de ioupe Tegemoetkomingen ingevolge Zuiderzee steunwet zullen worden herzien. Hoor MILITAIREN LIETEN NIET MET ZICH SOLLEN. Politie handhaaft met veel moeite de rust. Grote aanval op politiepost te Tandjong Priok* Ambonezenkamp te Middelburg gistermorgen bezet* Nieuw programma E*C*A* natuur lijke opvolger van plan-Marshall* Twintig jaar m*a* voor Zondervan* HIER Dinsdag 7 Augustus 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 drijven toegestane gelden laten dan ook geen ruimte voor de inrichting van veestallen op akkerbouwbedrij ven, vanwege het Rijk. Dit betekent echter allerminst, dat de pachter van een akkerbouwbedryf geen toestemming zou krijgen om zelf de gewenste stallen te laten bouwen. Veestallen in de N.-0.-Polder kwamen te duur. Toen de begroting van het Zulderzeefonds 1951 ln de Tweede Kamer be handeld werd, bleken er by diverse Kamerleden nogal wat vragen, wensen en verlangens te leven, waarop de toenmaUge minister van Verkeer en Water staat niet zo direct antwoord kon geven. Thans geeft minister Wemmers door middel van een nota aan de Kamer dit wel gedaan. Het voornaamste is wel, dat, zodra het ontwerp van wet tot verhoging van de Inkomensgrenzen en de uitkerings bedragen van de noodwet ouderdoms voorziening aangenomen zal zijn, dat dan ook het K.B. inzake geldelijke tegemoetkoming aan hen die door de drooglegging van de Zuiderzee zijn getroffen en die ouder zijn dan 65 Jaar, zal worden herzien. De voorberei dingen hiertoe worden reeds getrof fen. Uit de nota blijkt verder, dat op de toegekende bedragen een toesiag b verleend, eerst van 5 pet. sedert 1 Januari 1950 en sedert 10 September 1950 10 pet. Ook blijkt, dat de ouderen dan 65 jaar tot dusverre zowel de Üormale uitkering volgens de noodwet Ouderdomsvoorziening hebben ont- Vangen als een tegemoetkoming inge volge de Zuiderzeesteunwet van ten tninste f2,50 per week (natuurlijk als tij ook inderdaad voor een dergelijke Uitkering in aanmerking komen). WEINIG JACHTLIEFHEBBERS IN NOORD-OOST POLDER. In de Noordoostpolder heeft de staat het jachtrecht aan zich zelf ge houden, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen ten aanzien hier van regelend op te treden. De wild stand en de beheersing hiervan vor- fnen een brokje cultuur, dat zo het al onbelangrijk moge schijnen toch Jen wezenlijk onderdeel is van het leven in ieder gezond landbouwge bied. Waarschijnlijk als gevolg van het feit, dat de nieuwe polderbewoners Slch vaak niet onbelangrijke uitgaven hebben moeten getroosten om hun be drijf te beginnen, was er aanvanke lijk bij hen weinig belangstelling voor deelname aan jachtcombinaties. On langs heeft zich echter wel belang Stelling in deze richting geopenbaard en hebben zich enkele pachters aan gemeld als gegadigden voor een perceel. Verwacht wordt, dat zulks ln de toekomst meer en meer zal plaats hebben. VEESTALLEN WAREN TE DUUR. De voornaamste reden, dat bij de akkerbouwbedrijven in de Noord oostpolder geen rekening is gehouden met veestalling, is van financiële aard: veestallen zijn te duur om te bouwen. De voor de bouw van be- Protestvergadering „Door de eeuwen trouw" De Stichting „Door de Eeuwen Trouw" zal Zaterdag 11 Augustus een .protestvergadering" houden naar aan leiding van het door de regering uitge vaardigde verbod aan bestuurders van de Stichting om de Ambonese woon oorden te betreden en tevens naar aan leiding van het vlagincident in het Am bonese woonoord te Woerden. Prof. dr S. U. Zuidema, hoogleraar aan de V.U. te Amsterdam, mr L. Key- zer, advocaat te Nijmegen en dr H. J. Kainama, chirurg te Den Haag, zullen het woord voeren. Het motto der bij eenkomst zal zijn: „Naar een derde po litionele actie?" Onrust in de Wereldra ad van Kerken. Dr T. C. Chao, deken van de School voor Religie aan de Yenching