Voorstel tot het sluiten van vijfmogend- hedenverdrag afgewezen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Washington antwoordt Moskou „Laat het Kremlin daadwerkelijk zijn vredeswil tonen" Vandaag weer groenten naar Duitsland MINDER SCHOOLGELD VOOR GROTE GEZINNEN. Overstromingen en grondver schuivingen teisteren Zwitserland Regering zal bepalen, welke vlaggen uitgestoken zullen worden k SNIPPER NIEUWS Notaris uit Maastricht op jacht uit Ostende verdwenen Minister Lieitinck wil niets over zicnzeit zeggen Auster op Vlieland neergestort Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1937 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DONDERDAG 9 AUG. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes. Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op. en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 5.13 u., onder 20.17 u.; Maan op 14.30 u„ onder 22.24 u.; Eerste Kwartier 13.22 u. Hoogwater op Vrijdag 10 Aug.t Vlissingen: 6.31 u. 1.72 m., 18.49 u. 1.60 m.; Terneuzen: 6.59 U. 1.92 m., 19.18 u. 1.81 m.; Wemel- dinge: 8.05 u. 1.63 m., 20.19 u. 1.48 m.; Zierikzee: 7.46 u. 1.43 m., 20.00 u. 1.28 m. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, lieeft op zijn gisteren gehouden wekelijkse persconferentie een verklaring voorgelezen, die was bedoeld als antwoord op het Russische voorstel tot het sluiten van een vjjf- mogendhedenverdrag. Dit antwoord luidt volledig afwijzend. „Sinds het einde van de tweede we reldoorlog', aldus Acheson, „hebben de Ver. Naties (waar Sjvernik niet over rept) gepoogd doeleinden als het hand haven van de vrede, het beperken der bewapening en het uitvaardigen van een verbod op het gebruik van atomische wapens, te verwezenlijken. Doch het was de Russische regering, die onophou delijk heeit gemaakt, dat dit werk geen ia CdSt UAT er verschil is tussen oost en west, tussen de mentaliteit van de oosterling en van de westerling is iets wat de Nederlander al sinds jaar en dag weet. hoeveie Nederlanders zijn er in de loop der eeuwen niet in Indië ge weest, heüben de geest van dit oosterse voik leren kennen en dikwijls waar deren en hebben er tijdens hun verlof en na hun terugkeer in het moederland niet over verteld aan familie en vrien den. En hoeveie bewoners van ons vroe gere overzeese rijk zijn niet in Holland geweest? Hun verschijning in onze straten was niets bijzonders meer, onze kinderen speelden misschien met hun kinderen, we zaten misschien naast hen op kantoor of werkten met hen in één p ieg op een fabriek. De Nederlander kende de betekenis van het versje „East is East and West is West Rassenhaat of zelts maar rassenonder scheid kende men niet. En nu is er dan toch plotseling die reeks van incidenten met de Ambone zen. Er was het vlagincident in Woer den. We laten in het midden of de Ne derlandse regering hc: recht had van de Ambonezen te verlangen, dat zij hun vlag zouden strijken de rechter zal het uitmaken. Maar dat er door een Nederlands ambtenaar uitermate on tactisch is opgetreden staat wel vast En nu zjjn er de Middelburgse rel letjes geweest. Uit de persverslagen zal menigeen de indruk hebben gekregen, dat de schuld hiervoor geheel en al bij de Ambonezen lag. Maarais er twee kijven hebben er twee schuld en we geloven, dat dit ook hier het geval is geweest. De bevolking is tegen de Ambonezen wel eens heel erg onbe schoft en provocerend opgetreden. Heb ben we niet met eigen ogen gezien, dat een groep opgeschoten slungels achter een paar Ambonezen aan liep en dat het hun grootste lol was elkaar een duw te geven, zodat ze ueg„,i de Am bonezen opbotsten. En aeig—dingen zijn ons meer ter ore gekomen. Dit ALLES NU is te veel voor de Ambonezen, die zich in dit land toch al niet zo erg op hun gemak voelen. De Ambonees is gewoon lijk een goed en trouwhartig mens en zij zijn niet de slechtste christenen. Maarhet blijft een oosters volk. De Ambonese soldaat