RUSLAND ZAL DE CONFERENTIE TE SAN FRANCISCO BIJWONEN. Engeland en Irak worden het eens over het olievraagstuk* AMERIKA VERLEENT SPANJÈ 400 MILLIOEN DOLLAR. Respect gevraagd voor de arbeider als schepsel Gods» Noors schip vergaan» PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Moraal en practijk Als een onweersslag uit een heldere hemel Formele bijeenkomst van belangrijk treffen tussen Oost en West. Na drie maanden onderhandelen STOKES BOEKTE BELANGRIJKE RESULTATEN. A'j k SNIPPER NIEUWS 1 Amerika onderscheidt Nederlanders in Korea. In Westkapelle werd eerste nieuwe weywijzer ontüuld. Men praatte over uithangborden, ondergordijnen en woningen» Uitgave Stichting „Zeeuwscb Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2433, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1941 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DINSDAG 14 AUG. 1951 Sledewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Sir W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Sliddelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergan van Zon en Slaan Woensdag: Zon op 5.21 u., onder 20.08 u.; Maan op 19.44 u., onder 2.20 u. Hoogwater op Woensdag 15 Aug. Vlissingen: 12.15 u. 2.01 m., u. m.; Terneuzen: 0.17 u. 2.08 m., 12.45 u. 2.19 m.; Wemel- dinge: 1.29 u. 1.66 m., 14.02 u. 1.70 m.; Zierikzee: 1.15 u. 1.44 m. 13.45 u. 1.46 m. DE BEVOLKING van ons land groeit gestadig. Dit is allereerst een verblijdend verschijnsel, maar onmid dellijk daarna ook zorgwekkend. Ver blijdend, omdat deze bevolkingstoe name (in 1950 met niet minder dan 174.225) een bewijs is, dat het met onze volksgezondheid uitstekend ge steld is. Het sterftecijfer is aanzien lijk lager dan voor de oorlog: het ver schijnsel, dat de mens gemiddeld ouder wordt dan vroeger heeft zich ook in 1950 gemanifesteerd. En ook de zuige lingensterfte neemt nog steeds af: het sterfetecijfer was in 1935 3,7 per dui zend levendgeborenen, in 1939 nog 3,4, terwijl dit getal in 1950 gedaald is tot 2,5 per duizend. Maar behalve verblijdend is het ook zorgwekkend. Want al deze jonggebo renen worden mannen en vrouwen en eisen straks hun plaats op in het ar beidsproces, eisen hun deel van de toch al dunne boterham, die Nederland nog verdient. En dan kan men emigreren wel aanprijzen als het middel voor alle kwalen, maar in 1950 zijn er meer Ne derlanders uit Indonesië gerepatriëerd, dan er naar andere landen zijn geëmi greerd. Als men het probleem van Nederlands overbevolking beziet, dan is de emigratie weinig meer dan een druppel op een gloeiende plaat. ECHTER, om deze zaken gaat het ons ditmaal niet. Een goed opmerker zal geconstateerd hebben, dat wij bij het bespreken van deze bevolkings groei één factor buiten beschouwing hebben gelaten: het aantal jonggebore nen. En daarover willen wij het dit maal wél hebben, daar dit cijfer al sinds 1946 een dalende lijn vertoont. In 1950 werden bijna 55.000 kinderen minder geboren dan in 1946. Op zich zelf is dit niet zo vreemd, daar immers ook het aantal huwelijken sinds 1946 js teruggelopen. De hausse op de hu welijksmarkt is voorbij, ai kan er nog altijd van een „willige stemming" ge sproken worcten. Gaat men echter de cjjfers na van het aantal eerstgebore nen, dan blijken deze aantallen veel sneller te zijn teruggelopen dan het aantal huwelijken. En daarvoor kan maar één reden zijn: dat veel me:r huwelijken gedurende de eerste jaren kinderloos blijven dan dit voorheen het geval was. En men behoeft zijn oor m -r te luisteren te leggen om te weten wat hiervan de oorzaak is: niet de natuur maar de wil beslist in deze tot kinderloosheid! DIT IS de donkere vlek op het ver blijdende van de bevolkingstoename. Want dit is een vlek op de ziel van ons volk en wij betwijfelen het of iemand dat kan betwisten. Wij zien deze dingen bij het licht van Gods Woord, waarin Hij tot ons komt met het bevel: „Vermenigvuldigt U en be volkt