KREMLIN DOET BEROEP OP TRUMAN Breuk tussen Engeland en Egypte PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nieuw „vredesinitiatief van Russische regering Om medewerking tot het sluiten van een vijfmogendhedenverdrag „U zit te ver weg!" 11 SNIPPER k i ri NIEUWS 1 Uitvoer van groenten naar West-Duitsland stopgezet Prinses Wilhelmina zond een boodschap aan congres der Rust in Middelburg is weergekeerd Tijdelijke televisiestudio in gebruik genomen Uitgave Stichting „Zeeuwse* Qagblad Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2OT0, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 1935 DINSDAG 7 AUG. 1951 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post ƒ4,65 Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Advertentieprijs 19 cent per m.m. Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 5.10 u., onder 20.21 u.; Maan op 11.38 u., onder 21.50 u. Hoogwater op Woensdag 8 Aug.: Vlissingen: 5.06 u. 1.92 m., 17.19 u. 1.80 m.; Terneuzen: 5.33 u. 2.08 m., 17.48 u. 1.97 m.; Wemel- dinge: 6.48 u. 1.75 m., 19.01 u. 1.57 m.; Zierikzee: 6.32 u. 1.51 m., 18.40 u. 1.34 m. De Sowjetrusslsche regering heeft Maandag een beroep gedaan op president Truman om medewerking tot het sluiten van een vijfmogendhedenverdrag ter versterking van de vrede. Dit voorstel van het Kremlin werd gedaan in de vorm van een boodschap van Sjvernik, president van het presidium der Opperste Sowjet, aan Truman. De Russische zaakgelastigde te Washington overhandigde de boodschap Maandagavond laat aan minister Acheson met het verzoek haar onmiddellijk ter kennis van Truman te brengen. Truman gaf opdracht tot onmiddellijke publicatie. Sjvernik zegt in zijn boodschap aan Truman o.m.„Het sluiten van een vijf mogendhedenverdrag zou van buitenge- gewone betekenis zijn voor een verbe tering der Amerikaans-Russische be trekkingen en het zou het handhaven van de wereldvrede bevorderen. Een dergelijk verdrag zou het ver trouwen van alle volken ter wereld in het handhaven van de vrede versterken. Het zou bovendien een beperking der bewapening en een vermindering van de last der uitgaven voor militaire doelein den, die thans in al zijn zwaarte op de schouders der volken drukt, mogelijk maken". WELKE STATEN? In de brief is niet aangegeven, welke staten aan het voorgestelde vijfmogend hedenverdrag zouden moeten deelne men, doch men wijst erop, dat in vorige, door de Sowjet-Unie in de afgelopen twaalf maanden gedane voorstellen, de Sowjet-Unie, Groot-Brittannië, Frank rijk, de Ver. Staten en het communisti sche China zijn genoemd. Op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken was men van me ning, dat Sjverniks schrijven antwoord is op de resolutie, die enige tijd geleden door het Amerikaanse Congres is goed gekeurd en waarin de nadruk werd ge legd op de door het Amerikaanse volk waarachtig gekoesterde wens naar vre de en het oplossen van internationale geschillen. President Truman heeft de tekst van deze resolutie zeven Juli j.l. ter kennis doen brengen van Sjvernik met het ver zoek de inhoud bekend te maken aan het Russische volk. IN EEN ARTIKEL in de „Haagse Post" van 7 Juli 1.1. werd een speciale reportage aan Zeeland gewijd. Met name de „nieuwe mannen" in provinciale en gemeentelijke bestuurs organen ontvingen daarin een „pluim", omdat zij zo goed de polsslag van de moderne tijd verstaan. Hierop is niets tegen. Maar als zij, die voor de oorlog deze functies bekleedden, in hetzelfde arti kel als mannen uit de „regentensfeer" met enkele afkeurende woorden ter zij de worden geschoven, dai^ is zulks niet alleen gespeend aan alle fijngevoelig heid, doch het is onjuist ook om hen tegenover de „nieuwe mannen" van vandaag een ietwat zielige figuur van aan verkalking lijdende mannen te la ten slaan Hier wordt een blaam op hen gelegd, welke de meesten hunner geenszins hebben verdiend. En met alle waardering overigens voor de speciale Zeeuwse reportage past daartegen zeer zeker een woord van ernstig protest. Geen protest, maar wel instemming verdient een tekening bij hetzelfde ar tikel van een Zeeuwse boerenvrouw in gesprek met een „meneer uit Holland". De vrouw klaagt voor een als woning Ingerichte bunker haar nood en de man met het geruite pak en de dophoed in het onderschrift getypeerd als „Den Haag" argumenteert met mond en handen en zegt met een ietwat mee warige trek op zijn gezicht: „U zit te ver weg!" Raak, maar waar tenslotte! Beter, juister, treffender had het niet getekend, niet uitgesproken kunnen worden. „U ZIT te ver weg!" Hoe dikwijls zijn deze woorden niet van toepassing als het gaat over onze Zeeuwse belangen. Reeds een en andermaal heb ik daar van voorbeelden aangehaald, ik zal dus nu niet in herhaling treden. Maar één speciale kwestie mag ech ter nog wel eens apart bezien worden en dat is die van onze bootdiensten en verbindingen in het algemeen. In de afdelingsvergaderingen en ook in de laatste openbare zitting der Pro vinciale Staten is daarover begrijpe lijkerwijze! nog al het een en ander te doen geweest. Ai was men het er vrij algemeen over eens, dat het momenteel onmogelijk is om volledig aan de verkeersbehoeiten van het publiek te voldoen, onmogelijk ook om op de lijn VlissingenBres- kens het topvervoer der laatste weken op snelle wyze te verwerken, toch vol deden de gegevens, welke Ged. Staten daarover verstrekten, ook weer niet ten volle. Met name wat de ter beschikking staande reserveschepen betreft. Geen reserveschip tijdens het zomer seizoen voor de lijn VlissingenBres- kens en één reserveschip voor de beide veren TerneuzenHoedekenskerke en ZierikzeeKatsche Veer, het is toch wel erg pover! Ged. Staten zijn van deze „poverheid" ten volle overtuigd en heoben zich daarover dan ook gewend tot de mi nister van Verkeer en Waterstaat. Aanvankelijk is daarop toen van Rijkswege overwogen de Douw van ten minste eén reserveschip te doen plaats vinden door het Rijk. In hun laatste antwoord aan de Prov. Staten deelde echter ons Ged. College mee: „Onder de huidige monetaire moeilijkheden dient men ter zake van de douw van een nieuw schip, waar mede een belangrijk bedrag aan devie zen is gemoeid, zich geen te grote il lusies te maken omtrent de mogelijk heid van een spoedige uitvoering". Maar wat dan? Moeten wij met de bootdiensten dan maar blijven tobben? Ged. Staten doen daarvan ben ik ten volle overtuigd in dezen hun ui terste best. Op de achtergrond zie ik echter die Haagse meneer met dophoed en geruit pak en de ietwat meewarige trek op zijn gezicht en ik hoor zijn sombere woorden: „U zit te ver weg!" Ik hoor dezelfde woorden, ais het gaat over de verbinding met Noord-Beve land. Ook daarover is in de laatste Staten- zitting nog al het één en ander gezegd. Het drie-eilandenplan Of, als dit niet uitvoerbaar is, dan een dam? Of een combinatie van brug en dam? Al zijn Ged. Staten overtuigd van de noodzakelijkheid, dat Noord-Beveland geholpen moet worden, ze konden over één of meerdere dezer mogelijkheden geen enkele nadere mededeling doen. En toch, zoals het is met de reserve schepen, zo is het ook met de verbin ding met Noord-Beveland. Zeeland kan er niet in berusten zelfs ai maakt het zich in deze dagen van monetaire moeilijkheden geen al te grote illusies dat het teiKens met een zekere meewarigheid te horen krijgt: „U zit te ver weg!" De rol van stiefkind