WILLEN DE NOORDELIJKEN VERDER PRATEN OF NIET PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Onzekerheid rond Kaesong Joy: „Beweerde bombardement is door communisten bekokstoofd!'' k SNIFFER NIEUWS1 Britse olie-employé's verlaten Perzië Twintig divisies waarvan vijf of zes Duitse Ringrijdersfestijn te Middelburg Peper uit Aagtekerke leverde unieke prestatie Zware straffen voor organi satoren van voetbalpools Uitgav» Stichting „Zeeuwiet' Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1950 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord VRIJDAG 24 AUG. 1951 Sledewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; I. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.39 u„ onder 19.46 u. Maan op 222.39 u., onder 16.13 u. Hoogwater Zaterdag 25 Aug.: Vlissingen: 7.31 u. 1.46 m., 19.53 u. 1.39 m. Terneuzen: 7.58 u. 1.67 m., 20.19 u. 1.59 m. Wemeldinge: 8.59 u. 1.39 m., 21.17 u. 1.30 m. Zierikzee: 8.40 u. 1.21 m., 20.58 u. 1.12 m. „Wij kennen niet de bedoeling van deze nieuwe maskerade der communisten!" aldus heeft president Truman gisteren op zjjn wekelijkse persconferentie verklaard. Daarmee doelde hg op het afbreken van de besprekingen te Kaesong door de communisten en op de bewering, dat een vliegtuig der verbondenen het gebied van Kaesong zou hebben gebombardeerd. De term „maskerade" is typerend, want" de binnengekomen berichten maken één ding zeer duidelijk en laten één ding onduidelijk. Zeer duidelijk is het, dat er geen sprake is geweest van enig bombardement door een vliegtuig van de Ver. Naties. Het incident is „door de communisten bekokstoofd", zoais vice- admlraal Joy het uitdrukte. Onduidelijk Is het echter of de communisten de besprekingen in Kaesong wel of niet willen afbreken. De communistische woord voerder blijkt n.l. gezegd te hebben: „Ik dien allereerst een ernstig mondeling protest by U in en verwittig U tevens dat alle bijeenkomsten voor 23 Augustus zijn afgelast!" Uit de uitzendingen van radio-Peking zou tevens blijken, dat de communisten de besprekingen slechts willen opschorten, niet definitief afbreken Admiraal Joy heeft in een voorlopig rapport verklaard, dat op 22 Augustus om 22.30 uur een communistische ver bindingsofficier het kamp van de Ver. Naties opbelde en mededeelde, dat de conferentieplaats om 22.20 uur was ge bombardeerd. Hij vroeg om onmiddel lijk een geallieerde verbindingsofficier kon komen om een onderzoek in te stellen. De kolonels Kinney en Murray ver trokken met een jeep naar Kaesong, waar zij om ongeveer 2 uur (23 Augus tus) aankwamen. iwiitenant-kolonel Tsjang liet twee ■tukjes metaal, zo groot als een knik ker, zien en zei, dat deze stukken een jeep van een communistische afgevaar digde hadden getroffen. Hij wist niet hoeveel vliegtuigen do aanval hadden uitgevoerd en hoeveel bommen waren geworpen, doch alle aanwezigen, onder wie verbindingsofficieren, en commu nistische verslaggevers en fotografen hadden vliegtuigen gehoord, aldus ko lonel Tsjang. Kolonel Kinney stelde hierop de vraag of een der aanwezigen daadwer kelijk een vliegtuig boven het aangege ven gebied had waargenomen. Een communistische soldaat trad naar voren, die verklaarde te elf uur des avonds een vliegtuig te hebben ge zien. „Waren de boordlichten van dit toestel aan?" vroeg kolonel Kinney. „Ja" zeide de soldaat. Hierop trad een Europese communis tische journalist naar voren, die zeide dat kolonel Kinney „de soldaat een strikvraag had gesteld". Kinney ver- r 7 l i i Op 42 Juli stonü in Lindliuv I'll een zekere heer de Warle te kgken naar het aanleggen van een nieuwe weg. Zijn rust werd verstoord, doordat een jon gen tegen hem aanfietste. De heer de Warle sloeg naar de jongen, doch raak te hem nauwelijks: de knaap fietste rustig door. De pa van dit jongmens echter zag het gebeurde, smeet