Opzienbare arrestaties van leden van het Parlement en journalisten TELEVISIE-ZENDERS IN BUSSUM EN LOPIK. HASSAN WON DE KANAALRACE EN VERDIENDE TIEN MILLE De Unie moet een gewoon verdrag worden In September begint de technische slag van de Westerschelde PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Indonesische regering bijt van zich af Werd een staatsgreep in de kiem gesmoord 1 De Sjah van Perzië had het druk Amerika antwoordt Rusland Houdt dat in de gaten... 't gaat om onze soldaten SNIPPER i VJ NIEUWS' ■VJ Als het niet luktwordt er niet betaald Uitgave Stichting „Zeeuwse* Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zenDijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1944 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 17 AUG. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes Vlissingen; i. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 5.26 u., onder 20.01 u.; Maan op 20.32 u., onder 7.00 u. Hoogwater op Zaterdag 18 Aug.: Vlisingen: 2.25 u. 2.40 m., 14.38 u. 2.32 m.; Terneuzen: 2.56 u. 2.57 m., 15.11 u. 2.49 m.; Wemel- dinge: 4.17 u. 2.03 m., 16.38 u. 1.87 m.; Zierikzee: 4.08 u. 1.76 m., 16.22 u. 1.60 m. Ora ongeveer 12 uur Woensdagavond trok een mobiele brigade van de In donesische politie een cordon rondom het parlementsgebouw, waar men juist vergaderde. Niemand kon het gebouw verlaten. De parlementsleden evenmin als de parlementaire correspondenten. In het totaal werden 16 parlements leden gearresteerd. Tevens werden ingerekend twee hoofdambtenaren van het ministerie van Arbeid benevens een der leiders van de vereniging van arbei ders in de oliebedrjjven. De regering zou Donderdagavond ln een besloten zitting van het Parlement een verklaring afleggen. In Parlementskringen was men van mening, dat de arrestaties zyn verricht ln verband met het vermoeden, dat een poging tot een staatsgreep zou geschieden. Do fractievoorzitter van de commu nistische party in Indonesië, ir Sakir- mau, heeft naar aanleiding van gedane huiszoekingen van gisternacht, welke door de militaire politie werden uit gevoerd, de volgende verklaring uit gegeven: „De afgelopen nacht werden nadat de avondklok was ingegaan, door de militaire politie huiszoekingen en arrestaties verricht in het kantoor van het Centrale Comité van de Par- tal Kommunis Indonesia, het centraal bureau van de Sobsi en andere organi saties, alsmede in de woningen van de fractieleden van de P.K.I. in het parlement. Ook de redacteur van het dagblad „Sinpo", Abdul Karim, is mee genomen. By de huiszoekingen werden behalve personen, papieren en archie ven meegenomen". Ir Sakirman verklaarde voorts, dat deze maatregel niet tactisch is en be zorgdheid onder het volk wekt. Zoals reeds herhaaldeiyk door de leiders van de P.K.I. naar voren is gebracht, is de P.K.I. legaal cn beweegt deze party zich eveneens legaal. Verder werden nog 9 redacteuren ge arresteerd. STAATSGREEP. De ingerekende Sarwono, parlements lid van de P.K.I., zei, dat zijn aanhou ding verband hield met de gebeurtenis sen in Priok en het vermoeden van een poging tot een staatsgreep. Ook in Tangeran werden 22 personen gearresteerd. Deze massale arrestaties in Djakar ta onder de communistische en zeer linkse leden van het Parlement, de redacteuren van de links Chinese dag bladen en arbeidersleiders kwamen weliswaar niet geheel onverwacht na de reeksen van arrestaties in de laat ste weken te Medan, Cheribon en Oost- Java, maar vormden toch zeker een grote verrassing in parlements- en po litieke kringen. Het normale leven in de hoofdstad, voorzover zich dit op straat afspeelt, werd overigens door de gebeurtenissen aan de vooravond van de zesde herdenking van de pro clamatie van de onafhankelijkheid van Indonesië niet beïnvloed. Officiële mededelingen over de arrestaties ble ven ook nog uit. Gisteren werd de stad Pematang Siantar aan de Oostkust van Sumatra volledig van de buitenwereld afgeslo ten doordat de politie en het leger