Ernstige ongeregeldheden in Ambonezen- woonoord te Vught Hilversummer Van Daatselaar winnaar van de Scheldebeker-zwemwedstrijd PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Met dolken en klewangs Geschil tussen Ambonezen en op bezoek gekomen Keiezen de oorzaak DRIE KEIEZEN LEVENSGEVAARLIJK GEWOND Stokes heen nog hoop! Ramp op het IJsselmeer Prijsstijgingen zullen niet ongedaan gemaakt noch gecompenseerd worden Orkaan teisterde Jamaica! Na een gevecht met de stroom Eerste Zeeuwse dame, Mej. A. de Bie kreeg de beker van het Zeeuwsch Dagblad Uitgave „Zee Stichting „Zeeuwsch" Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 243S, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1946 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 20 AUG. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 5.32 u., onder 19.54 u.; Maan op 21.04 u., onder 11.09 u. Hoogwater op Dinsdag 21 Aug.: Vlissingen: 4.34 u. 2.12 m., 16.47 u. 2.00 m.; Terneuzen: 5.02 u. 2.27 m., 17.19 u. 2.15 m.; Wemel- dinge: 6.21 u. 1.82 m., 18.37 u. 1.63 m.; Zierikzee: 6.09 u. 1.56 m., 18.17 u. 1.39 m. Zondagmiddag omstreeks 12 uur zijn in het Ambonezen-woonoord „Lunetten", te Vught, waar ongeveer 3000 personen zijn ondergebracht, ongeregeldheden uitgebroken. Naar het schijnt zijn een aantal bewoners van de Kei-eilanden (Keiezen), die in andere woonoorden zijn ondergebracht, op z-g. verlofpassen naar Vught gekomen. Deze Keiezen zijn voor het merendeel Rooms-Katholiek en z(j hangen een minder progressieve politiek aan, dan de meeste Ambonezen, reden waarom de beide groepen het niet al te goed met elkaar kunnen vinden. Toen dan ook het gerucht ging, dat een Keiees met een revolver het kamp was binnengekomen, raakten de gemoederen verhit en liep het bezoek uit op een vechtpartij, waarbij van kapmessen, dolken, klewangs en boksbeugels gebruik werd gemaakt. Gevolg was dat drie personen, allen Keiezen, levensgevaarlijk zijn gewond en in het ziekenhuis te Den Bosch moesten worden opgenomen. Verder zijn er nog twee ernstig gewonden en enkele lichtgewonden. De politie stelt een verder onderzoek in. Bij een onderzoek van de barakken werden o.m. een handgranaat, verschil lende messen, klewangs en dolken en een boksbeugel gevonden. Deze attribu ten zijn in beslag genomen. „Thans is het weer rustig in het woonoord", zo vertelde de burgemeester van Den Bosch* verder. „En ik vertrouw dat dit ook in het vervolg wel zo zal blijven. Toen ik gistermiddag zelf alleen door het woonoord liep, stonden hier en daar nog wel groepjes Ambonezen druk te gesticuleren. Zij waren echter heel beleefd en groetten vriendelijk „Dag, toewan burgemeester". Vandaag worden de gezinnen en an dere personen, die aanleiding kunnen zijn tot nieuwe moeilijkheden naar an dere gemeenten overgebracht. De namp- raad, die in tegenstelling met de kamp leiding geheel uit Ambonezen bestaat, staat geheel achter de overheid, zo be sloot burgemeester van Rijckevorsel. De burgemeester van Den Bosch, jhr mr F. van Rijckevorsel, heeft het een en ander over de relletjes verteld. De kampleiding heeft de burgemeester niet ingelicht over de komst van de onrust stokers en de daarop volgende onenig heid. Toen dan ook de gemeentepolitie uit Vught arriveerde, versterkt met marechaussee en Rijkspolitie, was de eigenlijke vechtpartij al voorbij. Wel moesten er uit enkele kameis in de ver schillende barakken nog Ambonezen met de sterke arm verwijderd worden. Tien der voornaamste raddraaiers wer den gegrepen en zwaar geooeid naar het politiebureau te Vught overge