is niet oang voor een vechtpartij en hij heett zijn mes meest al losser in zijn zak zitten, dan de Ne derlander zijn tabakvak. Maar dat wil nog niet zeggen, uai moorden zijn lust en zijn leven is, integendeel! Gedurende lange tijd zijn zij zelfs zeer verdraag zaam, kunnen zij een geduld aan de dag leggen, dat de westerling verbaasd doet staan. Toen ter R.T.C. de kwestie van de minderheden in behandeling kwam, hebben wij dikwijls contact genad met vertegenwoordigers van deze gebieden en wij hebben toen hun geduld ten zeerste bewonderd. Maar als dat geduld op is, dan is het ook mis! Het geduld van de hier vertoevende Ambonezen is op. Men heeft al zo veel met hen gesold. In Indië bood men eerst deze Nederlandse onderdanen, die zü aan zij met onze soldaten ge streden hadden tegen de terreur van Djogja, de gelegenheid om toe te tre den tot de T.N.I., het leger van de vijanden. Dat zette al kwaad bloed. Men beloofde hun toen terugkeer naar hun eilanden, maar die werden inmid dels onder de voet gelopen door de T.N.I.-soldaten. Daarop bood men hun emigratie naar Nieuw-Guinea aan, maar ook dat kon niet doorgaan. En ten einde raad heeft men hen toen naar Nederland gehaald als „gasten". Het is bekend, dat in die aiwikke- lingskampen in Indonesië het geduld van deze mensen al op was. K.N.I.L.- militairen, die daar geweest zijn, zul len het U vertellen. Er was moeilijk huis meer mee te houden, want ze wilden eindelijk wel eens weten, waar ze aan toe waren. En deze K.N.I.L.- mensen hebben al voorspeld, dat dat verblijf als gasten in Nederland een bron van vele moeilijkheden zou wor den. De jongste geschiedenis heeft hen volkomen in het gelijk gesteld! Hoe het nu verder moet gaan, wil weten het niet. Want dat het over plaatsen naar andere kampen een afdoende oplossing is gelooft toch wel niemand. Men kan proberen hen zo snel mo gelijk te doen opnemen in het Neder landse productieproces. Dan komt er tenminste een einde aan dat werkloze gehang in kampen; ledigheid is nog altoos des duivels oorkusseri. Maar het is aan rechtvaardige twijfel on derhevig of deze oplossing voor alle Ambonezen afdoende zal zijn; niet iedere oosterling kan zich schikken in de westerse samenleving. Die dat niet kunnen zullen terug moeten keren naar een land, dat dichter bij de evenaar ligt dan het onze; naar een land, dat de 006terse mentaliteit beter ligt. Wij we ten dat dit moeilijk is, maar wij geloven, dat het streven van de regering hierop gericht moet zijn. Want als het zo blijft komt er meer ellende van! vruchten kon dragen. De Sowjet-Unie zegt thans bepaalde concrete overeen komsten te willen sluiten. Dat kan ge schieden binnen de organisatie der Ver. Naties. De Sowjets spreken opnieuw over één of ander vaag viifmogendhedenverdrag. Waarom slecnts vijl? vVij bezitten reeds het handvest der Ver. Naties, dat voor ziet in een vredespact voor zestig en niet slechts voor vijf landen". VREDESWIL DAADWERKELIJK TONEN. „Ik nodig hierbij de Sowjetregering uit zich onverbloemd aan onze zijde te scharen, opdat wij gezamenlijk de naar de vrede leidende weg der Ver. Naties kunnen afleggen. Het Kremlin kan zijn vredeswil daadwerkelijk tonen door zich zonder reserves eens te verklaren met drie resoluties, die de Algemene Ver gadering der Ver. Naties in 1949 en 1950 met grote meerderheid heeft goed gekeurd, doch waartegen de Sowjet- Unie en haar vazalstaten zich hebben verzet. In deze resoluties werd uiteen- By de te Bonn ge.iouden besprekingen c er de Nederlandse groentenexport naar Duitsland tussen Nederlandse en Duitse vertegenwoordigers is een rege ling getroffen, op grond waarvan de uit voer van groenten m.i.v. 9 Augustus '51 kan worden hervat. Voor de eerstkomende tqd is voor dit doel een bedrag van 2.9 millioen dollar beschikbaar. Een deel daarvan zal ev. moeten worden benut om reeds gelever de hoeveelheden te betalen. De over- schryding der beschikbare