Geen massale werkloosheid te verwachten zegt regering Antwoord van Ridgway PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Tweeërlei ideaal, tweeërlei jeugd» Ommekeer in internationale economische situatie oefende tot op heden gunstige invloed uit De strijd in Indo-China. k SNIPPER NIEUWS1 DG-6 stortte neerj 50 doden Zijn leven lang gevochten voor rechtsherstel Twintig doden, veertig gewonden bij spoorwegongeluk te Metz Commissie zal exploitatievorm van kraanbedrijf onderzoeken Zeven vragen over de Schelde- Rijn verbinding Uitgave Stichting „Zeeuwse1" Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 243S, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr» 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1951 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 25 AUG. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Jkrtjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wi#i Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.40 u. onder 19.43 u., Maan op 23.28 u. onder 17.10 u. Hoogwater op Zondag 26 Aug.: Vlissingen: 8.40 u. 1.29 m., 21.13 u. 1.26 m.; Terneuzen: 9.07 u. 1.48 m., 21.37 u. 1.46 m.; Wemeldinge: 10.03 u. 1.23 m., 22.33 u. 1.18 m.; Zierikzee: 9.43 u. 1.06 m., 22.16 u. 1.— m. Het wereldfestival van de communis tische jeugd in Oost-Berlijn is niet een zaak, die met een glimlach en een schouderophalen kan worden afgedaan. Zij is het trieste bewijs van waartoe een jeugd kan worden opgezweept door een stelselmatige beïnvloeding van de geest. Wij geloven niet, dat die honderddui zenden jongens en meisjes persoonlijk bewust hebben gekozen voor het com munisme. Er is in het communistische opvoedingssysteem een zeer doelbewust misbruik maken van de massa-suggestie en het uitsluiten van de mogelijkheid kennis te nemen van hetgeen anderen denken. In de massa gaat de individu volkomen verloren; het getal is favo riet. Wü hebben dat gezien in de tijd van Hitler en Mussolini, wij zien het nu weer in de tijd van Stalin. De massa hoort en weet niet anders en daarom is het nemen van een persoonlijke be slissing, gedragen door het besef van eigen verantwoordelijkheid, ondenk baar. Toch mag niet worden vergeten, dat aan deze communistische jeugdsamen- komst het één en ander is voorafge gaan. In dorpen en steden, niet alleen in Oost-Duitsland, maar ook in tal van democratische landen, zijn de jongeren afgericht in het gebruik van de com munistische wapenen. Daarbij is niet het belangrijkst de vraag, volgens wel ke methoden dit geschiedt, maar wel het feit, dat de communistische leer meesters hun leerlingen een ideaal doen zien. Een ideaal, dat door en door fout is en alleen inhoud krijgt als een tegen stelling tot het systeem der „kapita listische" landen, maar het blijft een ideaal. En voor ieder mens, voor iedere jongen en voor ieder meisje geldt, dat een ideaal hem of haar grijpt, het le ven, het handelen en het denken be heerst. De beleving van een ideaal sleept anderen, die nog sceptisch aan de kant van de weg staan en die geen principiële tegenweer kunnen bieden, mee. Zo grijpt het ideaal ook die an deren aan. Het wordt een massa-pro duct van de geest. Critiek op zichzelf en op anderen ontbreekt. Want die kan niet bestaan in een systeem, dat in stand wordt gehouden door geheime politie en zij behoeft ook niet te be staan, omdat het juist onpersoonlijk is. Als er sprake is van critiek, dan is die uitsluitend gericht op de vijanden van dat ideaal, n.l. de mensen in de landen, waarvoor geen ijzeren gordijn nangt. P) it alles zo te stellen is natuurlijk wel van belang, maar daarmede zijn wij niet klaar. Het wereidjeugd- festival in Berlijn heeft ons n.l. ook iets anders, iets zeer positiefs, te zeggen Wanneer wij huiveren, als wij zien, hoe daar in het Oosten millioenen jongens en meisjes worden vergiftigd door een anti-christeljjke ideologie, hoe hun