GEEN VOORTGANG TE KAESONG PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Generaal Nam II zweeg meer dan twee uur Noordelijken blijven op hun standpunt staan V Rijp ot groen 1 Engelse basis in de Belgische Kempen Üver acht jaar teveel artsen in ons land ENORME BRAND TE SINGAPORE. West-Duitsland kan de bezettings- kosten niet betalen Bijna 8 milliard dollar voor hulp aan het buitenland LfijKuuui'oraak in Amsterdam k SNIPPER NIEUWS 1 Richtsnoer voor vestiging in N.O.Polder bekwaamheid en geschiktheid Uitgave "•'ling „Zeeuwse** Dagblad" Hi v" Ikantoor: Goei, L. Vorststr. SO. Tel. 24'S, bij geen gehoor voor advertenties 2970. voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40. Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 2&28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAAKGANG No. 1939 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG U AUG. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op. en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 5.17 u., onder 20.14 u.; Maan op 17.22 u., onder 23.42 u. Hoogwater op Zondag 12 Aug.: Vlissingen: 8.29 u. 1.55 m., 21.01 u. 1.51 m.; Terneuzen: 8.56 u. 1.74 m., 21.25 u. 1.71 m.; Wemel- dinge: 9.54 u. 1.47 m., 22.24 u. 1.39 m.; Zierikzee: 9.34 u. 1.30 m., 22.07 u. 1.21 m. De Koreaanse wapenstilstandsbesprekingen zijn gisteren na een onderbreking van vjjf dagen te Kaesong hervat. Zjj werden na ruim vier uur verdaagd. Er werd namens de V.N.-delegatie medegedeeld, dat nog geen voortgang was ge maakt en dat de Noordelijken hardnekkig weigerden over de huidige frontlinie in Noord-Korea als een mogelijke militaire demarcatielijn te spreken. Vandaag worden opnieuw besprekingen gehouden. De Noordelijken wilden alleen spre ken over een bestandslinie die samen valt met de 38ste breedtegraad. Zij deden deze mededeling na een stil zwijgen van generaal Nam II van twee uur en elf minuten, hetgeen bij de be sprekingen nog niet is voorgekomen. Ook het voorstel van admiraal Joy om het omstreden punt te laten rusten en tot punt drie van de agenda, inhou- PNEMOCRATIE is een schoon woord L/ voor een schoon begrip. Ook als men de oorspronkelijke betekenis van dat woord, „volksregering" dus, zodanig uitlegt, dat het niet een regering is door het volk, maar bij de gratie Gods en steunend op de wil van het volk. De volkswil dient daarbij tot uitdrukking te worden gebracht door het houden van vrije verkiezingen, zonder dwang of intimidatie, en de bij deze verkiezin gen gekozen personen dienen hun taak: spreken namens het volk en goedkeu ring namens het volk alvorens er bin dende wetten tot stand komen, in volle vrijheid te kunnen vervullen. Nu kan het mogelijk zijn, dat een volk op een gegeven ogenblik voor een zeer belangrijke beslissing komt te staan be treffende zijn toekomst. Wij herinneren b.v. aan het Belgische volk, dat een be slissing moest nemen, of het met of zon der zijn koning voort wilde gaan. Dan kan men afwijken van het beginsel van verkiezing van personen, die namens het volk moeten spreken en kan men zijn toevlucht nemen tot het referendum, de volksraadpleging. Het is duidelijk, dat het hier dan moet gaan om iets heel be langrijks en dat de vraag zeer concreet gesteld moet worden, zodat niemand van de stemmers ook maar één ogenblik in het onzekere kan verkeren, welke draagkracht zijn stem eigenlijk heeft. P EN GRONDWETSWIJZIGING kan iets zo ingrijpends bevatten, dat een referendum noodzakelijk geacht moet worden. Laten wij erbij zeggen, dat iets dergelijks nog nooit in de ge schiedenis van het Nederlandse parle mentaire leven is voorgekomen. Maar de mogelijkheid bestaat. Ook dan zou men datgene waarom het gaat zeer con creet aan het volk moeten voorleggen en het oordeel vragen. Maar meestal zyn de zaken niet zo belangrijk en dan is het houden van een dergelijk referendum beslist onjuist. Want een referendum betekent het