Tumult in Perzische tweede kamer PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Positieve politiek" van Mossadeq gevraagd Britten hebben Zuid-Perzisch oliegebied verlaten Harriman en Tito waren het broederlijk eens Werkbijeenkomst van ministers 30 Augustus a.s. te Brussel. Dit jaar 3000 emigran ten naar Nw-Zeeland? EGYPTE BEREID OM DE ZIJDE VAN 'T WESTEN TE KIEZEN 1 Morrison kreeg antwoord lk SNIPPER NIEUWSk A'j' Twee kinderen onder neer stortend zand bedolven Ook mevrouw Maclean verdwenen Roosendaler Piet van As won wielercourse te Middelburg Het was Zaterdag feest in Heinkenszand Arbeiders opgesloten in lift terwijl fabriek brandde Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970. voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, TeL redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1952 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 27 AUG. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. pinsdag: Zon op 5.44 u. onder 19.39 u., Maan op 0.31 u. onder 18.26 u. Hoogwater op Dinsdag 28 Aug.: Vlissingen: 11.22 u. 1.28 m., 23.53 u. 1.46 m.; Terneuzen: 11.50 u. 1.47 m., u. m.; Wemel- 0.01 u. 1.20 m., 12.51 u. 1.18 m.; Zierikzee: 12.33 u. 0.98 m., u. m. Een bijeenkomst vat de Perzische Tweede Kamer ging Zondag in tumult uiteen, nadat afgevaardigden van de oppositie Premier Mossadeq hadden aan gevallen wegens het beëindigen van de besprekingen met de Britten ter regeling van het Perzische oliegeschil. De leider van de oppositie, Djemal Imami, verklaarde, dat Mossadeq het vertrouwen van het parlement had gesehonden door in strijd te handelen met de onlangs aangenomen motie, waarin de volksvertegenwoordiging het beleid der regering goedkeurde en Mossadeq machtigde de onderhandelingen voort te zetten. Waarnemers te Teheran verklaarden, dat Grady's pogingen door de Britse ambassade worden gewaardeerd. De Britten zijn echter van mening, dat geen overeenkomst mogelijk is zolang Mossadeq aan de macht is. De Perzische regering bestudeert plannen om de olie-raffinaderij te Aba- dan te heropenen. Dit deelde Hoessein Fatemi, de persoonlijke medewerker van premier Mossadeq, Zaterdag- mede. „Wij geloven, dat wij zelf ruwe olie kunnen produceren en wellicht een klei ne hoeveelheid ervan voor de Perzische behoeften te kunnen raffineren". Per- zië zou olie verkopen aan een ieder, die voor eigen vervoer zou zorgen en con tant zou betalen. VERSNELDE EVACUATIE. Inmiddels hebben alle Engelsen gis teravond, in plaats van vandaag, het Zuid-Perzische oliegebied verlaten. Behalve de Britten verlieten ook een twintigtal Indiërs en Pakistanen de Zuid-Perzische olievelden. Officieel heeft de Perzische olieraad uit naam van de Perzische Nationale Oliemaatschappij, het beheer over de installaties overgenomen. Van een daad werkelijke overname werd echter niets gemerkt. HARRIMAN TE LONDEN. Harriman is gisteren te Londen aan gekomen. Hij verklaarde twee dagen te Londen te zullen blijven alvorens via Parijs naar Washington terug te keren. Vandaag zal hij waarschijnlijk een onderhoud hebben met minister-presi dent Attlee, Stokes en andere regerings functionarissen. Harriman in London Vier maanden waren verstreken, sinds het aannemen van de wet op de nationalisatie van de olie-industrie, maar de premier had tot dusver niets gedaan om de wet ten uitvoer te leggen, aldus Iami. Ilij verzocht Mossadeq, die zelf niet aanwezig was, om spoedig voor de Ka mer te verschijnen, teneinde een posi tieve politiek ten aanzien van de natio nalisatie van de olie-industrie uiteen te zetten. GRADY WEER „BEMIDDELAAR" Men verwacht, dat de Amerikaanse ambassadeur in Teheran, dr Henry Grady, binnen enkele dagen weer zal gaan optreden