de aarde!" Maar ook zij, die dit niet erkennen, kunnen toch bezwaarlijk volhouden, dat het kinderloze huwelijk Cook het kinderloze huwelijk in de eerste jaren) in overeenstemming is met de natuur. Het ligt in de aard der vrouw, dat zij verlangt naar het moederschap. En als zgetrouwd is en het moederschap niet wenst, dan verloochent zij naar aard. En de man, die haar dat moe derschap onthoudt, handelt immoreel. En denk nu niet, dat dit een echt or thodox stokpaardje is orthodox protestants u orthodox rooms-katho- liek L.U., volkomen vrijzinnige en niets gelovende mannen: psychologen, zenuwartsen, vrouwenartsen, enz. zul len U precies hetzelfde vertellen. Zij komen, zij het langs een andere weg, tot precies dezelfde conclusie Ook zij veroordelen dit niet-wilien als immo reel! MAAR NU de practijk! Het is ge makkelijk dit alles te vertellen aan een jong gehuwd paar, dat bij de gratie van de hoofdbewoners ergens een zol- di neeft gehuurd of twee heef kleine kamertjes, waar men zich nauwlfjks keren of wenden kan. Maar als man en vrouw U dan aankijken en vragen: „Hoe moet het dan als het kind een maal ter wereld is? Krijgen we dan een huis, waarin we ook inderdaad een kind kunnen groot brengen?" zie, dan is het antwoord moeilijk. Wie wel eens in de achterbuurten van grote steden heeft rondgekeken en gezien heeft hoe kinderen en ouders daar soms in één kamertje samenhokken; wie de degenererende gevolgen hier van gezien neeft en de hieruit voort gekomen geestelijke nood heeft ge peild die durft het woord immoreel zeker niet in de mond te nemen. Die zwijgt stil en vraagt maar liever niets! Er is over de woningnood al veel en velerlei geschreven en er is ook al vele malc.i op de morele gevaren gewezen, die aan die nood zijn verbonden. Welnu, hier is dit morele gevaar dan in harde cijfers uitgedrukt: het snel teruglopende cijfer van het aantal eerstgeborenen. Er is uit dit moeras maar één uit weg: niet meer praten, zelfs niet meer praten over moreel en immoreel werken! Zorgen dat er huizen komen! Snel en veel! Daartoe moet ieder zijn steentje bijdragen, ieder op zijn eigen wjjzè. Want als de practijk de moraal in de weg staat is het zaak eerst het obstakel op te ruimen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de Sowjet-TJnie de uitnodiging om de conferentie over het Japanse vredes verdrag bij te wonen, heeft aanvaard. De conferentie zal op 4 September te San Francisco beginnen. De leider van de Russische delegatie zal Gromyko, de minister van Buiten landse Zaken, zyn. Andere leden van de delegatie z\jn Panjoesjkin, de am bassadeur in Washington, Zaroekin, ambassadeur in Londen en Golimsky van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Deze bijzonderheden werden Zondag aan de Amerikaanse ambassadeur in Moskou medegedeeld. Waarnemers in Washington zijn zeer verrast, dat de Sowjet-Unie heeft toe gestemd aan de conferentie te San Francisco deel te nemen zonder dat communistisch China deelneemt. De vraag doet zich voor, of de Rus sen van plan zijn de besprekingen te hinderen en het de delegaties onmoge lijk te maken het voorgenomen doel te bereiken. Men neemt aan, dat het eer ste geschilpunt zal zijn de toelating van communistisch China. Een woordvoerder van het departe ment wilde geen commentaar leveren op het Sowjetrussische besluit om aan de conferentie, waarvoor 49 landen zijn uitgenodigd, deel te nemen. Hij zei, dat de voorbereidingen voor de conferentie bevredigend verlopen en dat volledige deelneming wordt verwacht. Tot nu toe hebben ongeveer 24 landen te ken nen gegeven, dat zij aan de conferentie zullen deelnemen. De Sowjet-nota waarin de uitnodiging wordt aanvaard, geeft geen aanwijzing of de Sowjet- regering het vredesverdrag zal onder tekenen. LONDEN REAGEERT. In diplomatieke kringen in Londen meent men, dat het deelnemen van de Sowjet-Unie aan de conferentie te San Francisco een formele