üp Tasmanië verrees een Gronings dorp. ©ie sjjichfeJtfa ou-eMoint 350 Ai Uw raeanüe dit pakje... ielaas soms dat... maar bij alléén Hollanders bouwden „Little Groningen" nabij Kingston» Wèg die pijn "AKKERTJES Krijgt Engeland bases voor leger en luchtvloot in Nederland? Duits kolentekort gevolg van slecht geordende verdeling* HIER TOPI DAT IS HET ORANJEBOOM BIER! millioen minder voor econo mische hulp aan Europa* fi -bed is ook voor U ideaal! ONS FEUILLETON. c Maandag 20 Augustus 1951 ZEEUWSCH DAGBI AD Pagina 2 (Ingez. mededeling, adv.) .".het blauwe pakje dat 9 van de 10 rollers eisen'. DOOR AD GOEDE. Omstreeks Pinksteren van het jaar 1950 vertrokken twee onder nemende Groningers, de heren Pinkster en v. d. Laan, als wegbereiders van een groep Groningse oud-illegalen naar Tasmanië. Het waren beiden mensen met een langjarige kantoorervaring en het scheen een riskante onderneming om met een aantal mensen, van wie de meester\ geen enkele ervaring in de bouwvakken hadden, een bouwonderneming op touw te zetten. Na ruim een jaar mag men echter zeggen, dat de opzet geslaagd is. Nabij Kingston, een plaatsje op 10 mijl van Hobart op Tasmanië gelegen, sindsdien een Gronings dorp verrezen, in de wandeling „little Groningen' geheten en de gemeente Kingsborough heeft thans een Hollandse kolonie van ruim 100 zielen. De eerste kleine nederzetting vestig den de heren Pinkster en v. d. Laan aan de Hutchinstreet te Kingston, waar de eerste noodwoningen werden ge bouwd om zo spoedig mogelijk de gezin nen, die later zouden komen, te kunnen opvangen. Er zijn heel wat zweetdrup pels op de rotsachtige Tasmaanse bo dem gevloeid voor het terrein zover „gecleard" was, dat met de opbouw kon worden begonnen. Thans wonen daar nog drie gezinnen van de groep, t.w. de Groningse families De Haan en v. d. Laan en de Drent Slot met zijn gezin. Een tweede nederzetting, en dat werd het latere „Little Groningen", verrees aan de Old Summerleas Road in de om geving van de Browns River. Daar Staan thans een tiental woningen, waar van er enkele als prefabs mee uit Hol land zijn gekomen, terwijl de andere met Australisch materiaal zijn ge bouwd. Dit terrein was aanmerkelijk groter dan het eerste aan de Hulchin- straet, want hier moest niet alleen ruimte zijn voor een flink aamal wo ningen, doch hier moesten ook de werk plaatsen verrijzen. Een bulldozer was nodig om de zuivering van het terrein te voltooien, want er komt heel wat kij ken voor men een Australisch euca !yp- tusbog tot capitulatie kan dwingen. Successievelijk kwamen meerdere le den van de groep met hun gezinnen over en ook een aantal vakmensei. met hun gezinnen, die in Nederland zich be reid verklaard hadden voor de bouwon derneming te gaan werken, versche nen ten tonele. Enkele tientallen meters beneden het plateau waarop het dorp werd gesticht, loopt een beek, die net gehele jaar door water heeft. Daai werd een pomphuis gebouwd om „Little Groningen" van waterleiding te voor zien. Een eerste kleine werkplaats, welke thans door een moderne loods vervangen is, maakte de arbeid wat ge makkelijker. Het eerste halve jaar werd vrijwel uitsluitend besteed aan de bouw van de woningen, die de gezinnen on derdak moesten verschaffen. Het was een moeilijke tijd. Ieder nieuw-aangeko- men gezin moest voorlopig onderdak ge bracht worden bij degenen, die reeds huisvesting hadden, of ze moesteen de eerste maanden van alles en nog wat lenen, omdat de kisten met huisraad en huishoudelijke goederen nog niet waren aangekomen. In het najaar van 1950 arriveerden een aantal houtbewerkings machines, die goede diensten bewezen de verdere opbouw. I»E A.B.C. Dit voorjaar ls de giuep met het bou wen voor anderen kunnen beginnen. De firma had zich inmiddels de naam A.B. C. (Australian Building Corporation) aangemeten en de grote vraag was nu Of er voldoende orders zouden binnen komen. Men