«D. avonturen dcbii ïferlfan cm Maarljc* Pagina c-Ylieuwó uitrovincie Walcheren. Zuid-Beveland. Noord-Beveland. Zeeuw sch- Vlaanderen. Goesc Wijkverpleging had een goed jaar. «n DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Tentoonstelling „Goed wonen" te Axel geopend. GEMEENTERADEN Majoor Christian waarschijn lijk commandant Nederlandse detachement. r J VAN MARKT en veiling Woensdag 15 Augustus 1951 ZEEUWXCH DAGBLAD p! k' Vakbekwaamheid Smeden bedrijf. Voor het diploma „Vakbekwaam heid Smedenbedrijf" slaagden van 6— XI Aug. te Amsterdam o.m. de heren: J. Dir*emanse, Souburg; P. J. Hille- brand, St. Laurens; J. A. Kurz, Se- rooskerke (W.); A. v. Liere, Wol- ihaartsdijk; H. J. Huijbrechtse, Bres- ens; J. C. Kesteloo, Kats. RECORD-PRODUCTEN Eergisteren vermeldden we een aard appel-recordhouder, de man, die een aardappel gerooid had van bijna een kilo; nu komen ook andere kwekers met kun verhalen los. De heer J. Kakebeeke uit Wolphaartsdijk oogstte een peer, een Triumph de Vlenne, van liefst 870 gram. klaar nog indrukwekkender is het ver haal van de tuinder A. Comellsse uit Oostkapelle, die een komkommer af sneed die 53 cm mat. Onze oorrespon dent heeft het product persoonlijk nage meten. Kunt U het nog sterker vertel len? AMBONEZEN EN BEVOLKING VAN SEROOSKERKE BIJEEN IN CONTACTAVOND. De Ambonezen te Serooskerke boden gisteravond de bevolking van deze plaats een ontspanningsavond aan. De bedoeling van deze avond was het con tact tussen de Ambonezen en de be volking hechter te maken. We merkten o.m. op de burgemees ter van Serooskerke, de heer P. Dreg- mans en kolonel S. Brendgen, comman dant van de Ambonezenkampen. De voorzitter van de kampraad, ma Joor Munster, opende de avond. Voor de gevallen vrijheidsstrijders werd een minuut stilte in acht genomen. De band „Soeara-Maloekoe" (Moluk se klankenj verzorgde het muzikale gedeelte van de avond en bracht tropenklanken ten gehore. De heer J. B. Parinussa sprak over het zelfbeschikkingsrecht. Het was, zoals burgemeester Dieg- mans in zijn slotwoord zei, een ge slaagde avond. VROUWENPOLDER. Bingrijderi). Zaterdagmiddag werd alhier door 18 personen de ring gereden voor de alhier vertoevende badgasten. De prijzen wer den als volgt gewonnen. Ie prjjs P. Louwerse Hz. 11 ringen; 2e pr. L. v. Dis 10 r.; 3e pr. W. Duve- kot 9 r.; 4e pr. Jac. Duvekot 9 r.; 5e pr. A. Duvekot 9 r.; 6e pr. B. Meyers 8 r.; 7e pr. J. P. Louwerse 8 r.; 8e pr. P. Lou werse Jac.z. 8 r.; 9e pr. C. v. Dis 8 r.; 10e pr. M. Kodde 7 r.; lie pr. P. Duve kot 7 r.; 12e pr. C. Geldof 6 r.; 13e pr. Adr. de Visser 6 r.; 14e pr. J. Geerse 6 r.; 15e pr. C. Sohoe 6 r.; 16e pr. Jan Du vekot 5 r.; 17e pr. Joh. Dekker 2 r.; 18e pr. C. Vermeulen 1 r. Prijs Fr. Geldof won P, Louwerse Hz., die teven3 beslag wist te leggen op de krans van V.V.V. De traditionele polle pel werd gewonnen door Adr. Duvekot. KLOETINGE. „Eltheto" ging kamperen. De Chr. jongensclub „Eltheto" heeft gedurende het laatste week-end, verge zeld van zijn leidera, gelogeerd in een bunker bij Kamperland. Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden werd in de duinen volop genoten. De Jongens zorgden zelf voor de middagpot. YERSEKE. Zwemprestaties. Voor het vaardigheidsdiploma van het K.N.G.V. werd door een aantal leden van V.Z.O.Suit Yerseke de zwemproef afgelegd. De leiding be rustte bij de heren P. Sturm, tech nisch bestuurslid van de Zeeuws Brabantse Turnkring en P. van Bo ven. De uitslagen waren: 100 meter binnen drie minuten: jongens: S. van Anrooy, 2.20; F. van Stee, 2.23; meisjes: M. Hoogesteger, 2.27; C. Steketee, 2.28; D. Nijssen, 2.32; J. Minnaard, 2.55; C. Cornelisse, 2.56; A. v. d. Plasse, 2.59. 