Universi teit te Peiping heeft zyn presidentschap van de Wereldraad van Kerken neer gelegd. Zijn aftreden werd bekend ge maakt door de Kwang -Hing Daily News, uitgegeven te Peiping, aldus meldt de „New Vork Times" van 14 Juli j.L De courant zegt dat dr Chao is afge treden omdat het Centrale Comité van de Wereldraad, in zijn vergadering van Juli j.l. gehouden te Canada, Noord- Korea als een agressor heeft veroor deeld en zijn twijfel heeft uitgedrukt aangaande motieven die achter het door de communisten geïnspireerde „Stockholm peace appeal" zouden liggen. „Prof. Chao kwam tot de conclusie, dat de' Wereldraad van Kerken was vervallen tot een instrument van Ame rikaans imperialisme voor het uitvoe ren van zijn politiek van wereld-agres sie", zo zei het nieuwsblad. „Hij ge voelde dat hij, als een loyaal burger van de Volksrepubliek, niet langer met deze organisatie kon worden geïdentifi ceerd". V.P.R.O. ook voor het televisie scherm? Het bestuur van de V.P.ll.O. heeft zich dezer dagen tot de Nederlandse Televisie Stichting gewend met de mededeling, dat de V.P.R.O. het op prijs stelt om, indien te zijner tijd met televisie-uitzendingen zal worden begonnen, bij deze uitzendingen te worden betrokken. Ernstige vechtpartijen in Eindhoven. Zondagavond was Eindhoven in rep en roer. Ongeveer 50 agenten, geassis teerd door marechaussee's en militaire politie raakten slaags met een aantal militairen en burgers. Aan beide kanten deelde men rake klappen uit, waar van het publiek, dat party had gekozen voor de militairen, de meesten incas seerden. De politie had het niet makkelijk, want het was de militairen en burgers gedeeltelik gelukt van bouwmaterialen een soort barricade op te werpen. Politie-autoriteiten en de commandant van het kamp Oirschot, waar de voor herhalingsoefeningen opgekomen militairen zyn gelegerd, hebben over leg gepleegd om dergelpke ernstige onregelmatigheden in de toekomst te voor komen. Nederlands geschenk voor U.N.O.-gebouwen. „.unst en bedrijf" ingeschakeld. In New York zyn plannen gevormd van Nederlandse zyde om te komen tot het aanbieden van een geschenk voor het nieuwe gebouwencomplex van de U.N.O. in New York City. Voor de totstandkoming van dit ge schenk, dat in de vorm van een beeld houwwerk zal worden uitgevoerd, heeft het hoofd der Nederlandse delegatie by fle U.N.O., de heer D, J. von Balluseck, de bemiddeling van „Kunst en Bedryf" Ingeroepen, De voorzitter van „Kunst en Bedrijf", de heer de Monchy, is voor besprekin gen naar New York vertrokken, waar hij reeds met de heer von Balluseck van gedachten heeft gewisseld. Het ligt in de bedoeling een aanlal Erominente figuren uit het Nederlandse edrijfsleven uit te nodigen in een co mité zitting te nemen, dat zich ten doel Stelt om boven omschreven plannen te verwezenlijken. Een handgranaat ontplofte midden op de passar malam, 80 gewonden te Djakarta. Ca. 80 personen werden gewond, toen er Zondagavond een handgranaat werd geworpen in een menigte, die te Bogor de Passar Malem (feestelijke avond- markt) bezocht. 45 hunner werden op genomen in een ziekenhuis, de overigen konden na verbonden te zijn huiswaarts keren. De aanslag veroorzaakte een pa niek onder de feestelijke menigte. De dader is tot dusver niet gepakt. Het bestuur van de Passar Malem deel de aan Aneta mede, dat de avondmarkt zal worden gesloten aangezien het een langer open houden niet verantwoord acht wegens het niet aanwezig zijn van voldoende waarborgen voor de veilig heid der bezoekers. De herrie was in een café aan de Markt begonnen. Enkele militairen zou den ruzie gekregen hebben, waarmee een adjudant van de M.P. en een re chercheur van de Eindhovense politie zich bemoeiden. Een andere lezing is, dat een meisje een soldaat zijn baret van het hoofd sloeg. Zij