In Wcst-Duitsland worden de buitenlanders op de „Duitse economie" overgeschakeld. ÜD.D. Belastingbiljetten waren voornaamste oor zaak van de „prijzenslag"* Roemeense volk siddert onder rode terreur* UieA Haan Heid Chefarine „4" doet wonderen Analyse van de detailhandel. Prijzen zullen lager blijven dan zes maanden geleden. Het blijft moeilijk voor de winkelier! Tegenstanders verdwijnen naar Donau- Zwarte Zee kanaal» Het einde van het bezettingsstatuut. Nieuwe wanueoniacidoos. En dat betekent; betalen! en over de grenzen. „Korea een der grote Russi sche fouten" „Ik zal West-Irian niet ver geten". Zeven en dertig doden in Italië. Canada laat in 1952 minstens 18000 Nederlanders toe* Woensdag 15 Augustus 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Nadat de maand Mei in een aantal brandies van de detailhandel een niet onaanzienlijke daling van de geldomzetten te zien gaf, bracht de maand Juni in sommige branches „de maand van de prijzenslag"! blijkens de omzet- statistieken van het Economisch Instituut voor den Middenstand in verschei dene branches weer omzetstijging. De omzet in de detailhandel in alcohol houdende dranken nam zelfs aanzienlijk toe ala gevolg van de verwachte accijnsverhoging. In die sectoren van de detailhandel, waar men zich bezig houdt met de verkoop van duurzame consumptiegoederen, werd ten opzichte van Mei J.I. nog enige teruggang geboekt. In de rijwielhandel en de detail handel in sportartikelen liepen de omzetten onder invloed van het seizoen niet onbelangrijk op. Blijkens de gegevens van de spaarbanken vermindert de ontsparing en zulks laat niet na op het omzetverioop in de detailhandel Invloed uit te oefenen. De gevolgen van de omzetdaling in een aantal branches in de duurzame con sumptiegoederensector kunnen in het bijzonder voor middenstandsbedrijven met grote, door middel van credieten gefinancierde voorraden, catastrophaal zjjn. Immers, de onvoldoende omzet be dreigt in de le plaats de liquditeit. In dien de ondernemingen niet tijdig genoeg aan hun verplichtingen kunnen voldoen, zijn zij gedwongen hun grote voorraden benaden de inkoopsprijzen van de hand te doen, teneinde hun bedrijf gaande te kunnen houden en eventueel tegen la gere prijzen te kunnen inkopen Voorts k imt <)e ontvangst vuu dc be lastingaanslagbiljetten de middenstand in tal van branches weinig gelegen. De ze omstandigheden vormen wel de voor naamste oorzaken van de „prijzenslag" in de Jongste maanden. Daarmede is aangetoond, dat de sterke prijsdaling Slechts van tijdelijke aard is, hetgeen jveer niet Impliceert dat de prijzen ln bet najaarseizoen wederom dezelfde hoogte zullen bereiken als ln het eerste kwixtaal van dit Jaar. Daarom Is een Voorzichtige voorraadpolltiek en waar mogelijk een beperking van het assorti ment geboden. TOEKOM v EGWAotl XINGEN. Hoewei het, gezien de zeer labiele politieke constellatie, niet mogelijk is, enige voorspellingen te doen omtrent de toekomst van het prijsverloop, kan het dienstig zijn de factoren, die dit ver loop bepalen nog eens nader te analy seren. Deze factoren zijn: I. De prijsdalingen op de grondstof- len-markten, in hoofdzaak een gevolg van een wellicht tijdelijke onderbreking van de strategische voorraadvorming in de Ver. Staten. Het is duidelijk, dat deze factor weer in het tegendeel kan omslaan, wanneer oorlogsdreigingen acuut worden. 'i. De deviezenpositie van om, laud is ongunstig. Indien deze situatie nog ern stiger zou worden, kan een beperking van de import moeiljjk worden verme den, terwjjl de export zou moeten wor den gestimuleerd. Een beperking van het binnenlands verbruik Is dan onont koombaar. Uiteraard zal zulks ook van invloed zjjn op het binnenlands prijs peil. 3. Het indienen van fabrikanten- of grossiersofferten tegen lagere prijzen, omdat de kleinhandel niet voldoende opneemt. De moeilijkheden in de klein handel vinden vrij snel en in verhevig de mate hun weerslag in de groothandel en in de productie. Tal van producenten zullen er naar streven hun omzetten te behouden ten koste van winst of zelfs met een tijdelijk verlies. 