200 meter binnen 7 minuten: da mes: J. de Bel, 4.12; A. v. Boven, 5.40. 400 meter binnen 10 minuten: he ren: P. v. d. Endt, 8.12; T. van Anrooy, 8.39; J. v. d. Berg, 9.25; C. Sinke, 9.27; H. van Stee, 9.27; P. Schouwenaar, 9.59. Zaterdag 18 Augustus zullen te Yerseke zwemwedstrijden worden ge houden bij de Kijkuit. Het program ma vermeldt voor dames en heren 100 mêter, 200 meter en 600 meter vrije slag en voor meisjes en jongens lot en met 14 jaar 50 meter en 100 meter vrije slag. Er zijn voor deze wedstrijden, welke om 2 uur beginnen, 20 medailles be schikbaar gesteld. COLIJNSFLAAT. Paarden op hol, voerman gewond Maandagavond reden twee wagens van de landbouwer de Regt over de N. Langeweg. Doordat een paard de zwing op zijn poten kreeg sloeg 't op hol en de andere beestjes lieten dat niet op zich zitten en holden mee. Maar bij de boer derij vah van der Weele namen ze de bocht verkeerd en paarden en wagen (geladen met zakken graan) kwamen ln de sloot terecht. De wagen werd ernstig beschadigd en de voerman moest zich onder dokters behandeling stellen, daar hij enkele kneuzingen had opgelopen. KOBTGENE. Gaat de kermis verdwijnen Voor de kermis alhier bleek van de zjjde van de exploitanten weinig animo te bestaan. Ook de belangstelling van het publiek was vrij matig. Het ziet er naar uit, dat de kermis op de duur zal verdwijnen. „Sherlock Holmes" bezocht Terneuzen. Maar geld had hjj niet. In een hotel te Terneuzen verbleef sinds ongeveer 14 dagen een jonge man van Belgische nationaliteit. Hij maakte flinke verteringen en gaf voor als privji-detective voor een Belgisch bureau naar Terneuzen te zijn ge zonden met opdrachten, waarover niet mocht worden gerept. Daar voldoening der rekeningen achterwege bleef, werd de gemeente politie in de arm genomen. De man bleek een oplichter met enige fanta sie te zijn, want zijn papieren waren Uit het jaarverslag over 1950 van de Goese Wijkverpleging blijkt, dat het af gelopen jaar het wjjkverplegingswerk uitstekend is verlopen. Vele zieken wer den geholpen, hulp en bijstand werd verleend aan ouden van dagen, Jonge moeders ls advies gegeven en t.b.c.-pa- tlënten werden geregeld bezocht en ge controleerd. Met toewijding hebben de zusters zich van hun taak gekweten. Aan 441 patiënten werden 6939 bezoe ken gebracht. Aan 76 patiënten In Wil- helminadorp 1422 bezoeken en aan 48 patiënten ln Kattendijke 729 bezoeken. In Goes werd 47 maal de laatste hulp verleend, ln WUhelminadorp 6 maal en ln Kattendijke 5 maal. Op 1 Januari van dit jaar stonden nog 49 t.b.c.-patlënten onder controle. Er werden 1065 bezoeken aan hen afge legd. Negen patiënten werden opgeno men ln een sanatorium en vijf werden er ais genezen ontslagen. Het consulta tiebureau voor zuigelingenzorg werd druk bezocht. Ruim 2300 adviezen heeft dr de Haas, geassisteerd door de zusters van der Kley en Staal, aan de moeders gegeven. Jammer ls, dat het consultatie bureau nog steeds een tekort oplevert voor de kas van de wijkverpleging. Het wijkwerk, dat ln het begin van het Jaar tot Kattendijke was uitgestrekt, werd voor de zusters Staal en v. d. Kley te uitgebreid, zodat Kattendijke en WU helminadorp een zelfstandige afdeling kregen met zr Luteyn als verpleegster. De heer I. Gunst werd als penning meester opgevolgd door de heer J. J. Visser, terwijl ook de heer W. v. Dulle- men zijn taak als secretaris wegens drukke werkzaamheden heeft neerge legd. De financiën geven weliswaar nu nog geen reden tot ongerustheid, maar de steeds groter wordende uitgaven zullen alleen door een grote uitbreiding van het aantal contribuanten gedekt