bracht. Een aantal heeft echter de kans gezien te outsnappen. Ze worden door de politie gezocht. De hoofdman van de oproermakers bleek zich met een pis tool in een barak te hebben verschanst. Na overreding en sommatie gaf hjj zich over, ook hjj is in arrest gesteld. Het oliegeschil Perzen komen met tegen voorstellen De onderhandelingen tussen de Britse missie onder leiding van minister Sto kes en de Perzische regering zijn nog niet afgebroken, zoals Vrijdag, na het heftige commentaar van radio Teheran op de Britse voorstellen, verwacht werd. Zondag zjjn do beide delegaties weer bijeen geweest in het zomerpaleis van de Sjah. Men heeft er de bezwaren tegen de Britse voorstellen besproken. Het Perzische standpunt is, dat het Britse voorstel afwijkt van de door de Amerikaan Harriman uitgewerkte on- derhundelingsbasis. Een lid van de Per zische delegatie heeft verklaard, dat zijn regering bereid is de volgende drie punten te onderzoeken: 1. de verkoop in het buitenland; 2. de technische or ganisatie van de olieproductie; 3. de verdeling van de inkomsten op basis van door Perzië opgestelde richtlijnen. Welke deze richtlijnen zijn is nog niet bekend, daar men het officiële Perzisch antwoord nog niet heeft willen vrij geven. Na de conterentie, die ook uoor Har riman werd bijgewoond, haastten de le den van de Perzische delegatie zich naar premier Mossadeq, waar zij twee uur confereerden. Er is nog geen datum voor nieuwe besprekingen vastgesteld. In het Perzische parlement zijn felle aanvallen gedaan op het Britse voor stel. Men beschuldigde Mossadeq van „geheime onderhandelingen" en men waarschuwde hem het voorstel niet te aanvaarden. Na de zitting luisterden de parlementsleden in de tuinen van het gebouw naar een uiteenzetting van Sto kes over zijn voorstellen. De Perzen ga ven geen commentaar. ONVEILIG VERKEER Zaterdag is te Maarheeze op de Rijks weg WeertEindhoven een autobus van Philips, die een aantal meisjes naar de fabriek bracht, op een truck met op- oplegger gebotst. De bestuurder van de truck was op slag dood. Twee meisjes liepen ernstige, doch niet levensge vaarlijke wonden op, een twintigtal werd licht gewond. De truck werd to taal vernield. In de Beemster reed Zaterdag een auto tegen een boom. De bestuurder, de heer Frohlich, werd licht gewond; zijn vrouw en twee passagiers, het echt paar Bovenschen, moesten allen met een schedelbasisfractuur in het zieken huis te Purmerend worden opgenomen. Te Almelo is gistermiddag de 32-ja- rige mevrouw de Kleine Staarman- Meijerink uit Wierden van de duo van een motor gevallen, die door haar man bereden werd. Zij was op slag dood. Ze was moeder van negen kinderen: het jongste kind is vier weken oud, het oud ste negen jaar. SCHEPEN IN NOOD. Het Britse vaartuig „Marie" heeft ongeveer 30 mijl voorbij Le Havre het anker laten vallen en noodsignalen uit gezonden. Een reddingsboot heeft twee uur vergeefs gezocht. Thans sporen vliegtuigen naar het klein scheepje. Een Belgisch jacht „Zwarte Tulp" is door een vissersboot opgepikt ten Noor den van IJmuiden. Aan boord bevin den zich man, vrouw en enkele kinde ren, die allen erg overstuur zijn. Het Duitse jacht „Dune" verkeerde in moeilijkheden nabij Terschelling. De opvarenden, emigranten op weg naar Zuid-Afrika, zijn door een Nederlandse kustvaarder aan boord genomen. Het jacht is door een Duits motorschip de haven van Borkum binnengesleept. De tankboot „Dromus" van de Shell is door een ontploffing geteisterd, ter wijl het olie innam bij een klein eiland je in de buurt van Singapore. Ten