Communisten wensen huidige frontlijn als demarcatielijn Grote razzia s in Indonesië Oud-minister Burger leed schipbreuk PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND <41 Te Kaesong komen kaarten op tafel Nog is er geen reden tot optimisme Pleven haalde het „Laaghartige en eerloze daad" Hr Ms MVan Galen" in de Koreaanse wateren „Er zijn landen, die leven van het wegnemen van de Ruhrkolen' DE WINST WORDT EERLIJK VERDEELD k SNIPPER NIEUWSk A N* Cé Ré Vé maakte reportage over een stukje Zeeland JA Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad'' Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zenDijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1940 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct per woord MAANDAG 18 AUG. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 5.20 u., onder 20.10 u.; Maan op 19.15 u., onder 0.51 u. Hoogwater op Dinsdag 14 Aug.t Vlissingen: 11.12 u. 1.80 m„ 23.50 u. 1.89 m.; Terneuzen: 11.43 u. 1.99 m., u. m.; We- meldinge: 0.03 u. 1.50 ni., 12.54 u. 1.56 m.; Zierikzee: 12.35 u. 1.35 m., u. m. In een communiqué van de V.N. over de bestandsbesprekingen van Zondag wordt gezegd, dat geen tastbare vorderingen zijn gemaakt, maar dat misschien een wederzijds aanvaardbaar terrein voor verdere besprekingen is geopend. De communisten hebben een kaart aangeboden, aldus het communiqué, waar op de opvattingen van beide partijen over een demarcatielijn tot uiting komen. In zjjn slotverklaring heeft admiraal Joy Zondag de communisten verzocht hun opvatting van een gedemilitariseerde zone op basis van de frontlijn ook op een kaart vast te leggen. De communisten hebben zich voor de eerste maal bereid verklaard over iets anders te spreken dan hun els, dat de 38e breedte graad de demarcatielijn moet vormen. Leden van de communistische entou- rago deelden Zondag aan gealliëerde verslaggevers buiten de besprekingen mede, dat generaal Nam II bereid zou zjjn met admiraal Joy te marchande ren als de afgevaardigden der Verenig de Naties verklaren, dat zjj de huidige frontlijn als demarcatielijn wensen in plaats van te vragen een algemeen voorstel te overwegen. Te- Tokio verklaarde men, dat de communisten hun onbuigzame houding hebben laten varen. Brigade-generaal William Nuckols Kabinetscrisis opgelost. De Franse Nationale Vergadering heeft met 390 tegen 222 stemmen haar vertrouwen uitgesproken in de rege- ring-FIeven. Gaullistische en Communistische af gevaardigden hadden om een debat over de politiek van de nieuwe regering gevraagd. Pleven vroeg een dergelijk debat niet te houden en maakte hier van een vertrouwenskwestie. De Coa litiepartijen en de Socialisten stemden voor, de Gaullisten en Communisten tegen. Nadat Fleven zijn vertrouwensvotum had gekregen, besloot de Nationale Vergadering vandaag tot 21 Augustus en van 1 September tot 23 October op reces te gaan. De tien dagen tussen 21 Augustus en 1 September zal de ver gadering bijeenkomen. PROF. ZUIDEMA IN PROTEST VERGADERING „DOOR DE EEUWEN TROUW": De Stichting „Door de ecuwen trouw" heeft Zaterdag in het gebouw van de Haagse dierentuin een protest vergadering gehouden tegen „Het vlag- genincident" te Woerden. Tijdens de vergadering werd beslo ten het volgende telegram te richten aan H. M. de Koningin: „De Stichting door de eeuwen trouw doet eerbiedig een hartstochtelijk beroep op Uwe Ma jesteit wel te willen voorkomen dat andermaal, gelijk in Woerden op 28 juli 1.1. is geschied, op Nederlandse bodem door hoge Nederlandse ambte naren de Nederlandse vlag en/of die van een andere staat op smadelijke wjjzo worden neergehaald". De eerste spreker op de vergadering de heer J. van Hulzen, betoogde, dat het vlaggenincident eigenlijk geen inci dent mag genoemd worden. „Het is slechts een logische consequentie van de revolutionaire opportunistische