de loupe Radicale wijziging gevraagd van monetaire politiek ten aanzien van Indonesië* Thorn ontwaakt even uit zijn dommel Eerste heipaal voor Chr* Lycetim gaat Maandag de grond ie* Belangwekkende brochure „In Amerika wordt nu pas begrepen welke enorme prestaties de Nederlanders in Indonesië verricht hebben» „De strijd is nog niet geëindigd/' Kanselboodschap der Molukse Protestantse kerk. Banditisme in Indonesië» Na 21 jaren Op 1 September 1952 zal de school in gebruik worden genomen» Zaterdag 18 Augustus 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 „Nederland moet zijn monetaire politiek ten opzichte van Indonesië radi caal wijzigen. Dit ia voor de In Indonesië werkende Nederlandse banken en maatschappijen als ook voor de gehele Nederlandse gemeenschap van het grootste belang!" Dat is de conclusie die men trekken kan na het lezen van een zo juist verschenen brochure „Amerika, Indonesië en wij", geschreven door mr W. Wentholt, een deskundige op financieel en economische gebied. „Indien ons land op monetair en financieel gebied bet roer zou omgooien, mag worden verwacht, dat niet alleen de Ver. Staten de Nederlanders zullen bij staan om hun ondernemingen in Indonesië weer tob welstand te brengen, maar ook dat de Indonesiërs zich tot de Nederlanders zullen wenden om in vrucht bare samenwerking te streven naar het herstel van de welvaart!" „Wat is een „radicale wijziging" kan men vragen. Mr Wentholt bedoelt hiermee de noodzaak om terug te ke ren tot de gouden standaard. Verder wil hij een herstel van het kapitaalsver- keer met de Ver. Staten en een herstel van de economische en monetaire ban den met het huidige Indonesië op basis van een vrij geldverkeer. In de brochu re wordt uiteengezet, dat Nederland zijn oude bronnen van welvaart weer moet aanboren, speciaal die welke ge legen zijn in Indonesië in de vorm van ondernemingen en dienstverrichtingen. NEDERLANDS FINANCIfeLE NAAM. Enigszins wrang merkt mr Wentholt op, dat het wetsontwerp credietcontrö- je, dat in ons land zoveel opschudding heelt verwekt, eigenlijk maar van on dergeschikt belang is vergeleken bij de vraag hoe wij het vertrouwen van het buitenland in ons land kunnen herstel len. „Dat wij zo diep in de schuld zit' ten bij de Europese betalingsunie is niet alleen te wijten aan een op te grote voet leven van het Nederlandse volk, maar ook aan de onvoldoende regeling van onze economische verhouding met Indonesië!" De brochure pleit dan ook voor een z.g. „harde gulden politiek" en zegt dat in dat geval de Ver, Staten ons ftreven naar een gunstige handelsba lans zullen bevorderen. „De miliiarden, die ons door de Ver. Staten werden toegeworpen, gaven ons een gevoel van rijkdom, die in wezen niet bestond. Deze miliiarden hebben de aandacht afgeleid van het feit, dat Ne derland, zonder de inkomsten uit Indo nesië nooit tot een gunstige betalings balans kan komen, overbevolkt als ons land nu eenmaal is". „Schakels tussen tuin en tafel". In de eerste week van October, wan- Beer de jaarbeurshallen nauwelijks zul len zijn ontruimd, zullen de bonden van groente-, fruit- en aardappelen-hande laren in samenwerking met het Cen traal Bureau voor de Tuinbouwveilin gen in Nederland deze ruimten bezetten met een tweede expositie „Schakels tussen tuin en tafel". In tegenstelling met de vorig jaar gehouden districtsmanifestatie, zal het ditmaal een nationale expositie worden, waarvoor de belangstelling uit het ge hele land nu reeds zeer groot blijkt. Zware liagejbuien hebben het Itali aanse dorp Villanterio bij Pavia geheel verwoest. In een ander dorp werd ruim 60 procent der huizen beschadigd. Zwa re schade werd toegebracht aan de oogst en verbindingen werden verbro ken. Zweden zal dit jaar in het totaal 125.000 manschappen oproepen voor re serve-oefeningen van elk een maand. AMERIKA EN NEDERLAND. De brochure breekt