden. De opgaven waren niet zo gemakkelijk en dokier J. H. van Blommestein, die de medische leiding had en aan het slot de oefening besprak, gaf toe, dat er heel wat fouten gemaakt waren. De meeste met het vervoer. (Men zag zelfs een volijverige ploeg bezig een man kunstmatige adem haling te geven, terwijl verzuimd was de electrische draad, waardoor hij was „getroffen", van zijn lichaam te halen). In ieder geval: van de fouten kan men wat leren en daar was het ten slotte om begonnen. De districtsvoor zitter, de heer C. Vader uit Vlissingen, rekent nu op een toename van hel aan tal E.H.B.O.-ers. Belangstelling was er tenminste genoeg. Ook burgemeester W. C. ten Kate van Goes en wethouder A. Buijs kwamen in het begin van de avond een kijkje nemen. Hedenavond om half acht wordt in de Grote Kerk te Goes het volgende avondmuziek-programma verzorgd Echofantasie in a kl. terts, J. Pzn. Sweelinck; Cantate Domino, Dietr. Buxtehude; Komm Schöpfer, Herr Gott, J. S. Bach; Jerusalem (aria uit „Pau- lus"), Felix Mendelssohn Bartoldi; Jauchz Erd' und Himmel, Max Reger. Het geheel wordt uitgevoerd door mevrouw A. A. Scheltens—Koop (sopr.); mejuffrouw Lize Schoo (sopr.); de heer Sam Schyve (bas) en de heer Jan Rijn (orgel). DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig van Dins dagochtend tot Dinsdagavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk re gen, later op de dag echter weer en kele opklaringen. Matige tot krachtige, en aan de kust later wellicht tot hard toenemende zuidelijke tot zuid-westelij ke wind. Weinig verandering in tempe ratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1