bijeenkomst zal maken tot een belangrijk treffen tus sen Oost en West. De Sowjet-Unie heeft herhaaldelijk te kennen gegeven, dat zij geen vredes verdrag zou tekenen, waaraan de Chi nese volksrepubliek geen deel zou heb ben, en verwacht moet worden, dat de Sowjet-delegatie de grondbeginselen van het verdrag zal betwisten. De plannen zijn, dat de conferentie van 4 tot 9 September zal duren en de on dertekenaars slechts verklaringen over het verdrag zullen afleggen. Er is in dit tijdbestek geen ruimte voor debat ten over grondbeginselen. Men zou voor de keuze komen te staan de con ferentie te sluiten of te verlengen op een ogenblik, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de drie grote Westelijke mogendheden besprekingen moeten voeren in Washington en Ottawa. Voorts meent men in diplomatieke kringen, dat het besluit van de Sow jet-Unie de invloeden in New Dehli, die tegen de mede-ondertekening van In dia zijn, versterken zal. PARIJS. Een woordvoerder van het Parijse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zich in gereserveerde zin uitge laten over de Sowjetrussische deel neming aan de besprekingen over het vredesverdrag met Japan. In politieke kringen, waar het nieuws opwinding heeft veroorzaakt, beschouwt men de stelling, dat in de Russische houding een verandering is ingetreden met een zekere scepsis. Men ziet in de Sowjet- stap een nieuwe fase in de „vredes campagne", in zo verre, dat de jongste stap de Amerikanen in hun politiek zc i kunnen hinderen. Men vreest in zekere kringen voor obstructie van Russische zijde. In regeringskringen te Bonn werd de stap toegejuicht. DE RAZZIA TE MEDAN. Over de razzia te Medan, waarvan wij gisteren melding maakten, zjjn nog geen nadere mededelingen te verkrijgen. Op vragen van Aneta antwoordde de procureur-generaal, dat er nog geen mededelingen aan de pers verstrekt worden. Ook weigerde hp antwoord te geven op de vraag of de actie van Dja karta uit of dat zjj plaatselijk was in gezet. Het gebeurde werd door de le den van het Indonesische parlement druk besproken. Sommigen hunner had den de indruk, dat de actie birtnen het raam van algemene centrale richtlijnen plaatselijk was ingezet. TUINBOUWPRODUCTEN NAAR ENGELAND. Voor van peren heeft men goede verwachtingen. In Nederlandse tulnbouwkrlngen is men zeer tevreden over de uitvoer van groenten en fruit naar Engeland. Hoewel men zich realiseert, dat zo wel de vertraging van de Engelse oog sten als een zekere krapheid in de pro ductie daar rollen ten gunste van de Nederlandse producten spelen, verheelt men zijn vreugde toch niet, dat de hou ding van de Engelse regering dit jaar veel soepeler is, dan voorheen. Enge land staat in de rij der afnemers van Nederlandse tuinbouwproducten op de tweede plaats na West-Duitsland. Maar het groeit voor ons in betekenis, nu zich steeds weer moeilijkheden bij de afzet naar West-Duitsland en België voordoen. De uitvoer van appelen en peren naar Engeland is geliberaliseerd. Vooral voor peren heeft men in tuinbouwkringen verwachtingen met betrekking tot de Engelse markt. Engeland zelve heeft dit jaar een vrij goede appeloogst, zodat men ai Nederlandse zijde uitziet naar andere afzetgebieden voor appelen. De Sowjet-Unie heeft Maandag de Britse, Amerikaanse en Franse bezet tingsmachten in Duitsland en Oosten rijk beschuldigd van het onwettig ge bruiken van radiogolflengten en het or ganiseren van een radio-oorlog tegen de communistische landen. Na drie maanden van onderhandelen hebben Engeland en Irak gisteren een nieuwe olie-overeenkomst getekend. Volgens de nieuwe overeenkomst zal Irak 50 van de winsten ontvangen der Iraqi Petrouleum Company, Basrah Petroleum Company en Mosul Petroleum Company. Bepaald is, dat de Iraqi Petroleum Co. en de Mosul Petroleum Company van 1954 af jaarlijks 23 mil- lioen ton olie en de Basrah Petroleum Company van einde 1955 af jaarlijks 