moest dit kle dingstuk weer oprapen. Een politieman zou toen ingegrepen hebben en de sol daat een mep met zijn gummiknuppel gegeven hebben. OP DE MARKT. Kort daarop stroomde de Markt vol met militairen. De politie was dadelijk met jeeps, motoren en overvalwagens aanwezig. Zij voerden verscheidene charges uit, om de opgewonden menigte uit elkaar te drijven. Flessen, stoelen en stenen vlogen door de lucht. De herrie duurde uren aaneen. De stadsbussen moesten een andere route volgen. Het gelukte de politie eindelijk enkele café's te ontruimen en het publiek van de Markt en uit de omliggende straten te verwijderen. Na twaalf uur was de rust weer hersteld. Nederlandse boeken uit bibliotheek te Semarang verwijderd. Bij een reorganisatie van de open bare leeszaal en bibliotheek te Sema rang zijn 2900 van de 3000 Neder landse boeken en alle Nederlandse kinderboeken verwijderd. De over gebleven 100 Nederlandse boeken zijn voorlopig, in afwachting van nadere bestemming, opgeslagen. De plaats was vele uren geïsoleerd. Tandjong Priok is Zondagnacht tot Maandagmorgen 11.00 uur geïsoleerd geweest van de buitenwereld tengevolge van een aanval door een nog niet nader geïdentificeerde groep personen op de politiepost te Tandjong Priok. De aanval begon Zondagavond omstreeks 19.80 uur en het vuren heeft voortgeduurd tot Maandagmorgen 8.00 uur. Volgens de eerste inlichtingen zyn er aan de zyde van de politie drie slachtoffers te betreuren. Een zestigtal bezoekers van de „Jachtclub", het aan zee gelegen uit spanningsoord, dat zich altijd in een druk bezoek van de Nederlanders te Djakarta mag verheugen, was gedwon gen, de nacht op de club door te bren gen. Er werden daar ook drie gewon den binnengedragen, benevens vijf in de Unie-kampong (woonplaats van het personeel der scheepvaartmaatschap pijen) die in de onmiddellijke nabijheid van de jachtclub is gelegen. Tengevolge van de door de politie en het leger ingezette zuiveringsactie was Tandjong Priok geheel afgesloten. Schepen konden niet ontladen, haven functionarissen konden zich niet naar Priok begeven en de „Plancius", die deelnemers aan de conferentie van de Ver. Naties op Bali over de niet-gou- vernementele gebieden naar Djakarta vervoerde, kon niet in de haven meren. De hoofdcommissaris van politie deel de aan Aneta mede, dat verschillende der aanvallers zijn gearresteerd. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Zaterdag zijn te Glasgow 37 Ameri kaanse F-84 Thunderjets ontscheept. Zij kwamen uit Amerika aan op een vliegkampschip van 10.000 ton. Veertien zijn bestemd voor België. Noorwegen en Denemarken krijgen er elk vijf en de rest gaat naar Nederland. De Zweedse commissie voor Buiten Iandse Zaken heeft besloten, dat de drie Litauers, die op 17 Juli van deRussi- sche treiler „Samum" naar het Zweed- Litauers, die op 17 Juli van de Rus sische officieren te hebben opgesloten, beschouwd zullen worden als politieke vluchtelingen. feuilleton door G. P. BAKKER. 85) o— De man van Werben sloeg het wa pen terzijde. De kogel vloog tegen het gewelf met donderend lawaai. „Mijnheer", zei hij op kalme toon. „Ik geloof dat vechten totaal onnodig is", en hij stak zijn wapen op. Hij ging onder de fakkel staan, zodat het volle licht op zijn donker, scherp ge laat viel. „Ik ben hier als vertegen woordiger van overste Saxon. Wij hebben vriendschap gesloten en als zodanig heb ik het volle recht voor zijn belangen op te komen. Hetgeen ik bij deze doe." „Mercurius", zei de zware stem. „Wel heb ik van mijn leven." „Om u te dienen, meester." Peter en Bastiaan trokken zich ver bijsterd terug, spraken geen woord. „Er dient een verklaring gegeven te worden", meende de meester. „Natuurlijk zullen wij u volkomen tevreden stellen", klonk het kalme be scheid. „Ofschoon u hier eigenlijk