de loupe 100? ÜLeA r Redelijker verdeling der lasten* Wegenwacht-scooter op de weg. De K*L*M* heeft stewards nodig* Chr* Drankbestrijders deden kerkewerk"* en over de grenzen. Franco slaat zich op de borst. WEK DE GAL IN UW LEVER OP Onder Sport /en spel ONS FEUILLETON. ©ie cv &limrit Vrijdag 24 Augustus 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Staatscommissie vervanging armenwet stelt voor i Gijzeling van onwillige onderhoudsplichtigen moet mogelijk zijn. Een Staatscommissie heelt rapport uitgebracht over de vervanging van de armenwet door een betere wettelijke regeling. Aan het slot van de suggesties, die zjj de regering doet, komt zij tot de conclusie, dat haar voorstellen geen financiële consequenties medebrengen en een redelijker verdeling der lasten Inhouden voor particulieren en overheid. Zjj adviseert haar voorstellen als partiële wijziging van de bestaande wetten ingang te doen vinden en niet met de noodzakelijke verbeteringen te wachten, totdat een geheel nieuwe armenwet ln werking kan treden. De commissie acht het verantwoord, Jt de onderhoudsplicht in de rechte n tot ouders en kinderen beperkt zal blijven. De wederkerige verplichting tot onderhoud tussen grootouders en klein kinderen vervalt dus. D# commissie is voorts van oordeel, dat broers en zusters verplicht zijn hun minderjarige broers en zusters te on derhouden, indien de ouders als kost winner en verzorger wegvallen. Tevens ziet de commissie de noodza kelijkheid en wenselijkheid een onder houdsplicht te creëren van stiefouders t.a.v. hun stiefkinderen, zolang deze Stiefkinderen minderjarig zijn en tot het gezin behoren. Na ampele overweging stelt zij voor de verplichting tot onderhoud voor ma tiging door de rechter vatbaar te doen zijn in de gevallen, waarin de alimen- tatlegerechtigde zich onwaardig getoond heeft van de onderhoudsplichtige een bijdrage tot levensonderhoud te vragen. Het was niet wel mogelijk een wettelijk criterium voor onwaardigheid te formu leren. De rechter zal dat moeten uit maken. Verder is de commissie van oordeel, dat aan burgemeester en wethouders, ook in een gemeente waar een armen raad is gevestigd, een zelfstandig recht moet worden toegekend om zonder tus- sensch ..el te informeren naar de lonen van de ondersteunden, de onderhouds plichtigen en hun gezinsleden. UNIFORMITEIT. Zeer sterk leeft algemeen het ver langen, dat meer uniformiteit zal wor den gebracht in de bedragen, die ver haald worden. Het voorschrijven van een uniform tarief bij of krachtens wet heeft echter overwegende bezwaren. Om hieraan tegemoet te komen zou in de wet kunnen worden voorgeschre ven, dat B. en W. op voordracht der burgerlijke instelling normen of richt lijnen vaststellen, die in het algemeen bij verhaal zullen worden gevolgd. Aan deze richtlijnen zal elk geval behoren te worden getoetst en zal meer dan tot dusver alleen de bijzondere aard der gevallen leiden tot afwijken van deze richtlijnen, derhalve niet een willekeu rige mening van een zonder algemene richtlijnen werkende ambtenaar. Wel is een bijzonder voorschrift no dig voor de tarieven, welke in gevallen van langdurige verpleging, mogen wor den berekend (chronische verplegings- gevallen, krankzinnigen, doofstommen en dergelijke). De commissie stelt voor bij algemene maatregel van bestuur de mogelijkheid te openen richtlijnen te geven voor het verhaal van kosten ge maakt of te maken voor langdurige ver pleging. Binnen enkele dagen zal men op de Nederlandse wegen een geheel nieuwe verschijning haar entrée zien maken, n.l. de wegenwachtscooter. Dit in Nederland gebouwde motor' voertuigje is speciaal voor de A.N.W.B.