°"der de loupe Heme Held Verzoek om de prijsverhoging voor brandstoffen ongedaan te maken. Zuivere huid Nederlandse soldaten gaan in Duitsland oefenen. Het beleid van de Kamer van Koophandel voor Z*~Vlaanderen* DE NIJTENGO WORDT HEDEN GEOPEND. 't Bestuur heeft veel moeilijkheden overwonnen. Aardappelmoeheid en boomkanker met succes bestreden* Eerste zelfbedieningswinkel in Zeeland komt in Goes* Ambtenaar had Zaterdagsavonds in de Haagse binnenstad „dienst"* Donderdag 9 Augustus 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Vragen aan Ministers. Ook al zjjn dan de Kamerleden met vacantie, hun zorgen voor het welzjjn van ons volk zjjn er niet minder om. Gisteren zjjn niet minder dan vijf vra genlijstjes op de verschillende ministe riele schrijftafels neergelegd, n.l. twee Qver de verhoging van de brandstoffen- prijzen aan de minister van Economi sche Zaken, een aan de ministers van Volkshuisvesting en financiën over de woningbouw, een aan de minister van Financiën over het verplicht inzage ge ven in boeken en bescheiden aan belas ting-ambtenaren en een aan de minis ters van Financiën en Oorlog en Marine over de bezoldiging van militairen die voor herhalingsoefeningen moeten op komen. De heren Suurhoff (P.v.d.A.) en Wa genaar (C.P.N.) stelden vragen over de verhoging der brandstoffenprjjzen. De heer Suurhoff wijst op de onsociale ge volgen van deze verhoging, daar „de Verbruikers die over voldoende contan ten beschikken en opslagruimte hebben nu hebben kunnen profiteren van de nog niet verhoogde prijzen, terwijl de kleine man, die tijdens de winter in kleine hoe veelheden zijn brandstof opdoet, de ver hoogde prijzen plus de winteropslag op de prijs moet betalen!" De heer Wagenaar wil precies weten hoe het zit met onze kolenvoorraden en onze invoer en wenst antwoord op de vraag of wij inderdaad zulke slechte kolen uit Amerika krijgen, waarvoor we zo veel geld moeten betalen. Beiden vragen of de minister bereid is de prijs verhoging ongedaan te maken. De heer Beernink (C.H.) wil weten dit naar aanleiding van de opmerkingen ln het adres van de nationale woning raad op welke wijze de gemeenten er in kunnen slagen langlopende leningen te verkrijgen, dit ondanks de beperken de bepalingen van minister Lieftinck, o: i althans het officiële woningbouw programma ten uitvoer te kunnen leg gen. „Haak-In-actie" Koningin Wilhelmina fonds. Het bestuur van de afdeling Am sterdam van de vereniging „Koningin Wilhelmina fonds" deelt mede: Van 2126 Mei werd te Amster dam een grote „Haak-In" bazar ge houden. Aan deze bazar was een ver loting verbonden, waarbij aanvanke lijk als trekkingsdatm 1 September 1951 werd vermeld. In verband met het feit, dat nog niet alle loten ver kocht zijn, is thans de trekkingsdatum een maand verschoven en gebracht op 1 October. Het tekort aan krantenpapier. Het ziet er nog somber uit. Volgens welingelichte kringen heeft een uit vertegenwoordigers van 6 landen samengestelde commissie een voortdu ring van het tekort aan krantenpapier in de landen van het Westen voorspeld. Aan de internationale grondstoffencon- ferentie werd een overzicht voorgelegd van de productie en het verbruik in de toekomst. In de commissie waren de Verenigde Staten, Canada, Zweden, VV.