zon der recht binnen dringt. Maar zou het niet beter zijn de schat eerst hele maal te lichten, alvorens te gaan re dekavelen." „Ik geloof, dat hij volkomen gelijk heeft", mengde een krijgsman, die achter de meester stond, zich in het gesprek. „Ik ben kapitein Melchior. Heb je overste Saxon en de prinses niet gezien? Ze zijn als zigeuners ver kleed deze gang binnen gegaan." „Neen", antwoordde Mercurius zeer verbaasd. De hond sprong tegen de muur op. „Koest Wolf", klonk een stem. „Ja. Hier zijn we." Een man klom over de muur, reikte een jongeling de hand, die naast hem ging staan. „Ik geloof", sprak de oude zigeuner, „dat het gezelschap nu voltallig is." De anderen keken hem sprakeloos aan. De jonge man zei: „Bljj je allen te zien, Melchior, de meester en daar heb je Edzke ook nog." Een andere man trad naar voren. „Mercurius", zei hij. „Ik heb je in geen drie dagen gezien." Vol belangstelling keek Saxon naar zijn beide vrienden uit het kamp van Mérode. Hij drukte beiden de hand. „Mijn waarde Praxiteles", sprak de man van Werben toen „ik wilde je waarlijk niet mengen in deze onder neming. Het zou regelrecht tegen je grondbeginselen indruisen. Het zoe ken naar goud dat je zo verfoeit." Peter en Bastiaan hadden zich zo ver mogelijk van de anderen verwij derd. „De overste en de prinses", fluisterde Peter en schoot in zijn kle ren. „Hoe zie ik er uit?" vroeg Bastiaan. „Als een zeegod, maar dan van slijk", antwoordde de ander. Bastiaan begon zich met zijn dolk af te schrappen. „Die akelige modder wordt zo stijf als een harnas", brom de hij. „Weg goud, weg rijkdom." ,,'n Mooie geschiedenis", meende Peter. „Al die moeite voor niets." „Ik ga eens weer met je uit goud graven!" mopperde de ander. „Vrienden", sprak Mercurius, de man van Werben. „Komt eens hier. Het valt niet te ontkennen, dat wij de kostbaarheden hebben gevonden. Maar we moeten voor de overmacht wijken. Het schijnt me toe, dat we niet beter kunnen doen dan de schat de prinses", een buiging tegen de jonge zigeunerin, „aan te bieden. Zij is de oorspronkelijke eigenares." „De beide anderen keken elkaar aan en knikten. „Het grootste gedeelte", vervolgde hij, „ligt echter nog in de plas. Peter heeft deze beide pakken met levens gevaar uit het moeras gehaald. Maar hoe krijgen we de andere?" „Als de prinses het wenst, zal ik weer duiken", stelde Peter voor. „Er is een veiliger en 'n betere weg", sprak de jonge ruiter, wiens bolrond gelaat vrolijk glom. „In een der boten ligt een dreg. Ik zal haar halen. Met uw verlof, kapitein." Melchior knikte. Vóór iemand nog iets in het midden kon brengen, was Edzke verdwenen. „Alles goed en wel", meende Saxon, „maar kunnen we niet overvallen worden. Het schijnt hier vanavond een verzamelplaats van het schatgra versgilde." „Onmogelijk", stelde de meester hem gerust. „Mijn mannen hebben de prinses en u in het oog gehouden Toen we hoorden, dat u de rivier waart overgestoken, vermoedde ik het doel van uw tocht. Een regiment van uw ruiters trok over de schipbrug, die de koning van Zweden over de Elbe heeft laten leggen. Zij hebben de gehele heuvel afgezet. Er kan nie mand doorsluipen. Wjj zijn u in de gang gevolgd om u te helpen. Vóór de morgen aanbreekt en Von Pappen- heim met zijn leger aanrukt, moeten we opbreken. Voor die tijd hebben we niets te vrezen." „We zijn zo veilig als bij moeder thuis", bevestigde Melchior. „En deze beide goudzoekers?" vroeg de meester. (Wordt vervolgd.) Na een nacht van druk overlegt Raddraaiers werden naar elders overgebracht. Om 5 uur gistermorgen hebben een volledig bewapend peleton der Marechaussee uit Breda en een detachement Rijkspolitie uit Zeeland, het Ambonezenkamp te Middelburg omsingeld. De marechaussee kwam o.m. met gevechtswagens, die bij het kamp werden opgesteld. Besloten