een caricatuur van vrijheid en democratie wordt voorgehouden, hoe hun wordt verteld, dat godsdienst de grootste vij and is van een volk, dan zullen wij ons ernstig moeten afvragen, wat wjj onze opgroeiende jongens en meisjes zullen leren, In het gezin, op de school, in de arbeid der kerk en in de vrije jeugd beweging. Over dat laatste willen wij nog enkele dingen zeggen, omdat het speciaal met ons onderwerp verband houdt. De jeugdbeweging in ons land wordt wel eens het derde milieu genoemd, na het milieu van gezin en school. In de éne jeugdbeweging of jeugdorganisatie wordt de zelfwerkzaamheid der leden meer ontwikkeld dan in de andere, maar in het algemeen kan men zeggen, dat zij werkt aan de vorming van de jonge mens, in geestelfjk-zedelijk en in cultureel opzicht. Deze vorming ge schiedt vanuit het beginsel, waarop de betrokken jeugdbeweging staat. Als het goed is, zal ook in de jeugdbeweging de jongen en het meisje een ideaal worden voorgehouden. Maar de jongere zelf kan en zal beslissen over de vraag, wat hij of zij met dat ideaal doet. Dat Is dus een persoonlijke beslissing. Wij willen dit nader toepassen op de jongens en meisjes, die lid be horen te zijn van de christelijke jeugd beweging in al haar vertakkingen en schakeringen. Wij zeiden, dat zij lid be horen te zijn. Dat sluit in, dat velen het niet zijn. Hoe komt dat? In vele ge vallen, doordat de ouders het wel ge loven en verzuimen hun kinderen te wijzen op het grote belang van de vor ming in het derde milieu. En in andere gevallen, doordat de christelijke jonge- i zélf niet wil inzien, dat altijd, maar vooral nu, principiële vorming voor het brede maatschappelijke terrein, maar ook voor het kerkelijke en staatkundige leven, onmisbaar is. Omdat èn ouderen èn jongeren vaak niet meer zien het christelijke, het éni ge ideaal, d.i. de doorwerking van het Evangelie in het gehele leven, geen en kel gebied uitgezonderd, en ernaar stre ven een leesbare brief van Christus te zijn. Wat dat betreft, kunnen zij een beschamend voorbeeld nemen aan die jonge communisten, die, al is het dan vaak in de ban van de massa-suggestie, toch wel degelijk hun ideaal zien. Zeker, de christelijke jeugdbeweging is geen vormingsinstituut, dat hoger staat dan gezin, christelijke school en catechisatie. Maar het niet dankbaar aanvaarden ervan èn het niet actief erin medewerken betekent een moed willig verzuimen van de kansen, die God vandaag aan de dag nog geeft. Zien onze jongens en meisjes allen ijet christelijke ideaal? De christelijke jeugdbeweging is niet de panacee om pal te staan, als ooit ook hier de con frontatie met het communisme een feit mocht worden. Maar zij is wel de school van vrije jongens en meisjes, die uit de Bijbel leren, waarom dit communisme onvoorwaardelijk moet worden afge wezen. T. DE WERKGELEGENHEIDSNOTA. Emir Talal naar Jordanië. Emir Talal zal in de naaste toekomst uit Genève naar Amman vertrekken „om zijn toekomstige verantwoordelijk heid in het Hasjemietisch koninkrijk van Jordanië op zich te nemen", aldus is officieel te Genève bekend gemaakt. Emir Talal bevond zich in Zwitser land, toen zijn vader 20 Juli vermoord werd, Xn zijn afwezigheid werd zijn jon gere broer, Emir Naif, regent. De ommekeer In de Internationale economische situatie heeft tot dusver een gunstige invloed uitgeoefend op de werkgelegenheid in ons land. Massale werk loosheid wordt voorlopig niet venvacht. Aldus verklaart de regering in de M.V.A. op het verslag der Tweede Kamer nopens de nota omtrent de werk- geiegenheidspolitiek. Deze gunstige ontwikkeling het absolute peil der werk loosheid lag in Februari en MaaTt enigszins en in April en Mei j.l. niet onbe duidend beneden dat der overeenkomstige maanden van het vorige jaar is volgens de regering het gevolg van de versnelde toeneming der productie die op haar beurt weer mogelijk werd door