- Dultsland, Oostenrijk en Nederland ver tegenwoordigd. Na de bijeenkomst verklaarde de woordvoerder, dat toewijzing van kran tenpapier vrijwel zeker ls. Het voor naamste probleem was volgens hem de vaststelling van de beginselen, volgens welke de quata voor de diverse landen zullen worden vastgesteld. Andere kringen waren het er niet mee eens, dat de toewijzing van krantenpa pier zeker was. Volgens hen zou de toe nemende productie van krantenpapier een toewijzingssysteem overbodig ma ken. (Ingez. mededeling, advert.) Wie bij iedere hap eten al bij voorbaat dat znnrbranden op de maag voelt... moet nodig Rennies nemen. Digestif Rennie pastilles blussen brandend maagzuur binnen enkele minuten. Van daar, dat gij, met een paar Rennies op zak, eigenlijk overal altijd alles eten kunt. Waar U lust in hebt en de om standigheden bieden. Rennies kunt U zonder bezwaar, onopgemerkt, overal Innemen, want water of i ets anders komt er niet aan te pas. Simpelweg Uw Rennies laten smelten op de tong dat is alles. En Rennies zijn nog lekker ook De heer van de Wetering (C.H.) be strijdt dat een belasting-inspecteur het recht heeft inzage van boeken en ande re bescheiden te verlangen nadat een aanslag in de inkomstenbelasting is op gelegd en hij verzoekt de minister zijn ambtenaren in die geest te instrueren. De heer Molenaar (V.V.D.) tenslotte wijst er op, dat het niet de taak van de werkgevers maar van de overheid is voor een behoorlijke bezoldiging te zor gen van de militairen, die voor herha lingsoefeningen worden opgeroepen. Als echter toch de werkgever bijbetaalt, vraagt hij voor deze vrijstelling van af dracht van de vereveningsheffing. (Ingez. mededeling, adv.) zacht» soepel» gaaf en gezond. Purol doet wonderen. Doos 40 ct. De zojuist uit de lichting 1950—2 ge vormde 31ste regimentsgevechtsgroep zal van 13 tot 23 September a.s. deel nemen aan oefeningen van het 1ste Britse legerkorps in het gebied ten Zuidwesten van Hannover. De groep zal evenals de deelnemende Noorse, Belgi sche en Deense eenheden, onder Engels commando staan. Gehoopt wordt, dat de 31ste regi mentsgevechtsgroep daarna ook nog zal deelnemen <aan oefeningen tezamen met de Franse troepen in Duitsland. TWEE CLANDESTIENE ZENDERS ONTDEKT. Te Zuidwolde (Dr.) zijn twee clan destiene zenders ontdekt. Eén ervan werkte onder de naam „Olympia". Tegen de eigenaar J. J. A. Brockhaus, electro-monteur te Zuidwolde, is P.V. opgemaakt. De apparatuur is in beslag genomen. Bij K.B. is lr A. J. Ehnle met ingang van 1 Augustus 1951 benoemd tot hoofddirecteur der posterijen, telegrafie en telefonie. Een uiteenzetting van Ir C. A. L. Horstmann. „Waarom doet de Kanrfrr van Koophandel in Zeeuwsch-Vlaanderen niet mee aan de tentoonstelling 1953?" „Waarom distancieert de Kamer zich van het E.T.I. „Waarom interesseert de Kamer zich niet voor het Volkshogeschool werk Vindt U niet, dat aodoende het isolement t.o.v. overig Zeeland groter wordt gemaakt, in tegenstelling tot een algemeen streven naar meer eenheid onder de Zeeuwen?" Deze vragen hebben wjj voorgelegd aan de heer Ir C. A. L. Horstmann te Sas van Gent, directeur der Spiegelglas fabriek en voorzitter der K. v. K. voor Z.-VIaanderen, die gaarne bereid was, hierop uitvoerig te antwoorden. „Zeer zeker zijn wij geen separatis ten", aldus Ir Horstmann, „doch men vergete niet, dat de Kamer van Koop handel niet wordt gefinancierd door de middenstand en het bedrijfsleven. Waar de laatste tijd steeds zwaardere lasten worden gelegd op haar ingeschrevenen, heeft de Kamer de verplichting nauw lettend toe te zien, dat haar uitgaven zo laag mogelijk zijn en dat deze uitslui tend worden besteed in het belang van de doelstelling der Kamer van Koop handel". „Naar het oordeel van onze Kamer kan het E.T.I. mede de belangen behar tigen van de ingeschrevenen der Kamer van Koophandel en de doelstelling der Kamer ondersteunen. In onze provincie voldeed het E.T.I. hieraan niet of ln on voldoende mate en had soms zelfs een negatieve invloed. Dit schijnt inmiddels ook Ingezien te zijn door het bestuur van het E.T.I., gezien de reorganisatie van dit bestuur en enkele ontslagen van personeel. Onder deze omstandigheden achtte on ze Kamer het niet verantwoord