BRITSE VOORSTELLEN ZIJN NIET AANVAARDBAAR Koningin bezocht Hoenderloo WEST-DUITSLAND STAAT VOOR EEN FINANCIËLE CRISIS SNIPPER Ar I Vi NIEUWS 1 J PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Pevzië hakt de knoop door Vermoedelijk vertrekt de Engelse delegatie vandaag Zijt de ouders Iflet öfcze Ucant daw Had in tand Van Breskens naar Vlissingen zwemmen 5 dames en 15 heren Vijf auto's verongelukten binnen een paar minuten Geen uitstel van betalen, tenzij regelmaat verstoord is* Uitgave Stichting „Zeeuwscb Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr, 90, Tel. 243S, bü geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel redactie 2347; Terneu- zenDijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1943 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franeo per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord ZATERDAG 18 AUG. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 5.28 u., onder 19.59 u.,; Maan op 20.42 u., onder 8.26 u. Hoogwater op Zondag 19 Aug.: Vlissingen: 3.12 u. 2.37 m., 15.22 u. 2.27 m.; Terneuzen: 3.41 u. 2.54 m., 15.56 u. 2.42 m.; Wemel- dinge: 5.05 u. 1.99 m., 17.21 u. 1.80 m.; Zierikzee: 4.55 u. 1.72 m., 17.05 u. 1.54 m. De Engelse voorstellen tot een regeling voor de oliekwestie zijn voor de Perzische regering niet aanvaardbaar, omdat zelfs by een oppervlakkige studie blijkt, dat de Britse kapitalisten met het verlangen van Iran om zichzelf van het Imperialistische juk te bevrijden, geen rekening houden. Aldus formuleerde radio-Teheran de verwerping van de Engelse voorstellen, die „de praktijken, die de Britten reeds een halve eeuw in het land bedrijven, in stand houden". LI!" Een andere reden, die Teheran op geeft, is, dat de voorstellen strijdig zijn met de wet op de olienationalisa tie. „Het Iraanse volk is reeds een halve eeuw lang politiek en economisch slaaf geweest", voegde men er aan toe. VERWACHT. Hoewel Stokes verklaard had, dat zijn aanbod het beste was, dat hij kon doen, kwam deze impasse voor de on- ER IS van alles en nog wat ge- 1 schreven over de opgroeiende jeugd, die nog kind was toen het oor logsgeweld en een gewetenloze bezet ting ons land in een ban hielden. Te recht, want het valt deze kinderen, die nu mannen en vrouwen gaan worden, uitermate moeilijk zich de normen eigen te maken, die voor de oorlog als juist golden en die men na de oorlog weer heeft opgenomen als nog altijd juist en van toepassing. Maar er is nog een andere leeftijds groep, die nu, op dit ogenblik, nog minstens even sterk de gevolgen van een oorlog en van een bezetting ondervindt: dat zijn de vaders en moe ders van het geslacht dat geboren is na de hierboven beschreven jeugd, de jonge vaders en moeders, zo tussen de vijf en twintig en vijf en dertig jaren. Toen de oorlog uitbrak stonden zij op de drempel van de volwassenheid. Zij hadden hun jeugd achter zich, hadden misschien zelfs al de eerste stappen ge zet op de maatschappelijke ladder. Velen van deze jonge mannen heb ben het land gediend als soldaat, zijn daarna mogelijk in de arbeidsdienst te recht gekomen, omdat er in de maat schappij bijna geen plaats meer voor hen was. Velen hebben in Duitsland moeten werken en sommigen hebben in concentratiekampen gezucht. De jonge vrouwen hebben dienst gedaan als koeriersters misschien of misschien hebben ze ook de Duitse kampen van binnen leren kennen. Als ze getrouwd waren hebben ze dikwijls maanden en zelfs' jaren achtereen moeten missen en hebben ze voor zichzelf moeten zorgen, dikwijls door het lijden van honger- tochter zij hebben de angst gekem .