8 miilioen ton ruwe olie zullen produceren. Wanneer er in de toekomst schik kingen worden getroffen tussen de regeringen der omliggende landen en de oliemaatschappijen welke tot resultaat hebben, dat één of meer dezer landen hogere inkomsten per ton geproduceerde olie ontvangen dan Irak, dan zal de regering van Irak het recht hebben een overeenkomstige verhoging te ver zoeken. In het bestuur der oliemaatschappij en zullen een aantal Irakezen zitting hebben. Benoeming van buitenlandse employé's door de oliemaatschappijen De Amerikaanse Senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen heeft het plan goedgekeurd om Spanje militaire en economische bij stand ter waarde van 400.000.000 dollar te verlenen. De Commissie verwierp de critiek van haar subcommissie (die met enkele leden een reis door Europa heeft gemaakt) op het Spaanse regiem. De sub-commissie had aangeraden de bijstand te verlenen onder voorwaarde, dat de Spaanse regering de door het Spaanse volk beminde vrijheden zou bevorderen. De voltallige commissie echter schrapte de desbetreffende pas sages uit het rapport. De commissie zegt van oordeel te zijn, dat het voor Spanje van essen- tiëel belang is, dat het opgenomen wordt in het grote plan voor defensie tegen agressie. De sub-commissie daarentegen had verklaard, dat het thans in de practijk niet mogelijk was wegens een aantal uiteenlopende redenen om Spanje of Joego-Slavië uit te nodigen lid te wor den van het Atlantische Pact. Het voorstel van de sub-commissie om het daarheen te leiden, dat het geld ge bruikt werd voor militaire en econo mische zaken die Spanje en de Ver. Staten in de grootst mogelijke mate zouden dienen, werd door de voltallige commissie goedgekeurd. LIJK VAN AMSTERDAMMER TE KOUDEKERKE AANGESPOELD. Zaterdag is op het strand te Koude- kerke het lijk aangespoeld van een 37- jarige Amsterdammer. Vermoedelijk betreft het hier het stoffelijk overschot van een in zee verdronken bader. De recherche heeft de zaak in onderzoek. Raad vau Vakeentralen telegrafeert Ministerraad. WONINGWET BOUW 1950 HEEFT INGRIJPENDE GEVOLGEN. De Raad van Vakeentralen heeft een telegram gestuurd aan de Minister raad, waarin hij zegt kennis te heb ben genomen van de wijziging van 2 Augustus van de beschikking bijdragen Woningwetbouw 1950. De Raad stelt vast, dat de conse quentie van deze wijziging betekent een huurverhoging voor nieuwe wo ningwetwoningen en voor reeds ge bouwde woningwetwoningen. Deze huurverhoging zal vergaande gevolgen hebben voor de loon- en prijs politiek. De Raad verzoekt derhalve de Raad van Ministers dringend op kor te termyn een onderhoud toe te staan, teneinde de maatregel en baar gevol gen nader te bespreken. Een groot Amerikaans vliegtuig is tegen een heuvel in de staat Washing ton te pletter gevlogen. Tenminste 9 personen zijn omgekomen. Het mili taire gerechtshoi te Warschau heeft vier Poolse generaals gevonnist. De razzia's op Oost-Sumatra hebben meer dan 1000 arrestanten opgeleverd. Dr. Kauman heeft gisteren de besprekin gen inzake de problemen van de han del tussen Oost- en Wset-Duitsland hervat. De Amerikaanse regering heeft de internationale handelscommis sie van de Ver. Naties ervan op de hoogte gesteld, dat zij voornemens is alle tariefconcessies, die zij krachtens de algemene overeenkomst voor handel en tarieven aan Tsjecho-SIowakije heeft verleend, in te trekken. In de Haagse speelclubs praat men genoege- Ijjk onderling of legt men onschuldig een kaartje, als de politie een inval doet. Een bommenwerper is bij Rich mond in Engeland in botsing gekomen met een zweefvliegtuig. 