gunstige exportmogelijkheden, hoge Investeringen en verhoogde voorraadvorming. Met als achtergrond de herbe wapening en paraatheidseconomie in de gehele wereld. Gezien de blijvende noodzaak van in dustrialisatie, aldus de M.v.A., behoeft dan ook niet worden gevreesd, dat in de bedrijfstakken die investeringsgoe deren voortbrengen een verminderde werkgelegenheid zal volgen. Dat de werkgelegenheid hier te lande in sterke mate terugslag zou hebben ondervonden van de afscheiding van Indonesië, zoals velen denken, ontkent de regering, die wijst op de toename van het handelsverkeer en de scheep vaart. De regering gaat thans na, in hoe verre een actieve werkgelegenheids- politiek in harmonie kan worden ge bracht met de zorg voor het evenwicht van de betalingsbalans. Zij is bezig het omvangrijke tekort op de nationale be- lans te bestrijden. Maatregelen tot vermindering van de consumptie en niet direct productieve investeringen kunnen echter in begin sel leiden tot een vermindering van de werkgelegenheid. De vraag echter, of er sprake is van een tegenstrijdigheid tussen 't streven naar een sluitende be talingsbalans en een hoog peil van werkgelegenheid, hangt af van de mate waarin voldaan wordt aan een maxi male opvoering van de export. De regering is echter niet van me ning, dat nu moet worden vastgesteld TOKIO, 25 Aug. 1951. Generaal Ridgway heeft de Noordelijken en de Chinezen vanochtend medegedeeld: „Als u bereid bent de schorsing van de wapenstilstandsbesprekingen te beëin digen, zal ik mijn afgevaardigden last geven uw afgevaardigden te ontmoe ten". Tezelfder tijd verwierp Ridgway de communistische klacht en eisen over schending van de neutrale zone. Ridgway noemt de communistische beschuldigingen „vals en ongerijmd" en „klaarblijkelijk vervaardigd voor eigen verdachte bedoelingen". Belangrijke Franse overwinning. De te Saigon gevestigde Franse legerleiding heeft medegedeeld, dat strijdkrachten der Franse Unie cen trale opslagplaatsen der Vietminh-op- standelingen hebben veroverd, waarbij zij de hand hebben gelegd op rijstvoor- raden, die voldoende waren om de re bellen in het gebied van Cochin-China voor acht maanden van levensmidde len te voorzien. Fransen zijn door een moerassige vlakte, 80 km. ten Zuidwesten van Saigon gestoten, waarop de Vietminh- strijders in westelijke richting terug trokken. De Fransen hebben, behalve grote rijstvoorraden, 300 runderen en 800 varkens buit gemaakt. Volgens de Franse legerleiding is dit verlies van de Vietminh het ernstigste, dat zij in de vijf jaren van verbitterde strijd in dit gebied hebben geleden. T T 1 k i j Met stille trom is de Sowjet-Russi- sche repatriëringscommissie uit Kla- genfurt vertrokken. De Britse autori teiten stonden ervan te kijken. Het ver trek werd gemerkt toen men hun bu reau in het stadhuis geheel leeg aantrof. Ook de Oost-Duitse president Wil- welke politiek in deze voorkeur ver dient. REGIONALE WERKLOOSHEID. Over de regionale werkloosheid wordt ook het een en ander gezegd. Onder meer, dat in de landbouwsector veel gewonnen zou zijn als de bedrjjfshoof- den meer dan tot dusver zouden inzien dat niet alle kinderen een plaats in het agrarisch bedrijf kunnen krijgen. Over de z.g. „toppen" in de landbouw merkt de M.v.A. op, dat de veevoeder voorziening noopt tot de verbouw van meer voederaardappelen. Tevens wordt ernaar gestreefd de teelt van suiker bieten te vergroten. De teelt van deze gewassen brengt weliswaar de „toppen" mee in de arbeidsvoorziening, maar de deviezen die verdiend worden, recht vaardigen dit streven. DE GEKEPATRIEERDEN. De gerepatrieerde burgers hebben geen merkbare invloed op de arbeids markt uitgeoefend. In totaal deden 9500 personen een beroep op het arbeidsbu reau. Nog 5600 zijn zonder werk. De regering geeft toe dat een aantal werkloze zoons van land- en tuinbou wers en middenstanders nog