-wegenwacht vervaardigd. Het bezit een zwaardere motor dan bij scooters gebruikelijk, n.l. één van 200 cc en is voorzien van een even eens speciaal ontworpen en gecon strueerde zijspanbak, waarin de be kende gereedschappen, een E.H.B.O.- kist, brandblusser enz. worden mee gevoerd. De scooter er komt er voorlopig slechts één zal van Dinsdag a.s. af de routes Den HaagRotterdam en RotterdamGouda berijden. Men wil n.l. een keuze uit deze zeer drukke routes maken, voordat wordt vast gesteld welk traject de wegenwacht scooter definitief zal gaan rijden. Wanneer de ervaringen met dit nieuwe vervoermiddel gunstig blijken, zal wellicht tot aanschaffing van meerdere exemplaren worden over gegaan. En du- ~.j±i haast niet te vinden. Terwijl het beroep van stewardesse voor menig meisje één der vurigste wensen is, zijn er naar verhouding slechts weinige jongemannen, die zich feroepen voelen voor dat van steward, o althans luidt de conclusie van de K.L.M., die bij de komende uitbreiding van de luchtvloot met de 9 grote Super Constellations en de 7 DC6 B's de groot ste moeilijkheden ondervindt bjj de aan stelling van stewards. Het aantal stewards is in de na oorlogse jaren van enkele tientallen omhoog gegaan tot 156. Nu zoekt de K.L.M. nog naar 40 nieuwe stewards tot dusverre echter met weinig suc ces. Weliswaar zijn er legio sollicitan ten, maar het overgrote deel van hen voldoet niet aan de eisen. De geroutineerde steward is n.l. de ware gastheer van de K.L.M.. Mogen dan de talloze andere employé's de vele administratieve maatregelen treffen, die het de passagiers mogelijk maakt geriefelijk te reizen, het is tijdens de reis zelt de steward, die de kroon op het werk moet zetten, en dat kan hij niet alleen doen door het serveren van goed voedsel. Bij de aanstelling van de stewards probeert ue K.L.M. vast te houden aan de eis, dat zij 3 moderne talen behoor lijk kunnen spreken. Gezien het feit, dat de sollicitanten bij voorkeur niet ouder dan 25 a 30 jaar moeten zijn (liefst zeus jonger) en bovendien, om dat van nen verwacht wordt, dat zij uitnemende kellnerskwaliteiten bezit ten, voldoen de meeste sollicitanten niet aan de minimum eisen. De ideale can- didaat is een jongeman, 20 a 25 jaar jud, die zijn moderne talen goed spreekt en in het bezit is van een vakdiploma voor kellners. Maar die zijn haast niet te vinden. GIJZELING. Bij een enquête is gebleken, dat ver schillende kringen der maatschappelijke zorg de behoefte gevoelen, om voor het verhaal van kosten van maatschappelij ke zorg gijzeling mogelijk te maken. Waar het Rijk aan zijn eigen organen de voogdijraden toestemming ver leent om in voorkomende gevallen lijfs dwang tegen onwillige onderhoudsplich tigen toe te passen, zou het inconsequ ent zijn dezelfde regeling niet toelaat baar te achten voor de ondersteunende en verhalende organen. Het gevaar, dat deze organen misbruik van de toepas sing van dit recht zouden maken, moet uitgesloten worden geacht. In het belang van de gemeenschap en met het oog op het feit, dat bij gevallen in het buitenland de omstandigheden als regel veel verschillen van die bij gevallen in het binnenland, is het nood zakelijk, dat de rechter door het ver haal van de door het Rijk in het buiten land gemaakte kosten kan uitgaan bo ven de grens van de wettelijke onder houdsplicht, en het bedrag dat de on derhoudsplichtige zal moeten terugbe talen, zal kunnen vaststellen op gronden van billijkheid en redelijkheid. AUSTRALIË ZOEKT ONGE HUWDE IMMIGRANTEN. De Australische minister voor immi gratiezaken, Holt, heelt Woensdag te Canberra medegedeeld dat de