de loupe De talenten ongebruikt gelaten? Toenemende ontevredenheid in China over de politiek van het Kremlin, r Slaapt U slecht Met f 60.- kan een gezin van vier net rondkomen. Serie branden verwekt grote opgewondenheid in de Ooypolder* 0^^ Een millioen mensen zullen jaarlijks uit Europa moeten emigreren* ©ie cHJ^wint Vrijdag 17 Augustus 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 (Ingez. mededeling, adv.) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Ver drijft in al die gevallen snel en afdoen de die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onschade lijk voor hart en maag. Bij apothe ker* en drogisten i' 0.83, f 2.08, f 7.94. Oordeel van publiek In Maart achtte men ruim f 61 nodig. Geregeld vraagt het Nederlands In stituut voor de publieke opinie aan vele mannen en vrouwen, over het gehele land verspreid en uit alle lagen van de bevolking! „Welk Inkomen, dus hoeveel loon ol salaris per week, heeft volgens u een gezin een man, vrouw en twee opgroei ende kinderen nodig, om net aan rond te komen?" Dit zijn de antwoorden, die het N.I. P.O. in Juli kreeg: Tot f 40 in de week nodig 1 tot 150 in de week nodig 16 tot f 60 ln de week nodig 48 tot f 70 in de week nodig 78 tot f 80 in de week nodig 89%; f80 en meer nodig 7%; weet niet en geen antwoord 4 Het middelste antwoord is: f60 is no dig voor een gemiddeld Nederlands ge zin om net aan rond te komen. Hoe het verloop van de kosten van levensonderhoud geweest is blijkt uit het volgende staatje: Maart 1946 f 42; Maart 1947 f 50; April 1948 f 51; Januari 1949 f 56; Januari 1950 f 58; Augustus 1950 f 59; Maart 1951 f61 (ruim); Mei 1951 f60,60; Juli 1951 f60. Zoals uit dit overzicht bljjkt hebben de kosten van levensonderhoud in Maart van dit jaar volgens het publiek een hoogtepunt bereikt. Toen had een gemiddeld gezin volgens het publiek nog f 61 nodig om net aan rond te ko men. Sindsdien is dit bedrag gedaald tot f 60 ln de week ln Juli 1951. HIEk en over de grenzen De 1200 km lange fakkeltocht van Baytne naar Eindhoven zal ook dit Jaar op 16 en 17 September gehouden worden. De directie van het Vogelpark „Avifauna" te Alphen aan de Rijn heeft de millioenste bezoeker begroet. De pianist Arthur Schnabel is te Axenstein in Zwitserland, na een korte ziekte, in de leeftijd van 69 jaar over leden Drie leden van de uit vijf koppen be staande bemanning van 'n Poolse schoe ner zijn in de Zweedse haven Karls- hamm hun schip ontvlucht en hebben de Zweedse autoriteiten verlof ge vraagd als politieke vluchtelingen in Zweden te mogen blijven. Hun aanvra ge wordt bestudeerd door de commissie, die belast is met het toezicht op het land binnenkomende vreemdelingen. Met Ingang van 1 October zullen bij de Finse spoorwegen twintig procent minder personentreinen rijden tenge volge van het tekort aan brandstof en de toenemende vraag naar goederen vervoer. Dit 219 Inzendingen is het ontwerp van de architect Basil Spence uit Edin burgh gekozen voor de herbouw van de kathedraal van Coventry die in Novem ber 1940 door Duitse bommen, op de to ren na, geheel verwoest werd. De nieu we kathedraal zal uit steen, staal en beton worden opgetrokken. De kosten zullen ongeveer acht millioen gulden bedragen. De wederopbouwdienst in het I k van Nijmegen heeft besloten, voorkeur te geven b(j de heropbouw van de af gebrande schuren aan de twee land bouwers in Leuth, zodat het vee ln de komende winter een droge stal zal hebben. Een pyromaan gaat rond. Alle boerderijen worden nu bewaakt. In de Ooypolder in de buurt van Njjmegen heerst grote onrust onder de boerenbevolking over het grote aantal branden die ln de afgelopen week heb ben gewoed en die tienduizenden guldens schade hebben