Ridgway brak besprekingen af Ernstige ongeregeldheden te Middelburg PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ambonezen nemen het recht in eigen hand Politie trok zich terug in Stadhuis Noordelijken zullen maatregelen ter voorkoming nemen Minister Stokes sprak reeds met premier Mossadeq Het verkeer eiste weer vele slachtoffers k SNIPPER NIEUWSk A Nog dit jaar gasleiding door Wester-Schelde Nederlands nieuwste composteer- inrichting staat te Vlissingen Enthousiaste Middelburgers uit Folkestone terug In Groede zijn de poppen van de Koningin te bewonderen Reuzentaart en tafelzilver voor jarige Irene Uitgave Stichting „Zeeuwscb Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2439, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No, 1984 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 6 AUG. 1951 Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 5.09 u., onder 20.23 u.; Maan op 10.19 u., onder 21.38 u. Hoogwater op Dinsdag 7 Aug.i Vlissingen: 4.32 u. 1.99 m., 16.43 u. 1.86 m.; Terneuzen: 4.59 u. 2.14 m., 17.12 u. 2.02 m.; Wemel- dinge: 6.17 u. 1.77 m., 18.30 u. 1.59 m.; Zierikzee: 6.04 u. 1.52 m., 18.10 u. 1.35 m. Zowel Zaterdag- als Zondagavond hebben zich op de Markt te Middelburg ernstige ongeregeldheden voorgedaan tussen Ambonezen en de politie. Zaterdag avond vond een botsing plaats voor café „St. Joris" naast het Stadhuis en gisteravond noodzaakten de Ambonezen de politiemannen, die niet wilden schie ten, zich terug te trekken in de hal van het Stadhuis. Burgemeester mr dr N. Bolkestein heeft vannacht verklaard, dat thans zeer strenge maatregelen ge nomen zullen worden. Pas om kwart voor twaalf Zaterdag avond begon de herrie, toen de Ambo nezen in „St. Joris" een 20-jarige Mid delburgse jongeman, J. Th. V., ontdek ten, die ook reeds Vrijdagavond uitda gend was opgetreden. Aan het verzoek om na 8 uur in het kamp te blijven, hadden slechts weinig Ambonezen ge volg gegeven. De gemeentepolitie was versterkt met 10 man Rijkspolitie en 2 maréchausées, terwijl twee manschap pen van de militaire politie vrijwillig dienst deden. Toen de meeste kermisgangers al naar huis waren, kondigden wilde kre ten aan, dat er incidenten op komst wa ren. Onmiddèllijk greep de politie voor het café met gummiknuppels in. De Ambonezen werden daar nog wilder door. De politie kon verhinderen, dat zij het caféterras opkwamen om de Middel burgse knaap te grijpen. Even later trachtten de Ambonezen vla de Helm het café binnen te komen, hetgeen echter onmogelijk bleek. Als katten klommen zjj over de schutting ter plaatse, tot zelfs in de stellingen voor het Stadhuis. Een oorverdovend gekakel in het Maleis ontstond, toen goedwillende Ambonezen trachtten de oproerkraaiers te overreden. Het duurde meer dan een uur, voor dat dit was gelukt. Mede was dit te danken aan de heer J. S. G. v. Leeuwen, inspecteur van de Dienst voor Maat schappelijke Zorg. De kermis was direct bij het begin van de wanordelijkheden gesloten. Zaterdagavond vernamen wij nog, dat de Vrijdagavond van een po litieman gestolen revolver in het kamp op de Seisweg was teruggevonden. De dader was onvindbaar. OORZAAK: EEN RUZIE. Gisteravond was de toestand nog ern stiger dan Zaterdag. De relletjes begon nen om ca. half negen met een ruzie in café „De Vriendschap" tusschen een Middelburgse jongeman en een Ambo nees. Het bleek, dat de Ambonezen ge wapend waren met dolken en krissen. In de hal van het Stadhuis stonden 15 man Rijkspolitie gereed om in te grij pen. Toen zij hiertoe overgingen en met de gummistok een charge uitvoerden, trok ken de Ambonezen hun wapenen. De Rijkspolitiemannen haalden daarop hun revolvers voor de dag. Zij schoten ech ter niet, om bloedvergieten te voorko men en de Ambonezen niet nog woeden der te maken. Zij trokken zich in het Stadhuis terug, steeds bedreigd door de Ambonezen. Bü deze terugtocht, die door het pu