alle toegangswegen blokkeerden. Het spoor wegverkeer naar de stad werd even eens stilgelegd. Ook binnen de stad werd alle verkeer verboden. De bevol king moest binnenshuis blijven. Volgens het nieuwsblad van Suma tra zou tot de drie by razzia's te Me dan aangehouden Nederlanders behoren kapitein Geus van het Leger des Hells, directeur van de Leprozerie Pulau Sit- janang naby Belawan. DOODSTRAF. De minister van Voorlichting, de heer A. Mononutu, heeft Donderdag op een persconferentie verklaard, dat in de kabinetszitting van Woensdag is besloten, dat onwettig wapenbezit of onwettige wapenhandel voortaan ge straft zal kunnen Worden met de dood strag, levenslange, of 20 jaar gevange nisstraf. De vuurwapenordonnantie is In die zin geamendeerd. Richard Stokes is gistermorgen door de Sjah in audiëntie ontvangen. Ook Harriman bracht gisteren een bezoek aan de Sjah van Perzië. Men meent, dat hy wilde pogen de matige invloed van de Sjah in te schakelen voor het bereiken van een regeling van de meningsverschillen der Britten en de Perzen. Hiervoor had Mossadeq een bezoek afgelegd by de Sjah en hem rapport uitgebracht over het Perzische antwoord op de Britse voorstellen. Stokes zou volgens mededeling van Kazem Hassibi, de Perzische onder minister van Financiën, aangekondigd hebben, dat hij spoedig naar Londen zou terugkeren, waar hij veel werk te doen heeft. 'Hij had daarbij echter met nadruk gezegd, dat zijn vertrek op geen enkele wijze de voortzetting van de olieconferentie in het gedrang zou brengen. Hassibi zeide verder, dat reeds grotere moeilijkheden dan de huidige bij de oliebesprekingen over wonnen waren en dat de nader te geven ophelderingen stellig tot een ac- coord zouden leiden. In een officiëel communiqué wordt medegedeeld, dat morgenavond de de legaties weder bijeen zullen komen. EERST MOET DE SUBCOM MISSIE HET EENS WORDEN. Dan gaan de onderhandelingen door. Gisteren hebben de communisten op de bespreking te Kaesong het voorstel van vice-admiraal Joy goedgekeurd de kwestie van liet vaststellen van een dcmarcatieiyn voor het staken van liet vuren aan een subcommissie over te dragen. De voornaamste deelnemers aan de besprekingen te Kaesong zui len niet meer byeenkomen, voordat de subcommissie het eens is geworden. Vanmorgen is de subcommissie liaar eerste vergadering begonnen. Van de zijde der V.N. is tot een drastische beperking van de publicatie over de bijeenkomsten van de subcom missie besloten. Aan geallieerde corres pondenten te Moensan is medegedeeld, dat er waarschijnlijk geen officiële mededelingen na de bijeenkomsten zul len worden verstrekt. DE TIENDUIZENDSTE BEZOEKSTER WANDELDE DE NIJTENGO BINNEN. Honderden Nijtengobezoekers heb ben gisteravond genoten van het op treden van de Ambonese Hawaiian Band uit Middelburg, die met vrolijke liedjes met een pittig rhythme de stem ming er goed inhield. Zij werden met een luid applaus be loond, dat tot een ovatie aanzwol, toen zij van het Nijtengocomité voor hun optreden een prachtige gitaar kregen, aangeboden. De voorzitter van het co mité voor gerepatriëerden, de heer Haasdonk, sprak iien toe, waarna de heer Mulder, die 25 jaar op Ambon heeft vertoefd, de gitaar overhandigde. Gisteren stapte de tienduizendste bezoekster binnen. Het was mej. Hen- ny Kool uit Goes, die zeker voor hon derd gulden aan prijzen meekreeg. Na haar kwamen nog velen een kijk je nemen, zodat men met een tevreden gezicht de 10.500ste boekte. Het optreden van Raden S. Hardjo- direnggo en echtgenote zal zeker bij- dragen tot een massaal bezoek van avond. MacArthur te San Francisco uitgenodigd» Amerika heeft geantwoord op de Russische nota, die inhield, dat Rus land voorstellen inzake het Japanse vredesverdrag zou Indienen. De Ver. Staten hebben de Sowjet-Unie gisteren meegedeeld, dat de inhoud van het Japanse Vredesverdrag geen onder werp voor besprékingen op de confe rentie te San Francisco zal uitmaken. In een op