een lans voor bet instellen van een binnenlandse dollar- markt, waar een ieder dollars kan ko pen of verkopen, en voor een herstel van de handel in Amerikaanse fondsen, teneinde het Nederlandse bedrijfsleven in staat te stellen de in feite bevroren Amerikaanse beleggingen te benutten hetgeen schrijver ook voor de in Indo nesië werkende Nederlandse maat schappijen van vitaal belang acht. „In donesië heeft dringend behoefte aan buitenlands kapitaal en aan buitenland se liefst Nederlandse werkkrachten, want steeds meer blijkt, dat de door Nederland in Indonesië gepresteerde arbeid uiteindelijk toch wel op prijs wordt gesteld". Mr Wentholt merkt voorts op: „De wereld heeft niets aan een Indonesië, dat in een complete chaos dreigt te verzinken, terwijl het voor de oorlog 'n toonbeeld van juist beleid was, waarvan alle naties ter wereld, Indonesië zelf In de eerste plaats, de vruchten plukten. In de Ver. Staten zal nu pas begrepen worden welke enorme prestaties de Ne derlanders in Indonesië verricht heb ben. Daar duidelijk gebleken is, dat Amerika daadwerkelijk de democrati sche ontwikkeling in de wereld wil ver dedigen, zal het zeker bereid zijn aan de West-Europese landen, ook In het Verre Oosten, een plaats onder de zon te laten, indien die landen een mone taire en financiële politiek voeren, waardoor zij hun overzeese investerin gen kunnen behouden, resp. uitbreiden, Hetgeen van Nederland thans niet ge zegd kan worden", aldus de brochure. Soekarno op onafhankelijkheidsdag. „Wij iiebben onze eerste doelen bereikt", zo was de conclusie van het over zicht, dat president Soekarno inzake de zes jaar onafhankelijkheid gaf in een rede bij de herdenking van de uitroeping der onafhankelijkheid. Sprekend op de trappen van zijn paleis betoogde hij, dat de strijd nog niet geëindigd is, aangezien West-Irian alsnog onder Nederlandse controle staat, terwijl de unie nog niet verdwenen is. De jongste handelingen verminderen de eerbied ten aanzien van Indonesië en tenzij wij deze fouten van geest herstel len en de daden verbeteren, vrees ik verhes van respect der wereld, aldus de president. Hij ving zijn rede aan met een over zicht van de gebeurtenissen in de jaren tussen de afkondiging van de onafhan kelijkheid in 1945 en thans, waarbij hij de nadruk legde op het „avontuur van de Zuid-Molukken" en de kwestie van het K.N.I.L., waarbij hij het vraagstuk van de Indonesiërs en het K.N.I.L. een „tragedie" noemde. „Deze tragedie wa re voorkomen, indien de Nederlandse legerleiding van het begin af het vraag stuk van het K.N.LL. had behandeld overeenkomstig de afspraken. Thans is Indonesië voor het eerst sinds eeuwen vrij van buitenlandse troepen", zo zei hij. Sprekend over Irian haalde Soekarno de leuze „Van Sabang tot Merauke" aan. Hij vroeg zich af of een vriend schappelijk deelgenootschap mogelijk was, indien Nederland een deel van In donesië nog koloniseert. De positie van het leger besprekend, zeide Soekarno, dat de strijdkrachten alleen de verwerkelijking van de veilig heid wensen en alleen tot taak hebben de afkondiging van de onafhankelijk heid te beschermen tegen handelingen, die schade zouden kunnen toebrengen. Soekarno riep tenslotte alle Indone siërs op tot samenwerking tot herstel van de orde. 1000 jaar oud. Ter ere van het feest beleeft het vandaag een invasie van de „Teisterbanters". Dat vriendelijke, oude stadje Thorn, dat daar ongeveer 12 km ten Zuiden van Roermond tegen de Belgische grens is weggedrukt, bestaat dezer dagen duizend jaren en daarom vieren die van Thorn deze week feest. Zjj zijn trots op hun witte stadje en geen wonder, want de anders zo nuchtere Hollandse sfeer heeft het daar moeten afleggen tegen romantiek en historie. De mono tone rust van de middeleeuwen heerst nog in de straten van Thorn en de Thorn-bewoners hebben elkaar na de slag bü Nieuwpoort dit