bliek ten onrechte als een werd opgevat, kwam de wachtmeester B. te vallen. Direct werd hjj besprongen door de Ambonezen, die hem sloegen en naar het Stadhuis sleepten. ONMOGELIJKE TOESTAND. Op dat moment ontstond een onmo gelijke toestand. De agenten mochten niet schieten en moesten binnenblijven. Op het politiebureau werden manschap pen gereed gehouden, die echter, ter voorkoming van verdere onlusten, niet weg mochten. De hoofdinspecteur, die zich na de relletjes naar het Stadhuis wilde begeven, werd door de Ambonezen aangevallen en teruggestuurd. Later verschenen de inspecteurs in burger, waardoor zij ongehinderd konden pas seren. Lange tijd had alleen een briga dier van politie de leiding. Het opdrin gerige en op sensatie beluste publiek kon niet worden tegengehouden, zodat een grote bende ontstond. Omstreeks half twaalf besloten de Ambonezen, aangemaand door de kampraad, die zich de gehele avond had uitgesloofd om de gemoederen tot be daren te brengen, naqr het kamp te gaan. Opnieuwe dreigde het mis te lo pen, toen het publiek hen achterna ging. Toen bijna alle Ambonezen vertrokken waren, verscheen de politie weer, die met zachte hand probeerde de mensen weg te krijgen. Daar men de politie echter ging uitjouwen, maakte deze ge bruik van de gummistok en sloeg het publiek uiteen. Nadat enkele behoorlijke charges waren uitgevoerd, vluchtten de laatsten hardnekkigen de zijstraten in. MAATREGELEN. Burgemeester Bolkestein heeft gis teravond voortdurend met commissaris van politie Reneman geconfereerd over te nemen maatregelen. Vannacht kon den daarover nog geen nadere medede lingen worden gedaan. Men heeft con tact opgenomen met diverse hoge auto riteiten in het land. Voor vandaag zul len stTenge maatregelen worden geno men. Folitieversterking was gisteravond onderweg. Ook versterking van andere aard, waaromtrent verder nog niets kon worden medegedeeld, zal arriveren om de orde te handhaven. Van Ambonese leden van de kamp- raad vernamen wjj, dat er v(jf Middel burgers zjjn, die het de Ambonezen las tig maken. De laatsten hebben het recht nu ln eigen hand genomen en zul len niet rusten, voordat zjj deze vjjf in handen hebben. Quota van Nederland en West- Duitsland in de E.B.U. verhoogd. De bestuursraad van de O.E.E.S. heeft goedgekeurd, dat het Nederlandse quo tum in de Europese Betalings Unie wordt verhoogd van 330 millioen tot 355 millioen dollar. Voorts heeft de raad goedgekeurd, dat het quotum van West- Duitsland wordt verhoogd van 320 mil lioen tot 500 millioen dollar. Communisten schonden neutraliteit van Kaesong Generaal Ridgway heeft de wapenstilstandsbesprekingen doen afbreken wegens schending door de communisten van de neutraliteit van Kaesong. De onderhandelingen zullen niet worden hervat, voordat van communistische zijde een bevredigende verklaring Is gegeven voor deze schandelijke schending en voordat de Noordelijken hebben beloofd, dat er geen nieuwe schending zal plaatsvinden. De geallieerde onderhandelaars zullen binnen de linies der Ver bondenen bljjven, totdat de communisten deze verklaring hebben gegeven. Ridgway nam deze beslissing in over eenstemming met de commissie van chefs der Amerikaanse generale staven. Sinds voor de eerste maal op Vrijdag een gewapende compagnie infanteristen der communisten op ca. 90 meter van het door de geallieerde staf te Kaesong betrokken huis werd waargenomen, heeft hij nauw contact met het ministe rie van Landsverdediging te Washington onderhouden. De generaal verklaarde, dat de be richten van ooggetuigen, waarin mel ding werd gemaakt van de aanwezig nederlaag heid in Kaesong van deze communisti- BRITSE DELEGATIE IN TEHERAN. Kansen op overeenstemming stijgen. De Britse regeringsdelegatie onder leiding van de minister voor de Grond stoffen, Richard Stokes, Is Zaterdag te Teheran aangekomen. Het gezelschap, waarvan ook de Britse ambassadeur, Sir