als „onofficieel bemidde laar" in het oliegeschil. Naar te Teheran verluidt, zal hij po gen de Perzische leiders er toe te bren gen zodanige voorstellen naar voren te brengen, dat de Britten bereid zouden zfjn de besprekingen te hervatten. Zij spraken over Stalin Averell Harriman, president Tru man's speciale afgezant, is Zaterdag door maarschalk Tito van Joego-Slavië, die thans met vacantie in Slowenië verblijft, ontvangen. Op een persconferentie te Bied (Joe go-Slavië) verklaarde Harriman dat Tito en hij het er over eens zijn, dat het zekerste middel om een oorlog te vermijden gelegen is in het versterken van de strijdkrachten van beide landen. Harriman deelde mee, dat zjj Zater dag gesproken hadden over militaire en economische hulp van de Verenigde Staten en andere westelijke mogend heden aan Joego-Slavië. „Wij spraken natuurlijk ook over het Kremlin en wisselden onze meningen over Stalin uit", zo vervolgde Harriman. Hij was getroffen door het feit, dat Tito en hij dezelfde meningen waren toege daan ten aanzien van de Russische be doelingen en tactiek. Harriman sprak voorts met bewon dering over Tito's „realistisch begrip voor de Joego-Slavische problemen, zijn vastberadenheid en vertrouwen". RESULTATEN VAN GOES. Naar aanleiding van de beslissingen genomen tydens de conferentie van de ministers der Beneluxlanden te Goes op 14 Juli j.L, zal op 30 Augustus a.s. te Brussel een werkbijeenkomst worden gehouden van de Minister van Finan ciën, Economische Zaken en Buitenland se Handel der drie landen, teneinde pro blemen van monetaire aard te bestude ren. Van Nederlandse zijde zullen aan deze besprekingen de minister van Fi nanciën en van Economische Zaken deelnemen. Zaterdagmiddag ia het s.s. „Zuider kruis" met 831 emigranten aan boord, naar Nieuw-Zeeland vertrokken. In een redevoering, die de staatssec retaris van sociale zaken, mr dr A. A. van Rhijn, kort voor het vertrek der emigranten heeft gehouden, noemde hjj o.m. de volgende emigratiecijfersin 1948 vertrokken 95 Nederlanders naar Nieuw-Zeeland, in 1949 waren het er 101. In 1950 steeg dit aantal tot 503 en „dit jaar zullen bijna 3000 emigran ten naar Nieuw-Zeeland kunnen ver trekken". De staatssecretaris noemde deze dag een historische in de emigratie naar Nieuw-Zeeland, omdat de „Zuiderkruis" speciaal tot emigrantenschip is omge bouwd, zodat het mogelijk is geworden thans 800 emigranten op geriefelijke wijze naar hun nieuwe vaderland te brengen. Bovendien is de „Zuiderkruis" het eerste schip, dat rechtstreeks via het Panamakanaal naar Nieuw-Zeeland vaart. HET ENGELS-EGYPTISCH VERDRAG. AMERIKAANSE LUCHT MACHT ACTIEF IN KOREA. Honderden vrachtauto's werden brandende wrakken. Gevechtsvliegtuigen en lichte en zware bommenwerpers van de vijfde Amerikaanse luchtgroep zijn Zaterdag van het aanbreken van de dag tot het invallen der duisternis in actie geweest waardoor in één dag tijds achthonderd vrachtauto's der communisten tot bran dende wrakken werden gebombardeerd en gemitrailleerd. De zware bommen werpers voerden bovendien met succes aanvallen uit op bruggen, spoorweg knooppunten en opslagplaatsen. Aanleiding tot de aanvallen waren be richten, waarin melding werd gemaakt van een uitgebreid verkeer door motor voertuigen der communisten, die voor raden naar de frontlinie vervoerden. KIND GERED VAN VERDRINKINGSDOOD. Voor de ogen van een wanhopige moeder werd een 12-jarig jongetje uit Retranchement op een autoband vanaf het strand te Cadzand door de sterke stroom naar zee meegevoerd. Hoewel velen vanaf het strand de aandacht probeerden te trekken van de in de na bijheid varende Dukw, mislukte dit. Onverwijld ging toen de arbeider van het vvaterschap Het