Twijfel aan de vredeswil van het Kremlin is algemeen Onderdeel van communistische putsch» Teveel bloembollentelers in Zeeland? Onruststokers zullen worden aangepakt' PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verrassing in de vrije wereld Vertraging van de bewapening der vrije wereld het directe doel Dure recepties en diners op Rijkskosten k SNIPPER NIEUWSk Stokes en Harriman bezochten Abadan Nederlandse zeeman ernstig gewond Voorstel tot beperking der drukpersvrijheid komt niet aan de orde 1 Uitgave Stichting „Zeeuwse^ Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 242S, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Viissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zenDijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 193S Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 8 AUG. 1951 Medewerkers! Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezetinge; Ds J. S. Hartjes, Viissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 5.12 u., onder 20.19 u.; Maan op 13.02 u., onder 22.04 u. Hoogwater op Donderdag 9 Aug.: Viissingen: 5.44 u. 1.85 m., 18.00 u. 1.69 m.; Terneuzen: 6.10 u. 2.02 m., 18.28 u, 1.88 m.; Wemel- dinge: 7.22 u. 1.71 m., 19.37 u. 1.52 m.; Zierikzee: 7.05 u. 1.49 m., 19.17 u. 1.30 m. Het Russische voorstel tot het sluiten van een vijfmogendhedenverdrag heeft in de vrye wereld een zekere verrassing verwekt. In kringen van de Ver. Naties te New Vork werd erop gewezen, dat het hier hetzelfde voorstel betreft, dat de Ver. Naties het vorige jaar categorisch hebben afgewezen. De Algemene Vergadering nam toen een voorstel aan, getiteld „vrede door daden". Namens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken werd verklaard: „Het Kremlin is in die mate tekort geschoten In het nakomen van zyn ver plichtingen, dat do wereld het vertrouwen ln de achting van de Sowjet-Unle voor verdragen heeft verloren". In Amerikaanse politieke kringen ves tigt men er de aandacht op, dat het Russische volk niet op de hoogte is ge bracht van de boodschap, die Truman enige tijd geleden tot het Kremlin richt te. Men vreest, dat het hier weer een Russische propagandastunt betreft. Er bestaat geen behoefte aan een conferen tie van de vijf grote mogendheden, om dat de Ver. Naties de geschikte instel ling voor het oplossen van problemen vormen. De achtergrond van deze Rus sische stap zou ook zijn communistisch China in de politieke arena te doen tre den. Het directe doel van het Russische aanbod, zo meent men in New York, is het vertragen van de bewapening der Westelijke landen en een verzwakking van de groeiende solidariteit tussen de V.N.-leden, die strijdkrachten in Korea hebben. OOK TWIJFEL IN LONDEN. Ook in Londen twijfelt men aan de goede bedoelingen van het Kremlin. Men wijst er daar op, dat sedert de op 25 Juni j.l. door Malik ingeluide Russische vredescampagne niets gebeurd is, dat erop wijst, dat de S.U. inderdaad bereid is tot een vergelijk met de Westelijke mogendheden te komen. De twijfel is des te groter, omdat de meningsuitwis seling tussen Morrison en de „Prawda" grote teleurstelling heeft veroorzaakt. Tussen Londen en Washington zullen mogelijk besprekingen worden gehouden over het Russische voorstel. PLEVEN KABINETSFORMATEUR? Ex-premier Réné Pieven heeft presi dent Auriol van Frankrijk medegedeeld, dat hij bereid is te pogen een regering te vormen. Hij zal vanmorgen het parle ment om zijn investituur verzoeken. Het schijnt zeker, dat Pleven door de Nationale Vergadering zal worden aan gewezen als premier. Dinsdag heeft het dagelijks bestuur van de radicale partij besloten hem te steunen en Maandag namen de onaf hankelijke conservatieven, de volksre publikeinen en de socialisten een soort gelijk besluit. Of Pieven erin zal slagen een rege ring te vormen, waaraan deze vier par tijen deelnemen als hij tot premier is benoemd, is nog niet zeker, aangezien er