Besprekingen te Kaesong worden heden hervat PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Protest over aanval van vliegtuigen der V.N. afgewezen KOREA-HËLUEN Nog steeds oorlogsmateriaal naar communistisch China Illuster gezelschap aan boord van de „President Robert" SNIPPER NIEUWS Nederlandse tomaten en kool voor hongerige communistische jongeren Commissaris der Koningin opende achtste Nijtengo Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Djjkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD Te JAARGANG No. 1988 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord VRIJDAG 10 AUG. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- ?n ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 5.15 u., onder 20.15 u.; Maan op 15.59 u., onder 22.55 u. Hoogwater op Zaterdag 11 Aug.: Vlissingen: 7.24 u. 1.61 m., 19.45 u. 1.52 m.; Terneuzen: 7.51 u. 1.82 m., 20.11 u. 1.72 m.; Wemeldinge: 8.52 u. 1.54 m., 21.10 u. 1.42 m.; Zien..zee: 8.33 u. 1.36 m., 20.51 u. u. 1.24 m. Radio-Peking heeft een verklaring uitgezonden, die door de Chinese en Noord- Koreaanse generaals waa ondertekend en waarin generaal Ridgway werd ge vraagd de onderhandelingen te hervatten. De verzekering werd gegeven, dat in de toekomst geen schendingen van de neutraliteit zuilen geschieden. „Wfl blijven hopen, dat uw delegatie in Kaesong zal arriveren voor een bespreking", aldus de radio. De V.N.-delegatie heeft daarop voorgesteld de besprekingen vandaag te her vatten. Na accoordverklaring der communisten is de V.N.-delegatie per hef- schroefvliegtuig naar Kaesong vertrokken. De noordelijke verklaring zegt ver der: „Indien gij de verdenking koestert, dat de neutrale zóne wederom geschon den zal worden, zou dit betekenen, dat uw partij de bedoeling heeft nieuwe in cidenten uit te lokken, teneinde de wa penstilstandsbesprekingen te onderbre ken. Indien echter dergelijke incidenten zouden worden veroorzaakt door uw zijde, zouden wij de besprekingen niet onmiddellijk afbreken zonder eerst bij u een protest in te dienen, een onder zoek in te stellen en de zaak met u te bespreken". PROTEST DER NOORDELIJKEN. Het is wel zeer merkwaardig, dat enige uren na deze mededeling, generaal Nam II, de Noord-Koreaanse gedele geerde in de wapenstilstandsdelegatie, een „ernstig protest" bjj 't lioofd van de delegatie der Ver. Naties, vice-admiraal Turner Joy, heeft ingediend tegen een aanval door twee vliegtuigen van de Verbondenen op een vrachtauto van de noordelijke delegatie in het gebied tus sen Kaesong en Pjongjang. De vrachtauto, zo wordt in het pro test verklaard, was voorzien van een witte vlag. Admiraal Joy heeft direct geantwoord. Hij noemde de klacht zonder waarde en zei, dat een mededeling omtrent tijd en route van een tocht tussen de Noord- Koreaanse hoofdstad en Kaesong een eerste vereiste vormde voor het niet Nederlands detachement ontvangt hoogste Amerikaanse onderscheiding. Het Nederlandse detachement vrij willigers in Korea heeft de hoogste Amerikaanse collectieve onderscheiding ontvangen, namelijk de „Distinguished Unit Citation". Generaal van Fleet, de bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger, die de blauwe wimpel van deze eervolle vermelding bj) de reeds verworven onderscheidingen van het bataljon voegde, zei: „Het is in spirerend, in het gezelschap van zulk een dapper bataljon te zijn en een zeer groot voorrecht de hoogste onderschei ding van mijn land te mogen uitreiken aan zulke dappere vertegenwoordigers van alle vrijheidslievende mensen. Gij, mannen, zjjt een levend bewijs van de macht van de Ver. Naties om commu nistische agressie, waar deze zich ook voordoet, een halt toe te roepen' De Nederlandse vertegenwoordiger voor de V.N. in Korea, A. H. Gieben, zegde namens Nederland dank aan de Amerikaanse strijdkrachten voor de schitterende ondersteuning en samen werking, liet detachement heeft de onderschei ding gekregen voor zijn optreden in het gebied van Hoentsjong en Wondjoe in de dagen van 12 tot 15 Februari, toen lt.