het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken overhandigde nota wordt de Russische regering er aan herinnerd, dat de uitnodiging tot be woning van de conferentie geldt voor het sluiten en tekenen van het ont werpverdrag, dat reeds door de V.S, en Engeland is rondgezonden. Voorts wordt gezegd, dat de inhoud van het huidige ontwerp tot stand is gekomen door middel van besprekingen, die elf maanden hebben geduurd en waaraan door talrijke landen is deelgenomen. Aan deze besprekingen heeft de Sow- jet-Unie zowel mondeling als door het zenden van tien ontwerpen of memo randa deelgenomen. Truman heeft op zijn wekelijkse pers conferentie gezegd, dat MacArthur op de conferentie te San Francisco zou worden uitgenodigd. Later maakte het ministerie van Buitenlandse Zaken bekend, dat John Foster Dulles herhaaldelijk besprekin gen met generaal MacArthur heeft ge voerd over het Vredesverdrag en aan verwante onderwerpen. Ruim f 10.000 binnen! Alle vacantiegangers en pessi misten, die dachten, dat we op 1 September a.s. de 10.000 niet zou den halen, hebben ongelijk gekre gen. Op 15 Augustus was de stand al f 10.121. In enkele dagen tijds kwam er ruim 700 binnen, die, dank zij en kele goed gerichte plaatselijke ac ties, werden ingezameld. Een woord van hartelijk dank aan de organisatoren en al hun helpers en helpsters, die zich spontaan voor dit mooie doel hebben ingezet. Nog zijn enkele plaatselijke acties gaan de en worden in nog meer gemeen ten acties voorbereid. Hier volgen de opbrengsten van de verschillende acties. Tot onze grote spijt kunnen wij aan de tal rijke verzoeken namen van mede werkers e.d. op te nemen niet vol doen. De lijst zou dan ongeveer 1 kolom van de krant in beslag heb ben genomen. 14 leerlingen van de Chr. school te Westkapelle ontvin gen 10 kaarten met bouwsteentjes en droegen prompt f 50 af. Een grote actie op Noord-Beveland bracht honderden guldens op. In Wissekerke collecteerden 4 perso nen f36,60, in Geersdijk 7 dames f33,99, terwijl 8 personen in Kam perland de respectabele som van f340,20 inzamelden. In "Wolfaarts dijk gingen 12 personen op stap en het resultaat was f206,66. Van de Herv. Kerk te Vrouwenpolder u>erd 7,71 ontvangen. Zeven on derwijzeressen stortten het restant van hun vacantiepotje f 7; Mevr. H. te. B. droeg f 1 af, de heer A. L. C.O.A.Kf 7, terwijl mej. S. H. te St. L. f12 zond. Nu we de f 10.000 hebben over schreden hopen we de lezers bin nenkort iets over de plannen voor een beter Chr. Militair Tehuis te vertellen. We blijven echter een stroom van giften verwachten op giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad, „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Goes. Eens een kerkje. De foto hiernaast toont de televisie zender te Bussum, in een vroeger kerkje, dat 125 jaar geleden werd gebouwd en sinds lang voor andere doeleinden werd gebruikt dan voor kerkdiensten. We zien in deze door Philips-N.S.F. ingerichte ultra-mo derne proefstudio; hoe de regisseur in het midden door een schuin ge plaatst dubbel raam in de studio, waar de eigenlijke uitvoering geschiedt, kan kijken. Zowel door gebaren als door een microfoon kan hij zijn aan wijzingen geven. Aan zijn linkerzijde zit de techni cus, die het beeld regelt en zo nodig de camera's omschakelt, terwijl rechts van hem de geluidstechnicus zijn werk doet. Het beeld,, dat door de camera's wordt opgenomen, kan hij controleren op ontvangers, welke boven het raam van de studio zijn aangebracht. Op de onderste foto de televisie zender te Lopik. In de landelijke om geving van IJsselstein verrijst op een weiland met grazende koeien de 200 meter hoge televisiemast. De eigen lijke zender, gebouwd door Philips N.S.F., staat te Lopik. Het interieur van deze zender bevat verschillende kasten, waarin van links naar rechts: voortrappen en modulator geluidszen der, eindtrap geluidszender, voeding geluidszender, hoogspanning beeld zender, voeding beeldzender met ge Vandaag arriveren te Oldenzaal 