onderschatte het voorbe reidend werk, dat hiervoor nodig was, niet. Wat men aan kapitaal uit Holland had kunnen meenemen was grotendeels nodig geweest voor de opbouw van de eigen woningen. Maar er moest bedrijfs kapitaal zijn, er moesten voorraden van bouwmaterialen gevormd worden, er moest transportgelegenheid zijn en al deze gezinnen moesten eten, zolang er geen verdiensten binnenkwamen. wins., ccks April startte men met een eerste oouwwerk, een stenen huis voor de Hollandse familie Boot in Tarodia. Ln thans heeft men een viertal werken onderhanden, n.l. eerstgenoemd huis, 'n uitbreiding van de Kingston-school, een houten landhuis te Blackmans Bay en een huis in Pittwaier. En het aantal aanvragen om prijsopgave is zo groot, da. men mag aannemen, dat de firma niet om werk verlegen zal zitten. Maar ook hier zijn de moeilijkheden niet gering. De aannemingssom moet dusdanig zijn, dat men er niet alleen zonder kleerscheuren afkomt, doch ook een behoorlijke winst maakt. En de be rekening daarvan is niet eenvoudig in een vreemd land. Dat men de opdracht Kreeg om de Kingston-school uit te breiden is wel zeer .de moeite waard om te vermelden. De school zat al met een tekort aan ruimte, doch zag toen plotseling een groot aantal Hollandse kinderen ver schijnen, waarvoor geen ruimte aanwe zig was. Dikwijls moesten ze op matjes op de grond zitten. Uitbreiding van de school werd een dringende noodzaak. En zo bracht deze invasie van Holland se kinderen de eerste grote opdracht voor de A.B.C. mede. Meesier Oenane, het schoolhoofd in Kingston, wilde ook wei eens een Hol lands liedje horen van z'n nieuwe leer lingen en wilde ze daarvoor graag de gelegenheid geven. Wie het initiatief nam weet ik niet, maar prompt zongen de oiykerds het schone lied, dat ze in Holland wel bniten, maar nooit in de school zongen: „De school dat Ls een apenhok". De meester kon het immers toch niet verstaan. Gelukkig zijn er later ook andere en betere Hollandse versjes gezongen. Meermalen is er een klein concert en dan krijgen verschillende Hollandse kin deren de kans om hun eigen vaderland se liederen ten gehore te brengen. En dat vinden ze maar wat leuk. BEWONDERING DER BEVOLKING. De Hollanders hier zijn in het alge meen gastvrij door de Tasmanen ont vangen. Men voelt hier niet veel voor kolonievorming door emigranten en op de duur zal men zich misschien gaan verzetten, wanneer een Hollandse ge meenschap zich hier zou handhaven, maar men heeft bewondering voor de energie, die hier aan de dag werd ge legd en voor het werktempo, dat men ontwikkelt. Ook begrijpt men zeer goed, dat het voor immigranten nuttig en nodig kan zijn, dat men de eerste tijd steun .aan eigen landgenoten heeft Maar men zal elke poging tot zelfstan dige vestiging midden tussen de Austra liërs toejuichen. Vrijwel over heel Tas manië heeft men gehoord van het „Dutch Settlement" in Kingston en dik wijls komt deze of gene in z'n auto de hobbelige weg naar „Little Groningen" oprijden om de prachtige werkplaats en de bungalows te bekijken. Dikwijls is het moeilijk om bouwmateriaal te krij gen, maar waar men maar even kan helpt men de Hollanders. Meermalen heb ik gehoord hoe Australiërs vol ver wondering naar de bouwmaterialen van de A.B.C. stonden te kijken en zich af vroegen hoe het mogelijk was die te kopen. Maar men moet het dan ook meestal zelf en dikwijls heel ver bij de houtzagerijen halen. In „Little Groningen" zelf wonen thans de volgende gezinnen: Pinkster, Folkers, Doedens, Sikkema, Laning, Wolfert (uit Terneuzen), Jan de Vries, Steen en Schut, terwijl er een aantal vrijgezellen bij de verschillende gezin nen inwonen. KERKELIJK LEVEN. De gezinnen behoorden in Nederland tot verschillende kerkelijke richtingen, de meesten waren Gereformerd, enke len art. 31, en verder Ned. Herv. en Luthers. In Hobart had men contact gehad met de Presbyteriaanse