was 25 tot 30 raddraaiers uit het kamp te halen en naar één of meer kampen in het Noorden van het land over te brengen. Daarna zal ook een grote groep uit het kamp naar andere kampen worden overge plaatst, zodat de ruim 200 man sterke groep Ambonezen uit het kamp aan de Seisweg gedeeltelijk zullen worden verspreid. Onder V ONBETAMELIJK. Gistermorgen hebben we een onder houd gehad met de burgemeester van Middelburg, mr dr N. Bolkestein. Hij verklaarde, dat van Ambonese zijde met de onlusten begonnen was. Er wordt door hen, zo verklaarde mr Bolkestein, terreur uitgeoefend. Zoals bekend wor den 5 Middelburgers door de Ambone zen gezocht, waarvan er zich X al naar elders heeft begeven. De Ambonezen stelden Zondagavond de eis, dat wan neer de politie hen deze mensen in han den zou spelen, er verder niets meer zou gebeuren. Het was natuurlijk voor de politie onmogelijk hieraan toe te geven. De burgemeester verklaarde voorts nadrukkelyk, dat, wanneer de politie i.p.v. zich terug te trekken zou hebben geschoten, een waar bloedbad zou zyn aangericht, waarby politiemannen, bur gers en Ambonezen als slachtoffer zou den zyn gevallen. BESPREKINGEN. Zondagavond en -nacht heeft de bur gemeester ononderbroken geconfereerd met de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, de commis saris van politie, de heer M. A. Rene- man en de districtscommandant der Rijkspolitie, de kapitein W. H. van Bal- legoyen de Jong. Men kwam tot de con clusie, dat men eerst dan tegen de Am bonezen moest optreden, wanneer er een behoorlijke kans op succes was. Met de 30 man politie, die Zondagavond be schikbaar waren, had men het onge twijfeld tegen de met dolken en kris sen bewapende Ambonezen moeten af leggen. Er is toen links en rechts gebeld om versterking, doch aangezien deze ver sterking van over de Wester-Schelde en deels ook van buiten Zeeland moest ko men, duurde dit lang. De marechausseé moesten uit Breda komen, terwijl de Rijkspolitie uit Zeeuwsch-Vlaanderen moest aanrukken. De laatstaankomen- de Provinciale boot werd daarom van Vlissingen teruggezonden naar Bres- kens, waarna om 2 uur een extra vaart naar Vlissingen werd gemaakt met het detachement Rijkspolitie asm boord. Voor de versterking met marechausseé heeft men de bevelhebber in het 3e Mil. Gewest de generaal J. A. A. Sitzen opgebeld, die in de loop van de nacht met een overste en twee kapiteins der marechausseé naar Middelburg zyn ge komen. Men besloot toen het daglicht af te wachten, waarna om 5 uur zon der incidenten het kamp aan de Seis weg werd omsingeld. Verder heeft de burgemeester telefo nisch contact gehad met de minister van Binnenlandse Zaken, mr J. H. van Maarseveen, die de genomen maatrege len volledig goedkeurde. Hetzelfde was het geval met dr Prinsen, de secretaris generaal, die gistermorgen door mr Bol kestein werd opgebeld. Dr Prinsen deel de mede, dat de regering deze ongere geldheden zeer hoog heeft opgevat, zo dat zeer strenge maatregelen verwacht kunnen worden. Fraaie expositie van Kimpe trekt veel bezoekers, In het raam van het Benelux-feest te Groede troffen we in het gemeen tehuis een schilderijen-expositie van de Middelburger Raymond Kimpe aan. We hebben met hem gesproken Kimpe is oorspronkelijk Vlaams schilder; hij werkte eerst in St. Maar- tens-Lethem in het land van Gent. Het was Zeeland dat hem steeds trok „die luchten en dat mooie witte licht". Na zijn Parijse periode (1930) ves tigde hij zich voor goed in Middel burg. Door de grote brand daar tij dens de oorlog gingen veel kostbare stukken van Kimpe verloren. „Ik werk", zo zei hij ons „in en uit me zelf en voel me niet door omstandig heden gebonden. Ik tracht in mijn oeuvre boven alles uit te komen, bo ven alles te staan en onafhankelijk te zijn van alle stromingen". Inderdaad, de