min ste negen leden van de bemanning zijn gedood, een aantal anderen, onder wie havenarbeiders, worden vermist. Men vreest dat er nog 10 tot 20 slachtoffers te betreuren zullen zijn. De „Dromus" is van Britse nationaliteit. IS HIJ DE BRANDSTICHTER? Arrestatie in verband met de branden in de Ooypolder. Kapitein Cammaert, districts-com mandant van de Rijkspolitie te Nijme gen, heeft medegedeeld, dat een jonge man uit Ubbergen is aangehouden, te gen wie ernstige verdenkingen gerezen zijn, dat hü deel gehad zou hebben aan de brandstichtingen in de Ooypolder. In verband met nader onderzoek kunnen geen verdere mededelingen gedaan wor den. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is in de „Ooy" niets gebeurd, maar de verkennlngs- en de bewakingsmaat regelen bleven met alle strengheid toe gepast. STEEDS GROTER! De landbouwer J. Minderhoud uit Aagtekerke rooide een aardappel, die 990 gram woog. Wie maakt nu de 1000 gram vol? 4000 GUERILLA-STRIJDERS VERDWENEN OP CELEBES. Vierduizend manschappen, die gerui me tijd een guerilla hadden gevoerd op Celebes tegen de Apri, de troepen van de Indonesische republiek, doch die Vrjjdag j.l. tot de Apri zouden toetre den en plechtig geïnstalleerd zouden worden te Makassar, hebben hun schuilplaatsen op Zuid-G'elebes weer opgezocht, na de bijna 2 millioen roe- piahs, de 4500 militaire uniformen en 'n aantal trucks in ontvangst genomen te hebben, die hun aanvoerder, de bekende guerilla-commandant Kaharmuzakar, had bedongen voor hun toetreding tot de geregelde troepen. Naar het schijnt was Kaharmuzakar niet tevreden over de tenuitvoerleg ging van hetgeen bedongen was als deze guerilla-troepen zouden toetreden n.l. de vrijlating van de guerilla-gevange- nen en de overplaatsing van een aantal reaetionnaire staf-oficieren. De verdwij ning heeft nogal opschudding verwekt, daar men hoopte eindelijk de rust op Celebes te kunnen doen weerkeren. De minister van binnenlandse zaken was voor de installatie-plechtigheid speci aal naar Makassar gekomen, doch moest nu onverrichterzake terugkeren. WEER ARRESTATIES OP JAVA. In een officiële verklaring, die Za terdag in Soerabaja is gepubliceerd, is bekend gemaakt, dat op last van de re gering een aantal personen (vermoede lijk 26) in Oost-Java is gearresteerd. In de bekendmaking wordt gezegd, dat de arrestaties niet zijn gericht tegen een bepaalde groep of ideologie. De be volking wordt aangespoord rustig te blijven en op normale wijze haar dage lijkse werkzaamheden te verrichten. Naar Aneta verneemt bevinden zich onder de 26 arrestanten verscheidene journalisten, onder wie de heer Go Tjing Hok, hoofdredacteur van de „Ja- vapost", die in de afgelopen weken op zienbarende onthullingen heeft gedaan over het bestaan van een ondergrondse beweging in Indonesië, die gericht was op omverwerping van de regering. OP 25 OCTOBER VERKIEZIN GEN IN ENGELAND? Norman Dods, parlementair secreta ris van het Britse ministerie van Ar beid, heeft Zaterdag voorspeld, dat op 25 October van dit jaar algemene ver kiezingen in Engeland gehouden zullen worden. In een vergadering van zijn kiezers zeide Dods, dat de ene helft van het kabinet de verkiezingen in Octojber van dti jaar, de andere helft echter in Juni van het volgend jaar wilde houden. Drie opvarenden van jacht verdronken. Zondagmorgen omstreeks half negen is het zeejacht van dr Brons uit Steen- W(jk ongeveer een kilometer ten Zuid- Oosten van de vuurtoren „Ven" te Enk hulzen lek geslagen en onmiddellijk ge zonken. Van de vjjf inzittenden kwamen de 54-jarige