kunnen worden. Bij K.B. is benoemd tot dijkgraaf van het Waterschap Kruiningen de heer J. Glerum te Kruiningen. Te Breda slaagden voor het examen cosfumière de dames J. Vogel, M. Mees ters en I. van Zweden te Rilland-Bath. De Vereniging voor Vreemdelingen verkeer te Renesse, „Renesse Vooruit", eehft aan het eind van de afgelopen week op geslaagde wijze het veertig jarig jubileum gevierd. Bij de Vlsserijpolitle op de Zeeuwse stromen is benoemd tot opziener, de heer D. A. de Hooge, standplaats Hans- weert, tot controleur de heer P. P. Dijk- wel, standplaats Yerseke en tot schip per de heer J. J. Boot, standplaats Hansweert (schip Voorwaarts). De heer A. C. van Bloppoel te Stave- nlsse slaagde dezer dagen voor het di ploma schoenhersteller A. onder Rijks- toezicht. Bij het gehouden examen van de E.N. S.A.I.D. slaagden de dames N. Kleppel en P. Smits ie Stavenisse voor coupeuse. Op een zestal landbouwbedrijven op Noord-Beveland zal door het Instituut voor Landbuow en Techniek te Wage- nlngen een onderzoek ingesteld worden naar de methodes, die b(J het tarwe oogsten worden toegepast. volkomen waardeloos en zijn hele be zit pl.m. 30 cents!. Behalve in Nederland zal hij zich later ook ln België en Frankrijk voor dergelijke practijken moeten verant woorden. AXEL. Uitslag etalage-wedstrijd. De keuring door een jury van niet- ingezetenen gaf de volgende uitslag voor de etalage-wedstrijd, georgani seerd door de Winkeliersvereniging „Axel Vooruit": le prijs G. J. de Jonge (electra); 2e van Kruiningen (huish.- art.); 3e C. Willemsem (manufact.); 4e fa. C. J. Schieman-Cappon (huish.- art.); 5e J. v. d. Hout (kapper); 6e P. de Neve (groenten en fruit); 7a J Buijze (kruidenier); 8e M. J. Mar- kusse (kapper); 9e G. Mieras (galan- teriën); 10e J. Wieland (bloemen). De prijzen waren resp. f 50, f 25, f 20, f 15, f 10 en 5 van f 5. Aan de wedstrijd werd door 45 winkeliers deelgenomen. Nieuwe clubvlag voor V.V. „Axel1 Op initiatief der Supportersvereni ging ,,A. S. V." te Axel zal ter gele genheid van het 40-jarig bestaan der V.V. Axel aan laatstgenoemde ver eniging een nieuwe clubvlag worden aangeboden. De vlag bestaat uit een diagonale Oranje en witte strook. In het Oranjeveld in de linkerbovenhoek staat het wapen van Axel, de witte strook vermeldt in blauw V.V. Axel. Onder de clubnaam volgt een diago nale Oranjestrook, waaronder in de rechterbenedenhoek een voetbal met de oprichtingsdatum 23 Juni 1911. De aanbieding vindt plaats op de jubi leumavond in September a.s. SAS VAN GENT. Feestelijke opening nieuwe verkeersweg Nog enkele weken en de nieuwe weg aan de Westkade te Sas van Gent zal in gebruik kunnen worden genomen. Deze weg met fraaie bomen zal dan zeker een der mooiste in de gemeente zijn, terwijl tevens een grote verkeersverbetering in het ver keer naar Terneuzen en België is be reikt. Men tracht nu met enkele plaatselijke organisaties de opening een feestelijk cachet te geven. Ambtenaar te Bergen op Zoom gearresteerrd. Verdacht van verduistering. Enige dagen geleden werd door de re cherche van Bergen op Zoom aangehou den de 51-jarige gemeente-ambtenaar E. J., werkzaam op het bureau van so ciale zaken aldaar, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan verduistering. Hij zou valse handtekeningen hebben geplaatst op uitbetalingsstaten van ge- demobiliseerden en het geld ten eigen bate hebben aangewend. Daar de recherche nog een uitgebreid onderzoek Instelt kon de politie nog geen verdere inlichtingen verstrekken over de grootte van het bedrag en over de vraag hoelang deze fraude al is ge pleegd. J. is ter beschikking gesteld van de justitie. FIETSENDIEF GEGREPEN. Door de gemeentepolitie van Bergen op Zoom is Zondagnacht de 21-jarige F. M. uit Bergen op Zoom gearresteerd die het rijwiel van een stadgenoot heeft ontvreemd plus een nieuwe regenjas die achter op de bagagedrager was gebon den. Bij onderzoek bleek dat de man nog van een vorige diefstal een voorwaardelijke straf tegoed had die hij nu ook nog uit mag gaan zitten. