Met de „Sibajak" naar de andere van de wereld* kant riva Pastorale brief uit Tasmanië. „Slaapzalen" waren stikkend benauwd. Roodland" is agressief en valt „Blauwland" aan* Militaire missie in Indonesië wordt gewaardeerd* Woningbouw slokt veel cultuur grond op* {je jcupe SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR ZIJDE KONINGIN JULIANA BEZOCHT STICHTING HOENDERLOO ONS FEUILLETON. Dinidag 21 Augustus 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Penguin, 8 Augustus. We gingen 9 Mei scheep op de „Sibajak" van de Kon. Ned. Rotterdamse Lloyd. Een oude, maar soliede boot. Kapitein Goedewaagen, met wie ik nogal eens een gezellig gesprek had, noemde haar vaak liefkozend zijn „grand old Lady" (goede oude dame). Helaas heeft het schip betere dagen gekend dan die van tegenwoordig. In de oorlogstijd werden de meeste hut ten gesloopt om plaats te maken voor „slaapzalen", een en ander met het oog op troepenvervoer. Niet plezierig. Intussen blijft zo'n reis op een emi grantenschip vol bezwaren. Door het grote aantal passagiers waren de dek ken overvol. Honderden kinderen in alle leeftijden maakten telkens weer een ka baal, dat horen en zien je verging. Bij slecht weer zaten lees- en recratiezaal zo vol, dat men geen plekje kon vinden om te zitten, behalve dan op de grond. En als dan bij stormweer in die zalen ook alle stoelen nog op een hoop bij el kaar gebonden werden en men, op de grond gezeten, van de ene kant van de zaal naar de andere gleed, nu dan kon men z'n plezier wel op. Storm. Er waren op deze reis heel wat storm dagen, Het begon buitengewoon goed. Schone schijn Die naam „slaapzalen" klinkt prach tig als je het leest of door een employé van de Rotterdamse Lloyd door de te lefoon hoort zeggen. Maar de werke lijkheid is minder fraai. Het zijn vrij lage, geweldige ruimen, waar honder den bedden 2-hoog staan, met nauwe paden er door. Ventilatie is er bij warm weer, gecombineerd met een wat hoge zee, heel weinig. Want dan gaan de patrijspoorten dicht en moet al de frisse lucht komen door kleine ventilatie openingen. Zijn er dan ook nog wat mensen zeeziek met al de onwelrieken de aankleve van dien, dan is het vertoef in zo'n „slaapzaal" allesbehalve een ge noegen, naar men zal begrijpen. Onze kinderen, die er op één na allen moes ten slapen, hebben tenminste menig maal geklaagd, dat het niet uit te hou den was. Ze bleven soms expres tot heel laat op het dek om maar zo kort mo gelijk in die vreselijk benauwde atmos feer te moeten doorbrengen. En nu wa ren zij nog niet eens zeeziek. Er waren mensen, die er dagen en dagen achter een in moesten doorbrengen wegens de ziekte. Dag en nacht in een .schaars verlicht, stikkend benauwd ruim, waar je zeeziek worden zou alleen al van die lucht. Het wordt beter. Volgens de kapitein zou dan ook de „Sibajak" na onze reis in het dok gaan om geheel gerestaureerd te worden. De hut-accomodatie zou geweldig uitge breid worden, zodat het reizen voor de emigranten heel wat gerieflijker zou worden in de toekomst. De verzorging aan boord was uitstekend. Natuurlijk kan men bij een boot zó vol als de onze niet te hoge eisen stellen. Maar de maaltijden b.v. waren prima. Het per soneel was zeldzaam voorkomend en ge duldig. De bediening aan tafel en in de hutten, in beide gevallen door Indone sisch personeel, was tip-top. Piano's, schaak-, dam- en andere spelen waren er in overvloedige mate. Een goed voor ziene bibliotheek ontbrak evenmin. Een aparte spel-leider hield op bepaalde uren van de dag jongeren en ouderen bezig. Kortom, dat was best! Eerlijke, ontsnapte