GEEN LEGERING VAN NEDERLANDSE TROEPEN IN DUITSLAND PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Den Haag geeft opening van zaken Er komen toch opslagplaatsen voor Britse voorraden BEZWAAR TEGEN EUROPEES LEGER k SNIPPER NIEUWS VELDSLAG IN KOREA Stokes stelde ultimatum aan de Perzische legering Poolse muiters mogen in Zweden blijven. Vijftig Korea-vrijwilligers meldden zich op Schiphol Vuilnisophaaldienst wordt steeds meer gebruikt Ds Visee tot praeses gekozen Uitgave Stichting „Zeeuwscb Dagblad" Hoofdkantoor! Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 243$, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dljkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1948 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 22 AUG. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.35 u., onder 19.50 u.; Maan op 21.37 u., onder 13.48 u. Hoogwater op Donderdag 23 Aug. Vlissingen: 5.56 u. 1.83 m., 18.08 u. 1.70 m.; Terneuzen: 6.25 u. 2.00 m., 18.38 u. 1.89 m.; Wemel- dinge: 7.34 u. 1.65 m., 19.45 u. 1.50 m.; Zierikzee: 7.17 u. 1.43 m., 19.25 u. 1.28 m. Een stroom van berichten is uit Den Haag losgekomen, alle geïnspireerd door „gezaghebbende zijde" van het ministerie van Oorlog. Gerangschikt komt men tot deze conclusies: 1. In het kader van een intergeallieerd plai* voor de bezetting en verdediging van vliegvelden in West-Europa zullen bepaalde voorzieningen worden ge troffen voor het opslaan van Britse voorraden op verscheidene plaatsen in Nederland. Deze voorzieningen vereisen geen grote nieuwe bouwwerken. Het is thans zo goed als zeker, dat er geen Nederlandse troepen in Duits land gelegerd zullen worden. Wel bestaat nog de mogelijkheid, dat Neder landse troepen In W'est-Duitsland zullen kunnen oefenen. 3. De Nederlandse regering heeft grote bezwaren tegen het voorgestelde Euro pese leger. Men is van mening dat bepaalde voorstellen te weinig rekening houden met de werkelijkheid. 4. Nederland zal op de conferentie van de ministers van Defensie van de landen van het Noord-Atlantisch Pact, die binnenkort te Ottawa zal worden gehouden, voorstellen cm de samenwerking in N.A.T.O.-verband uit te breiden. Men acht n.l. een nauwere samenwerking op econo misch en politiek gebied tussen de landen van het Pact noodzakelijk. 5. Het ministerie van Oorlog verwacht voor September 1952 het tekort aan materiaal overwonnen te hebben. Er zijn reeds grote orders geplaatst. Men verwacht hierdoor reeds in het komende voorjaar over voldoende materiaal voor de verbindingsdienst radio's) te kunnen beschikken. 6. Het Nederlandse drie-divisie-plan (één parate divisie en twee mobilisa bele divisies, die in twee dagen ge reed kunnen zjjn om ingezet te wor den, doordat de manschappen geoe fend zjjn en het benodigde materieel ia opgeslagen) is door Eisenhower en zjjn staf volledig geaccepteerd. Men acht, dat men in het buiten land thans meer waardering heeft voor onze defensie-inspanningen dan enkele maanden geleden het geval was. Dit betere begrip is voorname lijk te danken aan de oriëntatie-be zoeken, die generaal Eisenhower aan ons land heeft gebracht. 7. In het voorjaar van 1952 zullen alle militaire vliegvelden volgens de plannen voor operationeel gebruik geschikt zijn. Het opbouwplan voor de luchtmacht, gebaseerd op de for matie van 21 squadrons n.l. een on geveer gelijk aantal squadrons Glos ter Meteors (jagers) en Thunder- jets (tactische luchtmacht), ver loopt over het algemeen bevredi gend. De achterstand bij de bouw van Gloster Meteor straaljagers heeft men bijna ingelopen. 