-kolonel Den Ouden sneuvelde. doen aanvallen. Zonder deze kennisgevingen kon niet gegarandeerd worden, dat geen aanval len gedaan zouden worden. In het bewuste geval hadden de Ver bondenen niet de vereiste mededeling ontvangen. De aanval was geschied ca. zes kilo meter ten Noorden van Sibyonni, dat 35 km. ten Noorden van de 38ste breed tegraad ligt. BURGEMEESTER VAN STEENDEREN NAAR CANADA. Voor het werk onder de Hervormde emigranten. Eind Augustus of begin September zal de heer J. Heerslnk, burgemeester van de Gelderse gemeente Steenderen, naar Canada vertrekken om daar als „director of emigration" op te treden voor de „Reformed Church of America". De heer Heersink is lid van de Herv. Emigratiecommissie en van het dage lijks bestuur der Chr. Emigratie Cen trale. Hij zal de leiding hebben van het maatschappelijk werk onder de Her vormde Nederlandse emigranten in heel Canada. „De Gereformeerden", zo vertelde burgemeester Heersink, „zijn in Canada al vijf jaar geleden met dit soort werk begonnen en zij zijn nu wel „rond". De Hervormden staan echter pas aan het begin. Voorlopig is het de bedoeling, dat ik twee jaar in Canada blijf. Of ik na die termijn mijn verblijf nog zal verlen gen, zal van de omstandigheden afhan gen." Zijn standplaats zal zijn Hamilton in Zuid-Ontario. Zijn vrouw en vier kin deren zullen hem vergezellen. - De minister van Binnenlandse Zaken heeft de burgemeester twee jaar verlof verleend. De Commissaris der Koningin heeft voor die tijd tot waarnemend bur gemeester benoemd mr H. N. C. Baron van Tuyl van Serooskerken, thans werkzaam op de afdeling kabinet van de Prov. Griffie. De plaats, waar de aanval zou hebbei plaatsgevonden, is aanzienlijk oostelijk van de hoofdweg tussen Pjongjang en Kaesong gelegen. Dit feit doet bij mij de vraag opkomen, of uw strijdkrachten de witte vlag niet voor andere doeleinden dan ten behoeve van uw delegatie ge bruiken", aldus Joy. SLEPERS- EN BAGGER BEDRIJF IN MOEILIJKHEDEN Tengevolge van hogere kolen- prijzen. In de kringen van het slepers- en bag gerbedrijf worden grote brandstofmoei lijkheden gevreesd als gevolg van de kolenprjjsverhoging, die 1 Augustus Is ingegaan. Voor het bunkerbedrijf, waar uit de sleepboten als regel de kolen be trekken, wordt de verhoging catastro- phaal genoemd. De zeven gulden verhoging per ton bijv. voor een sleepboot betekent een zo danige kostenvermeerdering, dat van verdere concurrentie met het motor- sleepvervoer geen sprake meer kan zijn. De sleepboten zullen opgelegd moeten worden, om daarna bij de scheepsslope- rijen terecht te komen Hetzelfde geldt voor het baggerbedrijf. De kolenprijs- verhoging zal daar voor het ogenblik nog geen schade meebrengen, omdat de Rijkswaterstaat de meerdere kosten ge heel bijbetaalt. Maar in de naaste toe komst vormt in het baggerbedrijf de mogelijkheid van concurreren met het motorbedrijf het grote vraagpunt. Ook hier zou de zware gang naar de scheeps- sloperijen op de duur het gevolg zijn, tenzij grote bedragen geïnvesteerd wor den voor ombouw met motoren. Hier voor ontbreken echter in de meeste ge vallen de middelen. De secretaris-generaal der Franse so cialistische partij, Mollet, heeft de pre sident na een onderhoud met Pleven medegedeeld, dat zijn partij besloten is niet aan de nieuwe regering deel te nemen. Evenals lyet vorige jaar werd. Woensdag, gebruik makend van de aanwezigheid met verlof van vele der Neder landse ambassadeurs en van de Nederlandse Hoge Commissaris te Djakarta, op het departement van Buitenlandse Zaken een ambassadeursconferentie gehouden o.l.v. minister Stikker. Aan de tafel zittend van rechts naar links: Dr H. M. Hirschfeld, regeringscommissaris in Algemene Dienst, Ir C. Staf, minister van Oorlog en Marine, Mr A, M. Joekes, minister van Sociale Zaken, Mr D. U. Stikker, S. L. Mansholt, minister van Landbouw, Ir L. A. H. Peters, minister van Uniezaken, mr N. S. Blom, Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. Staande van rechts naar links: Mr C. L. W. Fock, secr.