pas seren van het parlement. i het volk geko dat pa; tenzij zo\. Jpr] het volg. „„..e t-o.t geeit men immers te kennen, dat men van mening is dat de volksvertegenwoordiging niet voldoende de mening van haar kiezers tot uitdrukking brengt en men sugge reert bovendien dat het volk politiek niet rijp genoeg is om de draagwijdte van zijn stem te bevroeden bij het kie zen van personen, waarom men het maar de zaak zelf voorlegt. Laten wij het met een voorbeeld verduidelijken. In een fabriek vaardigt het personeel een aantal medearbeiders af naar de direc tie 0111 bepaalde gunsten te vragen. De directie wendt zich daarna rechtstreeks tot liet personeel met de vraag of het dat inderdaad wil. Dan kan dat perso neel met reden opmerken: „Dacht u dat wij zo dom waren, dat wij mensen als afgevaardigden zouden kiezen, die niet in staat zijn hun boodschap te doen? Luister maar gerust naar hen, zij zijn onze mannen!" En ais men een volk iets gaat vragen over de hoofden van zijn vertegenwoordigers heen, is dat precies hetzelfde! \\7A.ii.OM wij dit alles zo nadrukke vv lijk uiteenzetten? Omdat men met plannen gekomen is om de proce- uure volgens welke de grondwet gewij zigd dient te worden, te veranderen. Tot (UI,verre was het zo, dat eerst de beide Kamers de wijziging aannamen, daarna werden de Kamers ontbonden en wer den nieuwe verkiezingen uitgeschreven n de dan gekozen Kamers moesten weer de wijziging goedkeuren met een meerderheid van twee derde. Nu wil men het anders. Nu wil men de tweede lezing niet meer opdragen aan nieuw gekozen Kamers, maar aan een speciaal hiervoor gekozen Kamer voor Grond wetsherziening. Deze Kamer moet dan beslissen over de voorgestelde wijziging en ais zij die beslissing genomen heelt (ook hier is een meerderheid van twee derde vereist) en de wijzigingen zijn aangenomen of verworpen, dan kan zij weer uiteengaan; dan is haar taak vol bracht. De verkiezingen voor deze speciale Kamer kan men welhaast gelijk stellen met een referendum. Weliswaar worden er personen gekozen, maar door het kiezen van personen vraagt men het oordeel van het volk over één bepaalde zaak. in dit eeval rto dende het treffen van concrete regelin gen voor het verwezenlijken van een wapenstilstand en de daaropvolgende staking van het vuren, over te gaan, werd door de Noordelijken afgewezen. ERNSTIGE GEZICHTEN De leden van beide delegaties schenen bijna joviaal, toen de besprekingen wer den hervat. Toen de zitting geëindigd was, stonden de gezichten echter ern stig. Toen de hefschroefvliegtuigen van de Verbondenen boven de plaats vlogen, waar vorige week Zaterdag een com pagnie Noordelijken werd gesignaleerd de onmiddellijke aanleiding tot het afbreken van de onderhandelingen was het gebied vrijwel verlaten. De 26 leden van de V.N.-delegatie maakten de tocht naar Kaesong per hefschroefvliegtuig, omdat door het ho ge water de Imdjin niet kon worden overgetrokken. Tengevolge van deze transportmoeilijkheden konden slechts vier van de twintig correspondenten de reis meemaken. OPPERVLAKTE: 1600 HA. In de Belgische Kempen bij Antwer pen zal binnenkort een begin worden gemaakt met de aanleg van een reus achtige legerbasis voor de Engelse troe pen in West-Duitsland. Deze basis zal worden gevormd door 26 kampen en zes opslagplaatsen, verspreid over een op pervlakte van 1600 ha. en zal volgend voorjaar voltooid dienen te zijn. De aan leg zal 1 milliard 300 millioen Belgische francs kosten, terwijl de jaarlijkse on derhoudskosten fr. 10 millioen bedra gen. De onteigeningskosten worden op ir. 600 millioen geraamd. Ongeveer 30U Engelse gezinnen zullen zich op deze basis vestigen, terwijl 5000 Belgische arbeiders er werk zuilen vinden, wan neer het werk eenmaal gereed is. Tijdens een te Antwerpen gehouden vergadering werd critiek geoefend op deze aanleg. Oud-minister toarek merk te o.a. op, dat de inkomsten van de ge meenten en