8. De dienstplichtigen van de lichting 1950 II zullen op 1 Januari a.s. af zwaaien. Voor dien zullen zij deel nemen aan intergeallieerde manoeu vres in de Britse zone van Duitsland en direct daarna aan manoeuvres in de Franse zone. KEURING DER KOREA- VRIJWILLIGERS WAS GOED. Enige weken geleden kwamen er uit Tokio berichten, volgens welke de Ko- rea-vrijwilligers voor hun vertrek uit Nederland zeer oppervlakkig zouden zijn gekeurd, zodat zij spoedig na aan komst niet geschikt voor de dienst ble ken te zijn. Verder zouden verscheidene vrijwilligers in Nederland toezeggingen hebben ontvangen met betrekking tot hun functie in Korea, welke toezeggin gen later niet gestand zouden zijn ge daan. Een woordvoerder van het ministerie van Oorlog verklaarde gisteren dat deze berichten „sterk overdreven" zijn. Na een onderzoek heeft de minister van Oorlog geen enkele aanleiding gevonden om ook maar iets te ondernemen tegen de inspectie van de geneeskundige dienst der K.L. Dat enkele vrijwilligers in Korea niet geschikt voor de dienst werden bevon den is het gevolg van het feit, dat zij bij de keuring in Nederland hun kwalen hebben verzwegen. Ook by de werving van de vrijwilli gers zijn geen onregelmatigheden ge constateerd. Het is inderdaad voorgeko men dat enige vrijwilligers onder de dwang der omstandigheden in Korea een andere functie hebben gekregen, dan hun in Nederland was toegezegd. De meesten hebben echter begrip voor de noodzaak in Korea getoond. 9. Overwogen wordt de soldij van de dienstplichtigen bjj de Landmacht iets to verhogen. Indien deze verhoging doorgang zal vinden, zal de toeslag op het soldij waarschijnlijk niet direct worden uitbetaald aan de soldaten doch ge bruikt worden om allerlei fondsen te verkrijgen, waaruit bijzondere aanschaffingen, die de soldaat het leven in de militaire dienst kunnen veraangenamen, betaald zullen wor den. In ieder geval zal er op de begro ting van oorlog meer worden uitge trokken voor de militaire tehuizen. Verder zullen de soldaten een aantal vaktechnische cursussen kunnen vol gen, die bedoeld zijn om hun de te- PROPAGANDA VOOR YERSEKE. Gistermiddag bracht een aantal Belgische journalisten, onder wie de radioreporter van de Vijver, een bezoek aan Yerseke. Zij maakten onder auspi ciën van enkele mosselexport-firma's een rondvaart en bezichtigden de mos selcultures. Binnenkort zal de Belgische radio-omroep een reportage van deze excursie uitzenden. A'j 2 1 1 ENGELSEN WILLEN MEER LOON! Er zijn millioenen ponden sterling mee gemoeid. Een half millioen Britse spoorwegar beiders heeft gisteren een eis ingediend tot loonsverhoging ten bedrage van 10 procent over de gehele linie. In Fe bruari werd hun een loonsverhoging toegekend van 7 \z procent, hetgeen de genationaliseerde spoorwegen 12 mil lioen pond sterling per jaar extra kostte. Ook ingenieurs en arbeiders van scheepswerven, tezamen 2.500.000 mil lioen man, zullen om een loonsverho ging van 1 pond per week verzoeken, een verhoging, die de werkgevers waar- «chjjnljjk 125 millioen pond sterling per jaar extra zal kosten. Woensdag vergaderen leiders van het personeel van spoorwegwerkplaatsen ter bespreking van soortgelijke stappen. Ook andere vakverenigingen zijn bezig met het opstellen van looneisen. De Engelse regering heeft getracht de arbeiders van looneisen te doen af zien teneinde inflatie te voorkomen. De vakbondsleiders verklaren evenwel dat zij vap deze gedragslijn moeten afwij ken met het oog op de „overweldigende stijging van de kosten van levensonder houd Zij wensen tevens een prijsbe- heersing vanwege de regering. Vijftigduizend kilo groenten en fruit zal het volgend jaar ten geschenke wor den aangeboden aan de meer dan 5000 athleten, die aan de Olympische Spelen in Helsinki zullen deelnemen. Het zal een geschenk zijn van het Centraal Bu reau voor Tuinbouwveilingen. Een van de twee gevangenen, die een dag of tien geleden uit het Huis van Bewa ring aan de Amstelveenseweg te Am sterdam ontvluchtten en die zo brutaal