Francis Shepherd, deel uitmaakte, werd verwelkomd door de Perzische minister van Financiën, Ali Varasteh, en een delegatie van de Britse ambassade. Minister Stokes verklaarde: „Ik kom met vele voorstellen. Ik denk zo lang ln Perzië te zullen bljjven als de Perzen mij willen hebben". Reeds gistermorgen had Stokes voor de eerste maal gedurende een uur een bespreking met Mossadeq. Deze laatste heeft Zondagavond een tegenbezoek aan Stokes gebracht. De Britse delegatie zal waarschijnlijk vandaag naar Abadan vetrekken om de raffinaderij te bezoeken. Het officiële programma is echter tot nu toe nog niet vastgesteld. Mossadeq heeft gisteren de stilzwij gende goedkeuring van het parlement gewonnen voor zijn besluit om met de Britten in onderhandelingen te treden. Hoewel Mossadeq van uiterst-nationa listische zijde bij de voorlezing van zijn rapport herhaaldelijk onderbroken werd en men hem de beschuldiging van ver raad toeriep, werd geen motie van wan trouwen ingediend, zoals men aanvan kelijk verwacht had. Zaterdag had Mossadeq in de Senaat verklaard liever af te treden dan een overeenkomst met de Britten te teke nen, die niet in het voordeel van Perzië zou zijn. Hij voegde eraan toe, dat de onderhandelingen met de Britse dele gatie gebaseerd zouden zijn op de er kenning door beide partijen van het be ginsel van de nationalisatie van de olie industrie. Toen de 30-jarige melkrijder W. Binnendijk uit Moordrecht Zaterdag morgen met zijn vrachtauto langs de Broekweg bij Gouda reed, is de wagen in de zachte berm gezakt en omgekeerd ln de vlak daarnaast lopende tochtsloot gevallen. De heer Binnendijk en een 13- jarige jongen, M. J. van Jeveren uit Moordrecht, die eveneens in de wagen zat, slaagden er niet in zich te bevrijden uit de cabine en zijn verdronken. De reserve 2e luitenant H. A. M. van Hoof van de vliegbasis Twenthe is Vrij dag bij een motorongeval dodelijk ver ongelukt. Hij was 24 jaar oud en werd in 1949 bij de militaire luchtvaart be noemd. Even voor Bredenbroek bij Dinxperlo is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een motorrijwiel met drie passagiers te gen een telefoonpaal gebotst. De be stuurder, de 27-jarige ongehuwde W. Lubbers uit Bredenhoek, werd tegen de grond geslingerd en overleed vrij spoedig. De beide duopassagiers werden gewond. Zondagmiddag is in Kwadijk (bij Purmerend) de 12-jarige Piet Leegwa ter uit Ouddijk (bij Alkmaar) tegen de motor van zijn vader, die hem kwam opzoeken, gereden en gedood. sche strijdkrachten, zijn bevestigd door foto's en filmopnamen. De militairen waren bewapend met geweren, revol vers, handgranaten, automatische vuur wapens en mortieren. RADIO PEKING ANTWOORDT. Zondagavond heert Radio-Peking ver klaard, dat Zaterdag de aanwezigheid van communistische soldaten ln Kae song toevallig was. Verondersteld werd, dat zjj bij vergissing ln Kaesong waren. De soldaten behoorden tot bewakings eenheden, aldus Radio Peking. De groep was op weg naar een punt in de omge ving van Kaesong, waar gesproken zou worden over de wijze, waarop het ge bied van Kaesong zou kunnen worden beschermd. De Noordelijken hadden dit aan de delegatie der Verbondenen meegedeeld, toen deze delegatie om uitleg had ge vraagd. Bovendien had de noordelijke bevelhebber order gegeven, dat gewa pende soldaten voortaan niet meer langs die weg mochten trekken. Ook had hij de Verbondenen gegarandeerd, dat het gebeurde zich niet zou herhalen. Voordracht ontvanger-griffier Waterschap Schouwen, Voor de vervulling van de vacature van ontvanger-griffier van het water schap Schouwen hebben zich 62 solli citanten aangemeld. Hieruit heeft het dagelijks bestuur de volgende voor dracht opgemaakt: 1. A. C. Hartog Dz te Zierikzee, fgd ontvanger-griffier van het waterschap Schouwen; 2. F. A. Kolijn te Vlissingen, commies ter griffie van het waterschap „Het Vrije van Sluis" te Oostburg. In de algemene