staatkunde welke na de oorlog in ons land werd gevoerd". Prof. Zuidema. Prof. S. U. Zuidema sprak daarna over het onderwerp „Derde militaire actie". Deze geschiedde tegen de-Am bonezen. De Ambonezen zijn hier in Nederland uitsluitend voor hun vlag. Deze is voor hen het symbool van hun vrije bestaan in de toekomst. Deze vlag heeft de Nederlandse regering verguisd. De regering doet echter alles om de Ambonezen het gevoel te doen krijgen dat zij vreemdelingen zijn. Minister van Maarseveen heeft op vragen van de heer Reyers uitvluchten gebruikt. „Wjj noemen dit een daad van laag hartige eerloosheid als wjj tenminste nog een Christelijke naties zijn", zo besloot prof. Zuidema. De laatste spreker was dr Kainama, Ambonees Chirurg. waarschuwde tegen optimisme. Het enige nieuwe was, dat de communisten waren afgeweken van hun standpunt, dat slechts de 38e breedtegraad als de demarcatielijn in aanmerking kon ko men. De communisten waren Zondag iets gematigder van toon, maar nog steeds eentonig herhalend wat betreft de 38e breedtegraad. Radio Peking zei gistermorgen, dat Nam II steeds stelling moest nemen tegen de vaststelling van de Zuidelijke grens van een gedemilitariseerde zone langs de tegenwoordige grenslijn en er op heeft gewezen, dat zjjn eigen voor stellen met het algemene verloop van de grenslijn overeenstemmen. Commissaris der Koningin bezoekt Schouwen. HOOG BEZOEK AAN AMBONEZEN. Vrijdag heeft de Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland een niet officieel bezoek gebracht aan de Amboneso Woonoorden op Schouwen. Vergezeld van kol. Brendgen, leider der Ambonezen in Zeeland, de Inspec teur van de Dienst voor Maatschappe lijke Zorg in Zeeland, de heer S. J. C. van Leeuwen, en de leider der Ambo- nese Woonoorden op Schouwen, de heer van Wjjk, werd achtereenvolgens de Woonoorden „Kerkewerve", „Brij- dorpe" en „Noordgouwe" bezocht. In elk Woonoord was bij de ontvangst der autoriteiten de plaatselijke burgemees ter aanwegzig. In elk der Woonoorden werd het ge zelschap ontvangen door een zangkoor tje, dat op ontroerende wijze het Wil helmus en het Ambonese volkslied ten gehore bracht. Na een korte kennis making met de oudste erewacht van opgestelde gezinshoofden, werden naar de cantine gegaan, waar de bewoners verzameld waren. Hier werd koffie of thee geserveerd. Na door de kamp oudste uitgesproken welkomstwoorden, werden de Ambonezen toegesproken door de Commissaris der Koningin. Nadat nog verschillende liederen ten gehore waren gebracht en enkele Adat- spelen of dansen vertoond waren, werd de gelegenheid aan de bewoners ge geven persoonlijke verzoeken aan de Commissaris der Koningin te doen. Het is voor de bewoners een hoog tij-dag geweest, die niet spoedig ver geten zal worden. I" - Zeeuwse oesters doen het goed in Amerika. De Zeeuwse oesters, die in 1949 naar de Verenigde Staten zijn over gebracht, gedfjen zeer goed In hun nieuwe omgeving. Dr Victor L. Liosassof, de directeur van het Amerikaanse vis- en schaal dieren Laboratorium te Midford (een bekend bioloog en vriend van onze bio loog, Dr P. Korringa) heeft de oesters die uit Zeeland afkomstig zijn, destijds ter hoogte van de kust van Maine (de Noordelijkste staat van de Noord- Amerikaanse kust) uitgezet. In tegenstelling met de Amerikaanse oester (Ostrea Virginicus) prefereert de Zeeuwse (Ostrea Edules) volgens de New York Herald Tribune koud water. Bovendien is de Europese oester platter dan de Amerikaanse, heeft zij witter vlees en een ruwere schaal. De Zeeuwse zwemkampioenscbappen. „DE BRUINVIS" WAS WEER FAVORIET. Zaterdagmiddag werden in het nieu we zwembad te Sas van Gent de Zeeuwse kampioenschappen gehouden. De weersomstandigheden waren buiten gewoon slecht. Het overwicht van „Bruinvis" uit Sas van Gent was niet zo groot meer als in de afgelopen jaren. Niettemin