54 gevangenen uit Rusland. Van de reeds gepubliceerdo 67 terugkerenden, vielen er enige af doch er kwamen ook enige andere by. Noch het talryke publiek, dat wachtte op de Engelse kust, noch de scheids rechters en verslaggevers in de volgboten vermoedden, dat de Egyptenaar Maruk Hassan, die zeker was, dat hy de zwemwedstryd over het Kanaal zou winnen, op slechts geringe afstand werd gevolgd door Said EI Araley. Maar de Egyptenaar won het en hem viel het bedrag van 'f 10.000.ten deel. Het Engelse zwemstertje Brenda Flslier was de eerste dame, die in Engeland voet aan wal zette en wi9t zich ook tien mille ryker. Jan van Hemsbergen was de Nederlander, die de lange overtocht volbracht en verdiende evenals iedere deelnemer en deelneemster, die de Engelse kust brelkte, f 5000. Meer dan tweeduizend toeschouwers en honderd journalisten waren aan wezig op het strand bij Kaap Gris Nez (Fr.) toen de 20 zwemmers en zwem sters te water gingen voor deze reuze wedstrijd. Zij kwamen uit Engeland, Egypte en Frankrijk, Argentinië, Zwe den, Canada, Griekenland, Nederland, Peru en Denemarken. De twintig con currenten, w.o. 13 mannen en 7 vrou wen, werden van het hoofd tot de voe ten ingesmeerd met een speciaal soort vet. Zestig kleine boten volgden hen tijdens de overtocht. Aan boord bevon den zich tijdopnemers, scheidsrechters, radio-experts, doktoren en een groot aantal verslaggevers, filmoperateurs en radio-reporters. SLAPELOZE NACIIT. De meesten van de deelnemers had den een slapeloze nacht doorgebracht, wat te wijten was aan nervositeit en een luidruchtig gezelschap, dat in de buurt van het hotel tot diep in de nacht aan het feestvieren was. Niet tegenstaande dit, gebruikte het meren deel van de zwemmers een stevig ont bijt, voor zij startten. De weersomstan- MEISJE AANGEREDEN. Te Westkapelle werd het dochtertje van mevr. D. bij het oversteken van de weg door een Belgische auto aan gereden. Het meisje moest in het zie kenhuis te Middelburg worden opge nomen. Zij was ernstig aan haar hoofd Generaal-majoor Charles J. Carpen- tier en kolonel Roy F. Reyaido, gees telijke verzorgers van de Amerikaanse luchtmacht, brengen op het ogenblik een bezoek aan ons land. digheden waren gunstig: een wolken loze hemel en een bijna gladde zee. Het vertrek verliep niet zonder inci denten. Het jacht Ginasal, dat de 60 volgboten leidt, kreeg moeilijkheden bij het lichten van het anker en kwam in aanvaring met een motorboot, die dientengevolge zonk. De twee opvaren den konden door een sloep worden gered. De V.S. en de Philippijnen hebben een verdrag van wederzijdse defensie ge sloten. De drie padvinders, die gis teren in Frankfort zijn achtergebleven doordat ze niet op tijd weer in de van de Jamboree terugkerende trein zaten, zijn vanmorgen om elf uur in Neder land teruggekeerd. De heer James Fassett, de programmaleider voor ern stige muziek van het Columbia Broad casting System (C.B.S.) zal zijn op gramofoonplaten vastgelegde indruk ken van het Holland Festival weer geven. In een door Bisschop Hamvas van Csanad, Deken van de Hongaarse Raad van bisschoppen, uitgegeven rond- schryven wordt bekend gemaakt, dat parochiaal grondgebied van de Booms- Katholieke kerk aan de Hongaaise staat zal worden overgedragen. Van de f2000.die een kermisexploitant tijdens de kermis te Zaandam was ont stolen, kon nog een bedrag van f 1300 worden achterhaald, toen zijn oneer lijke knecht door de Rotterdamse po litie werd aangehouden. stabiliseerde plaaispanningsappara- tuur, diplezer en filters, eindtrap en modulatie beeldzender. De bedieningslessenaar bevat drie panelen, n.l. links controle geluid, in het midden het monitor-paneel en rechts contrólebeeld. INDONESISCHE AFGEZANT IN NEDERLAND, Vergezeld van zijn adviseur, mr S. Zaln, Is gistermiddag op Schiphol ge arriveerd prof. dr Raden Supomo, die in Nederland informele besprekingen komt voeren over de omzetting der Unie ln een normaal internationaal ver drag. „Ik ben naar