waren hun gevangeniskleding naar de directeur terug te sturen, is weer ge pakt. Hij wandelde rustig in de Staal- straat in Amsterdam! Bij een auto ongeluk in de buurt van Valkenburg (een taxi reed tegen een boom) is de middenvoor van het Spaanse voetbal elftal „Sadabell" uit Barcelona, om het leven gekomen. Een vliegtuig van de waarnemersschool uit Gilze-Rijen heeft gisteren een noodlanding moeten maken op een weilandje in Nieuwerkerk a. d. IJssel. De drie inzittenden bleven onge deerd, het vliegtuig brandde geheel uit. Het ministerie van buitenlandse Za ken heeft een uitgave het licht doen zien onder de titel: „De Koreaanse oor log en de Ver. Naties". Dr Stikker schreef een inleiding. Een broer van de verdwenen Britse diplomaat Maclean heeft zijn tijdelijke functie bij het Brit se ministerie van buitenlandse zaken neergelegd, daar hij van oordeel was, dat zijn aanblijven 't ministerie in ver legenheid zou brengen. De Ameri kaanse commandant van Berlijn heeft bij de Russen geprotesteerd tegen de onwettige arrestatie en detinering van een functionaris van de Amerikaanse hoge commissie in Berlijn, Henderson. Henderson werd Zondag in de Sowjet- sector gearresteerd en Maandag met excuus weer vrijgelaten. Rusland heeft een nieuwe straaljager, de IA-15b, die een snelheid kan bereiken van meer dan 1000 km per uur, aldus meldt het maandblad van de R.A.F. Men is al met massaproductie begonnen. De ty phoon in de Stille Oceaan is over Oki nawa getrokken. Dank zij de voorzorgs maatregelen vielen er slechts twee slachtoffers. Aan de oogst werd zware schade toegebracht, wegen overstroom den en telegraaf- en telefoonlijnen wer den verbroken. ruggang naar de burgermaatschap pij te vergemakkelijken. Naast deze van overheidswege voorbereide steun, zullen de soldaten mischien ook van particuliere zijde geholpen worden bij het veraangenamen van hun langere dienstttijd. De mogelijk heid bestaat, dat de demobilisatie- raad, zij het ook in enigszins gewij zigde vorm, zich met de bundeling van het particulier initiatief in de zen zal belasten. 10. Op vier plaatsen in ons land worden nieuwe gebouwencomplexen opge trokken, die elk aan 3000 militairen onderdak zullen verschaffen. Deze nieuwe legerruimte zal voor 1 Jan. van het volgende jaar gereed zijn. De nieuwe legerkampen krijgen de zelfde indeling als het kamp bij Stroe. Reünie oudgevangenen van het „Oranjehotel". De oud-gevangenen van het „Oran- jehotel" te Scheveningen en nabe staanden zullen Zaterdag 15 Septem ber de jaarlijkse bijeenkomst houden. De reünisten zullen zich des morgens op de binnenplaats van de gevangenis aan de van Alkemadelaan verzame len. Hierna vangt het défilé langs de dodencel aan, gevolgd door een de- filé langs het monument aan de bui tenmuur der gevangenis. Zowel bij cel 601 als aan de voet van het monu ment zullen bloemen kunnen worden neergelegd. Na het bezoek aan het monument wordt in het Kurhaus een reünie gehouden. Blijkens het voor lopige programma zal hier o.a. ds F. Slomp „Frits de zwerver" als spreker optreden. Jo Vincent (zang) en Nelly Wagenaar (piano) zullen haar medewerking verlenen. Na de reünie wordt de jaarlijkse ledenver gadering van de stichting „Oranje- hotel" gehouden. Een nieuw protest van Nam II Geallieerd schip tot zinken gebracht 1 „Dit is meer dan het bicden van ster ke tegenstand door de vijand wij zijn in een veldslag gewikkkeld!" aldus ver klaarde gisteren een officier vau het achtste Amerikaanse leger. De gealli eerden hadden in de afgelopen vier da gen bjj een offensief terreinwinst ge boekt. Gisterochtend bj) het aanbreken van de dag begonnen de communisten een tegenaanval en drie uur later had den zjj een heuveltop veroverd, die door Zuid-Koreanen was bezet. In Tokio is verklaard, dat de tegen aanval de