zgn fiets tegen de grond en sloeg de heer de Warle een bloedneus. Pa bleek te zijn de hoofdcommissaris van politie te KindhovenHjj zal nu f 100 voor die klap moeten betalen; dit is ten minste tegen hem geëist voor de arrondisse mentsrechtbank te Den Bosch. In Oosterhout kreeg een groepje van ca. 40 mensen ruzie na het bezoeken van de kermis. De gemoederen waren nogal verhit en men zocht en vond hiervoor een uitweg in het vernielen van een gevel en net ingooien van ruiten van een café. De vrouw van de caféhouder kreeg het hierdoor zo op haar zenuwen, dat zu een revolver waarvoor ze geen vergunning had!) te voorschijn haalde en daarmee een vrouw door het been schoot. De zenuwachtige belandde in de cel, de gewonde in het ziekenhuis. Ze zullen elkaar later wel terugzien in de rechtzaal! Een dienstbode te Amster dam liad genoeg van haar dienstbetoon: ze vertrok met de Noorderzon en nam en passant juwelen, sieraden en kleren van mevrouw mee ter waarde van f 12.000. In Den Haag probeerde ze de gestolen waar aan de man te brengen, maar voordat ze iets verkocht bad, had de politie haar al te pakken! In Am sterdam kwamen tengevolge van ver keersongevallen in de eerste helft van dit jaar 41 personen om het leven (vo rige jaar in dezelfde periode 25). 1749 personen werden gewond (vorig jaar 1540). De Rijksmunt doet ook al zui nig aan: uit het jaarverslag over 1949 blijkt, dat de halve stuivers, centen en halve centen, die aan de circulatie zgn onttrokken, zijn gesmolten en dat het brons dienst heeft gedaan voor het ver vaardigen van 145 millioen andere bronzen stukken. Men heeft in dat jaar voor bijna f 16 millioen aan geldstukken geslagen. De Zweedse dames willen in onze schoenen staan: Bata in Best moet voor Zweden 60.000 paar dames schoenen fabriceren en op korte termijn leveren, In Ontario zijn zestig Neder landse gezinnen bezig met het bouwen van een kerk. Ze kunnen de Engelse diensten moeilijk volgen en daarom wil len ze een eigen gebouw met eigen diensten. •- In Rotterdam gaan televi sie-amateurs binnenkort beginnen met uitzendingen. Ze hebben zelf de appa ratuur gebouwd en ze hebben een zend vergunning. -• Het Franse vreemdelin genlegioen, dat in Indo-Chlna strijdt telt 25.000 man. Volgens een Duits biad is meer dan 60 procent van ditaantal Duitsers, na 1945 gereeruteerd in Fran se krijgsgevangenschap. Een typhoon heelt gisteren boven Zuid- en Midden- Korea gewoed. Er is zware schade aan huizen en oogst. Ruim 550 personen werden dakloos. DE BILT ZEGT: Veel bewolking. Matige, later krachtige wind, rui mend van Zuid-Oost naar Zuid-West. Meest zwaar bewolkt met later op de dag enige regen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. zocht zijn communistische collega de communistische verslaggevers, die het onderhoud bijwoonden, terstond te doen vertrekken; na enig heen en weer pra ten geschiedde dit. Toen de beide geallieerde kolonels aanstalten maakten om te vertrekken vroeg Tsjang Kinney de verantwoorde lijkheid voor „de aanval van het vlieg tuig" te aanvaarden. Kolonel Kinney zeide het bewijsmateriaal „belachelijk" te vinden, doch hij zegde toe een volle dig rapport over zijn bevindingen bij vice-admiraal Joy te zullen indienen. CONCLUSIES VAN JOY. Aan de hand van dit rapport heeft Joy twee mogelijkheden geopperd: 1. Het bewijsmateriaal is tevoren op de grond gereed gemaakt en de commu nisten hebben vervolgens, om „de ver toning volledig te maken", een van hun eigen vliegtuigen boven de aangeduide plaats laten vliegen, zeggend dat het een geallieerd toestel was. 2. Een vliegtuig der communisten heeft boven de aangeduide plaats kleine napalmbommen en projectielen van ge ringe ontploffingskracht uitgeworpen, waarna dit „bewijsmateriaal" op de grond verder is aangevuld, door het aanbrengen van metaalsplinters