—-ze —,i en vrouwen zijn door de achter ons liggende gebeurtenissen het meest vervormd. Want zij hebben dat alles bewust door leefd meer bewust dan het toen nog jonge kind. Zij hebben op het ogenblik dat zij het leven wilden binnenstappen, de wereld om zich heen zien wankelen. Is het wonder, dat verreweg de mees ten door dit alles soms onherkenbaar veranderd zijn Hoor, hoe deze mensen onder elkaar over de kerk praten. O, niet onverschillig, want onverschillig zijn zij niet. En evenmin kleinerend of laatdunkend, want zij zijn anders opge voed. Maar in hen leeft een critiek, die zij zelden onder woorden zullen bren gen en waarover zij vooral tegen oude ren slechts met een verontschuldigende glimlach spreken. Maar als men eens zou nagaan in welke leeftijdsklasse het kerkbezoek het sterkst is terug gelopen -en dat dit teruggelopen is, is een bekend feit dan is het zeker, dat deze categorie bovi laan zou komen te staan. Daar komen zij niet ronduit voor uit: slechts onder elkaar geven zij eerlijk toe, dat het kerkbezoek hun geen voldoening geeft. „De wereld om ons heen is volkomen veranderd", zo zeggen zij, „en ook wij zijn veranderd in velerlei opzichten. Alleen de gang van zaken in de kerken is gelijk ge bleven men heeft zich er van al die veranderingen bitter weinig aange trokken!" En dan wijzen ze bijvoor beeld op een algemeen bekend ver schijnsel: officieel gaapt er een diepe kloof tussen orthodoxie en bioscoop maar zeker negentig procent van deze jonge mensen acht die kloof volkomen uit de tijd. Misschien gaan zij zelf niet of slechts een enkele keer, maar zij veroordelen die gang niet en diep in hun hart ergeren zij zich aan wat zij als huichelarij van de kerk gevoelen. En het moeilijke is, dat zij met deze ideeën niet voor de dag komen. Het is immers zo, dat de ouderdom de voor aanstaande plaats inneemt in de ker ken en deze jonge mensen zijn eigen lijk bang om critiek uit te oefenen: zij zijn overtuigd, dat die critiek juist is, maar toch aarzelen zij gedachten te verdedigen, die hun in hun jeugd al tijd als zondig zijn voorgehouden. En daarom zwijgen zij stil, maar... keren zij zich ook langzaam maar zeker van de kerk af! I 'USSEN deze leeftijdsgroep en de A ouderen gaapt een kloof, die eigen lijk veel dieper is, dan de kloof tus sen deze groep en de opgroeiende jeugd, waarover men zich zo bezorgd maakt. En dat is uitermate beangsti gend, want dit hinken op twee gedach ten maakt het niet alleen voor hen zelf heel moeilijk, maar laat bovendien niet na een stempel te drukken op hun kinderen. Zodat er nu twee ge slachten bezig zijn op te groeien, die in heel veel dingen mijlen ver afstaan van de thans de toon aangevende gene ratie. En dit geldt niet alleen de in stelling ten opzichte van de kerk wij namen die als voorbeeld, maar wij hadden ook geheel andere voorbeelden kunnen kiezen. Laat die oudere gene ratie niet denken, dat het wel mee zal derhandelaars niet onverwachts. Het was n.I. zeer de vraag of de mogelijkheid van een verbreken van de onderhandelingen de bereidheid van de Perzen om tot een vergelijk te komen, verhogen zal. De meeste waarnemers te Teheran geloofden, dat de bijeen komst van vandaag de laatste zou zijn en dat het vertrek van de Britse de legatie onmiddellijk op handen is. Bevoegde Amerikaanse kringen heb ben de Perzische persberichten tegen gesproken, als zou ingeval van een mis lukken van de besprekingen Premier Mossadeq met Harriman naar Was hington gaap teneinde het olievraag- stuk met President Truman te be spreken. Te Teheran hadden ernstige relletjes plaats. IN KAESONG WORDT GELACHEN. Uit do vergaderkamer te Kaesong waar de subcommissie vergaderde, klonk gisteren herhaaldelijk gelach. Dit zou er op wijzen, dat de bespre kingen goed vorderen. De communisten hebben evenals de V.N. het aantal journalisten te Kae song op vier teruggebracht. De Verenigde Naties hebben via radiostations van Tokio een verklaring standsbesprekingen te Kaesong. Hierin doen omroepen over de wapenstil- wordt o.m. gezegd, dat de geallieerde legerleiding bereid is aan het West- koraanse front concessies te doen, in ruil voor gebied dat zij, bij een slagen der besprekingen, ten Noorden van de 38ste breedtegraad zou verwerven. Koningin Juliana heeft gistermiddag in gezelschap van haar particuliere secretaresse een bezoek gebracht aan de Stichting