het E. T.I. te subsidiëren, hetgeen echter nlei betekent, dat samenwerking onmogelijk Verhoging voorschotpercentage voor uitkeringen uit het gemeentefonds. De regering heeft aan de gemeente besturen medegedeeld, dat het in het voornemen ligt het voorlopig op 125 gestelde voorschotpercentage voor de algemene en bijzondere uitkeringen uit het gemeentefonds over het dienstjaar 1951 te doen verhogen. In afwachting van de totstandkoming van een daar toe strekkende wjjziging van de begro ting 1951 van het gemeentefonds, kun nen de genoemde uitkeringen thans worden geraamd naar 135 van de basisbedragen. Bovendien bestaat er geen bezwaar tegen, dat de gemeenten, die over het jaar 1950 nog niet voor de maximale jaarwedde-uitkering in aanmerking kwamen, op haar begroting 1951 deze uitkering op f 45000,ramen. Gemeenten, die ondanks de hiervoren bedoelde hogere inkomsten haar begro tingen niet sluitend kunnen maken, zij er met nadruk op gewezen, dat her ziening of toekenning van een bijzon dere uitkering alleen in bijzondere gevallen zal mogen plaats hebben. Er wordt op gewezen, dat uitgaven op zich zelf geen grond kunnen op leveren voor herziening der bijzondere uitkering. Naar het Britse ministerie van De fensie meldt, zullen in October in Groot- Brittannië de grootste manoeuvres ln vredestijd gehouden worden. Twee divi sies, waarvan één pantserdivisie, alsmede twee brigades van de territori ale troepen, zullen deelnemen. zou zijn of dat het verlenen van subsidie voor altijd is uitgesloten. Dit zal afhan gen van een eventuele wijziging ln de activiteit van dit instituut". ZEEWSE TENTOONSTELLING 1953. „Onze Kamer is overtuigd, dat deze tentoonstelling niet zal beantwoorden aan het gestelde doel en dientengevolge ook met een groot verlies zal eindigen. Van alle tentoonstellingen, die de laat ste tijd gehouden zijn, was alleen Rot terdam Ahoy een succes. Dit kwam gro tendeels hierdoor, dat iedere zakenman zo vaak in Rotterdam komt, dat er wei eens even tijd overschoot deze tentoon stelling te bezoeken. Bovendien ls ook de minister van Economische Zaken van oordeel, dat aan de tentoonstellingen paal en perk moet worden gesteld, daar deze zeer veel geld kosten en ons lano zich niet kan veroorloven grote bedra gen Improductief te besteden. Deelname aan of subsidiëring van de ze tentoonstelling zou dus alleen geba seerd kunnen worden op provinciaal chauvinisme. Het garantiefonds, dat, zoals de naam aanduidt, alleen ln geval van verlies ge bruikt kan worden, wordt nu reeds aan gesproken. Onze Kamer acht deelname in deze tentoonstelling, waarvan de mogelijke voordelen bij verre na niet opwegen tegen de zekere zware financiële lasten, niet in overeenstemming met de precaire toestand van ons land". DE VOLKSHOGESCHOOL. „Onze Kamer heeft hierin nog geen standpunt bepaald, aangezien dit onder werp nog niet ls besproken. Gezien de plannen om op Walcheren, en nog niet in Hulst, een Volkshogeschool op te richten, is deze zaak voor de Kamer voor Zeeuwsch-Vlaanderen niet drin gend". De gebeurtenissen te Middelburg hebben het voor het Nijtengobestuur niet gemakkelijk gemaakt. Buitenstaanders waren namelijk van mening, dat het optreden van de Ambonese Krontjong Band hedenavond, niet gepast zou zijn. Toch heejt het bestuur besloten de band te laten komen en vond hiervoor bij officiële instanties te Middelburg en bij de kampraad aan de Seis weg grote instemming. Trouwens ook de Buurtvereniging Seis weg te Middelburg heeft de band verzocht Zaterdagavond op te treden en heeft hiermede ook blijk gegeven van een ruime blik. Morgenavond brengt de Nijtengo zorgde gedeelte is wel zeer aantrek- nog een bijzondere attractie, namelijk het optreden van de Indische danser Raden