wapenfeit ver teld op dezelfde puntige, hobbelige keien, die nu nog in dezelfde straten als plaveisel dienst doen. a Maar vandaag zal die rust verbroken worden. Vandaag komen de in vallers uit het Noorden de toch al in feeststemming verkerende stad een beetje op stelten zetten. Wie die invallers zijn? Dat zijn de „Teisterban- ters", de leden van de Haarlemse sociëteit „Teisterbant", die naar het Zui den zullen komen onder aanvoering van hun hoofdman Godfried Bomans. Gisteren al zijn twee verkenners Thomwaarts gegaan, vermomd als mars kramers, opdat de burgerij zal kunnen worden bespied zonder dat zij het merkt. En in de loop van deze dag zal het telegrammen regenen in het kleine postkantoor van Thorn, want in elke plaats die Bomans en zijn volgelingen zullen passeren zullen zij naar Thorn laten seinen: „Wij komen!" En vanavond zal het er feest zijn, vanavond als de rode geraniums fel zullen oplichten tegen de witte huizen in het schijnsel van de feestverlich ting. Dan zullen er onderscheidingen worden uitgereikt en geschenken aan die Thomers, die het verdienen en. de kolder van Godfried Bomans zal on getwijfeld de stemming verhogen! Wat Godfried Bomans, wat de Haar lemse sociëteit „Teisterbant" met Thorn te maken heeft? Daarvoor moet men teruggaan in de duizendjarige ge schiedenis van het stadje. Op October van het jaar 950 schonk de Duitse kei zer Otto I aan zijn neef Ansfried, graaf van Teisterbant, een aanzienlijk gebied, waartoe ook het stadje Thorn behoorde. En in de acte vindt men dan ook ver meld, dat deze graaf het markt- en tol geld over Thorn mocht innen. Dit feit is het eerste, dat in de historie van Thorn wordt genoemd. ODDER DAN 1000 JAAR. Maar Thorn is ouder dan de middel eeuwen. Het stadje dankt zijn naam waarschijnlijk aan een afgodstempel, die aan Thor was gewijd. Want ai wordt Thorn dan in 950 voor de eerste maal in de annalen vermeld, de Romei nen woonden er eeuwen daarvoor al. Brokken aardewerk en Romeinse mun ten werden er althans opgegraven en zelfs heeft men vondsten gedaan die uit het stenen tijdperk dateren! Van die oude heidense tempel zijn nog brokstukken te vinden. Hierop werd de oude kerk van Thorn gebouwd. Graaf Ansfried en zijn gemalin Hilson- dis van Strijen lieten er omstreeks 992 een klooster bouwen, dat bedoeld was als Benedictijnenklooster, doch al vrij spoedig een wereldlijk „stift" werd, een soort bagijnhof voor de hoogste Duitse adel. In de kerk zijn o.a. nog de graven van de enige Nederlandse abdissen, Clara en Elisabeth van Nassau, twee dochters uit het eerste huwelijk van Willem de Zwijger te vinden. VORSTENDOM. Doordat in het „stift" alleen maar dames mochten verblijven, die zestien adellijke geslachten in hun stamboom hadden, ging menige hooggeplaatste edelman in die jaren naar Thorn en dikwijls gebeurde het, wanneer hij dan een levensgezellin had gevonden, dat Bij de verjaardag der Republiek Indonesië. Ter gelegenheid van de nationale dag van de vestiging der republiek Indone sia, heeft het bestuur van de Molukse Protestantse Kerk tot alle leden der kerk een kanselboodschap doen uitgaan, aldus bericht het persbureau der Ne derlands hervormde kerk. ,Ons volk gedenkt thans met grote blijdschap de dag, waarop zijn vrijheid en souvereiniteit zes jaar geleden werd geproclameerd en waarop zijn idealen grotendeels in vervulling zijn gegaan na de vorming van de eenheidsstaat der Republiek Indonesia, op 17 Augustus 1950", zo wordt in de boodschap onder meer gezegd. „Het synodaal bestuur der Molukse Protestantse Kerk roept al haar leden op om zich op deze gedenkdag van ons volk voor God de almachtige te stellen en om hem te loven en te prijzen voor zijn leiding in ons volksleven en om voorbede te doen voor overheid en on derdanen der republiek Indonesia. In het meedragen van de verantwoor delijkheid tegenover God, ligt de grond van