gevangenen. De directeur van het huis van be waring aan de Amstelveenseweg te Amsterdam werd verrast met een postpakket sivaarvan aanvankelijk niet vaststond wie het had verzonden. Toen hij het echter geopend had werd het hem volkomen duidelijk. Het pakje bevatte namelijk de gevangeniskle ding van de twee Utrechters, die een dag of veertien geleden een flinke sprong over de muur, die hen van de vrijheid scheidde, namen. Inmiddels is de politie, die tracht de beide ont vluchte gevangenen opnieuw te pak ken, door deze brutale geste niet veel wijzer geworden. Polen doet ook mee te San Francisco. Polen heeft de Amerikaanse uitnodi ging tot bjjwoning van de Japanse vredesconferentie te San Francisco aanvaard. Tsjecho-Slowakije is thans het enige tot de conferentie uitgenodigde commu nistische land, dat nog geen antwoord heeft gegeven. Functionarissen te Washington voorspellen, dat het besluit van Polen deelneming van Tsjecho- Slowakije zal verzekeren. De Golf van Biskaye, berucht om z'n stormweer, was zo glad als een spiegel. Het Suezkanaal en de Rode Zee, be rucht om hun hitte, brachten ons dit maal een behoorlijk dragelijke tempe ratuur. Tot Colombo toe was de reis, hoewel het voorbij de evenaar behoor lijk heet was, zeer voorspoedig. Maar tussen Colombo en Fremantle tot Mel bourne was het bijna voortdurend erg ruw. We gingen nu (aan de andere kant van de evenaar!) de winter tegemoet. Bijna twee dagen lag de boot vrijwel stil met de kop op de golven. De ka pitein durfde het niet wagen om met zoveel vrouwen en kinderen aan boord de reis voort te zetten met zijwind, wat een geweldig schommelen van het schip tengevolge zou hebben. Maar gelukkig, we z(jn er gekomen. Op 7 Juli kwamen we aan in de eerste Australische liaven, Fremantle, en een week later bereikten we Melbourne, voor ons en voor velen het eerste eind punt van de reis. Ds J. A. Schep. Internationale legeroefeningen in Duitsland Nederlandse troepen vechten aan de vredelievende zijde. Van 14 tot 28 September zullen in Noord-Duitsland geallieerde manoeuvres gehouden worden onder leiding van leger en luchtmacht van Engeland. Dit zullen de grootste en belangrijkste geallieerde oefeningen worden sinds de oorlog. Sterke strijdkrachten van de V.S., Frankrijk, België, Nederland, Denemarken en Noorwegen voeren met drie uitgekozen Britse divisies in Duitsland mobiele operaties uit op een breed front. De naam van deze operaties luidt „Counterthrust" („tegenstoot"). Men wil hiermee onder meer de grootst mogelijke samenwerking bereiken tussen de landstrijdkrachten en de Britse bezettlngsluehtstrydkrachten. De deelnemende strijdkrachten zullon over twee kampen worden verdeeld „Roodland" en „Blauwland". De gren zen tussen Roodland een machtig land, dat de laatste jaren een politiek van agressieve expansie heeft gevoerd en Blauwland lopen ongeveer tussen de Noord-Duitse havens Hamburg en Bremen. De strijdkrachten van Rood land worden gevormd door de Britse tweede infanteriedivisie en Amerikaan se, Franse en Deense contingenten, bij gestaan door een tactische groep van de R.A.F. De strijdkrachten van Blauw land, die een mogelijke inval van d.e zijde van Roodland verwachten, zullen worden samengesteld uit Engelse pant serdivisies en troepen van Neder- LAFHARTIGE MOORD NA JAREN OPGEHELDERD. Twee kooplieden uit Bussum wer den door boswachter van der Schacht op heterdaad betrapt, toen zij uit een tenttenkamp op de Loosdrechtse heide onder Hilversum enige goederen sta len. De boswachter wilde de dieven opbrengen naar het politiebureau te