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V - INCASSO-BANK N.V.. GOES. Nederland 1447 87 85)4 Dollarlening 1947 97)4 97)4 In est. Certif 88?j 88 Ned. 1962/64 cum 88)4 Grootboek 1946 3)4 K. Olie 1950 104 104)4 Cult. H. Ind. B. S1J4 S3 Nat. Handelsbank 92)4 Ned. Handel Mij. 137)4 137)4 A.K.U. 170)4 17044 Bergh Jnrg. 284 284)4 Berkels Patent 100)4 108)4 Calvé Delft 123 123 Centrale Suiker 174)4 174 Fokker 102 101 Gelder Zonen 157)4 157)4 Kon. Hoogovens 144)4 1)4 Lev. Br. en Unil. 229)4 230)4 Ned Ford 342)4 343 Ned. Kabelfabriek 211 212)4 Philips GloeU. 166)4 166)4 Do 6 pet cum pref. wd 131)4 Wilton 152 153 Bllliton I rnbr. Dito II rubr. 180 178 Dordtscbe Petr. 258 260)4 Dito Pref. 273 271 Kon. Olie 284*4 286*4 Rotterd. Bank 159*4 Moeara Enim. 455 455 Twentsche Bank 153*4 154*4 Dito, onderaand. 285J 4 286 Overzeese Gas 64*4 66*4 A'dam Rubber 99*4 101 Borneo Sumatra 104 107 Bandar Rubber W/2 97*4 Internatio 141 Deli Bat. Rubber 89 92 Am. Smelting Kendeng Lemboe 79 80 Anaconda Copper 50*4 50*4 Oost Java Rubber 33 Bethl. Steel 57*4 57*4 De Oostkust 91 Chrysler 82*4ex Serbadjadi 36*4 37 General Motors 56*4 56*4 Hol!. Am. Lijn 169 168*4 Intern. Nickel 42 42*4 Java China a.lijn 121 Kennecott 86*4 85*4 Kon. Boot 124*4 125*4 Rep. Steel 45*4 45*4 Kon. Paketvaart 115*4 117 Stand. Brands 6*4 Ned. Sch. Unie 137 136*4 U.S. Steel 46*4 46*4 v. Ommeren's Sv 174 174*4 Cities Service 129*4 129*4 Rott. Lloyd 135*4 135*4 North. Am. 21*4 21*4 Stv. Mij. Nederl. 142*4 142*4 Cont. Oil 63 63*4 H.V.A. 113*4 115*4 Midcont. Oil 69*4 68*4 Java Cult. 48 49*4 Philips Oil 106*4 N.I.S.U. 85*4 87 Shell Union 71*4 70*4 Vorstenlanden 24*4 25 Tide Water 44*4 44 Deli Bat. Mij 110 Baltimore 21*4 Deli Mij. 80*4 82*4 Miss. K. Texas Senembach 73*4 73*4 New York Centr. 20*4 20 Muller en Co. 158*4 Pennsylvania 21*4 20*4 Amsterd. Bk. 153*4 152 Canadian Pac. 31*4 31*4 Escompto Bk 41 41*4 Hudson Motor 16*4 176*4 Revolutie in woninginrichting Zaterdagmiddag heeft burgemeester P. L. D. J. van Oeveren van Axel de tentoonstelling „Goed Wonen" geopend, welke aldaar met medewerking van de gelijknamige Stichting en van enkele Axelse zakenlieden ln een tweetal nieu we woningen ln plan West te Axel ge rende 14 dagen wordt gehouden. Tijdens deze officiële bijeenkomst, die in de raadszaal van Axel plaats vond en waarbij vele autoriteiten tegenwoor dig waren, heeft Prof. van de Broek, als voorzitter van de consumenten afdeling van de Stichting „Goed Wo nen" een uiteenzetting gegeven van het doel van deze stichting. „De fout van ons interieur is meestal zo zeide de Prof. dat wij rijkdom willen imiteren inplaats van eenvoudig en onszelf te zijn!" Naar zijn mening koopt het pu bliek liever lelijke, onpractische en niet- artistieke dingen, dan eenvoudige, prac- tische en smaakvolle. Als het er maar duur uitziet, dan is het mooi! Hierte gen nu is de stichting in verzet geko men en men hoopt door voorbeeld en voorlichting zo ver te komen, dat de mens weer oog krijgt voor het werke lijk mooie, voor eenvoud en waarachtig heid. HE1NKENSZAND. Subsidie voor maatschappelijk Zaterdag j.l. werd te Sint Annaland een korfbalwedstrijd gespeeld tussen W.H.S. uit Sint Annaland en Eendracht uit Tholen. Eendraoht won deze wed strijd met 8—0. Bij het