middelen was aanleiding, dat de groentenuitvoer naar Duitsland was stopgezet, zo is offi cieel in Den Haag medegedeeld. Deze spoedige oplossing der moeilijk heden houdt waarschijnlijk verband met de mededeling van het bestuur der Europese Betalings Unie aan de O.E. E.S., dat de beperking van de West- Duitse invoer voor de komende maan den tot een waarde van 170 millioen dollar per maand niet als een vaste grens, doch als een maandgemiddelde moet worden beschouwd. Naar de me ning van de bondsregering is deze inter pretatie van groot belang, daar de Duit se invoerquota in April slechts 151 mil lioen, in Mei 132 millioen en in Juni 138 millioen dollar hebben bedragen. Het verschil zal thans in de komende maan den door aanvullende importen worden vereffend. gezet hetgeen de regeringen zouden moeten doen om de wereldvrede te ver zekeren. Laat het Kremlin zich bereid verklaren deze resoluties ten uitvoer te leggen, opdat niemand zijn vredelie vendheid in twijfel trekken kan". De Russische pers heeft Woensdag de teksten van de tussen Truman en Sjver nik uitgewisselde boodschappen gepu bliceerd. Zij stonden volledig op de tweede pagina afgedrukt zonder com mentaar. De bewoners van Moskou toonden grote belangstelling voor de publicatie. VORDERINGEN TE TEHERAN. „Er zijn enige vorderingen gemaakt", zo wordt in een korte verklaring, die Woensdag na de tweede bijeenkomst van de Britse en Perzische delegatie over de oliekwestie is uitgegeven, ver klaard. De volgende bijeenkomst zal vandaag gehouden worden. „Het is nog te vroeg", aldus een woordvoerder, „zich optimistisch te to nen. Wij hebben evenwel het vaste ver trouwen, dat een oplossing bereikt zal worden". De woordvoerder ontkende, dat de leider van de Britse delegatie, Stokes, de Perzische delegatie concrete voor stellen gedaan zou hebben. PROTEST AAN HET AMERIKAANSE CONGRES. Over voorgestelde vermindering van het hulpprogramma. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken en de E.C.A. hebben by het Congres geprotesteerd tegen de voorgestelde vermindering van het be drag van 8% milliard dollar voor hulp aan het buitenland. Het protest is in de vorm van twee brieven gezonden aan de voorzitter van de commissie voor buitenlandse aange legenheden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Deze heeft nl. voorgesteld het pro gramma met 700 millioen dollar te be snoeien, nl. 550 millioen ten koste van Europa en 150 millioen ten koste van de Aziatische landen. PLEVEN PREMIER VAN FRANKRIJK. Kabinetsformatie nog lang niet zeker. Rénó Pleven (radicaal-gezind) is door de Nationale Vergadering tot premier van Frankryk gekozen roet 891 tegen 102 stemmen. Vóór stemden de socialis ten, de volksrepublikeinen (M.R.P.), de gematigde conservatieven, de radicaal- gezinden en het merendeel der radica len. Do communisten en communistisch gezinden stemden tegen. De Gaullisten (ca. ISO) en ca. 10 radicalen onthielden zich van stemming. Een uur later stemden de socialisten tegen het deelnemen aan welke door Pleven te vormen regering ook. Dien tengevolge acht men het thans twqfel- achtig, of Pleven erin zal slagen een Kabinet samen te stellen. De radicalen komen vandaag bijeen om hun houding te bepalen. In zqn politieke verklaring besteedde Pleven hoofdzakehjk aandacht aan eco nomische en internationale vraagstuk ken. Om. achtte hy het nodig de land bouwprijzen aan te passen aan de prijs stijging, opdat de boer op rechtvaardige wijze voor zijn moeite beloond wordt. Pleven kondigde bezuinigingen op de re geringsuitgaven aan, hervormingen in de genationaliseerde industrie, een nieuw vierjarenplan voor investering en voorstellen om de R.K.