een sterke socialistische fractie tegen deelneming is. Vermakelijk tenslotte is een suggestie van de Amerikaanse Senator MacMa- ton, om een speciale Congrescommissie van 50 leden een bezoek aan Rusland te doen brengen en het Russische volk op de hoogte te stellen van de vredelie vendheid der Amerikanen. Daarnaast moet het Congres dan de 14 leden van het Politbureau uitnodigen voor een be zoek aan de V.S., om hen in staat te stellen „de zuivere lucht van de demo cratie in te ademen". Onbarmhartige critiek van Tweede Kamercommissie. De commissie voor de Rijksuitgaven uit de Tweede Kamer is van oordeel, dat de verschillende aangelegenheden, die de Algemene Rekenkamer in haar verslag over 1950 behandelt, een weinig opwekkende Indruk maken. Er ls alles zins aanleiding toe, dat de minister van Financiën er nogmaals by zijn ambtge noten op aandringt, alle niet noodzake lijke uitgaven achterwege te laten. Als voorbeeld wordt gewezen op uit gaven, verbonden aan het vieren van jubilea van Rijksdiensten, aan recepties of diners bij vertrek van Rijksambtena ren en aan de uitgaven van boeken en tijdschriften. De werkelijke kosten van jubilea en van recepties en diners zijn meestal veel hoger dan die, welke ter kennis komen van de Algemene Reken kamer. Veelal toch zullen er nog vrij aanzienlijke bedragen aan reis- en ver letkosten bij moeten worden gerekend. Hetgeen de Rekenkamer mededeelt over de resultaten van de legertentoon- stelling 1948 en de tentoonstelling Mijl paal 1950 geeft niet de indruk, dat de Rijksoverheid bij uitstek geroepen is om dit soort manifestaties te organise ren. De commissie meent te weten, dat de locaal georganiseerde tentoonstelling Rotterdam Ahoy' geen deficit heeft op geleverd. Wellicht verdient het aanbeveling bü het organiseren van tentoonstellingen door het Rijk eerst eens informaties in te winnen bij particulieren, die op het gebied van het organiseren van tentoon stellingen kennelijk deskundiger zijn dan de Rijksoverheid. De overval in Priok. Rode arbeidsbeweging ontwricht het land economisch. Het ziet er naar uit, dat de overval op de politiepost te Tandjong Priok bij Djakarta een door communisten geleide aangelegenheid is geweest. Politie autoriteiten hebben medegedeeld dat do aanval werd uitgevoerd door aanvallers die eeu rode vlag met zich droegen en rode linten om het hoofd gewikkeld hadden met het hamer en sikkel embleem op een zwarte achtergrond, omgeven door een krans van padllialmen. Volgens de laatste gegevens werd de aanval verricht door 38 man, die thans allen ln handen zjjn van het leger. Er zouden onder de burgerbevolking twee doden gevallen zijn, terwijl ettelijken licht gewond werden. De berichten over deze communis- tischo beweging worden nog ernstiger als men, zoals het blad „Javapost" ge daan heeft, deze ongeregeldheden in verband brengt met de relletjes ln Bui tenzorg. Het blad heeft de conclusie ge trokken, dat bier gesproken kan wor den van pogingen tot omverwerping van de Indonesische regering om vervolgens een Sowjet-regiem in te stellen. Van officiële zijde heeft men dit bericht zelfs niet kunnen tegenspreken. Een officiële zegsman keeft verklaard, dat er ln Oost-Java inderdaad een bewe ging gaande is die uit het buitenland wordt geleid. Gisteren is de Indone sische defensieraad in een speciale zit ting byeen geweest. Voor Djakarta Is een uitgaansverbod afgekondigd van zonsondergang tot zonsopgang. ECONOMISCHE GEVOLGEN. Inmiddels heeft de minister van Fi nanciën, mr Jusuf Wibisono aan Aneta verklaard: „Indien de ongeregeldheden, welke zich hebben voorgedaan in Priok, Bogor en Oost-Java inderdaad acties 2ijn van rode elementen, is thans de tijd aangebroken, dat de regering krachtige maatregelen neemt tegen dergelijke destructieve elementen. Mr Wibisono wilde zich echter niet uitlaten over eventuele door de rege ring te nemen maatregelen. Hij zeide: „De schade, die