toegebracht. Het begon Zondagavond toen achtereenvolgens branden uitbraken ln Leuth, ln Er- lecom, weer ln Leuth en in MilUgen. Daar aan alle branden een zeer verdacht luchtje zat, stelde de Kjjkspolitle onmiddellijk een streug onderzoek In, waarbij men aanvankelijk de daders zocht onder de bevolking zelf. Toen echter Dins dagavond weer een brand ln de Ooypolder uitbrak moest men deze gedachte laten varen. Men heeft nu alle boerenhoeven onder bewaking gesteld. De commandant van de Rijkspolitie, district Nijmegen, kapitein A. Cam- maart, is van mening dat de dader of daders te -werk gaan volgens een vast plan. Nu de dader weet, dat de hoeven een bijzondere bewaking hebben gekregen, heeft hij zich in het open veld gewaagd •n daar Dinsdagavond een hooimijt van de veehouder Jansen aangestoken. De moeilijkheid van het onderzoek wordt ;og vergroot door het feit, dat de da- ir niet het minste spoor nalaat en één icifertje voldoende is om het hooi te doen branden. De nu aangestoken hooi mijt stond meer naar de zijde van de Duitse grens, zodat de veronderstelling veld wint, dat de dader ook van over de grens kan komen. Als hier sprake was van een plan om or de branden onrust te verwekken, n zouden de brandstichters ook el- er* hun snode plannen uitvoeren. De mening overheerst, dat men hier te ma ken heeft met iemand die ter plaatse to goed bekend is, dat hij precies weet, Waar hij ongestraft zijn misdaad kan plegen. De mogelijkheid Is ook al geopperd, dat men hier heeft te doen met een brandstichter die uit winzucht op last van derden handelt. De mening, dat de dader onder de boeren zou zitten, wordt verworpen. De bevolking kent elkander ie goed ln de Ooypolder en is te eerlijk •n bovendien thans te opgewonden om niet terstond de dader ln haar midden aan te wijzen, meent men. Da autoriteiten blijven uitgebreide maatregelen nemen om meer licht in doze duistere zaak te kunnen brengen. Het gehele politie-apparaat is in wer king gesteld, tot ln het grensgebied toe. Duitr-> infiltratie wordt ook niet voor Onmogelijk gehouden wijl in de uitge breide polder allerlei ongunstige ele menten rondlopen. Motor reed op stilstaande auto: èèn dode, èèn ernstig gewonde. In de nacht van Woensdag op Don derdag is in de Stationsstraat te Apel doorn de motorrijder L. J. H. N. uit Arnhem op een stilstaande vrachtauto gereden. De op de duo zittende passa gier, de 27-jarige J. v. d. M. uit Apel doorn, werd door de schok van de mo tor geslingerd en was op slag dood. De motorrijder zelf kreeg een schedelbasis- fractuur en werd in ernstige toestand in het Sint Liduina-ziekenhuis te Apel doorn opgenomen. VIJF NEDERLANDSE LERAREN NAAR AMERIKA. Per s.s. „Rijndam" zullen Zaterdag morgen vijf Nederlandse leraren naar New York vertrekken, die aldaar het Amerikaanse onderwijs zullen gaan be studeren, zulks op uitnodiging van het departement van onderwijs te Washing ton. Zij vertegenwoordigen verschillen de takken van onderwijs, o.a. E#gels, aardrijkskunde en geschiedenis. Reis- en verblijfkosten van deze studiereis, die zes maanden duurt, zjjn voor rekening van het Amerikaanse departement. In Washington zullen de Nederlandse leraren een kort college krijgen in de Amerikaanse onderwijsmethoden. Bij hun terugkeer in het vaderland moeten zij hun bevindingen vastleggen in een rapport, dat moet worden opgezonden aan de „education foundation' Friese stier werd kampioen in Engeland. Met zeer veel voldoening is in Friese fokkerskringen kennis genomen van de mededeling, dat aan de uit Friesland afkomstige stier „Sudhoekster neger" van de fokker Th. Y. Oostenbrug uit Lieve Vrouwen Pacochie, het kampioen schap van de Royal Show werd toege kend. De Royal Show is namelijk