-scholen te steu nen. Er ligt een nieuwe regeling gereed voor het heffen van schoolgeld, heeft minister Rutten gisteren in de Eerste Kamer medegedeeld. Deze regeling, die volgens het A.N.P. waarschijniyk zal gelden met terugwer kende kracht vanaf 1 September houdt het volgende In: Het verschuldigd schoolgeldbedrag wordt verminderd met een vierde deel Indien 2 of 3 en met de helft Indien 4 of meer kinderen uit hetzelfde gezin bq de aanvang van het tijdvak, waarover het schoolgeld is verschuldigd, leerling zijn van een school voor L.O. (kweek- schoolonderwijs daaronder begrepen), N.O., M.O., V.H.O. of H.O. In Nederland, voor zover het onderwijs bulten de avonduren wordt verstrekt. Zware regenval doet rivieren buiten de oevers treden. Zware regenval boven Oost- en Zuid-Zwitserland heeft Dinsdagavond grote overstromingen veroorzaakt, die spoorwegbruggen wegspoelden en aardver schuivingen veroorzaakten, waardoor wegen en spooriynen werden versperd. De spoorwegbrug te Ponte Brolle werd weggeslagen door de rivier de Maggia, die in een half uur meer dan 2'/2 meter steeg. Met het herstel van de brug kan nog niet begonnen worden, omdat de weg erheen door een grondverschuiving is geblokkeerd. De Zwitserse spoorwegen hebben be kend gemaakt, dat het station Cres- ciano, ongeveer 10 km. ten Noorden van Bellinzone aan de St. Gotthardiyn, vol komen onder water staat. Twee personenauto's en een bus met HET VLAGINCIDENT TE WOERDEN. Ambonezen in het kamp poogden andersgezinden te intimideren. „De regering is bevoegd te bepalen of vlaggen in de onder haar ressorterende kampen zullen worden uitgestoken, welke vlaggen dit zullen zijn en waar en wanneer zij zullen worden uitgestoken. De daartoe strekkende bevelen moeten worden opgevolgd. Zou worden gedoogd, dat de kampbewoners deze bevelen in do wind slaan, dan zou orde en tucht in de kampen niet langer kunnen worden gehandhaafd". Aldus het antwoord van minister van Maarseveen op vragen van het Eerste Kamerlid Reyers (C.H.) met betrekking tot het vlagincident in het Ambonezenkamp te Woerden op 28 Juli j.l. Het is niet juist, dat Rijksambtena- kampbewoners in, hebben ingehaald. ren daar de officieel uitgestoken Neder landse vlag, tegen de wens van de 4 4 4 Het Amerikaanse departement van Landbouw heeft een raming gepubli ceerd voor de Amerikaanse katoenoogst van 17.266.000 balen, hetgeen één der grootste oogsten belooft te worden, welke ooit werd bereikt. Het oogstre- cord bedraagt 18.946.000 balen en werd in 1937 bereikt. Het vorig jaar bedroeg de productie slechts 10.012.000 balen. De kwantitatieve beperking van de ka- toenuitvoer is thans opgeheven. Het hoofd van de Amerikaanse federale recherche, Hoover, heeft verklaard, dat het aantal leden van de Amerikaanse communistische party sedert het vorige jaar van 52.000 tot 37.000 is gedaald. Het ministerie van Binnenlandse Zaken van Neder-Saksen heeft bepaald, dat leden van de socialistische rijkspartq, die Nazi-tendenzen vertoont, niet meer in het openbaar het woord mogen voe ren. Joego-Slavië is voornemens krachtige stappen te ondernemen by de Hongaarse regering i.v.m. de aanvallen, welke Dinsdag door Hongaarse solda ten, die de Joegoslavische grens schon den, op Joegoslavische militairen zqn gedaan. De Gasperie heeft Woensdag in de Romeinse Senaat het vertrou wensvotum gekregen. De stemverhou ding was 151 tegen 101 met acht ont houdingen van liberale zqde. De In donesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebardjo, is met een Indonesi sche delegatie voor besprekingen met de regering van Birma inzake het Ja panse vredesverdrag te Rangoon aan gekomen. Te Groningen heeft een handelaar in oude horloges, waarschqn- ïyk in een vlaag van waanzin, zijn vrouw met een hamer op het hoofd ge slagen. De vrouw werd niet levensge- vaariyk gewond. Op een bedrqf te Voorburg heeft de veeartsenqkundige dienst pseudo-vogelpest geconstateerd. Zeven kippen moesten worden afge maakt. Juist is, dat vlaggen, welke in strqd met de bevelen van de kampleiding by de ingang van het kamp waren uitge stoken, door Rüksambtenaren zqn inge haald. In dit kamp verblijven enkele zeer op de voorgrond