Vrije van Sluis, R. v. d. Luijster uit Cadzand met twee an deren te water. Onder grote spanning van de wachtenden wist hij ondanks de zware stroom, het jongetje weer vei- lip aan het strand te brengen. Op het nippertje gered werd ook een 14-jarig Utrechts meisje, dat met twee zoons van familie uit Lisse aan het strand bij Noordwijkerhout in zee aan het spelen was met een bal. Op zeker moment wilde zij de bal grijpen die wat ver in zee was gegooid. Ze raakte ech ter in diep water en werd door de stroom in zee getrokken. Haar 18-jarige neef zwom haar direct achterna. Een 43-jarig technisch amb tenaar uit Utrecht, die het ongeval zag gebeuren, sprong onverwijld in zee, ge- wapend met een autoband. Hij wist' het meisje, dat zich drijvend had weten te houden, op de band te werken en later ook nog de jongen, die matig bleek te kunnen zwemmen en bewusteloos was onder de arm te nemen. De stroom bleek echter te sterk. Toen zag men inmiddels op het strand wat er gebeur de en kwam een Hagenaar hem assis teren. De bewusteloze jongeman werd door kunstmatige ademhaling weef tot het bewustzijn gebracht. Het meisje kwam met de schrik vrij. Volgens verantwoordelijke Egyptische politieke kringen is Egypte bereid, de zijde van de Westelijke democratieën te kiezen en een nieuw verdrag met En geland te tekenen, waarin dit land in geval van oorlog het volledig gebruik van het Suez-kanaal en andere militaire bases wordt gegarandeerd. Vele Egyptenaren geloven, dat de enige weg om uit de huidige impasse te komen is het sluiten van een nieuw verdrag, dat „overeenstemt met de geest van de tegenwoordige tijd". De Egyptische minister-president Nahas Pasha heeft geantwoord op een persoonlijke boodschap die de Britse minister van buitenlandse zaken kort geleden aan hem had gezonden. In deze boodschap drong Morrison er op aan, het gehele vraagstuk der Brits-Egypti sche betrekkingen opnieuw in beschou wing te nemen, zolang er nog vooruit zichten bestaan op het tot stand komen van een regeling. Nahas Pasja's ant woord was eerst besproken door het Egyptische „kernkabinet". Nahas Pasja zou hebben geantwoord, dat Egypte gehouden is het in 1936 ge sloten verdrag met Engeland eenzijdig op te zeggen, tenzij de Britse regering nieuwe stappen zou doen om de im passe te doorbreken. Dit zou moeten geschieden veór het op reces gaan der Egyptische volksver tegenwoordiging, omstreeks vijftien September. Verscheidene duizenden demonstran ten, merendeels arbeiders, trokken gis teren door de straten van Cairo, Zij verzamelden zich voor het koninklijk paleis, waar zij anti-Britse leuzen rie- A A A r' DE BILT ZEGT: Weersverwachting tot vanavond Enkele buien. Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot vrij krachtige en aan de kust nu en dan krachtige Zuid-Wes- teiijke wind. Koel weer. In Tilburg ging Zaterdag een opslag plaats van gloeilampen van de N. V. Esco Electric" in vlammen op. Van de voorraad lampen werd 10 gered. De schade bedraagt enige tonnen. Volgens radioberichten wordt een En gels jacht, de „Blue Jay", dat Zaterdag ochtend uit Rye in Sussex naar Bour- gonge is vertrokken, vermist. Meer dan 52 lijken zijn geborgen in de over stroomde plaats, Cardenas in Mexico waar een dijkdoorbraak plaats vond. Tweehonderd vluchtelingen hebben zich in de heuvels teruggetrokken. Men tracht hen met hefschroefvliegtuigen te evacueren. De nabijgelegen havenstad Tampico wordt nu met overstroming bedreigd. Zes communistische jonge lieden, leden van de in West-Duitsland verboden „Freie (rode) Deutsche Ju- gend)", die terugkeerden van het jeugd- festival in Berlijn, werden gearresteerd en één in zijn kuiten geschoten, tijdens een vechtpartij met de politie