dr Brons uit Steenwijb, de 35-jarige ir Prinsen Geerlings uit Giet hoorn en de 23-student A. van Arkel uit Leiden om het leven. Dr de Bok uit Meppel en de 25-jarige Zwolse student Sollewjjn Gelpke wisten zwemmend de wal te bereiken. Het jacht „Xexaio" was Zaterdag middag uit Zwartsluis vertrokken voor een tocht over het IJsselmeer. De vijf opvarenden waren alle erva ren zeilers en zeilden in de nacht door. Zondagmorgen omstreeks 7 uur, een ki lometer uit de kust bij Enkhuizen, be gon plotseling water in de boot te stro men. De vijf mannen overlegden wat te doen en besloten in de mast te klim men. Toen zij daar enige tijd zaten, nader de op een afstand van eirca 5 kilometer een ander jaeht. De hoop keerde weer in de verkleumde drenkelingen, maar veranderde al spoedig in wanhoop om dat het jacht, dat de schipbreukelingen niet had opgemerkt, van koers veran derde en zich weer verwijderde. Het zinkende schip was inmiddels ge heel in de golven verdwenen en daarom besloten enige drenkelingen te trachten naar het land te zwemmen en daar hulp te halen. Toen zij op enige afstand van de plek des onheils waren gekomen za gen zij, dat ook de anderen de mast hadden verlaten en zich zwemmend trachtten te redden, daarbij gebruik makend van wrakhout. Twee mannen, dokter Bok en de student Sollewijn Gelpke wisten tenslotte de kust te be reiken, maar de drie anderen, die waar schijnlijk tijdens hun benarde positie in de mast van het zinkende schip al wa ter naar binnen hadden gekregen, moesten de strijd om het leven opgeven en verdronken. DE KOLENPRIJZEN Voldoende kolen om de behoefte aan huisbrand te dekken De minister van Economische Zaken heeft op de hem door de heren Suurhoff (P.v.d.A.), Wagenaar en Brandenburg (beiden C.P.N.) gestelde vragen inzake de prijsverhogingen voor brandstoffen, gas en electriciteit geantwoord, dat hjj niet van plan is deze prijsverhogingen ongedaan te maken, terwjjl hjj evenmin overweegt bijzondere maatregelen te treffen ter compensatie van de gevolgen voor de kosten van levensonderhoud. Naar zjjn berekening komen deze prjjs- stjjgingen neer op een verhoging van gezinskosten van 30 centen per week, een verhoging die niet belangrjjker is dan de prijswijzigingen van verschillende andere, voor het huishoudbudget belangrijke goederen, die nu eens in prijs stjj- gen, dan weer dalen als gevolg van de wisselingen in de invoerprijzen, seizoen schommelingen van vraag en aanbod, en dergelijke. De minister heeft er voorts de aandacht op gevestigd, dat voor antliraciet geen zomerkorting op de prijs is vastgesteld, zodat in de winter ook geen prijsopslag zal worden toegepast. Oorzaak van de prijsverhoging is, dat sedert April de prijzen van de invoer, waarop Nederland voor vrijwel een der de deel van zijn voorziening is aangewe zen, in niet voorziene mate zijn geste gen. Het gevolg hiervan was dat, als er niet was ingegrepen, de begroting van het brandstoffenegalisatiefonds per 31 December a.s. een tekort van rond 54 millioen gulden zou hebben vertoond. Over de kolenpositie van ons land heeft de minister aan de heer Wage naar het volgende medegedeeld: Neder land heeft op het ogenblik een kolen- voorraad van rond 800.060 ton, voldoen de om de totale behoefte te dekken. Er dreigt voor de komende winter dan ook geen tekort aan huisbrand, al zal de verbruiker wel eens genoegen moeten nemen met andere dan de door hem ge wenste soorten. De vooruitzichten met betrekking tot de industriekolen zjjn minder gunstig, maar er bestaat nog altijd een systeem van toewijzingen van