-generaal van Binnenlandse Zaken, mr J. D. P. Spierenburg, directeur- generaal van het directoraat-generaal van de afd. Buitenlandse economische betrekkingen, mr F. C. A. Baron van Palland, ambassadeur te Moskou, dr J. H. van Roy en, ambassadeur te Washington, jhr mr A. W. L. van Star- kenborgh Stachouwer, Nederlands permanent vertegenwoordiger bij de Noord-Atlantische Verdragsorganisa ties, vice-admiraal J. M. de Booy, ambassadeur te Bonn, mr C. E. G. J. H. Baron van Boetzelaer van Ooster hout, ambassadeur te Parijs, mr B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten, ambassadeur te Brussel en A. Th. Lamping, Hoge Commissaris in Djakarta. Eén dode bij brand te Haarlem. In de afgelopen nacht is brand uitge broken in een winkelhuis aan de Kleine Houtstraat te Haarlem, bewoond door drie gezinnen. De brand ontstond op de zolderverdiepingen, werd ontdekt door de bewoner hiervan, de heer W. O. Bos. Deze was al buiten, toen het tot hem doordrong, dat hij zijn geld boven had laten liggen. Hij keerde terug, maar werd door de rook bedwelmd. De brand weer, die zich met een magirusladder toegang tot het pand verschafte, bracht hem naar buiten, maar hij bleek reeds door verstikking te zijn omgekomen. Ondanks embargo's der Westelijke mogendheden. Hamburg, Bremen, Antwerpen en Gdynia de voornaamste uitvoer- havens. Volgens Reuters correspondent te Hongkong, William Parrott, bereikt nog steeds, ondanks de embargo's van de Westelijke mogendheden een gestadige stroom strategisch belangrijke materialen communistisch China. De door Honkong genomen beperken de maatregelen hebben slechts ge maakt, dat de schepen thans direct Chi- FANTAST VAN 29 JAAR HEEFT DE LEIDING. „Hoofdaalmoezenier" verricht kerkelijke diensten. Zoals wjj gisteren meldden, is de 74-jarige notaris Q. uit Maastricht op liet jacht „President Robert", uit Oostende vertrokken. Het A.N.P. weet over de opvarenden van dit jacht, in totaal 18 personen, thans meer bijzonderheden te melden, die een eigenaardig licht werpen op heel deze affaire. Franse politici wensen conferentie der grote mogendheden. De commissie voor Buitenlandse Za ken van de Franse Nationale Vergade ring heeft een motie goedgekeurd, waarin wordt aangedrongen op het hou den van een conlerentie van de grote mogendheden, zonder dat hierdoor aan het gezag van de Ver. Naties afbreuk wordt gedaan. In de motie, die door de Nationale Vergadering zal worden besproken, wordt ook gezegd, dat dergelijke onder handelingen eerst na het sluiten van een wapenstilstand in Korea met effect kunnen worden gevoerd. Tweede Kamerlid vraagt opschorting van maatregelen. Tegen Bureau Zuid-Molukken en „Door de eeuwen trouw". Het Tweede Kamerlid Krol (C.H.) heeft de minister van Binnenlandse Za ken gevraagd, in het belang van de rust der Ambonese bevolking in de kampen, de maatregelen tegen het Bureau Zuid- Molukken en de bestuurders van de Stichting „Door de eeuwen trouw" op te schorten. Hij is van mening, dat in de Ambo nezenkampen een ietwat geprikkelde stemming heerst, omdat de Dewoners daarvan tengevolge van de door de re gering genomen maatregelen het h.i. vereiste persoonlijke contact missen met de vertegenwoordigers van genoemde instanties. Daardoor moeten zijn terecht het gevoel hebben, dat zij in ons land slechts worden getolereerd, zonder dat hun een sfeer van gastvrijheid wordt geboden, tengevolge waarvan het ge vaar voor optreden van ongeoorloofde reacties (onlusten in Middelburg) niet denkbeeldig is. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN OMGEKOMEN NEDERLANDSE GEVONDEN. Gisteren is bij de familie te Hengelo bericht binnengekomen, dat het stoffe lijk overschot van mej. J. van der Linde, Kringsecretaresse van het Rode Kruis |n Overijssel, is gevonden op een berg- helling van het dorpje Brand in Vorarl- berg (Oostenrijk), Mej. v. d. Linde werd sinds geruime tijd na een begtocht ver mist. Kapitein van de „President Robert' is een zekere K, Nowak, een Pool, die zich „president Robert" doet noemen, Hij verklaarde voor het vertrek, dat hij voorzitter was van een belangrijke sleepbootmaatschappij. Begin Juli gaf hij een receptie aan boord van het jacht, waarop plaatselijke zeevaartauto riteiten tegenwoordig waren. De geno digden merkten aan boord van het jacht een prachtige troon op, waarop Nowak verschillende keren plaatsnam. Hij stelde verscheidene personen van zijn omgeving voor als „ministers" „kabi netschef" of „ceremoniemeester". Ieder een aan boord had een titel. EEN HELE FAMILIE. Behalve de notaris met zijn aanhang bevindt zich ook aan boord de familie L. uit Den Haag, bestaande uit man en vrouw, drie dochters en vier zonen. Ver der vermeldt de passagierslijst nog de 53-jarige A. L. H. R. uit Heerlen, als mede P. A. C. S., geboren te Oosterhout k r 1 De Poolse regering heeft bepaald, dat alle Amerikaanse werkzaamheid op cultureel gebied in Polen moet worden gestaakt. Als gevolg daarvan zal het Poolse propagandakantoor in New York moeten sluiten. Het Amerikaanse de partement van Landbouw heeft alle in voer van boterolie, aardnotenolie, aard- noten voor pindakaas en vetloze ge droogde melk verboden. De eerste zending materialen in het kader van het Amerikaanse programma voor hulpver lening aan Indonesië is in Djakarta aangekomen. Het Perzische parle ment heeft goedgekeurd, dat Perzië een Amerikaanse lening van 25 millioen dol lar aanvaardt voor het aankopen van landbouwmachines en machines voor wegenaanleg. Na de Senaat heeft ook de Italiaanse Kamer van Afgevaardig den haar vertrouwen in de regering de Gasperi uitgesproken. In Zuid-Enge- land heerst er bezorgdheid naar aanlei ding van een viertal moorden op jonge meisjes, die zich in een maand tljds heb ben voorgedaan. De in het Saargebied heersende kinderverlamming heeft de regering van Saarland doen besluiten alle bijeenkomsten in het Saargebied te verbieden. Bij landsbesluit is het de partement van landbouw op Curasao opgeheven. In de plaats daarvan is inge steld een dienst voor landbouw, vee teelt en visserij. - George W. The, een 29-jarige Chinese student te Leiden, is in de Namsen (Midden-Noorwegen) verdronken bij een poging zijn verloof de, die in de rivier was gevallen, te redden. Het meisje wist de wal te be reiken. Gisteravond is van de Scandi- navië-expres naar Hoek van Holland op de Ceintuurbaan te Rotterdam een rij tuig ontspoord. Persoonlijke ongelukken deden ziek niet voor. in 1893, die zich hoofdaalmoezenier noemt. Op de deur van de cabine, die gere serveerd is voor Robert, een der zonen van de Haagse familie, staat het vol gende opschrift: „Robert I, Premier". Deze 29-jarige jongeman, die in de be zetting leider is geweest van de buiten medeweten der Duitsers bestaande jeugdvereniging der „Robertisten" („Vivat Robert" was de kreet, waarmee de kinderen hun leider moesten begroe ten) en die fungeerde als president van „particulier initiatief" in 1948, een z.g. charitatieve instelling, die voor ..eigen zak" werkte en door de justitie werd ontbonden, heeft vermoedelijk de lei ding van het gezelschap. DE PATER. Deze fantast woonde na de bevrijding enige tijd in Helden, waar hij beweerde een privé-opleiding voor priester te vol gen, aangezien hij eens per week van pater S. les kreeg. Ondanks het feit, dat hooggeplaatste kerkelijke autoriteiten zich voorzichtig van Robert en diens plannen hebben gedistanciëerd, heeft deze pater in goed vertrouwen contact met hem