op het station te Hamra (Rijnland). Zij riepen Stalinistische leuzen en „Weg met Adenauer"Over 2 jaar hebben oe V.S. een onderzeeboot, die door atoomkracht wordt voortbewogen. Een Amsterdammer is Zaterdagnacht van f 3500 beroofd. Hij was een avond uitgeweest met een onbekende vrouw, had „kennissen" ontmoet en met hen een gokspelletje gespeeld om tenslotte na een ruzie en een vechtpartij, tot de droeve ontdekking te komen, dat met het verdwijnen van zijn „gasten", ook zijn geld was verdwenen. pen en opzegging van het verdrag eis ten, dat precies 15 jaar geleden werd getekend. Voor de Britse ambassade deed zich hetzelfde voor. Toen de poli tie ingreep, werd zij met stenen beko geld. Na enige schoten in de lucht te hebben gelost, kon de politie de de monstranten verspreiden. Een zandverstuiving In een zanderij aan de spoorljjn SchaesbergEygels- hoven, onder Heerlen, heeft aan twee kinderen, de 11-jarige G. Huisman en de 13-jarige J. Huisman, afkomstig uit Rotterdam, het leven gekost. Zij logeerden beiden met hun moeder bij familie in Nieuwenhagen bij Schaes berg. De oorzaak van de instorting is onbekend. De afgraving had een hoogte van plus minus twintig meter en was 25 meter breed. Mogelijk hebben de regens van de laatste tijd de stijle zandheliing onder mijnd. De kinderen werden dadelijk door een grote hoeveelheid zand bedolven, met het gevolg, dat zij onmiddellijk ge stikt moeten zijn. Zij waren met nog andere kinderen Zaterdag in de zanderij aan het spelen. Alleen de beide Rotter damse kinderen werden door het zand bedolven. Omstreeks half zes was men met het uitgraven van de slachtoffer tjes zo ver gevorderd, dat de jongste G. toen werd gevonden. J. Huisman werd omstreeks acht uur geborgen. Arrestaties in West-Java. Vrijdagnacht zijn in West-Java onge veer 40 personen gearresteerd, onder wie de Nederlanders Koops (die onwet tig in het bezit van wapens zou zijn), jhr F. Alewijn, administrateur van de onderneming Radjamandala, die echter Zaterdagochtend weer op vrije voeten werd gesteld, en W. F. van de Woes- tijne, administrateur van de onderne ming Goenoeng Susuruh. Voorts het parlementslid en de voorzitter van de Masjumi voor West-Java, Isa Anshary en 25 Chinezen. De arrestaties geschiedden in het raam van de Veiligheidsactie, meldt Aneta. Het Britse ministerie van buiten landse zaken stelt een onderzoek in naar aanleiding van geruchten, dat mevrouw Maclean, de echtgenote van do verdwenen Britse diplomaat Donald Maclean, wordt vermist, aldus een woordvoerder van het Foreign Office. Zij ging de vorige week naar de Fran se Riviera. Op 25 Mei verliet Maclean Londen met 'n andere functionaris van het Britse ministerie van buitenlandse zaken Guy Burgess. Tot dusver is men er niet achter kunnen komen waar zij tenslotte zijn heengegaan. Volgens persberichten uit Zuid- Frankrijk is mevrouw Mclean de laat ste 48 uur niet meer gezien, sinds zij de villa bij St. Tropez, waar zij met haar drie kinderen en haar moeder en zuster verbleef, had verlaten. De woordwoerder van het Foreign Office verklaarde, dat de verdwijning van mevrouw Maclean niet officieel be vestigd was. Nieuw gebouwencomplex voor leger in Ermelo. By Ermelo zullen kazernementen ge bouwd worden voor de legering van 3000 militairen. Het gebouwencomplex zal tegen Februari 1952 gereed moeten zijn. Het militaire kamp zal gebouwd worden in de geest van „De Witten berg" te Stroe. Er zullen meer van deze kampementen in ons land opgericht worden. Zij zijn nodig in verband met de verlengde diensttijd. De bouw van het kamp in Ermelo zal een bedrag van ongeveer acht millioen gulden vorderen. De sneltrein BazelCalais is bij het verlaten van het slation