het land heeft onder vonden door deze ongeregeldheden is zeer groot. De regering heeft financiële en economische klappen moeten incas seren. Zonder gebruik van wapenen, doch al alleen reeds door georganiseer de stakingen zijn de moeilijkheden al onnoemelijk groot. Ook de deviezenpositie is door de on geregeldheden in gevaar gebracht. De in Indonesië gevestigde suikeronderne mingen hebben voor dit jaar een pro ductie geraamd van 500.000 ton, waar- ™-000 'L°n zou worden uitgevoerd, die 80 millioen aan deviezen zou op brengen. „Aan de hand van voorlopige rapporten is de kans, dat dit productie- P. b kan worden uitgevoerd zeer ge ring aldus mr Wibisono, die zeide, dat hij van oordeel was, dat de eerste drie jaren het stakingsrecht beperkt dient te worden. r r i i d k Nieuw Zeeland heeft bij Egypte ge protesteerd tegen de belemmeringen t.a.v. de scheepvaart door het Suez- kanaai. Dinsdag heeft een woordvoer der van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaard, dat volgens Engeland de deur voor onderhandelin gen over het Brits-Egyptische verdrag nog steeds open staat. Het Britse mi nisterie van brandstoffen heeft bekend gemaakt, dat van 15 Augustus af huis brandcokes zal worden gerantsoeneerd. De Deense regering zal het parlement verzoeken in te stemmen met het op leiden van een bataljon troepen, dat in geval van nood ter beschikking van de V.N. zal worden gesteld. Ruim 1200 emigranten voor Canada scheepten zich gisteren in op de „Volendam Er waren 380 kinderen beneden de 12 jaar by. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 Augustus 1.570.750 tegen 1.562.841 op 1 Juli. Doordat vier kleine kinderen met vuur speelden, ontstond gistermid dag brand in een strooien schuur op het gehucht Oostappen bij Asten. De schuur, een boerdery en een noodwoning gingen in vlammen op. De politie te Hilversum heeft de 31-jarige Bussumse chauffeur J. B. gearresteerd wegens aanranding van twee 14-jarige Rotter damse meisjes op de Gooise Heide. Gisteravond is op de Kruisstraat, hal verwege Roosendaal en Nispen, de 20- jarige mej. L. van V., wonende te Roo sendaal, met haar bromfiets tegen een vrachtauto gereden. Zy werd op slag gedood. De 75-jarige mevrouw S. uit 's-Gravenhage, die by familie te Barne- veld logeerde, is vermoedehjk tengevol ge van een plotseling opgekomen duize ling van de trap gevallen en overleden. Massa-evacuatie uit Boedapest beëindigd? In een hoofdartikel in het voornaam ste communistische dagblad „Szabaa Nep" is over de recente massa-evacua tie uit Boedapest verklaard, dat zy door politieke zelfverdediging was ingegeven en slechts betrekking had op klasse- vyanden. Waarnemers in Boedapest menen, dat dit een aanwyzing is, dat de regering de evacuatie heeft beëindigd. Volgen niet-officiële berichten zyn sedert op 21 Mei de evacuatie begon 45.000 perso nen weggevoerd. Het blad gaf een lyst van 4281 leden van de heersende klasse onder voorma lige regiems, die uit Boedapest zyn ver- wyderd. Honderden Perzische soldaten en ma riniers stonden Dinsdag rond het vlieg veld van Abadan opgesteld, toen de lei der der Britse delegatie, Stokes, en enige minuten na hem in zyn eigen vliegtuig, Harriman, arriveerden. Langs de 11 km. lange route stond om de 30 m. een soldaat met bajonet op het geweer. Stokes en Harriman werden verwel komd door de gouverneur-generaal en opperbevelhebber van Khoezistan, de Perzische nationalisatieraad, de hoogste Perzische zee-officier in het gebied van de Perzische Golf en de militaire gou verneur van Abadan. Stokes en Harriman werden rondge leid langs de arbeiderswoningen van de Anglo Iranian. Duizenden arbeiders rie pen: „Leve Hoessein Makki, de voor vechter van de rechten van Perzië". On danks de grote hitte leidde Makki zijn gasten ook naar het „Tentendorp waar 10.000 Perzische arbeiders wonen. Hij hield daar voor een grote menigte arbeiders een redevoering, waarin