Nederland gekomen", zo verklaarde hy, „om besprekin gen te voeren met de Nederlandse regering over de omvorming van de Unie tot een gewoon internationaal verdrag. Ik stel er prys op te verklaren, dat het niet in onze bedoeling ligt de samenwerking met Nederland op te zeggen. Wy willen de gehele samenwerking tussen onze beide landen zuiveren van de formaliteiten, die in de praktyk biyken koloniaal psychologische reacties by het Indonesische volk te wekken, en de goede verhoudingen te verstoren. „DIACONESSENARBEID" TE MIDDELBURG VERGADERDE De Vereniging voor Diaconessen- arbeid te Middelburg hield gisteravond in het catechisatiegebouw aan het Koorkerkhof haar jaarlijkse leden vergadering. De voorzitter, ds P. F. v. Voorst Vader heette de belangstellen den welkom. De secretaris, de heer G. C. D. Rutgers van Rozenburg, las ver volgens de jaarverslagen 1949 en 1950 voor, waaruit bleek, dat het aantal leden per 1 Januari 1951 632 bedroeg. Medegedeeld werd, dat het ledental nu de 700 ruim gepasseerd is. Penning meester R. Batten deelde mede, dat de vereniging subsidie kreeg van het Z.H.D.l. alsmede van de gemeente Middelburg. 1949 gaf een batig saldo te zien van f706.57, 1950 echter levert een nadelig saldo op van f 833.61, hetgeen nog ver meerderd zal worden met f 2000. Als het ledental verdubbeld wordt, is een gezonde basis aanwezig om de ver eniging zichzelf te doen bedruipen; hierbij wordt mede gewezen op het voorbeeld van de Geref. Kerk, die een collecte hield voor de vereniging. In de commissie, die de financiën zal controleren, werden gekozen de heren J. Postma, G. C. D. Rutgers van Ro zenburg en W. Kruit. Bij de bestuursverkiezingen werd in de vacature ds G. Rijksen gekozen de heer J. D. Geuze, in de vacature mevr. PelFeddema, mevr. Ja PelMeilink in de vacature dr A. H. Oussoren de heer W. J. Camper en in de vacature J. van Heuseveld de heer W. Kruit. DE BILT ZEGT: geldig Weerverwachting, avond. tot van» Iets warmer. Droog en op de meeste plaatsen vrij zonnig weer, met iets hogere tempera turen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. DE ZEEUWSE STEDEN ZULLEN IN 1953 GAS UIT SLUISKIL BETREKKEN. Op de Schelde by Baarland zoeken twee sleepboten de bodem af. De zware ketting, die tussen de vaartuigen is bevestigd, knarst zo nu en dan over oude ankers, wrakken en andere obstakels, die op de bodem van de rivier liggen. Zo nu en dan daalt een duiker ln het water af, om een nader onderzoek in te stellen. Wordt hier grote schoonmaak gehouden? Of heeft de Rykswater- staat plotseling veel interesse voor oudyzer? Niets van dit alles! Hier wordt slechts het preludium gespeeld van een titaanenstuk, dat zyn weerga niet vond. Hier vinden de voorbereidingen plaats van de technische slag van de Westerschelde, die zeker naar de overwinning zal leiden. Enthousiaste technici n Den Haag, Neerbosch, Delft en Zeeland verbei den met ongeduld de dag, waarop in de Westerschelde een groots werkstuk zal beginnen. In de eerste week van September zal het aannemersbedrijf E. W. Smit te Neerbosch aan de slag gaan om het eerste stuk van driemaal vier en een halve kilometer gelaste stalen gasleiding tussen Zuid-Beveland en de Zeeuws-Viaamse kust te trek ken. Deze verbinding wordt tot stand gebracht om het cokesovengas van Sluiskil naar Zuid-Beveland en Wal cheren te leiden. Het aanleggen van deze leidingen is het resultaat van ruim drie jaar studie en experimenten. Enige weken geleden is uit drie projec ten het voorstel van het technisch bureau voor ontwikkeling van de in dustrie, dat met de Fa Smit samen werkt, gekozen. Inmiddels wacht men in spanning, of dit tltanenwerk zal slagen. Want risico's zijn er aan ver bonden. Immers, toen vier jaar geleden het plan rees om een gasleiding door de Westerschelde te leggen, haalden velen de schouders op en zeiden: dat kan niet. Toen is een studiecommissie ge vormd, waarin de Delftse Technische Hogeschool, de Rijkswaterstaat en de Staatsmijnen