d e grote, jaarlijks terugkerende tentoon stelling van Engeland. De Amerikaanse verliezen in Korea. De Amerikaanse strijdkrachten heb ben in Korea tot 10 Augustus J.l. 80.750 man verloren, namelijk 12.012 gesneu velden, 56.488 gewonden en 12.250 ver misten. Perschef Rogof waarschuwt zijn regering. Chinese „Korea-vrijwilligers" willen naar huis. In een door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken voor „The Voice of America" voorbereide uitzending is gezegd dat Wladlmlr Rogof, chef van het Russische nieuwsbureau „Tass" te Peking, enige weken geleden een voor het Kremlin bestemd „uiterst geheim rapport" heeft opgesteld, waarvan de inhoud ter kennis van het Westen is gekomen. In dit rapport zegt Rogof dat de Chinese communistische leiders „op rechtstreekse, daadwerkelijke en op zettelijke wijze de belangen der Sowjet-Dnie bij de Koreaanse oorlog sabo teren Rogof klaagt erover dat de leiders der Chinese communisten in sterke ma te afwijken van de door het Kremlin gevolgde politieke gedragslijn. Ook zegt hjj dat de Chinese bevolking in toene mende mate uiting geeft aan haar <n- tevredenheld en van mening is dat Chi na opzettelijk ln een Russische oorlog wordt verzwakt. Rogof zegt dat het afwijken van de Kvemlinlgn door Mao Tse Toeng en de zijnen steeds opnieuw remmend heeft gewerkt op de verrichtingen der Chi nese rode legers in Korea. De wijze, waarop de Chinezen hun fronttroepen bevoorraden lijkt nergens op. Sinds het begin van de Koreaanse oorlog liggen in de grotere Chinese havens geweldige voorraden van allerlei soorten oorlogs materiaal gereed, doch zij worden 'et gebruikt! Rogof meent dat de ontevredenheid Het zeldzaamste vernuft. Beschouwing over dr R. C. Bakhuizen van den Brink naar aanleiding van het boek van Gerben Colmjon. (Van onze Utrechtse correspondent.) Honderd jaar geleden werd dr R. C. Bakhuizen van den Brink be noemd tot adjunct-rijksarchivaris. Enkele jaren daarna kwam hij aan het hoofd van het rijksarchief. Deze mededeling zal weinigen interes seren. De meeste Nederlanders zullen niet eens weten wie er momenteel als rijksarchivaris fungeert, laat staan dat zij zich herinneren wie een eeuw geleden deze betrekking waarnam. Archivarissen zijn hoogst ver dienstelijke mensen maar de aard van hun werk maakt nu eenmaal dat zij geen algemene bekendheid genieten. Op de namen van talrijke archiva rissen, hoe verdienstelijk ook tijdens hun leven, ligt thans gelijk op veel stukken in de archieven een dikke laag stof. Niet echter op de naam Bak huizen van den Brink. Zijn verdiensten voor de instelling die hij leidde waren groot (schreef niet een gezaghebbend man in 1926 „De elf jaren die hij aan het hoofd van het Rijksarchief heeft gestaan zijn de voorspoedigste geweest, die die instelling heeft gekend!"?). Maar niet deze verdiensten hebben zijn naam aan de vergetelheid ontrukt: het is vooral om zijn litteraire kwaliteiten en om zijn merkwaardige levensgang, dat Bakhuizen van den Brink tegen woordig nog wordt genoemd. Op litterair gebied blonk hjj uit als criticus en wat zijn levensgang betreft: ieder die een beetje op de hoogte is met de auteurs uit de 19e eeuw, herinnert zich dat Bakhuizen van den Brink de eerste verloofde was van Geertrui Toussaint. Deze verhouding is voor ve len aanleiding geweest om zich in de historie van beide personen te verdie pen. Het schrijversechtpaar Scharten- Antink wijdde er indertijd een roman aan. Er valt evenwel meer te vertellen over Bakhuizen van den Brink. Dit is nu gebeurd door de litterator Gerben Colmjon, die een boek over hem schreef „RC. Bakhuizen van den Brink, een markante persoonlijkheid", N.V. Leidse Uitgeversmij., Rijswijk Hierin krijgen wij