tredende leden van de z.g. commissie rechtspositie Ambonese mili tairen en schepelingen (C.R.A.M.S.). Sinds het verbod aan het Bureau Zuid- Molukken de Ambonezenkampen te be zoeken, heeft de C.R.A.M.S. en in het byzonder de bovenvermelde leden daarvan de activiteit van dit Bureau in de kampen overgenomen. Van de zq- de der Ambonezen zelf en van de leiding van enkele kampen bereikten de regering klachten, dat deze activiteit gepaard gaat met pogingen tot intimidatie, zoals bedreiging, waarmede deze aanhangers van een bepaalde politieke stroming on der de Ambonezen aan andersgezinde Ambonezen hun wil trachten op te leg gen. Nieuwe wereldorganisatie van evangelische christenen. De gedelegeerden van rechtzinnig- protestantse kerkgenootschappen uit een dertigtal landen, die op Woudscho- ten bqeen zqn, met het doel een orga nisatie van orthodox-protestanten te stichten, hebben overeenstemming be reikt wat betreft de naam. De National Association of Evangelicals (Amerika) en de oude Evangelische Alliantie wor den één onder de naam: World Evan gelical Fellowship. De constitutie is nog niet geheel definitief, doch de pream bule leverde in de discussies vrijwel 'geen moeiiykheden op. Hy werd aldus geformuleerd: 1. Verheerlyking van God en Zijn Woord; 2. Verbreiding van het Evangelie; 3. Verdédiging en bevor dering van het Evangelie; 4. Gemeen schap met het Evangelie. PRINSES BEATRIX IN NIJMEGEN. Prinses Beatrix bracht gisteren in cognito een onverwacht bezoek aan Nij megen in gezelschap van een hofdame. Zq begaf zich naar het Stevens kerkhof en nam de in aanbouw zqnde Sint Ste- venskerk met historische toren in ogen schouw. Nederlandse toeristen werden te Casta- segna, aan de weg van St. Moritz naar Chiavenna, door een overstroming, ver oorzaakt door het buiten haar oevers treden van de rivier de Lovere, verrast. De bus werd 400 meter meegesleurd en kwam in een poel van een meter diep tot stilstand. De Nederlanders wisten zich in veiligheid te stellen. Ook de per sonenauto's, een Franse en een Italiaan se, werden door de stroom van water, modder en losgeraakt gesteente gegre pen. De inzittenden van de Franse auto konden zich redden. Twee inzittenden van de Italiaanse auto wisten eveneens te ontkomen. Een reiswieg, waarin zich een zuigeling bevond, konden zij echter niet redden. De reiswieg is later gevon den, maar was leeg. De Italiaanse grenspost in het gebied en een post van de Italiaanse automo bielclub werden verwoest. TESSINO EN LUGANO. In vele streken van het kanton Tes- sino worden huizen en te velde staande gewassen door gezwollen rivieren be dreigd. Talrijke wegen in de dalen zqn zodanig beschadigd, dat zq gesloten moesten worden Ook uit Lugano worden overstromin gen gemeld. De rivier de Cassarate, die door ontwortelde bomen verstopt ge raakt is, is buiten haar oevers getreden. Brandweerlieden zqn koortsachtig aan het werk om aan de overstroming het hoofd te bieden. Een kleine brug in de buurt van het Italiaanse ziekenhuis is reeds weggespoeld. Drie bruggen over de rivier de Capriasca zqn eveneens be zweken. Lugano werd Woensdagmiddag door een hevig onweer bqna afgesloten van de rest van Zwitserland. De water-, gas- en stroomvoorziening is thans gerant soeneerd. De verbindingen zqn nage noeg geheel verbroken. Vele telefoon- lqnen zqn vernield. Er is verder veel vee omgekomen. Een 19-jarige jongen, die in de buurt van Navaggio aan het vissen was, werd door het water van de overstroomde Magliasina meegevoerd en verdronk. Nederlandse padvinders op de Wereldjamboree te Bad Ischl (Oostenrijk) bezig hun tenten op te zetten. SCHULDIG AAN DEVIEZENSMOKKEL? De procureur-generaal te 's-Gravenhage heeft de voorgeleiding verzocht van J. M. H. O. Q., een 74-jarige notaris te Maastricht. Het vermoeden bestaat, dat de notaris zich aan een deviezenovertreding heeft schuldig gemaakt. Hy zou een belangrijk deel van zyn niet