tentoonstelling ken merkt zich door de zelfstandigheid van het werk van deze kunstenaar. Ex- en impressionistische en invloe den van Picasso en Thores Garcia, en in zijn „Le Fanal" om er maar één te noemen, zijn weliswaar niet te ontkennen. Duidelijk valt het werk van deze expositie uiteen in drie pe rioden, namelijk Kimpe's Parijse, Zeeuwse en laten wij zeggen, naoor logse periode. In de eerste periode zien we hem nog zoeken naar vorm geving en compositie. Dan, in zijn Zeeuwse tijd is het de zee, de sche pen, het kleine lief en leed ln de Zeeuwse gezinnen, dat hij als onder werp heeft gekozen. We noemen het „Visserspaar" en de treffende tafereel tjes in dorpjes als Westkapelle en Veere. De natuurlijke vormgeving is nu vervaagd: de expressie heeft aan kracht gewonnen. Prachtig zijn zo zijn vrouwenkoppen: Karaktervol, smarte lijk of soms toch blij verlangend. In zijn naoorlogse periode sublimeert zijn werk. Het is of de ziel van de kunstenaar het schone, door God in Zijn kosmos gelegd, dieper doorvoeld heeft, zodat een essentieel eigen werk ontstond. „Dorode", „Stilleven met vi ool", en „Stilleven met vissen" zijn voorbeelden van een kunstenaar, die onafhankelijk is en een eigen weg gaat. Een ironisch en toch sociaal bewogen schilderstukje van Felix Timmermans hing in de burgemeesterskamer. Per- meke was vertegenwoordigd door en kele impressionistische haven- en zee gezichten. In de schilderijen van Ser- vaes zijn invloeden van Paul Cezanne te bespeuren. Op weg naar huis zagen we in Bres- kens boven de wijde Westerschelde dat „mooie witte licht" spelen, dat Kimpe heeft getrokken en we dachten aan zijn tentoonstelling, die waard is veel be zocht te worden. de J. Uit dit alles blijkt, dat er over de reeds genomen maatregelen bij de auto riteiten een volledige overeenstemming bestond. Tenslotte heeft men ook de Generale Staf en de Officier van Justi tie van de toestand op de hoogte ge bracht. „UITKAMMEN". Gistermorgen heeft de overste Brend- gen, die als contactman fungeert tussen de Ambonezen en autoriteiten, met de kampraad der Ambonezen een begin ge maakt met het „uitkammen" van het kamp. Aangezien regelmatig ongere geldheden hebben plaatsgevonden in de afgelopen week is genoeg by hen be kend, wie de raddraaiers zyn. De oproe rige elementen zullen 25 tot 30 in getal door de marechausseé naar een of meer kampen in het Noorden van ons land worden overgebracht. Tenslotte zal ongeveer de helft van de overblijvende Ambonezen moeten verhuizen naar diverse kampen elders in ons land. Een aantal Ambonezen uit andere kampen, zullen daarna naar Middelburg worden overgebracht. Men hoopt door het uitbannen van de oproe rige elementen de rust te kunnen her stellen. Inmiddels kwam gistermorgen nog een peleton marechausseé uit Den Haag aan, die de manschappen uit Bre da moesten aflossen. De politiemannen zijn voorlopig in de kazerne aan de Korte Noordstraat ondergebracht. Het was een warme dag toen de gasten arriveerden: een jeugdig echt paar uit Amsterdam, verlangend met de schoonheid van Zeeland kennis te maken en de hartelijkheid van de Zeeuwen te ondervinden tijdens hun vacantie. Ze wilden graag zwemmen om het drukkende gevoel van de trein reis kwijt te raken en dus fietste gast heer met gasten naar het Sas. Het zal niemand verbazen, dat de gasten wat vreemd opkeken van de primitieve badgelegenheid die Goes slechts rijk is (en vrijwel nergens in Zeeland is het immers beter!). Maar men nam het voor lief, men kleedde zich uit op de kant en men zwom. Toen men naar huis fietste, zei het jonge vrouwtje slechts: „Vreemd, dat men in dit waterrijke land geen betere badgelegenheden heeft. Zoals het nu is, is het toch wel wat onbetamelijk!" De volgende dag maakte het echt paar een fietstocht over Walcheren. Het