hy erop wees, dat de arbeiders van de Anglo Iranian van de elementairste le vensvoorwaarden verstoken waren en ingrijpende hervormingen nodig waren om hun een behoorhjke levensstandaard te verzekeren. Na het bezoek vloog Harriman naar Teheran terug. Hospitaalschip gaf radiografische instructies. Cornelis Taal, de 35-jarige stuurman van de 162 ton metende Nederlandse treiler „Oceaan Zes" (Scheveningen), is Dinsdag, terwijl zyn vaartuig zich in de Noordzee bevond, door een ongeval ern stig gewond. Taal liep over het dek, toen zyn oliejas door een windvlaag met de lier in aanraking kwam, waarmede men juist bezig was de netten in te ha len. Voordat hij zijn jas weer los kon maken, was hij rond de windas getrok ken. Zyn linkerbeen werd beneden de knie byna van het lichaam gescheiden, terwyl hy ook aan het rechterbeen ern stige verwondingen kreeg. Toen dit on geval gebeurde, bevond de „Oceaan Zes" zich ter hoogte van de Schotse haven Aberdeen, op een afstand van ongeveer 200 km. uit de kust. Schipper Dykhuisen zond een S.O.S.- signaal uit, dat werd opgevangen door het zich op een afstand van 160 km. be vindende Nederlandse hospitaalschip „De Hoop". Taal was inmiddels in de kombuis op een tafel gelegd. „De Hoop" gaf radiografisch instructies voor een voorlopige behandeling van de gewonde, die door de schipper, geholpen door de matroos Arie Vrolyk, werden uitge voerd. Tevens werd de schipper de raad gegeven onverwyld koers te zetten naar Aberdeen. Gedurende de gehele vaart werd radiografisch contact onderhouden met „De Hoop". By aankomst in Aber deen wachtte een ambulance-auto aan de kade om de gewonde man naar het ziekenhuis te brengen. Twee Polen op een jacht naar Delfzijl gebracht. De patrouilleboot van de Kon. Maré chaussee heeft aan de Groningse kust by Delfzyl een motorjacht opgepikt, dat in moeilykheden was geraakt. Aan boord bevonden zich twee Polen, die volgens hun zeggen reeds 4% jaar zwer-< vende waren en destyds waren uitgewe ken naar Zweden. Hun laatste ligplaats was Helgoland geweest. Op hun reis naar Delfzyl was de sloep lek geworden en men zag zich genoodzaakt de dichtstbyzynde haven aan te doen. Het jacht, dat „Zaglota" heet, zal in de Vrij haven van Delfzyl gerepareerd worden. De Polen mogen niet van boord. Bij Kon. Besluit is ingesteld het „Kruis voor Recht en Vrijheid". Dit onderscheidingsteken zal worden toe gekend aan Nederlanders, die met de strijdkrachten van de Ver. Naties hebben gestreden. GENERAAL HASSELMAN TOT DE TROEPEN: Nederlandse volk betaalt niet voor een troep zich misdragende soldaten. Naar aanleiding van de ongeregeldheden te Eindhoven tussen militairen en publiek enerzijds en de politie anderzijds heeft de chef van de generale staf in een dagorder aan de troepen in werkelijke dienst medegedeeld, dat hij onrust stokers met alle hem ten dienste staande middelen zal aanpakken. Ieder, die het gezag handhaaft, zal op zyn onvoorwaardelijke steun kunnen rekenen. daten in werkelijke dienst, om zich te gen dezer ergerlyke en het Nederlandse volk onwaardige toestanden te verzet ten. ONDULDBAAR. Generaal Hasselman zegt o.m., dat een aantal militairen uit het kamp Oir- schot zich tot rechtmatige ergernis van ieder weldenkend Nederlander op ern stige wyze heeft misdragen. „Het Nederlandse volk betaalt jaar- lyks een bedrag van l'A milliard gulden voor zyn defensie. Dit betekent, dat het Nederlandse volk zichzelf opofferingen en beperkingen oplegt. Het is bereid deze offers te aanvaarden, doch op één voorwaarde, nl. dat deze niet tevergeefs zyn. Het Nederlandse volk betaalt voor een leger en niet voor een troep zich misdragende soldaten". Byzonder be schamend acht de generaal, dat te Eindhoven een deel van de bevolking zich tezamen met de onverantwoorde lijke elementen tegen het gezag heeft gekeerd. Hy doet een beroep op de sol- Amerikanen in Europa worden opgeroepen. Het hoofd van de