onderhouden. De pater maakt deze reis niet in opdracht van zijn ker kelijke overheid. Aan boord verricht hij de nodige kerkelijke diensten, zo werd het A.N.P. „te bevoegder plaatse" me degedeeld. nese havens aandoen. Zo doen op het ogenblik per maand 12 tot 15 zeesehe- oen de haven van Kanton, Whampoa, aan, aldus Parrott. De ladingen worden vervoerd door Panamese, Britse, Scandinavische en andere schepen onder Westelijke vlag, evenais door Russische en Poolse vaar tuigen. Parrott noemt Hamburg, Bremen, Antwerpen en Gdynia als de voornaam ste havens, van waaruit staal, rubber banden, machineonderdelen, chemica liën en andere goederen naar China worden verscheept. Volgens gewoonlijk welingelichte krin gen te Hongkong gaat ook het handels verkeer tussen India en China door, in het bijzonder via Calcutta. Ook de smokkelarij via de Portugese bezitting Macao is aanzienlijk toegenomen. Niettegenstaande het feit, dat natio nalistisch China heftig ontkend heeft enige handel met Peking te voeren, zijn er sterke bewijzen, dat vissersvaartui gen onlangs olie uit Formosa naar de Chinese kust in de omgeving van Swa- tow hebben vervoerd. Ook is melding gemaakt van smokke larij op grote schaal tussen Japan en Noord-China. Badgasten te Zoutelande wonnen van „De Meeuwen" met 8—2, Gisteravond speelde de V.V. „De Meeuwen" te Zoutelande een vriend schappelijke wedstrijd tegen een elftal gevormd uit de badgasten, onder aan voering van de heer Kools te Waalwijk, welke eindigde met een 8—2 overwin ning voor de badgasten. De heer Rol te Tholen maakte 5 doel punten, de heren Kniplé, Kuijster en Vriens te Waalwijk elk één. Van „De Meeuwen" werden beide doelpunten ge maakt door de heer Kleinepier. Voor deze wedstrijd, welke onder lei ding stond van scheidsrechter Reeman uit Hilversum, bestond vooral van de zijde der badgasten grote belangstelling, aanzien. HET WERELDJEUGDFESTIVAL TE BERLIJN. Reeds honderden vroegen „permanent asyl" in West-Berlijn. Vijfduizend kilogram tomaten en kool zijn gisteravond uit Nederland naar West-Berlijn verzonden als geschenk van de Nederlandse tuinbouw aan dè West-Berlynse jeugdherbergen, die op het ogenblik leden van het communis tische jeugdfestival in Oost-Berlyn ontvangen. Deze zending zou eerst per vliegtuig gaan, doch om technische redenen heeft men de voorkeur aan ver zending per spoor gegeven. Venvacht wordt, dat de wagon met groente morgen ochtend zal arriveren. Dagelijks slippen tienduizenden deel nemers aan het festival in de Russische zóne naar het westelijke deel der stad. Zij krijgen daar te eten in ruim vijftig jeugdtehuizen volgens het schema „operatie open tafel", dat inderhaast werd opgesteld. Omdat reeds meer dan honderdduizend maaltijden werden ver strekt, deed men een beroep op de wes terse wereld om steun in natura of geld. Ruim 800 Engelse, 45 Amerikaanse en 29 Spaanse jongeren zijn Donderdag met een speciale trein in Oost-Berlijn aangekomen. Zij waren met het Poolse passagiersschip „Batory" van Duinker ken naar Gdynia in Polen gereisd. De „Batory" onderhoudt, speciaal t.g.v, het communistische. jeugdfestival, deze dienst om de belemmeringen, die aan de jongeren in de westelijke landen in de weg gelegd worden, te omzeilen. West-Berlynse functionarissen deel den mede, dat 647 jongens en 107 meis- Nederlands-Amerikaanse besprekingen onderbroken. Begin Juni begonnen te New York Nederlands-Amerikaanse besprekingen over luchtvaartproblemen. O.a. zou de Nederlandse delegatie trachten toe stemming te verkrijgen voor het door de K.L.M. opnemen van passagiers te New York voor Curasao en voor het doortrekken van de lijn Amsterdam- New York naar Curacao via Miami. De Nederlandse gedelegeerden zijn na enkele weken naar ons land terugge keerd om overleg te plegen met de re gering. De onderhandelingen zijn voor onbepaalde tijd onderbroken. Voorlopig nog beperkte groenten