bouwen van een hangar viel de heer Lauret te Retranchement van een ladder, waarbij hy een schouderblad brak. Hij werd in het ziekenhuis te Oostburg opgenomen. Te Eindhoven slaagden voor het exa men costuumnaaien de demes C, N. Heyboer, N. C. Heijboer en A. G. L. de Jonge te Zaamslag. werk. De raad dezer gemeente kwam Maan dag j.l. bijeen onder voorzitterschap van burgemeester B. Funk. Afwezig met kennisgeving de heer C. Ch. Cappon. Een aantal ingekomen stukken wer den als kennisgeving aangenomen. Goedgekeurd werd de wijziging ge- meenscaappeiijke regeling van de schoolartsendienst op Walcheren, Zuid en Noord-Beveland. Accoord werd ge gaan met een schrijven van Ged. Sta ten aangaande een ontwerp-besluit tot verhoging van de jaarwedden van de wethouders. De rekeningen en begrotingen van het Burgerlyk Armbestuur en van de Keuringsdienst voor vee en vlees wer den vastgesteld. Besloten werd een kasgeldlening te sluiten met de gemeente Ovezande van f 40.000 voor de tijd van 1 jaar, tegen een rente van 1 procent. Een annuï teitslening zal worden aangegaan met de Bank van Ned. Gemeenten, groot f 57.500 rente 4 procent, voor de tijd van 50 jaar. In principe werd besloten tot sub sidiëring van de Hervormde Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezins zorg in de ring Borssele. üm bij een ambtsjubileum een hulde blijk te kunnen aanbieden werd beslo ten een verordening vast te stellen, dat in de toekomst bij een 25-, 40- of 50- jarig jubileum zulks kan gebeuren. De gemeente-begroting voor 1951 moest op diverse posten worden gewij zigd. Bij de rondvraag kwam eerst ter sprake, het aanbrengen van verkeers borden. De heer A. van Leeuwen zag graag een bord geplaatst bij de vier sprong bij P. Engelse. Ook had de heer van Leeuwen nog een klacht over de put van de G.E.K.R.O. aan de Zandijk. De omwonenden daar hebben vee] last van stank en vliegen. De voorzitter antwoordde, dat het plaatsen van verkeersborden zijn volle aandacht heeft. De toestand aan de Zandijk heeft hij bekeken en hij zal trachten deze zaak op te lossen. De heer de Leeuw vroeg, waarom de Doelstraat nog steeds niet opnieuw is bestraat. Verder was hij niet te spre ken over het onderhoud van de oude kerkhoven en tenslotte vroeg hij naar de rioleringswerkzaamheden in de Wes terstraat. De voorzitter antwoordde, dat de Doelstraat zal worden vernieuwd zodra er stenen zijn! Het onderhoud van de kerkhoven laat inderdaad veel te wen sen over; gebrek aan geld en arbeids krachten maken het helaas noodzake lijk, dat één gemeentewerkman hiermee belast is en deze kan nu eenmaal niet overal tegelijk z]jn. Met de riolering in de Westerstraat is helaas een fout ge maakt. STAVENISSE. Gemeentewoningen worden verkocht. In de gehouden voltallige gemeente raadsvergadering onder voorzitterschap van burgemeester Verburg werd een schrijven behandeld van de heren Hage, Tazelaar en de Vos, waarin deze mede deelden thans geen bezwaar tegen de hogere verbouwlngskosten der O. L. school en demping van de sloot te heb ben. De bijzondere uitkering voor deze ge meente ls verhoogd tot f5000 onder voorwaarde, dat voor verbetering Oude- landse Dijk f 3500 zal worden aange wend. De post van f 10.000 op de begroting voor verbetering van de gemeentewonin gen, werd door het Prov. Bestuur niet goedgekeurd. Na uitvoerige bespreking werd beslo ten de woningen publiek te verkopen. Bij besluit van het Prov. Bestuur werd het presentiegeld van f 5 per lid per ver gadering met terugwerkende kracht m. i.v. 1 Jan. '51 vastgesteld. Een voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de Algem. Politieverordening werd aangenomen, waarbij