de voorbede der Christelijke Kerk. Ook het Indonesische volk en zijn over heid dragen de grote verantwoordelijk heid voor de vrijheid, die zes jaar gele den werd geproclameerd en die thans haar verdere inhoud en ontplooiing ont vangt. Niemand zal ontkennen, dat ons volk en onze overheid, naast grote dankbaarheid voor het nationale be staan van ons vaderland, ook vervuld worden van grote zorg wegens de vele en zware vraagstukken, waarvoor zij zich thans gesteld zien. Daarom rijzen onze gebeden op deze nationale dag naar omhoog, allereerst ten behoeve van de overneid der republiek Indone sia, daarnaast ten behoeve van het In donesische volk. Op deze wijze met de lofprijzing en dankzegging tot God, met de voor bede voor overneid en volk en met het gebod en de belofte Gods in het hart zullen wij de rechte houding 'bezitten om als kerk van Jezus Christus de ver jaardag der republiek Indonesia te ge denken en te vieren". De boodschap is ondertekend, namens het synodaal bestuur der Molukse Pro testantse Kerk, door ds C. Mataneru, voorzitter en door ds D. Louhenapessy, secretaris. Onder hij met zijn gemalin in Thorn bleef wo nen. Uit die tijd stammen de vele pa triciërshuizen met hun oude daken en witte gevels, die thans ter gelegenheid van het tiende eeuwfeest van het stad je aardig versierd zijn. Omstreeks 1300 werd de stiftkerk parochiekerk, doch toen had Thorn al vele adellijke inwoners en het ligt mis schien voor de hand, doch mag toch wel als een unicum worden beschouwd, dat Thorn 800 jaar lang een zelfstandig vorstendommetje is geweest. Hilsondïs van SI rijen was de eerste souvereine vorstin en eerst in de Franse tjjd kwam er een einde aan de periode van de on gekroonde koninginnen van Thorn. Maar de geest van zeer lang vervlo gen tijden bleef in Thorn heersen. De hellende straatjes en de smalle steegjes behielden hun charme en de grachten en oude wallen bleven toen evenals daarvoor bij Thorn behoren, zo ook die pittoreske bruggetjes, die kunstenaars handen over de grachten hebben gelegd. Nee, Thorn is immer zichzelf gebleven en er was een tweede wereldoorlog no dig om Thorn te doen opschrikken uit zijn gezegend isolement. Bij hun terug tocht in 1944 schoten de Duitsers, de spits van de oude kerktoren af. Het vallende puin kwam op het bijna even oude orgel terecht, dat daardoor zo goed als geheel werd vernield. NIJVER VOLK Maar nauwelijks waren de vredes klokken ook in Thorn gehoord, of het stadje sluimerde weer in: het ligt im mers bezijden de grote heerbaan van Weert naar Roermond en ook de spoor lijn tussen deze plaatsen gaat té ver aan Thorn voorbij om er de rust en de stilte te kunnen verstoren. Dit alles wil echter niet zeggen, dat de ruim 2000 in woners van dit vriendelijke stadje niet nijver zouden zijn. Zij werken hard, om dat hun ouders en grootouders ook hard gewerkt hebben en hun kinderen zullen straks niet anders weten of het hoort zo. En daarom mogen de inwoners deze week gerust even hun dagelijkse arbeid onderbreken, wanneer een der hoogte punten van het feestprogramma, de in vasie der Teisterbanters de stad op stelten zal zetten. En daarna zal dat oude, witte Nederlandse stadje aan de vraagstukken, speciaal met het oog op Belgische grens weer verder dommelen, het Europese verkeersbeleid. V GEEN UITSTEL AFSTEL! De discussie tussen de commissie van overleg van de middenstandsvak- centralen en minister Lieftinck, toaar- over men in dit blad kan lezen, is vruchteloos gepraat gebleven. Het kan ook niet anders, want beide partyen hebben, van hun gezichtshoek uit be zien, gelijk. De middenstanders vragen om soepelheid bij het verlenen van uitstel van betaling, omdat zij niet voldoende contant geld hebben om de aanslagen te kunnen voldoen. Velen van hen zijn wel rijk in goederen maar arm in geld, omdat de koop kracht van het publiek niet groot ge noeg meer