onaanzienlijk vermogen naar het buitenland hebben overgebracht. Nog onlangs heeft hij één van zqn vele huizen voor een aanzienlqk bedrag verkocht. Men heeft nog niet kunnen ophelderen, waar de opbrengst is ge bleven. Er wordt verder nagegaan, of de notaris hypotheek heeft genomen op zqn eigendommen en het verkregen geld naar het buitenland heeft gesmokkeld. Belastingschulden van enige betekenis schqnt hq niet te hebben achtergelaten. Notaris Q. is reeds enige tqd spoor loos uit Limburg verdwenen. Nasporin gen van de Rqksrecherche hebben uit gewezen, dat hq zich met zijn vrouw, zqn huishoudster en haar dochtertje naar België heeft begeven, In midden Juli heeft hq zich te Ostende inge scheept op het onder Liberiaanse vlag varende luxe jacht „President Roberts". Voor zijn inscheping is hq in België op verzoek van de Nederlandse justitie verhoord door de Belgische politie. Hij verklaarde commerciële belangen te gaan behartigen. „Van ae persoenenten, waarop wordt gedoeld, heeft de minister kennis geno men. Hij heeft dienaangaande terstond verklaard niet bereid te zqn welke ge ruchten ook, zqn persoon betreffende, van commentaar te voorzien. Dat zqn heengaan, eventueel, vér gaande politieke gevolgen zou kunnen hebben, acht hq slechts dan waarschqn- Iqk, indien de oorzaak daarvan zou lig gen in de politieke sfeer. Dat de hou ding, welke tegenover de onderhavige belastingherziening dient te worden aangenomen, mede door zqn aanblqven of heengaan zou worden beïnvloed, mis kent het feit, dat het hier gaat om een stuk Kabinetspolitiek, dat bovendien reeds in de Tweede Kamer een ruime meerderheid heeft gevonden en dat op zijn zakelqke verdiensten moet worden beoordeeld. De opvatting, dat het een publiek belang zou zqn, dat hq net be doelde gerucht zo mogelqk en dan nog wel pertinent tegenspreekt, kan de minister niet tot de zqne maken. Hij moge de Eerste Kamer wel verzoeken zich over de aan haar toegezonden wetsontwerpen uit te spreken los van persoonlqke bijkomstigheden, die niet ter zake doen", zo luidt een gedeelte van het antwoord, dat minister Lief- tinck de Eerste Kamer geeft n.a.v. de schriftelqke behandeling der belasting- ontwerpen. De Nederlandse vorderingen op West-Duitsland. Rechtstreekse besprekingen met Bondsregering. Te Bonn wordt vernomen, dat Neder land, ondanks oppositie van de zqde der westelijke geallieerden, rechtstreekse besprekingen wenst te voeren met de West-Duitse regering over de Duitse buitenlandse schulden. De Nederlanders zqn er ontevreden over, dat de gealli eerden hebben geweigerd die Neder landse crediteuren voor schadevergoe ding in aanmerking te doen komen, wier bezit tqdens de bezetting van Ne derland door de Duitsers onder dwang werd geliquideerd, aldus het bericht uit "Bonn. BEIDE INZITTENDEN WERDEN GEDOOD. Een Auster-vliegtuig van de luchtmacht is gisteren boven Vlieland neerge stort. De beide inzittenden, de 25-jarige le lt. vlieger W. A. M. Jansen uit Eindhoven en de 22-jarige mej. S. Fiedeldq, dochter van de commandant van het vliegveld Leeuwarden, kwamen hlerby om het leven. Het toestel was van het vliegveld Leeuwarden opgestegen en de piloot wilde omstreeks 1 uur op de air-strip te Vlieland landen. Op dat moment hingen boven het eiland zware regenbuien en woedde een onweer. Bq de landing is het toestel in een opwaartse luchtstroming geraakt, die zó sterk was, dat een vleugel van het vliegtuig afknapte. De Auster stortte daarop neer en beide inzittenden kwamen om het leven. Lt. „Bill" Jansen kwam in 1945 als oor logsvrijwilliger bq de luchtmacht. Hq kreeg zqn vliegopleiding in Engeland en vertrok daarna naar Indonesië, waar hq een voortgezette training op Mitchells kreeg. VERZETSACTIE IN ARGENTINIë? De Argentqnse minister van Binnen landse Zaken, Borlenghi, heeft ver klaard, dat oppositiegroepen een ver zetsactie voorbereiden. De politie heeft de opdracht ontvangen met de uiterste spoed op te treden. Deze groepen zouden een golf van sabotage en geweld willen verwekken. Volgens Borlenghi is de beweging opge zet door leiders van de socialistische en radicale partqen en door conservatieve oligarchen, financieel gesteund door het imperialistische kapitalisme en enige communisten. Na het plotselinge vertrek van de no.