veroverde deze club nog zes van de tien titels. Het Middelburgse „Luctor" gaat het steeds beter doen en kwam mot drie overwinningen uit de bus. De laatste titel ging naar „De Zeehond" uit Vlissingen. De overige clubs wisten geen enkel kampioenschap te ver overen. Polo. Na afloop werden twee polowedstrij den gespeeld. „Bruinvis 2" behaalde het kampioenschap van de Zeeuwse 2de klasse door een 42 overwinning op S.Z.V. Luctor 2 en Schelde2 wisten geen van beide het net te vinden, zo dat deze wedstrijd in een 00 gelijk spel eindigde. De uitslagen publiceren we morgen. Het Noorse schip „Bess" heeft c.a. 100 mijl ten Noorden van Terschelling noodseinen uitgezonden. Het schip maakt 30 graden slagzij over stuur boord. De commandant heeft om direc te hulp gevraagd. De bemanning heeft zich zo spoedig mogelijk in de redding boten begeven. t* De collecte voor de Vereniging „Hoogeland" heeft te Heinkenszand opgebracht f28.41. Voor de lichting 1953 zijn in de gemeente St. Aanaland 20 personen ingeschreven. West-Duitsland is erg verontwaardigd Dr Bluecher vroeg ontslag als delegatielid. Dr Blücher heeft gisteravond per radio een principiële wijziging van het Ruhrstatuut bepleit. Tevoren had hij aan Dr Adenauer, die met vacantie In Zwitserland is en wie hij als regeringschef vervangt, ontslag gevraagd ais Duits vertegenwoordiger in het Gezagsorgaan voor de Ruhr. De oorzaak van dit alles is, zoals bekend, het feit, dat de Dnitse kolenexport voor het vierde kwartaal onverminderd is vastgesteld. Een hele serie verontwaardigde pro testen is in West-Duitsland losgebrand. Zonder een wijziging van het Ruhr statuut geloofde dr Blücher niet, dat het Ruhrorgaan zijn taak nog verder vervullen kan. Niet alleen moest er volgens hem een beroepsinstantie komen, doch daar naast wilde hij de zes niet-Duitse leden, de drie Westelijke bezetters en de Benluxgroep, dezelfde verplichtingen tot openlgging van hun kolensituatje opleggen als Duitsland. Ofschoon Blücher nogmaals zeide, dat zijn terugtreden slechts zijn per soon en niet de Bondsrepubliek betrof, sprak hij toch als zijn overtuiging uit, dat zolang de bepalingen voor het or gaan niet gewijzigd zijn een vertegen woordiger van de Duitse regering ten slotte niet kan meewerken. Omtrent dr Adenauers persoonlijke instelling ten opzichte van de verdere Duitse medewerking in het orgaan is hier nog niets bekend. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de nieuwe spanning tussen Bonn en het internationale Kuhrtoezicht onderdeel van een reeks van nieuwe conflicten tussen Bonn en de Weste lijke geallieerden ook de veelomstre den regeringscoalitie opnieuw op de proef zal stellen. Reacties tonen aan, welke zware crisis de regering van dr Adenauer deze herfst tegemoet gaat. De leider van de oppositie, dr Schuma cher, heeft gisteren het onrustige par- Deed Stokes belangrijke voorstellen Besprekingen in Perzië vorderen Richard Stokes, de Britse delegatieleider in Perzië, zou gisteravond een definitief voorstel voor een algemene overeenkomst, op grond waarvan een permanente regeling kan worden getroffen. Ingediend hebben. De inhoud van het voorstel zou zjjn, dat de directie van de olie-industrie in Perzische handen wordt gelegd en de Engelsen het zakelijk beheer houden. De winst zou eerlijk worden verdeeld. Stokes zeide, dat wanneer de voornaamste beginselen waren aanvaard, gepoogd zou worden zo vlug mogelijk de tankers naar Abadan terug te krijgen. Deze beginselen zouden evenwel door de Perzische regering defi nitief moeten worden goedgekeurd alvorens de machinerie weer aan de gang gebracht werd. In het officiële communiqué werd Zaterdag verklaard, dat ook de vierde bijeenkomst In een vriendschappelijke atmosfeer gehouden werd en de besprekingen vlot verliepen. De Perzische bladen zijn echter slecht te spreken over de