Hoenderloo, waar voogdij pupillen, regeringspupillen en kinder rechterpupillen worden verzorgd. Uitvoerig bezichtigde de Landsvrou we de gebouwen en intens nam zij kennis van het leven op de Stichting. De Koningin werd een bloemstukje aangeboden alsmede een op de smede- rij-bankwerkerij door de pupillen ver vaardigde koperen wandlampje. Het bezoek had plaats ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan der Stichting, dat 6 en 7 September wordt gevierd. TRUMAN KREEG SLECHTS EEN ACHTSTE VAN HET GEVRAAGDE. De commissie voor de toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afge- vaarigdden heeft Vrijdag het door Pre sident Truman gevraagde bedrag voor de burgerlijke verdediging (535 milli- oen dollar) met zevenachtste vermin derd tot 65.255.000 dollar. De Com missie weigerde gelden toe te wijzen voor schuilkelders en andere bescher mingsmiddelen en zei, dat de regering geen goed plan voor de burgerlijke verdediging had ontwikkeld, dat het volk een maximum aan bescherming voor uitgegeven geld zou waarborgen. Ais de regering met een goedgecoöri- neerd plan kwam, zou de commissie een minimum bedrag toewijzen. Vergeet het niet U mag dit niet missen! U houdt die middag toch vrij die middag van Zaterdag 8 September.' Want U weet het: dan gaan de wandelaars op stap door de mooie omstreken van Goes. De jeugd wandelt 10, de ouderen 15 en de achte wandel sporters „doen even" de 20 km. ,En dan gaan de liefhebbers van fietsen Walcheren heront dekken. De A.N.W.B. heeft op het eiland pas nieuwe richting wijzers geplaatst; ze zullen nodig zijn tijdens die door ons georga niseerde fietsralley. Deze tocht wordt een sportief genot en een leerzaam avontuur bovendien'. Wie de route voor deze tochten wil weten, die leze de artikelen die we vorige week Zaterdag hier over publiceerden en wie wil inschrijven, die grijpe Maandag naar de krant en schrijve liaastig- lijk zijn naam en adres op het in schrijfformulier. WEGAFSLUITING OP WALCHEREN. De K.N.A.C. deelt mede, dat wegens reconstructie, het gedeelte Middel burgWest-Souburg van de weg Mid delburgVlissingen met ingang van 20 Augustus a.s. tijdelijk tot 15 Januari voor alle verkeer zal worden gesloten. Het verkeer zal gedeeltelijk worden omgeleid over Koudekerke en Oost- Souburg. Minister Schaeffer klaagt: Naar de Westduitse minister van Financiën, Schaeffer, gisteren mede deelde bestaat er ernstig gevaar, dat de schatkist van de Bondsrepubliek in de komende herfst wegens een tekort aan liquide middelen de betalingen zal moeten staken. Hy zeide, dat de bezettingskosten en de buitengewone sociale lasten, waar onder West-Duitsland als gevolg van de toevloed van vluchtelingen uit het Oosten en de vele pensioenen gebukt gaat, meer zjjn dan de schatkist kan dragen zonder hnlp van buitenaf. De kansen om in het buitenland een lening te plaatsen zijn zeer gering en het is zo goed als onmogelijk in het eigen land geld te lenen. Heffing van nieuwe belastingen wordt door de regering onmogelijk geacht en de vakbonden hebben gewaarschuwd, dat verhoging van de omzetbelasting op verbruiksgoederen de enige be lasting, waarover de regering recht streekse zeggenschap heeft zou lei den tot talrijke eisen voor loons verhogingen. Men staat op het punt Duitsland een actieve bijdrage tot de verdediging van het Westen te bragen, doch door ver zwaring van de belastingdruk voor het betalen van de bezettingskosten zou het psychologische klimaat worden be dorven. Schaeffer zei, dat hij niet meer Het kort geding tussen de speelclub „Aristo" en de Staat zal Maandag voor de Haagse Rechtbank dienen. Sinds 1945 zijn op de wereld 14 atoombom men ontploft. Er was niet een blind ganger bij. De politie te Amsterdam heeft een persoon aangehouden, die f 3000.