selectiedienst van het Amerikaanse leger, generaal-majoor B. Lewis Hershey, heeft te Neurenberg medegedeeld, dat de Ver. Staten voor bereidingen treffen om alle Amerikaan se mannen in Europa tussen 18V4 jaar en 26 jaar op te roepen. Tot dusver vielen Amerikaanse jon gelui in Europa, zoals zoons van leden van de strydkrachten, studenten en em- ployé's by het leger en de Hoge Com missie, buiten de dienstplicht. Hershey zei niet, op hoeveel recruten hy rekende, maar te Neurenberg schat men het aantal op ca. 10.000. DE MINISTERRAAD EN DE GRONDWETSHERZIENING. Instelling van Kamer voor grondwetsherziening wordt overwogen. De ministerraad heeft zich over het interimrapport van de Staatscommissie tot herziening van de grondwet beraden en in beginsel besloten de voorgestelde wyziging van hoofdstuk 13 (instelling van de Kamer voor grondwetsherziening) en van hoofdstuk 14 (overgang naar eqp nieuwe rechtsorde) in verdere be handeling te nemen. Voorts nam de ministerraad het voor lopige besluit, dat twee wetsontwerpen zullen worden voorbereid tot het uit breiden van het aantal leden van de Eerste en van de Tweede Kamer. De ministerraad ging in beginsel ac- coord met een uitbreiding van het pas sieve kiesrecht voor de Tweede Kamer. Mitsdien zal voorgesteld worden de mi- nimum-leeftyd, die men bereikt moet hebben om lid van de Tweede Kamer te kunnen zijn, te verlagen. Ook de voorgestelde nieuwe artikelen betreffende de buitenlandse betrekkin gen zullen het voorwerp van nadere be studering en verdere behandeling zyn. Het ligt niet in het voornemen de voorstellen van de Staatscommissie met betrekking tot het vervallenverkiaren van revolutionnaire vertegenwoordigers van het lidmaatschap van vertegen woordigende lichamen en t.a.v. de druk persvrijheid en het verbod van bepaalde uitgaven aan de orde te stellen. Over de ontwerpen, waarmee de mi nisterraad zich in principe verenigd heeft, zal thans nader overleg worden gepleegd en zullen wetsontwerpen en memories van toelichting worden voor bereid. Alvorens deze wetsontwerpen de Staten-Generaal zullen bereiken, zullen zy uiteraard nog punten van behande- ALS EEN KOE IN HET NAUW ZIT..., Dan springt zij zelfs op een auto. Twee Nederlandse gezinnen, die des avonds in hun auto's over de stille land wegen van West-Vlaanderen reden, heb ben bij het plaatsje Gits een merkwaar dig avontuur beleefd. Toen zy ter hoog te van de zgn. kruiskalzyde waren aan gekomen, zagen zy in het licht van hun schynwerpers enkele koeien op de weg. De eerste auto kon de beesten ontwy- ken, doch de volgende werd het zicht enigszins ontnomen en kwam midden tussen de dieren terecht. Eén der koeien schrok dusdanig, dat zy bovenop de auto sprong, waarby zy het voorste ge deelte en het dak van de wagen indruk te. De ruiten van de auto werden geheel verbryzeld en de bestuurder, alsmede één der inzittenden, liepen kwetsuren aan handen en gezicht op. By het door de politie ingestelde onderzoek bleek, dat de koeien, vyf in getal, toebehoor den aan een veehandelaar uit het ge hucht Hooglede. De dieren hadden de omheining doorbroken. Ung in de ministerraad en de Raad van State uitmaken. Op welk tijdstip zy aan de Staten-Generaal zullen worden aan geboden is nog niet nauwkeurig te zeg gen, maar, zoais bekend, is het de be doeling der regering, dat de behandeling in de Staten-Generaal zal geschieden vóór de Tweede Kamerverkiezingen in 1952, opdat voor deze grondwetsherzie ning geen afzonderlyke Kamerontbin ding en nieuwe verkiezingen noodzake lijk zullen zyn. Pakistaanse premier antwoordt Nehroe. De premier van Pakistan heeft ge antwoord op het laatste telegram van de Indische premier. Hy beschuldigt In dia ervan te trachten met militair ge weld een onrechtvaardige en ongegron de eis t.a.v. Kasjmir in vervulling te doen gaan. Deze houding, aldus de Pakistaanse premier, betekent een uitdaging van de internationale vrede. „Ik