e.d. MENINGEN TE WASHINGTON. Het Witte Huis en de ministeries van Buitenlandse Zaken en Landsverdedi ging te Washington gaven voorlopig nog geen commentaar. Autoriteiten menen dat de commu nisten besloten een einde te maken aan de besprekingen, toen bleek dat de Ver. Naties niet zouden zwichten voor hun eis om bg een wapenstilstand de 88ste breedtegraad als militaire schei dingslijn te nemen. Deze functionaris sen zijn van het begin af de mening toe gedaan geweest dat de regeringen te Moskou en Peking de besprekingen te Kaesong zijn begonnen met de voorop gezettte bedoeling hun positie door on derhandelingen te verbeteren, nu dit langs de militaire weg was mislukt. In Korea gesneuveld. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevech ten in Korea op 15 Augustus j.l. is gesneuveld de soldaat L. J. van Vriesland, legerno. 290405208, af komstig uit Amsterdam. De sol daat van Vriesland werd op 5 April 1929 geboren. Hij was onge huwd. Harriman naar Tito? Volgens een Amerikaanse woordvoer der in Teheran zal Harriman waar schijnlijk Vrijdagavond naar Belgrado vliegen. Hij zou door maarschalk Tito persoonlijk zijn uitgenodigd. Donderdag heeft maarschalk Tito de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, Ernest Davies, ontvangen. De Britse gezant in Joego-Slavië en de plaatsvervangende Joego-Slavische mi nister van Buitenlandse Zaken woonden de bespreking bij. Uitstel of afstel Maar de deur voor onderhandelen blijft nog op een kier De uittocht uit Perzië is begonnen, nu de onderhandelingen tussen de Britse en Perzische delegaties op niets zijn uitgelopen. Stokes is gistermorgen reeds naar Engeland vertrokken en Harriman, de Amerikaanse bemiddelaar, zal waarschijnlijk heden naar Washington terugkeren. En vrijwel alle employé's van de Anglo-Iranian (Britten en onderdanen van India en Pakistan) zijn onderweg naar Abadan om vandaar naar Engeland te vertrekken. Maandag a.s. moeten zij. in opdracht van de Britse regering, de olievelden verlaten heb ben. Van Abadan reizen zij naar Basra, waar vliegtuigen gereed staan om hen naar Engeland te vervoeren. Toch is de toestand niet zo donker als het lijkt: beide partijen spreken inder daad, zoals Harriman gisteren voorspelde, over een opschorten der besprekingen In plaats van over een definitieve breuk. Engeland blijft tot onderhandelen bereid, mits de Perzen zoals de Britse premier Attlee het uitdrukte „ln een oplossing willen toestemmen, die voorziet in een efficiente leiding van de olie-industrie, de veiligheid van de Britse technici en het voort doen vloeien van de Perzische olie naar de wereldmarkten". Als bewijs van deze bereidheid moeten enkele Britse technici in Perzië achterblijven, waarmee Engeland tevens te kennen wil geven, dat het de raffinaderij van Abadan niet zal ontruimen, nu noch in de naaste toekomst. Prins naar België vertrokken. Z.K.H. Prins Bernhard is naar Le Zoute (België) vertrokken, alwaar hij als chef d'équipe van de Nederlandse ploeg zal deelnemen aan een drie daags internationaal concours hip- pique. H.M. Koningin Juliana vertoeft met de Prinsesjes enige dagen op het paleis Het Loo. Er bestaan plannen voor groot Kankerinstituut. Uit mededelingen van de genees heer-directeur van het Rotterdamsch Radio-therapeutisch Instituut, gedaan naar aanleiding van de op 1 Septem ber alhier te houden straatcollecte voor het Koningin Wilhelminafonds blijkt dat er thans in eerste aanleg gewerkt wordt aan een plan dat mo gelijkheden biedt om binnen enkele jaren een geheel moderne kanker kliniek te stichten. Een nieuw Radio therapeutisch Instituut zal dan als kern fungeren van een op kankerbe handeling gericht team van specialis ten. Blijkens een door het Engelse minis terie van Buitenlandse Zaken uitgege ven verklaring houdt Engeland vast aan de formule, die