export naar Duitsland. Van Nederlandse zijde wordt voorlo pig vastgehouden aan de m.i.v. verleden Maandag ingestelde beperking van de export van groenten naar West-Duits- land. Slechts bepaalde soorten bloem kool, tomaten en komkommers zullen mogen worden uitgevoerd. Voor uien blijft het uitvoerverbod gehandhaafd. In tuinbouwkringen wordt verwacht, dat het thans beschikbaar gestelde bedrag van 2,9 millioen dollar, waarvan tot he den 1,4 millioen is opgebruikt, vrijwel toereikend zal zijn voor Augustus, mits de export met enige omzichtigheid ge schiedt. In Den Haag wordt ernstig overwo gen om m.i.v. Maandag a.s. de export van groenten naar Duitsland weer nor- maai vrij te geven. Men wil echter de tegenwoordige gang van zaken nog even jes uit Oost-Duitsland om „permanent asyl" verzocht hadden. Vele buitenlandse deelnemers, vooral uit Zweden en Argentinië, die van plan waren veertien dagen ip Oost-Berlijn té blijven, zijn volgens de Noordwest-Duit se radio reeds vertrokken. Zij beklaag den zich o.m. over de gebrekkige orga nisatie en de slechte hygiënische toe standen in de dichtbevolkte wijken van Oost-Berlijn. De Oost-Berlijnse organisatoren zeg gen, dat bijna 30.000 deelnemers uit meer dan 90 landen het festival bijwo nen. Aardgasbron in Wolfskehlen weer opengebroken. De aardgasbron in de omgeving van Wolfskehlen (Duitsland), die Woensdag bedwongen was, is in de nacht van Woensdag op Donderdag opnieuw open gebroken. Het water, dat in het boorgat was gespoten om een nieuwe uitbarsting te bemoeilijken, werd met aarde en ste nen weer naar buiten geslingerd. Het aardgas is nog niet tot ontbran ding gekomen. Daar echter de uitbar sting vrijwel dezelfde kracht behoudt, is het niet mogelijk de krater te sluiten en de resten van de boortoren te ver wijderen. Amerikaanse Huis aanvaardt wet op de militaire toewijzingen. Het Amerikaanse Huis van Algevaar digden heeft de wet op de militaire toe wijzingen, waarvoor bo,2 milliard dollar is uitgetrokken, aangenomen en naar de Senaat doorgezonden. NIETS DAN VROLIJKE GEZICHTEN. Achthonderd bezoekers op de eerste dag. NIETS DAN VROLIJKE GEZICHTEN. Dat was het beeld, dat gisteren de Nijtengo VIH beheerste, 's Middags om twee uur werd deze nijverheid-, handel en Industrie-tentoonstelling door jhr mr A. F. C. de Casembroot geopend. Die opening moest binnenshuis geschieden, want de zon, die later af en toe om een hoekje kwam gluren naar al dat vrolijke gedoe, beliefde toen nog weg te blijven. Dus stond het Nytengo-comité in de toneelzaal op het toneel om daar veel prijzende woorden van jhr de Casembroot in ontvangst te nemen. Deze sprak na een welkomstwoord van de voorzitter van het Nijtengo- comité, de heer A. de Roo, in tegen woordigheid van het lid van G.S., de heer Philipse, burgemeester W. C. ten Kate van Goes en diens echtgenote, de secretaris van de Kamer van Koop handel en echtgenote, de heer A. S. de Jonge en echtgenote, wethouders en raadsleden alsmede een groot aantal genodigden. Er behoort moed toe in deze tijd nog een dergelijke expositie tot stand te brengen", zei jhr de Casembroot. Het had hem verbijsterd, dat, zoals de heer de Roo in zijn openingswoord had ver teld, de Goese winkelstand nog niet tenvolle achter deze tentoonstelling staat. „Want laat ik U dit zeggen", zo vervolgde hij, „de Zeeuwse winkelstand is belangrijk vooruitgegaan". Het was een svoord, dat vele Goese winkeliers in hun oren kunnen knopen. Toen gingen de genodigden de ten toonstelling bezichtigen en konden de bezoekers binnenkomen. En ze kwamen. Reeds na een klein uur was de hon derdste binnen. Het was de heer H. C. Bakker uit IJzendijke, Deze kreeg een aantal prijsjes en had meteen zijn reis eruit. FRAAIE STAND VAN GEMEENTE GOES. Onder de vele fraaie stands verdient die van de gemeente Goes aparte ver melding, Hier staan nl. verscheidene maquettes