kerk en ds Rydd verklaarde zich bereid, wan neer de Hollanders daar kerkdiensten zouden organiseren, hen voor te gaan. Zo werden al spoedig in een lokaaltje van de padvinderij elke Zondagmorgen kerkdiensten gehouden, waarin ds Rydd of één van zijn assistenten voorgingen. Er werd in het Engels gepreekt, doch voor een deel in het Nederlands gezon gen, terwijl tekst en Schriftlezing in het Hollands vertaald werden. Voor en kele weken heeft men besloten in King ston een eigen Presbyteriaanse gemeen te te stichten. Een commissie van be heer is gekozen, uit wier midden straks enkele kerkeraadsleden zullen worden aangewezen. Niet alle Hollanders heb ben zich aangesloten bij de Presbyte riaanse kerk. Wel komen vrijwel allen zonder uitzondering Zondags naar de diensten hier, doch sommigen ging het te ver nu reeds een beslissing op kerke lijk gebied te nemen. Inmiddels zijn in de Hollandse kolonie in Kingston reeds drie kinderen geboren en twee ervan zijn onlangs door ds Rydd gedoopt. Kingston is ook min of meer een doorgangshuis voor nieuw-aangeko men Nederlanders geworden. Doordat men kennissen onder de Hollanders heeft besluit men dikwijls eerst maar naar Kingston te gaan, want in de wintermaanden is in deze vacantie- plaats nog wel eens wat te huren, hater vertrekt men dan weer naar z'n definitieve bestemming. De Hollandse nederzetting in Kingston heeft de naam van ons land zeker veel goed gedaan. En dat is veel waard in een tijd, dat tal van landgenoten de weg naar Tasmanië gevonden hebben. Men hoeft zich hier niet te schamen voor z'n Neder landerschap. Men mag er hier trots op zijn. (Ingez. mededeling, advert.I die Uw nachtrust. Uw humeur en Uw lust tot werken ver stoort. Neem bij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijn een paar ...die helpen direct! J Den Haag weigert commentaar te geven. De ln de loop van deze week gelanaeerde berichten als zou het in de be doeling liggen dat Engeland troepenbases en vliegvelden ter beschikking krijgt in Nederland, zijn thans van officiële zjjde gecommentarieerd. In Den Haag wil men deze berichten niet onderschrijven. Zeker is echter, dat de Britse plaatsvervangende hoofdintendant voor het leger, generaal-majoor M. S. Chil ton, in de afgelopen week in Den Haag besprekingen heeft gevoerd over dit onderwerp. Over het resultaat van deze besprekingen weigerde het ministerie van Defensie echter commentaar te geven. bevoorradingsbases dienen voor de Britse troepen in West-Duitsland. Wij herinneren hier ook aan de uit spraak van minister Staf tijdens het debat over de defensiebegroting in de Eerste Kamer: „De vliegvelden, waar om ook onze bondgenoten gevraagd hebben, zullen hier worden aangelegd". Het ligt in de bedoeling van de Britse regering in de loop van dit jaar haar troepenmacht in West-Duitsland uit te breiden tot vier en een derde di visie en naar men zegt overweegt men in Londen ook meer troepen naar Euro pese landen te zenden, die dicht bij Duitsland liggen. Voor zijn bezoek aan Nederland heeft Chilton een bezoek gebracht aan België waar hij soortgelijke besprekingen heeft gevoerd en waarbij een overeenkomst werd bereikt voor de bouw van 26 kam pen in het raam van het Noord-Atlan tisch Verdrag. Deze kampen zullen als GEDROSTE NEDERLANDERS? Daar olie voor communisten bestemd was. Agenten te Londen van de tanker „Aster", die onder de vlag vaart van Costa Rica, hebben geweigerd com mentaar te leveren op een bericht, dat Nederlandse leden van de bemanning te Port Said zouden zijn gedrost. Het schip, dat 7.053 ton meet, is geleden met olie. Toen de bemanning ver moedde, dat deze bestemd was voor Noord-Korea via de Sowjet-Unie zou den leden van de bemanning gedeser teerd zijn. De „Aster" is van Bremenhaven via Gibraltar naar Constanza gevaren, waar olie werd geladen. Vervolgens voer het schip naar Port Said. HOE WAS HET