ik mocht dit in een vorig artikel reeds opmerken ons zo langzamerhand niet meer. Ook inzake onze verbindingen te land en te water hebben wij recht op een gelijkwaardige behandeling met de an dere delen van ons land. Zelfs geen meneer met een dophoed en een geruit pak kan ons de zekerheid van dat recht ontnemen. Nog minder zijn meewarige: „U zit te ver wegl" j. hs. BESPREKINGEN TE KAESONG WORDEN HERVAT. Volgens een te New York ontvangen radiobericht heeft generaal Ridgway te Tokio meegedeeld, dat de bestandsbe sprekingen met de communistische af gevaardigden zullen worden hervat. De opperbevelhebber der V.N. ver klaarde echter, dat hjj de onderhande lingen weer zou afbreken, als opnieuw communistische troepen Kaesong zou den binnentrekken. BERLIJNSE LUCHTBRUG HERLEEFT. In het afgelopen weekeinde is meer dan 230 ton goederen uit West-Berlijn per vliegtuig naar Hamburg en Frank fort vervoerd. De Pan American Airways maakt da gelijks vier vluchten met vier Skymas- ters. De Air France voert acht vluchten per dag uit. Deze maatschappij zal nog een toestel inschakelen, waardoor het aantal vluchten tot 12 of 13 zal worden verhoogd. De British Airways vliegt met een toestel viermaal per dag tussen Berlijn en Hamburg. Westerse functionarissen deelden me de, dat men zich voorlopig ten doel stelt om 200 ton per dag via de luchtbrug te exporteren. Aan het begin der operatie bevond zich 12.000 ton goederen in West-Berlijn. Staking van landarbeiders in Hessen brengt voedselvoorziening in gevaar. Maandag hebben Hessische landarbei ders zich aangesloten bij de 12.000 land arbeiders in Neder-Saksen, die Zater dag in staking gingen om hogere lonen te krijgen. De arbeiders op kleine en middel grote boerderijen nemen niet aan de staking deel. De voorzitter van de Hessische boe renbond heeft een beroep gedaan op het publiek om te helpen bij het binnen halen van de oogst. De staking is on wettig en brengt de voedselvoorziening in gevaar. i i i De commissie voor de toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft haar goedkeuring ge hecht aan de militaire begroting van 56.062.405.890 dollar. Een bommen werper van de Amerikaanse marine is Maandag in „Puget Sound" (een baai in het Noordwesten der V.S.) neerge stort. Men gelooft, dat alle inzittenden negen man om het leven zijn ge komen. Maandag is de Amerikaanse onderminister van Defensie, Anna Ro senberg, voor een bezoek van twee da gen aan West-Duitsland in Frankfort aangekomen. De voornaamste opposi tiepartij in Argentinië, de radicalen, heeft Maandag dr Ricardo Balbin als haar candidaat aangewezen voor de op 11 November te houden presidentsver kiezingen. Nog steeds arriveren jeugddelegaties uit vele landen in Oost- Berlijn t.g.v. het derde wereldjeugdfes- tival. Ook uit Nederland kwam een de legatie aan. Bij een auto-ongeval te Ahlhorn in Duitsland zijn een Neder landse automobilist C. Wijma uit Apel doorn en een Apeldoornse dame, J. Noteboom, die als passagiere meereed, ernstig gewond. Zij zijn in het zieken huis te Cloppenburg opgenomen. Schacht, die kort geleden te Djakarta is aangekomen, heeft gisteren een on derhoud van een uur gehad met de In donesische minister-president Soeki- man, en de minister van Buitenlandse Zaken, Soebardio. Branden hebben in de maand Juni een directe brandschade in ons land veroorzaakt van f 2.121.715. By deze branden werden 24 personen gewond, waarvan 9 brandweerlieden, de Soedan van Egypte poogt te schei den. Hjj besloot: „Minister Morrison droom de, toen hjj mededeelde, dat Egypte in geval van oorlog aan Britse zijde zal strijden. Egypte zal aan geen enkele poging der Westerse mogendheden om zich militair te versterken deelnemen, zolang zijn rechten worden geschonden". BESCHULDIGINGEN AAN HET ADRES VAN MORRISON. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Salah El Din Pasja, heeft in het parlement verklaard, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, de deur voor onderhandelingen tussen Egypte en Engeland geslo ten had. De minister antwoordde op de ver klaring, die Morrison op 30 Juli in het Lagerhuis had afgelegd en waarin hij critiek oefende op de houding van Egypte t.a.v. de scheepvaart door het Suez-kanaal en de Golf van Akaba. Salah El Din Pasja verwees voorts naar de troonrede van November j.l. Deze eiste de gehele en onmiddellijke evacua tie van Britse troepen en de eenheid van Egypte en de Soedan onder de Egyptische kroon. „VOORWENDSELS". „Sinds de bezetting van ons land door de Engelsen, op 11 Juli 1882, heeft Egypte niet opgehouden de Britten te verzoeken de Suez-kanaalzóne en ons gehele grondgebied, de Soedan inbegre pen, te ontruimen. De Engelsen zeggen, dat zij hun verbindingen met het Ge menebest, via het Suezkanaal, moeten beschermen. Dit is slechts een voor wendsel, nu India en Pakistan onafhan kelijk zijn geworden. De Britten hebben nu een nieuw voorwendsel gevonden, dat heet: hun verantwoordelijkheid voor het Midden- Oosten. Doch indien Engeland werkelijk het welzijn van Egypte op het oog had gehad, zou het het Egyptische leger hebben versterkt, zodat dit zijn aandeel zou hebben kunnen vervullen in de ver antwoordelijkheid der Ver. Naties voor het handhaven van vrede en stabili teit in het Midden-Ooisten", aldus de minister. Hij sprak voorts over de vernietigen de Britse invloed in de Soedan en ver klaarde, dat Engeland, onder de voor wendsels van het behartigen van de welvaart van de Soedan en het toeken nen van zelfbestuur aan de Soedanezen, K.L.M. krijgt belangrijke opdracht. „Thunderjet" - straalmotoren op Schiphol in revisie» Het technisch bedrijf van de K.L.M. op Schiphol heeft de eervolle opdracht ontvangen om de revisie van de straal motoren te verzorgen van de „Thunder- jet", een één-motorige straaljager van Amerikaans fabrikaat, die bij de lucht machten van de bij het Atlantisch Pact aangesloten landen in dienst wordt ge nomen. De K.L.M. zal zeer binnenkort begin nen met deze werkzaamheden, die voor lopig nog een beperkte omvang zullen hebben. Het ligt in de bedoeling om uiteinde lijk de revisie van de „Thunderjet" straalmotoren van de meeste bjj het At lantisch Pact aangesloten West-Euro- pese landen op Schiphol te doen ge schieden. Derhalve wordt door de lucht vaartmaatschappij, in overleg met de Nederlandse luchtmacht, op Schiphol een speciale werkplaats ingericht. In een J.H.C. meisjeskamp te Wapen veld heeft zich een licht geval van kin derverlamming voorgedaan. De pa tiënte is naar een ziekenhuis in Zwolle overgebracht en voor het kamp is een quarantaine ingesteld. Reden tot ongerustheid is er niet. Prinses Irene vierde Zondag haar twaalfde verjaardag. Zaterdag reeds hebben de deputaties van de Nederlandse strijdkrachten de Prinses geschenken aangeboden. Zij werd gelukkig gemaakt met een cassette tafelzilver, een grote verjaardagstaart en een smeedijzeren bijzettafeltje met glazen blad, dat zij zo graag wilde hebben. Het was een deputatie van de Marine, die dit jaar de cassette aanbood en daarbij de verjaardagstaart voegde. De deputatie stond onder leiding van de luitenant ter zee eerste klasse C. E. van der Zijl. Brits-Perzische besprekingen in Teheran begonnen. Maandagmiddag zijn in het zomerver blijf van de Sjah de besprekingen tussen de Britse en Perzische delegaties begon nen. De bijeenkomst duurde anderhalf uur. De