Austra lische regering 'n Immigratie-program- ma heeft goedgekeurd, dat hoofdzake lijk ten doel heeft ongehuwde personen naar Australië te doen emigreren. Volgens een bericht van radio-Mel bourne zijn twee functionarissen der Australische spoorwegen Woensdag per vliegtuig naar Engeland vertrokken, om te pogen aldaar 3000 ongetrouwde man nelijke arbeiders te vinden, die naar Australië willen emigreren. Zij zouden dan in de staat Victoria als spoorweg arbeiders te werk worden gesteld. De Australische regering zal emigranten van deze categorie helpen bij het vol doen der passagekosten. Indien het be oogde aantal in Engeland niet zou kun nen worden gevonden, zal men pogen de overigen te vinden in West-Duitsland, Nederland en Italië. Huisvrouwen protesteren tegen kolenprijzen. Gistermorgen omstreeks 11 uur trok langs de O.Z. Voorburgwal te Amsterdam een stoet van ongeveer 100 huisvrouwen, van wie velen bor den op borst en rug droegen. Daar op waren leuzen te zien met protes ten tegen de naar de mening van de demonstranten te hoge kolenprijzen. De vrouwen groepeerden zich voor het stadhuis en een deputatie ver zocht een onderhoud met de burge meester. Burgemeester d' Ailly was niet aanwezig en de loco-burgemeester, wethouder B. C. Franke, voelde er weinig voor de vrouwen te ontvan gen. Aan de deputatie werd mede gedeeld, dat zij zich schriftelijk tot de burgemeester kon wenden. ft 70 jaar N. C. G. O. V. Dienstbetoon aan elkaar en aan de wereld. (Van onze Utrechtse oorrespondent). ,,'t Is Godes zaak waarvoor gij strijdt". Deze woorden van Gustaaf Adolf zongen de leden van de Nat. Chr. Geheelonthouders Vereniging elkaar toe op de feestvergadering van de N.C.G.O.V. te Utrecht. In die vergadering werd herdacht, hoe 70 jaar geleden ds C. S. Adama van Scheltema, prof. dr J. J. P. Valeton en jkvr. M. W. de Ranitz de eerste organi satie van christen-geheelonthouders stichtten. Prof. dr A. H. Edelkoort, hoogleraar us J. Henri Ledeboer. te Utrecht, herinnerde er in zijn ope ningsrede aan, dat de N.C.G.O.V. werd opgericht, omdat de algemene organisa tie van drankbestrijders de drank met radicaal weerde. Zij lieten de zwakke alcoholische dranken ongemoeid. Ada ma van Scheltema wenste algeheele af schaffing. Aan de drankduivel mocht geen enkele plaats worden gelaten. De organisatie maakte aanvankelijk grote opgang. In 1916 waren er 14.000 leden. Daarna verminderde het getal der aangeslotenen. Thans bedraagt het 5.355. Deze daling valt te betreuren, maar nochtans mag niet vergeten wor den wat de N.C.G.O.V. in het verleden kon doen. Prof. Edelkoort noemde de namen van prof. dr J. R. Slotemaker de Bruine, ds D. van Krevelen en ds A. J. Montijn, welke voormannen zich bij zonder verdienstelijk hebben gemaakt. In hen wilde de voorzitter allen eren, die in het verleden hun krachten aan de arbeid van de christelijke nuchter heidsbeweging gaven. Hun moed, hun kennis en hun ijver maakt de N.C.G.O.V. heden beschaamd. Gelukwensen. Verscnillende personen kwamen de jubilerende Vereniging gelukwensen. Namens de generale synode der Ned. Herv. Kerk voerde de praeses, ds J. R. Wolfensberger, het woord. Hij bleek zelf ook lid van de N.C.G.O.V. te zijn. Wat de Vereniging gedaan heeft is kerkewerk, verklaarde hij. Om het met een term uit de nieuwe kerkorde te zeggen: de N.C.G.O.V. toonde zich ijve rig in dienstbetoon aan elkander en aan de wereld. De synode heeft waardering voor dit werk. Wel meen ik, aldus ds Woltensberger, dat wij in de kerk zoveel ruimte moeten geven dat niet allen geheelonthouder zijn. De hoofdinspecteur van de Volks gezondheid, de heer Severijnen, felici