S. Hardjodirenggo en echtge note. Deze Javaanse edelman laat voor de pauze Javaanse muziek horen en vertoont het een en ander over het Javaans toneel, n.l. een schimmenspel, een poppenspel, een maskerspel en een toneeldans. Na de pauze brengt hij een zgn. stemmingsbeeld, „Sembah" ge naamd, een offerdans, een fragment uit de Mahabarate-cyclus en als slot de dans „Satryo-Prang". Vindingrijk. „Ik loop me steeds weer te verbazen over de vindingrijkheid van de stand houders", zei gisterochtend de secreta ris van de Nijtengo, de heer E. C. N. van Riessen die, tussen de bedrijven door, even adem kwam halen op het secretariaat. „Of ze tevreden zijn Geweldig Dank zij het feit, dat onze vroegere ten toonstellingen zjjn geslaagd komen de oude bekenden graag terug. Fabrikan ten en groothandelaars hebben de er varing opgedaan, dat zij hier goede za ken kunnen doen, Een gelukkige gedachte is ook ge weest om tot samenwerking te ko men met het comité voor hulp aan gerepatrieerden. Het door hen ver- kelijk en het geheel overtreft zeker datgene wat op vroegere tentoonstel lingen werd geboden." „Kom maar hier, jongens." Noord-Koreaanse vrouwen schoten Amerikanen neer. Dinsdag is te Tokio bekendgemaakt, dat een groot aantal Noord-Koreaanse vrouwen in Korea over het niemands land optrokken en riepen „Kom maar hier, jongens". Toen nieuwsgierige Amerikanen zich lieten zien, openden de vrouwen het vuur met geweren en werden verscheidene soldaten gewond. Een hevig verontwaardigde soldaat, die gewond werd, weigerde zich achter het front te laten vervoeren. Hij wacht te tegen een rots geleund en opende het vuur, zodra hij een doel zag en raakte één der vrouwen. GEVECHTEN TUSSEN BUL GAREN EN JOEGOSLAVEN. Het Joegoslavische persbureau „Tan- joeg" heeft gemeld, dat op 5 Augustus een Joegoslavische patrouille op Joego- Slavisch grondgebied door 10 Bulgaarse soldaten met handgranaten en automa tische wapenen is aangevallen. De Joe- goslaven beantwoordden het vuur en de Bulgaren trokken, onder dekkingsvuur van Bulgaarse grenswachten van over de grens, terug. „Tanjoeng" verklaart, dat het Joego slavische ministerie van Buitenlandse Zaken gepaste maatregelen zou nemen tegen de provocaties. Zwembaden zijn gesloten in het Saar- gebied, waar een epidemie van kinder verlamming is uitgebroken. Ook zomer kampen en de toegang tot bioscopen voor personen beneden de 18 jaar is verboden. Dank zij de wichelroede. Geslaagde proeven in Krabbendijke. Door ir O. J. Cleveringa, Rykslandbouwconsulent voor het onderzoek van de bodemstructuur, die reeds een tweetal jaren proefnemingen doet op het gebied van de z.g. aardstralen en haar schadelijke invloeden op de bodem, heeft thans melding gemaakt van enige opvallende resultaten. De proeven hadden betrekking op de aardappelmoeheid en op de boomkanker. Enige ter reinen, waar met behulp van een roedeloper de aanwezigheid van aardstralen was vastgesteld, werden afgeschermd met de z.g. poverni-apparaten van de wichelroede-deskundige en directeur van het eerste Nederlandse Bureau voor Wichelroede-Bodemonderzoek, de heer J. G. Mieremet.^ Naar ir Cleveringa thans meedeelt, zyn de proeven met de aardappelmoeheid en de boomkanker in één zomer volkomen geslaagd. In De Krim en in Brakel zijn alle aaltjes van vele aardappels verdwenen. In Brakel bij enige planten, die opge slagen zijn in een bietenveld en in De Krim op een groot perceel, dat gehee. met aardappelen is verbouwd. Er is FEUILLETON door G. P. BAKKER. 