van de provincie sterk zul len dalen en vele boerengezinnen hun landerijen zullen moeten verlaten. Nieuw ontwerp-vredesverdrag met Japan? Te Washington wordt vernomen, dat John Foster Dulles, Trumans republi keinse raadgever voor aangelegenheden betreffende het Verre Oosten, bezig is met het opstellen van een nieuw ont werp-vredesverdrag met Japan, dat in enkele belangrijke punten van het eer ste ontwerp zou afwijken. De V.S. zouden opnieuw pogen een compromis-oplossing te vinden voor de uiteenlopende meningen van ongeveer een dozijn regeringen. De radiostations Peking en Pjongjang zetten de gehele nacht hun aanvallen voort op het voorstel van de Ver. Naties t.a.v. een gedemilitariseerde zóne. Vol gens de uitzendingen was het de V.S. te doen om het verkrijgen van gunstige po sities, teneinde een plotselinge aanval op de linie Pjongjang-Wonsan uit te voeren. Volgens radio Peking hebben gewa pende wachtposten der Verbondenen op 7 Augustus Pantention in het neutrale gebied beschoten en heeft een verbin dingsofficier der communisten opdracht gekregen een schriftelijk protest in te dienen. „Er is in de laatste tijd een bijzondere studie gemaakt van de vooruitzichten voor de thans aankomende studenten in de medicijnen. Dg resultaten van deze studie zijn voor hen niet bijzonder roos kleurig. Op grond van nauwkeurige be rekeningen en ramingen kan worden aangenomen, dat op het tijdstip, waar op de jongelui, die thans gaan studeren, hun studie zullen hebben voltooid, zij een aantal artsen in functie vinden, dat aanmerkelijk groter is dan voor een goede geneeskundige voorziening van de bevolking nodig is", zo deelt het mini sterie van Sociale Zaken mede. Wanneer men met de deskundigen op dit gebied aanneemt, dat een zodanige voorziening kan worden verstrekt door 4 huisartsen, 3.3 specialisten en 1.3 ambtenaren (hoofdbetrekking) per 10.000 inwoners, tezamen 8.6 artsen per 10.000 inwoners, dan moet men op grond van de berekening tot de conclusie ko men, dat in 1959 niet minder dan 9.5 artsen per tienduizend inwoners ter be schikking zullen staan. Deze berekenin gen berusten op een nauwkeurige ana lyse van de bevolkingsaanwas en de toe neming van het aantal nieuwe artsen tussen 1947 en 1959. Indien de toeloop van studenten niet vermindert, zullen zij, die in 1959 en volgende jaren het beroep zullen intre den, het verre van gemakkelijk krijgen. Zij, die deze studie uit roeping beginnen en die de beroepsuitoefening in de eer ste plaats zien als het dienen van de medemens, behoeven zich door deze om standigheden niet te laten afschrikken, maar zij, die dit beroep zien als een middel tot materiële welstand, kunnen beter een andere loopbaan kiezen, aldus het ministerie van Sociale Zaken. Vice-kanselier van West-Duitsland vraagt ontslag. Vice-kanselier BlUcher van West- Duitsland heeft kanselier Adenauer schriftelijk verzocht van zijn functie van leider van de West-Duitse delegatie ln het internationale orgaan voor het Ruhrgebied ontheven te worden. Blücher schreef het niet in overeen stemming met zijn prestige als politicus te achten om deze functie te blijven uit oefenen. Hij dreigde Donderdag, na een storm achtige vergadering van het orgaan in Düsseldorp, waarin een Duits voorstel om het verplichte quotum van de West- Duitse steenkooluitvoer van 6,2 millioen ton per kwartaal te verminderen werd afgewezen, zijn ontslag te zullen indie nen. In zijn schrijven aan Adenauer, die op het ogenblik met vacantie in Zwitser land is, zegt Blücher, niet van mening te zijn, dat het Ruhrorgaan een instel ling is, die de Europese geest zou kun nen bevorderen. Commissie voor de verdediging van het Midden-Oosten? Volgens de „Daily Telegraph" zal t.g.v. de vergadering van de raad van ministers van het Atlantische Pact te Ottawa een commissie worden gevormd voor de verdediging van het Midden oosten. In deze commissie zouden En