Hilversum. Deze verzetten zich hier tegen en er ontstond een vechtpartij. Van der Schacht werd lelijk toegeta keld. en tijdens de worsteling ging, volgens de verklaring van de daders, de revolver van de boswachter af, waardoor deze dodelijk werd getrof fen. Dit drama speelde zich af in Juni 1947. Enkele dagen geleden viel de ver denking van de politie op de opkoper M. Chr. P. en de koopman H. P. uit gedeeltelijke bekentenis af voor de Bussum. Zij legden Zaterdag reeds een Commissaris van Politie te Hilversum. Voor de Officier van Justitie te Am sterdam hebben zij verder bekend. Militaire academie is in voorbereiding, i)e waardering voor het werk van de Nederlandse militaire missie in Indonesië is bepaald groot te noemen, aldus verklaarde generaal-majoor A. JA. Pereira, hoofd van de missie. De thans ruim duizend man sterke militaire missie is geen probleem in Indonesië. Na het stroef op gang komen van de missie veroorzaakt door de tijdrovende zorgen, welke het terugtrekken der Nederlandse troepen de liquidatie van het K.N.I.L. en de Overdi (.cht van militaire installaties met zich mee brachten, heeft men na de tweede unieconferentie aan Nederlandse en Indonesische zijde meer gelegenheid gevonden om zich met de militair technische hulp bezig te houden, die de Nederlandse militaire missie volgens de R.T.C.-overeenkomst aan de Indonesische strijdkrachten zou verlenen. Daarnaast werken op verschillende de len van Java, Sumatra en Borneo kleine groepjes van tien a vijftien man samen met de plaatselijke territoriale com mandanten. De kosten van de missie De op 1 Januari van dit jaar ingaande nieuwe overeenkomst is voor drie jaar aangegaan met mogelijkheid tol ver lenging. Generaal-majoor Pereira acht te het niet waarschijnlijk, dat de missie binnen deze drie jaar met haar taak gereed zal komen. Dat wil echter niet zeggen, dat de missie steeds op gelijke sterkte zal blijven want er wordt naar gestreefd om haar zo spoedig mogelijk misbaar te maken. De eerste stap in die richting zal gezet zijn, wanneer de Ne derlandse instructeurs voldoende Indo nesische instructeurs opgeleid zal heb ben. De missie houdt zich o.m. bezig met de vorming van een militaire aca demie. Deze heeft geen enkele beraoei- ienis op militair-politiek terrein. „WU hebben het vertrouwen van de Indonesische militairen te winnen", zo zei hij. „Men heeft my nog nooit ge zegd, dat men de missie uit Indonesië wii zien verdwenen". De leden van de Nederlandse militaire missie, bestaande uit een hoofdkantoor (200 man), een afdeling zeemacht (250 man), landmacht (500 man) en lucht macht, zijn voornamelijk werkzaam te Djakarta, Bandoeng en Soerabaja. De Rijkspolitie heeft in Oosternesse- len bij Gramsbergen de clandestiene zender „De Zwaluw" in beslag genomen. De universiteit van Edinburgh heeft gisteren de doctorstitel in de muziek wetenschap „Honoris Causa" aan prof. Bruno Walter verleend. De centrale recherche van de Amster damse politie heeft een 23-jarige bank werker gepakt, die er van verdacht wordt in Amsterdam, Schiedam en Den Haag rijwielen te hebben verduisterd. draagt de Indonesische regering. land, België en Noorwegen, onder steund door verschillende andere leger onderdelen, vliegtuigen van de R.A.F. en straalvliegtuigen. VIER ONGELUKKEN IN BERGEN OP ZOOM. Valpartijen en een verbrand gezicht Het is Zaterdag een drukke dag ge weest voor het Algemeen Burger Gast huis te Bergen op Zoom: slachtoffers van een viertal vry ernstige ongelukken werden er binnen gebracht. Twee liggen er thans nog, beiden in een zorgelijke toestand. Het