87) „Ik begrijp het", antwoordde Saxon. „Tilly denkt op deze sluwe wijze de Stad te overmeesteren om het Zweedse leger in de pan te hakken." „Ik moet natuurlijk naar de keizer lijken terugkeren, maar zal weldra in Werben komen om Tilly's plannen uit te voeren." „Hoeveel heeft Pappenheim je be loofd?" „Wij nemen geen bloedgeld. Wel had ik gaarne, dat u en de koning ons la ter in bescherming zoudt willen ne men. Het zwaard hangt boven onze hoofden." „Dat spreekt van zelf, Peter. Ik dank je van ganser harte, ook namens de koning. Ik denk dat je de mooiste vrouw ter wereld toch nog zult kun nen trouwen." „Mooi is ze, maar de woorden van de prinses hebben mij tot nadenken gebracht en dan dat grapje van Edzke. 'e prinses heeft u ook niet om uw geld genomen." „Neen, maar als je werkelijk van een vrouw houdt en een vrouw van jou, vraag je niet naar rijkdom", oor deelde de overste. „Daar is Edzke weer." Edzke kwam, vergezeld an een zestal ruiters, die het ijzer hadden af gelegd. Hij wond de dreg los, die hij om zijn middel had gebonden. „Daar midden in", wees Peter. „On geveer tien vademen van de wal. De schatten liggen dicht aan de opper vlakte. Die dreg is groot genoeg." Edzke wierp de dreg; trok. „Niemendal", zei hij. Weer wierp hij. „Niets." De derde maal wierp hjj een heel eind verder, daalde de stenen af en trok met rukken. Het touw spande zich. „Beet", zei hij. „Een klein visje. Neen een grote." Een paar mannen lieten zich zakken om hem te helpen. Langzaam haalden ze de buit binnen. De derde bundel was gevuld met gouden schalen, sieraden en kos'.bare edelstenen. De schatgravers keken er naar met de grootste belangstel ling. Binnen een uur waren alle twaalf pakken op het droge. Het was een gehele verzameling van zilveren, gou den en met edelstenen ingelegde kost baarheden. Elk der mannen nam een pak op en zo werd de terugtocht aan vaard. Saxon droeg niets, want op de slechte gedeelten van de gang torste hij een voor hem nog kostbaarder last. „Liefste" zei ze. „Je hebt woord gehouden. We hebben de schat." „Hoera, nu gaan we trouwen", ju belde Saxon. „Zodra je wilt", zei ze zacht. Buiten gekomen, floot Melchior. Van alle zijden kwamen ruiters opdagen. Een peloton nam de pakken over. Het regiment verzamelde zich. Men nam hartelijk afscheid. In gestrekte draf reden de ruiters naar het kamp van de koning. „Kapitein", vroeg Edzke. „Waarom zouden we eigenlijk Maagdenburg niet veroveren?" HOOFDSTUK XXXV. Nog altijd stond koning Gustaaf Adolf wantrouwend tegenover keur vorst Johann Georg I van Saksen, die aarzelde of hij de partij van keizer Ferdinand of de zijde van de koning zou kiezen, maar die liefst zou willen wachten deze beslissing te nemen tot het einde van de strijd bekend was. Dit was een der redenen waarom de koning besloot zich te verschansen in een vaste sterke legerplaats en hij had een strategisch alleszins ge schikte plek gekozen in de driehoek bij Werben, waar de Havel in de Elbe valt. 't Front was naar 't zuiden naar Maagdenburg gekeerd. De rechter flank was gedekt door de stad Wer ben. De linker steunde op Havelberg. De rug was verzekerd door de bocht van de Elbe, terwijl hij besloot door het graven van schansen de positie nog te versterken. Zelf had de koning zijn tent opge slagen op de heuvel in de weide van Werben, terwijl hij zijn intrek geno men had in een ruim huis aan de markt. Hij zond boden naar de generaals Tot en Horne om zich met hun troe pen uit Mecklenburg en Pommeren bij hem te voegen. Hij voelde zich niet sterk genoeg om de verenigde le gers van Tilly en Pappenheim in het open veld te ontmoeten. Toen Marion en Saxon zich hadden laten aandienen in zijn veldtent, trad de grote blonde koning van Zweden hun in de beste stemming tegemoet. „Welkom! Welkom! Avonturiers", klonk zijn opgewekte stem. „Ik heb reeds veel van je beiden gehoord, maar ik moet de gehele geschiedenis ken nen. Het beste zal zijn, dat ge van avond bij mij in mijn woning het avondmaal komt gebruiken". (Wordt