niet staat ingeschreven. De seizoenwerklozen wilt de regering helpen door mechanisatie en industria lisatie, binnenlandse migratie en emi gratie. Bij de verdeling van bouwcontingen- ten wordt door de overheid rekening gehouden met de wenselijkheid de ver huizing mogelijk te maken van arbeids krachten uit de „overschotgebieden" naar streken waar nog een tekort is. Het vraagstuk van de werkloze ouderen en hun wederinschakeling in het ar beidsproces vormt een aparte studie. Op 1 Januari waren nog 250.000 man nen en 50.000 vrouwen van 60 jaar en ouder aan het werk. Vier en veertig passagiers en 6 leden van de bemanning van een groot Ame rikaans iijnvliegtuig werden gedood toen het toestel gisteren in de buurt van Oakland neerstortte. Het vliegtuig, een DC-6 van de „Uni ted Airlines", verongelukte even voor het aanbreken van de dag. Het kwam uit Chicago en zou op het vliegveld van Oakland landen. Het toneel van de ramp is een met kreupelhout bedekt woest heuvelachtig gebied, 30 km ten Zuiden van Oakland. Een politie-afdeling vond de slachtof fers in een ravijn waar wrakstukken verspreid liggen. Tegenstrijdige verklaringen van Hamman en Stokes? Naar A.F.P. meldt heeft Averell Harriman, de bijzondere gezant van Truman in Perzië, voor zijn vertrek naar Londen een reeks verklaringen gedaan, welke in strijd zijn met de mon delinge en schriftelijke verklaringen van Richard Stokes, de Britse gedele geerde. Onder meer heeft hij gezegd, dat hij de Britse voorstellen pas kort voor de overhandiging aan de Perzische delegatie heeft gezien. Hem was voorts nooit gevraagd of hij het met de voor stellen eens was. Bovendien had premier Mossadeq niet, zoals Stokes verklaarde, zijn standpunt tussen 20 en 21 Augustus veranderd. De premier had nooit ingestemd met de benoeming van een Britse directeur- generaal. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde Vrijdag, dat het bezoek van Harriman aan Bel grado „louter een hoffelijkheidsbezoek" was. Over enige dagen zullen de nieuwe „scooters" met zijspan, die in Neder land werden gebouwd, speciaal ten behoeve van de Wegenwacht van de A.N.W.B., op de wegen verschijnen. 's-Gravenhage heejt de primeur van dit nieuwe vervoermiddel der Wegenwachters, dat er zeer aantrekkelijk uitziet. Deze automobilist wil er wel iets meer van weten. ZAAK FONTEYN 10 SEPT. VOOR GERECHTSHOF. De 51-jarige voormalige sergeant- bonstabel der Koninklijk, Marine A. H. F. Fonteyn uit Amsterdam, die in 1933 betrokken was bij de achtervolging van de muitende bemanning van „De Zeven Provinciën" bij de kust van Sumatra, zai binnenkort opnieuw terecht staan. Zjjn zaak zal op Maandag 10 Septem ber a.s. om twee uur des middags in hoger beroep dienen voor het Amster dams Gerechtshof. Destijds werd F, aanvankelijk per abuis zelf voor een muiter aangezien, waardoor wrijving tussen hem en zijn superieuren ontstond. Twee jaar Jater werd hij in Den Helder voor verdere dienst aigekeurd. In het medische rap port werd hij lichamelijk ongeschikt verklaard 'wegens asthma. Sedertdien neeft F. zijn leven besteed aan de strijd voor wat nij ziet als rechtsherstel, aan gezien hij er van overtuigd is nimmer aan asthma te hebben geleden. Daartoe neeft hij zich met medische verklarin gen van andere geneesheren tevergeels lot talrijke instanties gewend. Volgens die iaatste verklaringen is hij inderdaad Kerngezond. Enige jaren geleden gmg hij er toe over de artsen der Marine, die hem des tijds in Den Helder wegens asthma had den afgekeurd, te beschuldigen van valsheid in geschrifte. Hij liet deze be schuldiging op pamfletjes drukken en distribueerde die onder het publiek. Wegens smaadschrift legde de Am sterdamse rechtbank hem na een pro ces, dat veie malen werd aangehouden voor psychiatrische rapporten, een geld boete op van f 100 en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van 3 jaar. De