het sluitings uur van ijs- en patates friteszaken resp. op 10 en 11 uur voor werkdagen en Za terdag werd gesteld. Een nieuwe verordening heffing rei nigingsrechten werd vastgesteld. Gele genheid wordt gegeven naast de maan delijkse ophaaldienst, ook andere afval opgehaald te krijgen tegen een vergoe ding van f 1.75 per uur. Over de te sluiten geldlening voor ver bouw O.L. school wordt een bespreking gehouden. De zegel- en drukkosten voor obligatielening zullen f 535 bedragen. Getracht zal worden een oplossing te vinden. Besloten werd, met de stem van de heer Hage tegen, de grond voor de school, na demping der sloot, aan te ko pen voor f 225, wanneer zou blijken dat het eigendomsrecht by de Ambachts heerlijkheid berust. Na de rondvraag ging de Raad in be sloten zitting. Een der grootste stoomboten op de Ryn, de „Westmark" is te Duisburg- Ruhrort door brand verwoest. De be manning wist zich zwemmend of in red dingsboten in veiligheid te stellen. De avond tevoren waren de 2150 passa giers, die een pleziertocht met het schip hadden gemaakt, aan wal gegaan. DE TENTOONSTELLING. De expositie beslaat de panden Wil- helminastraat 66 en 68. Deze model woningen zqn het werk van architect Groosman uit Rotterdam, terwyi een medewerkster van de stichting „Goed Wonen", de binnenhuis-architecte mej. Dora Mees, voor het interieur gezorgd heeft. Er is in deze woningen gewoe kerd met het bouwvolume en toch spreekt uit elke kamer zoeken naar meer licht en meer ruimte. Er is ge streefd naar zo veel mogelijk comfort en naar een maximum aan gezelligheid men denke slechts aan de jongens kamer. Het meubilair is hoofdzakelijk van berken en rotan gehouden. Door het toepassen van tal van moderne vin dingen wordt de taak der huisvrouw aanmerkeiyk verlicht en wordt de zin delijkheid bevorderd. Hoewel deze in terieurs een revolutie op het gebied van woninginrichting betekenen, heeft toch menigeen der bezoekers de ver zuchting geslaakt: „Wat moet het hier goed wonen zijn!" Hetgeen de bedoeling is van deze propaganda-tentoonstelling. Het ligt in de bedoeling, zo vernemen 3 j van officiële zyde, tot commandant van het Nederlands detachement in Ko rea te benoemen majoor Christan, thans staf-chef van de Koninkiyke Land macht op Nieuw-Guinea. Majoor Christan is onderweg naar Nederland. Stoffelijk overschot van vermiste jongen opgedregd. De rivierpolitie te Rotterdam heeft in de Maashaven het stoffebjk over schot geborgen van de 9-jarige Freddie Verhagen uit de Binckhorststraat in Den Haag, die sinds 4 Augustus werd vermist. Hij was op bezoek op het daar liggende sleepschip „Louise" en is ver moedelijk by het spelen te water ge raakt en verdronken. Maandagmiddag is het anderhalfjari ge knaapje C. H. M. Drossers uit de Oedevlietselaan te Rotterdam in een sloot achter de boerderü van zijn ouders gelopen en verdronken. Honi soit qui mal y pense". Toen Koning Edward III van Engeland de „Kouseband" opraap te, die Lady Salisbury op een bal in het jaar 1344 verloor, redde hij haar van de brandsta pel, zo is op een bijeenkomst van geleerden te Edinburgh medege deeld. Volgens het verhaal raapte de Koning de gevallen kouseband op, deed hem om zijn eigen been en sprak de historische woorden: „Honi soit qui mal y pense". Aan dit voorval is het ontstaan van de hoogste ridderorde in En geland te danken. Dr Margaret Murray, een Egyptoloog, die tot voor kort nog verbonden was aan de universi teit van Londen, trekt de histo rische juistheid van het verhaal echter in twijfel. „Waarom droeg Lady Salisbury kousebanden, honderd jaar voordat men kou sen kende", zo zeide zij Maandag op een bijeenkomst