vervolgd.) daar van de ziekte niets meer te mer ken. Dit is volgens ir Cleveringa boven .erwachting. In Krabbendyke. Naast het afgeschermde perceel in oe Krim ligt een onafgeschermd per ceel met dezelfde aardappelen, waarin doodzieke plekken voorkomen, terwijl de wortels zwaar bedekt zijn met aal tjes. Het afdoende resultaat tegen kanker in bomen is bereikt by de heer Voge laar in Krabbendijke. Ook dit resultaat wordt door hem opmerkelijk genoemd, omdat na deze natte winter overal zeer veel nieuwe kanker in bomen optreedt. Deze ziekte is hier niet meer opnieuw verschenen, terwijl oude kankerplekken van vorige jaren zichtbaar genezen. Ir Cleveringa merkte op, dat de slag met de afscherming nu volledig gewonnen is, hetgeen volgens hem ook pleit voor de afdoende werking van het afscher mingsapparaat. Ir Cleveringa doet deze proeven al geruime tijd. Het ministerie van Land bouw financiert daarbij de roedeloper en het plaatsen der putten voor de af- schermingsapparaten. Deze laatste wer den voor deze proeven ter beschikking gesteld door de heer Mieremet, die deze eveneens controleert. Bij het onderzoek door de roedeloper werden herhaaldelijk plaatsen aange wezen, waar zich kruisingen van „aard- straalbanen" voordeden. De landbou wers deelden dan vaak mee, dat zich juist hier de kern bevond van waaruit zich de ziekte verbreidde. Twee West-Berlijnse politie agenten ontvoerd. De West-Berlijnse politie heeft mee gedeeld, dat Dinsdagavond Oost-Duitse politiemannen illegaal de Amerikaanse zóne van Berlijn zijn binnengegaan en twee West-Berlijnse agenten hebben ontvoerd. Het incident gebeurde bij het controlepunt Dreilinden op de hoofd verkeersweg, waar het interzonaal ver keer de Russische zóne binnengaat. DUITSERS VRAGEN VERMIN DERING VAN KOLENEXPORT. Het gezagsorgaan voor de Ruhr heeft gisteren opnieuw gesproken over de se dert lang hangende Duitse verzoeken tot vermindering van het exportquotum voor Ruhrkolen, De Duitsers wensen een vermindering van het op 6.2 vast gestelde kwartaalsquotum met een mü- Iloen, Na de Inlichtingen, die twee weken geleden door het gezagsorgaan aan de Duitse regering gevraagd zjjn, worden de kansen op een volledig voldoen aan de Duitse wensen niet gunstig geacht. Het orgaan heeft namelijk de juiste verhouding gevraagd tussen het tot dus verre geldende quotum en de traditio nele en bij handelsverdrag vastgelegde Duitse exportverpliehtingen. Men be- ijvert zich van Duitse zjjde evenwel er op te wijzen, dat de binnenlandse kolen- behoefte zodanig gestegen is, dat een ernstige terugslag voor de gehele indu strie zou moeten zyn te verwachten In dien de huidige export gehandhaafd zou moeten blyven. Een aanzienlijke verandering in de po sitie van de Duitse kolenvoorzlening ls Ingetreden door het recente besluit van de Bondsregering om de prijs van ex portkolen met 3.5 dollar per ton te ver hogen. Naar het schijnt wil het gezags orgaan met deze verhoging rekening houden by de vaststelling van de expon. voor het derde kwartaal. V BOTER OP HET HOOFD. Zelfs staatsstukken kunnen humo ristisch zijn. Wat denkt U b.v. van dit stukje uit het verslag van de com missie uit de Tweede Kamer voor de Rijksuitgaven, waarin gesproken wordt over het gebruik van dienst auto's voor privé-doeleinden: „Dat een hoofdambtenaar van het departement van landbouw, visserij en voedselvoorziening in gemoede durft te beweren (aan de Rekenkamer)dat hij regelmatig Zaterdagsmiddags en 's avonds dienstbesprekingen heeft te voeren in de Haagse binnenstad, werpt een merkwaardig licht op de men taliteit van deze, wel zeer ijve rige hoofdambtenaar!" Dit is heerlijk gezegd! De commis sie acht zich blijkbaar niet bevoegd deze man een leugenaar te heten, maar