gang van zaken. In geheel Oost-Sumatra hebben gezagsinstellingen Zaterdag grote razzia's uitgevoerd, waarbij honderden personen werden gearresteerd. In Medan wer den bij het aanbreken van de dag alle hoeken der straten bezet door militai ren en politie, die ledereen, ook hoge ambtenaren en militairen zonder spe ciale opdracht, terugstuurden. Een uitzondering werd gemaakt voor artsen en voor personeel van de gezondheidsdienst en de radio. Het spoorweg-, tele graaf- en telefoonverkeer werd volledig stilgelegd. Door de straten patrouil leerden tanks en pantserauto's, af en toe reden opgeëiste autobussen voorbij, waarin de arrestanten werden vervoerd. Radio Medan riep een bekendmaking om van de plaatselijke militaire com mandant, waarin werd medegedeeld, dat iedereen in huis moest blijven in verband met een oefening. Van officiële zijde was nog geen en kele inlichting verstrekt. Honderden personen moeten gearresteerd zijn. De actie was gericht tegen georgani seerd en ongeorganiseerde verstoorders van orde en pust in welke vorm ook, waarbij de bevindingen bewezen, dat de aanmoediging van bepaalde zijde geschiedt, zoals ook vermoed werd naar aanleiding van de gebeurtenissen, die kort geleden op Java voorvielen. Het element van verrassingen werd •ohter enigszins verzwakt door kran tenberichten, volgens welke arrestaties M grote schaal misschien verwacht konden worden. Hierdoor gewaar schuwd, wUten sommige van de ge vaar l^ks te elementen zich Zaterdag aan de genomen maatregelen te ont trekken. Vierduizend bezoekers op Nijtengo VIII. Niet minder dan 2483 bezoekers boekte de „Nijtengo" Zaterdag en daarmede kwam de stand op 4000. Het record van het Zaterdagbezoek van vorige tentoonstellingen is daarmee glansrijk gebroken, constateerde het Nijtengo-comité glunderend. Op de eer ste Zaterdag van de 6e Nijtengo kwa men er n.l. 1322 bezoekers en op de eerste Zaterdag van de 7e Nijtengo 1901. De 2000ste bezoekster was Mevrouw Aliewijnde Jonge uit Goes, de 3000ste de heer C. van Dorpel uit Goes en de 40C0ste de heer Joh. Polderman uit Hansweert. Zij werden allen rijk met geschenken overladen. Acht personen zijn gearresteerd we gens medeplichtigheid op de moord van koning Abdoellah. Op Aruba zijn 3500 plaatselijke employé's van de grootste olieraffinaderij ter wereld in staking gegaan. In Gent is een grote fabriek in vlammen opgegaan. Het Engelse schip „Caro" is in een sleep in Het Kanaal losgeslagen. Een Franse Dakota is Zaterdag neergestort in Normandië. De 5 inzittenden kwa men om. Voor Hoek van Holland is een Duits motorschip (130 ton) ver gaan. De opvarenden zijn gered. Twee kapitale boerderijen zijn bij Nij megen in de vlammen opgegaan. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig van Maan dagochtend tot Maandagavond. Enkele buien. Wisselende bewolking met enkele buiten. Langs de Waddenkust aanvan kelijk nog harde, overigens krachtige tot matige wind tussen Zuidwest en Noordwest. Weinig verandering in tem peratuur. lementsreccs onderbroken om zijn aan vallen op de regering te hervatten. Hij beeft daartoe het besluit van bet Ruhrorgaan dankbaar aangegrepen. Schumacher weert zich. Ten eerste was de regering er vol gens Schumacher niet in geslaagd de kolencrisis te overwinnen ofschoon prof. Erhard, de minister van Econo mische Zaken, vorig jaar had verklaard dat deze crisis een kwestie van enige weken zou zijn. Naar Schumachers op vatting had de regering Adenauer zich aan de houding van het Ruhrorgaan mede schuldig gemaakt door, zonder gelijkgerechtigd te zijn, tot het orgaan toe te treden. Hij eiste de tegenstand van het nationale zelfbehoud tegen het primitieve egoïsme der anderen. Het doel is zoveel en zo goedkoop mo gelijk kolen uit Duitsland te halen en daar zo weinig en zo duur mogelijk staal te laten produceren. Frankrijk, Holland