van de Britse vereniging voor de Bevordering van de Wetenschap. Haar ver klaring is, dat de „kouseband" in werkelijkheid een geheim ken teken was van een heks. Indien, aldus dr Murray, de houdingen, op het bal ontdekt hadden, dat Lady Salisbury zo'n kenteken droeg zou zij naar de brandstapel verwezen zijn. Zodoende redde Koning Edward door zijn snel en tactvol optreden het leven van de legendarisch schone Lady Salisbury. EEN GOED PLANNETJE Tante Neel was on troostbaar, alhoewel Gertjan alles zo goed mogelyk trachtte uit te leggen. „Maartje is na tuurlek ongehoorzaam geweest, tante", pleitte hij. „Maar ze wist toch heus niet dat het raam open stond. We hebben overal geprobeerd om hem weer terug te krijgen, maar dat was helaas on mogelijk", en zuchtend staarde hij naar de punt van zqn schoqn. „Heus tante", kwam Maartje berouwvol, „ik heb er zo'n spijt van, huil nu alsjeblieft niet meer tante. Lorre komt misschien wel weer terug als hij honger krijgt". Maar tante bleef maar snikken. „Laat me alleen, laat me toch alleen" en stil gingen de kinderen in een hoekje zitten en ze vestigden al hun hoop op Pedro, het eekhoorntje. Oh, kwam liy nu maar, ze konden het haast niet af wachten. „Weet je wat we doen", zei Gertjan plotseling; „We gaan tante verrassen, misschien wordt ze dan weer wat vrolijker. Ik zal de tuin gaan wieden!" Maartje sprong op: „Dan ga ik vast de ramen lappen voor tante". Nog geen minuut later waren ze ijverig aan het werk. Gertjan trok zorg vuldig het onkruid uit de grond en besproeide planten en bloemen met water en Maartje zeemde, lapte en poetste totdat de ramen blonken als spiegels. Nu kreeg tante toch wel medelijden met de kinderen. Ze droogde haar tranen en riep het tweetal binnen voor het avondeten. Naar de 8000. WEINIG GOESENAARS BEZOEKEN DE „NIJTENGO". De „Nijtengo" werd gisteren bezocht door bijna 2300 personen, zodat men in totaal niet ver meer van de 8000 af is. De 6000ste bezoekster was mej. F. Walhout van Borssele en de 7000ste de heer Slager te St. Annaland. Er zqn heel wat prijzen en prijsjes uit gedeeld, gisteren n.l. 90 in totaal. Hoezeer de „Nijtengo" de belangstel ling ook van buiten Goes geniet blijkt wel uit het feit, dat van de 90 per sonen, die een prijs gekregen hebben, er slechts 5 uit Goes kwamen. Men telde ook talrijke Belgische be zoekers. Gisteravond concenrteerde het Fan farecorps „O.K.K." uit Wemeldinge in de tuin. Morgenavond treedt de Ambonese Krontjongband uit Middelburg op. BEVORDERING BIJ HET RODE KRUIS TE GOES. Morgenavond zal de heer J. A. Vier gever voor het front der collonne Goes van het Rode Kruis officieel bevorderd worden tot 2e luitenant. De heer Vier gever, die de functie bekleed van amb tenaar bij Sociale Zaken, was reeds sergeant-majoor. In 1934 werd de heer Viergever bevorderd tot sergeant bij het Rode Kruis. In 1944 volgde zyn benoeming tot sergeant-majoor. In dit jaar vestigde de heer Viergever zich te Goes. Hiervoor was hij woonachtig te Haarlem en Amsterdam. ROTTERDAM. Veemarkt van Dins dag 14 Augustus. Aanvoer in totaal 3988. Vette koeien en ossen 680; Ge- bruiksvee 1110; Vette kalveren 173; Graskalveren 250; Nuchtere kalveren 346; Varkens 357; Biggen 409; Paar den 176; Veulens 131; Schapen of lam meren 316; Bokken of geiten 40. Prijzen; Vette koeien 2.602.80, 2.302.50, 1.952.20; Vette kalveren 2.80—3.10, 2.50—2.70, 2.30—2.50; Gras kalveren 350, 250, 180; Nuchtere kal veren 62, 57, 53; Biggen 55, 50, 40; Slachtpaarden 2.00, 1.95, 1.90; Schapen 123, 93, 78; Lammeren 98, 78, 63; Kalf- en melkkoeien 1000, 875, 750; Vare koeien 700, 600, 540; Vaarzen 750, 650, 550; Pinken 500, 450, 370. GOES. Eiermarkt van 14 Aug. Be richt van de handel: Grote kipeieren 13 ct., kleine id. 11 ct., ganzeneieren 15 ct., kalkoeneieren 15 ct. ZIERIKZEE. Veiling van 13 Aug.: Aardappelen 711, Princessebonen 2028, Snijbonen 3238, Tomaten 2040, Andijvie 613, Pootuien 15 17, Rodekool 9, Sav.kool 7, Bolpeen 1731, Meloenen 3675, Perziken 8 21, Bloemkool 640, Komkommers 1625, Kropsla 47, Pruimen 34 87, Yello Transp. 