ergste ongeluk gebeurde in een boomgaard van een tuinderij achter de N.V. Zoomland. Een vijftienjarige jon gen, die met vacantie in de tuinderij hielp, viel van een tractor af. Hij kwam wel heel ongelukkig terecht: met een schedelbasisfractuur moest hf| naar het ziekenhuis worden vervoerd. Het tweede ongeluk had plaats in de keuken van een hotel. De kok, de heer de Kort, pookte het vuur van zijn for nuis op en lichtte vervolgens een pan van het vuur. Door het kookgat schoot een enorme steekvlam naar boven, die hem zo ernstig aan het gezicht ver wondde, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Het derde en het vierde ongeluk be trof twee fietsende dames. In de For tuinstraat viel mevrouw Zaalman van haar fiets. Ze liep een ernstige hoofd wonde op en een hersenschudding. Daar ze over inwendige pijnen klaagde werd zij in het ziekenhuis onderzocht. Later kon ze met een ziekenauto naar de wo ning van haar ouders worden vervoerd. In de Bredase straat kwam een meis je van de stichting „Vrederust" te val len. Ook zij had een hersenschudding en moest naar het ziekenhuis worden ge bracht. Per auto is ze daarna naar de stichting teruggebracht en daar in de ziekenzaal opgenomen. Gevaarlijk kruispunt bij Breda gaat verdwijnen. Het drukke kruispunt van de rond weg om Breda met de belangrijke weg BredaZundert (Belgische grens) Is berucht door de vele ongevallen, welke reeds hebben plaats gehad. In 1948 en 1949 hadden op dit punt zestien ongevallen plaats, waarbij ih 10 gevallen het in de richting Breda af slaande verkeer betrokken was. Reeds jarenlang is de Rijkswater staat voornemens op dit punt een cir culatieplein aan te leggen, doch de uit voering van deze plannen moest steeds weer worden uitgesteld. De A.N.W.B., die herhaaldelijk op verbetering van de gevaarlijke situatie heeft aangedrongen, verneemt echter, dat de benodigde gelden beschikbaar zijn gekomen. Binnenkort zal met de werkzaamheden een begin worden ge maakt. Bodem en volkshuisvesting. In etagebouw zitten goede elementen. Goede gezondheidszorg en betrekkelijk grote welvaart zyn wel de belang- rykste oorzaken geweest van de enorme toename der Nederlandse bevolking, een toename, die zó groot was, dat van overbevolking gesproken kan worden! Dit biykt uit de voor zichzelf sprekende cijfers: in 1844 woonden in Nederland 3 millioen mensen, in 19O0 vjjf millioen en thans 1014 miilioen. Dat het op de duur niet mogelijk zal zijn met de bebouwing ongelimiteerd voort te gaan, wordt meer en meer ingezien. Het besef van deze harde werkelijk heid heeft in de Z.L.M. geleid tot in stelling van plaatselijke commissies, die gegevens zullen verzamelen voor een centraal rapport over het grondgebied in Zeeland en over de vraag, of met de belangen van de landbouw voldoende rekening wordt gehouden. En eveneens, of bjj de vaststelling van uitbreidings plannen de cultuurgrond zoveel moge lijk wordt gespaard. Het is te begrijpen, dat dit ondeizoek van de agrarische groep uitgaat, want hoewel dit vraagstuk van groot belang is voor ons gehele volk en zijn toe komst, is de agrarische sector de eerste belanghebbende. Immers, boeren en tuinders ondervinden In de eerste plaats de gevolgen van de bevolkingsaanwas met de daardoor noodzakelijke uitbrei ding van steden en dorpen. Welke ge volgen deze gigantische uitbreiding kan hebben, ziet men ten Zuiden van Den Haag. De wederopbouw en de bevol kingsaanwas aldaar bevorderen een ge weldige nieuwbouw, waardoor het be staan van een groot aantal tuinders in het Westland ernstig in gevaar komt. De toekomst