teerde de Vereniging namens de rege ring. Hij herinnerde er aan, dat er jaar lijks nog dubbel zoveel alcohol wordt gebruikt als in de jaren 19351939. In de psychiatrische inrichtingen doen zich weer verschijnselen voor van extreem alcoholisme. Het aantal verkeersonge vallen als gevolg van overmatig drank gebruik, is schrikbarend hoog. Als afgevaardigde van de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme sprak de heer Vleming, die de gelegenheid gebruikte om zijn waardering te uiten voor het erelid van de N.C.G.O.V., de in de strijd tegen de alcohol vergrijsde Ds G. van Bruggen voerde het woord namens de Vrije Ev. Gemeente in Utrecht. Hij bracht in herinnering, dat de Bond van Vrije Ev. Gemeenten even eens 70 jaar bestaat en dat men in die kring actief aan de drankbestrijding werkt. De heer P. Oord te Rotterdam, pen ningmeester van de jubileumcommissie, bood onder groot applaus een bedrag van f 5.000,aan, ingezameld bq leden en afdelingen. Hoopvol en zorgelijk. Na afdoening van dit aangename agendapunt trad de secretaris der Ver eniging naar voren, de heer J. J. Smit te Vianen. Hij typeerde de toestand van de N.C.G.O.V. als „hoopvol en zorge lijk". Hoopvol, omdat er grote kansen zijn; zorgelijk vanwege de toestand der financiën, welke bij een dalend ledental niet best is. Hierna ging men over tot de behan deling van jaarverslagen en voorstellen, 's Avonds werd een wijdingsuur ge houden in de Pieterskerk te Utrecht, waarin prof. Edelkoort en ds G. van Bruggen voorgingen. (Inge adv.) $r' VJ blijft opgewekt en onvermoeibaar mei de heerlijk verfrissende De gemeenteraad van Amsterdam zou gisterenmiddag vergaderen op verzoek van de communisten. Aanwezig waren drie fractie-leden, vier protestants-chris- lijke en drie V.V.D.leden. De voorzitter moest de vergadering weer sluiten, om dat het vereiste quorum niet bereikt was. In Praag zullen vandaag voor een staatsgerechtshof vijf hoge Duitse offi cieren terecht staan, die door de Sow- jet-Unie aan Tsjecho-Slowakije zijn uit geleverd. Zij zouden zich hebben schul dig gemaakt aan oorlogsmisdaden. Volgens een bericht in de „Daily Ex press" wordt ln Zuid-Frankrijk jacht gemaakt op twee Egyptenaren, leden van een Mohammedaanse seete die te gen de politiek van koning Faroek is. Zij zouden gezworen hebben koning Fa- roek te zullen vermoorden. De stafchef van het Amerikaanse le ger, generaal Collins, heeft in Ottawa verklaard, dat het Amerikaanse leger bezig is een kogelvrij vest voor infan- „Het Spaanse leger versterken betekent méér dan de balans doen doorslaan." In een interview met het Ameri kaanse tijdschrift „Newsweek" heeft Generaal Franco verklaard, dat Enge land en Frankrijk niet willen, dat Spanje en de Verenigde Staten tot een directe overeenkomst komen. „Hieruit blijkt," zei Franco, „dat zij de lessen van de laatste oorlog niet geleerd hebben, want in de toekomst zullen landen op zichzelf niet belang rijk zijn. Als landen hun onafhanke lijkheid willen bewaren en geëerbie digd willen worden, moeten zij elkan der trouw blijven en helpen." „Het Spaanse leger versterken betekent méér dan de balans doen doorslaan". „De uitrusting en versterking van het Spaanse leger zou niet slechts de balans doen doorslaan, doch als het ogenblik zou komen, beslissend zijn voor Europa en de wereld", aldus Franco. PERON STELT ZICH HERKIESBAAR. Eva wordt vice-presidente. President Peron heeft Woensdag op een bijeenkomst van naar schatting 700.000 arbeiders meegedeeld, dat hij zich herkiesbaar zal stellen bij de ko mende presidentsverkiezingen. „Ik zal mij aan de wil van het volk onderwer pen", zo verklaarde