- had verduisterd. De Sowjetrussisehe delegatie voor de conferentie te San Francisco over het Japanse Vredesverdrag, zal uit 38 personen bestaan. vallen: het zal niet meevallen! De ko mende 30 of 40 jaren zullen, vooral in het protestantisme, een revolutie te zien geven met alle uitwassen, die aan een revolutie verbonden zijn. En wil de thans de toon aangevende genera tie enige invloed daarop uitoefenen, dan zal zij dienen te beginnen met een vertrouwelijk gesprek met hen, die de ouders zijn van de peuters en kleuters van thans. Want in die groep ligt de kiem van die omwenteling. dan een milliard Marken zou kunnen lenen. Zoals bekend moet West-Duitsland de geallieerden dit jaar 7.4 milliard Marken bezettingskosten betalen. Uit de lopende inkomsten kan een bedrag van 5.8 milliard Marken worden be taald, doch voor de rest kan de Duitse regering geen middelen vinden. Schoolstrijd in Frankrijk. REGERING-PLEVEN TRACHT HET VERSCHIL; TE SUSSEN. De nieuwe Franse regering-Pleven heeft gisteren op haar eerste verga dering een geste ten gunste van de katholieke scholen gedaan, om de strijd tussen Katholieken en anti-Katholie ken te sussen, die volgende week het bestaan van een regering in het Par lement kan gaan bedreigen. De ministers besloten het bedrag, dat wordt gereserveerd om leerlingen van lagere scholen in staat te stellen middelbaar onderwijs te volgen, bijna te verdubbelen. Voor het eerst is hier bij de mogelijkheid open gelaten, dat ook leerlingen van bijzondere lagere scholen voor een beurs in aanmerking komen. VANDAAG DE S CHELDE-RACE. o Rinus Daatselaar maakt een goede kans Vanmorgen om 8 uur zijn enkele leden van het comité, dat de Schelde- beker-zwemwedstrjjd organiseert, op het Roeiershoofd te Vlissingen bijeen gekomen om de temperatuur van het water te meten en dan te beslissen ot de tiende Scheldebeker-zwemwedstrjjd doorgang kan vinden. Indien deze be slissing gunstig is uitgevallen, zullen vanmiddag om 2 uur de 5 dames en 15 heren nabij Nieuwesluis in de Schelde duiken om te trachten als eerste de finish aan de overzijde, het badstrand te Vlissingen, te bereiken. Wie dit zal zijn valt moeilijk te voor spellen, al heeft uiteraard Rinus Daatselaar van „De Robben" uit Hil versum, winnaar van vorig jaar en dus bekerhouder, ook nu weer de beste pa pieren. Hij heeft echter in de jeugdige Hessing van D.J.K. uit Amsterdam een gevaarlijke concurrent, terwijl ook diens clubgenoot Schetter, een man met een jarenlange ervaring op de lange afstand, niet geheel kansloos is. DE ZEEUWEN. Van de vier Zeeuwse deelnemers mag niet verwacht worden, dat een van hen een ernstige gooi naar de overwinning zal doen. Zij zullen een onderlinge strijd voeren om de pry's voor de eerstaankomende Zeeuw. Vorig jaar werd deze gewonnen door Cambier uit Breskens. Wagenaar is echter een zwemmer met grote erva ring en was reeds in 1939 de eerst aankomende Zeeuw. Ventevogel en Verbeek hebben minder ervaring, doch zijn zeker beiden in staat om voor een verrassing te zorgen. Bij de dames heeft mevrouw Schön- bergerde Hooge de beste kansen, nu de bekerhoudster Annie Velthuizen op De Koningin van Saba, NADERE BIJZONDERHEDEN OVER BIJBELVERHAAL? Wendell Phillips, de leider van een gezelschap Amerikaanse en Europese archaeologen, dat sinds twee jaar op gravingen doet in Zuid-Arabië, heeft te Londen meegedeeld, dat men wel licht in staat zal zyn nadere bijzon derheden over het leven van de Konin gin van Saba (Scheba) te weten te komen. By de opgravingen heeft men twin tig meter onder het zand over een grote oppervlakte ruïnes gevonden, waaronder de resten van tempels. Drie kilometer buiten deze stad, Nareb ge naamd, die naar men aanneemt de woonplaats van de Koningin is geweest, heeft men een cirkelvormige ruïne ont dekt, de tempel van Saba. Hier zullen de opgravingen In de nabye toekomst worden begonnen. De bouwwerken zou den stammen uit de tjjd van Abraham, 2000 jaar voor Christus of misschien zelfs nog ouder. Phillips zei, dat de groep onderzoe kers zwaar bewapend het gebied van Mareb was binnengegaan. Hij had ver gunning van de Koning van Jemen, doch desondanks werd het gezelschap door een plaatselijke stam