Sanry-sur- Nied, nabij Metz, in botsing gekomen met de expresse Frankfort—Parijs. Deze laatste trein, die vertraging had en waarin zich hoofdzakelijk Ameri kaanse militairen bevonden, reed zeer langzaam. Volgens de berichten zijn er 2 doden en 20 gewonden. De foto toont de ravage op de plaats van 't onheil. MET EEN RONDE VOORSPRONG. Géén eindsprint, want de ronde-telling liep in de war Twee Engelsen en een Belg zijn in een amphibie-jeep het Kanaal overge stoken. Vrijdagmorgen om 9.45 uur ver trokken zij uit Calais en om 20 uur 's avonds landden zij in Engeland. De 2e ronde van Middelburg, die Za terdagmiddag werd georganiseerd door de Kon. Ver. „Uit het VolkVoor het Volk", in samenwerking met de N.W.U. en door 25 profs werd gereden, heeft een wel zeer sensationeel verloop ge had. Na verwoede strijd wist de Roo sendaler Piet van As een voorsprong van I ronde te nemen, doch tegen het einde slaagde de Belg V. Mereikel erin hem in te halen. Van As werd tot win naar verklaard en wel na een heftig tumult, want toen er nog 2 ronden te rijden waren, sprong men plotseling over op de laatste ronde, zodat een eindsprint totaal uitbleef Voor de start bood de heer L. M. Helder namens het bestuur van „Uit het VolkVoor het Volk" de Tour de Franeerijder Wim van Est, bloemen aan, waarna hjj, toegejuicht door meer dan 10.000 bezoekers, een ere-rondje reed. Om klokslag drie uur loste de burgemeester van Middelburg, mr dr N. Bolkestein, het startschot. De eerste 10 van de 140 ronden, die de deelne mers te rijden hadden, de afstand die moest worden afgelegd bedroeg 148 km leverde weinig op. Henk de Hoog uit Borgerhout reed een hond omver en moest de strijd staken. De renners Schepens en Jac. Storm bleken het ho ge tempo er werd het eerste uur 39 km afgelegd niet te kunnen bijhou den en staakten de strijd. EXPLOSIE. Om de strijd te animeren, werd toen een premie van f 50 uitgeloofd voor die renner, die kans zou zien een ronde uit te lopen. De premie groeide langzamer hand tot f 100. Deze bekendmaking werkte op de renners als een explosie. Een ogenblik leek het of van Est grote dingen zou gaan doen. Hij trok er al leen op uit en hield dit enkele ronden vol. Vos wist Wim van Est het eerst in te lopen. Toen kwam het moment, waarop Piet van As, gevolgd door Piet Evers en H. Vinken uitliepen. Jos. Suy- kerbuik, die in deze ronde debuteerde als prof, doch wegens een lekke band een ronde achter was, voegde zich bij deze drie renners. Na enkele ronden trokken Van As en Suykerbulk er getweeën tussenuit, de twee anderen vielen terug op het pele- ton. Groter en groter werd de voor sprong en de spanning steeg. In de 105e ronde wisten Van As en Suykerbuik, die om beurten op kop lagen, alle ren ners in te halen. De jury besliste, dat beiden de f 100 broederlijk moesten de len. Een ronde later werd Suykerbuik het slachtoffer van een veil partij vlak voor de jurytafel. Hij moest de strijd staken. Na 110 ronden waren nog 15 renners in de course. MEREIKEL LOOPT UIT. Met nog een 30 ronden voor de boeg ging de Belg Mereikel er vandoor. En kele anderen, die al één of meer ronden achter lagen, bleven aan zijn wiel han gen. Zonder zich om de anderen te bekom meren, reed Mereikel een bewonderens waardige rit. Met nog 12 ronden te rij den was zyn voorsprong ai 1 minuut 12 sec. Een premie van f 50 werd uit geloofd, indien de Belg er in zou sla gen, van As in te halen. De overwin ning, die Van As practisch in de zak had, kwam in gevaar. Iedere ronde liep de Belg enkele seconden in. Toegejuicht door de duizenden slaagde hü erin om 5 ronden voor het einde Van As in te halen. Men kon een formidabele strijd om de eerste plaats tussen beiden ver wachten. In de op 2 