4. Het publiek koopt minder, ten eerste omdat het na het uitbreken van de Koreaanse oorlog boven ogenblikke lijke behoefte heeft ingekocht, ten tweede omdat de prijzen te hoog zijn in verband met de dalende welvaart en ten derde omdat het ln de toekomst wellicht nog prijsdalingen verwacht. Al leen de verminderde koopkracht van het publiek is een blijvend verschijnsel. De kort na Korea ingekochte hamster goederen zullen worden verbruikt en weldra zullen de consumenten weer aan vervanging toe zijn. Bij een ongunstige verandering van de wereld-constellatie zal de hoop op een verder prijsdaling de bodem worden ingeslagen. Op grond van vorengenoemde factoren zal ook bij een handhaving van de huidige politieke toestand enig herstel van de prijzen kun- den worden verwacht, doch op een lager niveau dan zes maanden ge leden, hetgeen tot een licht herstel van de geldomzetten in de detail handel zal leiden. De genomen verliezen en het duurder worden van het crediet zullen de detail handel in duurzame consumptie goederen noodzaken aan de voor- raadpolitiek bijzondere aandacht te schenken. Nog in sterkere mate zul len de detailhandelaren in duur zame goederen, welke een luxueus karakter dragen, voor problemen worden gesteld. Zelfs buitenlanders worden niet ontzien. Zelden bestond er een volk, dat er voorshands zo volkomen hopeloos en verloren voorstaat", aldus kwaliji- ceerde een buitenlandse diplomaat een dezer dagen de positie van het Roe meense volk. Roemenië ligt zo verklaarde hij diep in de Sowjetsfeer en onder vindt in sterker mate dan Hongarije de druk van het economische regiem van het ogenblik. „Sicuranza" (de ge heime staatspolitie) en „militia" (de gewone politie) beschikken over tal rijk personeel en waken tegen alles wat verdacht geacht wordt. Tegen standers van het regiem worden o.a. tewerkgesteld bij een kanaal, dat de Donau en de Zwarte Zee moet ver binden en dat over enkele jaren ge reed zal moeten zijn. Dit kanaal ls tot een begrip gewor den, de omschrijving van een plaats, vanwaar men naar menselijke bereke ning niet meer terugkeert. Vinding die veiligheid waarborgt. De heer J. v. d. Buyser te Halfweg heeft een contactdoos geconstrueerd, die een eind zal maken aan de veel vuldig voorkomende ongevallen bij het gebruik van electrische appara ten. Deze eisen zoals wel bekend, maar niet vaak toegepast, een dub bele beveiliging, een tweede zichtbare aardleiding. Het verschil met deze nieuwe en de reeds bestaande contactdozen is dat, eerst als een aardsleutel, die ver bonden is met de tweede aardleiding van het electrische apparaat, in de daarvoor terzijde van de doos uitge spaarde ruimte is gestoken, een klep voor de doos naar beneden gaat en de stekker in het stopcontact kan worden gestoken. De aardsleutel dus de tweede aardleiding kan pas weer worden verwijderd, als de stekker uit het stopcontact is getrokken. De ar beidsinspectie heeft aangedrongen op snelle productie van deze nieuwe vin ding. BONN. De opheffing van de oorlogstoestand met Duitsland, waartoe een reeks van Westelijke landen kort geleden ls overgegaan, betekent niet dat de verhouding tussen Duitsers en de in een officiële functie werkende buiten landers nu meteen een grondige wijziging heeft ondergaan. Eerder kan men zeggen, dat het besluit de oorlogstoestand op te heffen hier nog in de practjjk van het alledaagse leven en in de practjjk van het regeringssysteem moet worden uitgevoerd. Voor als na leeft de geallieerde bezetting ln dit land nog haar eigen leven in een gemeenschap, die goeddeels nog voor Duitsers ge sloten 1st jes doch vooral voor de verschaffing van de nodige accomodatie. Dit probleem nijpt voornamelijk in 'n overvolle streek als die van Bonn. Se dert buitenlanders de ondersteuning der bezetting bij het zoeken naar een woongelegenheid moeten