door Trumans af gezant Harriman is opgesteld en die uitging van de eerste wet op de natio nalisatie van de olie, die op 20 Maart door het Perzische parlement is aange nomen. Uit het thans door premier Mossadeq ingenomen standpunt aldus de ver klaring blijkt echter dat men wil vasthouden aan de tweede Perzische nationalisatiewet van 1 Mei. Naar de mening der Engelse regering is deze wet volkomen onuitvoerbaar en bete kent zij een duidelijke schending van de verplichtingen, die de Perzische rege ring contractueel op zich heeft geno men. Alle verantwoordelijkheid voor het mislukken van de zending van Stokes laadt de Britse regering dan ook op de schouders der Perzen. Bg zijn vertrek heeft Stokes ver klaard: „Ik hoop spoedig to kunnen te rugkeren. Het Is onjuist te menen, dat geen vorderingen zouden zijn gemaakt. De door Harriman bewezen goede dien sten zijn een grote stap ln de richting van overeenstemming. Truman heeft verklaard: Mijn hoop blijft er op gevestigd, dat tenslotte een oplossing gevonden wordt, die voor bei de partijen bevredigend is. Het is ge bleken, dat beide partijen een regeling wensen en met het oog hierop vertrouw ik, dat dan ook een regeling kan wor den uitgewerkt. Indien men de onder handelingen wenst te hervatten en men zou willen, dat Harriman naar Teheran terugkeert, zal deze zulks doen!" BRIEF VAN ATTLEE. De Britse premier Attlee heeft een brief geschreven aan die leden van de Anglo-Iranian die in Perzië zullen moe ten achterblijven. Hierin verzoekt hfj deze achterblijvers hun moeilijkheden met geduld te dragen, totdat de rede zegeviert. „Het Perzische volk zal naar ik hoop spoedig inzien welk kwaad zgn tegen woordige regering Perzië berokkent", aldus de brief. „Ik hoop voorts, dat het zal inzien, dat de Britse olie-industrie bereid is tot een eerlgke overeenkomst, volgens welke Perzië een gelijk aandeel in de winsten van zijn industrie zal ont vangen. Deze winsten zouden gebrnikt kunnen worden voor de economische ontwikkeling van het land". Egyptische premier: „Geen steun aan het Westen in geval van oorlog!" De premier van Egypte, Nahas Pasja, heeft ter gelegenheid van de herden king van de dood van de stichter der Wafd, in een radiotoespraak verklaard, dat Egypte het Brits-Egyptische ver drag van 1936 zal verbreken en het Westen in geval van oorlog geen steun zal verlenen, zolang de Egyptische na tionale eisen niet ingewilligd worden. In Egypte was men eenstemmig tot de slotsom gekomen, dat het verdrag uit de tijd was en niet meer aan zijn oor spronkelijke doel beantwoordde. „Zo God wil zal het in de nabije toekomst verbroken worden". Na een bijeenkomst, die vier dagen heeft geduurd, werd door vijf anti communistische groepen te Stuttgart de „Raad voor de bevrijding van het Russische volk" opgericht. De vroegere Russische premier Alexander Kerensky deed deze meddeling aan het slot van de zitting, die geheim was. De nieuwe organisatie zal een centrum zijn van propaganda tegen het huidige regime in Rusland. Zij zal daartoe van alle bestaande moderne middelen gebruik maken, inclusief een groot radio-station. Zij zal worden gefinanciëerd door het Amerikaanse comité voor de bevrijding van het Russische volk, waarvan het hoofdbureau in New-York is gevestigd. De foto toont links Alexander Kerensky, eerste premier van de Russische Re publiek na de revolutie van 1917 en rechts Prof. Sergei P. Melgounoff van de „Unie voor de strijd voor vrijheid van Rusland". Plan voor Europees leger Leiding moet berusten bij Hoge Commissaris van Defensie Herve Alphand, voorzitter van de conferentie over een Europees leger heeft in een vertrouwelijke bijeenkomst aan enige vooraanstaande Franse ministers de plannen uiteengezet voor de vorming van een Europees leger. Vice-premier Bidault verklaarde na afloop van deze