communisten op ernstige ver liezen is komen te staan tengevolge van onophoudelijke bombardementen door artillerie, luchtmacht en vloot der ver bondenen. NIEUW PROTEST VAN NAM IL. Generaal Nam II, heeft Woensdag er over geklaagd, dat geallieerde vliegtui gen tussen Kaesong en Pjongjang op 19 Augustus een Jeep van de communisti sche delegatie hebben vernietigd. De klacht werd schriftelijk via ver bindingsofficieren bij admiraal Joy in gediend en zegt, dat vliegtuigen de jeep met machinegeweervuur in brand had den geschoten. In een verklaring van de Ver, Naties wordt gezegd, dat de Noordelijken „trachtten een jeep langs de binnenweg van Pjongjang naar Kaesong te sturen zonder dit aan te kondigen. Herhaalde malen is gewaarschuwd, dat vooraf gaande kennisgeving essentieel is voor beveiliging tegen luchtaanvallen". De sub-commissies vergaderen nog altijd. Gisteren hebben zij een groot ge deelte van de tijd doorgebracht met het bestuderen van kaarten. Radio Pjongjang heeft verklaard, dat de communisten tegenstanders zijn van elke verdeling van Korea, behalve die langs de 38ste breedtegraad. Voorts is in de uitzendingen gezegd, dat „de Amerikanen zelfs gedurende de onder handelingen op een waanzinnige manier op verschillende fronten in Korea ble ven aanvallen!" In het Noord-Koreaan- se legercommuniqué is gezegd, dat de artillerie een schip van de verbonden strijdkrachten tot zinken beeft ge bracht en twee andere ernstig bescha digd. De spanning neemt toe Brits kabinet besprak weer evacuatieplannen Richard Stokes, de leider van de Britse delegatie in Teheran, heeft zijn voor stellen inzake een regeling van het oliegescliil ingetrokken, daar „Perzië niet bereid is in te stemmen met enigerlei regeling, waarbjj Britse technici bereid zouden zjjn bjj de olie-industrie te bljjven werken.". Naar verluidt heeft hjj daarna een nieuw voorstel ingediend en daaraan het ultimatum verbonden, dat het uiterljjk op heden, Woensdagmiddag aanvaard moet zjjn. Volgens dit nieuwe voorstel zou het gehele Britse personeel te Abadan onder leiding van een En gelsman gesteld worden, die op zjjn beurt onder Perzische contröle zou staan. Premier Mossadeq heeft Stokes verzocht deze termjjn te verlengen. Gisteravond is het Britse kabinet bij een geweest om over de ontwikkeling in de oliekwestie te spreken. Behalve ministers waren ook aanwezig lucht- maarschalk Sir John Slessor, chef van de luchtmachtstaf, en Sir William Fra- zer, voorzitter van de Anglo-Iranian Oil Company. Men meent te weten, dat de minis ters spraken over de politiek, die En geland zal volgen ingeval van een al geheel afbreken van de Perziseh-Britse besprekingen. Volgens welingelichte kringen te Londen bespraken de ministers de plan nen, die reeds eerder zjjn gemaakt om liet leven van Britse onderdanen in Per zië te beschermen", indien do onderhan delingen definitief worden afgebroken. Heden zal Mossadeq verslag uitbren gen aan een gemeenschappelijke zitting van de beide kamers van het parlement. BRIEF VAN HARRIMAN. De Amerikaanse bemiddelaar Harri- man heeft Dinsdagavond de tekst gepu bliceerd van een brief aan dr Mossadeq, waarin hjj een overzicht gegeven heeft van de gebeurtenissen sinds hij vijf we ken geleden te Teheran aankwam. In de brief wordt o.m. gezegd: „Regering en volk van Amerika ho- peh van harte dat de pogingen tot het vinden van een regeling zullen worden voortgezet en dat de ernstige gevolgen van een mislukking zullen worden af gewend. De wederkerigheid der belangen van beide partijen bij het geschil zijn zoda nig, dat een oplossing, die voor beide van nut zou zijn, naar mijn overtuiging volkomen mogelijk en uitvoerbaar is". Enkele opmerkingen van Harriman over de compensatie en het technische beheer der industrie beschouwen waar nemers als een