is voor een voldoende snelle roulering der waren. En zij kunnen wijzen op de „prijzenslagen" die gevoerd zijn en die er in wezen alleen maar op gericht maren weer geld in handen te krijgen en aldus de dreiging van de fiscus te ontkomen. Minister Lieftinck heeft echter even zeer gelijk. „Wat helpt uitstel van betaling?" zegt hij. „Dan komt er in het volgende jaar een nog groter op eenhoping en raakt U nog verder in de knoei. Uitstel, soepelheid, betekent slapheiden noch het landsbelang noch de particuliere belangen der middenstanders zijn er mee ge diend!" Het is duidelijk, dat men elkaar op deze manier niet vindt. De fiscus blijft innen en de middenstanders blijven zuchten. De reden is, dat men het kwaad niet bij de wortel aantast; men moet beginnen bij de vraag of de be lastingschuldige ook inderdaad beta- len KAN, zonder dat hij daardoor zijn zaak naar de kelder ziet gaan bij ge brek aan geld voor een gezonde in vestering. Men moet geen soepelheid betrachten in het geven van uitstel men moet soepel zijn in het ge ven van afstel! Dat kost de staat geld, natuurlijk! Maar als de goede gronden aangetoond natuur grond raken, dan gaat dat de staat op de duur meer geld kosten! Minder belastingopbrengst en misschien zelfs steun aan noodlijdenden! De fout van ons belastingstelsel is, dat zij de eco nomische positie van de enkeling on dermijnt en die enkelingen vormen samen de staat. Daarom is vragen om uitstel niet voldoende, afstel mits op goede gronden aangetoond natuur lijk!) is noodzakelijk. Getroffen en gedood door een rots blok dat tijdens stormweer van de ber gen rolde, is de 25-jarige onderwijzeres M. J. Luikinga uit Rotterdam. Zjj was op vacantie in de Franse Alpen. De Duitse minister van Verkeer, dr Hans Seebohm heeft een bezoek ge bracht aan zijn Nederlandse ambtge noot, minister H. H. Wemmers. Zij be spraken diverse a' ..rnene verkeers- Roofovervallen en rampokpartijen aan de orde van de dag. Een Chinees kreeg Zaterdag bezoek van een bende rampokkers. De bende ging er vandoor met een buit bestaande uit waardevolle gouden sieraden, lijf goederen en een fiets. De schade be droeg 34.579 roepia. De heer C. H. Welf uit Djakarta werd Zaterdagavond door een aantal gewa pende lieden op de Djalan Soerabaja aangehouden toen hij daar op de fiets passeerde. De overvallers losten een schot, met een wond in de arm werd hij in het ziekenhuis opgenomen. Zijn fiets werd hem afhandig gemaakt. Een Chinese inwoner van Bali is door een gewapende bende van meer dan 15 personen in uniform beroofd. Het slachtoffer werd onder bedreiging ge dwongen zijn gehele bezit ten bedrage van 50.000 roepia aan de bandieten a£ te geven. Van de zijde van de politie in Bodjo- ï.egoro vernam Aneta, dat de veilig heidstoestand in Bodjonegoro in de laatste tijd is verbeterd. In de maand Juli werden 6 rampokgevailen van eni ge betekenis gerapporteerd tegen 18 in de maand Juni. Enkele rampokleiders konden worden gearresteerd. Maandagochtend om half elf zullen de bewoners van Bouwplan-Oost te Goes worden opgeschrikt door een luide knal. Dan zal namelijk de heer D. Barends, de rector van het Christelijk Lyceum voor Zeeland, een daad verrichten die niet des rectors is: een heipaal met één klap een eind de grond indrijven. Men begint dan met de bouw van het Chr. Lyceum voor Zeeland. De eerste klap is een daalder waard en daarom wordt boven op de paal een flinke lading buskruit aangebracht. Die paal zal versierd worden. Want na lange jaren zal dan toch eindelijk de school worden gebouwd, die men op 1 September 1952 officieel hoopt te openen. Niet minder dan een en twintig jaar heeft het geduurd aleer men de bouw plannen kon gaan uitvoeren. Een en- twintig jaar om te ervaren, dat een school, die destijds voor 2 A 3 ton ge bouwd kon worden, nu een millioen kost. Want lang heeft men moeten wer ken om tegenstanders