recht bank achtte hem dus toerekeningsvat baar, hetgeen ook de conclusie was, die 3 van de 4 geraadpleegde psychiaters huldigden. De vierde achtte hem in Met 90 km vaart op elkaar Twintig personen, onder wie vijf Amerikanen zijn om het leven ge komen, en veertig personen werden gewond toen gisterochtend twee treinen in de buurt van Metz op el kaar vlogen. De sneltrein FrankfortParijs, waar in zich Franse en Amerikaanse militai ren bevonden, werd door een signaal opgehouden. Spoorwegarbeiders pro beerden met lichtseinen en met vuur werk de sneltrein Bazel—Calais, die achter de opgehouden sneltrein nader de, tot stilstand te brengen. Zij slaag den hier echter niet in. Met een snel heid van 90 km per uur reed de trein van Bazel naar Calais op het achterste gedeelte van de stilstaande trein in. De bagagewagen en twee rijtuigen van de helm Pieck is vertrokken uit Oost- sneltrein FrankfortParijs werden to- Berlijn. Men zegt voor „een gezond heidskuur". Kwade tongen beweren ech ter dat hij kiplekker èn naar Rusland is. Tja!Voor de Duitse kust drij ven losgeslagen mijnen rond. S.O.S.- signalen zijn opgevangen van 'n Spaans vrachtschip in de buurt van Bermuda. Een Brits en een Italiaans schip spoe den zich er heen. Het Egyptische re- gerings-radiostation heeft gisteravond bekend gemaakt, dat Egypte het* Brits- Egyptische verdrag van 1936 en de an dere overeenkomsten met Engeland pas zal opzeggen, nadat het deze kwestie voor de Veiligheidsraad heeft gebracht. Arbeiders, die in Colorado bezig wa ren met de bouw van een dam, zijn ge dood, toen de bliksem in de electrische draden sloeg, die met de springladingen in de rotsen waren verbonden. Er ont stond een grondverschuiving waarbij 'n aantal mensen werd bedolven. 250 ar beiders waren in het betrokken gebied aan het werk. Bij Hamburg zijn in een dichtgeslibd meer rendierbotten van ongeveer 15000 jaar oud gevonden. Bij Vierfontein in Zuid-Afrika is de eerste steen gelegd voor een electrici- teitscentrale die 110 millioen gulden zal kosten. Het wordt de grootste op het Zuidelijk halfrond. Tenslotte een „bravo" voor de Haagse jeugd die in de „H.A.J.A." (Haagse Jeugdactie) geld voor hongerend India heeft bijeenge bracht. Negentienduizend gulden in to taal! taai vernield. Verscheidene personen liepen brand wonden op door ontsnappende stoom. Alle slachtoffers, merendeels Franse militairen, bevonden zich in de trein van Frankfort naar Parijs. Er wordt een onderzoek ingesteld om vast te stellen of de signalen achter de aangereden trein, die de trein uit Ba zel tot stilstaan hadden' moeten bren gen, niet gefunctionneerd hebben of dat de machinest van de trein ze, vermoe delijk door de ochtendnevel, niet gezien heeft. Men acht het mogelijk, dat nog twee lijken zich onder de wrakstukken be vinden. Amerikaanse legerautoriteiten ter plaatse hebben bevel gegeven alle pa pieren behalve de persoonlijke iden- 1 September, de dag van de belastingwetten I Naar het ministerie van Financiën mededeelt zal de wet tot verhoging van de motorrijtuigenbelasting met ingang van 1 September 1951 in werking tre den. Op die datum treedt eveneens in werking de wet tot wijziging van de omzetbelasting, met uitzondering even wel van de verhoging van het tarief van 15 tot 30 procent voor de leve ring en de invoer van zuivere eau de cologne. tificatiedocumenten, die in de ver nielde wagons zijn gevonden, te ver branden. Zij deelden niets mee over het aantal Amerikaanse soldaten in de trein. Ook over hun bestemming werd niets ge zegd. Men gelooft echter, dat het me rendeel van hen op dienstreis was van Amerikaanse centra in Duitsland naar andere in Frankrijk. De meeste Franse soldaten waren daarentegen verlofgangers. Bij een volksfeest te Mark Groningen in Württemberg is Vrijdagmiddag een houten tribune van ongeveer honderd meter lengte en drie meter hoogte, waarop naar schatting 2000 personen stonden, ingestort. 