- taris ontstond er onder diens clientèle in Limburg grote ongerustheid. Wildé geruchten, volgens welke de notaris et met de aan hem toevertrouwde gelder) vandoor gegaan zou zijn, doken spoedig op. Een onderzoek van de Maastrichtse politie heeft echter uitgewezen, dat dé notaris voor zijn vertrek orde op zaken heeft gesteld door opdracht te geven voor bepaalde betalingen. Er zqn bq dé politie nog geen klachten binnengeko men van mensen, die op korte termqn nog gelden van hem hadden te vorde ren. Zqn kantoor is niet gesloten. ZAL EGYPTE VERDRAG MET ENGELAND OPZEGGEN? „Het Brits-Egyptische verdrag van 1936 zal nog voor de troonrede met een bijzondere verklaring opgezegd wor den", zo heeft de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Salah El Dié Pasja, verklaard. Dit zou op zijn laatst in de derde week van November geschieden. De vaststelling van de uiteindelqke datum was nog niet mogelqk, daar eerst de nodige wetgeving voorbereid diende tè worden. Naar in Londen verluidt, zou Enge- k.nd zqn strijdkrachten tot 1956, he jaar, dat het verdrag afloopt, in de zóyi van het Suezkanaal laten, indien d(1 Egyptische regering zou besluiten he verdrag op te zeggen. Men hoopt, dat de Egyptische minis ter-president, Nahas Pasja, een meer verzoenende houding zal aannemen dart zqn minister van Buitenlandse Zaken, Ook Koning Faroek zou voorstander zqn van een meer soepele politiek. Om het juniorenkampioenschap van Zeeland. WEMELDINGE EN GOES SPEELDEN GELIJK (1-1). Woensdagavond is de opnieuw begon nen halve competitie om het junioreii- kampioenschap van Zeeland, waaraall deelnemen: Goes, Wemeldinge en Ter neuzen, ingezet met de wedstrijd We meldingeGoes, die in KattendqkÖ werd gespeeld, omdat Wemeldinge mo menteel over geen bruikbaar terrein bé- schikt. Beide ploegen wierpen zich met en thousiasme in de strqd en het gelqkè spel 11 geeft de verhouding goed weer. Wemeldinge had twee invallers, Goes was compleet. Het lichte veldoverwicht, dat Goes in de eerste helft bezat, kon niet in doel punten worden uitgedrukt, omdat dè voorhoede stootkracht miste. Vooral midvoor Overgauw had zqn dag niet. De aanvallen van Wemeldinge waren geringer in aantal, maar gevaarlijker. De kleine, intelligente midvoor der gas ten, Schouwenaar, werd echter dermate geschaduwd, dat er voor hem geeii doorkomen aan was. Govers, de rechts- buiten van Goes, kreeg in de eersté helft enkele kansen, maar faalde, ter wijl Verrijzer eenmaal tegen de paal schoot. Omdat de Goese doelman Zwar- tepoorte in goede vorm was, kwam ook Wemeldinge echter niet tot scoren. Dé rust ging in met 00. Enkele minuten na de hervatting kreeg Schouwenaar eindelqk de kans, waarop hq had gewacht. Met de hem toegespeelde bal spurtte hq snel op dé Goese doelman af, die geen kans kreei zqn schot te keren. Dat was 10 voof Wemeldinge. Goes werd hierdoor wak ker geschud. Het doel van Wemeidingè werd enkele malen dermate belegerd, dat de conclusie getrokken moest wor den, dat een doelpunt in de lucht hing. Nadat Wilde nog een keer tegen de lat geschoten had, kwam 11 min. voor hef einde toch de verdiende gelqkmaker voor Goes, toen Govers van een aarze ling in de verdediging der gastheren ge bruik maakte 11. Met deze stand kwam tevens het einde. DE BILT ZEGTs Tqdelijk regen. Weersverwachting geldig tot vanavond. Overwegend zwaar bewolkt met op dé meeste plaatsen tqdelqk regen. Aan- vankelqk nog zwakke oostelqke wind, later matige en af en toe krachtigó wind uit noordelqke richtingen. Dezelf de of iets lagere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1