vergadering, dat men over het algemeen het plan van Alphand gunstig beoordeelde. Naar verluidt voorziet bet in de vorming van twintig „Europese" divisies waarvan vijf tot zes Duitse divisies zouden zijn. De vorming diende tegen 1953 voltooid te zijn. Het leger zou onder een Europese Commissaris van Defensie staan, die op grond van zgn capaciteiten gekozen zou worden. Hij zou dus ook een Duitser kunnen zijn, zo had Alphand gezegd. De beslissingen van de Hoge Commis saris zouden bindend zijn. Hij zou het gezag hebben over het gehele burger lijke en militaire personeel van de Europese strijdkrachten evenals over de opleiding. TAAK VAN HOGE COMMISSARIS. Genoemde Hoge Commissaris zou de productie en de standaardisatie van de bewapening regelen en beslissingen ne men omtrent promoties, benoemingen en legering. Hij zou voorts het contact tot stand brengen tussen die Europese landen, die daadwerkelijk aan het Eu ropese leger medewerken en die landen, die niet zouden deelnemen. Voorlopig zou de taal van dit leger Frans en En gels zijn. De militaire theorieën zouden volgens een enkel stelsel onderwezen worden. Aanvankelijk zou de recrute- ring op nationale basis geschieden. De recruten zouden echter onmiddellijk tot „Europeaan" uitgeroepen worden en zij zouden door „Europese officieren" op geleid worden. De bevelhebber van iedere nationale eenheid zou van dezelfde nationaliteit zijn als degenen, over wie hij het be vel voert. Men schijnt niet tot overeenstemming gekomen te zijn over de omvang van iedere nationale eenheid. De Duitsers willen, dat deze zo groot mogelijk zal Enorme belangstelling en vrolijke stemming op het Molenwater De jonge Walcherse boeren hebben gisteren getoond, dat zjj vastbesloten zjjn de tradities van het ringrijden voort te zetten. Niet minder dan 135 rijders, alien gekleed in Walcherse dracht, hebben deelgenomen aan het ringrijders- festjjn om de grote prijs van Walcheren, '/ij hebben de duizenden, die naar het Middelburgse Molenwater gekomen waren en onder die duizenden waren vele vreemdelingen doen gemeten van dit charmante spel van behendigheid en zij hebben ook die duizenden in spanning gehouden. Welk een applaus brak er niet los toen de Aagtekerker P. Peper de unieke prestatie leverde ln acht ronden ook achtmaal de ring te steken, daarmede een prestatie leverend, die in de afgelopen dertig jaar slechts eenmaal is tot stand gebracht! HU won verdiend de door HJM. de Koningin beschikbaar gestelde wisselbeker. Het was in de vroege ochtenduren ai een gezellige drukte in Middelburg, toen er 24 maal in 4 banen gereden moest worden om de 30 rijders aan te wijzen allen met 13 of meer ringen die elkaar des middags in de baan voor de Schouwburg mochten bekam pen om de vijf uitgeloofde bekers. Een spannende eindstrijd met steeds kerende kansen. Het waren de heren S. en P. Brouwer, A. en L. P. Brasser, J. Riemens, J. Koole Jzn, Jac. de Klerk, Jo van Wallenburg en niet te vergeten P. Peper, die elkaar uiterst weinig toe gaven. De heer Peper reed uitermate kalm en stak ring na ring. Groot werd de spanning toen lip na 7 ronden ook 7 ringen had gestoken. Zou het ditmaal lukken? Inderdaad, wat na de oorlog nog niet gebeurd was lukte nu: ook in de achtste ronde reeg Peper onder daverend gejuich van de duizenden de ring aan zijn lans en daar mee werd liij winnaar van de door H.M. Koningin Juliana beschikbaar gestelde wisselbeker. De heren P. Brouwer, J. Riemens en A. Brasser staken allen zeven ringen. Zij streden door en uiteindelijk wist de heer A, Brasser (Kleverskerke) de door Prinses Wilhelmina beschikbaar gestel de beker in de wacht te slepen. Brou wer (Domburg) won de beker van de gemeente Middelburg en Riemens (Me liskerke) ging met de beker naar huis, die beschikbaar was gesteld door de voorzitter der