waarschijnlijk zou dit de hoofd ambtenaar liever geweest zijn dan nu als wel zeer ijverig" te worden gekenschetst. Want nu staat hij wel heel scherp in de zon en dat is in hoge mate onprettig als je boter op je hoofd hebt, zoals hier waarschijnlijk het ge val zal zijn. Maar., nu staat toevallig deze mail in het zonnetje, terwijl er toch wer kelijk nog anderen en zelfs hoger ge plaatsten zijn, aan wie men hetzelfde verwijt zou kunnen richten. Eens had den we een minister, die iedere dag op de fiets naar het Plein reed, nu hebben we een excellentie, die iedere morgen door een keurige chauffeur in een keurige auto van huis wordt ge haald, die zich daarna naar de kap per begeeft om zich te laten sche ren auto en chauffeur wachten geduldig en zich dan eindelijk ten departemente begeeft. Vroeger, toen deze excellentie nog geen excellentie was, liet hij zich ook scheren, maar toen ging hij nog op de fiets, voordat hij naar zijn kantoor ging. Zou dit nu ook niet kunnen? We gunnen ons volk een goed geschoren excellentie, maar het is ons niet goed duidelijk, waarom dat volk een chauffeur moet betalen voor de tijd, die de kapper aan Z.Ex. besteedt! „Helpt U zelf" is het devies. Systeem begint opgang te maken in ons land. De laatste tjjd begint in ons land een moderne manier van verkopen opgang te maken, nameljjk het systeem van de zelfbedieningswinkel. Amsterdam, Utrecht, Njjmegen, Velzen, Bussum en mogelijk nog andere plaatsen bezitten al zelfbedieningswinkels. Binnenkort zal in Goes de eerste zelfbedieningswinkel in Zeeland geopend worden. Het is Kloosterman's levensmiddelenbedryf in de Lange Kerkstraat aldaar, dat liet initiatief hiertoe heeft genomen. Wij willen hier aandacht aan schen- veranderd. De klant treedt binnen en ken, omdat het hier iets nieuws betreft I vindt geheel rechts een aantal mand en betrekking heeft op de veranderln-1 jes. Met zo'n mandje begint hjj zjjn gen die ln de loop der tijden ln de dé- tailhandel hebben plaats gevonden. Het ls nameljjk voor onze welvaart niet alleen belangrjjk, dat er veel goe deren worden voortgebracht met weinig kosten, doch ook dat de verdeling van die goederen onder de bevolking econo miseh plaats vindt. Snel en voordelig dus. De zelfbedieningswinkel is hier nu een voorbeeld van. Het principe van deze winkel is, dat de koper niet meer te maken heeft met personeel, dat de goederen aan biedt, aanprijst en afweegt maar dat hij zichzelf bedient: er is dus geen verkopend personeel. De klant kan dus vrijelijk zoeken en betasten, en wordt niet lastig ge vallen door vragen van het perso neel. Om het zoeken te stimuleren ligt bij deze „Supermarket" de Amerikaanse naam voor deze winkel de nadruk op het étaleren en op het assortiment. In bakken en op toonbanken moet alles zö aantrekkelijk gerangschikt zijn (en alles van een prjjs voorzien), dat de klant niet alleen alles gemakkelijk kan vinden, doch bovendien een prikkel krijgt om meer te kopen dan hij eigenljjk wel had willen doen. VAKKENNIS BLIJFT NODIG. Het spreekt dus wel vanzelf, dat de vakkennis van de winkelier hier een hartig woordje meespreekt; hjj moet grote voorraden hebben, de juiste merk artikelen kopen en letten op een aan trekkelijke verpakking. Wat het laatste betreft: het oog wil n.l. ook wat en wie destjjds in Amster dam de verpakkingsbeurs heeft bezocht kon daar een uitstekende Indruk krjj- gen van wat er op dit gebied omgaat. Ook de Goese ondernemer heeft hiervan gebruik gemaakt. Hij zal (de gewone reeds verpakte merkartiklen uitgezon derd) zjjn waren gaan verkopen ln zak ken van doorzichtig en waterdamp-we rend materiaal, n.l. Pliofilm, cellophaan dat bedekt ls met een uiterst dunne laag van een bepaalde kunststof, rondgang door de winkel, waarin