vertegenwoordigers had den. Aan alle aannemers is toen ge vraagd plannen te ontwikkelen. Met de Centrale Studiedienst van Rijkswater staat en de Directie van Rijkswater staat in Zeeland is nauw samen gewerkt. Er is gepuzzied, gepast en gemeten en tenslotte is het plan geac cepteerd. WAT HET PLAN INHOUDT. Op drie plaatsen tussen Zuid-Beve land en Walcheren worden gelaste sta len gasleidingen van 10 cm. doorsnede gelegd. Men zal deze leidingen op het droge lassen. Sleepboten slepen dan met vereende krachten de leiding door het water. Bij het leggen van gaszinkers door rivieren werd tot dusver altijd een sleuf gebaggerd, waarin de buizen werden gelegd. In de Westerschelde is dit om praetische en financiële redenen niet mogelijk. De stalen buizen zullen echter voldoende buigzaam zijn. Om de grote profielvenschilien in de Wester schelde te volgen en bovendien zullen zfj, blijkens genomen proeven, door hun gewicht in kleinere oneffenheden weg zinken. HOE MEN TE WERK GAAT Binnenkort zullen de laswerkzaam- heden by de punt van Baarland op Zuid-Beveland, eens het toneel ener Invasie, beginnen. Men zal hier drie stukken maken, die tot op een by laag water droog vallende bank ln de Schelde zullen reiken. Dat Is zowat halverwege de Schelde. Op een gunstig punt ook by Baarland wordt een brede glystelling over de dyk gebouwd. Twee of meer sleepboten met zo gering mo- geiyk diepgang zullen voor een buis gespannen worden en dan begint het trekken naar de zandplaat. De boten zullen by hoog water over die plaat kunnen varen en daar het trekpunt van de buis met ankers en boelen kun nen neerlaten. Er zullen dus drie stuk ken naar de plaat getrokken worden. By het slepen der bulzen zullen de boten ln radioverbinding met de wal staan. Het zal een indrukwekkend schouwspel zyn, wanneer de gelaste buizen langzaam ln de rivier ver- dwynen. AAN DE OVERKANT. Aan de overkant gebeurt hetzelfde. Beoosten het vlek Griete in de Een- drachtspolder in Zeeuwsch-Vlaanderen zal dezelfde methode worden gevolgd. Van daar uit worden eveneens 3 buizen naar de plaat gesleept. Eenmaal daar aangekomen zullen de buizen bij laag water aan elkaar worden gelast. Op de bank zelve zal men de buizen in een sleuf van zestig tot tachtig centimeter; diep begraven, omdat daar bij laag water kans op beschadiging, ais bij voorbeeld door ijsgang, bestaat. In do vaargeulen zullen de gasbuizen echter op voldoende diepte de grootste diepte is ongeveer 20 meter liggen, Dit alles gebeurt, terwijl het scheep vaartverkeer op de internationale rou te naar Antwerpen niet wordt ge stremd. Er worden drie verbindingen op ongeveer honderd meter afstand van elkaar gelegd. Mocht er een wor den beschadigd, dan houden de twee anderen voldoende capaciteit over om de gasvoorziening normaal te doen verlopen. In het stuk van de Schelde, waar de verbinding wordt gelegd, is reeds een ankerverbod, omdat daar Kabels liggen. Maar bij mist en noodgevallen zou een uitgeworpen anker toch ver nielingen kunnen aanrichten. Aange zien echter een anker meestal binnen honderd meter pakt, kan menselijker wijs gesproken, nooit meer dan één buis tegelijk worden geraakt. üm de leidingen zo diep mogelijk in de bodem te doen zinken, zullen zij in de eerste tijd met water gevuld blijven. Zo wordt op het ogenblik in „teamwork" alles in gereedheid ge bracht om de technische slag van de Westerschelde met succes te doen verlopen. De ingenieurs wereld wacht in spanning af. Het aannemersbedrijf Smit draait reeds op volle toeren. Men is daar zo zeker van zijn zaak, dat men de voorwaarde „no cure, no pay" (als het niet lukt, wordt niets betaald) als sportieve geste heeft aanvaard. In dat opzicht is de schatkist, waaruit het leggen van deze gas leiding wordt gefinancierd, dan ook veilig. En even veilig acht men de toezeggingen, dat de Zeeuwse steden op 1 Januari 1953 cokes ovengas uit Sluiskil zullen kunnen betrekken.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1