waarlijk een voor treffelijk overzicht van Van den Brinks leven. DOMINEE IN DE DOP. Reinier Cornelis Bakhuizen van den Brink, die in 1810 te Amsterdam werd geboren, bleek een jongen van zeer bij zondere intelligentie te zijn. Hij leerde en las zoveel in zijn vermogen lag. Nooit 'zag men hem op straat spelen, altijd dook hij in de boeken. Zulks tot genoegen van zijn moeder, een gelovige vrouw, die haar zoon in gedachten reeds op de kansel zag. Want in zo n ernstige en leergierige knaap moest wel een dominee steken! Reinier werd naar Leiden gezonden en studeerde daar theologie. Voor het candidaatssexamen slaagde hij summa cum laude. Had zijn moeder hem be schouwd als een dominee in de dop, hij kwam niet uit die dop; nimmer betrad hij de kansel. Het is hem gegaan als Gerrit van de Linde, „De Schoolmees ter", die na volbrachte studie evenmin het predikambt vervulde. En eigenlijk kan men Busken Huet en Allard Pier- son er bij vermelden. Deze laatsten hebben wel enige tijd in de heilige be diening gestaan maar voelden er zich niet thuis. Van den Brink heeft te Leiden haas tig ingehaald wat hg thuis tekort was gekomen: de vrolijkheid der jeugd. Hij zette er eens-goed de bloemetjes buiten, reden waarom zijn ouders hem na het candidaatsexamen terug lieten komen. Het fuifnummer werd geen predikant; acht jaar later promoveerde hij te Lei den tot doctor in de philisophie. TRUITJE EN JULIE. Intussen had van den Brink naam ge maakt als criticus. Hij werkte mee aan het tijdschrift „De Gids". In deze hoe danigheid recenseerde hij o.a. „De Roos van Dekama", het bekende boek van Jacob van Lennep dat in die tijd ver scheen. In afwijking van het ooideel der meeste critici, heeft hij niet enkel lof maar wijst hij fundamentele fouten aan in de manier waarop van Lennep zijn historische romans schrijft. Meer naar zijn opvattingen is het werk van Geertrui Toussaint, die hij waardeert om de nauwgezetheid waar mee zij de samenhang der gebeurtenis sen poogt aan te geven. Wanneer van den Brink later met Truitje Toussaint in persoonlijk contact komt, bespeuren de twee nog meer we derzijdse waardering. Als historicus is Reinier precies naar de geest van Trui tje. Dit blijkt in haar roman „Het Huis Lauernesse", waarvoor Reinier een hoofdstuk schreef. „In hem" zo schrijft Truitje aan Beets bij haar verloving „meen ik die superioriteit van geest en kennis ge vonden te hebben, die ik eiste in mijn aanstaande echtgenoot. Ik ben hoogst gelukkig". Jacob van Lennep daaren tegen bericht een week later aan Beets, doelend op een huwelijk tussen 't paar: „ik geloot niet dat daar ooit verstan dige kinderen van komen. Twee zulke geleerde ouders moeten elkander nood wendig neutraliseren". Men weet dat het tot een trouwdag niet gekomen is. Reinier had grote ach ting voor Truitje maar werkelijke lief de koesterde hij niet voor haar. De ver loving was een lijdensgeschiedenis. Om aan de greep van zijn schuldeisers te ontkomen nam van den Brink in 1843 de wijk naar België. Hij vestigde zich in Luik om historisch onderzoek te doen. Aldaar vatte hg liefde op voor Julie Simon, dochter van zijn kostbaas. Niettemin bleef de verbintenis met Truitje Toussaint bestaan tot 1846; toen maakte Truitje er een eind aan. Reinier, die nog altijd in België ver bleef, trouwde het jaar daarop met Ju lie Simon en keerde in 1851 toen een accoord met de schuldeisers was be reikt naar het vaderland terug. In hetzelfde jaar trad zijn ex-verloofde (die hem altijd is blijven vereren) in het huwelijk met de schilder Bosboom. ZELDZAAMST VERNUFT? „Dr R. C. Bakhuizen van den Brink is misschien het zeldzaamst vernuft ge weest, hetwelk onze landaard in de laatste vijftig jaren heeft voortge