en Luxem burg waren volgens Schumacher de onverzoenlijkste tegenstanders inzake de kolenexport. Schumacher sprak van landen die leven van het wegnemen der Duitse kolen. Ook woordvoerders van de Duitse staalindustrie en van de vakbond der mijnwerkers hebben zich op de scherp ste wijze over de handhaving van de kolenexport geuit. TERNEUZEN VERPLETTER DE WEMELDINGE. Het gelukte Wemeldinge niet Ter neuzen weer te verslaan. Met een 61 nederlaag werd Wemeldinge terug over de Scheldo gestuurd. Er stond een straffe wind over het veld. Wemeldinge won de toss en ver koos tegen wind in te spelen. De gas ten werden in de verdediging gedron gen. Peeman gaf Terneuzen na 10 min. de leiding (10). Schouwenaar maak te gelijk (11). Toen Koch voor Ter neuzen tweemaal scoorde, waardoor de stand 31 werd, was Wemeldinge ge slagen. Terneuzen, dat technisch en tactisch verre de meerdere was en over alle linies domineerde, maakte zich toen niet druk meer. Peeman bracht de eiridstand op 61. De Nederlandse oorlogsbodem Hr. Ms. „Van Galen", die Hr. Ms. „Evertsen" heeft afgelost, opereert thans in de Koreaanse wateren. Op de foto boven, ziet men een oude traditie gehandhaafd: Elke middag dekschrobben! Op de foto beneden gaan de Jantjes passagieren. Het is alles heel anders dan thuis in Holland, maar één ding is precies hetzelfde gebleven: de regen. BURGEMEESTER TEN KATE HAD WEL EEN UUR OVER GOES KUNNEN VERTELLEN. Een tikkeltje nerveus stond Zater dagmiddag een groepje heren op de Nijtengo in de stand van de gemeente Goes. Tegenover ben stond de N.C.R.V.- reporter Jan Visser voor de microfoon, die ben drie en een balve minuut gaf om heei Nederland te vertellen wat het doei is van de Nijtengo, wat de gemeente Goes voor toekomstplannen koestert en waarom de Indische ten toonstelling aan deze expositie is ver bonden. Dat was dan ook geen eenvou dige taak. „Luisteraars", zei Jan Visser, en een boerenvrouwtje, dat juist passeerde, bleef verbaasd staan kijken hoe de Njjtengo-secretaris, de heer E. C. N. van Riessenx, over het doel sprak, Burgemeester W. C. ten Kate de be langrijkheid van Goes aantoonde, de directeur van Gemeentewerken, de heer J. Oranje, vlotweg een verhaaltje op diste over wat Goes nog gaat bouwen en de heer M. Haasdonk de Indische tentoonstelling beschreef. Naargeestig klonk, aan het eind van diens betoog, het geloei van een Indi sche roephoorn en het geklingel-klan- gel van een koebel. Toen legde Jan Visser zijn hand op de mond van de heer Haasdonk, die nog niet uitverteld bleek, keek op zijn stopwatch en zei laconiek „te lang, we doen het nog een keertje". De tweede maal lukte het beter en ging de microfoon naar buiten waar een hawaiian-band zoete melodieën speelde. Vanavond kunt u allen om tien mi nuten voor acht alles beluisteren in de N.C.R.V.-„Radiokrant voor Nederland". Van kappen en knopen U kunt nog meer over Zeeland be luisteren en wel op Donderdag 23 Aug. a.s., in de rubriek voor de vrouw, die de N.C.R.V. verzorgt. „Tussen de be drijven door" heet deze rubriek, die uitgezonden wordt tussen kwart voor drie en kwart over drie. Hierin geven Jan Visser en Jetty Bergveldt een re portage over de Zeeuwse klederdrach ten. „Van kappen en knopen" hebben zij deze reportage genoemd en ze zijn er heel Zeeland voor doorgetrokken. Middelburg hebben ze bezocht en daar in een souvenirwinkel een praatje met enkele mensen gemaakt. In Dom burg vertelde Burgemeester Boogaert hen over het vreemdelingenverkeer. In Veere wist wethouder D. Kasse Dzfj hen vele bijzonderheden te vertellen over de Zeeuwse boerenknopen en leid de de heer But hen rond door het stad huis. Dat gebeurde allemaal 's och tends. 