heb tot het uiterste getracht bet pad van de vrede te wyzen. De wereld moet thans oordelen", aldus de premier. „Enjoy Yourself" en „Horst- Wessel" lijken te veel op elkaar. Daarom zjjn zy in München verboden. De politie van München heeft het Amerikaanse liedje „Enjoy Yourself" verboden, omdat het, naar zy zegt, niet van het verboden „Horst Wessel-lied" te onderscheiden is. „Zelfs als een Duits orkest het lied op verzoek van een Amerikaan zou spe len, zouden wy genoodzaakt zijn maat regelen te nemen", aldus de politie. „Hoewel ik weinig verstand van muziek heb ïykt het me, dat er genoeg combi naties van noten te maken zijn, zodat het niet nodig is Nazi-liedjes over te nemen", zei de commissaris van de Münchener politie. JUNIOREN KAMPIOENSCHAP VOETBAL. De drie Zeeuwse juniorenkampioenen, Goes, Wemeldinge en Terneuzen, zijn in de kampioenscompetitie gelyk geëin digd. Er zal nu een halve besllssings- competitie worden gespeeld, waarvan het programma als volgt luidt: 8 Aug.: WemeldingeGoes; 11 Aug.: Terneu zenWemeldinge; 18 Aug. Goes Terneuzen. Voorts heeft de chef van de generale staf aan de commandant van de te Oir- schot gelegerde troepen de volgende brief gericht: „Ik heb kennis genomen van de er gerlyke misdragingen, waaraan zich een aantal der te Oirschot voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijnde mi litairen heeft schuldig gemaakt. Ik ge last u het gezag met alle u ten dienste staande middelen te handhaven. Uit spattingen als de bovenbedoelde kunnen niet worden geduld. Hier is terstond een krachtig ingrijpen geboden. U en de on der uw bevelen gestelde officieren en onderofficieren kunnen op myn steun rekenen en u op myn orders beroepen." Commissie onderzoek reorganisatie ETI. De commissie uit de Prov. Staten tot onderzoek van de reorganisatie by het ETI is samengesteld. De onderscheidene fracties hebben als hun vertegenwoor digers in deze commissie aangewezen de heren L. P. v. Oorschot (Arb.), M. v. d. Himst (K.V.P.), A. H. S. Stemerding (CH.), J. Hommes (A.R.), D. Koddèi (S.G.P.), J. L. Verhagen (V.V.D.) en A. Vermaire (Midd.). Door Ged. Staten zijn als vertegen woordigers in deze commissie aangewe zen de heren mr dr A. J. J. M. Mes, die als voorzitter der commissie zal op treden en mr A. J. v. d. Weel. Z. G.V. trekt zich hun lot aan. In ons vaderland zjjn vele mensen ryk geworden van de bloembollen en dit is vermoedelyk de oorzaak, dat vele Zeeuwen zich hebben laten verleiden de bloembollenteelt ter hand te nemen. Bollen telen en deze veiling-klaar maken vereist echter grote vakkennis en gezien liet risico aan deze teelt verbonden en de onbekendheid met teelt en aflevering en bet ontbreken van betrouwbare afzetmogelijkheden ter plaatse, is het onbegrjjpelijk, dat in één jaar het aantal boilentelers in Zeeland zo groot is geworden. De Zeeuwse Groentetelers-vereni ging die, voor wat de groenteteelt betreft, zeer nauw samenwerkt met de Rykstuinbouwvoorlichtingsdienst, heeft nu, op verzoek van de Rijks- tuinbouwconsulent, besloten de be langen dezer boilentelers te beharti gen, aangezien deze volkomen onge organiseerd zyn. Door middel van de Z.G.V. wordt door de Rijkstuinbouw- consulent voorlichting gegeven en hoewel de tijd nog moet leren of er in Zeeland een blyvend teeltcentrum van bollen gesticht kan worden, is voorlichting in verband met ziekte bestrijding, oogsten, drogen, vervoer en verkoop dringend gewenst. Van de bolienkwekers zal een bjjdra- ge gevraagd worden voor de te maken kosten en deze bjjdrage is voor 1951 vastgesteld op 1 gulden per kweker plus 5 cent per are met bollen beteelde oppervlakte. Door de heer P. G. Balkenende, hoofdassistent A bij de Rykstuin- bouwvoorlichtingsdienst voor Bloem bollenteelt te Lisse, zullen op ver scheidene plaatsen in Zeeland lezin gen gehouden worden, terwyl hy ook de bedrijven zal bezoeken. Daarnaast zullen pogingen worden aangewend, om