bracht". Aldus laat Busken Huet zich uit over van den Brink. Om deze woorden te begrijpen moe ten wg weten, dat Reinier zich niet alleen kon overgeven aan brasserijen en geldverspillen maar ook aan de studie. Zijn litteraire critieken hebben tot de vorming van tal van auteurs bijgedra gen. Zijn geschiedkundig werk was van het beste wat Nederlandse historici ooit leverden. Een historicus als Groen van Prinsterer erkende dat en de be roemde geschiedschrijver Fruin be schouwde van den Brink als iemand van wie hij veel had geleerd. Iemand met een verre van smette loos verleden als van den Brink, zou nooit Rijksarchivaris zijn geworden, in dien hij niet over diens kwaliteiten had beschikt. Van den Brink is jong gestorven. Op 55-jarige leeftijd nam zijn leven een einde (1865). Misschien zou hij, indien zijn leven verlengd was, tot het onder nemen van een groot werk gekomen zijn. Wat nu van hem gepubliceerd is Colmjon toont dat uitvoerig aan is te verbrokkeld. Door de grote veel zijdigheid begaf hij zich op teveel ter reinen. Een historicus als Fruin werd hij niet, een criticus als Busken Huet evenmin, al had hij wel beider kennis. Heelt Bakhuizen van den Brink zijn talenten ongebruikt gelaten? Neen, maar hjj had er toch meer mee kunnen woekeren. Dat hg het zeldzaamste ver nuft van de laatste vijftig jaar der 19e eeuw was, zoals Huet beweerde, zal lang niet iedereen onderschrijven, ook ai erkent men van den Brinks autori teit op meer dan één gebied. Tenslotte: de lectuur van dit nut tige boek over een te weinig bekend Nederlander wekt ook wel teleurstel lingen op. Van den Brink mocht zich op de kansel niet thuisvoelen en daar om van het predikambt afzien, dat hij op godsdienstig terrein onverschillig was, valt te betreuren. Zijn korte le ven zou veel belangrijker zijn geweest als er een andere richting uit geble ken was. Nu kan men slechts onder schrijven wat Bosboom-Toussaint meldde toen zij de doodstijding van haar vroegere geliefde had verno men: „Wat kon ddt leven anders ge weest zijn, als het zedelijke meer in harmonie was geweest met het ver standelijke, als hij beginselen, als hij karakter had gehad. God zij hem ge nadig." voor een groot gedeelte wordt veroor zaakt door de Chinese „vrijwilligers" in Korea, die er genoeg van hebben en naar hun land wensen terug te keren. Na er op gewezen te hebben dat de Chinezen er over klagen dat de Sow- jets pogen het Chinese leger te ver zwakken, teneinde op deze wijze een toekomstige machtige vijand, namelijk China, uit te schakelen, besluit hg zijn rapport met de waarschuwing dat zelfs in/de gelederen der Chinese communis tische partij het verzet tegen de Rus sische politiek toeneemt. Technici en zout-experts zijn welkom in Brazilië. De vice-president van Brazilië, dr José Cafe Filho, heeft een kort, niet- officieel bezoek aan ons land gebracht. Voor zijn vertrek vertelde hij overtuigd te zijn, dat Nederland het jonge en op komende Brazilië op velerlei gebied zou kunnen helpen. „U beschikt over uit stekende technici" zo zeide de vice- president „en daar hebben wij be hoefte aan. Als adviseurs en medewer kers bij de bouw van havens, fabrieken en tal van andere belangrijke zaken zullen de Nederlanders in mijn vader land hartelijk welkom zijn". Vooral gro te belangstelling toonde dr Filho voor de Nederlandse zoutindustrie. „Brazi lië", zo vertelde hij, „is een belangrijke zoutproducent, maar er wordt bij ons weinig aandacht aan de bijproducten geschonken. In Nederland slaagt men er in de bijproducten chloor, broom, kunstmest even belangrijk te doen zijn als het zout zelf. En daar Brazilië vooral behoefte heeft aan kunstmest, begrijpt u dat de Nederlandse methoden mijn volle