Perzische delegatieleden deelden mee, dat de atmosfeer vriendschappelijk was. „De besprekingen waren bemoedi gend, hoewel zij pas in het beginstadium verkeren", zo voegden zij hieraan toe. Er zou geen vaste agenda voor de on derhandelingen :ijn. In Abadan zal vandaag de Perzische delegatie een onderhoud hebben met de permanente secretaris van het ministe rie voor brandstoffen en energie, Sir Donald Fergusson, die deel uitmaakt van de Britse delegatie. Fergusson, die nauw betrokken is bij de nationalisatie van het gas- en elec- triciteitsbedrjjf in Engeland, zal het na tionalisatie-proces aan de Perzen uit leggen. Nederlandse tuinbouw opnieuw in moeilijkheden. BELGIë WENST GEEN NEDERLANDSE TOMATEN MEER. Het ministerie van Landbouw heeft medegedeeld, dat de West-Duitse regering met ingang van heden de invoer van groenten uit Nederland geheel zal stop zetten. Vandaag beginnen te Bonn besprekingen tussen Nederlandse en West- Duitse autoriteiten om te trachten de Impasse te overwinnen. verstoring komt niet in aanmerking, In kringen van de Nederlandse tuin bouw heeft men met verbazing en on genoegen kennis genomen van deze mededeling. Zonder enig nader bericht en zonder commentaar heeft de regering te Bonn de grens voor Nederlandse groenten ge sloten, terwijl het in de lijn der ver wachtingen lag, dat Duitsland deze kwestie niet zelf zou bedisselen, maar in gezamenlijk overleg met Nederland zou oplossen. Het motief van markt- „MET ALLEN,DIE CHRISTUS LIEFHEBBEN." Zaterdagmiddag is op „Woudschoten" een internationale conferentie begon nen van de „National Association of Evangelicals". Prinses Wilhelmina heeft een brief gezonden, waarin zij haar volle instem ming betuigt met het streven dezer or ganisatie. In de brief schrijft de Prin ses o.m.: „Er bestaat realiteit, die on vergankelijk is en onveranderlijk en daarom sterk staat als een rots temid den van de bulderende zeeën van het leven. Het is de gemeenschap van de mensen over de gehele wereld, die hun leven aan Christus gegeven hebben. Dit besef van gemeenschap kan soms ver borgen zijn of slapende voor een tijdje, maar men moet het desalniettemin wakker maken en het brengen tot het licht. Het kan, evenals wanneer de zon schuilt achter de wolken, een poosje duister zijn, maar de wolken zuilen ge scheurd worden en we zullen een her eniging zien en ons erin verblijden. Deze gemeenschap in Christus, welke nood zakelijkerwijs moet leiden tot een een heid onder de mensen, is ons aandeel in de verlossing en in zijn liefde en leiding in de grote verwarring van onze tegen woordige tijd. Daarom is het de plicht van ieder deze glorieuze waarheid te realiseren, zodat het een levende reali teit wordt in zijn eigen leven. Dan kun nen we hem uitdragen als een gemeen schappelijk bezit in woorden en daden van ons dagelijks leven. Waar een groot aantal mensen samengekomen is en waar zij tezamen bidden, kan veel ver wezenlijkt worden en kan veel een con crete realiteit worden. Bidt God, dat Hij u die houding van het hart mag geven, die u in staat stelt één grote familie te vormen met allen, die Christus liefhebben. Bidt God, dat het u duidelijk mag worden, wat u van de vervulling van Christus' plan af houdt voor u in uw leven, en breekt deze obstakels af. Legt samen met al len, die van goeden wille zijn, de fun damenten voor een betere wereld, een verenigde wereld, waarnaar wij allen verlangen. Dan zal Christus' antwoord tot u komen, nl. dat gij vervuld zult worden met de Heilige Geest voor Zijn dienst." Scherpe aanval van Morrison op Churchill. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, heeft bjj een verkie zingstoespraak in Lewisham (Zuid- Londen) een scherpe aanval op Chur- chills houding t.a.v. de buitenlandse po litiek gedaan. „Of het India is of het Midden-Oos ten, hij kan niet begrijpen, dat wij in een nieuwe wereld leven en dat een po litiek, die al dan niet misschien geschikt was voor de tijd, toen hij jong was, ze ker niet geschikt is voor het huidige tijdsgewricht", aldus de minister. TACHTIG AMBONEZEN NAAR KAMPEN IN HEL NOORDEN. De rust in Middelburg is weergekeerd. Natuurlijk vormen de gebeurtenissen van de laatste dagen nog het onderwerp van gesprek, maar de ongeregeldheden hebben zich niet herhaald. Tachtig Ambonezen uit het kamp aan de Seisweg z(jn gistermiddag met vier autobussen overgebracht naar kampen in het uiterste Noorden van ons land, nl. 50 naar het kamp te Marum (Gr.) en 30 naar het kamp Ibenheer bij Fochtelo (Fr.). Het gebied rond het kamp bood gis termorgen een ongewone aanblik. Op de Seisweg en in de Griffioen stonden man nen van de Rijkspolitie op post om te voorkomen, dat ongewenste personen het kamp al te dicht naderden. Bij het kamp stonden fouragewagens der maré- chaussée, alsmede een radio- en ver zorgingswagen. Witgehelmde maré- chaussées hielden een oogje in het zeil dat niemand met kamp kon verlaten. Toen wij gistermorgen om 9 uur een kijkje gingen nemen, waren enkele Am bonezen bezig op hun gemak een vlieger op te laten. Anderen liepen doelloos in het kamp rond of hingen uit de ramen om het ongewone schouwspel gade te slaan. Zij namen de zaak vrij gemoede lijk op, hetgeen ook later bleek. In de loop van de morgen wees overste Brendgen 80 man aan, die naar elders zouden worden vervoerd. Onder hen be vonden zich ook de raddraaiers. Korte tijd daarop verscheen een verhuiswagen, waarmee hun bagage werd vervoerd. Om half twee reden vier autobussen, geëscorteerd door jeeps met gewapende maréchaussées, naar het kamp. Nadat de aangewezen Ambonezen waren inge stapt, reden de bussen naar de school der C.O.A.K. op het Molenwater, waar de Ambonezen werden onderzocht op wapens. Daarbij werd een aantal kris sen en dolken in beslag genomen. Om half drie vertrok de stoet, nagewuifd door tal van nieuwsgierige Middelbur gers. Ook nu weer bleek, dat de Ambo nezen het geval weinig tragisch opvat ten, want zij zongen het hoogste lied. BEWAKING RUKTE IN. Direct na het vertrek van de 80 werd de bewaking van het kamp opgeheven. De Rijkspolitie rukte in, waarbij het grootste deel der manschappen naar Zeeuwsch-Vlaanderen werd terugge bracht. Ook de maréchaussée vertrok en de nog in het kamp verblijvende Ambonezen genoten omstreeks twee uur weer de normale vrijheid en spoedig verschenen ze weer in de stad. Onmid dellijk na het vrijgeven van het kamp werd de gemeentepolitie versterkt met manschappen van de Rijkspolitie, zodat steeds twee politiemannen samen dienst deden. Gisteravond werd bijna uitsluitend door de Rijkspolitie gepatrouilleerd in de binnenstad. Deze maatregel was no dig om op alle mogelijke gebeurtenissen voorbereid te zijn. Het bleef de gehele avond echter rustig en er waren weinig mensen en Ambonezen in de stad. Tenslotte vernamen we nog, dat voor de 80 Ambonezen, die zijn vertrokken, een aantal gehuwde Ambonezen naar Middelburg zal worden overgeplaatst. De ervaring leert, dat de gehuwde Am bonezen over het algemeen rustiger zijn dan hun ongehuwde landgenoten. Inmiddels is het dienstig er nog eens op te wijzen, dat zowel de Ambonezen uit het kamp te Grijpskerke als te Seroos- kerke, waar uitsluitend gehuwden ver blijven, aan de relletjes te Middelburg part noch deel hebben. Een onderzoek heeft dit uitgewezen. Wel is kortgeleden door belhamels uit het Middelburgse kamp een poging gedaan