hjj. Na een toespraak van een half uur deelde Eva Peron mede, dat zij bereid was om zich beschikbaar te stellen voor het vice-presidentschap. Eerst had zij gezegd; „Noodzaak me niet te doen, wat ik niet doen wil", daarna vroeg zij vier dagen uitstel en later stelde zij voor binnen 24 uur haar be sluit kenbaar te maken. Nog later zei zij, dat zij het volk binnen twee uur over de radio uitsluitsel zou geven, doch toen de menigte niet uiteen ging verklaarde zij onder toejuichingen: „Ik zal doen, wat gij van mij ver langt". De verkiezingen worden II November gehouden! Zuid- Molukken willen meespreken over wijziging Unieverdrag. Het bureau van de „Repoeblik Ma- loekoe Selatan" (Republiek der Zuid- Molukken) te Den Haag heeft in een schrijven aan de regering zijn stand punt te kennen gegeven ten aanzien van eventuele besprekingen tussen Ne derland en Indonesië inzake de verhou ding tussen beide landen. Het bureau betoogt hierin o.m.: 1. Dat de deelstaat Republik Indonesia zich illegaal gesteld heeft in de plaats van de Republik Indonesia Serikat. 2. Dat „wijziging van de Unieverhouding in algemene zin slechts zal kunnen ge schieden door besprekingen tussen Ne derland, de Republik Indonesia en de Republiek der Zuid-Molukken". 3. Dat overdracht van Nieuw-Guinea door Ne derland aan de Republik Indonesia, die met het eiland hoegenaamd niets te maken heeft, moet worden afgewezen. 4. Dat Nederland voor de ter R.T.C. overeengekomen rechtsorde in feite dient op te komen. teristen te ontwikkelen, doch dat het leger tevens trachtte een geweerkogel te vervaardigen, die een dergelijk vest kan doorboren. Japan heeft verzocht om het lidmaat schap van het internationale monetaire fonds en de internationale herstelbank. Soortgelijke verzoeken zijn eveneens ontvangen van Idonesië, Birma en Jor danië. Verwacht wordt dat het verle den jaar door Zweden gedane verzoek om toelating voor de bijeenkomst van September zal worden ingewilligd, zo dat een Zweedse afgevaardigde als stemgerechtigd lid de bijeenkomst zal kunnen bijwonen. De „General Electric" heeft bekend gemaakt, dat een nieuw systeem voor automatisch besturen van schepen is ontwikkeld, dat veel beter werkt dan het tot dusver in Amerika toegepaste systeem. De Beierse politie heeft een Pool ge arresteerd, die in 1946 door een Ame rikaans militair gerechtshof wegens 't vermoorden van een boer ter dood was veroordeeld. De Pool, Bartczak, bleek werkzaam te zijn als bewaker van de gevangenis van Landsberg. (Ingez. mededeling, adv.) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, ander» verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter'» Leverpilletjes. ANGST. Angst is een slechte raadgeefster. Zij ondermijnt de activiteit, maakt de mens zenuwachtig en onzeker en schept toekomstbeelden, vol van on heil en dreiging. Wie angstig is, is zichzelf niet meer. Hij ziet het leven als een noodlot, dat zwaar op hem drukt en waar hij niet meer onderuit kan komen. Als zo'n angstige goed uiordt aange pakt en onder toezicht staat van mensen, die geen angst kennen en nuchter zijn, dan zal dat heilzaam voor hem zijn. Maar als tuiee mensen, die beiden door de angst zijn aange tast, elkaar vinden, dan wordt het oppassen. Want dan bestaat het ge vaar, dat zij ook degenen, die niet angstig zijn, aansteken en dan.... wordt het een gekkenhuis. Dat is mischien wel wat plat gezegd, maar als wij zo eens rond ons heen kijken en de gesprekken volgen op vi sites, in bus of trein, dan gaat de we reld bedenkelijk veel op zo'n instel ling lijken. Want vele mensen bezielt angst, nader aangeduid als: Rus land- angst. „Als de