van een deel dezer mensen is een probleem op zichzelf, want het overbrengen van deze gedupeerden naar andere delen van ons land is verre van eenvoudig. Zij werden door een samen werking van verscheiden factoren (bo dem, klimaat en natuurlijke aanleg) tot deskundigen van wereldvermaardheid. Zij zijn niet alleen van geweldig belang voor onze voedselvoorziening, maar ook van niet te onderschatten betekenis voor de export, om van de werkgele genheid nog maar te zwijgen. INDUSTRIE EN RECREATIE. Doch het zijn niet alleen de overal aan de stadsranden verrijzende nieuwe woonwijken, welke onze cultuurgronden doen verminderen, ook industrie en re creatie eisen hun deel. Het is typerend, dat het Nederlands Olympisch Comité zich destijds tot de overheid heeft gewend met de klacht, dat het aantal sportvelden in ons land bij lange na niet is voor de sterk toe genomen behoefte aan sportbeoefening. Wij zwijgen nog maar van het na tuurschoon, dat reeds veel te lijden heeft gehad in de loop der jaren. Dit alles doet de vraag rijzen, wat gedaan kan worden binnen het raam onzer nationale huishouding. Daarop dient voorop gesteld, dat uit een oog punt van nationaal belang de agrarische productie niet verder door grondafname mag worden verminderd dan strikt noodzakelijk is. De nieuwbouw is thans overal op een behoorlijk verkeer berekend en er ver rijzen huizen, waar licht, lucht en zon kunnen doordringen. Inderdaad een lof waardige vooruitgang. Doch hoe ge bruiken wij onze bodem voor bebou wing? Een brandgang, een achtertuin met schuurtje, een voortuin, een trot toir, een straat en op verschillende plaatsen een plantsoen. Dit alles voor namelijk voor ééngezinswoningen, zoals ze bij tienduizenden verrijzen, vooral in kleine steden en dorpen. Hier komt de gedachte op: is deze luxe verantwoord tegenover het nageslacht, dat t.o.v. dit probleem wellicht machtelozer zal staan dan wij? WAAROM GEEN ETAGE-BOUW? De gedachte ligt immers voor de hand, dat wanneer van overheidswege, na vooraf gestelde richtlijnen, etage- bouw zou worden bevolen, hieraan ook de hand zou worden gehouden en be langrijke bodembesparing in de hand zou worden gewerkt. In de lucht is ruimte genoeg en aan de bodem wordt zodoende zijn natuurlijke bestemming niet meer onthouden. Hieruit leze men geen pleidooi voor gigantische bouwwerken in kubus-vorm, zoals wij die in Amerikaanse grote ste den aantreffen. Het zou dwaasheid zijn dergelijke bouwsystemen hier in te voeren. Doch hiertussen ligt een zeer brede middenweg, n.I. het bouwen van woningen met 3 of 4 étages. HET NATIONAAL BELANG. Hiertegen is wel aangevoerd, dat bij de plattelandsbevolking voor dit idee weinig sympathie te vinden is. Doch het gaat hier om een nationaal belang van de eerste orde. Niet wat wij graag willen, maar wat voor onze toekomst van primaire betekenis is, dient te praevaleren. En aangezien de overbe volking een nationaal verschijnsel is, dienen ook de gevolgen ter beperking van dit euvel door een zo groot mogelijk deel der natie te worden gedragen, dus ook door de bevolking van kleinere ste den en dorpen. Natuurlijk heeft ook dit denkbeeld zijn begrenzingen. Zeer zeker zou het ONDERRICHT GIJ MIJ." Zwervend door bossen en heide, luisterend naar het lied van de vogels, is het leven goed en mooi. Genietend van ongedachte vergezichten en het niet eindigende spel van de wolken, is er het verlangen te blijven daar, waar de natuur de mens zo klein maakt. Dan zijn wij als dat jongetje, dat op stap ging naar de horizon. De weg naar de eeuwigheid, die niemand hier kan aflopen. De