stilzwijgende goedkeu ring van de Britse voorstellen. Twee van de ld Fo.en, die onlangs met het kleine Poolse schip de HG 11 in Zweden zijn aangekomen, zijn door Zweedse en buitenlandse journalis ten geïnterviewd over de politieke toestand in Polen. Alle twaalf zijn nu in het bezit van een Zweedse vluchtelingenpas. Twee van hen, Henri Je Skorupa (links) en Ignac Hezel zien we hier bij het verlaten van de „Cita del" in Landskrona, na de persenferentie. Eindelijk weer thuis Boodschap van de Koningin t „Ik dank II met trots" „Geeft acht!" klonk het gisteravond omstreeks 11 uur in de grote aankomst hal van het vliegveld Schiphol en vjjftig Korea-vrjjwilligers, zo juist aangeko men met de constellation „Amsterdam" stonden schouder aan schouder stram in de houding. Daarop draaide kapitein Hooyer zich om en meldde met een forse groet de vjjftig aan zjjn zorgen toevertrouwde mannen bjj generaal-majoor Lagas, die deze eerste thuisvaarders van de 633 Nederlandse Korea-vrijwilligers namens de generale staf ontving. Het detachement was officieel aangekomen! Hierop trad de adjudant van H.M. de zal zijn geweest. U zult met grote vol -I InifnMnvit (*a„ AAA rjaer lriïnrinri fanirfzinn nn na nrac. Koningin, de kapitein-luitenant-ter-zee C. W. Th. Baron van Boetzelaer naar voren. „H.M. de Koningin heeft mij op gedragen U de volgende boodschap voor te lezen", klonk het door de hal. Dood stil stonden de mannen, men kon een speld horen vallen. „Ik lieet u allen hartelijk welkom en gedenkt met u in stilte en eerbied uw makkers, die gij ginds achter hebt ge laten. Voor de wjjze waarop gjj uw taak daarginds hebt vervuld dank ik u met trots en ik hoop dat u straks hetzjj ais militair, hetzjj als burger de uw toebe deelde taak met dezelfde energie moogt vervuilen. Ik wens u een prettige thuis komst", zo luidde de tekst van de bood schap van de Koningin. Nog een ander welkom wachtte de jongens, alvorens zjj zich naar familie leden of vrienden konden begeven. Na mens de regering trad vice-admiraal H. C. W. Moorman naar voren. „U hebt", zo zeide hij, „waarschijnlijk de zwaarste tijd van uw leven achter de rug. U hebt een opdracht gehad die normaal niet door mensen wordt ver vuld en u hebt het voortreffelijk ge daan. Uw land en de Ver. Naties hebt u uitstekend gediend en u hebt daar mede het Nederlandse volk het vertrou wen in de Ned. soldaat teruggegeven, een vertrouwen, dat nodig is nu wjj aan het begin staan van de opbouw van een nieuw leger. Verscheidene van uw ka meraden brachten het grootste offer, dat een mens kan brengen. Ik ben er van overtuigd, dat het niet tevergeefs Gemeenteraad van Kapelle Wethouder Balkenende wordt lid van B.A. Onder voorzitterschap van burge meester H. G. van Suijlekom kwam gis teravond de raad van Kapelle in vol tallige zitting bijeen. Na vaststelling der notulen deelde de voorzitter mede, dat een schrijven was ontvangen van de Luchtbeschermingsdienst Zuid- en Noord-Beveland met het verzoek een bijdrage te verstrekken voor de burger lijke luchtverdediging. Generale synode Gere/. Kerken (art. 31 K.O.) Prac-adviscurs wachten op beslissing over hun positie Maandagavond werd in de nieuwe kerk te Kampen de bidstond gehouden voor de te houden Generale Synode der Geref. Kerken (art. 81) in Nederland. Ds D. van Djjk deed dit aan de band van het Schriftgedeelte uit Matth. 