communisten straks ko men, dan...." Laten wij toch in deze dingen ons uerstand gebruiken en nuchter zijn. Niemand weet, wat er gaat gebeuren, omdat niemand de gave der profetie bezit. Al dat geklets over Rusland en de communisten is klinkklaar onge loof. Het komt rechtstreeks van de duivel, die zich erin verkneutert, dat de mensen abnormaal zjjn en doen. Angst kan slechts bestaan, omdat de zonde bestaat. En angst zal in ons le ven haar verwoestende werking blij ven houden, zolang wij niet hebben geleerd ons levenshuis te bouwen op hetgeen onwankelbaar is en vertrou wen geeft. En wij moeten toch weten, dat wij slechts op Eén ons vertrouwen kunnen stellen. T. Hotel „De Zwarte Boer" afgebrand. Gistermorgen vroeg is door nog on bekende oorzaak brand uitgebroken in het hotel „De Zwarte Boer", gele gen aan de weg Elspeet—Harderwijk. Het hotel brandde af; het achterge deelte van deze oude Veluwse boer- Zomeravondvoetbal. Focus kampioen in groep B. De Walcherse zomeravondcompeti tie nadert nu met rasse schreden haar einde. In Middelburg konden de Pin gelaars nog niet de titel in groep A veroveren, want al wonnen zij met 50 van E.M.V.V.V., ook de Combi natie veroverde de volle buit door P.G.Z. een 40 nederlaag toe te bren gen. Intussen behoeven zij uit de resterende drie wedstrijden maar één puntje te behalen om zich kampioen te kunnen noemen en dat ene puntje zit er nog wel in. P.Z.C. verloor met 6—4 en kwam door deze neder laag vrijwel definitief op de onderste plaats. De stand is hier; Pingelaarrs 11—21; Combinatie 12—17; E.M.V.V.V. 1013; Boele en van Eesteren 1010; Virite 13—10; P.G.Z. 12—8; Heidemij. 12—8; P.Z.C. 12—5. In groep B viel de beslissing. Focus werd kampioen door een flinke 71 overwinning op V.C.N.M. Olympia stelde zich wat veiliger door een reglementaire 50 overwinning op D.V.V., dat nu wel het kind van de rekening zal worden. De stand is hier; Focus 12—22; S.V.Z. 11—17; Z.C.F. 8— 12; Victoria 11—9; V.C.N.M. 12—8; Olympia 04; D.V.V. 102. In Vlissingen is het op een beslis singswedstrijd uitgedraaid. S.G.V. won met 52 van S.M.Z. en eindigde hier door gelijk met de Uiterton. V.A.W. drukte B.S.C. 2 nog wat steviger op de onderste plaats door een 64 over winning. De P.T.T. zag zich met 52 geklopt door V.S.T. De stand is nu: Uiteton 8—14; S.G.V. 8—14; V.S.T. 6— 8; P.T.T. 7—8; B.S.C. 7—8; S.M.Z. 56; V.A.W. 74; Belgisch Loods wezen 72 B.S.C. 2 90. 9. H. Isebout, 1754J4; 10. P. Koster, 1686/4. Junioren: 1. J. Antheunisse, 1864; 2. C. Verhage, 17401/2- derij kon worden behouden. „De Zwarte Boer" is eigendom van de familie Sandberg. Het hotel was Becks, 2025i/2; 5. J. Becks, 2001 Vc, 6. een bekend recreatiecentrum op de I J. Parent, 1884; J. F. v. d. Klink, ATHLETIEK. Onderlinge wedstrijden van E.M.M De Middelburgse sportvereniging E.MM. hield haar jaarlijkse onderlin ge avondwedstrijden. Het programma bestond uit een zeskamp voor dames en een vijfkamp voor heren en junio ren. De tienkamp kon in verband met de vroeg invallende duisternis niet worden afgewerkt. Men zal nu trach ten deze op een Zaterdagmiddag te verwerken. Bij de dames ging de beker naar mej. Vaarzon Morel, die 1416 punten behaalde. Bij de heren wist ook nu weer I. Heystek als eerste te eindigen met 22971/2 punt. Bij de junioren won J. Antheunisse met 1864 punten. Bei den namen voor een jaar de beker mee naar huis. De uitslag was; Dames: 1. Vaarzon Morel, 1416; 2. B. Ludikhuize, 1283 3. D. Witte, 115254; 4. H. Heikes, U0iy2; 5. A. Plompen, 904. Heren: 1. I. Meystek, 2297y2; 2. B. Bosch, 2183; 3. J. Wisse, 2064; 4. H. Veluwe. 