industriekolen, dat waarborgt dat die bedrijfstakken, die het belangrijkst z(jn voor onze volkshuishouding, zoveel mo gelijk op gang gehouden worden. Nederland exporteert op het ogenblik 5000 ton steenkool naar Indonesië en rond 245.000 ton grove cokes naar di- Minstens 50 doden Tenminste 50 personen zijn om het leven gekomen tengevolge van een van de krachtigste orkanen, welke Jamaica (Brits West-Indië) ooit getroffen heb ben. Duizenden mensen zyn dakloos geworden en er is voor meer dan een mil lioen schade aangericht. De storm, die soms snelheden van 160 km per uur bereikte, verwoestte by na geheel het historische stadje Port Royal. Slechts 5 of 6 huizen zijn bewoonbaar gebleven. Het gebied van de hoofdstad Kingston en St Andrews overstroomde tengevolge van hevige regens. Op het strand van Jamaica bevinden zich zes schepen; zU werden er óf door het geweld van de storm op geworpen óf er door de bemanningen zelf opgezet om een vergaan in de huizenhoge golven te ontkomen. Eén schip heeft het strand niet meer kunnen bereiken: het sloeg om en naar men aanneemt zyn acht leden van de bemanning verdronken. De orkaan naderde Jamaica in de vorm van donkere wervelkolommen, hetgeen gepaard ging met een doordrin gend gierend geluid. Twee en een half uur lang teisterde de wervelwind het gehele eiland. Van duizenden gebouwen werden de daken afgeslagen, muren stortten in, bomen knapten af, zware balken werden als lucifershoutjes voortgedreven. Wanden van steen en metaal werden door de wind omgewor pen, alsof zij van carton waren vervaar digd. Toen de orkaan Kingston en het na burige gebied van St Andrew naderde, verse landen. De invoer van steenkolen uit Amerika (let wel: Nederland ex porteert .vrijwel alleen grove cokes geen steenkolen, importeert daarente gen vrijwel alleen steenkolen!) acht de minister een abnormale wijze van voor ziening. Het zeer grote kolenverbruik, dat voortvloeit uit de huidige conjunc tuur, maakt dit echter noodzakelijk. Aan de heer Brandenburg tenslotte heeft minister van den Brink gezegd, dat h(j niet van oordeel is, dat de kolen- prqsverhoging de prijzen van alle moge- 1 ij artikelen ongunstig zal beïnvloe den, hoewel op sommige gebieden (zo als gas en electriciteit) niet zal kun nen worden ontkomen aan doorbereke ning van de hogere brandstof!eiiprijzen. knielden honderden personen in twee kerkgebouwen der Protestantse (Angli caanse en Methodistische) kerk neer. De predikanten bleven preken en de ge lovigen luisterden, geknield in de kerk banken. Een gedeelte van het dak van beide kerken werd weggeslagen en het electrische licht werkte niet meer. Daarop staken de kerkgangers storm lantaarns aan en zy maakten van elke korte tussenpoos in het huilen van de wind gebruik om gezangen ten gehore te brengen. Door de gaten in de daken der kerken viel de regen in stromen neer en doorweekte de kerkgangers. Het armenhuis van Kingston stortte gedeeltelijk in, een inrichting voor ze nuwzieken is zwaar beschadigd. Gemeld wordt dat in beide instellingen bewo ners om het leven zijn gekomen. Een gedeelte van het katholieke wees huis stortte tengevolge van windstoten van reusachtige kracht in; drie kinde ren kwamen om het leven. Het huis van een gezagvoerder ter koopvaardij stortte in. Bedolven onder de puinhopen troffen de reders het lijft van de echtgenote van de gezagvoerder aan; in haar ene arm had zij haar even eens om het leven gekomen dochter ge kneld, in de andere het stoffelijk over schot van een vriendinnetje van het dochtertje. De politie van Port Royal maakte