geland, Frankrijk, Zuid-Afrika, Austra lië, Nieuw-Zeeland en Turkije zitting hebben. Aan de vorming ervan zou de opneming van Turkije en Griekenland in het Pact voorafgaan. Met onze krant, Door stad en land. Donderdag stippelden we de route van de fietstocht op Wal cheren uit. We waren onder Ga- pinge verzeild geraakt, toen we twee kampeersters ontmoetten. Natuurlijk maakten we een praatje met deze dames en vroe gen haar hoe de weg verderop was. Vriendelijk vertelden ze ons, wat we wilden weten. Toen zei één van de meisjes: „O, jullie zijn van het Zeeuwsch Dagblad, voor die fietstocht". Inderdaad. Zo leven reeds in stad en land onze plannen. Hier van is ook een bewijs de royale geste van de Directie van „De Korenbeurs" in Goes, die ons gratis „De Graanbeurs" Zater dag 8 September beschikbaar stelde. Bravo!!! Heel Zeeland leeft mee en wie dat nog niet doet, die leze ons artikel op pagina 4. IKjJtZE.V WERDEN VERWOEST by een hevige brand, die in het havengebied van Singapore woedde. Geweldige rookwolken hingen over het schilderachtige deel van de stad langs het water. Ongeveer vierhonderd woon huizen, een groot aantal kleine rubberfabrieken, werkplaatsen en opslagplaatsen ging verloren. ERNSTIGE CRISIS WORDT GEVREESD. Zowel in West-Duitse als in geallieerde kringen vreest men, dat een ernstige crisis in de verhoudingen tussen de geallieerden en West-Duitsland in het komende najaar of de winter zal uitbreken als gevolg van het niet betalen der bezettingskosten door West-Duitsland. HULPPROGRAMMA VOOR EUROPA BESNOEID. De commissie voor Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft een program voor hulp aan het buitenland tot een bedrag van 7.848.750.000 dollar goedgekeurd. Dit is 651.250.000 dollar minder dan door Truman is gevraagd. De besnoeiing is hoofdzakelijk in de militaire en econo mische kuip aan Europa, ni. resp. 265 en 285 millioen dollar. hebben op aanschaffing en verdeling van militaire uitrusting. De commissie bestemde 50.000.000 De commissie heeft aanbevolen, dat een afzonderlijk lichaam, te noemen Bu reau Wederzijdse Veiligheid, in het le ven wordt geroepen om het beheer over alle buitenlandse hulpprogramma's over te nemen, behalve die, welke betrekking HUIS AAN HAARLEMMERWEG LIEP ONDER WATER. Gistermiddag omstreeks twee uur is de dyk, die ligt tussen de Haarlemmer trekvaart en de spoorlyn AmsterdamHaarlem, in de directe omgeving van de Boldootfabrieken, doorgebroken. In een dikke straal spoot het water uit de als gevolg van de zware regenval overvolle Haarlemmertrekvaart in de laag gelegen rand van de IJ-polder tussen de vaart en de spoordyk. Het perceel Haarlemmerweg 300b liep geheel onder. Aangezien de bewo ners met vacantie waren en niemand een sleutel had, duurde het geruime tijd, voordat men naar binnen kon. Met veel moeite kon de inboedel, die van het wa- r t i 4 i I zaak, in dit geval de grondwetswijzi ging. En dit achten wij, gelijk wij hier- ooven uiteenzetten, verwerpelijk. In deze mening staan wij niet alleen, want aan het betreffende voorstel van (ie Commissie voor Grondwetswijziging is een minderheidsrapport toegevoegd, ondertekend door de rechts georiënteer de vertegenwoordigers in deze Commis sie, waarin ook handhaving van de oude toestand bepleit wordt op ongeveer ge lijke gronden. Wij hopen dat dit ontwerp geen ge nade zal vinden in de ogen van onze parlementaire vertegenwoordigers. Ons volk is toch niet meer zo groen in de P0™®'1! dat het alleen nog maar met behulp van een referendum zijn wil tot uitdrukking kan brengen. Ais het men- .en kiest weet het toch heus wel, wat e draagwijdte van die keuze is! Diplomatieke waarnemers in Londen hebben de mogelijkheid weersproken, dat Trumans bijzondere gezant; Harri- man, in de zeer nabije toekomst een be zoek zou brengen aan Egypte om te hel pen bij de regeling van de Suez-kanaal- kwestie. Te Moskou is bekend ge