was nog altijd warm. Zij droeg een short en een truitje, dat een deel van de schouders onbedekt liet. Veere werd bezochten bewonderd en daarna fietste men via Oostkapelle naar Vlissingen. Op een gegeven ogenblik passeerde men een groep arbeiders; de heren keken eerst met enige verwondering naar de kleding van het jonge vrouw tje, maakten vervolgens onder elkaar wat grapjes daarover, waarbij het aan duidelijkheid niets te wensen overliet, waarover die grapjes gingen, en voel den zich tenslotte geroepen het echt paar na te jouwen. In het Nederlands vertaald kwamen hun opmerkingen hierop neer, dat zij die kleding onbe tamelijk vonden. Wat zullen wij nu nog zeggen? Er wil ons maar één woord voor de geest komen en dat is het woord: onbetame lijk! En dat slaat dan op het gedrag van deze lieden. Wij willen in het midden laten of het jonge vrouwtje er goed aan deed zo rond te fietsen maar wij zijn wel overtuigd, dat wij in Zeeland heus nog wel het één en ander op dit gebied op te knappen hebben in onze eigen provincie, voor dat we beginnen de vreemdelingen op te voeden! „Poging no. 1 in Europa het komende jaar." Europa moet het zelf doen. De Economie Cooperation Administration heeft te Londen bekend gemaakt, dat een nieuw programma ter uitbreiding van de productiviteit in West-Europa het eindstadium der voorbereidingen heeft bereikt. Met het nieuwe plan wordt beoogd de West-Europese landen by te staan by hun pogingen zich zelf te hel pen ter bereiking van veiligheid en van een hogere levensstandaard. Het pro gramma, dat voor de administrator van het plan-Hoffman, William C. Foster, werd aangeduid als „poging No. 1 in Europa ln het komende jaar" zal groten deels door de Europeanen zelf ten uitvoer moeten worden gebracht. Hulp zal zoveel mogelijk worden ge geven aan regeringen, industrie en vak beweging evenals aan afzonderlijke per sonen en bedrijven, waarbij steeds als doel voor ogen staat verhoging der pro ductiviteit. De E.C.A. verklaarde van mening te zijn, dat een grotere produc tiviteit hogere lonen kan opleveren voor de arbeiders, lagere prijzen voor de ver bruikers en een redelijke opbrengst voor het gebruikte kapitaal. Het grootste deel van het toekom stig werk zal geschieden door middel van de productiviteitscentra en -raden, welke reeds in vele Europese landen be staan. Ruim 4000 vertegenwoordigers van de Europese industrie, landbouw, vakbeweging en regeringen hebben de Ver. Staten bezocht tijdens studiereizen ter verhoging van de productiviteit. De E.C.A. verklaarde, dat zij het nieuwe programma beschouwt als een natuurlijke opvolger van het plan-Mars De Byzondere Raad van Cassatie heeft de 40-jarige A. J. Z o n d e r v a n, commandant van de voormalige W.A., veroordeeld tot een gevangenisstraf van twintig jaar met aftrek. De eis luidde vyftien jaar met aftrek. Zondervan werd in Januari 1949 door het Amsterdamse Bijz. Hof tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek ver oordeeld. De procureur-fiscaal, die de doodstraf had geëist, is toen in beroep gegaan evenals Zondervan zelf. Bij de daarop volgende cassatie-behandeling in December 1949 gelastte de Bijz. Raad van Cassatie een onderzoek naar de mishandelingen, welke Zondervan na de bezetting zou hebben ondergaan. In het arrest van de Raad wordt ge zegd, dat een zwaardere straf gerecht vaardigd zou zijn wegens de persoon- lijke verantwoordelijkheid van requi- rant voor de landsverraderlijke gedra gingen van de op zijn aansporing tot Duitse militaire diensten toegetreden W.A.