Zondag, temidden der puinhopen jacht op zeventig veroordeelden, die wisten te ontkomen toen de muur van de gevan genis, tengevolge van het geweld der orkaan, instortte. ^=Zó werd er gezwommen^ De Hliversumse zwemmer M. van Daatselaar heeft Zaterdagmiddag, na een uiterst vermoeiende strijd, als eerste van de twintig deelnemers aan de 10e Internationale Scheldebeker-zwemwedstrqd, op het Vlissingse badstrand voet aan wal gezet. Luide toejuichingen van een onafzienbare menigte, een ver over het water schallend geloei van tientallen stoomfluiten van boten met belang stellenden en de wisselbeker vormden zyn beloning. Van Daatselaar, die reeds vele overwinningen op zyn naam heeft Staan, volbracht de tocht in 2 uur 18 minuten en 84.4 seconde. De 22-jarige Amsterdammer J. D. Hessing werd 8 minuten later naar de Rode Kruispost geleid om ontvet te worden. De beste by de dames was mej. VV. YVillemse uit Amsterdam. De Vlissinger C. Verbeek was de eerste Zeeuwse heer. Zyn stad- en clubgenote mej. A. de Bie kreeg, als de eerste Zeeuwse da me, de beker van het „Zeeuwsch Dagblad". Glad als een spiegel leek de Schelde, toen, om twee uur, de twintig deelne mers by Nieuwesluis aan de Zeeuws- Vlaamse kust in het water doken; zich even oriënteerden en vervolgens met krachtige slagen koers zetten naar het Vlissingse strand, dat lokkend in het zonlicht daar 5 kilometer verder lag. Maar de vloed had hen in zyn greep en sleurde hen uit de koers. „Wanneer de start een kwartier later had plaats ge vonden", zei een der K.N.Z.B.-officials ons nadien, „waren zy een uur eerder aan de finish geweest". Terecht, want begeleid door volgboten en boten met belangstellenden moesten de zwemmers nu meer dan 8 kilometer afleggen voor dat zy, sommigen dodeiyk vermoeid, het strand bereikten. Zeven van de 20 zü'n uitgevallen; vier Zeeuwen waren er by. Na tien minuten had van Daatselaar reeds overtuigend de leiding genomen gevolgd door Verbeek uit Vlissingen, Bos uit Zaandam en Wagenaar uit Sou burg. De Amsterdammer Scheffer en de Vlissinger Jongman volgden op kor te voet. Na 40 minuten moest van der Steen uit Souburg opgeven wegens kramp en ook W'agenaar moest op geven. Jammer. Een byzonder tactisch zwemmer bleek de Vlissinger Ventevogel. Hy was de enige, die na de start, zy het met gro te krachtsinspanning, het meest Weste- iyk wist te blijven al leek het of hy vol komen achter zou raken. By het keren van het ty, wist hy zyn kans te grypen. Langzaam haalde hy naar voren uit en toen er anderhalf uur voorby was, zat hjj in de voorste linie samen met van Daatselaar en Hessing. Dat mej. Willemsen en P. Bindt hem achter zich lieten, kwam, omdat dezen, tegen het eind meer naar de wal zwem mend, eerder de ebstroom voelden en hiervan gebruik wisten te maken. Het keren van het ty was ook voor Alle de Bie uit Vlissingen de grote kans. En zü begon een verbeten gevecht met Bep Schrauwer. Langzaam maakte ze zich los en begon met sterke slagen aan haar eindrush. Iemand riep naar een volgboot: „Hoe voelt ze zich?" Men haalde zü'n schouders op: „Ze fixt het wel! Zo naderde de finish. Langs de bou levard stond van het roeiershoofd tot aan het badstrand een rij toeschouwers, vier dik. Op het badstrand zelf klonk uit tientallen luidsprekers de stem van de heer Korteweg, die een radiogra fisch verslag uitbracht vanaf de Bel gische tender, die de zwemmers bege leidde. Dit schip was tevens ingericht als Rode Kruispost. Want niet de wed strijd, maar de verzorging van de zwemmers staat op de eerste plaats bij de Scheldebekerwedstrijden, waar van ons de organisatie diepe bewon dering afdwingt. Ir Hupkes, voorzitter van het Schel- debeker-comité zei echter, voordat hij in de sociëteit van het Nederlandse Loodswezen tot de prijsuitreiking over ging, dat men zonder de hulp van Ne derlands- en Belgisch Loodswezen, van de medici, van het Rode Kruis, van de Marine, van de Zeeverkenners en de jongens van de Zeevaartschool weinig had kunnen beginnen, wat natuurlijk ook waar is. Na de prijsuitreiking volgde des avonds in het Concertgebouw nog een feestavond. 