ontberen, be steden alle nieuwelingen hier de eerste drie tot zes maanden aan het zoeken naar een geschikte woning. Niet omdat er geen woningen be schikbaar zijn, doch omdat de huizen melkers het melken zeer wel verstaan. De woningmarkt is in deze hoofd stad geheel en al uit haar voegen ge- De West-Duitse hoofdstad kent nog verscheidene geallieerde clubs en res taurants, die voor de Duitsers verbo den grond zijn. De meest fameuze zijn „La Redoute", het onder Frans beheer staande gedistingeerde Kurhaus van Bad Godesberg, en het grootste berg restaurant van Duitsland op de Peters- berg. Godesberg vecht sinds jaar en dag om zijn „Redoute" weer terug te krijgen en de buitenlanders vrezen, dat het bezettingsregiem hier inderdaad niet lang meer zal duren. Vrezen, want bij een Duitse exploitatie van dit ge zochte oord moet men er rekening mee houden, dat de prijzen der geneugten er minstens zullen verdubbelen. Met de Petersberg is het een ander geval. Daar maakt het luxueuze res taurant, gebouwd door Keulens „4711- weduwe", deel uit van de behuizing der hoge commissie. Slechts de beambten van dit orgaan en de bezoekers der bu reaux kunnen er genieten van het on volprezen uitzicht over het Rijndal en de Eifel. Wat er met de Petersberg ge beuren gaat wanneer straks de hoge commissie als zodanig zal ophouden te bestaan, is nog een open vraag. In elk geval koesteren de Duitsers de idee, dat zij in het najaar het restaurant met zijn fraaie terrassen weer in bezit zul len kunnen nemen. Als buitenlander gaat men voorts in en om de hoofdstad nog steeds naar een geallieerde „Swimming pool", zorgvuldig met gaas gescheiden van het Duitse domein. Al wie in officiële funitie werkt, profiteert nog van de voordelen, die Amerikaanse, Engelse, Franse en Belgische winkels te bie den hebben. BIJZONDERE VOORRECHTEN AFGESCHAFT. Reeds zjjn de bijzondere voorrechten voor groto categorieën buitenlanders verminderd of afgeschaft. Behalve de ambtenaren van de hoge commissie en van de bezetting zjjn de buitenlanders „op de Duitse economie overgescha keld", zoals het heet. Dit is voor hen een der meest onpopulaire maatregelen geweest. Niet zozeer voor wat de da gelijkse dingen betreft daarvoor zijn er altijd nog uitzonderingen en omweg- raakt in zoverre, dat men met nor male middelen vrijwel niet meer aan bod komt. Slechts wie bereid is twee of vijf duizend mark sleutelgeld op tafel te leggen koopt zich daarmee een leoning, die hij dan zelden bene den tweehonderd mark per maand mag huren. Officicieel heet het sleutelgeld „ver loren bouwkostenbijdrage", een phrase waarvan meestal alleen het eerste woord letterlijk te nemen is. Dit is trouwens het meest duidelijke kenmerk van het veld winnen van de „Duitse economie": het leven wordt voor de hier gevestigde buitenlanders steeds duur der. Als een sombere dreiging voor vele buitenlanders doemt met het eindigen van het bezettingsstatuut nu de Duitse belastinginspecteur op. De aanzienlijke categorie van buitenlanders, die hier nog buiten de belastingwetten valt, zal vroeg of laat ook deze financiële maat regel moeten accepteren. Met de som bere bijgedachte, dat de hoogte van deze belastingen voor een niet onbe langrijk deel wordt bepaald door de ge volgen van de oorlog, welks toestand thans beëindigd is. De bedreiging met tewerkstelling bij dit kanaal is een pressiemiddel, dat o.a. reeds werd gebruikt bij po gingen om het personeel van buiten landers te bewegen tot het geven van inlichtingen. De buitenlanders zelf ontziet men trouwens evenmin. Zo werd onlangs de chauffeur van het Italiaanse gezant schap in Boekarest zelf een Italiaans staatsburger uit de auto van de ge zant gesleept, terwijl hjj voor het lega tiegebouw stond te wachten. Onder deze omstandigheden biedt het volk aldus de diplomaat passieve tegenstand; het werkt zo weinig mogelijk, mede als gevolg van de ongunstige voedselpositie en de achteruitgaande gezondheidstoestand. Een liter