8 personen kwamen om. DOOR WALCHERENS NACHTELIJKE DREVEN, Zoals reeds eerder werd mede gedeeld, heeft het bestuur van de Mid delburgse Gymnastiekvereniging Me- dioburgum het plan opgevat om in het kader van de viering van haar 60-jarig bestaan ook nog een nachtmars rond Walcheren te organiseren. Thans kan worden medegedeeld, dat de belang stelling voor dit plan onder de wan delaars zo groot is, dat de tocht defi nitief doorgang zal vinden in de nacht van 25 op 26 Augustus a.s. Reeds werd ingeschreven door eenheden van de Marine, de Luchtdoelartillerie en de Koninklijke Marechaussee. zal niet meer geschieden zonder beves tiging door het ministerie van Econo mische Zaken van Irak. De oliemaatschappijen zullen jaar lijks 50 Irakese studenten voor hun rekening naar Britse universiteiten zenden om opgeleid te worden voor de olie-industrie. Zij zullen voorts op hun kosten te Kirkoek een school stichten voor opleiding van Irakezen in techni sche kwesties, die met de olie-industrie verband houden. De overeenkomst zal bq goedkeuring door het Parlement van Irak op 1 Ja nuari 1951 in werking treden. STOKES, Voordat dit resultaat bereikt was, had Stokes zich optimistisch uitgelaten. „Ik heb een schip te water gelaten", zo zei hij. Ik heb de afgevaardigden de basis van een mogelijk accoord ge geven. Overeenstemming over de voor naamste trekken van een accoord zal de volgende stap zijn. „In mijn voorstel erkent de Britse regering het principe der olie-nationa- üsatie." „In de tweede plaats zal de Anglo- Iranian in Perzië ophouden te bestaan Haar activa zullen tegen vergoeding aan de Perzische regering worden over gedragen." Het voorstel doet niets af aan de rechten van de Britse regering. De Perzische minister van Onderwijs, Sandjabi had tevoren verklaard, dat hij optimistisch was na de voorstellen van Stokes gezien te hebben. PRODUCTIEVERHOGING IS NOODZAKELIJK. CHRISTELIJKE FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS FRANKFURT BIJEEN. TE De waardigheid der menselijke persoonlijkheid van do arbeider als schepsel Gods, het evenwicht tussen productie- en afzetmogelijkheden en afwijzing van alle Zondagsarbeid anders dan om redenen van technische aard, zyn de voor waarden tot verhoging van de productie. Dit is in kort de inhoud die de Bestuursraad der Internationale Federatie van Christelijke Fabrieks- en Trans portarbeidersbonden te Frankfurt a Main aanvaardde. De heer C. van Baren uit Nederland hield een referaat over de jongste ont wikkeling van het economisch leven, met name wat betreft de verplaatsing van de arbeid van de landbouw naar de industrie, handel en vrije beroepen, de toeneming van de deelarbeid en de intellectualisering van de arbeid, waar door het ongeschoold karakter van de fabrieksarbeid steeds meer plaats maakt voor gespecialiseerde arbeid. Voorzitter was de heer J. Roscum uit België. Op 10 Augustus j.l. zijn door de com mandant van de tweede Amerikaanse infanterie-divisie onderscheidingen uit gereikt aan zes leden van het Neder lands detachement in Korea. De Silver Star hebben ontvangen de luitenant kolonel W. D. H. Eekhout uit Den Haag, de majoor G. N. Tack uit Hil versum en de eerste luitenant C. Mon- terie uit Den Haag. De bronzen ster ontvingen de kapi tein C. J. van der Sluys uit Den Haag, do kapitein T. de Haan uit Leeuwar den en de sergeant der eerste klasse J. J. Sonke uit Driebergen. Het onderscheidingsteken van de „Unit Citation", op 10 Mei j.l. toe gekend aan het gehele detachement, wérd op 9 Augustus j.l. officieel uitge reikt door generaal James van Fleet. De „Unit Citation" is niet alleen toe gekend aan ons detachement, maai ook aan de gehele tweede Amerikaanse in fanterie-divisie, waarbij het Neder landse bataljon is ingedeeld. SCHEPEN IN MOEILIJKHEDEN. Het 1116 ton metende Noorse s.s. „Bers" meldde radiografisch, dat de bemanning het vaartuig in de red dingboten had verlaten naby de Dog- gersbank. Het schip maakte sterke slagzy en is volgens latere berichten gekapseisd. Een Noors vliegtuig heeft de reddingboot gesignaleerd. Het ge lukte een Deens vissersvaartuig 6 op varenden te redden. De reddingboot werd niet gezien. De Duitse treiier „Adolf" pikte 8 Noorse