MOGELIJK, DAT DE ENE GEVANGENE DE ANDER VERMOORDDE. Het Tweede Kamerlid jonkvrouwe mr Wttewaal van Stoetwegen (C.H.) heeft de minister van Justitie gevraagd, hoe het mogelijk was, dat in de psychiatri sche observatiekliniek van de gevange nis te Utrecht de ene gedetineerde de ander om het leven bracht. Ir S. A. Posthumus vroeg aan de mi nister waarom het in enkele provincies de termijn t en de ontvangst van het rijvaardigheiusüewijs en de toezending van het rijbewijs zo lang is. Geallieerde mening. Strijd in Ruhrgebied ging over een kwantum, dat in drie dagen gedolven kan worden. De Duitse voorspellingen als zou voor de Duitse industrie een catastrofe dreigen als gevolg van de weigering van het Ruhrorgaan om de kolenoxport te verminderen worden in geallieerde kringen te Bonn schromelijk overdreven geacht. De houding, die de Duitsers jegens het besluit van het Ruhrorgaan hebben aangenomen, wordt gezien als een gebrek aan begrip voor de econo mische verbondenheid van West-Europa. Het orgaan van de Amerikaanse be zetting heeft de Duitsers voorgehouden, dat z(j het probleem van de kolen- schaarste tezeer uit Duitse gezichtshoek bezien instede van ook de moeilijk heden der traditionele importeurs van Duitse kolen in acht te nemen. Van Amerikaanse zowel als van Brit se zijde wordt te verstaan gegeven, dat Duitsland door een beter geordende verdeling van zijn kolen meer zou kun nen besparen dan bij het geschil met het Ruhrorgaan in het geding ls. Van Britse zijde is de wens geuit van een afdoende controle van de kolenverde- ling in Duitsland en van een strenge rantsoenering van de huisbrandkolen. Van Amerikaanse zijde is opgemerkt, dat in Duitsland nog nauwelijks iets ge daan is om kolen te sparen en om ver ouderde en kolen verslindende installa ties op te ruimen. Bij een geordende verdeling der kolen zou, naar schatting van het Amerikaanse blad „Die Neue Zeitung" de Duitse industrie in het lo pende kwartaal evenveel kolen ter be schikking kunnen hebben als vorig jaar. Deze geallieerde argumentatie wordt gestaafd met de simpele opmerking, dat de door de Duitsers gevraagde vermin dering van de export een milioen ton per kwartaal bedraagt, hetgeen nog niet de productie van drie arbeidsdagen be tekent en slechts vier procent van de per kwartaal geproduceerde kolen. Bij de besprekingen in het gezagsorgaan voor de Ruhr zijn de Duitse en gealli eerde voorstellen zelfs zozeer lot elkaar genaderd, dat nog slechts een verschil van 300.000 ton te overbruggen was. Het vastgestelde exportcijfer van 6.2 millioen ton ligt slechts een half mil- lioen ton hoger dan het aanbod, dat de Duitse delegatie tijdens de hesp ekir.gen gedaan heeft. De Duitse klachten noen naar gealli eerde opvatting wat vreemd aan, wan neer men ziet dat de besteding van min der dan een dagproductie kolen een ae- coord tussen beide standpunten heeft verhinderd. Maar ook wanneer men de Volle Duitse eis van een vermindering van een millioen ton in aanmerking neemt betekent deze op de totale pro ductie nog zo weinig, dat men aan ge allieerde zijde moeilijk kan inzien, dat een betere verdeling de gevolgen van de export niet zou kunnen opheffen. Voorts wordt opgemerkt, dat de Duit se economie in het eerste halfjaar van 1951 dank zij hoge productiecijfers en import van Amerikaanse kolen zes mil lioen ton kolen méér ter beschikking heeft gehad dan was aangenomen toen de Ruhr-autoriteit de export voor de eerste kwartalen fixeerde. „Door de Eeuwen Trouw" stuurde dr Drees een telegram. De stichting „Door de Eeuwen Trouw" heeft, naar aanleiding van de komst van Prof. Supomo in Nederland een tele gram gezonden aan de minister-presi dent, dr W. Drees, waarin er op wordt aangedrongen bij besprekingen over de opheffing van het uniestatuut rekening te houden „met de werkelijkheid, dat de Ambonezen een afzonderlijke band met Nederland wensen en deze