na laatste ronde kwam de Belg door met een kleine voorsprong op Van As. EENTJE MEER OF MINDER Hoe, dat zal wel niet duidelijk wor- één na laatste ronde overgeslagen en den, werd door de rondeteller de op met de gedachte, dat zij er nog twee te rijden hadden, gingen de renners de laatste ronde al in. Dit was oorzaak, dat er van een eindsprint geen sprake was. Zowel van As als Mereikel kwa men in het grote peleton, waarop ze 1 ronde voorsprong hadden, door de fi nish. De verwarring was enorm en renners en publiek liep te hoop. Van As werd evenwel tot winnaar uitgeroepen in de tijd van 3 uur 47 minuten 20 seconden. 2. V. Mereikel. 3. .H. Vinken, Geleen. 4. Wim van Est, St. Willibrord. 5. Thijs Roks, Sprundel. 6. Piet Evers, Wormer- veer. 7. Jac. de Groot, Leiden. 8. Gus- taaf Spacaert, Eeclo (België). 9. Mar. Buuron, Bergen op Zoom. 10. Gerrit Loos, Amsterdam. Belgische onderscheiding voor Nederlandse Rijkspolitie. Bij K.B. van 1610'50 van Z.K.H. de Prins Regent, thans Z.M., de Koning der Belgen, zijn aan de Postcomman- dant der Rijkspolitie te Sint Annaland, de heer P. J. van Engeidorp Gastelaars de volgende onderscheidingen verleend: le de Medaille van de Weerstand; 2e de Herinneringsmedaille van de oorlog 19401945. Deze onderscheidingen wer den hem verleend wegens zijn verdien sten in de illegaliteit tijdens de bezet ting. Een dergelijke onderscheiding werd ook verleend aan de Postcommandant der Rijkspolitie J. den Hamer te Drel- schor. Gen.-Maj. Scholten hoofdleider voor Ambonezenkampen. Naar het A.N.P. verneemt, is binnen kort de benoeming te verwachten van de gepensionneerde Generaal-Majoor P. Scholten van het voormalige K.N.I.L, tot hoofdleider van de kampen, waarin Ambonezen zijn gehuisvest. Generaal- Majoor Scholten zal in het bjjzondefi worden belast met het handhaven van orde en tucht in deze kampen. Hij zal komen te staan onder de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Bjj de vervulling van zijn taak zal hij nauw samenwerken met de vertegenwoordi gers van andere ministeries, welke be moeienis hebben met de Ambonezen. Boogschutterssociëteit „Soranus" vierde honderdjarig bestaan. GROOT FEEST was het Zaterdag in Heinkenszand waar de handboogsocieteit „Soranus" haar honderdjarig bestaan vierde met een schuttersconcours. Twee honderd schutters namen hieraan deel en onder hen bevonden zich vele Bel gische gasten. Jhr mr A. F. C. de Casembroot, de Commissaris der Koningin, heelt het eerste schot gelost voor dit concours, waarvoor H.M. de Koningin een zilveren medaille beschikbaar had gesteld. Die medaille is nu in bezit van M. Almekinders uit Kwadendamme, die met een waar meesterschot de hoofdvogel van zjjn standplaats deed tuimelen. De feestelijkheden begonnen met een officiële ontvangst op het gemeentehuis waar ook aanwezig waren het lid van G.S., mr dr A. J. J. M. Mes en dr P. Staverman. Burgemeester B. Funk sprak de afgevaardigden van de diverse sociëteiten hier toe en wenste de ju bilerende vereniging geluk met haar eeuwfeest. Een speciaal woord richtte hjj tot de heer J. Koopman, die reeds meer dan 60 jaar lid van „Soranus" is. Na hem sprak jhr de Casembroot woorden van waardering. Hij feliciteer de de jubilerende vereniging en sprak op hartelijke wijze de Belgische schut ters toe. Nadat de voorzitter van „Soranus", de heer A. de Jonge die met zijn zes zoons steeds actiet aan alle concoursen deelneemt in het kort de geschiedenis der vereniging had gereleveerd, bracht de voorzitter van „Jacoba van Beieren" te Goes een gelukwens uit en overhan digde onder applaus een ere-medaille. De heer De Beste sprak als voorzitter 24-JARIGE MAN SPRONG VAN De mogelijkheid wordt geopperd, dat DAK. Een