natuur en de mens, zij zijn vaak eikaars vijanden. Als het water de landen overstroomt, is er niet een ge nieten van de schepping, maar een vloek over de rampspoed. Dat is ook een overrompeld worden door de na tuur, maar hoe geheel anders dan op een zomeravond, als al de ongerech tigheid der wereld wordt toegedekt, alsof de Schepper die niet meer wil zien. Er is dan in ons hart het besef van de onvolkomenheid en een ver langen naar het volmaakte, het schone en het goede. Wat is een mens rijk, dat hij dit kan verlangen. Dat hij op de eeuwigheid is afgestemd en dat hij, vroeg of laat, voor de niet te ontwijken vraag komt te staan, wat de zin van dit alles en van zijn leven onder de hemel is. De natuur en de mens. Die eerste kan de mens wel niet doen verstaan, wie en wat hij is voor God, de Maker van beide, maar zij plaatst de mens voor zijn eigen nietigheid en onmacht. Zoals Job, die, toen God hem eraan had herinnerd, dat niet Job, maar Hij de Almachtige is, alleen maar ant woordde: „Ik ben te gering, wat zou ik U antwoorden? Ik leg mijn hand op mijn mond." Maar ook: „Ik zal U vragen, onderricht Gij mij." T. onpractisch zijn om op gehuchten en kleine dorpen van b.v. 500 k 1000 zielen de bewoners drie of vier hoog „op te stapelen". Maar wanneer wij zien, wel ke huizenblokken reeds in plaatsen van af b.v. 5000 inwoners in de kom ver rijzen en welk een woningbehoefte daar is, dan is zeker voor de etagebouw veel te zeggen. De toekomst zal leren, in hoeverre het denkbeeld van verdiepingbouw practische zin heeft en welke conces sies in ons bouwsysteem en bodemge- bruik vereist zullen worden. Dat bij de huidige wijze van 1 en 2 verdiepingsbouw de steden en dorpen bij grote bevolkingsaanwas op onprac- tische wijze uitgroeien voor de bewo ners zelf, zal velen duidelijk zijn. Op verzoek van de burgemeester van Sint Annaland hebben leden van de sportvereniging „W.H.S." gecollecteerd voor India. De opbrengst bedroeg f42. (Ingez. mededeling, advert.) Behandel Uw kostbare zijde en Uw rayon met de speciale zorg die deze stoffen verdienen. Het sop van de ragfijne Vivtjlon-vlokjes is een waarborg voor ruisende tijde en prachtige kleuren. Geert doet of hij De Gooyer niet ziet, maar om de boer te plagen steekt hij zijn hand in het hooi om een plukje er af te halen. Daar heb ben sommige boeren erg 't land aan. Zij voelen zich in hun kostelijke hooi bestolen. Geert neemt een grote hand vol. maar net als hij zijn arm terug wil trekken, kijkt De Gooyer om zijn voer hooi heen en ziet de jongen, die zijn bezit wegkaapt. Dat is de zoveel ste vandaag, die hem dat levert. Hij zal die ellendigen leren! Hij neemt zijn zweep, slaat door de lucht. Een seconde, waarin Geert niet kan uitwijken. Dan heeft hij een striem over zijn gezicht en arm te pakken. Even staat hij versuft. De felle pijn neemt elke gedachte weg. De Gooyer lacht; een korte, wrede lach. Hij zwenkt de oprijweg van zijn boerderij in. „Die heb je voor het ste len", roept hij achterom naar Geert, springt van de bok af en gaat z'n huis in. De wagen blijft voor de deur staan. Een hete woede laait in Geert om hoog. Een drift zoals hü nog nooit gevoeld heeft. Het wordt rood voor zijn ogen. Er regenen sterren achter in zijn hoofd. Hy moet zich aan het hek vast houden om op de been te blijven. Dan strijkt hij gedachteloos met zijn hand over zijn gezicht. Hij voelt iets warms. Hij kijkt naar zijn hand. Bloed! De drift breekt ln hem los. Hij rukt aan het hek in machteloze woede. Hij schopt er tegenaan. Hij schopt zijn voeten zeer. „"ntvent! Rotvent! Rotvent" sist