ringrijderij-commissie, mr P. C. Adriaanse. De beker van wij len de heer Jac(j. Francq was voor L. P. Brasser (Veere), die hierom met 4 anderen had moeten kampen. DE STRIJD OM DE POLLEPELS. Vervolgens werden de wedstrijden om de pollepels verreden, ook nu in vier banen. In baan 1 won W. C. Allaart, in baan 2 J. Castel, in baan 3 J. Maas en in baan 4 A. Brasser. Behalve de pol lepel ontvingen de heren elk een doos sigaren. Voor de voorzitter van de Zeeuwse Ringrijdersvereniging, de heer P. Brasser was er ook een prijs. Hij zag n.l. kans om bij de wedstrijden om de prijzen, die na de pollepel-rijderij volg den, niet minder dan 11 maal achtereen de ring te steken. Geen slechte presta tie voor iemand, die toch al tot de oude ren behoort en de Commissaris der Ko ningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, had er bij de prijsuitreiking dan ook veel lof voor! DE PRIJSUITREIKING. Het was al laat toen men tot het uit reiken der prijzen overging, maar het was er niet minder druk en gezellig om. Eerst voerde mr P. C. Adriaanse het woord namens de organiserende vereni gingen (V.V.V. en Z.R.V.) en daarna was het woord aan jhr de Casembroot, die de bekers van Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina uitreikte. De bur gemeester van Middelburg, mr dr N. Boikestein, reikte de beker van de ge meente uit, waarbij hij onthulde, dat de ze dag de drukste Donderdag van het jaar is geworden, dank zij de ringrijde- rij. En de heer Adriaanse reikte ten slotte zijn eigen beker uit en die van wijlen de heer Francq. Groot vermaak by de toeschouwers oogstte de traditie de bekerwinnaars driemaal achtereen hoog de lucht in te gooien. Men gierde van de lach. En was dat niet een waardig besluit van deze ringrqdery, die wel de geslaagdste ge noemd mag worden na de bevryding! DE MOOISTE SIER. Ook voor de mooist versierde paarden waren prijzen beschikbaar gesteld. Een commissie, bestaande uit de dames Sandberg tot Essenburg-Hiebendaal, Dumon Tak, Ballintijn en Nieuwenhuis, keurde de paarden. De uitslag was: 1. F. Wisse, Sint Laurens (beker me vrouw Sandberg); 2. J. Buys, Sint Lau rens; 3. B. Meyers; 4. F. Moens; 5. L. Jobse; 6. G. Nijpjes; 7. Jac. de Klerk en 8. W. Duvekot. KLEIN INCIDENT. In de ochtenduren is de stemming enigszins bedorven, doordat kort na el kaar twee paarden stierven, vermoede lijk tengevolge van hartverlamming. Een der dieren was 'n bekroonde stam boekmerrie. De beide paarden, die eigendom waren van de heer Verhage uit Koudekerke en de heer Joosse uit Gapinge waren gelukkig verzekerd. De dieren werden naar het abattoir te Mid delburg overgebracht. RADIO EN FILM. De N.C.R.V. heeft van dit festyn en kele radioflitsen gemaakt, waarvoor Peter Koen naar Middelburg was geko men. Gisteravond werden ze in de Ra diokrant uitgezonden. Door samenwer king van de A.N.V.V. en Marofilm te Deventer is er ook een kleurenfilm op genomen. Deze film zai gebruikt wor den als propaganda voor Nederland in het buitenland. DE UITSLAG. In totaal waren 64 prijzen beschik baar, die als volgt werden gewonnen: 1. St. Brouwer, Domburg (19); 2. G. Wattel, Oostkapelle (19); 3. P. Brou wer, Domburg; 4. B. Arendse, Gapinge; 5. J. Maas, Domburg; 6. J. Maijaars, Aagtekerke, allen met 18 ringen; 7. A. de Nooyer, Gapinge; 8. J. Riemens, Me- liskerke; 9. L. P. Brasser, Veere, allen met 17 ringen; 10. J. Provoost, Dom burg; 11. A. de Visser, Vrouwenpolder; 12. J. Koole, Vlissingen; 13. P. Brasser, Kleverskerke, allen met 16 ringen; 14. P. Hoebeker, Nieuwland; 15. D. Kluyf- hout, Koudekerke; 16. A. v. d. Heyden, Koudekerke; 17. W. Maijaars, Dom burg; 18. M. Koole, Sint Laurens; 19. J. A. Louws, Oostkapelle; 20. P. Lam- pert Pzn, Biggekerke; 21. P. Rooze, Sint Laurens, allen met 15 ringen; 22. L. de Pagter, Koudekerke; 23. Iz. Wisse, Sint Laurens; 