overlevenden op, waaronder de gezagvoerder zich bevond, alsmede de tweede stuurman, de tweede machinist en andre officieren. Ook de Mitchell B 25 van het vlieg veld Valkenburg nam aan de opspo ringspogingen deel. Het stoomschip „Carrena" heefi ten Westen van Denemarken eveneens om hulp verzocht. Het schip drijft in Noordoostelijke richting al. De sleep boot „Holland" van de Firma Doeksen op Terschelling bevindt zich op 35 mijl atstand van het in nood verkerende schip. Later seinde het schip op eigen kracht naar Hamburg te stomen. Besprekingen te Kaesong. KRASSE BHSCHUDIGINGEN VAN RÜOD-CHINA. Generaal Nam II heeft op de bijeen komst van gisteren te Kaesong de hou ding van de verbondenen ten aanzien van het vaststellen van een demarca tielijn en een- neutrale zone aan scher pe critiek onderworpen. De generaal zei o.a.: „Ik hoop, dat de Ver. Naties haar misdadige eisen aan een nader onderzoek zullen onder werpen en onze voorstellen oprecht in overweging zullen nemen. De Commissaris der Koningin in Zee land, jhr mt A. F. C. de Casembroot, heeft gistermiddag te Westkapelle, aan de voet van de vuurtoren, de eerste nieuwe wegwijzer onthuld van het 18- tai dat de A.N.W.B. deze week op het eiland Walcheren zai plaatsen. Hij deed dit in tegenwoordigheid van een groot aantal autoriteiten, burgemeesters van de Walcherse gemeenten Aagtekerke, Oostkapelle, Westkapelle en Afelisker- ke,de loco-burgemeester van Vlissingen, ue hoofd-ingenieur-directeur van de itykswaicrstaat, ir Heyblom, het hoofd van de dienst Ruilverkaveling, ir v. d. W'erff, het bestuur van de polder Wal cheren en verscheidene A.N.W.B.-eon- suls op Walcheren. Nadat het gezelschap in het Bonds- hotel „De Valk" bijeen was gekomen begaf men zich naar de te onthullen wegwijzer. Hier herinnerde de directeur Wegen en Verkeer van de A.N.W.B., de heep A. G. M. Boost, het gezelschap aan de verwoesting van Walcheren en de we deropbouw. Het plaatsen van de nieu we wegwijzers zag hij als een onderdeel van het herstel. Dat één arm van de wegwijzer (na melijk in de richting Veere) na de ont hulling weer „verhuld" moest worden, kon de A.N/vV.B. niet voorzien. Dat deze weg nog niet gereed is, ligt name lijk aan liet ontbreken van het verhar dingsmateriaal Silex, dat door de aard verschuiving op de .Pietersberg te Lim burg bedolven werd. OOK VOOR DE INWONERS. „Niet alleen voor toeristen en zaken lieden zijn deze nieuwe wegwijzers van belang", zei jhr de Casembroot, die ver volgens het woord voerde, „doch ook voor de inwoners van Walcheren zelf. Want velen weten op hun vernieuwd» eiland de weg nog niet!" Hierna ver wijderde hij de A.N.W.B.-vlag, waar mede de wegwijzer was omhuld. Nadat na hem nog namens de Wal cherse gemeenten, Durgemeester Tyde- man van Westkapelle een dankwoord tot de A.N.W.B. nad gesproken, bega ven de genodigden zien weer naar net Bondshotel „De Valk" waar men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. Nadat de nieuwe wegwjjzefs geplaatst zullen zijn, zal de A.N.W.B. volgende week aanvangen met het plaatsen van de bekende paddestoelen langs de duin rijwielpaden tussen VlissingenZoute- iandeWestkapelle en Oranjezon. Dit werk zal vermoedelijk aan het eind van de volgende week gereedkomen. GEMEENTERAAD MIDDELBURG. De Sowjetrussische consul te Marie- hamn, de hoofdstad van de Aaland- eilanden, Aleski Sokolof, is naar Mos kou teruggeroepen. Omtrent de reden van zijn terugroeping deelde Sokolof niets mede. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Meer zonneschyn. Wisselend bewolkt met plaatselijk nog enkele buien. Matige Westelijke wind. Dezelfde of iets hogere tempe raturen dan gisteren. OOST- EN WEST-DUITSLAND TWISTEN OM LETTERS OP SPOORWAGONS. De Oostduitse spoorwegen hebben geweigerd Westduitse goederenwagons, die met de nieuwe registratietekens „D B" (Deutsche Bundesrepubliek) i.p.v. „D R" (Deutsches Reich") ge merkt zyn, in Oost-Duitsland toe te laten. De Oost-Duitsers zouden be zwaar maken tegen de letter „B". Vol gens de Westduitse spoorwegen be dreigt de nieuwe maatregel het goede renverkeer naar Beriyn en Oost-Duits land ernstig, doch later 'leeft een func tionaris van de spoorwegen verklaard, dat geen groot aantal wagons onder het verbod vallen. Een functionaris in Berlijn hooft ver klaard, dat als de Oostduitse spoor wegen weigeren „D B"-wagons toe te laten, de Westduitse autoriteiten als tegenmaatregel Oostduitse wagons, ge merkt met „D D R" (Deutsche Demo- kratische Republik), zouden kunnen weigeren. Na enigo discussie nam de gemeen teraad van Middelburg gisteren de ver ordening tot bevordering van stads- schoon aan, waarbij op voorstel van de heer M. Wattel (A.R.) de mogelijkheid tot beroep op de raad werd ingesteld. De heer Wattel drong aan op soepele toepassing van de verordening. Moe ten de uithangborden nu overal ver dwijnen? zo vroeg hij. Voorts wilde de heer Wattel in de commissie, die ver zoeken moet behandelen, ook opgeno men zien vertegenwoordigers van han del, nijverheid en ambacht. Deze ver tegenwoordigers zouden door de orga nisaties moeten worden aangewzen. De heer P. Meliefste (A.R.) vond de Prov. verordening voldoende en achtte de plaatselijke verordening niet direct noodzakelijk. De burgemeester, mr dr N. Bolke- stein, antwoordde, dat middenstanders reeds zitting hebben in de commissie, waardoor hij een andere samenstelling niet nodig achtte. Volgens de burge meester verandert er in de bestaande toestand weinig. Hij had geen bezwaar tegen het scheppen van de beroeps- mogelijkheid. De heer Wattel stelde hierna bij amendement voor beroep op de raad mogelijk te maken, gebonden aan een termijn van 14 dagen. Met 14 tegen 3 stemmen werd dit amendement aan genomen. Tegen stemden de wethou ders Kögeler (A.R.) en Geers (Arb.), alsmede mr P. van Empel (C.H.). De verordening werd hierop z.h.s. goed gekeurd. De raad besloot voorts de vaststelling van verkeersmaatregelen aan B. en W. te delegeren. Aan het bestuur van de Chr. school aan tZand werd geen medewerking verleend tot het aanschaffen van ondergordijnen voor de school. Voor het herstel van oorlogsschade aan 16 woningwetwonin gen aan de Lage Weg werd een cre- diet van f20.417.50 gevoteerd. Woningdebat. Zowel de Comm. van Financiën als van Bijstand konden het over het voor stel om het perceel Seisweg 29 op të knappen niet eens worden. Men vrees de, dat het geheel te duur werd. B. en W., zo deelde mr Boikestein mee, hebben deze zaak bekeken uit een oogpunt van volksgezondheid. Middel burg zou 8 of 9 artsen moeten hebben, terwyi er nu 5 zyn, alsmede mevr. Fel en de arts Boerwinkel, die in dé eerste plaats in St. Laurens werkzaam is. Daarom stellen B. en W. voor dé woning aau de arts te verhuren. Dé raad kon zich tenslotte z.h.s. met het voorstel verenigen. Besloten werd verder in principe te besluiten met de werkzaamheden, ver bonden aan de afstandsgasvoorziening in Zeeland, te beginnen. Ook het cre- diet van f 19.400.t.b.v. de straat verlichting voor de Nieuwe Vliss. weg en Lage Weg werd \crleend. Het pand Poelendaeleweg 43 werd ver kocht aan de heer C. Chr. Westering, terwijl de 34 houten en 74 maycrete- woningen van het Rijk werden gekocht. Met deze aankoop is resp. f 45.637.16 en f 129.849.57 gemoeid. Met het advies van de burgemeester, de wethouders salarissen met 5 te verhogen, ging de raad eveneens accoord. Rondvraag. De heer A. Füpse (C.H.) wilde de bunkers aan de Goesse Korenmarkt en Singelstraat opgeruimd hebben, doch dit kon niet worden toegezegd. De heer B. A. Hesselink informeerde naar de bezichtiging van het stadhuis. Vol gens de voorzitter is het stadhuis tot op heden door 1560 personen bezich tigd. Mr van Empel drong weer eens aan op spoed by het voorstel voor een nieuwe zwemgelegenheid.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1