178514; 8. H. Vaarzon Morel, 178514; Met tegenzin staat Harmen op. Zijn moeder iets weigeren vindt hij niet gepast; dat hoort niet. Maar hij is wel van plan om dit oponthoud duch tig op zijn broer te wreken. Hij springt op zijn fiets en rijdt op nieuw de landweg, die hij straks ook gekomen is. Bij de brandende boer derij staat het nog vol volk. Aan deze en gene vraagt hij of ze Geert ook ge zien hebben. „Nee, meester", ant woorden spottend een paar jongens. Hij negeert het, maar in zijn hart raast hjj op Geert, die hem het koopje levert, dat hij hier naar hem moet lopen zoeken. Hij vindt hem niet en na een poosje keert hjj onverrichterzake naar huis terug. „Is hij er niet? Waar is hjj dan ge bleven?" vraagt moeder angstig. „Kom, hjj loopt niet in zeven sloten tegelijk. Misschien is hjj een vriendje tegengekomen en meegegaan naar diens huis", zegt haar man om haar gerust te stellen. „Hjj komt wel eens vaker laat. Laten wjj maar vast gaan eten." Het wordt een stille maaltijd, want moeder kijkt elke keer op de klok en haar man is er ook niet met zijn hele aandacht bjj. Geert komt wel eens vaker laat, maar toch altjjd voor het eten, want zijn maag drijft hem wel naar huis toe, als zijn hersens moch ten vergeten dat hjj op tijd moet zijn. „Breng Geert weer veilig thuis", bidt zijn vader aan het eind van het dankgebed. Het is acht uur geworden, half negen, negen uur. Het begint te sche meren. Moeder loopt onrustig in de toch eens „Kom moeder, wat zou er nu ge beurd kunnen zijn. Water is hier niet en als er een ongeluk gebeurt, weten we het dadelijk. Niet zo bang zijn, een beetje vertrouwen hebben. We hebben toch voor hem gebeden?" „Ja", knikt zijn vrouw. Ja, ze heb ben voor hem gebeden. Ze bidden al- 8. door WIJMIE FIJN VAN DRAAT. kamer ïond. Zij is al een paar Keer de weg op geweest en heeft aan de bu ren gevraagd. Haar man is op de fiets weggegaan om de jongen te zoeken, maar nog altjjd heeft niemand hem gevonden. Straks valt de nacht. Waar moeten zjj naarr hem zoeken? De po litie er in halen is zo naar. En het hele dorp weet het eigenlijk al, dat Geert Slot zoek is. ,Is hij er nog niet, moeder?" Haar man komt de kamer in, moe van de lange dag werken en het fietsen daarna. ,Nee, wat moeten we toch dosn?" Zijn vrouw kjjkt hem angstig aan. In haar ogen komen tranen. „Ais hjj tijd voor hun kinderen, ze mogen ze dan toch ook in veilige handen we ten? Ze wordt een beetje rustiger. „Als hij er om half tien nog niet is, ga ik naar de politie", beslist vader Slot. Maar om half tien is een moe kind thuis gekomen. Vuil en bezweet, met grote gaten in de kousen van het vele lopen en een leeg, hongerig ge voel in de maag en een nog naarder gevoel in zijn hoofd. „Waar ben je geweest?" vraagt zijn moeder, als zij hem gekust heeft. Hij laat haar liefkozing zonder tegen stribbelen over zich heen gaan, even ais vraag. Hjj zakt op een stoel neer. „Kind, ben je ziek?" dringt zijn moeder nu ongerust aan. „En hoe kom je aan die schram over je ge zicht?" Zijn vader staat bjj tafel en kijkt angstig naar zijn jongste zoon. Har- men is nog het dorp in om te zoeken. „Nee, ik ben niet ziek. Ik heb een eind gelopen en ben toen in slaap ge vallen Die schram is van een tak, die me nét in 't gezicht zwiepte", brengt Geert er met moeite uit. Hier, in deze rustige, stille kamer, weet hij dat het hem niet lukken zal om van zijn brandstichting te vertellen. Straks, op de hei, heeft hij het zich voorge nomen, maar nu zijn moeder hem zo ongerust aankjjkt en zijn vader zo gebogen bij tafel staat, kan hij het niet. Onbewust voelt hjj, dat het zou zijn alsof hjj een bom gooide midden in deze vertrouwelijke sfeer. „Ik vertel het