-mannen. Dat deze zwaardere straf niet is opgelegd vindt zijn oorzaak in het feit, dat Zondervan op jeugdige leeftijd, in 1933, tot de N.S.B. is toege treden, zo zegt het arrest en zijn per soonlijke belangeloosheid bij zijn op treden, hoe verderfelijk dit ook was. Ten aanzien van de in 1949 bepleitte strafvermindering wegens ondergane mishandelingen wordt in het arrest overwogen, dat in vaste rechtspraak is beslist, dat mishandelingen bij het be palen van de straf niet kunnen gelden als strafverlichtende omstandigheden. De veroordeelde kan zich echter wel op grond van ondergane mishandelingen tot de Kroon wenden met een verzoek om gratie over een deel van de reste rende gevangenisstraf. In deze zaak is de Bijz. Raad van Cassatie terwille van niet van de vaste rechtspraak afge weken. NA DE ROULETTE-RAZZIA. In het Huis van Bewaring te Den Haag bevinden zich nog 34 personen in arrest, die naar aanleiding van de over val op de Haagse speelclubs van Vrij dagnacht j.l. door de politie werden ge arresteerd. 31 van hen zijn bestuursle den of croupiers van de „Aristoclub", de overige drie zijn in de „Cercle Pri vé Mondial" aangehouden. hall. De leiding van de E.C.A. heeft er by West-Europa op aangedrongen een verhoging van de jaarlykse industriële productie tot stand te brengen van 100 milliard dollar. Levenslang geëist wegens moord. Voor de B.R. van C. is gistermorgen levenslang geëist tegen de 49-jarige R. Folkterts uit Groningen, die wegens het doodschieten van twee Joden en medeplichtigheid aan de moord op drie andere Joden, w.o. een kind van zes jaar, door het Arnhemse Bijzonder Hol tot de doodstraf is veroordeeld. Bedoel de moorden werden gepleegd te Vier houten in November 1944. De Proc.-Fiscaal concludeerde tot levenslang. Hij verklaarde de doodstraf niet te willen eisen, omdat van F., die hij een karakterloze figuur noemde, geen initiatief tot de hem tengelastege- legde moorden is uitgegaan. Uitspraak op 8 September a.s. en over de grenzen Ciiinese nationalistische troepen zijn gewikkeld in gevechten met Birmese regeringstroepen en Chinese communis tische strijdkrachten in het grensge bied tussen Birma en de Chinese pro vincie Joennan. Het water blijft slachtoffers eisen. Zo werden gisteren in Amsterdam twee lijken uit het water opgehaald: uit da Ringdijk het lichaam van een 53-jarige man, die al enige dagen vermist werd en uit de O.Z. Voorburgwal het stoffe lijk overschot van een 33-jarige man, die, naar men zegt niet meer geheel nuchter, het water ingelopen is. En in Scheveningen hebben Zondag verschil lende redders hun leven moeten wagen om drie volwassenen en twee kinderen, die zich te ver in zee hadden gewaagd, weer op het droge te brengen. Geluk kig is alles goed afgelopen; slechts de beide kinderen (11 en 8 jaar) moesten ter observatie in een ziekenhuis worden opgenomen. Ook het vuur doet zich trouwens gel den. In Oisterwijk is een textielfabriek grotendeels uitgebrand, hoewel de brandweer uit Oisterwijk en die uit Til burg met groot materiaal waren uitge rukt. Honderd man zullen door deze brand voorlopig werkloos zijn. De export van groenten naar West- Duitsland is weer eens beperkt. Met ingang van gisteren mogen geen uien meer de grens over. Van tomaten mag alleen de b-sortering worden geëxpor teerd, van komkommers de sorteringen a en b en van bloemkool slechts de sor tering a. Hierdoor is de prijs van b-to- maten aanzienlijk gestegen, die van a en c-tomaten daarentegen sterk ge daald. Politieke vluchtelingen schijnen graag asyl te zoeken in Zweden. Maandag kon men de 27ste aanvraag boeken in drie weken tijd; liet betrof het verzoek van een zeeman, die vlak bij de Zweedse Zuidkust overboord was gesprongen van de Oost-Duitse trailer .Ütalingrad" af. Dr Soeraitro zal met aftreden als re geringscommissaris bij de Javase bank. Zijn ontslagaanvrage is door de leiding van het ministerie van Financiën niet aanvaard. Wel is hij afgetreden als ad viseur van het ministerie van Econo mische Zaken,

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2