24. A. Brasser, Kleverskerke; 25. J. Reynierse Pzn, Koudekerke; 26. J. Brand, Domburg; 27. Jo van Wallen burg, Middelburg; 28. P. Peper, Aagte kerke; 29. Jac. de Klerk, Nieuwland, allen met 14 ringen; 30. J. Castel; 31. W. C. Allaart; 32. Jac. Goedbloed; 33. L. Huissoon; 34. J. G. Cevaal; 35. P. Lampert Jzn; 36. C. J. Abrahamse; 37. S. Reynierse; 38. S. de Visser; 39. W. Rooze; 40. W. de Kam; 41. W. Provoost; 42. Z. Francke; 43. Jac. van Wallen burg; 44. F. Wisse; 45. J. Lauer; 46. A. Provoost; 47. C. van Dis, allen met 12 ringen; 48. P. de Visser; 49. J. Vos Lzn; 50. W. Duvekot; 51, L. Dingemanse; 52. B. Meyers; 53. J. Buys; 54. Jac. de Vis ser; 55. J. P. Reynierse; 56. J. Mesu; 57. Joh. Maijaars; 58. F. Moens, allen met 11 ringen; 59. J. Koene; 60. L. Provoost; 61. C. Geldof; 62. C. Davidse; 63. C. Janse Pzn; 64. C. Stroo, allen met 10 ringen. zgn, terwgi de Fransen deze zo klein mogelgk wensen. Ook is het nog niet bekend of de Europese Hoge Commis saris zijn begroting aan de deelnemende landen zou kunnen opleggen. Is dc drukker van formulieren ook strafbaar? In het begin van dit jaar heeft de politie in verschillende plaatsen van ons land invallen gedaan by hoofdagenten, sub-agenten, aanleggers of drukkers van de z.g. voetbalpools en vanmorgen stonden een aantal van hen terecht voor het kantongerecht te Rotterdam. Allereerst waren er twee verdachten, die zich hadden beziggehouden met een pool, die werkte met de uitslagen van de Engelse „league". De ene verdachte, van der Heide, drukkr te Rotterdam, had van een zekere Blonk opdracht ge kregen een aantal formulieren te druk ken, die bestemd waren om bij de pools te gebruiken. De drukker was van mening, op grond van artikel 7 van de grondwet te mogeii drukken wat hij wilde, indien het geen bankpapier, postzegels of dergelijke was. Mr H. van Buuren, ambtenaar O.M., meende dat verdachten zich aan eert strafbaar feit hadden schuldig gemaakt en dit is in de jurisprudentie aanvaard. De pools in Nederland, aldus mr van Buuren, hebben een omzet van ander half k twee millioen gulden. Het wer kingsterrein vindt men in de grote ar- beidscentra en mr van Buuren noemdó met name het Rotterdamse haventer rein, Philips, de Zaanstreek, de wervelt en de mgnen. „Daar vindt men het „poolende" publiek en dit publiek speelt op grove w-yze mee in dit bedryf". In de nacht van 2 op 3 Februari, toen de invallen zijn gedaan, had men ver steld gestaan, aldus mr van Buuren, van de grote aantallen coupures van f 10 en f 25. Het is een kwaad volgend de objectieve beschouwing van de justi tie en daarom is op grote schaal inge grepen. Hy eiste tenslotte tegen Blonk eert hechtenis van twee weken en tegen do drukker, een geldboete van f 100 en een voorwaardeiyke hechtenis van een maand met een proeftyd van 2 jaar. Blonk werd conform deze eis veroor deeld, maar op 31 Augustus a.s. zal de kantonrechter uitspraak doen in ds zaak tegen de drukker, die opmerkte: „De voetbalpools moeten uitgeroeid worden, dan ook maar de drukkers aan gepakt. Ik voel me onschuldig; wat do klant met de formulieren doet, gaat ml) niets aan". VERDACHT VAN MEINEED. Nadat nog een andere „League-pool" onder het mes was geweest, kwam da zaak aan de orde tegen de Nederlands» pool, de „Hollandia". Zestien verdach ten waren opgeroepen, maar slechts zeg van hen waren verschenen. Een van hen, die ook moest getuigen, werd ter terechtzitting ingesloten om dat hy onder ede een andere verklaring aflegde dan voor de politie en verdacht van meineed zal hy voor de Officier van Justitie worden geleid. Tegen de overige vijftien verdachten werden straffen gevraagd variërend van twee maanden hechtenis tot een geldboete van f20. Zij werden, ook nU weer de drukker uitgezonderd, conform de eis veroordeeld.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1