vergadering van 20 Augustus a.s. zal deze voordracht in be handeling komen. Vandaag zal een Amerikaans Superfort over de Zuid-Japanse stad Hirosjima vliegen en een bloemenkrans neerlaten op de plaats, waar zes jaar geleden de eerste atoombom in de oorlog werd ge bruikt. Zondag zijn er in Egypte geen kranten verschenen. De gehele pers is de oproep van de journalistenbond na gekomen om, uit protest tegen het in dienen van wetsontwerpen om de pers vrijheid te beperken, te staken. Vol gens de correspondent van de „New York Times" heeft de Spaanse troon pretendent, Don Juan, aan Franco een brief gezonden, waarin hij de onmiddel lijke restauratie van de Spaanse monar chie eist als enig middel om Spanje te redden. Constantin Canaris, voorma lig leider van de Gestapo in België en Noord-Frankrijk, is door een militaire rechtbank te Brussel tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. Meer dan 12.000 landarbeiders van 232 grote boer derijen in Neder-Saksen hebben het werk neergelegd, teneinde hun eisen in zake loonsverhoging kracht bij te zet ten. Prof. Soepomo vertrekt op 14 Aug. naar Nederland voor informele en voorbereidende besprekingen over de accoorden van de R.T.C. Op last van de Officier van Justitie zijn Zaterdag 235 van de 269 arrestanten uit twee speelclubs in Den Haag en Schevenin- gen uit het arrest ontslagen. Ook het bestuur van de speelclub te Laren (N.H.) is op vrije voeten gesteld, nadat de arrestanten waren verhoord. De politie te Apeldoorn heeft W. B., secre taris van de sociale raad aldaar, gear resteerd. Hij wordt verdacht van ver duistering van ca. f 10.000. De politie te Groningen heeft gearresteerd de ex- directeur van de Groningse wasserij „Frisia", J. O. H. C. G., verdacht van fraude. Acht personen zijn om het leven ge komen en ongeveer 50 personen ernstig gewond, toen Zondag bij Arundel aan de Engelse zuidkust een uit Portsmouth komende trein op een voorafgaande trein inreed. Het Noorden van de Amerikaanse staat Colorado is Zaterdag door over stromingen, veroorzaakt door buitenge woon zware regens, geteisterd. Men meent, dat tenminste zeven personen zijn verdronken, terwijl naar schatting drie duizend anderen hun woningen moesten verlaten. Geen investeringen in gasbedrijven. Uit een voorstel aan de Middelburgse raad blijkt, dat de buizen door de Wes ter-Schelde voor de lango afstandsgas- voorziening nog dit najaar zullen wor den gelegd. B. en W. hebben bij de on derhandelingen aangedrongen op een koppelleiding van Bergen op Zoom naar Goes, ev. tot R. Bath, om bjj uitvallen van de leiding door de Schelde, verze kerd te zjjn van mjjngas. De onderhandelingen over de levering van het afstandsgas door de Cokesfa- brieken te Sluiskil hebben geleid tot een concept-overeenkomst. Enkele betrek kelijk ondergeschikte punten moeten nog worden geregeld, waarna de over eenkomst juridisch dient te worden be zien. De drie buisleidingen door de Schelde komen op 100 m. afstand van elkaar te liggen. Om technische redenen dient met het leggen der buizen te worden begonnen in September of October. Wachten op de definitieve overeenkomst zou bete kenen, dat Zeeland op 1 Januari 1953 nog geen afstandsgas zou ontvangen. Deze datum moet worden aangehouden, omdat bij uitstel investeringen in de plaatselijke gasbedrijven noodzakelijk zijn. De minister van Economische Za ken zal daartoe echter geen medewer king verlenen. COMMUNISTISCH WERELD- JEUGDFESTIVAL TE BERLIJN. Zondag is het communistische wereld- jeugdfestival in Berlijn begonnen. Twee uur lang juichten de in het „Walter Ul- bricht" stadion verzamelden de intocht van 103 buitenlandse afgevaardigden toe en werd in spreekkoor „vriend- scnap" geroepen. Boven het stadion cirkelde een geel Amerikaans hetschroefvliegtuig, waarin niet-uitgenodigde Amerikaanse ambte naren een onofficiëel kijkje in het sta dion namen. De parade van de jeugd van alle