maakt, dat de burgemeester en leden van de Sowjet (gemeenteraad) van Stalingrad een uitnodiging hebben aan vaard om Coventry, in Engeland, te be zoeken. De Indonesische regering is niet voornemens de Indonesische com munistische partij als partij-organisatie te verbieden of de bewegingsvrijheid van deze partij te beperken. Vrijdag morgen is een wilde staking uitgebroken bij de „Lago Oil and Transport Com pany" op Aruba (een zusteronderne ming van de Standard Oil uit New Jer sey). Volgens een te Londen ontvan gen bericht van het Poolse persbureau is Tadeusz Findzinski tot buitengewoon gevolmachtigd gezant en minister van Polen te Den Haag benoemd. Een landbouwer te Beers ontdekte in zijn schuur een grote vreemdsoortige rat. Het gelukte hem het dier te doden. Het bleek een bisamrat te zijn. Gister avond is in de Leidsestraat te Amster dam een 27-jarige wielrydster in botsing gekomen met een voetganger, die plot seling de rijweg overstak. De wielryd ster viel met haar hoofd op het plavei sel en werd naar het Wilhelminagast- huis overgebracht, waar zij is overleden. Gisteravond is op de Purmerender- weg in de Beemster bij een aanrijding met een personenauto de 70-jarige wiel rijder J. B. op slag gedood. Vrijdag middag is uit de Liniegracht te Den Helder het lijkje opgehaald van het 2'A jarig dochtertje van de familie P. al daar. ter reeds had geleden, worden gered. Het gat in de dyk was ruim 2J/a meter breed, maar de dyk was over een lengte van meer dan 20 meter volledig ontzet. Tegen kwart over drie kon met het eigenlijke dichten van het gat begonnen worden. Met inmiddels aangevoerde zandzakken en planken werd een be schoeiing gemaakt en korte tyd later was het stromende water gestremd en kon begonnen worden met het leegma- len van het ondergelopen land. Inmiddels had even gevaar gedreigd, dat de spoordijk onder druk zou komen en door het water ondermijnd zou wor den. Het treinverkeer werd daarom af geremd. De treinen passeerden met uiterst geringe snelheid. RAKETPROEVEN BIJ MüNCHEN. Een groep geleerden, o.w. enige Duit se deskundigen op het gebied van de V-2, hebben in de omgeving van Mün- chen proeven genomen met kleine mo dellen raketten, welke door vliegtuigen worden afgeschoten en wier snelheid voor het bereiken van de aarde wordt afgeremd door reactie-motoren. De eerste proeven waren mislukt, al dus een functionaris van de Amerikaan se Hoge Commissie. Toen de Amerika nen de plaats van de proefneming be zochten, omdat dergelyke experimenten verboden zijn, deelde één der geleerden mee, dat men alleen met de huls wan het model proeven in een laboratorium had genomen. Het principe van afremmen door mid- d.i van reactie-motoren, aldus deze ge leerde, dr Lorenian, werd in Zwitser land toegepast door een groep weste- lyke geleerden, die een reusachtige ra ket wilden construeren, welke na afge schoten te zyn door een vliegtuig in staat zou zyn 200 volledig uitgeruste infanteristen aan de grond te zetten. Een'klein model was reeds bij Neucha- tel in Zwitserland geprobeerd. Prins Bernhard is gistermiddag met de twee oudste prinsessen voor een kort bezoek aan de moeder van de Prins, Prinses Armgard, in Roisdorf bij Bonn aangekomen. Vanmorgen zal de terug reis worden aanvaard. doliar voor de economische fondsen voor Afrika en hulp aan de vluchtelingen, die Israël binnentrekken. Het verzoek om 112.500.000 dollar voor herstel in Korea werd tot tien pro cent verminderd. De commissie ver klaarde, dat herstel niet mogelyk was voor het einde van de oorlog. Voorts was er reeds een bedrag van 50.000.000 dollar voor dit doel beschikbaar gesteld. De commissie nam het voorstel aan de E.C.A. als zodanig op 30 Juni 1951 en het gehele program voor hulp aan het buitenland tegen 30 Juni 1954 te be ëindigen. De goedgekeurde bedragen zyn als volgt: Europa: militaire hulp 5028 mil lioen dollar, economische hulp 1335 mil lioen. Nabye Oosten en Afrika: milit. 