melk kost 60 lei, een trui 2500 en een gewoon confectiepak 12.000 lei. Een chauffeur verdient on geveer 8000 lei per maand, waarvan na alle inhoudingen dan 6000 lei over blijft. In Boekarest beschouwt men de kans op een ommekeer van binnen uit als vrijwel nihil. Intussen weet men ook, dat verandering van buiten af oorlog zou betekenen. En geogra fisch ligt het land dan waarschijnlijk niet gunstig en op bijzonder mededo gen van een der partijen wordt niet gerekend. Men vreest voor deporta ties dan en voor de gevolgen van de tactiek der verschroeide aarde. Nederland zal op de Leipziger Messe, die van 2 tot 7 September a.s. wordt gehouden met een omvangrijke collec tieve expositie vertegenwoordigd zijn. De Engelse minister van Defensie, Shinwell, brengt thans in ons land een korte vacantie door. Hij zal geen enkel offcieel bezoek afleggen. De ministerraad heeft de plannen goedgekeurd voor de restauratie en ver betering van de aanleg van het park „Het Valkenberg" te Breda. De Nederlandse handelsman Raoul Albers is door een rechtbank op Jutland tot zestig dagen gevangenisstraf ver oordeeld, wegens het smokkelen van 'n lading met ongeveer vijfhonderd flessen cognac en honderdduizend Amerikaanse sigaretten. Een driemotorige Junker van het Zwitserse leger heeft duizend kilogram brood uitgeworpen voor de dorpen Augio en Braggio in het overstroomde dal van Calanca ten Noorden van Lu gano. Lenins sterfdag (22 Januari) die voorheen in de Sowjet-Unie als een of ficiële gedenkdag gold, zal voortaan als normale werkdag beschouwd worden. Negen leden van de Poolse delegatie op het communistische wereldjeugd- igez. mededeling, aclvcrt.i FEUILLETON door G. P. BAKKER. 92) „Ben je werkelijk gelukkig?" „Ja. Georg is zo goed en zo sterk, een echte man. Von Pappenheim deed hem grove verwijten. Tegen mij wa ren de officieren ook niet zo vrien delijk meer. Misschien was er iets uitgelekt. Toen uw...." „Je", viel Saxon haar in de rede. Ze keek hem even aan met haar groene ogen. „Goed, toen je brief kwam met deze Oosterse parels en Georg mij jullie onderhoud had ver teld, zei hjj: „Verona, ik neem mijn ontslag. Overste Saxon heeft mij een plaats bij zijn ruiters aangeboden. Mijn regiment is uit elkaar geslagen. „En", vervolgde Georg, „toen de overste mij dat pakje voor je gaf, zei hjj dat ik getrouwd moest komen. Op dat ogenblik kon ik zijn bedoeling niet begrijpen, maar nu is het mij duidelijk geworden. Liefste, als je wilt, gaan we samen". „Ik heb de sprookjestuin van mijn dromen achter mij gesloten .Wij zijn gekomen en jullie allen zijt zo goed voor ons geweest", besloot ze haar verhaal. „Wie hebben mij het leven gered en waren goed voor mij?" vroeg Saxon. „De koning heeft Georg zelfs in rang verhoogd". „Zijne Majesteit weet zijn mannen te kiezen", antwoordde de generaal. „Majoor Von Felsen zal het ver bren gen. Hij heeft de goede zijde geko zen, evenals ik. Ik wist wel, dat je hem lief zoudt krijgen", zei de brui degom. „Ik geloof", zei ze met een blik uit haar donkergroene ogen, dat je niet alleen uiterlijk op elkaar lijkt.. Maar kijk, de rondedans begint". Na het feest geleidde de koning de bruid met haar bruidsfreules naar haar slaapkamer in een groot huis aan de markt, dat voor het jonge paar was ingericht. Hü nam haar de bruidskroon van het hoofd, deed haar de witte sluier af. Saxon kwam bin nen gevolgd door de bruidsjonkers. Maar eensklaps scheen een ros flikkerend licht door de vensters. De lakeien gooiden de ramen open. De muziek van Saxon's regimenten plaatste zich op het marktplein. De ruiters reden stapvoets, de helmen en de koppen van de paarden waren feestelijk versierd met groene takken. Honderden fakkels wierpen hun warme rode gloed op de lange rui terstoet, op vlaggen, vaandels en ba nieren, op de gothische puntgevels der hoge huizen van markt en smalle straten. Vrouwen en meisjes hingen uit de verlichte ramen en erkers en wierpen bloemen naar de stoere rui ters, die