lan den opende een festival, dat twee weken zal duren en dat volgens de Oost-Duitse organisatoren de grootste jeugdbijeen- komst in de geschiedenis is. Zij beweren, dat er meer dan 1.800.000 personen zul len komen. Zondagmorgen zijn van West-Berlijn uit raketten afgeschoten, die boven Oost-Berlijn ontploften en pamfletten met anti-communistische leuzen ver spreidden. Geallieerde militaire politie heeft in de westelijke sectoren prikkeldraadver sperringen aangebracht, doch de weste lijke autoriteiten verwachten geen moeilijkheden. De West-Berlijnse politie heeft ge meld, dat alles rustig is. Volgens be richten is tot dusverre voor het festival dertig tot veertig millioen gulden uitge geven. Het was zó begonnen in Groede. Vorig jaar ontving Koningin Juliana een groepje inwonenden. De Landsvrouwe stelde toen voor haar poppenschat be schikbaar te stellen voor e.en tentoon stelling. Zaterdag was het zo ver. In een stampvol, snikheet schoollokaal, waar we o.m. opmerkten het lid van Ged. Staten A. L. S. Lockefeer, het lid van Prov. Staten C. A. M. B. Cambier, dr de Martelaar, loco-burgemeester van Knokke en verscheidene burgemeesters uit de omgeving, sprak de heer P. R. Hoste, voorzitter der plaatselijke V.V.V. een enthousiast woord. „Ik hoop", zo besloot hij, „dat door deze tentoonstel ling de band tussen ons Vorstenhuis en Zeeuwsch-Vlaanderen bevestigd wordt en versterkt." Burgemeester Everaars sprak o.m. nog een vriendelijk woord Commissaris der Koningin stelde haar in gebruik. Zaterdagmiddag heeft de Commissa ris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, de eerste Nederlandse in richting tot verwerking van vers huis vuil tot compost, waarvan de gemeente Vlissingen de primeur heeft, in gebruik gesteld. Wegens uitstedigheid van de burge meester verwelkomde wethouder L. P. van Oorschot de genodigden, o.w. zich bevonden het lid van Ged. Staten C. Philipse, de ontwerper ir W. A. West- strate, directeur van de Vuil-Afvoer- Maatschappij te Wijkster, vertegen woordigers van de Machinefabriek Bavo te Schiedam welke het ontwerp heeft uitgevoerd, ir W. A. van der Werff, hoofd van het Bureau Ruilverkaveling te Middelburg en bijna alle raadsleden van Vlissingen. Wethouder M. A. van Popering haal de de geschiedenis van de inrichting op en memoreerde de nadelen van de vroe gere behandeling van het huisvuilpro- bleem. Vuilafvoer naar zee bracht risi co's voor het badbedrijf met zich mede. De thans gevonden oplossing heeft alle vroegere bezwaren opgeruimd en boven dien wordt langs deze weg een product verkregen, dat voor de agrarische sec tor van grote betekenis is. AESTHETICA EN ECONOMIE. Nadat de directeur van gemeentewer ken, de heer C. Ouwehand, een techni sche uiteenzetting vanjiet procédé had gegeven, gaf de Commissaris der Ko ningin uiting aan zijn bewondering voor deze installatie. De aesthetica en de economie gaan hierbij hand in hand. Vele gemeentebesturen in dit gewest hebben oog voor de schoonheid van hun gemeente, maar toch hebben zij er blijk baar plezier in de vuilnisbelten langs de Commissaris der Koningin nam oorkonde in ontvangst. „Geweldig", „reusachtig". Deze uitroepen klonken Zaterdagavond over de Korte Burg, waar de bijna 150 deelnemers aan de sportultwissellng Middelburg- Folkestone vermoeid, boordevol indrukken en zeer voldaan, uit Engeland terug keerden. Met een prachtige trofee voorop ging het eerst naar de ambtswoning van de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, die de oorkonde uit Folkestone in ontvangst nam. De burgemeester van Middelburg, mr dr N. Bolkestein, vertelde de Commis saris over deze geslaagde sportuitwisse- ling en de Commissaris sprak er zijn blijdschap over uit, dat de sportmensen uit Folkestone een tegenbezoek aan Middelburg zullen brengen. „Gij hebt", aldus jhr de Casembroot, „een prach tige reclame voor Zeeland en Middel burg gemaakt". Tenslotte