6 22 en 23. Hjj nam tot thema: „De kaars des lichaams is lret oog" en verdeelde deze tekst in de volgende vier punten: 1. De Here heeft door Zjjn genade het licht ontstoken in onze harten door de openbaring van Zjjn Woord; 2. dat licht kan door ons verduisterd worden; 3. wanneer dit gebeurt is dit een ver- schrikkeljjk ding; 4. daarom hebben wjj toe te zien, dat dit niet plaats heeft. God heeft ons eerst in de schepping en daarna bij de herschepping het licht geschonken, waarbij we geestelijk licht hebben uit de openbaring van 't Woord. Maar er is altijd de zondige begeerte dat „oog" zoals de Heiland het noemt niet „eenvoudig" te houden. Dat wil zeggen: we willen er graag iets aan toevoegen. We zetten onze eigen bril er bij op, van verkeerd glas of van misleidende kleu ren. Dan is dat oog niet meer eenvou dig, maar „boos" zoals de Heiland zegt. Dat woord „boos" betekent hier „slecht", „niet deugdelijk", niet meer geschikt tot de dienst. En dan wordt het alles duisternis in ons. We gaan dan de dingen in Gods Koninkrijk be zien bij ons bedorven menselijk licht en dan gebeuren er verschrikkelijke din gen. De apostolische kerk is er door verworden. Want men zette de bril der pauselijke hiërarchie op en het werd stikdonkere nacht in het kerkelijke le ven, tot op het moment dat in de Her vorming het oog weer eenvoudig werd. Het is later weer dezelfde weg op ge gaan. Ook in de vorige eeuw werd het oog verdonkerd door kerkelijke hiërar chie, waardoor het duister werd op het erf der kerk. En het heeft zich helaas herhaald in de jaren 19421944. Maar we zijn allen zondige mensen en we kunnen vandaag in dezelfde zonde val len. Daarom ga ons gebed op, dat de Here ons oog eenvoudig houde, d.w.z. dat wjj bij al ons synodewerk, ons uit sluitend laten leiden door wat de Here in Zijn Woord van ons vraagt. Er liggen zeer moeilijke vraagstukken op de sy nodetafel. Deze kunnen alleen opgelost worden, wanneer ons oog eenvoudig blijft. En dat is moeilijk. Want het be tekent, dat we ons zelf moeten verlie zen, ons vlees kruisigen en in diepe af hankelijkheid van wat de Here in Zijn Woord eist, handelen. Met de bede, dat de Here dat in Zijn genade schenken wil, besloot spr. zijn prediking. Hierna had een begroetingssamen komst plaats in de vergaderzaal naast de kerk. DE OPENING. Dinsdagmorgen om 9 uur, opende ds C. H. Lindeboom namens de roepende kerk van Kampen de synode. Van de prae-adviserende professoren was bericht ingekomen, dat zjj in ver band met het punt der agenda, dat eerst behandeld zal worden, Inzake de positie van de prae-adviseurs, het wjjs achtten eerst af te wachten wat de sy node in deze zal beslissen. Tot praeses der synode werd gekozen ds G. Viseé van Kampen. De afgevaardigden voor Zeeland zijn: ds J. ten Hove van Terneuzen en de heer A. Dees van Zaanjslag. Daar de heer Dees wegens ziekte in zijn gezin niet aanwezig kon zijn nam zitting zijn secundus de heer J. C. Douw van Zou- telande. Besloten werd bij de Bank voor Ne derlandse Gemeenten een aanvullende geldlening te sluiten van f12.000 ten behoeve van 40 en 34 woningwetwonin gen. Deze aanvullende lening werd door B. en W. nodig geoordeeld om verho ging van huurprijs op dit ogenblik te ontgaan. Bjj het vaststellen van de vierde wij ziging van de gemeente-begroting 1951 merkte het raadslid de Waard (Oud- Geref.) op, dat hjj de verhoging van de representatiekosten wel wat aan de ruime kant vond. Met een concreet voorbeeld lichtte hjj dit toe. Voor de benoeming van een lid van het Burgelijk Armbestuur in de vaca ture N. Eversdjjk Mzn werd door het B. A. als candidaten aanbevolen de he ren J. Balkenende en J. de Jager Jzn. De heer de Waard gaf als zjjn mening, dat de samenstelling van het B. A. niet juist is, daar hierin thans twee richtin gen zjjn vertegenwoordigd. Tegen deze belde personen had hjj geen bezwaren, maar het B. A. is een burgeljjke instel ling, waar ook andere richtingen in ver tegenwoordigd dienen te zjjn, aldus de heer de Waard. Bij deze conclusie sloot de heer de Koeyer (O.H.) zich aan. Met algehele meerderheid werd daarop de heer Balkenende gekozen, die zjjn be noeming aanvaardde. HONDENBELASTING EN REINIGINGSRECHTEN. Hierop kwamen een drietal bezwaar schriften