415 millioen en econ. 175 millioen. Azië en Pacific: milit. 530 millioen, econ. 237,5 millioen. Voor het herstel van Korea 11.250.000. Latyns-Amerika: milit. 40 en econ. 22 millioen. De besprekingen tussen de West- Duitse minister van Financiën en ge allieerde deskundigen over de wijze, waarop de bezettingskosten kunnen worden voldaan, zyn In een impasse ge ëindigd. De bezettingskosten voor het lopende jaar bedragen 6,6 milliard mark. West- Duitsland heeft berekend, dat uit hoof de van overdracht van vorig jaar en andere uitgaven het totaal te betalen bedrag 9,3 milliard mark zal bedragen. In de gewone begroting is voor de be zettingskosten slechts 5,8 milliard mark uitgetrokken. De West-Duitse minister van Financiën is bereid een deel van, doch niet het gehele verschil door mid del van een aanvullende begroting te dekken. De geallieerden hebben erop aange- FRANSE REGERING GEVORMD. Het vijftiende Kabinet in Frankryk na de oorlog is Zaterdagochtend vroeg door Pleven (links-radicaal) gevormd. Robert Schuman blijft minister van Buitenlandse Zaken. Het nieuwe Kabinet, gevormd na bij na 24 uur onafgebroken onderhandelen, telt twee vice-premiers met vérstrek kende bevoegdheid om de kwestie met betrekking tot de bewapening en de landsverdediging te coördineren. Het zyn Georges Bidault, vice-premier voor de defensie, die in deze hoedanigheid de conferenties van het Atlantisch Pact zal bywonen, en Réné Mayer, vice-pre mier voor economische en financiële za ken, tot wiens taak de coördinatie van de wapenproductie zal behoren. Weer 67 Nederlanders uit Rusland terug. Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft bericht ontvangen van de zijde der Sowj'etregering, dat vandaag een nieuwe groep van 67 uit krygsge- vangenschap ontslagen Nederlanders zal worden overgedragen aan de Neder landse autoriteiten te Frankfurt aan de Oder. De namen der betrokenen zijn nog niet bekend. Minister Wemmers antwoordt K.V.P. Tweede Kamerlid. NOG 100 WALCHERSE BOEREN ZULLEN ERHEEN VERTREKKEN. Minister Wemmers heeft op vragen van het Tweede Kamerlid Engelbertink K.V.P.) geantwoord, dat als richtsnoer voor de selectie van gegadigden voor een bedryf ln de Noord Oost Polder primair geldt de bekwaamheid en de ge schiktheid van de zich aanmeldende persoon. Binnen de groep, die op deze basis voor keuze in aanmerking komt, wordt gestreefd naar een evenwichtige samen stelling der kolonistenbevolking. De minister erkent, dat de verkiezin- richting sterk overheerst, gen in de Polder op 16 Juni j.l. beves- J tigden, dat de samenstelling der bevol king niet in alle opzichten overeenkomt met die van het Nederlandse volk. Hoewel de regering ernaar heeft ge streefd alle groepen geiyke kansen te geven in de N.O.P., kon dit streven nog onvoldoende tot zyn recht komen ten gevolge van bepaalde omstandigheden. Wat de pachters betreft is op grond van een gedane toezegging van de vóór 1 Januari 1951 uitgegeven ca. 250 boer derijen een aantal van 50 toegewezen aan Walcherse boeren, vrijwel uitslui tend behorend tot de prot. chr. richting. Deze invloed zal evenwel in de komende jaren van afnemende betekenis zijn, om dat het aantal uit Walcheren afkom stige landbouwers waarschynlyk ruim 100 zal bedragen, terwijl er globaal 1900 bedrijven in totaal zullen worden uit gegeven. De landarbeiders zijn door de over heid grotendeels gekozen uit hen, die reeds in de Polder hadden gewerkt en merendeels afkomstig waren uit de aan grenzende gebieden, waar de prot, chr. drongen, dat de West-Duitse regering een verdere belastingverhoging moet doorvoeren, doch van Duitse zijde i3 hierop geantwoord, dat de belastinghef fing in West-Duitsland reeds het ver zadigingspunt heeft bereikt. 