40 personen moesten in het zieken huis worden opgenomen. Zestig tot 80 personen werden gewond. Een één-jarig meisje kwam om het leven. verminderde mate ontoerekeningsvat baar. Na zijn veroordeling tekende F. on middellijk hoger beroep aan. De Offi cier van Justitie, mr B. Kist, deed het zelfde, hoewel het vonnis conform zijn eis was. BESPREKINGEN NEDERLAND ~INDONESIë BEGONNEN. Volgens het A.N.P. is Prof. Supomo gistermiddag door de minister van Bui tenlandse Zaken en de minister voor Uniezaken ontvangen, teneinde een of ficiële boodschap van zijn regering over te brengen. Op grond van de door Prof. Supomo gegeven uiteenzetting zijn thans de be sprekingen begonnen. Programma voor buitenlandse hulp goedgekeurd. Twee commissies van de Amerikaan se Senaat hebben Vrijdagavond een stemmig 'n programma van 7,5 milliard dollar goedgekeurd voor militaire en economische hulp aan het buitenland. EXTRA EMIGRANTENSCHIP NAAR CANADA, De Nederlandse regering heeft het s.s. „Volendam" van de H.A.L. gechar terd voor een extra reis naar Canada met ongeveer 1500 emigranten. Met dit schip, dat op 2 October a.s, uit Rotterdam zal vertrekken, zullen uitsluitend Nederlandse emigranten naar Canada scheep gaan. De „Rijndam" en de „Veendam", die resp. op 9 en 27 November a.s. naar New York vertrekken, zullen via Hali fax gaan en met ieder schip zullen dan nogmaals ongeveer 200 emigranten meereizen. Indonesië zendt delegatie naar San Francisco. Ondertekening Japans vredesverdrag staat nog niet vast. Na afloop van de vergadering van het Indonesische kabinet heeft de minister van Voorlichting, A. Mononutu, gisteren verklaard, dat het kabinet heeft beslo ten een delegatie naar San Francisco te zenden onder leiding van de minister van Buitenlandse Zaken, A. Subardjo. Het al dan niet ondertekenen van het vredesverdrag met Japan zal afhanke lijk zijn van de toestand te San Fran cisco. Joego-Slavië heeft besloten niet deel te nemen aan de conferentie te San Francisco. BESPREKINGEN TE TERNEUZEN. Wordt reizigers ver voer Terneuzeii'Belgische grens gestaakt In hotel „Rotterdam" te Terneuzen zijn gistermiddag onder leiding van de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, besprekingen ge houden over het reizigersvervoer per trein door de Ned. Spoorwegen van Ter- neuzenBelgische grens v.v. en over de exploitatie van het kraanbedrijf aan de haven van Terneuzen. Aan de eerste bespreking werd deel genomen door de president-directeur der Ned. Spoorwegen, ir F. Q. den Hol lander, de directeur-generaal van het verkeer, de heer H. van Galen Last, de leden van Ged. Staten C, Hamelink en A. L. S. Lockefeer, de burgemeesters van Terneuzen, Axel, Sint Jansteen en Hulst, resp. de heren mr P. H. W. F. Teilegen, P. L. D. J. van Oeveren, P. H. Geirnaerdt en B. A. Truffino, en enige figuren uit het Zeeuws-Viaamse be drijfsleven. Uitvoerig werd van gedach ten gewisseld over de plannen, die de N.S. hebben om het vervoer van reizi gers op het Nederlandse gedeelte te staken, waarbij van Zeeuws-Viaamse zijde tal van bezwaren naar voren wer den gebracht. Een definitieve beslissing kon uiteraard tijdens deze samenkomst niet genomen worden. De tweede bespreking, die werd bij gewoond door genoemde leden van Ged. Staten, de burgemeester van Terneuzen, de hoofdingenieur van de Rijkswater staat, ir J. van de Kerk, een hoofd ambtenaar van de Prov. Waterstaat en enige personen uit de zakenwereld, als mede de heren den Hollander en van Galen Last, was gewijd aan het Ter- neuzense kraanbedrijf. Vroeger stonden Het comité ter behartiging van de Nederlandse belangen bij de Schelde Rijnverbinding is met zijn werkzaamheden begonnen, d.w.z. de bestudering van de vraagstukken, die ontstaan zijn uit het op 25 November 1950 aan de rege ringen van Nederland cn België uitgebrachte rapport over de