vatsgehou- den, tot de Koning tussenbeide kwam. Oorspronkelijk was de expeditie naar de plaats van een oude stad, Timna, 65 km van Mareb, gegaan. Dit was de hoofdstad van het oude konink rijk Gataban, waarover weinig bekend was. Vele vondsten werden gedaan en de opeenvolging van de Koningen vast gesteld. IN EEN GEVAARLIJKE S-BOCHT BIJ BERGEN OP ZOOM. Binnen enkele ogenblikken zijn op de grote verkeersweg van Bergen op Zoom naar Hoogerheide vijf auto's verongelukt. De eerste wagen, die in de gevaarlijke S-bocht bij de steenfabriek De Vyver verongelukte, was afkomstig uit Noord-Holland. De wagen duikelde in de sloot. De Belgische automobilist, die dit alles vlak voor zich zag gebeuren, trachtte deze wagen te ontwijken, maar slipte en botste tegen een boom. Maar nog was de ongelukken-reeks niet ten einde. Van beide richtingen naderden drie auto's. Eén auto botste tegen een boom en de andere twee wagens reden in deze verkeerspaniek pal op elkaar. Er zyn geen menenslevens te betreuren. Een dame uit Antwerpen moest met inwendige kneuzingen in het Gasthuis te Bergen op Zoom worden opgenomen. Drie wagens moesten ernstig beschadigd weggesleept worden. De politie was spoedig ter plaatse. Het verkeer op deze drukke internationale route werd omgelegd. het appèl ontbreekt. Haar gevaarlijkste concurrente is Els Kemperman. De beide anderen hebben nog weinig er varing, evenals trouwens de enige Zeeuwse deelneeemster, Alie de Bie uit Vlissingen. Het badstrand in Vlissingen is van middag voor baders gesloten. Wel staat de toegang tegen betaling open voor het publiek, dat de finish van dichtbij wil gadeslaan. Mocht onverhoopt deze wedstrijd niet kunnen doorgaan, dan zal een 5 km wedstryd in het kanaal van Mid delburg naar Vlissingen worden ge houden. De strijd ontbrandt in Birma In het Birmse Iegerberlclit van Vrijdagavond wordt gemeld, dat rege ringstroepen op grote schaal in de aanval zijn gegaan tegen de commu nisten langs een front van 50 km ten Noordwesten van Mandalay in het dis trict Sjwebo. De communisten, die reeds drie jaar ondergronds de regering bestryden, zouden volgens berichten een nieuwe verdedigingslinie aanleggen in boven- Birma in het gebied van Sjwebo. Op mars in Noord-Brabant. De dienstplichtigen van de lichting 1950-11, die in het na jaar van 1950 als recruten in werkelijke dienst zijn gekomen, worden thans geoefend in groot verband. Uit de onderdelen, waarbij zij werden ingedeeld, is de 31ste Regimentsgroep samen gesteld, welke thans in het Oos ten van Noord-Brabant onder wisselende omstandigheden oefent tegen andere onderdelen. INTREDE Ds L. RIJKSEN TE MIDDELBURG. Ds L. Ryksen, predikant bij de Geref. Gemeente te Leiden, die onlangs het beroep naar Middelburg aannam, zal op Dinsdag 4 September a.s. afscheid nemen van zijn gemeente te Leiden. De intrede te Middelburg is bepaald op Donderdag 13 September a.s., des avonds om 7 uur, in de kerk aan de Segeerstraat. 's Middags te 3 uur heeft de bevestiging plaats door ds Aangeen- bruk te Terneuzen. Contact tussen Oost en West. EEN STUKJE JAVA IN HET GOESE SCHUTTERSHOF. Honderden hebben gisteravond in het Goese Schuttershof kennis kunnen nemen van een stukje Java, zoals zij dat niet vermoedden .Het was de Ja vaan Raden S. Hardjodirengjo, die door zijn goede voordracht, zyn voortreffe lijk gebarenspel, zijn imponerende mi miek het publiek in contact trachtte te brengen met het wezen van de Ja vaanse volkskunst in de Wajang- Koelit (schimmenspel), Wajang-Golea (poppenspel) en de Wajang-Toneng (maskerspel. Eerst maakten we kermis met de wajangpoppen, die elk een extreem karakter uitbeeldde. Raden S. Hardjo direngjo wist deze aristocratische en belachelijke, schone en lelijke, goede en enc kwade figuren uit de mythische Ja vaanse literatuur voor ons doen leven. Zo was daar de edele Ardjoeno (de Ja vaan droeg een fragment uit een lang wajangspel voor ons voor), die de goden van de ruwe titanen redde. Het was dit verhaal, dat