136 Walcherse ringrijders naar Middelburg. Niet minder dan 136 Walcherse ring- rijders in klederdracht zullen op Don derdag 23 Augustus a.s. in de vroegk morgen naar Middelburg komen om op het Molenwater de ring te steken.' DÖ jaarlykse ringrydery wordt thans geor ganiseerd door de V.V.V. In samenwer king met de Walcherse Ringrydersver- eniging. Het belooft een spannende strijd ty worden, temeer, daar nu moet biyken, of de kampioenen, die enkele weken gei leden in de le en 2e klasse bekend zijn geworden, nog steeds de grote favorie ten zyn. Tal van prominente ringrijders, die de laatste weken van zich hebben doen spreken, hetzij in Domburg o| Veere, zullen van de partij zijn. In da morgenuren en misschien ook in het eerste deel van de middag zal er 25 maal gereden worden. De 30 rijders, die dan kans hebben gezien de meeste ringen te steken, zul len elkaar gaan bekampen om de prach tige wisselbekers. Er wordt op vier ba* nen gereden, evenals vorig jaar, toen ef 125 deelnemers waren. De 30 besten zullen kampen om de 5 wisselbekers, t.w. die van Koningin Juliana, van Prin ses Wilhelmina, van de gemeente Mid delburg, van wylen de heer Jacq Francq en die van mr P. C. Adriaanse. Voor hel eerst zullen aan hen, die deze beker3 winnen, herinneringsmédailles worden uitgereikt, die behouden mogen worden. Natuurlijk is er weer een pry's voor hef mooist versierde paard. De Wereldomroep schynt zich ook voor het ringrydersfestyn te interesse ren. Men heeft documentatiematerlaaji ter inzage gevraagd, zodat goede hoog bestaat, dat er dit jaar een reportage van de ringrydery zal worden opgeno men. De middenstanders zyn gekozen uit degenen, die zich voor een bepaalde branche hebben aangemeld en dus zelf belangstelling hebben getoond. Daarbij was opvallend het geringe percentage der rooms-katholieken. De minister is niet voornemens het gevoerde beleid te wyzigen. NEHROE UIT LEIDING DER CONGRESPARTIJ. De Indische minister-president en mi nister van Buitenlandse Zaken, Nehroe, zou besloten hebben uit de leiding der Congrespartij te treden. Oo kziu hij be dankt hebben als lid der parlementaire partijcommissie. Er zouden ernstige meningsverschillen tussen Nehroe en de voorzitter der Con- grespartij, Tandon, bestaan. Nehroe is de leider der vooruitstre vende elementen van de Congresparty, terwyl de conservatieven zich achter Tandon scharen. Het besluit van Nehroe betekent, dat hij in de partij zelf de handschoen heeft opgenomen en zyn te genstanders zal bestrijden. DE NIJTENGO VIII VOOR DE RADIO. MAANDAGAVOND gaat de Nytengo VIII, de Goese Nijverheid-, Handel- ek Industrietentoonstelling de aether in. De N.C.R.V. zal dan om 7.40 uur in haar rubriek „Vandaag", radiokrant voor Nederland, een uitzending over dezo tentoonstelling verzorgen. Vanmiddag om drie uur komt da radiowagen van de N.C.R.V. naar het Goese Schuttershof en zal de secretaris van het Nijtengo-comité, de heer E. C, N. van Riessen, geïnterviewd worden. De N.C.R.V.-reporter zal ook de stand van de gemeente bekyken en daar een praatje maken met burgemeester W. C, ten Kate. Natuurlijk wordt de Pasar Malam ook bezocht, waar de voorzitter van het Comité voor Hulp aan Gerepa- triëerden, de heer Haasdonk, eveneens een vraaggesprek wordt afgenomen. Zo zal heel Nederland kunnen beluisteren, wat de Nytengo brengt. Gisteren kwam de 1500-ste bezoeker binnen. Of liever bezoekster. Het was mej. D. van Son uit Goes, die o.m. een electrisch strijkijzer van het comité kreeg. De Pasar Alalani boekte gisteren de 900ste bezoeker. Onder de bezoekers bevonden zich een aantal Limburgers. De Engelse Band, „The King 5 Own Hussars" concerteert zoals bekend Maandagavond. Hel gezelschap Engel sen zal Maandagmiddag om half vier officieel op liet stadhuis worden ont vangen en maakt dan ook een mars door de stad. DE BILT ZEGT: Vry koel. Half tot zwaar bewolkt en aanvan kelijk droog weer, maar later op ue dag in liet Westen van het land kans op enige regen. Meest matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1