haar stad hadden behoed voor plundering en verwoesting. Bruid en bruidegom verschenen op het balkon onder luid gejuich, maar toen men de koning met een vrolijke lach op het gelaat achter hen zag staan, loeide er een storm van en thousiasme uit de menigte op. De ko ning legde de rechterhand op de schouder van Marion, de linker op die van Saxon, alsof hij hen in be scherming wilde nemen en als een alles overheersende schreeuw uit één mond schalde uit de duizenden kelen de strijdleuze over de stad: „Sverige! Sverige! Leve de koning!" Dan speelt de muziek het lied van Saxon's huiters en allen zingen mee: Hoera, in 't veld te rukken, De trommels roff'len overal, Om met kartouw en stukken Manmoedig voort te rukken Bij luid trompetgeschal. Er is geen beter leven Dan van een ruiter, welgemoed. Zich in 't gevecht begeven, Tot hoge rang verheven, Krijgt eer en roem en goed. Eindelijk gingen de gasten heen. Alles was stil. Toen zei Marion blozend: „Da pre dikant heeft gezegd, dat ik het zwak kere vat ben, onderdanig moest zijn en gehoorzaam aan mijnen here". ,Maar ik", zei Saxon, „heb ge zworen je nooit te zullen verlaten", en hij nam haar ln zijn sterke ar men. EINDE. festival te Berlijn, onder wie vier leden van het Poolse philharmonische orkest, hebben om politiek asyl in West-Ber- lijn verzocht. Volgens de „Hongkong Standard' hebben de communisten te Peking veer tien buitenlandse rooms-katholieke priesters en achttien Chinese rooms- katholieke leken gearresteerd. De 54-jarige Franse zeeman Vincent Bernardini is te New York gearres teerd. Hij wordt beschuldigd van het smokkelen van heroïne ter waarde van millioenen dollars. Maandagavond zjjn aan de Beierse grens tweeduizend ballonnetjes voor Tsjeco-Slowakije opgelaten met „vrij- heidsboodschappen". Deze actie wordt georganiseerd door 7 anti-communis- tisce organisaties in Europa, Latijns Amerika, Canada en de Ver. Staten. Dinsdagmorgen is de sneltrein Stock olmOslo bij Paalsboda ontspoord. 10 personen werden gewond. Men verwacht dat begin 1952 het eer ste deel van het in tien landen verschij nende werk over Zuid-Afrika's krijgs geschiedenis zal uitkomen. Het eerste deel, dat 350 bladzijden bevat, zal de rol beschrijven, die Zuid-Afrika speelde in de zomercampagne 1942 tijdens de tweede wereldoorlog. Het Britse ministerie van Marine be reidt de vorming voor van een vrijwil lige reserve van de Marine Vrouwen afdeling. Ofschoon de werving pas over enige maanden kan beginnen, wordt gewezen officieren van de Marine Vrou wenafdeling nu reeds gevraagd zich bij de reserve aan te sluiten. Italiaanse douanebeambten troffen Maandag op het strand van Brlndisi een roeiboot aan, waarin zich vier be wusteloze jonge mannen bevonden. Het bleken later uit Joego-Slavlë afkomsti ge politieke vluchtelingen te ztjn, drie studenten en een technicus. Vier dagen tevoren waren zij uit Montenegro ge vlucht en dermate uitgeput door gebrek aan levensmiddelen en water geduren de de overtocht, dat zij het bewustzijn verloren hadden. De Ver. Staten hebben het voornemen landbouw- en irrigatie-installaties ter waarde van ongeveer 6 millioen dollar naar Perzië te zenden teneinde nieuwe gebieden in cultuur te brengen. (Ingez. mededeling, advert.) Geneesmiddel tegen huidaandoeningen, de Jeuk bedaren en I doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. DESSABEWONERS EVACUEREN. Tengevolge van een opleving van bende-activiteiten in de omgeving van Madjenang, zo wordt uit Semarang gemeld, is da bevolking goeddeels ge vlucht. Totaal namen 1065 personen, afkomstig uit dessa Tj Humping en een 17-tal gehuchten uit de omgeving, met achterlating van al hun hebben en houden de wijk naar Madjenang. zegt Grünther. „Het is van zeer groot belang dat West-Duitsland wordt ingeschakeld bij de verdediging van West-Europa", al dus verklaarde de chef van de staf van generaal Eisenhower, luitenaal-generaal Grünther, in een getuigenis voor een Congres-commissie. Het