ons sterk ons eigen Westerse „Achillusverhaal" deed herinneren. Op deze avond werd, zij het slechts gering, toch contact gelegd tussen de denkwereld van het Oosten en het Westen. De Goese Nijtengo, waardoor dit ai- les mogelijk was, boekte ondanks het minder gunstige weer, de 11.000ste be zoeker, n.I. mevr. Vredeghem uit Goes, Vandaag wordt er een muzikale wan deling door de stad gemaakt door de „Scheldegalm" uit Hansweert, waarna deze muziekvereniging een concert zal geven in de tuin. De belangstelling zal ongetwijfeld weer groot zijn. Minister Lieftinck tot middenstanders: Voor het einde van het jaar wordt „oude schuld" bekeken. Op 10 Juli zond de commissie van overleg van de middenstandsvakcentralen een adres aan de minister van Financiën, waarin de minister verzocht werd bij de invordering der belastingen de nodige soepelheid te betrachten, daar volgens de commissie door de opeenhoping van aanslagen, welke het midden- standsbedryfsleven thans ontvangt en door de huidige liquiditeitsmoeilijkheden al te strakke invordering ernstige gevolgen zou hebben. In zyn antwoord heeft de minister nu betoogd, dat soepelheid slechts dan kan worden betracht ais de regelmaat van betaling hierdoor gebaat is. Ver der deelde hy mede, dat de belastingambtenaren thans bezig zyn alle gevallen van „oude" belastingschuld (schuld van vóór 1948) te bestuderen en in over leg met de betrokkenen hiervoor een redelijke oplossing te zoeken. De minister verwacht dat voor het einde van het jaar de fiscus precies zal weten welke schuld nog ingevorderd kan worden en welke kan worden afgeschreven. Dan weet ook ieder belastingschuldige, waaraan hij zich te houden heeft. De minister betoogt, dat de normale gang van zaken op het ogenblik is, dat de ondernemer drie aanslagen per jaar krijgt n.I. twee definitieve (van de ja ren na 1948, want zover Is men inmid dels gevorderd) en één voorlopige (het woord „aanslag" wordt -hier beschouwd als een verzamelnaam voor de drie aan slagen in de inkomsten-, de vermogens- en de ondernemingsbelasting). De mi nister nu acht het niet wenselijk van deze regelmaat af te wijken. Als een belastingplichtige inderdaad drie aan slagen in een jaar heeft ontvangen, dan zal als regel geen uitstel gegeven wor den, afgezien dan van een uitstel voor een korte periode als de vervaldata van de aanslagen te kort na elkaar vallen. Wel is de minister bereid uitstel te verlenen aan iemand die vier aanslagen ontvangen heeft ook de belastingen werken niet altijd regelmatig! omdat dan te verwachten is dat deze beias- tingpUchtinge het daarop volgende jaar maar twee aanslagen zon ontvangen. In dat geval mag een der aanslagen naar het volgende jaar worden verschoven. „OUDE SCHULD". Anders ligt de zaak bij de invorde ring van „oude" schuld, dus schuld van voor 1948. „Hier kan slechts baat wor den verkregen door ieder geval indivi dueel grondig te onderzoeken!" aldus de bewindsman. Nog in de loop van dit jaar zullen de belastingambtenaren vastgesteld hebben hoe groot die oude schuld voor ieder geval apart is, welk bedrag hiervan nog zal worden inge vorderd en in welke termijnen, en welk bedrag als oninbaar zal worden afge schreven. Hierdoor weet de staat waar zij aan toe is en ieder der belangheb bende zal dan weten, welke fiscale pres tatie hij in werkelijkheid nog zal moe ten leveren. De minister wyst er tenslotte op, dat het noodzakelyk is, dat de belasting gelden regelmatig binnenkomen. „Slap heid" of „zwakheid" kan hierbij niet worden geduld. „Maar zelfs de huidige nood der schatkist vormt voor de be lastingdienst geen reden om het pad der gerechtigheid en redelijkheid te verlaten door andere dan zuiver zake lijke factoren bij de invordering der be lastingen een rol doen spelen!" DE BILT ZEGT: geldig tot Weersverwachting, avond. Later opklaringen. Aanvankelijk veel bewolking, later echter ook flinke opklaringen. Matige wind tussen West en Zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1