hand nog wensen te versterken overeenkomstig de nieuwe rechtsorde". Egyptische kanaalzwemmers weigeren prijzen. De drie Egyptenaren, Mareeh Has san Hamad, Hassan abd el Rehim en Saied el Araby, die Donderdag met succes het Kanaal overzwommen, hebben geweigerd de door de „Daily Mail" uitgeloofde prijzen, in totaal 1500 pd. sterling, aan te nemen. Hier mede willen zij protesteren tegen de „lasterlijke aanvallen" op koning Faroek. Het Duitse argument van de devie- zenverliezen, die geleden worden door de dure Importen van Amerikaanse ko len, moet naar geallieerde opvatting eveneens niet te zwaar worden gewo gen. Deze kolen komen namelijk in hoofdzaak ter besclükking van export- industrieën, die de hogere prijzen weer in de gestegen wereldmarktprijs van hun eigen producten terug krijgen. Zo lang Oatis gevangen zit. Amerik. senaat wil Tsjecho- Slowakije boycotten. De Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft eenstemmig het afbreken der handels betrekkingen met Tsjecho-Slowakije aangeraden zolang William Oatis, de in Tsjecho-Slowakije veroordeelde en ge vangen gezette journalist niet is vrijge laten. De resolutie zal aan de Senaat wor den aangeboden. Het Huis van Afge vaardigden heeft haar reeds goedge keurd. Reuter tekent hierbij aan, dat de re solutie niet bindend kan zjjn voor de regering. en over de grenzen Vermoedelijk door hooibroei is brand uitgebroken in het staatslandbouwbe- drijf R 75 van de directie van de Wie- ringermeer in de N.O.P. Dit bedrijf is gelegen aan de Uiterdijkenweg dicht bij Blokzijl. Het woonhuis en de stallen konden behouden blijven. De schuur ging geheel verloren. Ter gelegenheid van een feest werd te Avellino in Italië, vuurwerk afgesto ken. Een bepaald stuk ontplofte met ongewone hevigheid, waardoor twee omstanders om het leven kwamen Een haai heeft nabij het strand van Korfoe een zestienjarig meisje gedood en een jongen gewond. Een patrouille vaartuig der Griekse marine, dat zich in de buurt bevond, durfde het ondier niet onder vuur te nemen, uit vrees andere baders te zullen treffen. In het ongeveer 3500 inwoners tel lende dorpje Orgosolo, dat in de bergen van het eiland Sardinië is gelegen, ia de tiende moord in het afgelopen jaa* gepleegd. Alle moorden waren een ge volg van de in het plaatsje nog opgeld doende bloedwraak. Een everzwijn en twee wilde varkens vielen Vrijdag de buitenwijken van Wiesbaden, in de Duitse staat Hessen, binnen. Het everzwijn viel een tuinman en een inwoner van een tehuis voor ouden van dagen aan, die beiden wer den gewond. Een toesnellende politie agent beschoot de ever. Deze viel prompt aan, ramde de politieman, die ernstig gewond bleef liggen en trok zich vervolgens in een tuin terug voor het genieten van een „welverdiende" rust. De politie wist het slapende ondier te vellen. De beide wilde varkens ont kwamen en keerden naar haar bossen terug. Maria Geroelis, een aanvallig Grieks meisje, emigreerde naar de Ver. Staten. Onder haar bagage bevond zich een urn, gevuld met grond van de pas van Thermopylae, in het vroegere Sparta, waar in 480 voor Christus de Grieken de binnenvallende Perzen terug wisten te slaan. Doch voor het Amerikaanse ministerie van Landbouw was het niets anders dan aarde, welke niet mocht worden ingevoerd, tenzij tevoren bacte- rieënvrij gemaakt. Maria stemde toe, doch haar commentaar luidde: „De grond van Thermopylae is gezuiverd door het aldaar in de loop der eeuwen door Griekse helden voor hun vader land geofferde bloed en een dergelijke zuivering is eeuwig". (Ingez. mededeling, advert.) Amerikaanse Huis beslist. Men meent, dat de Europese landen zelf meer kunnen doen. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de door de regering aan gevraagde gelden voor economische hulpverlening aan Europa met een bedrag van 850 millioen dollar beknot. Het Huis moest beslissen op het door de re gering ingediende verzoek om toewijzing van 7.848.750.000 dollar voor de hulp verlening van economische en militaire hulp aan andere landen* De republikeinse afgevaardigde Reece diende een motie in, strekkende tot terugzending van het ontwerp naar de commissie voor buitenlandse aangele genheden van het Huis, met de opdracht het zodanig te wyzigen dat het eind bedrag 850 millioen dollar lager zou komen te liggen. De motie werd by hoof delijke stemming met 186 tegen 177 stemmen aangenomen; de voorstemmers bestonden hoofdzakelyk uit republikeinen en democraten uit de Zuidelijke staten. Al eerder had de commissie voor bui tenlandse aangelegenheden het bedrag voor economische hulpverlening aan Europa met 340 millioen dollar vermin derd. In totaal is er dus 690 millioen dollar afgegaan! De voornaamste argumenten der af gevaardigden, die zich uitspraken voor verlaging der aangevraagde gelden be neden de door de commissie voor bui tenlandse aangelegenheden gestelde grens, zijn: de toewijzingen berusten in hoofdzaak op gissingen, de Amerikaan se economie zou geen grotere uitgaven voor hulpverlening aan het buitenland gedogen dan de thans toegestane be dragen en de mening dat de Europese landen een groter deel van de kosten zelf kunnen betalen. (Ingez. mededeling, adv.) Lekker warm en volkomen geruisloze vering 1 Het is zomer, volop zomer. De he mel is strak en blauw. De zon is een geelkoperen discus. De warmte stijgt uit de aarde op. De hooioogst is in volle gang. Nog een paar dagen dan zit het er op. Als het nog wat droog blijft, is het een goed hooljaar. De boeren zjjn er bljj mee. Boer de Gooyer staat op een hooi wagen, die net opgeladen is. De hooiers staan er bij; vegen zich het zweet van het voorhoofd. Dat is zwoe gen, zo'n lange dag in de gloeiende zon. 's Morgens vroeg beginnen, een korte schaft en dan weer door. Nu kunnen de laatste voeren weggereden worden. Dan zal het avond worden. Als de nacht valt over de kale velden, komt de rust. „Een goed jaar, baas", zegt één van de arbeiders. De Gooyer knikt stroef. Hij is geen vriendelijk mens. Het jaar is wel goed, ja, maar wat heeft hij er aan. Hij zit op zware lasten. Hij heeft ziekte gehad onder het vee. Zijn beste dieren zijn gestorven. En zijn vrouw is lang ziek geweest. Dan gaat een boerderij achteruit, als de vrouw er geen oog op kan houden. Hij heeft schulden; zijn boerderij is belast. Hoe wordt hij weer vrij man? Somber kijkt hij rond over het stralende land. Dan vallen zyn ogen op Teunis Kamp, die op de grond zit. Die luilak! Altijd maakt hij van de gelegenheid gebruik om op te hou den met werken. Hij is hier maar los arbeider, maar in de oogst iemand ontslaan valt ook niet mee. Dan zijn alle losse arbeiders uit deze buurt bezet en veel mensen van buiten ne men, kan niet lijden. moeten nemen, hoewel de grote bek van de jongen en de broeierige ogen hem niet aanstonden. En hij zegt nors: „Vooruit aan je werk. In je nest kun je rusten van nacht. Je krijgt je centen om nu te werken." Teunis staat treiterend langzaam op, neemt zijn hooivork en begint door WIJMIE FIJN VAN DRAAT. J) „..erel, schiet op!" barst Gooyer los. „Ik mag best even rusten", ant woordt Teunis en kijkt de boer vrij moedig aan. Hij wees zijn onmisbaar heid in deze tijd van het jaar. En hij weet ook, hoe de boer er voor zit. Hij gunt het hem in zijn hart. Nooit is de Gooyer voor iemand vriendelijk ge weest. Altijd heeft hij getracht uit zijn arbeiders te halen, wat er uit te halen vieL Hij heeft geen vrienden, de Gooyer. Niet onder zijn knechten, niet onder de boeren, en bewoners in het dorp. Maar zijn ergste vijand is wel Teu nis Kamp, die hij de laatste jaren toch altijd weer als los arbeider-heeft weer. De boer springt op de bok van de wagen en rijdt weg. Zijn gezicht is nog stroever geworden. Zijn lip pen sluiten op elkaar, een dunne streep in zijn