in behandeling tegen de hon denbelasting. B. en W. adviseerden de aanslagen te handhaven. Ook tegen de reinigingsrechten waren bezwaarschrif ten binnengekomen en wel een drietal collectieve verzoeken om ontheffing van de bewoners van de Hillewerveweg, van de Oostweg en van de Dijkwelseweg. De voorzitter adviseerde om alleen in zeer bijzondere gevallen ontheffing toe te staan, daar anders een precedent ge schapen wordt. Hjj merkte hlerbjj op, dat de vuilnis ophaaldienst er in Kapelle steeds meer inkomt. Het gebruik van deze dienst neemt geleidelijk toe. Spreker is ervan doening kunnen terugzien op de pres taties van het detachement en ieder van u persoonlijk. De regering is u zeer dankbaar". Met de wens, dat allen een prettige thuiskomst mochten hebben besloot de staatssecretaris zijn welkomstwoorden. 28 DAGEN VERLOF. En toen was dan eindelijk het grote moment van de begroeting aangebro ken, het moment, waarnaar menig sol daat in Korea met verlangen zal heb ben uitgezien: het weerzien met gelief den. En ook een weerzien met oude ka meraden, want ook verscheidene gewon den onder wie kapitein Linzel, die al eerder naar ons land waren vervoerd, waren ter begroeting aanwezig. De mannen, onder wie de Middelbur ger, korporaal A. P. Kejjmei en soldaat A. L. J. Lamers uit Bergen op Zoom, waren nog gekleed in tropenuniform, waarop zjj het blauwe lint van de Uni ted Citation, een onderscheiding die het detachement als geheel ontving, droe gen. Acht en twintig dagen verlof hebben zjj voor de boeg en dan demobilisatie. Aan het einde van deze maand zullen de andere Korea-vrjjwilligers naar ons land vertrekken. Egypte verzacht belemmeringen in Suez-kanaalverkeer. Egypte zal de regeling voor het on derzoeken van schepen, welke door het Suez-kanaai varen, verzachten, aldus heeft een woordvoerder van de Egyp tische douanedienst Dinsdag te Cairo meegedeeld. Volgens kringen der Ver. Naties te New York is het niet waarschijnlijk, dat deze nieuwe maatregel van Egypte invloed zal hebben op de resolutie van de Veiligheidsraad, waarin het gedrag van Egypte wordt veroordeeld. „Het is van ondergeschikt belang, of schepen nu door de douane, de kustwacht of het leger worden doorzocht", aldus deze kringen. „Waar het om gaat is, dat schepen, die ruwe olie van de Rode Zee naar de olieraffinaderij te Haifa ver voeren, niet door het Suez-kanaai mo gen varen". Veranderingen in Ambonezen kamp te Middelburg. Er is enige verandering gebracht in de samenstelling der bevolking van het Ambonezen-woonoord Middelburg II. In het kamp arriveerden dertig Ambonesê scholieren en vijf gezinnen, terwijl 32 vrijgezellen werden overgeplaatst naar de gezinskampen te Serooskerke en Grijpskerke op Walcheren. overtuigd, dat het mettertijd nog beter zal gaan. Alleen het raadslid de Koeyer wilde de ontheffing aan deze aanvragers ver lenen. Aan het einde van de vergadering deelde de voorzitter mee, dat de spoor wegverbreding tussen Kapelle en Bieze linge, die aanvankelijk de gemeente f 10.000 zou kosten, bij hoge uitzonde ring door N.S. is teruggbracht tot een bedrag van f4000. Bij de rondvraag informeerde de heer van Liere naar de stand van de elec- trificatie van Tekenburg. De voorzitter antwoordde, dat men bij de P.Z.E.M. strandt wegens de slechte materiaal- positie. De heer Goud vroeg verbreding van de hoek naar de Vrolandseweg bij de spoorwegovergang. De heer de Waard zou graag zien, dat de Waardekunst- straat spoedig doorgetrokken werd. De voorzitter antwoordde dat aan de dis trictsopzichter opdracht is gegeven hiervoor een begroting te maken. DE BILT ZEGT: Vrij veel bewolking met hier en daar wat lichte regen. Meest matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Weinig ver andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1