belangstelling hebben". Negenjarige jongen verdronken. Een negenjarig jongetje uit 's-Gra- venhage is bij het vissen in de Laak- kade te water geraakt en verdronken. Een lid van de vrijwillige reddings brigade sprong het ventje direct na en wist hem op het droge te brengen. De levensgeesten bleken toen echter al geweken te zijn. Onder VEREN VAN KIKKER! EEN Ook irt Nederland zullen er velen zijn, die zich verontwaardigd gevoe len over het vredesverdrag met Ja pan, dat in September ondertekend zal worden. Want ook vele Nederlan ders hebben aan den lijve de oorlogs misdaad der Japanners gevoeld en velen hebben have en goed verloren, zonder daarvoor naar behoren scha deloos te zijn gesteld. Die ontevredenheid openbaart zich niet alleen bij de enkelingen, maar ook bij regeringen. Het is begrijpelijk, dat een land als Indonesië, dal door de Japanse machtswaan enorme schade geleden heeft en dat zo heel en heel hard geld nodig heejt, met lede ogen aanziet hoe zijn vroegere vijand met behulp van Amerikaanse dollars weer in het zadel wordt geholpen. En het is begrijpelijk verontwaardigd over het artikel in het vredesverdrag, waarin gezegd wordt, dat men wel het recht heeft schadevergoeding van Japan te eisen, maar dat de bronnen van dat land op het ogenblik niet vol doende zijn om alle schade en lijden dat veroorzaakt werd, volledig te be talen en tegelijkertijd aan zijn andere verplichtingen te voldoen, wil het althans een levensvatbare economie behouden. In Amerika en Engeland is men zich die ontevredenheid volkomen be wust, maar men wenst in geen geval veranderingen in het artikel aan te brengen. Men zegt: „Knoop goede handelsbetrekkingen met Japan aan en neem Japanners in Uw land op, dan hebt ge de beste herstelbetaling die men zich denken kan.'" En als men alles objectief beschouwt kan men niet anders dan dit standpunt toejuichen. Aan Duitsland heeft men na de eerste wereldoorlog enorme herstelbetalingen opgelegd ze zijn nooit betaald; het enige gevolg is ge weest een ontevreden Duitsland, waarin een Hitier de macht kon grij pen met een tweede wereldoorlog als resultaat. Zou men hetzelfde met Ja pan doen, dan zou hier een prachtige kans liggen voor het communisme. Hoe verdrietig het ook is voor som mige regeringen en voor vele enke lingen laten zij bedenken dat men nu eenmaal geen veren kan plukken van een kikker! (Ingez. mededeling, advert.) Drastische maatregelen voorgesteld. Zo kan dc overbevolking van Europa worden opgelost» maar wie zal dat betalen? Volgens een rapport, dat door het secretariaat-generaal van de Ver. Natie* is uitgebracht, l(jkt het niet waarschijnlijk, dat het probleem van de overbevol king van Europa opgelost zal kunnen worden, indien voor dit doel niet meer middelen beschikbaar worden gesteld en meer aandacht wordt besteed aan het maken van plannen In nationaal en internationaal verband. In het rapport, dat getiteld is: „Methode voor de internationale financiering van de emigratie uit Europa", wordt gezegd, dat, wil het probleem van de over bevolking van Europa uitsluitend door emigratie opgelost worden, in de kp- mende vjjf jaar per jaar naar schatting 1.000.000 mensen uit Europa moeten wegtrekken. Dit cfjfer berust op gegevens over de emigratie uit West-Duitsland, Italië, Griekenland, Malta, Nederland, Oosten rijk en Trlëst, doch hierbij is geen reke ning gehouden met de emigratie uit En geland. In het rapport wordt er, in verband met het feit, dat voor emigratie meer geld beschikbaar gesteld zal moeten worden op gewezen, dat ruim de helft van de 600.000 emigranten die in 1949 uit Europa wegtrokken, vluchtelingen waren die financieel geholpen werden door Internationale organisaties en dat de andere 