dankte de heer R. van Roo voorzitter Huyse en secretaresse mej. Vermeulen, voor de organisatie. Hij bood beiden uit dank baarheid voor al hun werk een waarde vol geschenk aan. Daarna trokken de gebruinde deelnemers en deelneemsters huiswaarts. Was de intocht in Middelburg glorieus door de audiëntie op straat, die de Com missaris der Koningin verleende, het af scheid in Folkestone was het eveneens. In de grote zaal daar was Vrijdag een afscheidsavond georganiseerd. Hoofd schotel was een wedstrijd tussen een Haagse dansgroep en een groep uit Fol kestone. De Engelsen wonnen met 196% pnt tegen 179% pnt. In het begin van de avond deelde de Mayor van Folkesto ne mede, dat de gemeenteraad van Folkestone had besloten het schrijven Ter gelegenheid van de viering van de tiende verjaardag van de revolutie in' Bosnië heeft Maarschalk Tito een bezoek gebracht aan dit gebied. Te Kazara werden Tito, op foto met sigarettenpijpje in de mond, geschenke» aangeboden, o.a. een kip. Fraaie expositie van Kimpe in het gemeentehuis. Groede „beneluxt" deze week. Zaterdag beierden de klokken van het kerkje in het pittoreske dorpje in W.-Zeeuwsch-Vlaanderen liet feest in. Overal hingen de vlaggen uit. Tegen de posten van de deuren der lage huizen stonden de bewoners te keuvelen en keken naar het drukke gedoe voor de gemeenteschool, waar de echtgenote van burgemeester J. C. Everaars de poppententoonstelling, beschikbaar gesteld door Koningin Juliana, opende. Maar deze Groedenaren hadden nog meer reden om trots te zjjn. In de zalen van het nog fonkelnieuwe gemeentehuis exposeert Raymond Kimpe de schilderijen, die hij de laatste 35 jaar wrocht. Deze expositie Is er één van hoog gehalte en het gemeentehuis in Groede doet niet onder voor een Stedelijk Museum in Amsterdam of andere expositieruimten in Antwerpen, Den Haag of Rotterdam, tot de Belgische gasten, waarna zijn echtgenote de tentoonstelling opende. De poppen. Onmiddellijk viel ons oog op de kost bare poppen, die H. M. waren aangebo den tijdens haar tocht door Zeeland. Wij zagen de poppen uit Souburg, Tholen, Kruiningen en het prachtige, rijk ver sierde costuum, dat haar namens Zeeuwsch-Vlaanderen was aangeboden, Een keur van foto's van het koninklijkè gezin thuis, met vacantie en bij officiële gelegenheden, lag op de tafel. Er was te veel om op te noemen, maar wij mogen zeker niet verzwijgen de prachtige pop, die het gemeentebestuur van het Franss plaatsje Menton onze Koningin in 1951 aanbood, en het soldaatje voor een schildershuisje, geschonken door dé Prinses Irene-brigade. En wie interessp heeft voor de kinderschoentjes van Ko ning Willem I of de bril van deze vorst of de Militaire Willemsorde en het Or deteken van het Gulden Vlies, kennelijk veel gedragen door Willem III, moet niet verzuimen deze unieke tentoonstel ling te bezoeken. 's Avonds kwam de stemming er goed in. Op het marktplein onder de schit terend verlichte toren speelde de mu ziek en werden volksdansen uitgevoerd Voor de ramen van het gemeentehui? en het „Vlaamse Duin" brandden hon derden vetpotjes, die een aparte sfeey gaven aan de schilderijen-expositie van Raymond Kimpe uit Middelburg. „Dit is de aanstaande jarige". Zo in troduceerde de Koningin Zaterdagmor gen haar tweede dochter bij de deputa ties van de strijdkrachten, die PrinseS Irene t.g.v. haar twaalfde verjaardag op Soestdijk geschenken kwamen aanhief den. Andermaal was er een taart van ontzaggelijke afmetingen, waarop eed lichte kruiser prijkte temidden van rosé en crèmekleurige marsepeinen bloemen en even kunstig vervaardigde pet- eri kraagemblemen van de Marva en hei officierencorps van de Kon. Marine. Eö naast deze reuzentaart, die het blad van het ronde tafeltje, waarop dit meester stuk was geplaatst, geheel deed ver* dwijnen, stond dan de vijfde casette ta felzilver, voor de evenzoveelste maal aangeboden door alle