ervan te overtui gen dat de school in Goes bestaans zekerheid had. GESCHIEDENIS. Op 18 Februari 1930 werd de Vereni ging voor Chr. Middelbaar en Voorbe reidend Hoger Onderwijs opgericht Dit geschiedde op een vergadering te Mid delburg. Er ontstond toen een verschil van mening over de plaats van vesti ging: Middelburg of Goes. Het wérd Goes maar pas in 1938 toen een arbi tragecommissie was ingesteld. Het werd 1939 eer men subsidie kon ver wachten. Toen kwam de mobilisatie en de oorlog en in 1945 was men nog even ver als toen men was begonnen. Van het vroegere bestuur bleven de heren i Laport en ds Scheele nog over, zodat op 1 September 1946 een nieuw bestuur werd samengesteld, dat de heer Laport als voorzitter koos. Unaniem werd toen Goes als vestigingsplaats gekozen. Op 1 September 1947 werd de school ge opend en werden de tachtig leerlingen ondergebrach' in het voormalige wees huis aan de Singelstraat te Goes. De school groeide (ze telt titans 300 leer lingen) zodat ook elders in Goes naar ruimte moest worden omgezien, terwijl in Middelburg 'n dependance ontstond. Mr J. TERPSTRA ERE-V OORZITTER. Op de laatstgehouden bestuurs vergadering van cle Vereniging voor Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Hoger Ondervees is tot ere-voorzitter benoemd, mr J. Terpstra te Den Haag, oud minister van Onderwijs. De heer Terpstra was destijds lid van de arbitragecommissie welke besliste in een meningsverschil tussen Middelburg en Goes over de plaats van vestiging van het Chr. Lyceum voor Zeeland. Men hoopt daar eens een Chr. H.B.S. te kunnen stichten en dat is niet zoveel gevraagd als wel lijkt want Zeeland is thans de enige provincie waar slechts één Chr. school voor M.V.H.O. is ge vestigd. Dit is do minister dan ook met gedegen cijfermateriaal aangetoond. Toen men in 1947 startte, kreeg men wel goedkeuring en subsidie voor de H.B.S. en de onderbouw Lyceum maar bleef de erkenning (en dus ook het sub sidie) voor het Gymnasium uit. Geluk kig heeft men in Maart j.l. de erken ning wel gekregen en werd subsidie verleend vanaf 1 September 1948. Men dacht toen met de bouwplannen te kunnen beginnen temeer omdat dooi de minister werd verzocht deze voor 1 Juli 1949 in te dienen teneinde nog in de toen geldende bouwvolume-toewij zing te vallen. Begin 1951 werd goedkeuring verkre gen en in Februari het werk aanbesteed en opgedragen aan Pasma's aanne mingsbedrijf te Amsterdam voor onge veer f538.000. Maar de regeringscrisis kwam en daarmede de bezuinigingsmaatregelen. De Rijksgebouwendienst, die toch al heel wat van de plannen had afgeknab beld, wist echter het ministerie te over tuigen, dat er geen spijkertje meer af kon! Dat duurde overigens maanden eer het zover was, want de ambtelijke molens malen niet zo snel. Het werden spannende dagen voor het bestuur, want men had weliswaar een instelling gevonden, die bereid was een lening van 8 ton te verstrekken tegen 3 maar vreesde iedere dag, dat deze in stelling de lening weer zou intrekken voordat de goedkeuring van de bouw plannen kwam. Gelukkig kwam de goedkeuring, zodat de 8 ton veilig wa ren. Hieraan had men echter nog niet genoeg. De resterende 2 ton werd ech ter geplaatst in obligaties en wel zeer voorspoedig. De vereniging kon zich dus met 'n gerust hart millionnair noemen. Nadat Maandag de eerste paal inge heid zal zijn zullen werklieden zestig weken lang aan de school bouwen. Half October zal met wat meer festiviteiten de eerste steen gelegd worden door de voorzitter van het bestuur, de lieer La port. SPORTVELD. Bij een school hoort een sportterrein. Het bestuur heeft aan de Heernisseweg een tweetal percelen aangekocht die echter, in verband met een paehtkwes- tie eerst in November 1952 ingezaaid kunnen worden en dus een jaar later in gebruik kunnen worden genomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2