de gezaaide bollen zo nodig col lectief te drogen en ziektebestrijding erop toe te passen.' In verband met het nog ontbreken op practisch alle bedryven van de benodigde outillage voor het drogen en veiling-klaar maken heeft de Z. G.V. voorgesteld dit jaar het groene product direct na de oogst te verko en, teneinde dit in Lisse te laten vei len. In Zeeland zullen nu op enkele plaatsen hierover vergaderingen worden belegd en wel te Waarde hedenavond 8 uur in café Kloet, te Zaamslag op Donderdag 9 Augustus te 2 uur in „Het wapen van Zeeland", te Goes op 9 Augustus des avonds 8 uur in Melksalon „De Landbouw" en te Stavenisse op Vrijdag 10 Augustus des avonds 7 uur in Hotel Goedege- buure. Nationale veldwedstrijden voor jachthonden te Rilland-Bath. Op Woensdag 29 Augustus a.s. zullen te Rilland-Bath de nationale veldwed- stryden worden gehouden van de Ned. Ver. Langhaar (Duitse staande hon den). Het is voor de eerste maal, dat deze wedstrijden, welke worden georgani seerd door de Ned. Jagersvereniging, afd. Zeeland, in Zeeland worden gehou den. De honden zullen stuk voor stuit worden voorgejaagd en worden beoor deeld naar opsporen, voorstaan en ap porteren van het wild, appèl e.d., dus oft kwaliteit als jachthond. Deelnemers uit alle delen van het land hebben reeds ingeschreven, terwijl ook de afdeling Nederland van de Grif- fonclub haar medewerking zal verlenen. Gemeenschappelijk getuigenis te Middelburg. Uitgaande van het „Interkerkelijk Comité voor Straatpredlking" werdeii gedurende de kermisweek ln Middel» burg een 6-tal openluchtsamenkomsten gehouden. Deze samenkomsten werden belegd met het doel een krachtig gemeenschap pelijk getuigenis te doen uitgaan. Als sprekers traden o.m. op ds H, Veldkamp, kapt. Vons van het Leges des Heils, ds J. D. van Ginhoven ty Westervoort en de heer P. J. de Jonge, Evang. ouderling te Middelburg. Enkele voorgangers moesten wegert» ziekte of uitstedigheid, tot hun leedwe zen verstek laten gaan. Medewerking verleenden muziek- e; zangbrigade vftn het Leger des Heils ei het Geref. Evangelisatie-Contactkoor. Deze byeenkomsten, die in het teken stonden van biymoedig, geestdriftig ge tuigen, werden gehouden in de Langa Delft, naby de Markt en mochten zicli in grote belangstelling van de zjjde vaft het publiek verheugen. Door een groep actieve jongeren wer» den enige duizenden tractaten ver spreid. ZEEUWS Z WEMKAMPIOEN IN FINALE 200 METER. De bekende Middelburgse schoolslag- zwemmer en Zeeuws kampioen, C. de Ryk, heeft deelgenomen aan de natio nale kampioenschappen, welke te Sit- tard werden gehouden. Op de 200 mete» schoolslag wist hy zich met een tyd van 2.55.8 in de finale te houden. Daar deze finale a.s. Zondag zal worden verzwom- men, zal hij echter om principiële rede nen niet kunnen deelnemen. Meisje uit Wilhelminadorp mag twee dagen naar Den Helder. Zy werd winnares in wedstryd van de V.P.R.O. Op 4 Juli werd in het programma „Schoolradio" van de V.P.R.O. in sa menwerking met de E.C.A.-missie in Nederland een door Ad de Vries ge schreven en door Robbert Box (oom Theo) geregisseerd hoorspel voor ds jeugd uitgezonden, getiteld „Burgemees. ter Komaan roept om hulp". Aan dit spel was een wedstryd verbonden, waar van de uitslag thans bekend is. Eén der gelukkigen is Marie Jere- miasse uit Wilhelminadorp. Met andere gelukkigen komt zy in aanmerking voor een tweedaagse tocht naar de marine basis Den Helder op vandaag en mor gen. De dag van heden wordt hoofdza kelijk in beslag genomen door de reis naar Den Helder en het verkennen van de omgeving. De tweede dag er zal worden overnacht in de zeevaartschool zal aan boord van de mynenveger „Schiermonnikoog" een reis langs de Nederlandse kust worden gemaakt. DE BILT ZEGT: Minder wind. Weersverwachting geldig tot heden avond. Wisselende bewolking met enkele ver spreide buien. Matige zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1