strijdkrachten, ditmaal door de Kon. Marine. Voor de niet-jarige Prinsesjes hadden de marinemannen grote dozen bonboni meegebracht. „Waarschijnlijk omdat het anders zo zielig voor hen zou zijn"; meende de Koningin. De kleine Marijke bleek het gulst van allen, want onmid dellijk ging zij met haar doos rond en presenteerde ieder één van haar bon bons. Het garde-regiment Prinses Irene; dat eveneens elk jaar Prinses Irene een geschenk aanbiedt, vervulde ditmaal een hartewens van de jarige. Dat wai een bijzettafeltje met smeedijzeren po ten en een glazen blad. „Hoe wisten zé nu, dat dit een wens van je was?" vroeg de Koningin met een mysterieus glim* lachje. Irene gaf geen antwoord, maar de uitdrukking op haar gezicht deed duidelijk verstaan, dat ze het al geraderi had! toegangswegen te leggen. De Commis saris sprak de hoop uit, dat de inrich ting niet alleen aan de verwachtingen zal voldoen, maar dat ook andere ge meenten er gebruik van zullen maken. Na de werking te hebben gadegesla gen begaf het gezelschap zich naar het stadhuis, waar verschillende vragen werden beantwoord. Burgemeester D. Kodde van Zoutelande verklaarde hier, dat een commissie reeds de mogelijkheid onderzocht om door samenwerking van gemeenten de installatie, die een capa citeit heeft voor 70.000 inwoners, aan geheel Walcheren dienstbaar te maken. Oude vrouw te Middelburg uit het raam gevallen. Zaterdag is de 85-jarige mej. J. J. Reuhl, oud-verpleegster, thans wonend in het Ned. Herv. Rusthuis „De Grif fioen" te Middelburg, uit het raam ge vallen en zo ernstig gewond, dat zij in het ziekenhuis is overleden. De oude da me wilde tijdens een regenbui enkele planten laten natregenen. Bij het openen van het raam heeft zij zich waarschijnlijk te ver naar buiten ge bogen. Zij viel van een hoogte van 5 meter. De Franse regering heeft een bericht van een blad in Hongkong, volgens het welk 35.000 man Chinese nationalisti sche troepen in Indo-China een bevel afwachten om communistisch China binnen te trekken, tegengesproken. „Er staan voldoende vliegtuigen ter beschikking om de militaire luchtbrug tussen Berlijn en West-Duitsland op elk gewenst ogenblik weder in het leven te roepen", zo verklaarde een hoge ge allieerde functionaris in Bonn. van de Commissaris der Koningin te be antwoorden. Na de oorkonde te hebben voorgelezen, overhandigde hij die aan de burgemeester van Middelburg, die zei, dat hij de boodschap gaarne zou overbrengen, doch liever niet als Ka naalzwemmer. (Er waren n.l. die avond ook enkele Kanaalzwemmers aanwe zig). De voorzitter van de regelings commissie zei zich al te verheugen in het tegenbezoek van volgend jaar en hij sprak de hoop uit, dat de bezoeken van jaar tot jaar herhaald zullen worden. Het grote moment van de avond was het bekend maken van de einduitslag van de sportweek. Middelburg bleek 12 ontmoetingen te hebben gewonnen. Fol kestone 10. Zodoende kon de burge meester de schitterende wisselbeker, die door de Kamer van Koophandel was beschikbaar gesteld, mee naar Middel burg nemen. In een hartelijke en hu moristische speech dankte mr Bolke stein voor de prachtige trofee. Tenslotte vermelden we nog, dat de cup zowel als foto's en andere op de sportuitwisseling betrekking hebbende zaken vanaf Woensdag a.s. in de éta lage van de fa. Belderok en van Roo, Nieuwe Burg, te bezichtigen zullen zjjn. De Indische premier, Nehroe, heeft ip antwoord op het telegram van zijn Pa* kistaanse collega, waarin deze een uit nodiging naar New Delhi van de hand wfjst, verklaard, dat India voort zal gaan alle nodige defensieve maatregelen te treffen, zolang Pakistan met eeri heilige oorlog dreigt. Weersverwachting geldig tot vanavond. Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien en een kans op onweer. Zwakke tot matige zuidelijke tot zuid oostelijke wind. Iets hogere tempera turen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1