het Ambone zenkamp te Serooskerke te overvallen. Met behulp van een detachement Rijks politie heeft men deze overval kunnen verhinderen. Namens het departement van Binnen landse Zaken kwam gistermiddag de heer van Mourik Broekman, chef van de afd. Openbare Orde en Veiligheid, poolshoogte nemen. De generaal J. A. A. Sitzen, bevelhebber van het 3e Gewest, vertoefde gisteravond nog enige tijd in Middelburg. (Zie voor andere bijzonder heden ook «en artikel op pag. 2), omdat in Duitsland grote vraag be stond, waardoor de Nederlandse produc ten tegen hoge prijzen verkocht werden. Men meent dan ook, dat van concur rentie tegen Duitse producten geen sprake kan zijn geweest. BELGIË. België heeft m.i.v. morgen de import van tomaten uit Nederland geheel stop gezet. De Belgische regering heeft deze maatregel - genomen op grond van het landbouwprotocol onder het motief, dat België op het ogenblik voldoende toma ten voor de eigen markt produceert. In tuinbouwkringen wordt gevreesd voor een ernstige val van de prijzen der tomaten. Men is in onderhandeling met een aantal fabrieken om deze lil te schakelen, teneinde een overvloed van tomaten op de Nederlandse markf zoveel mogelijk op te vangen door dit product te verwerken tot puree, toma tensap enz. Voorts wordt vernomen, dat België waarschijnlijk morgen de Import van sla uit Nederland weer zal toe staan. Deze maatregel heeft eigenlijk weinig betekenis, omdat het in Neder land met de grote aanvoeren van sla reeds gedaan is. In afwachting van het besluit en hef standpunt van de regering heeft de Ne derlandse Televisiestichting gistere» een nieuwe stap gezet naar de verwe zenlijking van haar plannen ln de eer ste (experimentele) periode. In de stu dio in Bussum kwamen vertegenwoor digers van Philips, het dageljjks bestuuf, der Televisiestichting en de door dé omroepvereniging aangewezen mede werkers bjjeen om de tjjdeljjke televisie studio in gebruik te nemen. Er werden verschillende toespraken gehouden. Alle werkzaamheden in de komende weken zullen van voorbereidende aarq zijn. Wat de technische zijde betreft, dé straalzenders zijn reeds in de toren va» de studio Bussum opgesteld voor dé „beam" naar Lopik. in Bussum moef nog een hoge hinderlijke boom worde» geveld. Als dit in de loop van de vol gende week is geschied, ligt de ruimte naar Lopik vrij. Nasleep van de zaak Bertha Hertogli. „POLITIE TE SINGAPORE FAALDE", aldus commissie van onderzoek. De door de gouverneur van Singapore ingestelde commissie van onderzoek naar de ongeregeldheden, die ln Decem ber van het vorig jaar hebben plaats ge had bjj de behandeling van de zaak Bertha Hertogh voor het Gerechtshof in Singapore, heeft een 98 pagina's tel lend rapport gepubliceerd, waarin cri tiek wordt uitgeoefend op de politie. Gezegd wordt, dat hogere Britse politie-officieren gefaald hebben in hei, nemen van maatregelen om de opstoot jes de kop in te drukken. Een andere factor was het niet-ge- hoorzamen aan de orders van hun su perieuren door de Maleise politie. 18 mensen werden gedood en 173 gewond bij deze drie dagen durende ongeregeld heden. De commissie zegt, dat de Mohamme danen geen begrip hadden voor de ont wikkelingen van de zaak voor het Ge rechtshof en dat zij deze beschouwde» als een aanval tegen de Mohammedaan se huwelijkswetgeving. Zij veroordeelt het feit, dat Bertha, hangende de uit eindelijke beslissing van het Hof, in een klooster werd ondergebracht. DE BILT ZEGT: Vr(j warm. Veranderlijke bewolking met voorna melijk in de voormiddag plaatselijk en kele buien. Zwakke tot matige zuide lijke tot zuidwestelijke wind. Vrij warm,

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1