1. M. van Daatselaar, „De Robben" Hilversum. 2.18.34,4. Wisselbeker (voor de 2e maal) en kleine beker. 2. J. Hessing, „D.J.K." Amsterdam. 2.27.53,2. Lauwerkrans. 3. Mej. W. Willemsen, „H.D.Z." Amsterdam. 2.36.34,4. Eerste da me. Zilveren Wisselschaal dr Staverman. (Vorig jaar gewon nen door mej. A. Veldhuyzen, Hilversum). 4. J. C. Scheffer, „D.J.K." Amster dam. 2.37.27,8. Medaille P.Z.C. 5. P. Bindt, „D.J.K." Amsterdam. 2.37.40. Boek V.V.V. 6. C. Verbeek, „Zeehond" Vlissin gen. Eerste Zeeuwse heer. Klei ne wisselbeker. (Voor de eerste maal). 7. S. Ventevogel, „Zeehond" Vlis singen. 2.40.58,5. 8. Mej. Th. van Kollum, „De Rob ben" Hilversum. 2.44.08,5. 9. H. Bouwmeester, „D.J.K." Am sterdam. 2.44.29,5. 10. Mej. E. Kemperman, „H.Z.C.'. 3.01.28,5. 11. Mej. Alie de Bie, „De Zeehond" Vlissingen. 3.01.38. le Zeeuwse dame. Beker Zeeuwsch Dagblad. 12. Mej. B. Schrauwer, „Surae" Bre da. 3.03.41. 13. M. Caljouw, „S.Z.V." Souburg. 3.11.41. De uitvallers waren: C. Wagenaar en W. v. d. Steen uit Souburg. (De laatste moest invallen voor een niet opgekomen Engelse zwemmer), Jongman uit Vlissingen, (die mevr. Schonberger de Hooge uit Rotter dam verving), Th. Cambier uit Bres- kens, J. Bos uit Zaandam, H. W. Dorresteyn uit Bussum en Jos. de Waal uit Bergen op Zoom. ZWEMWEDSTRIJDEN TE THOLEN. Zaterdagmiddag hebben de zwemver enigingen „De Eendracht" uit Tholen en „Het Goese Sas" uit Goes een spor tieve stryd gestreden uit het Thoolse zwembad Bona Fide. Beide verenigin gen zyn nog zeer jong, maar gezien de uitslagen zullen zy spoedig mee gaan tellen in de Zeeuwse zwemwereld. „De Eendracht boekte de meeste suc cessen,- vooral dank zij de uitstekende tijden die de drie gezusters van Zanten bij het schoolslagzwemmen boekten. Weliswaar bleken de Goese heren ster ker dan hun gastheren, maar het eind resultaat was toch, dat de lauwerkrans, een geschenk van een Thoolse inwoner, in Tholen kon blijven, terwijl ook de es tafette heren met een baanlengte door „De Eendracht" werd gewonnen. Overigens hebben de Goesenaren het uitstekend gehad (er werd een aardige boottocht over de Schelde gemaakt) en hadden zij ook over officiële belangstel ling niet te klagen: de burgemeester van Tholen loste het startschot. Na afloop deelde de instructeur van beide verenigingen, de heer Beeke, mee, dat „Het Goese Sas" dit jaar nog een zwemfeest hoopt te organiseren en dan zullen de Tholenaren ook zeker van de party zijn. De uitslagen waren: 90 meter schoolslag dames: 1. P. van Zanten, Th.; 2. J. van Zanten, Th. 45 meter schoolslag dames: 1. P. van Zanten, Th.; 2. J. van Zanten, Th. 180 meter vrije slag heren: 1. H. Bleuzé, G. (3.29.8); 2. A. van Splinter, Th. (3.30). 90 meter schoolslag heren: 1. J. Valk, G. (1.22); 2. H. Valk, G. (1.23). 45 meter schoolslag heren: 1. J. Valk, G. (0.32); 2. A. van Splinter, Th. (0.39.8). 45 meter rugslag heren: 1. A. van Splinter, Th. (1.02); 2. J. de Kort, Th. (1.02.5). 45 meter schoolslag meisjes 1416 jr: 1. F. Contant, Th. (0.57); 2. K. Haas donk, G. (0.59.5) 45 meter schoolslag meisjes 1213 jr: 1. R. Engelvaart, Th. (1.02); 2. N. La beur, Th. (1.06). 