bruine, verbrande ge zicht. Hij neemt de zweep en geeft een van de paarden een slag. „Vort, bijtrekken", snauwt hij. Het dier trekt traag aan. De dag is hem ook lang genoeg geweest. De Gooyer kijkt strak voor zich op de weg. Hij rekent voor de zoveelste maal alles na. De schuur moet vóór de winter gerepareerd worden en het dak van de stal is niet meer ln orde. Het bakhuis moet opnieuw gewit en gepleisterd worden. Allemaal kosten. Hy kan wel veel zelf doen, maar lang niet alles. Om de kosten te dekken, kan hij nog een paar koeien verkopen, maar dan krijgt hij zelf niet genoeg in zijn melkzakje. Dat is dus het paard ach ter de wagen spannen. Het hooi ls goed van 'tjaar, dat is waar. „Dat is een zegen", zeggen de vrome boeren. Maar De Gooyer is niet vroom. „Je moet op je knuisten vertrouwen", is zijn wijsheid. En als je knuisten je in de steek laten, asje blieft niet gaan liggen temen. Dat geeft ook geen zier. Hij is een harde kerel, De Gooyer. Hard en droog en dor als de grond waarop hij geboren is. Daar groeit stekelbrem en het zand ligt er wit uit gestrekt in de hete zon. Diep in gedachten rijdt hij naar huis. De paarden gaan een trage gang. Hij is vlak bij zijn woning als hij Geert Slot tegen komt. Geert heeft na schooltijd voor zijn vader een kruiwagen, die baas Slot gerepareerd had, weg moeten brengen. Nu slen tert hij naar huis terug en fluit wat. Als hij De Gooyer ziet, houdt hij op. „Daar heb je die misselijke De Gooyer", denkt hij boos. Laatst had hij bij vader in de werkplaats het hoogste woord. De reparaties, die va der aan zijn huis gedaan had, deug den niet. Alsof er aan die rotkast van hem nog veel op te knappen viel. Hiertegen is door woordvoerders van de regering en ook door enige republi keinse afgevaardigden aangevoerd dat de aangevraagde bedragen moeten wor den beschouwd als een „verzekering te gen nieuwe communistische aanvallen". Tevens werd aangevoerd dat aanwen ding ervan bevriende staten beter ln staat zou stellen hun eigen verdedi gingsmiddelen op te bouwen. De voor de militaire hulpverlening aangevraagde gelden zijn door het Huis in zijn geheel toegewezen. CALVINISTISCH STUDENTEN CONGRES. Van 27 Aug.1 Sept, te Lunteren. Van 27 Augustus tot 1 September wordt ln het conferentieoord van de Nederlandse Zendingsstudieraad te Lun teren het 29ste congres van de Calvi nistische studentenbeweging gehouden. Prof. dr H. H. Ridderbos te Kampen zal refereren over „Toekomstverwach ting en samenwerking". Dr ir H. van Riessen te Amsterdam zal een referaat houden over „Bouwstenen voor de maatschappij der toekomst", het refe raat van. dr S. van der Linde te Loenen aan de Vecht is getiteld „Toekomstver wachting en zending" en de toespraak van dr O. Th. Vollenhoven te Amster dam heeft tot onderwerp „Wetenschap en missionaire roeping". Tenslotte houdt dr A. Bikker te Amsterdam nog een lezing (toegelicht met lichtbeelden) over het onderwerp „Geloof en bijge loof in de practijk der zending". De algemene vergadering van de Cal vinistische studentenbeweging wordt op 28 Augustus gehouden. GEVANGENEN UIT RUS LAND IN NEDERLAND. Vrijdagmiddag om vijf uur zijn 54 ex- gevangenen in het Boskamp te Amers foort gearriveerd. Zij zijn afkomstig uit een kamp uit Kiew. Naar uit in lichtingen van de teruggekeerden kon worden opgemaakt, is dit waarschijn lijk het laatste grote contingent Ne derlanders, dat uit Rusiand is terug gekeerd. Bij de groep bevinden zich enkele mannen, wier gezondheidstoestand te wensen overlaat. Vier ernstige zieken zijn achtergebleven in een hospitaal te Friedland. Een aantal anderen is uit vrije wil in Duitsland achtergebleven. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maan dagmiddag 2 uur is aan één familie lid van elk der ex-gevangenen in het boskamp te Amersfoort een kort on- Wordt vervolgd.) derhoud toegestaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2