getuigenis dat door de commissie in geheime zitting werd aangehoord is Dinsdag voor pu blicatie vrijgegeven. „Ik ben niet van mening", zei Grün ther, „dat de Sowjet-Unie er ook in Europa in zou slagen een „Koreaanse oorlog" te doen uitbreken, indien zij daarbij slechts van haar vazalstaten gebruik zou willen maken. De Russische satellieten op de Bal kan zijn niet sterk genoeg voor een oorlog. Hun troepen zijn slechts bruik baar, indien zij bij het Russische leger worden ingelijfd. Indien de Sowjet-Unie en haar vazal staten Joego-Slavië zouden aanvallen, zou dit mogelijk het begin van een der de wereldoorlog betekenen". „De tijd", vervolgde generaal Grün ther, „werkt voor het Westen en niet voor de communisten. De geschiedenis zal eens de Koreaanse oorlog als een der grote Russische fouten boekstaven". Prof. Supomo: „Ik zal onze nationale eis, inzake West-Irian niet vergeten", zei Prof. Su pomo, de speciale ambassadeur van de Republiek Indonesia op het vliegveld Kemajoran tegen een journalist van Aneta, voordat hü naar ons land ver trok. Hü zal in ons land met de rege ring en politieke kringen informele voor bereidende besprekingen voeren over de manier, waarop de overeenkomsten van de Ronde Tafel-conferentie kunnen worden opgeheven en het Unie-statuut kan worden .vervangen door een gewoon internationaal verdrag. „Ons doel is tussen Indonesië en Ne derland een werkehjke samenwerking tot stand te brengen, vrij van enige psy chologische druk en voordelig voor bei de partüen", aldus Prof. Supomo, die overtuigd, zeide te zün, dat ons land de bedoeling van Indonesië zal begrijpen. Autobus met toeristen reed in 13 m. diep meer. Zeven en dertig personen zün ver dronken toen gisteren een autobus in het Venostadal in Italië in een klein meer reed. Slechts één vrouw werd gered; zij wist op het laatste moment uit het raam te klimmen. Onder de slachtoffers bevinden zich Italianen en buitenlanders. De bus verloor een wiel, reed daar door de weg af en stortte 25 meter omlaag in het meertje dat dertien me ter diep is. Duikers zijn bezig het voertuig te bereiken. Onder (jg V LEEDVERMAAK. Het gaat met Indonesië de verkeer de kant uit. De berichten in de „Java- post", waarvan wij in dit nummer melding maken, mogen wat erg sen sationeel getint zijn het valt niet te ontkennen, dat de communisten riteer dan actief zijn en er moet wel een kern van waarheid schuilen in de be richten die van een staatsgreep ge tuigen, gezien de grootscheepse raz zia's en het stijgende aantal arresta ties, waartoe de regering haar toe vlucht heeft genomen. Hiervan spreken trouwens ook de brieven, die men uit Indonesië ont vangt. De Nederlanders in Indonesië zij ervan overtuigd, dat de communis tische infiltratie hand over hand toe neemt en dat president Sukarno wel de langste tijd in het paleis heeft ge resideerd. Men gelooft niet, dat, als gevolg van een staatsgreep, Indonesië in de eerstkomende dagen of weken zich zal aansluiten bü het rode China waarschijnlijker zal er een tussen periode zijn met een wat linkser fi guur dan de oppportunist Sukarno op de presidentszetel Het zal het recept zijn van de langzame „onbloedige re volutie", die zijn bekroning zal vinden in een onbloedige putsch, waarmee een einde gemaakt zal worden aan de nog overgebleven schijn van wes telijke democratie. Men zie maar naar de Balkan-landen. Nu is het toedkoop te zeggen. „Ja, ja.dat hadden we wel voorspeld en er bij te denken: „Nu krijgen de heren Sukarno en Hatta dan einde lijk hun trekken thuis en ze hebben het verdiend ook!" Leedvermaak be hoort tot de slechte menselijke eigen schappen'. Hetzelfde leedvermaak had. men kunnen koesteren toen de com munisten Zuid-Korea binnenvielen, want ook deze republiek was niet een van de meest integere; ook hier kon men spreken van Amerikaans maak werk. Maar toch strijden onze jongens in Korea ter wille van het algemeen belang, in het kader van de Ver. Na ties, tegen het