300.000 geholpen werden door verwanten, doch dat er niet op mag ge rekend worden, dat men nog 5 of 10 jaar op deze basis door kan gaan. (Ingez. mededeling, advert.) HET GEHEIM De ervaren textielvakman zegt: Het brillante effect van nieuwe stoffen krijg ik zo: Ik neem voor iedere fijne atof bet speciale alkahvrije wasmiddel, dat er bij boort. U kunt Uw fijne stoffen nieuw houden door deze ook zo te wassen. ALLEEN SPECIAAL ALKALI- VRIJ, IS VEILIG ALKALiVRIJ Zodoende krijgt Harmen meestal zijn zin, net zo goed als Geert. Maar Geert bereikt zijn doel langs andere wegen. Die krijgt driftbuien en zo klein als hij is trapt en slaat hij om zich heen om zijn zin door te drijven. „Geert wordt een moeilijk kind", peinst moeder 's avonds hardop, wanneer ze alleen met haar man in de kamer zit. De lamp is op. Het na jaar is vroeg ingevallen. Buiten vla gen regenbuien langs de ramen. De tak van een boom, die vlak voor het huis staat, tikt telkens tegen een ruit; kleine, scherpe tikjes. Als de regen een roffel tegen de ramen slaat gaat dat geluid verloren. „Hij kan zo driftig worden. Meestal is hij erg lief, maar als hg geplaagd wordt of zijn zin niet krijgt, dan nu ja, je weet wel". Ze wacht op ant woord. Slot trommelt met zijn vin gers op de tafel: een eenvoudige rof fel op het ritme van een wijsje uit zijn diensttijd. De woorden weet hij niet meer, maar wel de maat, waarop ze marcheerden. „Jaantwoordt hij dan weife lend, „hij is wel erg driftig, maar. Hij zwijgt weer. Hij houdt er niet van dat iemand aanmerkingen maakt op zijn kinderen, zelfs niet als het zijn vrouw, de moeder van de kinderen, is. „Zegt eens wat, vader", dringt zijn vrouw aan. Zij keurt het af dat haar man altijd de ogen sluit voor de moei lijkheden. Hg schrikt op. „Ik wil maar zeggen, dat we zelf ook niet volmaakt zijn. Wij maken ook veel fouten, hoe kun nen we van onze kinderen iets anders verwachten. Ik begrijp trouwens hiet waar hij die drift vandaan heeft. Niet een van ons. Het zal met de ja ren wel terecht komen. Als wg maar liefde en veel geduld hebben. En er altijd maar aan denken, dat ook wij TWEEDE HOOFDSTUK. De dag gaat stralend open: een warme voorjaarsdag. De hemel is blauw, de vogels zingen en kwette ren en een troepje mussen maakt herrie om een oude broodkorst. De violen in het tuintje van timmerman Slot beginnen te kleuren, de tulpen staan te pronk en de sering in de 2. door WIJMIE FIJN VAN DRAAT. iedere dag verkeerd doen en verge ving nodig hebben." Hij zwijgt. Zgn vrouw Is niet be vredigd. Nooit lukt het haar ernstig met hem te praten over de moeilijk heden met de opvoeding. Altijd ver goelijkt hjj en daarmee missen de jongens de vaste leiding, die hun va der hun zou moeten geven. Want moeder is niet zo gerust als haar man. Meesters woorden: „Hg lgkt me wat stiekum" zijn diep in haar door gedrongen en meer dan eens meent ze daarvan de laatste tijd symptomen gemerkt te hebben. Kinderen opvoe den is een verantwoordelijk en moei lijk werk: moeilijker dan sokken stop pen en kamers doen. zonnigste hoek tegen de schutting belooft weelde. Vader en moeder Slot zitten nog met hun beide jongens rond de ta fel te eten. 