opgesteld, die een duidelijk beeld geven van hetgeen de gemeente in het verleden deed en in de toekomst nog van plan is. En vooral dat laatste is bij zonder interessant. Allereerst vindt men daar een dwars- doorsnee van de nieuwe verkeersweg, welke thans in aanleg is, Welnu, die be kijkend komt men tot de conclusie, dat de verkeersergernissen, die men luer de laatste tijd ontmoet, op z'n Zeeuws ge zegd „de piene waerd" zijn. Interessant is ook de maquette van de opbouw van de stad sinds 1760. Deze uitbreiding kan men waarnemen door het draaien aan knoppen, waardoor de betreffende uit breiding geheel van onderen belicht wordt. Het nieuwe rioolnet is apart door een stelsel van fijne neonbuisjes aangegeven. De maquette over de uit breiding in het Oosten van de stad is iets bijzonders. Hier ziet men, waar de nieuwe ambachtsschool komt te staan en waar de nieuwe huishoudschool, waar de nieuwe Geref. kerk een plaats heeft gekregen en ook de straten met de flatgebouwen; kortom het is een plan, waaruit blijkt, dat de gemeente, ondanks het mondjesmaat aan bouwvo lume, in de toekomst blijft kijken. Er zijn voorts in deze gemeentelijke stand overzichtelijke grafische voorstellingen en foto's opgehangen, waaruit blijkt, dat Goes ais onderwijscentrum en distri butiehaven een grote rol speelt. Van de kunstschilder J. Melse hangen er twee fraaie aquarellen van de ver nieuwing van de Rijksweg. De eerste dag is ondanks het sombere weer een succes geworden. Achthonderd betalende bezoekers passeerden de kas sa, waarvan er velen een prijs kregen. Ook de Indische tentoonstelling had niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Vier honderd mensen hebben er een kijkje genomen, 's Avonds gaf „Euphonia" een concert. Vanavond is het woord aan „Hosanna", Nederlandse parachutist naar Joego-Slavië. Het Amsterdamse lid van de eerste Nederlandse parachutistenclub, de lieer M. A. G. Cornavin, zai binnenkort, on der auspiciën van de Kon. Ned. Ver, voor Lucntvaart naar Joego-Slavië ver trekken om deel te nemen aan de we reldkampioenschapswedstrijden para chutespringen, die daar op 16 Augustus te Lescebled beginnen. Dit is de eersté maal, dat een Nederlander deelneemt aan de wedstrijden om het wereldkam pioenschap parachutespringen. Een meevaller voor Huizen. De gemeente Huizen had op de begro ting voor 1950 een tekort van f 30.UÜ0. Nu de gemeenterekening over dit jaar is afgesloten, blijkt, dat door verschil lende meevallers, o.a. uitkering onder nemingsbelasting, nabetaling gemeente- ïonds en Rijksvergoeding voor het blin deninstituut, het tekort is omgezet in een overschot, dat ruim vijf maal zó hoog is als het tekort, nl. f 163.613,39. Zeeland heeft het laagste werkloosheidscijfer. Gedurende de maand Juli steeg het aantal bij de Arbeidsbureaux ingeschre ven mannelijke werklozen van 56.501 tot 62.056, t.w. 45.262 geheel werklozen (vorige maand 38.443), 16.477 DUW- arbeiders (17.736) en 317 personen met volledig wachtgeld (322). Hoewel het aantal werklozen thans op een vroeger tijdstip een neiging tot stijgen vertoont dan in 1950, kan niet van een bepaald ongunstige ontwikke ling worden gesproken. Deze stijging moet nl. mede worden toegeschreven aan het feit, dat dit jaar veie jongelui zich direct na het beëindigen van hun opleiding bij. het Arbeidsbureau lieten inschrijven, terwijl zij vroeger dit eerst in Augustus deden. In Zeeland waren er eind Juli Y83 werklozen. Eind Juli 1950 bedroeg dit aantal 599. De relatieve werkloosheid was het hoogst in Drenthe met 46, Groningen met 35 en Noord-Brabant met Zi, net laagst in Zeeland met 9 en Overyssel met 11 werklozen per 100 manneiyko beroepsbeoefenaren. DE BILT ZEGT: Vry koel. Veel bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, af en toe krachtige, wind tussen Noord en West. Tamelijk koel weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1