werkzaamheden van de BelgischNederlandse bijzondere commissie voor de waterwegen en havenproblcmen. Het is de bedoeling verschillende vraagstukken, die in dat rapport niet, of slechts zeer in het kort, besproken werden, aan een nauwgezet onderzoek te onderwerpen, opdat een zo volledig mogelijk overzicht wordt verkregen van alle met dit probleem samenhangende vraagstukken. ZEVEN VRAGEN. Tot de in het bijzonder te behande len vragen behoren de volgende: 1. Mocht het onderzoek uitwijzen, dat aan Belgische kant geen formeel recht bestaat op wijziging van de huidige verbindingen tussen Schelde en Rijn, dient in een Benelux-verband dan toch aan Belgische verlangens te worden te gemoetgekomen? 2.,Moet bij de beantwoording van die eerste vraag beslissend zijn, of voor West-Europa als economisch geheel te gemoetkoming aan de Belgische wensen verantwoord is? 8. Moet er rekening mee worden ge houden, dat inwilliging van de Belgi sche wensen ertoe zou leiden, dat er in plaats van één twee verbindingen tus sen Rijn en Schelde zouden zijn? 4. Is er reden onderscheid te zien tus sen verbindingen van de rivier de Schel de met de Rijn en verbindingen van de Antwerpse dokken met de Rijn? 5. Welke invloed heeft de moderni sering van de binnenscheepvaart op de eisen, welke aan de verbinding tussen Rijn en Schelde gesteld worden? 6. Welke gevolgen zou een kanaal, dat het Westen van Noord-Brabant zou doorsnijden, voor die streek hebben? 7. Welke gevolgen zou een verande ring in de ScheldeRijnverbinding heb ben voor het Nederlandse mijngebied en in het algemeen voor de provincie Limburg? aan de haven 17 kranen, thans 10, daar 7 kranen door oorlogshandelingen wer den vermeld of werden weggevoerd. De meesten waren voorheen eigendom van de Spoorweg Mij MechelenTerneuzen en gingen over naar de Ned. Spoorwe gen, toen deze het vervoer van genoem de maatschappij overnamen. Van deze kranen heeft ook de Rijkswaterstaat er enige in eigendom. De Ned. Spoorwegen stellen het bezit van deze kranen niet meer op prijs en het is gewenst, dat, teneinde wegen en middelen te vinden tot uitbreiding en betere outillering van het kranenpark, een definitieve en be vredigende exploitatievorm wordt ge schapen, teneinde een beter function- neren van de Terneuzense haven te ver krijgen. De uitvoerige besprekingen resulteer den in het besluit een commissie samen te stellen, die nader onder het oog zal zien, op welke wijze deze kranen het beste kunnen worden geëxploiteerd. Na afloop van deze besprekingen werden officieus nog tal van Zeeuwse verkeersproblemen onder de loupe ge nomen. Generale Synode der Geref. Kerken (art. 31 K.O.). In de gistermiddag te Kampen gehou den zitting van de Generale Synode der Gereformeerde Kerken, onderhoudende artikel 31 K.O., heeft zjj zich vrijwel uitsluitend bezig gehouden met het rap port van curatoren van de theologische hogeschool te Kampen. Een deel van dit rapport, rakend de honoraria der hoogleraren, werd in co mité-zitting behandeld. De Synode stel de een nieuwe ontwerpinstructie voor het curatorium vast en behandelde in een brede discussie artikel voor artikel. Tenslotte verenigde zij zich met alge mene stemmen met het rapport. Op voorstel van Prof. C. Veenhof zal de Synode nader informaties inwinnen in zake de brief, die is uitgegaan van het moderamen van de Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk over de in September te houden conferentie over de Psalmberijming Hasper. Ten slotte hield de Synode zich bezig met enkele ingekomen bezwaarschriften, waarover ds K. Doornbos van Wormer als rapporteur optrad. Vervolgens is de Synode uiteengegaan tot a.s. Dinsdag morgen. DE BILT ZEGT: Iets koeler. Wisselende bewolking en overwegend droog weer. Matige, nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid west. Iets koeler.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1