gegaan. Geert denkt er ook niet over waar hij zijn kan. Hij weet alleen zijn plan. Hij blijft bij de hooiwagen staan. Een klein, stevig mannetje. Hij tast in zijn zak en vindt wat hij zoekt. Hij haalt het omzichtig te voorschijn, hoewel niemand op hem let. Hij kijkt nog eens om zich heen en duikt wat weg onder de wagen, hij naif stikkend van woede achter elkaar. Een donker, heet begeren naar wraak komt in hem op. Hij moet die rotvent iets doen die ellendeling, die altijd een grote bek heeft en voor wie iedereen bang is. Plotseling weet hij het! Nu beda ren zijn zenuwen. Nu wordt hij doel bewust. Zijn bevende handen worden vaster. Het waas voor zijn ogen is weggetrokken. De drift zit nu heel diep in zijn hart. Hij denkt niet over goed en kwaad. Hij handelt om zich te wreken. Hij sluipt dicht langs het boeren huis. De boer is zeker naar de kamer zodat hij van de weg af niet te zien is. Dan strijkt hij een lucifer aan. Een windvlaag blaast hem uit. Nog een lucifer, achter de holte van zijn hand aangestoken. Hij brand. Het kleine vlammetje kruipt langs het houtje omhoog. Er ligt een stukje papier op de grond. Geert neemt het op en steekt het in brand. Dat geeft een grotere vlam. Nu houdt hij die bij het hooi. Het lukt! Het droge gras vat vlam, een kleine vlam, die meteen groot wordt. De wind blaast het aan. Het is gelukt! Geert loopt weg. Nu moet hij zich verschuilen, maar zo, dat hij de hooi wagen kan zien branden en van zyn g' HU vindt wat laag eiken-hakhout, een klein eindje van de boerderij af. Daar gaat hij achter liggen. Verscho len voor de mensen, die over de landweg voorbij kunnen komen. En al heel gauw ziet hij de rook wolk, die boven de hooiwagen uit komt. Dat heeft die ellendeling voor zijn slaan met de zweep. Daar gaat zijn hooi het zal hem berouwen, dat hij Geert Slot geslagen heeft. De Gooyer is naar binnen gegaan. De meid riep hem. Hij is meegegaan. Die hooiwagen kan wel even wachten. Een scherpe gil doet hem schrik ken. „Brand, baas, brand!" Het knechtje komt om het huis heen hol len. „Waar?" vraagt De Gooyer en holt mee met de jongen. „De hooiwagen staat in brand...." De jongen hijgt van het harde lopen. Hij heeft vanuit de verte de rookwolk gezien en is aan komen rennen. „Roep de arbeiders" beveelt De Gooyer kort. Onder zijn bruine huid is hij wit geworden. Zijn kostelijke voer hooi brandend! De jongen holt naar het land terug. De vrouw van De Gooyer komt naar buiten op het rumoer. De meid staat verschrikt te kijken. Ze vreest de brand, maar nog meer het woedend-verbeten ge zicht van de boer. (Wordt vervolgd.) Koningin Juliana heeft Vrij dagmiddag een bezoek gebracht aan de Stichting Hoenderloo, waar voogdijpupillen, regerings pupillen en kinderrechterpupil len worden verzorgd. Aan de Koningin werden door de voor zitter van het bestuur der Stich ting, Mr M. B. van der Werk, enige door de jongens zelf ver vaardigde geschenken aange boden. Koningin Juliana temidden der stichtingsbevolking. Rechts mr van der Werk. -J Twee Nederlanders in Duitsland veroordeeld. Zaterdag zijn door de grote straf kamer van het landsgerecht te Os- nabrück de Nederlandse kooplieden F. en van P. veroordeeld tot gevange nisstraffen van respectievelijk een jaar en negen maanden en een jaar en drie maanden. Zij waren er van beschuldigd, dat zij zich in verscheidene West-Duitse steden en in West-Berlijn bij twijfel achtige in- en uitvoerzaken grote be dragen hadden laten betalen, die zij voor eigen levensonderhoud gebruikt zouden hebben.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2