45 meter rugslag meisjes 12—13 jr: 1. R. Engelvaart, Th. (1.20); 2. N. La beur, Th. (1.25.5). 90 meter schoolslag meisjes 1012 jr: 1. I. Berrevoets, Th. (1.22); 2. C. La beur, Th. (1.44). 45 meter schoolslag meisjes 1012 jr: 1. I. Berrevoets, Th. (0.55); 2. N. van Oorsel, Th. (1.02). 90 meter vrije slag jongens 1416 jr: 1. H. Bleuzé, G. (1.40); 2. Jac. Mathys- se, Th. (1.47). 45 meter schoolslag jongens 1416 jr: 1. H. Bleuzé, G. (0.43); 2. Jac. Mathijs- se, Th. (0.45). 90 meter schoolslag jongens 1214 jr: 1. K. Coomans, Th. (1.49); 2. C. Bak ker, Th. (1,57). 45 meter schoolslag jongens 1214 jr: 1. K. Coomans, Th. (0.41.5); 2. C. Bak ker, Th. (0.46.5). 45 meter rugslag jongens 1214 jr: 1. K. Coomans, Th. (1.02); 2. Chr. Za- chariasse, Th. (1.05). 90 meter schoolslag jongens 1012 jr; 1. S. Bout, Th. (2.15); 2. H. Bal, Th. (2.32). 45 meter schoolslag jongens 1012 jr: 1. H. van der Pefjll, Th. (0.54); 2. S. Bout, Th. (0.58). 45 meter rugslag jongens 1012 jr: 1. S. Bout, Th. (1.16.5) -r 2. H. Bal, Th. (1.41.4). 45 meter schoolslag jongens t.m. 9 jri 1. L. Jumelet, Th. (0.58.5); 2. L. Janse, Th. (1.04). 45 meter rugslag jongens t.m. 9 jri 1. L. Jumelet, Th. (1.16)2. B. de Smit, G. (1.18), Sprietlopen dames: 1. C. van Zanten, Th.; 2. R. van Zanten, Th. Sprietlopen heren: 1. J. Hopmans, G.; 2. J. de Junder, Th. Sprietlopen jongens: 1. Kees Bolle, G.; 2. Siem Bout, Th. TERNEUZEN KAMPIOEN DER JUNIOREN, Gelijk spel tegen Goes 22. Nu voor de nieuwe competitie de klasseindeling reeds aan de verenigin gen is toegezonden en nu al enkelö maanden een programma vast staat, na is pas de beslissing gevallen over het kampioenschap voor Zeeland Junioren A. Dit is eigeniyk veel te Iaat: in deze va- cantietyd kan men de elftallen niet aj** tyd volledig krygen en dus is er niet altyd sprake van een juiste krachtme ting. Meer spoed is dan ook zeer aan bevelenswaardig Gelukkig waren de elftallen van Ter neuzen en Goes volledig, toen scheids rechter Jansen Zaterdag de spelers het veld op floot voor de wedstrijd die over het kampioenschap beslissen moesi Terneuzen behoefde uit deze wedstrijd maar één punt te bemachtigen om zich kampioen te kunen noemen. De jon gens uit Zeeuwsch-Vlaanderen hebben dat gepresteerd, maar helemaal ver» diend hebben ze het niet, want de Goesö jeugd is over het algemeen meer in de aanval geweest. Ze begonnen met veej élan en na twee minuten spelen scoorde rechtsbuiten Govers al het eerste Goesy doelpunt. Hierop kwam Terneuzen aai) het woord maar het liep cp niets uit tot in de zestiende minuut linkshalf Coppoolse te lang aarzelde: rechtsbui ten 't Gilde van Terneuzen maaktq hiervan handig gebruik en scoorde dé gelijkmaker. Goes ging onverdroten voort, kreeg een penalty toegewezen, maar Schipper schoot te zacht. Tot rust bleef het 11. Na de rust beging Goef de fout te sterk aan te vallen, waardoor, de verdediging verzwakt werd. Terneu zen maakte hiervan gebruik en na een prachtige combinatie plaatste GoverS de bal voor de tweede maal achter doel man Zwartepoorte. De rest van de tijd was voor Goes, maar de achterhoede van Terneuzen speelde uitstekend. Pas zes minuten voor het einde wist Verrjj- zer de stand gelijk te brengen. Met 22 kwam het einde. Er waren bloemeii voor de kampioenen! DE BILT ZEGTs Wisselende bewolking. Wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien. Meest matige wind tussen Zuid-West en West. Koel weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1