communisme. In Indonesië is het nog niet zo ver en God geve dat het niet zo ver komt! Maar wel ligt hier al een taak voor de Nederlandse staatslieden, zo nodig met behulp van de Ver. Naties, Al heeft Nederland dan geen wette lijke verantwoordelijkheid meer voor de gang van zaken daar een mo rele verantwoordelijkheid voor wel en wee van deze mensen is er nog altijd. En dit bewustzijn is beter dan leed vermaak! (Ingez. mededeling, adveit i BEROEMDE GENEESMIDDELEN INÉÉN TABLET tegen pijnen en griep 20 tabletten i F 0.75 Onthulling gedenkteken gesneuvelde grenadiers en jagers. Met het oog op de voorgenomen onthulling van het gedenkteken voor de gesneuvelde grenadiers en jagers aan de Hofweg te 's-Gravenhage, waarvan de datum nog niet is vast gesteld, deelt de commissie voor het gedenkteken mede, dat de nagelaten betrekkingen dezer gesneuvelden, de oorlogsinvalide grenadiers en jagers alsmede zij, die reeds van hun daad werkelijke belangstelling hebben doen blijken, zich voor bijwoning der plechtigheid voor 22 Augustus kunnen wenden tot de voorzitter: Kolonel der Jagers b. d. D. Scherpenhuyzen, Pas- calstraat 46 te Amersfoort. Tien doden bij vliegtuigramp. Minstens tien personen zijn om het leven gekomen bij een vliegtuig ramp in de staat Washington toen een B-50 vliegend reuzenfort neerstortte, waarbij het enkele huizen ramde. Brandweerlieden zijn nog op zoek naar meerdere slachtoffers. Radio-Peking stelde de V.N. voor een impasse verantwoordebjk, indien zü aan hun voorstel vasthouden en weigeren het juiste en redelüke com munistische plan voor een demarcatie- lün langs de 38ste breedtegraad te be spreken. Vliegende schotel boven Kotaradja? Naar „Abadi" meldt, hebben dui zenden inwoners van Kotaradja op grote hoogte boven de stad een voor werp zien passeren, dat op een raket leek. Het bewoog zich met grote snel heid in de richting West-Oost voort met achterlating van een rookspoor. De neus straalde een verblindend licht uit. Velen vermoeden, dat het voor werp een vliegende schotel is ge weest, hoewel naai het verluidt men in kringen van het leger van oor deel is, dat het bewuste voorwerp een reactievliegtuig moet zijn geweest van een nog onbeke id type. De Nederlandse torpedobootjager „Van Galen" heeft, na zich bü de Ver. Naties-vloot te hebben gevoegd, deelge nomen aan het beschieten van het ge bied van Tsjongdjin aan de Oostkust van Korea. De „Van Galen" opende het vuur op bruggen, spoorlünen en troepen concentraties. 370 granaten werden af gevuurd. Voor invoer van montagewoningen wende men zich tot de Canadese douane. Twaalfduizend landbouwers en zesduizend personen uit andere beroepen zullen volgens het schema 1952 naar Canada kunnen vertrekken. Hierby ko men nog enige duizenden relatie- en familiegevallen. De Centrale Stichting Landbouw- emigratie is druk doende voorbereiden ds werkzaamheden voor deze landver huizing te verrichten. Men hoopt, dat gegadigden zich tüdig bü een der drie emigratie-centrales zullen aanmelden. De verenigingen op het gebied van landverhuizing beijveren zich om aan staande landverhuizers de Engelse taal zoveel mogelyk bü ts brengen en voorts wordt bü landbouwers op het leren van machinaal melken aangedrongen. Volgens ds laatste gegevens worden geen invoerrechten op kapitaal-goede ren als landbouwmachines van Immi granten April lü geheven, indien zü tussen 10 «n 11 April 1949 ln Canada zün aangekomen. Deze regeling geldt voor hen tot 11 April 1952. Voor montagewoningen zal door de Canadese douane geval voor geval wor den bekeken, of vrijdom van invoerrecht kan worden verleend. Verzoeken van bonafide immigranten hieromtrent zul len welwillend overwogen worden. Mon tagewoningen zullen moeten voldoen aan de plaatseiyke Canadese bouwvoor schriften. Broeikassen zullen niet tot de goede ren, welke voor vestiging nodig zün, worden gerekend. Voor invoer daarvEul is Invoerrecht verschuldigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2