nooit", neemt hij in eens zijn besluit. „Ik zal maar doen, alsof ik een beetje ziek ben." „Ik heb hoofdpijn. Ik wil naar bed", zegt hij daarom. Boven is het stil en donker. Hij kleedt zich langzaam uit en gaat in bed liggen. Door het zolderraam schijnt de maan naar binnen. Een koele, strakke lucht. Een fris briesje heeft de hitte verjaagd. Sterren schit teren. KORFBAL. Na een maand vacantie worden Za terdag a.s. op beperkte .wijze de korf balcompetities weer hervat, met da volgende wedstrijden: le klasse: ScampoloTjoba, Vios B. K. C. 2e klasse; VolhardingStormvogels; ZeelandiaMadjoe en Olympia Swift 2. De wedstrjjd OlympiaSwift 2 is van heel groot belang voor de bezet ting van de bovenste plaats. 3e klasse A: VopoScampolo 2; VitesseSwift 3; TopV.K.V. 3e klasse C: S.V.GFortuna. Adspiranten A: ScampoloTjoba; Swift AVopo. Adspiranten B: V.K.V.Madjoe. Korfbaiieidersexainen. Van de 18 dames en heren, die aan het examen voor korfballeider heb ben deelgenomen, hebben met goed gevolg drie dames en zes heren dit examen afgelegd. Op het Goese sport terrein waren voor dit doel Zaterdag middag vier korfbaltwaalftallen bij eengebracht, waarop de candidaten hun krachten moesten beproeven. Een hoofd-ambtenaar van het ministerie, afd. lichameljjke opvoeding, was als gecommitteerde aanwezig, benevens vier examinatorern van de K.N.K.B. Geslaagd zjjn; Mevr. K. van Bergen te Middelburg; mevr. A. Bruggeman te Middelburg; mej. A. de Hullu te Schoondijke; dhr S. Alberts te Arne- muiden; dhr D. Houg te Zaamslag; dhr A. Francke te Goes; dhr C. Kie viet te Colijnsplaat; dhr L. Oppe te Zaamslag; dhr J. Waverijn te Krui- ningen. SCHOUWEN-DUIVELANDSE KORFBALBOND S.D.K.B. Competitie-overzicht. De reeds lang verwachte beslissings wedstrijd tussen Burgli en Zeemeeuwen is thans een feit. Won Burgh Woens dagavond met 62 van Die Gouwe, Za terdagavond moest deze club met 103 de meerderheid van Zeemeeuwen er kennen. De eerste klasse is nu op deze beslissingswedstrijd na uitgespeeld, jammer genoeg ontstond aan het eind der competitie nog een dissonant, daar de scheidsrechter zich genoodzaakt zag, de wedstrijd Zierikzee IO.W.K. I, toen de thuisclub een 8- -0 voorsprong had, te staken. De sportiviteit was in deze ontmoe ting vooral na de rust verre te zoeken, waarbjj °°k de niet ai te sterke leiding wel invloed had. Strandvogels besloot de competitie met een 7--5 overwinning op Velocitas. De eindstand is; Burgh 1 12 10 1 Zeemeeuwen I 12 10 1 12 6 1 Zierikzee I O.W.K. I Strandvogels I Velocitas I Die Gouwe I 12 12 12 12 5 1 4 2 2 1 1 48—21 21 1 47—23 21 5 46—30 13 6 28—35 11 6 31—38 10 9 21—33 3* 1 1 10 23—64 3 (Wordt vervolgd.) IV, Velocitas 2 punten minder wegen» het niet spelen van de wedstrijd Burgh Velocitas op 28 April 1951. 'Tweede klasse. In de tweede klasse verpletterde het met slechts vjjf dames spelende Brou wershaven met 111 D.O.S.K.O., dat verschillende invallers (sters) telde. rn de reserve 2de klasse B staakte Brouwersnaven 11 de ontmoeting legen D.S.S. 111, toen bjj een stand van 32 voor de gasten, aan D.S.S. een straf- worp werd toegekend, waarmee de aanvoerder van Brouwershaven zich niet kon verenigen. nen totaal verkeerde houding van deze persoon, die veel beter bad kun nen protesteren tegen deze stralworp ojj de daarvoor bestemde protestcom missie. Frogramma. 2de klasse. 25 Aug. 6.30 Burgh II—Brouwers haven I; 25 Aug. 6.30 Stormvogels I D.O.S.K.O. I. Reserve 2de klasse B. 22 Aug. 6.45 Burgh IV.—Die Gouwe H; 22 Aug. 6.45 D.S.S. Hl—O.W.K. II; 25 Aug. 5.00 Brouwershaven HD.S.S. III; 25 Aug. 6.40 Zierikzee HBurgh

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2