hjj door middel van „uithangborden" de di verse assortimenten en waren kan vin den. Hjj wandelt er langs, vult zjjn mandje en komt na de rondgang (er ls éénrichtingsverkeer ln de winkel) bjj een kassa, waar de uitgezochte goederen uit het mandje genomen worden en ln de boodschappentas verdwijnen, terwijl tegelijkertijd op de cassa de nota wordt getikt. Dit heeft het voordeel, dat iemand, die alleen maar een pakje bo ter nodig heeft, niet behoeft te wachten op degene, die een waslijst boodschap pen komt halen. In de winkel ls nog een aparte snjj- afdeling voor kaas en een aparte afde ling voor de verkoop van biscuits. Volgens de nieuwe Kerkorde. Zendingstoogdagen te Leiden en Alphen a. d. Rijn. Volgens de nieuwe Kerkorde van de Ned. Herv. Kerk rust de roeping tot het apostolaat ten aanzien van de niet gekerstende wereld op de ge meenten en haar kerkeraden, met me dewerking van classicale zendings commissies, onder leiding van de Ge nerale Synode en de Raad voor de Zending. Om nu een begin te maken met deze nieuwe Orde waarin de behartiging van de zending in de organen der Kerk is toegepast, heeft de Classicale Zendingscommissie in de classis Lei den het plan opgevat om een zen- dings-toogavond te organiseren op 12 September in de St. Pieterskerk te Leiden en op een nader te bepalen da tum in Alphen a, d. Rijn. Zij willen hiermee bereiken, dat de zendings- arbeid in breder verband gebracht wordt en aan de gemeenten van haar classis wordt voorgelegd. In de Pieterskerk zullen de volgen de onderwerpen aan de orde worden gesteld: 1. „Hoe spreekt de kerk nu tot ons volk?" 2. „Hoe spreekt de kerk nu tot de Joden?" 3. „Hoe spreekt de De Inrichting van de winkel ls geheel kerk nu tot de volkeren?" De opperofficieren moeten maar fietsen. Tweede Kamercommissie is zeer ontstemd. Over het feit, dat opperofficieren en leden van de Lêgerraad gebruik maken van dienstauto's voor het rjjden van het woonhuis naar het bureau en terug, heeft, de Commissie voor Rjjksuitgaven zeer ontstemd. Dit blijkt uit haar verslag over het Rapport der Algemene Rekenkamer. De Staatssecretaris van Oorlog heeft hier tegen in gebracht, dat opperofficieren in uniform zich te 's-Gravenhage tjjdens de spitsuren geregeld met andere militairen onder de haastig dringende menigte der gebruikers van trams of autobussen moeten mengen of viermaal per dag per rijwiel de afstand tussen woonhuis en bureau moeten afleggen. De commissie is daarentegen één stemmig van oordeel, dat niet gezegd kan worden, dat voor de oorlog liet decorum schade leed doordat bedoelde opperofficieren zich voor genoemd doel onthielden van het gebruik van dienst auto's en dat dit ook nu niet het geval is. In verband hiermede, mag de vraag worden gesteld of het decorum van op perofficieren, die zich des avonds in uniform buiten hun woning begeven, ook geacht moet worden schade te on dervinden, wanneer zij daarvoor geen auto gebruiken. Hoe wordt in zulk ge val dan gehandeld, want een dienst auto zal daarvoor toch zeker niet wor den gebruikt? De commissie zou het op prijs stellen in den brede te worden voorgelicht over de ten deze geldende regeling, alsmede over de stringente voorschriften, die voor dienstauto's in Maart 1951 zjjn uitgevaardigd. Hetgeen de Rekenkamer mededeelt over liet gebruik van een dienstauto vi.or privé-doeleinden is ergerlijk. Dat een hoofdambtenaar in gemoedo durft beweren, dat hjj regelmatig Zaterdags middags en Zaterdagsavonds in de Haagse binnenstad dienstbesprekingen heeft te voeren, werpt een merkwaardig licht op de mentaliteit van deze wel zeer jjverige hoofdambtenaar van het Departement van Landbouw, Visserjj en Voedselvoorziening.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2