'tls een grote dag van daag: Geert gaat voor het eerst naar school. Hij is onder de indruk van de geweldige gebeurtenis, die hem wacht, en ook een beetje bang. Har- men heeft hem verteld over een meester, die zo maar met een lineaal op je vinger slaat, en van een don ker hok, waarin je gestopt wordt als je stout bent. „Dat laat ik me niet doen", heeft Geert toen gedecideerd gezegd. „Wacht maar, jochie", treiterde Harmen, „als je eenmaal op school bent heb je niets meer te vertellen." Daarover heeft Geert toen lang na gedacht en zich voorgenomen nie mand de haas over zich te laten worden. Maar nu doet zijn hartje toch wel een beetje zonderling nu de grote omkeer in zijn leven op han den is. „Nu maar zoet zijn op school, Geert, en precies doen wat de juffrouw zegt. Dan word je gauw een grote jongen", maant vader. Geert knikt. Hij wil wel altijd zoet en gehoorzaam zijn, maar het lukt zo vaak niet. Juffrouw van 'tRiet ontvangt de moeders en kinderen vriendelijk in de eerste klas. Voor haar is het de drukste en moeilijkste dag van het hele jaar; al die moeders, die iets te vertellen hebben over haar kinderen, bijzonderheden, die ze onmogelijk meteen onthouden kan. Ze is al blij, wanneer ze na een paar dagen die dertig gezichtjes en namen uit el kaar kent, laat staan dat ze dade lijk weet dat Jantje dadelijk „moet" als hij zijn vingertje opsteekt, dat Grietje in geen geval een zuchtje tocht kan verdragen, dat Marietje van de slager vooral naast een „net" kind moest zitten, en dat Aart in het speelkwartier niet te veel in de zon mag. Als eindelijk de moeders het lokaal verlaten huilt een meisje. Dat brengt een voelbare spanning in de klas. De peuters kijken naar de deur die zo definitief dicht valt achter de laatste vrouw. (Wordt vervolgd.) Volgens het rapport willen tal van landen gaarne emigranten opnemen om dat zjj n'ct voldoende geschoolde krach ten hebben voor hun industrie en land bouw, die beide nog in opkomst zjjn. Canada heeft bekend gemaakt per jaar 150.000 emigranten te willen toe laten, o.a. Amerikanen, Engelsen en Fransen. In 1948 en 1949 zijn elk jaar 100.000 emigranten ln Canada aangeko men, in 1950 73.000. Israël, dat in 1949 239.000 emigranten toegelaten heeft, wil In de komende drie jaar elk jaar 200.000 emigranten opne men. Krachtens de Amerikaanse wet op ontheemden komen nog 341.000 perso nen uit Griekenland, Duitsland, Italië en Trlëst voor toelating tot de Ver. Sta ten ln aanmerking, terwijl anderen, die niet tot de categorie ontheemden beho ren, uit Europese landen toegelaten kunnen worden, voor zover zg aan de eisen voldoen en het vastgestelde maxi mum dit toelaat. Onofficiële gegevens wijzen er op dat Argentinië n 1948 154.000 emigranten toegelaten heeft en ln 1949 149.000 en dat verwacht mag worden dat dit land in de komende jaren 150.000 emigran ten per jaar zal opnemen. KLAAR VOOR DE THUISREIS. Het Nederlandse detachement van de Ver. Naties is op 6 Augustus uit de voorste lijn teruggenomen en tot 1Z Augustus in divisie-reserve gebleven. Van deze laatste datum af staat het detachement onder commando van het achtste leger ter voorberedlng van de thuisvaart van de nog ruim 500 man, die in October 1950 zijn uitgezonden. Vóór de embarkatie zal het bataljon afscheid nemen van zjjn gesneuvelden op het ereveld der V.N. in Poesan. Bejaard echtpaar door gas bedwelmd Toen gistermorgen vroeg de bewo ners van een perceel op de Zuid- Buitensingel te 's-Gravenhage een scherpe gaslucht roken, begaven zg zich onverwijld naar het buurhuis, waar het bejaarde echtpaar S. woont. Zij vonden het echtpaar bewusteloos te bed en spoedig bleek, dat de gas kraan beneden in de keuken open stond. Waarschijnlijk heeft mevrouw S. de avond tevoren vergeten de gas kraan goed te sluiten. De 83-jarige heer S. en zijn 79-jarige echtgenote zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Voor het leven van de heer S. wordt gevreesd. Volgens de West-Beriynsc „Telegraf" zijn in de gemeente Diesenchen in Oost- Duitsland bij een grote brand meer dan 30 boerderijen in vlammen opgegaan en tien zwaar beschadigd. De brand zou zijn ontstaan doordat bij manoeuvres 'n aantal hooibergen in brand werden ge schoten.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2