's Middags, na de Nijtengo, trokken zij naar Yerseke waar Burge meester Willemsen en diens zuster vele interessante dingen hebben ver teld over het Zeeuwse boerenleven. Geslaagde ontsnapping. AAD DE BRUIN WON DE RONDE VAN SLUISKIL. De 17-jarige Aad de Bruin uit Etten heeft Zaterdag op fraaie wijze de 3e ronde van Sluiskil voor nieuwelingen gewonnen. Het parcours op de befaam de kinderkopjes en zandpaadjes was door de regen nog aanmerkelijk ver zwaard, maar dat was geen beletsel voor de Bruin om reeds in de tweedé van de tien te rijden ronden het hazen pad te kiezen. Favorieten als Verhelst, Borremans, Hermes e.a., hielden ziel} aanvankelijk kalm en bleven ondanks het feit, dat de Bruin elks ronde zijn voorsprong vergrootte, de kat uit de boom kijken. Toen in de 9e ronde Ver- helst, van Vliet en Hermes eindelijk op de pedalen gingen staan, bedroeg de voorsprong van de Bruin reeds meer dan twee minuten. De uitslag was: 1. A. de Bruin (Etten) 70 km in 1 uur 58 min.; 2. op 3 min. van Vliet (Zelzaete); 3. v. d. Borst (Etten); 4. v. d. Kloot (Zun- dert); 5. Hermes (Oud-Gastel); 6. v. Trijp (Zundert); 7. Verhelst (Axel); 8. Borremans (Hoogerheide)9. Ailon- sius (Westdorpe); 10. Everaert (Kloos- De woorden „smokkel" en spionnagevielen Hij en de schipper werden voor autodieven aangezien Zaterdagavond vertrok het jacht „Caro" van Cadzand naar Scheveningen, Aan boord bevonden zich het Tweede Kamerlid, mr J. A. \V. Burger uit Dor drecht en een Groningse schipper. Ondanks het vrij zware weer bereikte het zeil- en motorjacht de Scheveningse haven, nadat men op Hoek van Holland mis gevaren had. Het lag reeds met gestreken zeilen binnen de pieren, toen de motor afsloeg. Door uitstromend getij is de „Caro" toen weer naar zee gezogen en daarna tegen de buitenkant van het Noorder Haven hoofd geslagen. Het jacht sloeg stuk en daarna was het reddeloos verloren. Koud en nat krabbelden mr Burger en de schipper met veel moeite tegen het havenhoofd omhoog. De wrakstukken sloegen even ten Noorden van het Noorderhoofd aan. De schipbreukelingen waren zeer vermoeid en zjjn dadelijk met een taxi naar Dordrecht gereden. Na een ste vige maaltijd en een flinke portie slaap heeft mr Burger gisteren de schipper, die tamelijk overstuur was, met een auto naar huis gebracht. Mysterie. Mr Burger had intussen met het ver moeden, dat rond zijn schipbreuk een groot mysterie was ontstaan. Een spel van vergissingen is de oorzaak ge weest, dat de wildste verhalen in Sche veningen de ronde déden. Het gehele weekeinde is de politie in Den Haag en Rotterdam doende geweest het raadsel op te lossen. Toen de Haagse taxi, die mr Burger naar Dordrecht bracht, huiswaarts keerde, reed deze te Rotterdam met volle vaart tegen een auto, die in Den Haag was gestolen. Een der autodieven vloog door de voorruit. De beide inzittenden liggen nu in het zie kenhuis te Rotterdam. Door een misverstand van politie autoriteiten werd deze gestolen auto verwisseld met de taxi, die mr Burger naar Rotterdam vervoerde. De schip breukelingen werden voor autodieven aangezien. Het spoor van hen was niet te vinden en weldra koesterde de poli tie ernstige vermoedens en werden de woorden spionnage en smokkel ge noemd. Mr Burger is verbaasd. Bij zijn thuiskomst was mr Burger verbaasd over het lawaai, dat gemaakt was om het stranden van het Belgische jacht, waarover hij de beschikking had en noemde het gehele verhaal een heel simpele zaak, die door de meest dom me samenloop van omstandigheden tot een geheimzinnige geschiedenis was uitgegroeid. Bovendien waren aanboord van de „Caro" nog kleren van zijn echtgenote en die hebben waarschijnlijk bijgedra gen tot een legende, dat er, misschien nog wel een derde persoon aan boord van het zeiljacht moest zijn geweest. Te Scheveningen is de schipbreuk en de geheimzinnige verdwijning van de opvarenden en de latere berichten over het auto-ongeluk het onderwerp van gesprek Zondag geweest.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1