explosie en een daarop gevolgde brand bij de N.V. Verffabriek Pieter Schoen en Zoon te Zaandam kostte Za terdagmorgen het leven aan een 24- jarige ongehuwde arbeider W. Dijkstra. Hoe deze brand is ontstaan, weet men niet precies. Tien arbeiders, die op een afdeling van de verffabriek werkten, waren bezig met het reinigen van de vloer. Daartoe gebruikten zij „Thinner", een zeer licht ontplofbare en brandbare stof, die bij geringe temperatuursver- hoging tot zelfontbranding kan koman. één van hen, die bezig was met het hakken van een gat in een betonvloer, een vonk veroorzaakt heeft, toen zjjn hamer van zijn rawlplugbeitel ketste. Toen de brand ontstond, bevond het grootste gedeelte van de arbeiders zich vlak bij de uitgang op weg naar het schaftlokaal. Zeven mensen, die bjj het washok stonden, konden via de brandladder de uitgang bereiken, twee arbeiders, die bjj de lift stonden, vluchtten ln de lift. Zjj schjjnen daarbjj de deur niet vol ledig gesloten te hebben, waardoor de lift halverwege de vjjfde en vierde eta ge bleef hangen. In bon angst hebben zjj daarna tegen de deur gebonsd, waar door deze ontzet werd. Het vuur vond intussen gretig voed sel in de opgeslagen voorraden verf stoffen, terpentijn en lijnolie. Voor de twee arbeiders, die zich in de lift be vonden, werd de situatie allengs hache lijker. Nadat de fabrieksbrandweer en de gemeentelijke vrijwillige brandweer gezamenlijk het vuur meester geworden waren kon een begin worden gemaakt met hun bevrijding uit de liftkooi. De mannen, die ernstige verwondingen hadden opgelopen, werden naar het zie kenhuis overgebracht. Hun toestand is zorgwekkend. Dfe arbeider Dijkstra was in de eer ste consternatie van het dak gespron gen. Hij is aan zjjn opgelopen verwon dingen bezweken. Verscheidene arbei ders liepen lichtere verwondingen op. van de Zeeuwse schuttersbond. Ook enige Belgische afgevaardigden voerden het woord. Inmiddels had het muziek gezelschap „Euterpe" zich opgesteld bjj het raadhuis en ging het met een pit tige mars naar de Stengeweide. Na het spelen van de Brabanconne en het Wil helmus schoot de Commissaris der Ko ningin de eerste pijl af. Officiële pijlen werden nog afgescho ten door mr dr A. J. J. M. Mes, dr P. Staverman, pastoor Witkamp en de beide wethouders. Onmiddellijk hierna namen de wedstrijden op staande en liggende wip een aanvang. De uitslag luidde als volgt: Hoofdvogel: M. Almekinders, Victo ria, Kwadendamme, zilveren medaille H.M. de Koningin; le Zijvogel: D. Meeuwse, Juliana, medaille burgemees ter Funk; 2e Zij vogel: J. Ossewaarde, Doel naar Hoger, medaille dr Mes; le hoofdkal: P. Paree, Willem Teil, Ove- zande, medaille B. v. d. Dries; 2e hoofd kal: L. Verdonck, Concordia, 's-Heeren- hoek, medaille A. v. d. Dries; le onder- kal: P. Schreurs, Zeelandia, medaille Jan de Jonge; 2e onderkal: Jac. van den Dries, Eensgezindheid, medaille Henge lose Bieren; le klepprijs: J. de Jonge, Soranus, Heinkenszand, wisselbeker ge meentebestuur Heinkenszand en med- daille C. d. K.; 2e klepprijs: J. de Beste, Edele Handboog, Oudelande, Lauwer krans Notaris van Werkum; 3e klep prijs: C. Stouthamer, Zorgvliet, Eile- woutsdijk, medaille M. J. v. d. Dries; 4e klepprijs: A. Daalman, Vooruitgang, medaille fanfare Euterpe; 5e klepprijs: Jan Rijk, Willem Teil, Ovezande; 6e klepprijs: A. de Jonge, Willem Teil, Ovezande; 7e klepprijs: A. Stouthamer, Zorgvliet; 8e klepprijs: H. A. Mol, Wil lem Teil, Kapelle. Meeste kleine vogels: D. van Jole, Kloosterzande (7) Lauwerkrans Zeeuw se Bond van Handboogsociëteiten. Opvolgende kleine vogels: Rejjnierse, Ware Vrienden, Gent, medaille voetbal vereniging Luctor.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1