1727, Perzikrode Zomerappel 1026, Oomskinderpeer 10—37, N.H. Suikerpeer 11—21. Alles per 100 kg., stuks of bos. ST. MAARTENSDIJK. Veiling van 13 Aug.: Eigenh. 1 10.9411.30, bon ken I 9, drielingen I 6.10, kriel 5.70, Bintjes I 10.40, id. II 9.60, id. bonken I 11.10, id. drielingen 6.10. Aanvoer 1000 kisten. Prijs voor verse kippeneieren tot a.s. Zaterdag ƒ2.43 per kg. Voor vuilscha- lige en gewassen eieren wordt 2 ct. per stuk minder uitbetaald. GOES. Veiling van Dinsdag 14 Aug. 1951. Grote veiling: Dubb. Princesse bonen A 1 39, id. A II 33, Bramen 129.50134.90, alles per 100 kg. Fruit voor export: Perzikappejs A 40.95, id. B/C 32—33, id. C 27, id I 29 —36, id. II 12.60—12.70, Early Victo ria I 15.20—15.50, id. II 6.20—6.40, Pré- cose de Trévoux A 67.30, id. B 57.90 59, id. C 55.30—56, id. I 49—54.30, id. U 26.80—28, N.H. Suikerypeer I 20.50, id. II 10, Kas Triumph de Viënne A 102154, Beauly of Bath (verpakt) A 68—70, id. B 58—62, id. C 39—42, Zi geunerin (verpakt) A 66—72, id. B 67 72, id. C 5569, alles per 100 kg. Gewone veiling: Perzikappeis grof en fabr. 521, Earley Victoria grof en fabd. 38.50, Yellow Transp. 1052, Zigeunerin grof en fabr. 1636, Pré- cose de Trévoux grof en fabr. 1237, N.H. Suikerijpeer grof en fabr. 814, Oomskinderenpeer grof en fabr, 17 27, Bruine Herenpeer 1-21. Pruimen: Ontario 1677, Czarpruimen 1267, Washington 1358, Eid. blauwe 831, alles per 100 kg. KAPELLE. Veiling van 14 Aug. '51. Grote veiling: Bramen 136.60, Fram bozen 165.20, Dubb. Princessebonen 1 37.—, id. II 22.—, alles per 100 kg. Appels: Perzikrode Zomerappel A 38.90—39.40, id. B 35.10, id. C 25.10, id. I 29.3030.10, Early Victoria I 16.20—21.—, id. II 6.90—7.—, alles per 100 kg. Peren: Précose de Trévoux B 67.90, id. C 53—55, id. I 56.70, id. II 30.35— 30.60, N.H. Suiker ij I 20.05, id. 11 15, Oomskinderenpeer I 47.40, id. II 36. Val- en Kroetappels 33.40, alles per 100 kg. Kleine veiling: Pruimen: Washing ton 1451, Ontario 1886, Czar 20 70, Dubb. Boerenwitte 2844, Belle de Louvain 2237, Eldense Blauwe 18 27, Blauwe Wijnpruimen 2028, Mon seigneur Hative 32, alles per kg. Diversen: Rode bessen 3043, Zure Morellen 4460, Bramen 64—1.75, Frambozen 692.14, alles per kg. Appels: Perzikappel 4—19, Yellow Transparant 1338, Early Victoria 3 8, Zigeunerin 2749, alles per kg. Peren: Précose de Trévoux 540, N.H. Suikerij 1016, Oomskinderen peer 18, Bruine Herenpeer 1318, al les per kg. Perziken 3Vi12 per stuk. KRABBENDIJKE. Veiling van 14 Aug. 1951. Grote veiling: Early Vic toria H 1 grof 20.30, id. H I f«n 15.30, id. H XI 7.10, Zomerappel A 34.40, id. B 32.60, id. C 21.10, id. B/C 27.60, id. H I 28.40, id. H II 12.20, Précose A 70.30, id. B 67.60, id. B/C 63.30, id. C 59.10, id. H I 58.60, id. H II 33.80, Frambozen 1, alles per 100 kg. Kleine veiling: Dubb. Princ. 26 34.90, Czarpriumen 22—88, Ontario- pruimen 2073, Washington 1838, Wynpruimen 8—65, Abrikoospruimen 20—73, Précose 13—36, N.H. Suiker peer 912, Zomerappel 932, Yellow Transp. 1138, id. verpakt 4357, al les per 100 kg. VEERE. Vismijn van 14 Aug. 1951. 2383 kg. exp. garnalen 1.482.66, 446 kg schar 3063, 794 kg bot 2760, lil1/] kg tong 961.54, 209 kg rog 18—35.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3